Bij herhaling Stikkelorum-situatie komt PvdA met zwaar geschut BESTUUR VAN DESKUNDIGE WERKGROEPEN Nieuws-gier-ig publiek in Dongen Olieramp dreigt grote catastrofe te worden „HET VOGELNEST" GEOPEND DREIGENDE TOON VAN MOTIE WAT AFGEZWAKT OP PARTIJVERGADERING Man uit St.-Jansteen verongelukt Kritische vragen aan G.S. over Stikkelorum A. Holster te Goes overleden Nieuw onderkomen „Scouting Vogelwaarde Vijf gewonden dit weekeinde h VOGELBESCHERMER LEO JANS: Telefooncel stad streek Eigen gezicht PvdA Zeeland Collectief Onderbezetting Vragen MAANDAG 18 JANUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) GOES. In het gewest Zee land van de PvdA heeft zich een geweldloze "revolutie" voltrok ken. Met algemene stemmen be sloot de gewestelijke jaarvergade ring in de Prins van Oranje te Goes om als eerste en enige in het land het "administratief-organisa- torische" bestuur te vervangen door een "werkgroepen-bestuur". Voorzitter A. P. Schouwenaar (loco-burgemeester Kapelle), die zaterdag het voorzitterschap over nam van de Middelburgse wet houder M. A. L. Hubregtse (die deze functie vijf jaar bekleedde), kondigde in zijn inaugurele rede zelfs het tijdens de eerstvolgende bestuursvergadering vormen van een "presidium" aan. Het was een eigen idee, als aanvulling van de plannen van de werkgroep Hoek, De Nooyer, Van Overbeeke, die de "revolutie" had voorbereid. De bestuursvorming dient voort aan ip de Zeeuwse P.v.d.A. te geschieden op basis van interesses; (c.q. deskundigheid) en kwaliteit en niet meer op basis van vertegen- j woordiging van de verschillende de len van de provincie. Dit is een! ontwikkeling die zoals burgemeester drs. Roemers van Vlissingen zater dag opmerkte, juist tegenovergesteld is aan de ontwikkeling in de rest van de partij, waar men van specia lisatie steeds meer overgaat op regi onalisatie. De organisatie-revolutie is voorna melijk gegrond op de overweging dat het PvdA-bestuur in Zeeland tot nu toe te weinig een eigen gezicht had en te weinig begeleiding gaf aan de PvdA-fraeties in staten en raden. Dus moest er een bestuur komen dat slagvaardig en met ken nis van zaken in kan haken op de actualiteit. De bestuurders zullen ie der afzonderlijk een eigen politiek gezicht gaan krijgen en zich specia liseren. Het gewestelijk bestuur zal taich daartoe opdelen in een aantal werkgroepen, die per groep uit niet meer dan twee of drie bestuursleden mag bestaan. Het verdient, aldus de „plannenmakers" C. Hoek, P. de Nooyer en A.C. van Overbeeke, aan beveling, de werkgroep uit te brei den met een of meer specialisten of „geïnteresseerden" (dit laatste na een amendement van J.P. Boersma - burgemeester Brouwershaven -) van buiten het gewestelijk gestuur. Men zal nu voortaan acties kunnen orga niseren en contact zoeken met bui tenparlementaire groepen (zoals „Oosterschelde open", fruittelers-ac tiegroepen enz.). Bij acclamatie werden in het nieuwe bestuur gekozen: A.P. Schouwenaar (voorzitter), P.A. Roels (secretaris, herkozen) en B.J. Korstanje (penningmeester, herko zen). Mevrouw E. Boersma-Hofman werd bij acclamatie gekozen als be stuurslid belast met het werk ten behoeven van de vrouwelijke leden. Voorts kwamen in het bestuur: J.J.G. van den Berge (Middelburg), G. v.d. Hoven (Goes), mevr. L.A. Ivens-Van der Wiel (Cadzand), P. de Nooyer (Nw. en St.-Joostland), A.C. van Overbeeke (Kruiningen), M. de Regt (Groede), A.J. Rekveld (Temeuzen), J. Stenvert (Terneu- zen), mevr. A. Vaas-Van Oven (Yer- seke), C. C. Verheul (Vlissingen), M. C. Verheyen (Zierikzee) en W. Wisse (O.- en W.-Souburg). De gewestelijke vergadering nam tenslotte nog een „primeur"-regeling aan. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat bestuursleden voortaan worden gekozen voor drie, waarna zij nog eenmaal herkiesbaar zijn voor eenzelfde periode. Hierna moet men echter aftreden. Een jaar later evenwel kan men weer kandi daat staan. Met deze regeling, die nog ner gens in het land wordt toegepast bij de PvdA-besturen, hoopt men zowel de continuiteit als een regelmatige vernieuwing te bereiken. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN-SINT NI KLAAS Zondagmorgen om vier uur vond een zware aanrijding plaats, nabij de Sterre op de weg van Sint-Niklaas naar Antwerpen. De auto van J. Gijssels uit St.- Jansteen werd hier aangereden door een Belgische auto. De heer J. Gij seis heeft hierbij de dood gevonden. Zijn echtgenote, mevrouw Gijs- sels-Vonck, werd zeer zwaar ge wond en liep naast verschillende fractures ook ernstige verwondingen op aam 't gezicht en oigen. De mede- inzittenden, de ziekenfondsbode J. Vonck uit St.-J-ansteen werd even eens met zeer ernstige verwondin gen overgebracht naar het zieken huis te St.-Niklaas. Zijn echtgenote C. Vonck-Reyns, liep een armbreuk op. De auto werd totaal vernield. (Van een onzer verslaggevers) GOES Als zich in de pro vinciale staten van Zeeland een „Stikkelorum - situatie" zou herhalen en gedeputeerde staten de leden van de provin ciale staten weer met een kluitje in het riet zouden stu ren, zal de fractie van de PvdA in dit bestuursorgaan politieke consequenties vragen en daartoe zeker een motie van afkeuring of van wantrou wen indienen. De dan verant woordelijke gedeputeerde zal dan zijn consequenties hieruit moeten trekken. Dit bleek uit een standpuntverklaring van „PZEM-deskundige" van de PvdA in de staten, W. Don, zaterdag tijdens het PZEM- debat in de jaarvergadering van het gewest Zeeland van zijn partij. De vergadering nam na lang de batteren een motie aan ter onder steuning van het beleid van de frac tie in de affaire Stikkelorum. Vol gens deze motie moet iedere burger volledige vrijheid hebben, activiteit te bedrijven op maatschappelijk, po litiek en godsdienstig terrein, onge acht de functies van hem of haar of van zijn of haar echtgenote, echtge noot of familieleden. Het beleid van G.S. in de zaak Stikkelorum wordt door de motie afgekeurd, omdat dit college een gebrek aan inzicht heeft getoond ten aanzien van het eerste punt en ook overigens onjuist heeft gehandeld. In eerste instantie was een in veel fellere bewoordingen opgesteld voorstel van de afdeling Middelburg ingediend, dat echter al voor de vergadering begonnen was (zoals wij zaterdag al meldden, had met name de afdeling Vlissingen zich er fel .tegen verklaard) op fikse tegen stand stuitte. Een vertegenwoordiger van de indieners stelde ter verdedi ging allereerst dat het duidelijk moest worden afgekeurd dat G.S. tijdens de beantwoording van vra gen van statenleden over de secreta resse van de Vereniging Milieuhy giëne (die moest aftreden in haar functie, omdat haar man door de directeur van de PZEM en de Hoechst in zijn functie bij de PZEM was bedreigd) hadden gesteld: het is een fout van mevrouw Stikkelo rum geweest dat ze ooit die functie heeft aangenomen. Dat zelfs na kri tiek op deze beantwoording van de zijde van de PvdA-fractie, G.S. hierop niet terugkwamen was. aldus de Middelburger, onverteerbaar. PvdA-gedeputeerde de heer M. J. van Poelje, die gedurende de hele periode dat deze zaak speelde, ziek was geweest, stelde als tegenargu ment dat er geen verantwoordelijke gedeputeerden bestaan, maar dat er een collectieve verantwoordelijkheid bestaat. Hij zwaaide met zijn porte feuille, omdat hij toch geen mede werking zou kunnen verlenen aan een bestuurscollege dat ondemocra tisch is. Immers de motie stelde, dat het beleid van G.S. inzake de kwes tie Stikkelorum onvoldoende was gericht op eerbiediging van de de mocratische rechten van de Zeeuwse burgers en G.S. blijkbaar van plan zijn, gezien hun antwoorden op vra gen van statenleden „op deze weg verder te gaan". De heer Van Poelje meende, dat zijn afwezigheid bij deze materie hem beperkingen oplegde in de be oordeling van de behandeling hier van door zijn eollegae-gedeputeer- den, jegens wie hij overigens zijn spijt wilde betuigen omdat hij zich enkele dagen voor de vergadering niet die beperking had opgelegd in een bijeenkomst van de afdeling Vlissingen. Hij vond, evenals later drs. Roemers (burgemeester van Vlissingen), dat de affaire niet actu eel meer is en dat de statenfractie de zaak a uitvoerig en bepaald on zacht op de korrel had genomen. Aannemen van de motie vond hij, evenals de heer Roemers, en de rest van afdeling Vlissingen, gelijk staan aan een motie van wantrouwen aan het adres van G.S. en de fractie. Drs. Roemers toonde zich echter wel akkoord met de strekking van het voorstel, alleen niet met de gebruik te bewoordingen. Als uitlaatklep voor de gewestvergadering („om het gemoed te luchten") achtte hij een minder fel gestelde motie wel aan vaardbaar. De heer H. Gillissen van de afde ling Middelburg onthulde dat er bij ambtenaren van de PZEM („zelfs topmensen") angst heerste over hun lidmaatschap van de V.M.Z. In zijn ogen zou het helemaal geen kwalij ke zaak zijn als leden van G.S. eens met een eigen afwijkende mening kwamen, ondanks de gezamenlijke verantwoordelijkheid, temeer daar dit in het verleden vaker is ge beurd. Dit hoeft helemaal geen poli tieke consequenties te hebben, vond hij. De heer W. Don zette uiteen, waarom de PvdA-statenfractie in dertijd niet met een motie van af keuring was gekomen. „Wij dragen als fractie medeverantwoordelijk heid voor de onderbezetting van het college van G.S. Dit was, mede door ziekten, in deze periode extra zwaar belast. Hier paste wel degelijk ge voel voor", zo meende hij. Temeer daar alle andere politieke partijen in de staten over de behandeling van de Stikkelorum-affaire door G.S. hun onbehagen hebben uitge sproken, zag de heer Don in de hele situatie een handvat om, als e dergelijke affaire zich weer voordoen in de staten, wél politieke consequenties te vragen. „Mede dank zij het harde spel dat wij hebben gespeeld* zal de zaak- Bogerd resulteren in de rekenkamer oplossing Naar aanleiding van het artikel in De Stem en Vrije Zeeuw van zaterdag over de besprekingen van PZEM-dagelijks bestuur, de „dienstcommissie" en leden van het georganiseerd overleg over de aan het rijk te schrijven brief (waarin om een rekenkamer-onderzoek •wordt gevraagd), maakte de heer Van Poelje bekend, dat men in die vergadering is overeengekomen „zo spoedig mogelijk een vergadering van het georganiseerd overleg bijeen te roepen". De heer Gillissen toonde zich ech ter sceptisch over het resultaat van (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG. Vo gelbeschermer Leo Jans uit Roo sendaal, die de laatste weken meer in de omgeving van de Bies- bosch vertoefd dan thuis, is van plan om vandaag of morgen groot alarm te slaan. „De olie is door gedrongen tot in de Biesbosch. Tot nog toe zijn er duizenden vogels gestorven. Maar het dreigt nu werkelijk een grote catastrofe te worden. Het branden helpt wel, maar het moet op veel grotere schaal worden uitgevoerd", aldus de heer Jans. „Laten ze nu niet zeggen dat wij de zaak overdrijven. Ik daag ieder een uit om met mij mee de Bies bosch in te trekken. Dan kan men het met eigen ogen aanschouwen. Er moet op grote schaal en zeer snel worden ingegrepen, anders is het te laat en is het leed niet meer te overzien", beweert Leo Jans. Dirk Feij van staatsbosbeheer heeft in de Biesbosch nog geen olie waargenomen. „Ik heb nog niets ge zien, maar ik heb het in het wee kend ook niet zo goed meer bijge houden. Tegenover de Amercentrale zou wel eens olie de Biesbosch inge drongen kunnen zijn. Ik zal morgen eens gaan kijken", zo zei de heer Feij gisteravond. „Dirk Feij is een ambtenaar", zo verklaarde Leo Jans diens „olie blindheid". „Wij hebben zaterdag nog overal in de Biesbosch olie waargenomen. Ik heb daar honder den besmette vogels gezien. Reigers, roerdompen, aalschovers en talingen, al die vogelsoorten zijn getroffen. Ik kan het trouwens nog sterker ver tellen. Vanmiddag kwamen ze me een tafeleend brengen uit het park hier in Roosendaal, besmeurd met dezelf de typische parafinefilm als die van de met olie besmette Biesbosch-een- den. We hebben op de grote meren bij Ossendrecht trouwens ook al be smette vogels gezien", beweert Leo Jans. „Ik ga er CRM over rapporte ren morgen", zegt hij tenslotte. Leo Jans doet namens mevrouw Dubbeldam uit Lage Zwaluwe nog een beroep op iedereen om brood en zaden te brengen naar de Nieuw- landsedijk in Lage Zwaluwe. Op het erf van mevrouw Dubbeldam zitten tachtig besmette tafeleenden die omkomen van de honger als er niet snel voedsel komt. Zaterdag heeft men aan de zuide lijke oever van de Amer ter hoogte van de Lage Zwaluwse haven een gedeelte van de olie, die zich in een dikke laag had vast gezet in het riet en griendhout in brand gestoken enorme zwarte wolken dreven over de rivier, wat veel belangstelling trok. Omdat thans de moeilijkste fase is ingetreden bij het opruimen van de olieresten moet volgens het kamer lid mr. M.J.J.A. Imkamp een toe vlucht worden gezocht bij een zeer eenvoudige werkwijze: 1000 man met 1000 emmers en 1000 schoppen plus de nodige roeiboten. Met groot materieel zal het, aldus het kamerlid m schriftelijke vragen aan de min sters drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat en dr. M.A.M. Klompé van CRM en staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisimga van Volksgezond heid, niet gelukken om de 300 of 400 ton olieresten op strekdammen en rietkragen te verwijderen. Het kamerlid meent, dat de tijd gekomen is om gebruik te maken van het aanbod van minister W. den Toom van Defensie om genietroepen bij het opruimen van de olieresten in te zetten. Ook wil mr. dr. Im kamp weten of het niet hoog tijd wordt om in de Biesbosch oliekerin gen te leggen ter afgrendeling van die kreken, die dankzij de ijslaag nu nog olievrij zijn. Door afgrende ling zullen die kreken ook na het invallen van de dooi tegen oliever vuiling beschermd zijn. W. Don: G.S onderbezetting van (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Aan het college van G.S. in Zeeland zijn ingevolge net reglement van orde door de heren W R. V. Dusarduijn (KVP), C. F. van der Peiji (CHU). J. A. van Benme- kom (ARP) en W. Landheer (VVD) de volgende vragen gesteld: 1. (Van onze correspondent) KRUININGEN. - In het Berg- zichtziekenhuis te Goes is zondag morgen, na een langdurige ziekte, overleden de bekende 68-jarige dirigent Adri B. Holster, woon achtig te Kruiningen. Zijn over lijden betekent een enorme slag- voor het muzikale leven speciaal van de dorpen Ktuiningen en Hansweert. De Itfeer Holster werd op 19 mei 1902 geboren te Vlissingen. Op 1 mei 1940 werd hij als onderwijzer- benoemd aan de openbare school te Hansweert. Aan deze school heeft hij tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd steeds zijn beste krachten verleend. De heer Holster had bij zondere muzikale kwaliteiten. In 1941 werd hij als dirigent verbon den aan de orkestvereniging Apollo te Kruiningen en sedert 1942 nam hij ook de muzikale leiding op zich van de gemengde zangvereniging Crescendo te Kruiningen en van Zuiderstemmen te Hansweert. Kort JÏÏLÜEf a*nJS worden Tan dï Sonie^'STe Kruiningen. Sedert drie jaar was hij ook de man, die de muziekvereni ging Scheldegalm uit Hansweert on der zijn hoede nam, terwijl ook de accordeon-mandolinevereniging Po lyhymnia uit Hansweert niet tever geefs een beroep op zijn bezielende leiding deed. Al deze verenigingen hebben onder zijn bekwame door tastende en tactvolle leiding grote bloei gekend. Zijn enorme inspan ning dwong aller respect af. Drie jaar geleden werd hij voor zijn werk onderscheiden met de orde van Oranje Nassau in goud. Zijn heengaan wordt in de beide dorps kernen bijzonder diep betreurd. Woensdag om 14.00 uur zal zijn begrafenis met muzikaal eerbetoon van de muziekvereniging EMM uit Kruiningen en Scheldegalm uit Hansweert plaatsvinden op de alge mene begraafplaats te Kruiningen. Heelt het college kennis genomen van de uitspraken van een zijner leden, weergegeven in de provin ciale pers van 15 en 16 januari jl., inhoudende, dat de antwoorden op schriftelijke vragen van statenle den inzake de kwestie Stikkelo rum zijn: „beneden peil" en „dom en dat is in de politiek nog erger dan gemeen"? Heeft het betrokken lid ook mee gewerkt aan de beantwoording van bedoelde vragen, en zo niet, wanneer en hoe is het college op de hoogte gesteld van de in vraag; 1 omschreven beoordeling? Zijn er regels en gebruiken eni zo ja welke waaraan de leden; bepaald besluit hebben meege werkt, geacht worden zich te hou den? Is het college van oordeel, dat, indieri die uitspraken werkelijk zijn gedaan, de vertrouwensbasis voor verdere collegiale samen werking onverkort aanwezig blijft? (Van een onzer verslaggevers) HOEK Aan de Molendijk Hoek is een openbare telefooncel geplaatst, waarmee de gebruikers zelf alle lokale en interlokale ge sprekken kunnen afwikkelen zonder tussenkomst van een telefoniste. .II. van Poelje: verantwoordelijkheid.. collectieve de brief. Hij kondigde aan, een mo tie in te dienen „als vriend Beer- nink de mogelijkheid ziet, al of niet met connecties hier in de provincie, om de rekenkamer niet in te scha kelen omdat deze instantie geen tijd heeft. En de rekenkamer heeft bijna nooit tijd". Tenslotte kwamen de afdelingen Middelburg en Terneuzen enerzijds en Vlissingen anderzijds nader tot elkaar en stelden zich samen achter een „vriendelijker" motie, die met algemene stemmen werd aangeno men. (Van een onzer verslaggevers) DONGEN. Naar schatting tienduizend mensen zijn het afge lopen weekend van heinde en ver naar Dongen gekomen om een glimp op te vangen van de Ben gaalse gier, die al meer dan een week logeert in een vijftien meter hoge boom langs de weg Dongen- Tilburg. Diezelfde mensen hebben een poging van drs. J. Bijleveld, secretaris van het Wereldnatuur- fonds in Nederland, in de weg gestaan om het dier te vangen en Een overzicht van de drukte, afgelopen weekeinde in „Het Vogelnest". (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Burgemees ter mr. M. Somers van de gemeente Hontenisse heeft zaterdagmiddag in Vogelwaarde de officiële opening verricht van „Het Vogelnest". Het Vogelnest is de tot clubruimte van „Scouting Vogelwaarde" omgetover de voormalige lagere school van Boschkapelle. De burgemeester heeft het gebouw geopend door een stuk plastic weg te trekken, waar door aan de gevel het naambordje zichtbaar werd. Na dit officiële gedeelte op straat volgde binnen in een van de lokalen een ontvangst van de genodigden. De heer O. Vosveld van het plaatse lijke jongerenwerk memoreerde daarbij hoeveel moeite het heeft ge kost om aan een passend onderko men te geraken voor Scouting Vo gelwaarde. Verder werd nog gespro ken door gewestelijk commissaris J. de Maat van de verkennerij, die er nogal bewondering voor bleek te hebben dat de plaatselijke* welpen, gidsen, verkenners en welpen het woord „Scouting" als verzamelnaam in Vogelwaarde tot een begrip heb ben gemaakt. Ook de heer J. Mag nus, voorzitter van het groepscomité, sprak nog een woord van dank. Daarna volgde een rondleiding door het voormalige schoolgebouw, dat nu dus is bevolkt door welpen, kabouters, gidsen en verkenners. Al leen de rowans ontbreken aan het rijtje. Zij hebben elders in Vogel waarde een eigen „home" in een boerenschuur. naar veiliger oorden te brengen. Strenge vorst zou het dier nood lottig kunnen worden. De reddingsactie zal in een. van de kamende dagen worden herhaald. Het tijdstip wordt niet bekend gemaakt omdat men bang is dat de grote toeloop van het publiek dan opnieuw roet in het eten zal gooien. De drukte was zo groot dat de rijkspolitie van Dongen en de Til- burgse politie extra manschappen moesten inzetten om het verkeer in goede banen te leiden. Langs de weg srtonden honderden auto's ge parkeerd. De voorzitter van de Dongense natuurliefhebbersvereniging „Ken en Geniet" heeft een dringend be roep op het publiek gedaan om de Bengaalse gier toch vooral zoveel mogelijk rust te geven. De vangpoging van zaterdag werd gedaan op verzoek van het ministe rie van c.r.m. Het was vooral de bedoeling de identiteit van het dier vast te stellen. Zaterdagmiddag ver klaarde drs. Bijleveld dat het dier, dat tot dan als „vale gier" be kend stond, een Bengaalse gier moest zijn. Uit het feit dat de gier erg mak is maakte drs. Bijleveld bovendien op dat het dier in gevan genschap heeft gezeten. De Bengaalse gier, die in India en Pakistan „thuis" is, heeft het in Dongen intussen erg goed. De heer De Beer van de Tilburgse afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren zegt hier over „Ik heb het dier zaterdag nog gevoerd met pens. De boeren uit de omtrek leggen ook trouwens regel matig voedsel bij de boom, zoals bijvoorbeeld doodgeboren biggen. De gier heeft het nog nooit zo goed gehad en zal zich waarschijnlijk wel tweemaal bedenken voor hij ergens anders heen gaat". (Van onze correspondent) GOES - MIDDELBURG - SE- ROOSKERKE Een plotseling overstekende voetganger werd za terdag op de Grote Markt in Goes aangereden door een personenauto, bestuurd door M.B. uit Kloetinge. De voetganger, K. van S. uit Goes, brak zijn linkerbovenbeen. Op de Noordweg in Serooskerke lay amen zaterdag twee personenau to's met elkaar in botsing. De be stuurders van beide auto's, L.M. uit Vlissingen en L.W. uit Oostkapelle en een inzittende van de Oostkapel- lese auto raakten licht gewond. Een personeneauto, bestuurd door P. de B. uit Aardeniburg, raakte op de Koudekerkseweg in Middelburg in een slip en belandde in een langs de weg gelegen sloot. De auito werd zwaar beschadigd. Op de Westwal in Goes kwamen een personenauto, bestuurd door J.C.L. uit Vlissingen en een motor, bestuurd door D.J. van W. uit Goes frontaal met elkaar in botsing. De motorrijder werd daarbij aan het hoofd gewond.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 4