Gier ontsnapt uit Duits reservaat CONFLICT BIJ DE ETNA Israël tegen joodse acties iCENS KOTTER OPGEGEVEN Oorvijg: wanklank bij Bredaas concert Onderseebootjager van marine ingeschakeld Artsen boos na actie "kritiese fondspatiënt' in Utrecht In Amsterdam Vader en zoon ernstig gewond na steekpartij Ondernemingsraad praat niet met directie Rotterdammer krijgt kogel in been AANSLAG OP ALLENDE MISLUKT Bom naar Sovjet ambassade in Canberra Bende ontdekt Spanning stijgt op conferentie Gemenebest Protestmis tegen sluiting van kerk IN DUITSLAND Tien doden door botsingen in dichte mist Schippersknecht uit IJzendijke in de Amer verdronken Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: ƒ11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRIJE MAANDAG 18 JANUARI 1971 25e Jaargang No. 6449 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot Vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem UTRECHT (ANP) Bij de Utrechtse politie zijn zaterdag morgen zeven klachten binnen gekomen van huisartsen, specia listen en tandartsen uit de bin nenstad, wier uithangbord in de nacht van vrijdag op zaterdag was beklad. De „daders" zijn le den van een actiegroep „De Kri- tiese Fondspatiënt", die bezwaar I .eft tegen het onderscheid dat de artsen maken tussen zieken fondspatiënten en particuliere patiënten. Ze hebben de verf kwast gehaald over die borden, waarop verschillende spreekuren voor beide categorieën patiënten zijn aangegeven. De actie met de verfkwast is volgens „De Kritiese Fondspa tiënt" een eerste aanmaning aan de artsen, het voorbeeld te vol gen van collega's die ook voor fondspatiënten al lang op een af spraakspreekuur zijn overgegaan. Bij de betrokken artsen is een stencil in de brievenbus gestopt waarop de actiegroep protesteert tegen de discriminatie van de ziekenfondsverzekerde die vol gens haar onder meer tot uit drukking komt in lange wacht tijden en kwalitatief minder be handeling (vooral bij tandart sen). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tijdens een on enigheid over een betalingskwestie hebben gistermiddag in Amsterdam een vader en een zoon elkaar naar het leven gestaan. Beide zijn met zware verwondingen opgenomen in resp. het Wilhelminagastliuis en het Lucasziekenhuis - dit laatste om een toekomstige nieuwe confrontatie te voorkomen. De vader is de 43-jarige A. M. P., zonder beroep. Tijdens een woor denwisseling stak zijn 19-jarige zoon (leerling monteur) hem plotseling met een priem in de borst. De zwaargewonde man trok een mes. De zoon voelde zich zo bedreigd, dat hij zonder nadenken het raam op de eerste verdieping uitsprong, waarbij hij een bekkenfractuur en ander let sel opliep. Er waren geen getuigen bij de vechtpartij en de twee slachtoffers zijn er zo ernstig aan toe, dat de recherche ze nog niet heeft kunnen horen. Daarom noemt de politie de oorzaak en de toedracht „vermoede lijk". (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het al enkele maanden lopende conflict tussen de onderne mingsraad van de N V. Koninklijke fabrieken De Etna (Amalga-Holding) en de directie van dit Bredase be drijf over de koersbonificatie die verstrekt wordt aan Belgische werk nemers bij de Etna, is nu definitief tot een uitbarsting gekomen. Omdat ook de besprekingen van j.l. vrijdag tussen de vakbonden en de directie geen bevredigend resultaat hebben opgeleverd, heeft de volledige onder- nemingraad van De Etna besloten het overleg met de directie op te schorten. In een telegram aan de directeur van De Etna, de heer A. Greshof. en het lid van de raad van beheer van de Amalga Holding, dr. A. Jong bloed, is als reden van dit besluit opgegeven, dat gemaakte afspraken tussen ondernemingsraad en directie niet zijn nagekomen. De onderne mingsraad acht hierdoor verder over leg zinloos. In dit telegram wordt iedere ver antwoordelijkheid voor het ontstaan van eventuele onrust in het bedrijf, doordat het probleem van de koers bonificatie niet is opgelost van de hand gewezen. De ondernemingsraad zegt toe be reid te zijn het overleg te hervatten als in een onderhoud tussen directie en vakbond „voldoende waarborgen worden gegeven voor een hernieuwd vertrouwen". ROTTERDAM (ANP) Bij een schietpartij op de 's-Gravendijkwal in Rotterdam is zaterdagmorgen vroeg een 20-jarige bankwerker uit de Maasstad door een kogel m het been getroffen. De man moest worden overge bracht naar het ziekenhuis. Een tweede schot dat op de bankwerker werd afgevuurd, vernielde de ruit van een reisbureau. Na de schoten te hebben gelost vluchtte de schut ter, maar later meldde hij zich bij de politie. Het is de 27-jarige café houder O.S. uit Rotterdam. Aanlei ding tot de schietpartij was een caféruzie. (Van een onzer verslaggevers) DONGEN De Bengaalse gier, die het afgelopen weekend verkeers opstoppingen heeft veroorzaakt in Dongen, is ontsnapt uit het natuur reservaat „Adler Wache" in Berle- beck, West-Duitsland. Berlebeck iigt vlakbij Bielefeld (geografisch ter hoogte van Zutphen). De afstand van Berlebeck tot Dongen bedraagt hemelsbreed ongeveer 150 kilome ter. De herkomst van de gier (zie inzetje foto) is ontdekt dank zij een man uit Voorschoten, die ooit een bezoek heeft gebracht aan het na tuurreservaat waar veel gieren, ade laars en valken zitten. De man was een van de duizenden nieuwsgieri gen (zie foto), die de gier de laatste twee dagen zijn gaan op zoeken. In Berlebeck had hij soortgelijke gie ren gezien. Hij tipte de politie. Een telefoontje naar Berlebeck bracht aan het licht dat men daar inder daad een Bengaalse gier kwijt was. 'Zie verder pagina Stad en Streek 2) DR. SALVADOR ALLENDE. (Van onze redactie buitenland) VINA DEL MAR In Chili is zaterdag een moordaanslag op presi dent Allende verijdeld. Bij de hoofdingang van zijn zomerpaleis in Vina del Mar ontdekte een schild wacht in een grote, decoratieve bloempot vier staven dynamiet, die bij het passeren van de presidentiële auto hadden moeten exploderen. De lading werd gevonden kort voordat Allende het hek uitreed om zich naar een kabinetsvergadering in het naburige Valparaiso te bege ven, waarheen dé regeringszetel kortgeleden is verplaatst als onder deel van een decentralisatieprogram. Eerder deze week deelde de Chi leense socialistische president mee dat er sinds zijn ambtsaanvaarding op 3 november twee aanslagen op zijn leven waren geprobeerd. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/CANBEREA/AM STERDAM Een groep die zich de „Australische joodse defensie liga" noemt heeft gistermorgen vroeg een aanslag gepleegd op de Russische ambassade in Canberra. De Israëlische regering heeft inmiddels „terroristische acties" in de strijd voor de rechten van de joden in de Sovjet-Unie met kracht veroordeeld. In een ver klaring na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad verwees de regering naar recente acties in de V.S. en elders. De politie in Canberra arresteerde twee jongemannen van 19 en 23 jaar oud. Zij zouden geen joden zijn en afkomstig uit een land in Midden- Europa. Volgens ooggetuigen gooiden zij met explosieven naar het gebouw van de Russische ambassade. De voor deur en enkele ruiten werden ver nield. Niemand in het gebouw liep letsel op. De Russische ambassade stond sinds enikeie dagen ander verscherpte controle nadert militante jaden via de Canberra Times dreigementen hadden geuit aan het adres vam die Sovj et-ambassade. Leiders vam de joodse gemeen schap in Australië hebben verklaard dat zij niet op de hoaglte waren van het bestraam van de „Australische joodse defensdeliga". Twee Russische burgers vam jood se afkomst zouden toestemming heb ben (gekregen om naar Israël te emi greren. Naar van onofficiële joodse zijde in Moskou werd vernomen, mo gen de natuurkundige Bori Zueker- mainm en de architect Witali Swesjiin- ki de Sovjet-Unie verlaten. Zueker- manm maakt deel uit van het Russi sche „Comité voor de rechten van de mens", dat de natuurkundige en „vader van de Russische atoombom" Ainidrei Sacharov en andere Sovjet geleerden in november jl. hebben op gericht. De Libanese recherche heeft een internationale bende oratdeikt die ge specialiseerd was in de verkoop van valse Libanese paspoorten aan Joden uit Oost-Europa die naar Israël wil den emigreren. Het „brein" van de groep, een zekere Selim Badr, die zijn „hoofdkwartier" in Sofia had, werd aan de Libanese grens gear resteerd. Badr werd ook door Inter pol gezocht wegens smokkel van goud en deviezen. Badr en zijn hand langers wisten op rüinkse manieren paspoorten van Libanese toeristen in Sofia los te krijgen die zij tegen hoge bedragen aan joden verkochten. In Moskou is zaterdag de voorruit ingegooid van een auto van de Pan American Airways. Aamgenomen wordt diait het een vergeldingsactie was voor het incident van donedrdag jl. in New York waarbij uit een pas serende auto een steen werd gegooid in het kantoor van een Russisch reis bureau. De zesde Europese conferentie van sefardische (Portugees-Israëlitische) joden is gistermiddag in Amsterdam afgesloten met het aannemen van en kele resoluties, waarin wordt aange drongen op het recht van de jodien in de Sovjet-Unie en sommige Arabische landen om hun geboorteland te ver laten en zich elders te kunnen vesti gen, onider meer in Israël. Twee manden van de Br. 16 op het dek van een vissersboot. Vissers, terug in Breskens na lang vergeefs zoeken, worden hier uitgehoord door belangstel lenden. SINGAPORE (AFP) De span ning is plotseling gestegen op de Gemenebestconferentie in Singapore. De commissie ad hoe voor de kwes tie van de verkoop van Britse wa pens aan Zuid-Afrika heeft geen enkel vergelijk kunnen treffen. Dit is gisteren in welingelichte kringen vernomen. Zambia zou elk compromis van de hand gewezen hebben en het gehele vraagstuk is terugverwezen naar de voltallige conferentie, die woensdag bijeenkomt. Waarnemers zijn overigens van mening, dat de Afrikaanse landen op de Gemenebest-conferentie geen spectaculair gebaar zullen maken, zoals het verlaten van de conferen tie, zolang niet het besluit van de Britse premier Heath omtrent ophef fing van het Britse wapenembargo voor Zuid-Afrika officieel is aange kondigd. Deze bekendmaking wordt pas in februari verwacht. DELFT (ANP) Kleumend in de koude mist hebben gisterochtend om elf uur ruim vierhonderd katho lieken van de 3 januari jl. ontbon den Sint Hypolitusparochie in Delft een mis in de open lucht gehouden als protest tegen sluiting van de monumentale parochiekerk. De protestmis werd met toestem ming van de politie gehouden en verliep in alle rust. De organisatie berustte bij een commissie tot be houd van de kerk. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Er heerst grote verslagenheid onder de vissers van Bres kens, nu met bijna honderd procent zekerheid vaststaat, dat de vierkoppige bemanning van de visserskotter Breskens 16 de dood heeft gevonden in de golven van de Noordzee. Nagenoeg de hele Breskense vissersvloot heeft vrijdag en zaterdag met de hulp van vissers uit Amemuiden, Vlissingen, Goeree en Zeebrugge, vergeefs gezocht naar de vermiste vissersboot. Het enige, waarvan men tot op he den iets wijzer is geworden, zijn de vijf vrijdagmiddag door Bressiaanse schepen gevonden manden en wrak stukken van veel touwwerk, die zon dag in de omgeving van het licht schip „Noord-Hinder" zijn opgevist door de onderzeebootjager „Rotter dam" van de Koninklijke Marine. De „Rotterdam" kreeg zaterdag avond opdracht op te stomen naar twee mijl ten noordwesten van het lichtschip. Een vliegtuig van de Ma rine-Luchtvaartdienst had daar wrak. hout en een gasolievlek waargeno men. Het gemeentebestuur van Oost burg en de marine-commandant te Vlissingen hadden toen al om in schakeling van een oorlogsschip bij de zoekactie gevraagd. De „Rotterdam" had zondag al snel succes. De bemanning viste diverse vlonders, houten balkjes, een houten tx-ap met zeven treden en veel touw- wei-k uit het water op. Het is zeer waarschijnlijk, dat die afkomstig zijn van de Breskens 16. De „Rotterdam" heeft ook nog met sonar-apparatuur gezocht naar het eventuele wrak van de Breskens 16, zonder resultaat ove rigens. Het oorlogsschip heeft tot zonsondergang gezocht. Het was gis teravond laat nog niet bekend of het schip vandaag door zal zoeken. De schepen van de vissersvloot van Breskens zijn zondag niet opnieuw uitgevaren. Zaterdag waren trouwens al veel schepen in de thuishaven. Vandaag zullen schepen uit Bres kens, Vlissingen en Arnemuiden tij dens het vissen opnieuw zoeken naar de Breskens 16. De actie zal dan worden geleid door de schippers J. Aalbregtse (Br 34), J. Oosterling (Br. 22) en J. Fenijn (Go 5). (Zie verder pag. Stad/Streek 2) BREDA De Bredanaar E. Ge vers dient een aanklacht bij de po litie omdat hij gistermiddag tijdens de pauze van het concert door het Amati-Kwartet in het Bredase cul turele centrum De Beyerd is ge slagen door de directeur van De Beyerd en de stadsschouwburg in Breda, de heer G. Niemeijer. De heer Gevers, die de leden van het Amati-Kwartet goed kent, gaf in de pauze tegenover de musici lucht aan zijn verontwaardiging over het feit dat tijdens het concert nog bezoekers werden binnengela ten. De heer Niemeijer die dit hoor de, zou de heer Gevers toen heb ben uitgescholden voor „opruier" en hem hebben bevolen meteen de ruimte voor de solisten te verlaten. „Dag vriend", zei de beer Gever; nog toen hij de heer Niemeijer In de gang passeerde, maar deze begroe ting werd allerminst op prijs ge steld. Nog voordat de heer Gevers de gang kon verlaten, zou de heer Niemeijer hem van achteren een klap tegen het oor hebben gegeven, waardoor de heer Gevers viel en zijn arm deerlijk bezeerde. „Als de heer Niemeijer hiervoor niet zijn excuses aanbiedt doe ik hem zeker een proces aan", verze kerde ons de heer Gevers die van ochtend voor zijn arm naar de dok ter moet. De heer Niemeijer zou te genover de politie hehbben ver klaard, dat hij de heer Gevers slechts een duw zou hebben gege- vea. Westduitse deelstaat Baden-Wuer- ttemberg zijn zondag bij verkeer songelukken in dichte mist tien mensen om het leven gekomen en 24 zwaar gewond. Het zwaarste on geluk was een kettingbotsing in dichte mist bij Ettlingen in de om geving van Stuttgart. Op de autoweg reed een bus met hoge snelheid in op een file. Zes personenauto's werden in elkaarge- drukt en vlogen in bx-and, evenals de autobus. Achtereenvolgens reden nog tien auto's op de brandende voertuigen. Vier inzittenden verlo ren het leven en 20 liepen zware verwondingen op. Tussen Loerraeh en Schopfheim verongelukten vier persoenen bij een botsing tussen twee personen auto's. Een soortgelijk ongeluk kostte bij Herrenberg aan twee mensen het leven. Bij deze twee ongelukken werden in totaal vier personen zwaar gewond. (Van een onzer verslaggevers) MADE De 22-jarige schippers knecht F. E. Duijsserninck uit IJzen dijke is, in de nacht van zaterdag op zondag, toen hij uit een roeiboot wilde overstappen op zijn schip Para gon, in het water van de rivier de Amer gevallen en verdronken. Dat gebeurde onder Made. Zondagmorgen heeft de rijkspolitie te water zijn lichaam uit de rivier de Amer opgehaald.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1