Belg gereed om Nederland met catch te vloeren Niet schokken Schone meetings Naar het canvas Rekensommet j e door PIM GAANDEREN Pete Brackeniers is een zeer gezette Belg van middelba re leeftijd. Vertelt ex-bokser te zjjn en dat zjjn vrouw dochter is van een vroeger in België zeer befaamde worstelaar. Pete koppelde zijn kennis van boksen en worstelen met die over de natuur van de mens en werd catch-promotor. Catch ook wel treffend catcli- catch genoemd is een vlezig gebeuren tussen vier touwen, waarbij half naak te mannen onder het uit brengen van uitheemse kreten proberen elkaar zo veel mogelijk loeren te draaien. Slechts het uit steken van ogen en uit draaien van ledematen l\)kt niet toegestaan. „De autoriteiten houden er niet van; het publiek wel", aldus Pete Brackeniers. Hij heeft zich minzaam bij deze kleingeestige betutteling neergelegd. Pete verdient aan het catch-geweld in heel Europa een fraai gesoigneer de boterham. In België, Frankrijk, Duitsland, Zwit serland en niet te vergeten Engeland heeft catch naam. In Nederland helemaal niet. Daar gaat Pete Brackeniers iets aan veranderen; samen met impresario Rob Charles uit Breda. Nederland krijgt catch. „Nederland kent de echte catch niet. Niet zo ver wonderlijk", aldus Bracke niers. want zelfs de in zijn ogen onschuldige bokssport is hier lang officieel verbo den geweest. „Ik heb nog privé-meetings achter de ge lagkamer van een Rotter dams café gebokst tegen de club van Huizenaar". De gruwel van de Nederlandse autoriteiten over krachtdadi ge lijf-aan-lijfgevechten te midden van een hitserig pu bliek verwondert hem. De Belgische sportpaleuzen bijvoorbeeld trekken sinds jaar en dag volle tribunes met catch-matches. Onlangs bevolkten vijfduizend lief hebbers het Antwerps sport paleis voor een gala der ve detten. „Na voetbal en wielrennen trekt catch het meeste publiek in België", wil Pete Brackeniers doen geloven. Voor Frankrijk ver wijst hij naar de avondvul lende televisie-uitzendingen van catch-wedstrijden; voor Zwitserland naar de uitpui lende velodrome in Zürich, waar veel gecatcht wordt en voor Engeland naar het feit dat daar zesduizend mans personen catch als hoofdbe roep uitoefenen. Mede als gevolg van de be- angstelling die Zuidwestne derlanders in Antwerpen aan de dag leggen voor catch- kampen, wil Pete zijn ar beidsterrein tot Nederland uitbreiden. Om het zachtaardige Neder landse aspirant-publiek in 't begin niet al te zeer te schokken heeft hij een pro gramma in elkaar gedraaid, waarin de botsingen tussen mannenvlees zonder al te veel gruwelijkheden tot stand worden gebracht. Staaltjes voor fijnproevers als: 't kraken der botten, paarsblauw aanlopen van catchershoofden, tot bloedens toe repeterende manchetten, zullen mondjesmaat worden uitgedeeld ter voorkoming van anti-peristaltische bewe gingen. „Het programma voor Ne derland is vooral gebaseerd op het gooi- en smijtwerk en de acrobatiek. Daar houdt 't publiek van. Dat ziet graag een catcher door het lucht ruim zeilen. En ik heb ook het show-element ingebracht met Dancing Boy ,Gigi'. De ze catcher maakt in de ring eerst een paar danspassen, voordat hij aan de match be gint. Dat vinden de mensen mooi. Ze applaudisseren nog voordat ze hem hebben zien vechten". Als de Nederlandse tournee naar wens verloopt, zal eind dit jaar de bekende kaal hoofdige Japanner John .Goldfinger' de hier rondtrek kende formatie komen ver sterken. John was in een film van James Bond een bloeddorstige, wraakgierige geldbezitter met een arse naal aan sadistische vecht- geintjes. Het echte grote catch-werk blijft echter aan de Belgen voorbehouden. Pete Bracke niers is er in geslaagd één van de grootste Amerikaan se catchers te engageren. „Een pracht van een glan zende, zwaar gemusculeerde zwarte. Daar houden de mensen pas van. Daar zullen een paar schone meetings van komen". Maar nu de brandende vraag waaronder catch-catch moet worden gerangschikt: is het show door de opmerkelij ke gelijkenis met een tragi komisch loltrappersduo? Is het sport door verwant schap met boksen en worste len? Of is het kunst met een kleine k door het enorme creatieve acteertalent dat de catchers ten toon sprei den? Pete Brackeniers is in zijn antwoord meer resoluut dan overtuigend: „Het is voor negentig procent sport en tien procent show", zegt hij. Motivering: „In Europa zijn achttienduizend beroepscat chers. En achttienduizend mensen kun je niet om de tuin leiden. Ze willen alle maal naam maken en voor uitkomen". Maar het ,spul' dat naar Nederland zal ko men, zal nagenoeg doorlo pend uit dezelfde koppels be staan? Brackeniers: „Ach, in 't be gin tasten de jongens elkaar wat af. Dan plegen ze wat mooie grepen. Dat ziet het publiek graag. Maar daarna gaan ze echt kampen. Het is net als bij het wielrennen. In de Tour de France rijdt Merckx toch ook niet op de eerste dag weg? Er wordt spektakel gevoerdemoties losgemaakt, dat is de hoofd zaak ook bij ons". Als smakelijke, overtuiging schenkende toegift moet die nen dat de catchers elkaar mogen slaan en dat het niet ongebruikelijk is de scheids recht tegen zijn neus te stompen als deze naar de mening der kemphanen te diep in het gevecht steekt. 'n Attractie die hier en daar in de vaderlandse voetbal- arena's opgeld doet. 'n An der courant grapje is de re feree tussen de ringtouwen te .vlechten'. Ook wil 't wel eens gebeuren dat er zo on stuimig wordt gesmeten met catchers, dat de partij bui ten de ring verder wordt af gewikkeld op de schoot van het publiek. De manchet zoals de term luidt voor een kleun met de horizontaal geheven onder armheeft verschillende ke ren .gekende kampers' naar het canvas doen dwarrelen. „Het kunnen soms echte vechtpartijen worden", ver telt Pete Brackeniers enthou siast. „Het is niet altijd een schijngevecht". Dank zij hem heeft België ook een Europees wereld kampioen. Bert Mychel die onlangs de Rus Vladimir Ka- ramazoff (die, zelf met een kale schedel, als specialiteit heeft tegenstanders bij de kuif te grijpen om daarna zijn volle vuist in him gelaat te laten ploffen) heeft ver slagen. De titel Europees wereldkampioen doet tegen strijdig aan. En dat klopt. Bij catch bestaan vier soor ten wereldkampioenen. Eén volgens de Europese versie en drie volgens die van de Amerikaanse oostkust en de westkust en de Amerikaanse worstelbond. Bert Mychel (102 kg) komt naar Neder land. Het catch van Pete Bracke niers is niet het ordinaire kermisvermaak. „Die pseu- do-gelegenheden zijn niet te vergelijken met de wedstrij den van onze federatie. On ze jongens werken over gans Europa. Ik heb catchers van naam. De jongens werken op contract en willen graag 'n beter. Het publiek zal niet worden teleurgesteld. Impresario Rob Charles gaat in Nederland met catch de boer op. Breda krijgt zondag 31 januari in Het Turfschip de primeur van de parade der krachtpatsers. Klapstuk moet de vierkamp worden. Twee keer twee catchers die gezamenlijk door de ring kronkelen als monsterachti ge palingen in een emmer. Let op Mister Moto, Zebra Kid, Dancing Boy ,Gigi', To ny Miras, Ted Jones en aan verwante vleesgeworden bankschroeven. Kom dat zien in Breda, Roosendaal, Den Bosch, Nijmegen, Maas tricht, Den Haag, Rotterdam Amsterdam enz. Elke drie dagen wordt in Nederland 'n gewapende over val, beroving, moord of ander misdrijf met een vuurwapen gepleegd. Met deze opmerking geeft de Bredase officier van Justitie mr. F. A. Vaillant aan, waarom de veront rusting bij Justitie over het onwettig bezit en ge bruik van vuurwapens met de dag groter wordt. De vuurwapenwet van 1919 is deze zomer veranderd vanwege wat de minister van Justitie noemthet toe nemend aantal misdrijven, waarbij een vuurwapen werd gebruikt. Het illegaal bezit van vuurwapens —dat kun nen pistolen, geweren, revol vers, stenguns, vuurbuksen, schietbalpennen of kanonnen zijn, om wat schiettuig te noemenis een misdaad ge worden. Justitie moet zelf nog in schieten op de nieuwe situa tie. Alleen de gemeentepoli tie in Den Haag kende al en kele jaren een .pistolen- ploeg'. Maar sinds begin ok tober opereren in heel Ne derland vuurwapenteams. Rechercheurs en douaniers die het aangepaste en zwaar gecoördineerd opsporingsbe leid zijn doeltreffend karak ter moeten geven. Mr. Vaillant (één van de of ficieren van justitie die spe ciaal met de vuurwapenza ken is belast): „In het ar rondissement Breda West- Brabant tot en met Tilburg zijn bijvoorbeeld tussen 23 september en 12 december 72 vuurwapens (exclusief speelgoedwapens) boven wa ter gebracht. Voornamelijk floberts, pistolen, jachtgewe ren, een enkel machinege weer en wat spul uit de laat ste oorlog". Dat lijkt niet zo veel? „Ja, je zou verwachten dat je on middellijk honderden wa pens zou pakken, maar zo eenvoudig is het niet. Je moet eerst inlichtingen ver zamelen; de recherche teams laten inwerken. Er zit ten veel meer illegale wa pens onder de mensen dan men wel denkt". Algehele uitroeiing van het onwettig vuurwapenbezit zal onmogelijk zijn, maar vol gens schattingen zijn mini maal honderdduizend illega le vuurwapens in omloop en daar gebeuren vreemde din gen mee. De laatste vijf jaar is het aantal agressieve misdrij ven, waarbij vuurwapens ge bruikt werden verviervou digd. Hanteerden agressieve lingen in 1964 nog .slechts' 55 keer het vuurwapen, in 1968 gebeurde dat 194 maal. In die periode vonden daar bij 69 slachtoffers de dood en raakten er 77 gewond. Meest gebruikte wapens ble ken de .handzame' pistolen en revolvers. Vergeleken met het werke lijke aantal illegaal aanwezi ge vuurwapens zou men kun nen stellen dat het aantal wilde schietpartijen meevalt. Het Nederlandse volk telt nog steeds weinig koelbloe dige .omleggers' of heetge bakerde minnaars die in staat zijn tot een .crime pas- sionel'. Nagenoeg niemand loopt hier met een pistool los jes tussen de broekband of schietklaar opgeborgen in 'n schouderholster. Bijna over al in ons land (in Amster dam, Arnhem en Den Haag in het bijzonder) beschikken de penose-jongens over een blaffer, maar die wordt meer als een image-verster kend middel dan als een alle daags moordwerktuig be schouwd. De ongelukken die niettemin met illegale vuur wapens gebeuren, vloeien dan ook meestal voort uit onhandigheidjes, knullige op- poetsbeurten en bravour-ma- nipulaties. Maar daardoor vallen jaarlijks toch enige tientallen doden en gewon den! In de richtlijnen van de pro cureurs-generaal aan de poli tie wordt nadruk gelegd op woonwagenkampen, woon oorden van Ambonezen en gastarbeiders als potentiële bronnen van onwettige wa pens. Bekend feit is dat fa milievetes in woonwagen kampen regelmatig met be hulp van blauwe bonen wor den beslecht. Inlichtingen over Zuidmolukkers duiden erop, dat in hun woonoorden en -kampen veel vuurwapens moeten zitten. De Nederlandse wetgeving op het gebied van vuurwa pens wordt als één van de meest waterdichte van de wereld beschouwd. Boven dien heeft Nederland geen eigen wapenindustrieën. Hier staat tegenover dat de invoer van vuurwapens niet zo .ko gelvrij' is als de vuurwapen wetgeving. De grensbewa king is slap en de voor schriften in de nabuurlanden zijn minder safe dan de on ze. Vanuit België is de import van floberts, pistolen en (jacht)geweren nagenoeg vrij. In Duitsland geldt dat voor alle wapens beneden de 6 mm. Iedere vakantiegan ger kan in Italië zogenaamd voor sportieve doeleinden pistolen van het kaliber 7 en 7.65 mm vrij kopen. Revol vers en pistolen zijn in Span je zonder veel moeite te koop. Ook vanuit Tsjecho- Slowakije kan het nodige schiettuig worden ingevoerd. De jongste mode op dit ge bied vormen de mini-vuur wapens, waaronder de auto matische pistolen en de schietbalpennen. De laatste „Naar mijn gevoel zijn er teveel van die vergunningen uitgezet. Dat wordt per 1 ja nuari ook kritischer beke ken", vertelde mr. Vaillant ons. In ons land zijn 25.000 jacht akten uitgereikt; aan 18.000 personen een zogenaamde bijzondere beschikking, waarvan 1800 voor zelfverde diging. In verband met het wild- en vogelschadebesluit zijn 8000 wapenvergunningen uitgegeven. Aan leden van schietverenigingen nog eens 5000 en tenslotte 240 zoge naamde algemene machti gingen aan wapenhandela ren. Een rekensommetje leert dat die hoop vergunningen goed is voor ruim 62.000 jachtge weren, 6600 pistolen, 840 alarm- en startpistolen, 3600 gewone geweren (voor de schietclubs), 150 machinepis tolen en stenguns en 65 mi trailleurs (eigendom van verzamelaars), 775 seinlijn- werppistolen en 190 diverse vuurwapens. Niet direct een imponerende collectie. Er gebeurt ook weinig buitenspo rigs mee, maar toch zal ook in deze vergunningen 't mes worden gezet! Justitie wil kost wat kost 't al dan niet illegale wapenbe zit tot een uiterst minimum beperken. Gebeurtenissen in de laatste vijf jaar geven daar aanleiding toe. Tussen januari 1965 en november 1970 zijn ruim 130 gewapen de overvallen gepleegd. In 1969 bijvoorbeeld zijn op 33 banken, 5 postkantoren, 9 geldtransporten en een sta tionskantoor gewapende overvallen gepleegd, 'n To taal van 48, waarvan er 30 werden opgelost. Alleen in de maanden oktober en novem ber 1970 zijn al 16 overval len en berovingen geteld, waarbij de daders met een vuurwapen dreigden. Er bestaat uiteraard geen zekerheid over de werkelij ke toename of verminderimg van het onwettig wapenbe zit. Het aantal misdrijven met vuurwapens groeit; het aantal clandestiene wapens, dat in 1967 werd opgespoord bedroeg 953, terwijl dat in de eerste helft van 1968 al 650 was. Hieruit zou voorzichtig kun nen worden geconcludeerd, dat het illegaal wapenbezit niet afneemt. En (dus) dat de justitiële acties niet voor niets worden ondernomen. Grootscheepse speuracties zo als in Capelle aan de IJssel zullen vermoedelijk voorlo pig uitblijven. Mr. Vaillant: „Grote acties geven zo'n brok onrust, en we willen voorlopig juist in stilte wer ken". Alles is toegestaan bij deze komedianten, behalve ogen uitsteken en ledematen uitdraaien. van het kaliber .22 en 9 mm. Patronen worden van uit West en Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Noord- Amerika ingevoerd. Deze ui terst gevaarlijke dingen wor den door justitiële autoritei ten gekwalificeerd als .sluip moordenaarswapen'. Er zijn er honderden van in Neder land. Illegaal, uiteraard. Eén groep bezitters van on wettige wapens kan zich min of meer op .gewoonte recht' beroepen: de .eerba re' stropers. Door de jaren heen begingen ze overtredin gen, maar als de politie hen het geen vuurwapen is". Nu is er ooit onder dreiging met een vooruitgestoken steel van een pijp (die voor de loop van een vuurwapen aan gezien werd) een overval ge pleegd. De wet kan op dit punt erg ruim worden geïn terpreteerd. „Het bewijs of een wapen echt of speelgoed is, blijkt geen lachertje te zijn", al dus officier van justitie mr. Vaillant. Er bestaan verra derlijk echte' speelgoedwa pens in zwaar plastic uit voering. „Men heeft eens 'n proef gehouden, waarbij 40 nu verschalkt met een vuur wapen, worden ze verdacht van een misdaad. „Als het zuiver stroperij is en de man heeft verder geen strafblad dan kan er voor de vuurwa penwet worden geseponeerd en wordt de stroper volgens de jachtwet behandeld", al dus mr. Vaillant, „maar vaak spelen bij stropers nog andere, wat enge zaken, en dan zal er niets door de vin gers worden gezien". Ook de speelgoedwapens, waartegen jüstitie al enige jaren een kruistocht maakt, hebben de volle aandacht van de vuurwapen-teams. Volgens een arrest van de hoge raad uit 1952 wordt al les als een vuurwapen be schouwd, als het voor bedrei ging of afdreiging wordt ge bruikt, behalve die voorwer pen, waarvan „een leek op het eerste gezicht ziet dat wapens op een tafel werden gegooid. Ervaren politiemen sen moesten zeggen welke echt en welke onecht waren. Experts haalden er na enig wikken speelgoed voor echt uit! En een slachtoffer heeft tijdens een overval of zoiets meestal weinig tijd om na te denken", aldus mr. Vaillant. Voor iemand met oneerlijke bedoelingen kan een speel goed-Colt, Smith Wesson of Parabellum zo'n moedge vend bezit zijn, dat hij er zich mee in staat voelt over vallen te plegen. Dat kan overigens ook voor de echte wapens gelden. Er zijn in Nederland hele volksstammen die op wette lijke wijze één of meer vuur wapens bezitten. Geldtrans porteurs, leden van schiet clubs, aannemers met veel geld op zak, onbezoldigde veldwachters, jagers, enz.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7