Rapport over transport gevaarlijke stoffen op Schelde Samenstellers zwijgplicht opgelegd Kanaalzonetanden bleken niet overbesmet met fluor Actie voor tolvrije Haring vlietbrug LOSPLAATSEN GEVAARLIJK Popgroep W orld treedt op in jeugdsoos Fyfan stad streek commentaar Zwijgen niet altijd goud KNNV hield onderzoek naar zwaluwen in Nederland ENERGIEKE VERKOPER Tamelijk zacht Documentatie ONDERZOEK TE ROTTERDAM Nevenaspect KAMERLEDEN: Samenvoeging havenschappen Vlissingen en Teraeuzen mogelijk Dieper Plannen voor luchtlijn Arnemmden- Leeuwarden NIET VERBAASD Bejaarde man uit Hulsel overleden na aanrijding Staten op weg naar maandelijks vergaderen 'IS ZATERDAG 16 JANUARI 1971 P.Z.E.M.-BRIEF AAN MINISTER KLAAR DU de n.v. PZEM ontbeert men, zo heeft het verleden ons ge leerd, een fijne neus voor voor lichting en public relations. Boven dien, zo moeten wij thans vast stellen, mist men in de bestuurlijke top van het energiebedrijf het ver mogen om van gemaakte fouten te leren. Nadat gisteren een beslissende ver gadering van het dagelijks bestuur van de PZEM met het georganiseerd overleg en de dienstcommissie (een soort ondernemingsraad) was afge lopen, werd aan alle deelnemers een zwijgplicht opgelegd. Deze zwijgplicht was in dit geval een pure, ambtelijke formaliteit. De zwijgplicht, zo concluderen wij, heeft dan ook zeker in de tegenwoordige situatie tot niets anders kunnen dienen dan tot 'ver groting van onrust en onbehagen Ze heeft het gevoel versterkt, dat de doofpot bij de PZEM nog altijd in ere wordt gehouden. Wij vragen ons in gemoede wat de heer Ka- land eigenlijk voor ogen stond, toen hij in Provinciale Staten volledige opening van PZEM-zaken beloofde. Bedoelde hij met „opening" wel licht alleen het sleutelgat in de PZEM-deur? Welnu, hij zal het ons in dat geval niet euvel duiden, dat wij er doorheen hebben gegluurd. Zwijgen is namelijk niet altijd goud, vinden wij. MIDDELBURG Onder auspiciën van de contactcommissie voor vogel studie van de Koninklijke Nederland se Historische Vereniging (KNHV) is het afgelopen jaar in Nederland een onderzoek ingesteld naar het voor komen van drie zwaluwsoorten. Hon derden vrijwilligers verspreid over het gehele land, hebben medewerking verleend, waardoor vele gegevens zjjn binnengekomen. Deze zijn in uit voerige rapporten verwerkt. Er werdien in het lanid ruim 36.000 nesten van de huiszwaluw geteld. Het gescihaitite totaal ligt tussen de 62.500 en 73.500. Het wordit niet uitgesloten dat zelfs de hoogste schatting nog aan de lage kanit is. De gegevens over 1970 beloven bovendien voor bepaal de gebieden belangrijke aanvullingen Over de boerenzwaluw kwamen in 1970 meer gegevens binnen dan in het jaar daarvoor. Het is nog niet gelukt met het bewerken van het materiaal een begin te maken. Het onderzoek wordt voortgezet. De lijst van de soorten die in 1971 worden onderzocht zijn: oeverzwa luw, paapje, zwarte rooidstraat, braamsluiper, sprinikhaanrietzamger. wielewaal en appelvimlk. (ADVERTENTIE) ATTENTIE'. - ATTENTIE Met spoed gevraagd: voor winkel te SLUIS Leeftijd 20 - 30 jaar. Prettige werkkring en hoog loon. Sollicitaties: TEL. 01155-2289 (afspraken) Schriftelijk Box 25 Axel Vooruitzichten voor zondag en maandag Enkele opklarin gen, later weer kans op regen en tamelijk zacht. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland Voor zondag: Aantal uren zon: een tot vier. Min. en max. temp.: van ong. normaal tot drie graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent Voor maandag: Aantal uren zon nul tot drie. Min. temp.: nul tot vijf graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot vieT gra den boven normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droo etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het dagelijks bestuur van de N.VPZEM, de deelnemers in liel georganiseerd overleg, en de „dienstcom missie" van de N.V. PZEM, zijn hel gistermorgen eens gewor den over de inhoud van een brief, waarin aan de minister van binnenlandse zaken wordt gevraagd de algemene Rekenkamer met een boekhoudkundig onderzoek op de PZEM te belasten. De brief zal binnenkort worden verstuurd, ondertekend door de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. KALAND Onbereikbaar Door middel van een onderzoek door de Rekenkamer wil men waar gemaakt zien of er al dam niet in de bedrijfsboekhoudirag ten gunste vain de directeur ir. Boigerd, in verband met de bouw van diens privé-bumtga- low in Domburg, is verschreven. De 31 deelnemers aan het beraad kregen, naar de secretaris van de raad van bestuur, de heer B. Hesse- liwk, meedeelde, een zwijgplicht op gelegd. De reden van deze zwijg plicht werd ons door anderen als „puur ambtelijk" omschreven. De omstandigheid zou zich hebben voorgedaan, aldus onze informatie, dat de documentatie welke het ver zoek aan de minister van Bteunenlaind- se Zaken moet vergezellen, nog niet compleet is. Tot de documentatie behoort de artikel-enserie over de PZEM die in De Stem - De Vrije Zeeuw tussen 28 november en 5 de cember 1970 is gepubliceerd. De vergadieirdnig die om tien uur begon, en om 12.30 uur was (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/ROTTERDAM Het Centraal Diergeneeskundig Instituut te Rotterdam heeft aan de hand van laboratoriumproeven aangetoond, dat de kiezen en tan den van koeien uit de kanaalzone niet in verontrustende mate door fluor zijn aangetast. Veearts W. Colsen uit Hulst, had, zoals wij hebben gemeld, een aantal tanden en kiezen van slachtvee uit de kanaalzone ter nader onderzoek doorgezonden naar de directeur van de gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, dr. J. Tesink, die op zijn beurt het bijtwerk doorstuurde naar het gespecialiseerde instituut in Rot terdam. De betrokken tanden ver toonden ingevreten zwarte vlakken, waarvoor veearts Colsen aanvanke lijk geen aradiere verklaring had dam: fluor-aantasting. Gebleken is, dat het fluorgehalte in de koeietanden en kiezen ruim schoots beneden de als gevaarlijke beschouwde norm bleef. Volgens het Rotterdamse laboratorium zijn de zwarte vlekken op de tanden en kiezen veroorzaakt door inwerking van sappen uit het voedsel: bieten blad, aardappalen en gras. „Een nor maal verschijnsel", zeiden de des kundigen. De tandenkwestie heeft een merk waardig nevenaspect. De voorzit ster van de Vereniging Milieuhygië ne Zeeland, mevrouw mr. T. Kanne- gieter, heeft van veearts Colsen een halssnoer van aan elkaar geregen, bevlekte koeietanden gekregen. Om dat destijds nog als vaststaand werd aangenomen, dat de vlekken door een overdosis aan fluor waren ver oorzaakt, werd het halssnoer vanaf dat moment als „ambtsketen" van de voorzitste van de Vereniging Mi lieuhygiëne beschouwd. Mevrouw mr. Kannegieter: „Het halssnoer kan nu bezwaarlijk als ambtsketen wor den beschouwd, maar ik doe het ding toch niet weg. Ik vind het een veel te aardig geheel en bovendien is het een sou venir aan Colsen. Overigens vraag ik mij af waar de zwarte vlekken wel aan te wijten zijn, als fluor niet de oorzaak is. Bij infor matie bij een veehouder in de buurt, vernam ik, dat zwarte vlekken, zo als die op de kanaalzone-tanden zit ten, bij het normaal voeren van vee niet kunnen voorkomen. Ik wil dat beslist verder uitzoeken. Het oude spreekwoord: een gegeven paard moet je niet in de bek kijken (met andere woorden: Bij een gratis paard moet je je niet opwinden over gevlekte tanden) is niet vanzelf ont staan. Het geldt in gelijke mate voor rundvee. Niet voor niets is het eer ste wat vee-kopers en vee-boeren doen: de te koop aangeboden dieren aan een grondige gebitsinspectie on derwerpen". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/MIDDELBURG „Het wetsontwerp inzake oprichting van het havenschap Terneuzen en dat betreffende het havenschap Vlis singen lijken op elkaar als twee druppels water. Deze gelukkige om standigheid maakt een eenmaking van de belde havenschappen tot een groot havenschap voor het gehele Westerscheldehekken in een later stadium op eenvoudige wijze mo gelijk". Dit concluderen de kamerleden Dusarduyn (KVP), Aantjes (AR) en Van der Peijl (CHU) in het voor lopig verslag inzake het wetsont werp betreffende de oprichting van het havenschap Terneuzen. Spoed met de afwikkeling van de parlementaire procedure rond het havenschap Terneuzen lijkt geboden, zeggen de kamerleden, die vervol gens een geheel nieuw element in de opzet van het havenschap naar vo ren brengen: een adviescommissie van gemeenten, in dit geval Axel, Hontenisse, en eventueel ook Hulst en Oostburg zulks naar analogie van de Havenschapcommissie waar in het bedrijfsleven in de regio ver tegenwoordigd is. Om elk misverstand te vermijden wijzen de kamerleden erop, dat zij een experimentele vorm op het oog hebben en dat het niet de bedoeling is, het normale bestuurlijke overleg tussen het havenschapsbestuur en de afzonderlijke gemeenten port te slui ten via de adviescommissie. De ka merleden menen, dat Axel enHonte- nisse in het havenschap Terneuzen een overeenkomstige plaats inne men als Middelburg en Borssele in het havenschap Vlissingen. Het zou uit het oogpunt van milieubeheer wenselijk zijn, aldus het verslag, om een vertegenwoor diger van de sector volksgezondheid zitting te geven in de raad van be stuur van het -havenschap Terneuzen. De tweede vertegenwoordiger van Verkeer en Waterstaat in de raad zou voor de volksgezondheidsman kunnen opstaan pen, werd door een klein incident verstoord. De deelnemers in het ge organiseerd overleg, waarin ook een delegatie van de raad van bestuur van de PZEM is opgenomen, wenste het concept voor de brief aan de mi nister te bestuderen, en vroegen het stuk daarom ter inzage. De voorzitter van het dagelijks bestuur, de heer A. Kalamd, wenste de brief evenwel niet uit handen te geven. Er werd toen tot een korte schor sing besloten, tijdens welke het dage lijks bestuur zich even terugtrok. Na onderling beraad namen d e vak- bonds- en personeedsvertegenwoor- digers in het georganiseerd overleg genoegen met voorlezing van de brief, door de voorzitter. Ook deed zich nog even een woor denwisseling voor, toen van de be stuurstafel de opmerking kwam, dat de onrust op de PZEM door slechts enkele personen was verwekt, en gaande werd gehouden. Van vak- bonidszijde werd hier tegen aange voerd, dat de verontrusting bij het personeel veel dieper zit, en veel al gemener is. Een bewijs hiervoor was, zo werd opgemerkt, het zeer geringe aantal handtekeningen onider d'e loya liteitsverklaring ten behoeve van de directeur, in welke verklaring ook de artikelenreeks in De Stem - De Vrije Zeeuw wend veroordeeld. De heer Kaland was voor het le veren van commentaar niet beschik baar. Hij zou pas gisteravond zeer laat in Middelburg terugkeren. Alle betrokkenen bij het overlleig beriepen zich op hun zwijgplicht. (Zie ook commentaar). VAN AARTSEN „brief kan „vertrekken" (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De N.V. Natio naal Vliegtuigbeheer, die de kleine luchtvloot op het vliegveld Midden- Zeeland exploiteert, heeft onderhan delingen geopend met de Friese Ka mer van Koophandel. Het doel is, om bij wijze van proef, tijdens het toeristische hoogseizoen een op het thans bestaande traject Rijssel-Ar- nemuiden - Rotterdam - Amsterdam aansluitende verbinding met het vliegveld Leewarden te creëren. Vooral in Friesland is men sterk geporteerd voor een doorgaande luchtverbinding naar het vliegveld Midden-Zeeland. Of de plannen doorgang zullen vinden, hangt onder meer af van de toestemming voor het landen en starten van burger- vliegtuigen op het (militaire) vlieg veld Leeuwarden. Toestemming daartoe moet worden verleend door het ministerie van defensie, in over leg met het departement van Ver keer en Waterstaat. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD/GOES Een on langs opgerichte commissie van zes leden van de provinciale staten van Zeeland, Noord-Brabant en Zuid- Ilolland gaat zich inzetten voor tol- vrijmaking van de Ilaringvlietbrug. De commissie heeft een nota met be geleidingsbrief naar de colleges van G.S. van de drie provincies gestuurd. Daarin vraagt men die colleges er ge zamenlijk bij de ministers Bakker van Verkeer en Waterstaat en Witte- veen van Financiën op aan te drin gen, dat het rijk de brug per 1 juli a.s. overneemt én tolvrij maakt. De commissie wordt gevormd door de heren C. van der Peijl (CHU) en E. Prins (PvdA) van de Zeeuwse Sta ten, H. Maeijer (KVP) en D. Boot (PAK) van de Brabantse Staten en J. la Fleur (AR) en mevr. M. Epema- Brugman (PvdA) van de Zuidhoi- landse Staten. De zes vertegenwoordigen de groot ste fracties in de drie verschillende colleges van provinciale staten. Die fracties staan volgens de heer Boot uit Willemstad, secretaris van de commissie, achter het streven van de commissie, die ook al adhesiebetui gingen heeft gekregen van andere in stanties, waaronder ANWB. Naar de mening van de heer Boo( bevat de nota veel nieuwe argumen ten en gezichtspunten, die pleiten voor tolvrijmaking van de Haring vlietbrug. De nota zal openbaar ge maakt worden tijdens een persconfe rentie, die de commissie woensdag middag a.s. zal geven in Nieuwspoort te Den Haag. Zoals bericht heeft de N.V. Brug- cerbinding Haringvliet, die de brug nu nog exploiteert, onlangs besloten het toltarief voor personenauto's te verlagen van twee tot één gulden De begroting over bet boekjaar 1 juli 1971-30 juni 1972, waarin deze tolver- iaging is verwerkt, moet nog worden goedgekeurd door de ministers Bak ker en Witteveen (Van onze correspondente) TERNEUZEN/VLISSINGEN De Loodstechnische commissie van het zesde district stelt momenteel een rapport samen over het vervoer van gevaarlijke stoffen op de Westerschelde. Dit rapport zal ook aan dacht schenken aan maatregelen, die getroffen moeten worden na calamiteiten. Een van de leden van deze loods- techmische commissie, de heer P. Meert uit Terneuzen meende, dat vooral aan dit laatste punt nog heel wat gedaan moet worden. Want op de Schelde is nog praktisch niets ge regeld. Dit komt o.a. doordat het trac- taat met België nog niet internatio naal geregeld is. Op de Westerschelde nabij Terneu zen worden regelmatig explosieve stoffen gelost, die, als het tot een ont ploffing zou komen, de stad totaal zouden vernielen. Zo heeft de Pana mese tanker Texaco Caribbean, die het afgelopen weekend na een aan varing op het Kanaal ontplofte, zoals gemeld, voor de ramp chemicaliën gelost in de Put van Terneuzen. Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen zei bijzonder onder de in druk te zijn geweest van de ramp met de tanker. Hij is dan ook van plan bij de verschillende instanties nog eens aan de bel te trekken om ervoor te zorgen dat dergelijke on gelukken niet bij Terneuzen kunnen gebeuren. De heer J. M. Bannink uit Vlissin gen, hoofdredacteur van het tijd schrift De Nederlandse Loods, heeft al eerder geschreven over de bijzon der gevaarlijke situaties, die zich vooral bij mist op de Westerschelde voordoen. Hij zei helemaal niet ver baasd te zijn dat de ramp met de tan ker gebeurd was. „We kunnen alleen blij zijn dat het dit keer nog niet opp de Westerschelde is gebeurd", aldus de heer Bannink. „Dit voorval drukt ons echter wel met de neus op de feiten". Op de Westerschelde lossen op ver scheidene plaatsen bij Borsele en Ter neuzen tankers hun lading in lichters en binnenschepepn. De zogenaamde „Put van Terneuzen" en de steiger van Dow Chemical, waar zeer vaak chemicaliën gelost worden, liggen vrijwel midden in. de vaargeul, met alle risico's van dien. De heer Bannink weet wel een op lossing voor dit probleem. Er zou volgens hem een maatregel genomen moeten worden, waardoor de Ever- dingen, een diep nevenvaarwater van de Westerschelde vlak bij Borsele, voor alle scheepvaartverkeer geslo ten wordt als het zicht minder is dan 3000 meter. Dit zou via de scheep- vaartberichten kenbaar gemaakt kun nen worden. De schepen, die nu in de Put lossen, zouden na invoering van de maatregel voortaan alleen nog maar in de Everdingen mogen doen. Waarschijnlijk zal deze oplossing echter niet stroken met de economi sche belangen van de betrokken be drijven. Ook de gemeente Borsele zal er niet enthousiast over zijn. Van de zijde van rijkswaterstaat werd meegedeeld dat er eigenlijk maar heel weinig aan de gevaarlijke situatie op de Schelde kan worden gedaan. ASSCHOFF onder de indruk (Van een onzer verslaggevers) HULSEL Een bejaarde man die gistermiddag plotseling op zijn fiets de weg overstak in het kerkdorp Hulsel (Lage Mierde) is geschept door een achteropkomende vrachtau to en kort daarna in een Tilburgs ziekenhuis overleden. De man die naar zijn ter plaatse wonende broer wilde, gaf geen signaal toen de vrachtwagen hem op tien meter was genaderd. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Het slachtoffer was C. H. M. Verspaendonk (73). (Van een onzer verslaggevers) uit Amsterdam naar Goes. Vanaf acht uur zal de groep een optreden ver- GOES De popgroep World, die zorgen in jeugdsoos Fyfan in het zich aandient met de slogan „World Schuttershofgebouw aan de Kreukel- is coming over you", komt vanavond markt. (Van een onzer verslaggever) MIDDELBURG De Staten van Zeeland zijn aardig op weg naar het houden van maandelijkse vergaderin gen. Gisteren is het nieuwe verga derschema voor het jaar 1971 gepu bliceerd. Dit vermeldt vergaderingen van de Staten in januari, maart, april, mei (waarschijnlijk), juni, sep tember, oktober en december. De begrotingszitting 1970 zal weer een vierdaagse worden. Voorzitter mr. J. van Aartsen heeft de periode van 13 tot en met 16 december voor de begrotingszitting gereserveerd. De Staten van Zeeland zijn, wat hun ver gaderschema betreft, dicht in de buurt van de gemeenteraden geko men, die zoals bekend elke maand een vergadering houden. Als men de vele commissievergaderingen en de bijeenkomsten van de provinciale vennootschappen meerekent, dan be tekent het lidmaatschap van de Zeeuwse Staten langzamerhand een niet geringe belasting voor een poli tiek verantwoordelijk burger van de ze provincie. JJ

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3