Midden-Oosten wellicht weer in Veiligheidsraad STINKBOMMEN VERSTOREN HEARING IN OOST-GRONINGEN ASSOEANDAM IN GEBRUIK GESTELD Werkgroep onderzoekt herstelmogelijkheden van kampslachtoffers Benoeming bevordert duidelijkheid PPR wil praten met D'66 Popov terug in ons land Gevaarlijke patronen Zakenlieden ontmaskerd Amerikaans HOOGOVENS NIET OP MAASVLAKTE binnenland buitenland GEEN SCHOT IN VREDESPOGINGEN commentaar Vier jaar geëist tegen hopeloos geval VEROORDELING Nog geen besluit over wapenleveranties aan Zuid-Afrika BUIT BIJ OVERVAL TROMMEL MET PAPIEREN uw bureau SEPTUAGINT OVER SIMONIS J «I 15 Moedige kassier verijdelt overval ZATERDAG 16 JANUARI 1971 (Van onze correspondent) VEENDAM De openbare hoor zitting van de Tweede Kamercom missie in Veendam is vrijdagmiddag voortijdig beëindigd. Jongelui gooi den stinkbommetjes in de zaal en raakten in een handgemeen met de politie. Er is één arrestatie verricht. De jongeren uitten hun misnoegen over het verloop van de hearing met kreten als „schijndemocratie". Een van de protesterenden moest door de politie de zaal uitgedragen wor den. De voorzitter, drs. G. Ne- derhorst, verklaarde naderhand op een persconferentie niet te zwaar aan het incident te willen tillen. Belangrijk was, zei hij, dat het be zoek aan de verwachtingen had vol daan. Men was naar Oost-Groningen ge komen om te horen wat de mensen in dit gebied verwachten en hoe de meningen liggen. Belangrijk vond Nederhorst in dit verband de sfeer, die hij er gegproefd heeft. De zaak leeft bij de bevolking. Van alle kan ten zijn de parlementariërs met voorstellen, suggesties en eisen be stookt, die bij de openbare vergade ring van de commissies (maandag) in de beraadslagingen betrokken zullen worden. Concrete toezeggingen konden ze, zonder hun fractie gehoord te heb ben, natuurlijk niet doen, al waren er wel een paar Kamerleden die zegden meer te willen doen dan de aanbevelingen die de regering op dit gebied in een nota heeft neergelegd. De heer Th. H. Joekes (VVD): „Er zijn punten waarop meer gedaan zou kunnen worden". Drs. M. Dijkstra (D'66): „Het zal aan mij niet liggen als er maandag meer uit de bus komt". Dr. B. Goudzwaard pleitte voor een regeringsbeleid, waarin het ver trouwen van oostelijk Groningen in Den Haag herwonnen zou kunnen worden. Deze AR-vertegenwoordiger wilde een loskoppeling van het plan voor militaire oefenterreinen in Westerwolde en het industrialisatie beleid. „In Oost-Groningen denkt men teveel dat het militaire plan een zoethoudertje van Den Haag is". Het is wel van betekenis voor de fensie, maar geen economische in jectie. Tijdens de hearing werd veel ge sproken over maatregelen op lange termijn. Zou er ook iets op korte termijn voor het gebied kunnen ge beuren? De heer H. Wierenga (PvdA) zag wel een mogelijkheid als de fabriek Te Horn in Veendam met haar 200 werknemers kan blij ven draaien. Burgemeester De Boer van Win schoten vertelde, dat de regering slechts ten dele heeft begrepen wel ke maatregelen genomen dienen te worden voor de oplossing van de Oost-Groninger problemen. „Her structurering is noodzakelijk en inci dentele maatregelen zijn onvoldoen de", meende hij. Ondanks het feit dat als het in de rest van Neder- structurele opbouw niet voldoende gecorrigeerd. „Het is ook nu nog zo, land conjunctureel druppelt, het hier regent. De bedrijfssluitingen van de laatste tijd, en dat zijn er ver scheidene en het niet doorgaan van voorgenomen uitbreidingen be wijzen dat ik gelijk heb en dat structureel de zaak hier ongezond is". Burgemeester Nap van Veendam vond, dat de financiële injecties, die tot nu toe aan het gebied waren toegediend, hooguit een zuivere te ruggang hadden afgeremd. „De re gering onderkent de ziekte, maar volstaat met het toedienen van aspi rientjes". Voor het aantrekken van industrie vroeg hij de mogelijkheid de maximale premies, die hiervoor vastliggen, te overschrijden. Het plan-Kikkert werd door de meeste sprekers van de hand gewe zen. Met name van vakbondszijde wilde men het nog bezien bij ge brek aan volledige informatie. De heer Loopstra, burgemeester van Vlagtwedde, zag de aanleg van het oefenterrein als een van de weinige mogelijkheden voor herstructurering van het gebied, al vond hij de prijs hoog. Een uitlating die met boege roep door de zaal werd ontvangen. EEN van de bedrijven die gisteren fabriekssluitingen aankondigde was Honeywell-BulJ in Amsterdam. Van deze fabriek van computer- hulpapparatuur zullen 260 werk nemers ergens anders hun heil moe ten zoeken, of duidelijker: zij krij gen ontslag. De vakbonden zijn in gelicht, heette het verder in de me dedeling. En dat is toch netjes, zou je zeggen. Maar het blijkt daar he lemaal niet zo netjes te zijn ge gaan. Naar verluidt zijn de top mannen van deze Amerikaanse on derneming even aan het reorgani seren geslagen. Honeywell-Amster dam kreeg uit de VS van de ene op de andere dag te horen dat de zaak dicht moest. Ook in de Schotse Ho- neywell-vestiging werd deze week bekend dat enige honderden werk nemers ontslagen zouden worden. Een wrang bewijs voor de rigou reuze en geen enkele werknemer ontziende manier van „reorganise ren" in Amerikaanse stijl (het is niet de eerste keer dat men in Europa dat ervaart) is wel dat de Amsterdamse directie van Honeywell een pagina grote personeels-advertentie had geplaatst in een avondblad dat nog moest verschijnen toen donderdag middag het nieuws van de ontsla gen afkwam (Van onze redactie binnenland) IJMUIDEN Hoogovens oriënteert zich buiten Nederland voor de vesti ging van een staalbedrijf. Aanleiding is de vrees dat de plannen voor ves tiging van een nieuw staalbedrijf van Hoogovens en Hoechst op de Maas vlakte bij Rotterdam niet zullen wor den goedgekeurd. Concrete gesprekken met buiten landse overheden worden niet ge voerd. Hoogovens zal het Rotterdam se besluit afwachten. Dit blijkt uit het communique dat Hoogovens gisteren naar aanleiding van de geruchten om de voorgeno men vestiging op de Maasvlakte door een buitenlandse vestigings plaats te vervangen, heeft uitgegeven. „Iedereen kan constateren dat er rondom de ontwikkeling van onze plannen voor de vestiging in Rotter dam nogal wat moeilijkheden zijn. Dit is voor Rotterdam aanleiding ge weest andere mogelijkheden voor het gebruik van (delen van) de Maas vlakte onder ogen te zien. Ook al houdt men vast aan de algehele be leidslijn: Hoogovens op Maasvlakte. Ook wij houden deze algemene be leidslijn aan. Natuurlijk beschikken onze studie-afdelingen over gegevens van allerlei andere vestigingsplaatsen in de wereld. Deze oriëntatie zetten wij, rekening houdend met de wijze waarop het Maasvlakteproject zich ontwikkelt, uiteraard voort. Dit zou trouwens elke onderneming doen aldus het communiqué. (Van onze redactie binnenland) ASSEN Voor de rechtbank in Assen is gisteren tegen de 49-jarige H. R. uit Amsterdam (zonder beroep) vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De officier van justitie, mr. C. F. Haarman, zag geen andere mogelijk heden. omdat volgens hem elke po ging tot reclassering heeft gefaald en falen zal. De officier noemde het met R. een trieste zaak. Hij was reeds in het verleden tot in totaal 24 jaar gevangenisstraf veroordeeld. „Hij -grossiert iin diefstallen", aldus de of ficier. Nu waren hem twee inbraken in de nacht van 8 op 9 oktober van het vo rige jaar in Hoogeveen ten laste ge legd. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Er zit helemaal geen schot in de pogingen om de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten weer op gang te krijgen. Egypte en Jordanië overwegen de Veiligheidsraad opnieuw in te schakelen. Een Arabische zegsman ver klaarde dat daarover nog geen beslissing was gevallen, maar be richten uit diplomatieke kringen bij de Verenigde Naties lieten er weinig twijfel over bestaan, dat de raad vóór het einde van de maand bijeen wordt geroepen. De Egyptische gedelegeerde Zajjat heeft afzonderlijk met V.N.-bemidde- laar Gunnar Jarring en secretaris generaal Oe Thant beraadslaagd. Het antwoord van Egypte op de Israëli sche nota, die Jarring mee terug bracht van zijn bezoek aan Jeruza lem, heeft Zajjat naar verluidt echter nog niet overhandigd. Een regeringswoordvoerder in Cai ro heeft al verklaard, dat de nota niets nieuws bevatte. Men acht het zeker dat ook Jordanië de Israëlische voorstellen zal verwerpen, speciaal omdat ze geen duidelijke belofte over terugtrekking uit de bezette gebie den zouden bevatten. Indien de Veiligheidsraad bijeen komt zullen de Arabieren zeker vra- (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL De Sovjet-diplomaat A. D. Popov, die in 1961 samen met ambassadeur Ponomorenko werd uit gewezen is terug in ons land. Hij is hier als tolk van een Russi sche delegatie die een Nederlands- Russisch cultureel verdrag komt on dertekenen. Het wordit erg ongebrui kelijk genoemd, dat een tot onge wenst persoon verklaarde diplomaat terugkeert naar het land dat hem uit wees. Van officiële Nederlandsezijde werd Popov's aanwezigheid in ons land verklaard met de mededeling, dat hij hier nu niet als diplomaat ver toeft. Popov was indertijd tweede secre taris op de Russische ambassade. Hij raakte samen met zijn chef betrokken bij een rel rond de van Schiphol naar Rusland terugkerende vrouw van de chemicus Goloeb. De uitwijzing van de Russen had tot gevolg dat de Sov- ietregerin-g op haar beurt de toenma lige Nederlandse ambassadeur mr. H. A. Helb tot persona non grata ver klaarde. SINGAPORE (AP) De Britse eerste minister, Edward Heath, heeft in particuliere besprekingen de lei ders van het Gemenebest de verzeke ring gegeven, dat er nog geen defini tieve beslissing is genomen over de kwestie van de wapenleveranties aan Zuid-Afrika. Volgens waarnemers op de conferentie tracht men in het ge heim tot een compromis te komen. Een van de mogelijkheden die wordt besproken, is de gehele kwes tie voor nader onderzoek te verwij zen naar een commissie van het Ge menebest, zo werd van delegatiele den vernomen. Het onderzoek zou zich dan vooral moeten richten op de gevolgen die de Britse wapenieve- ranties zouden hebben voor de ande re Afrikaanse landen. Sommige Gemenebestleiders gaan er van uit, dat er alsnog een verge lijk kan worden gteroffen over dit probleem. President Julius Nyerere van Tan zania en de Canadese premier Pierre Trudeau hebben tijdens de lunch ge sproken over de mogelijkheden een crisis in het Gemenebest te vermij den. Trudeau heeft zich aan die zijide van de Afrikaanse en Aziatische lei ders geschaard. Hij tracht Heath van zijn voornemen, de wapenleveranities aan Zuid-Afrika te hervatten, af te brengen. In zijn officiële rede had Heath dit plan verdedigd. gen om een resolutie ter veroorde ling van Israëlische plannen om ne derzettingen te stichten in de bezette gebieden. Vernomen wordt dat ze echter tevens op een uitgebreid debat over het gecompliceerde vraagstuk van het Midden-Oosten zullen aan dringen. Men verwacht ook, dat de raad ver lenging zal vragen van het bestand aan het Suez-kanaal, dat 5 februari afloopt. Israël verzet zich tegen her nieuwde inschakeling van de Veilig heidsraad met het argument, dat dit Jarrings vredesmissie ernstig zou on dermijnen. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, herhaalde in een door de Amerikaanse televisie uitgezonden Interview, dat er geen Israëlische troepen uit de bezette gebieden zul len worden teruggetrokken voordat er vrede is. Daarnaast zou Israël niet terugkeren naar de grenzen van voor 1967. Het zou „niet met schieten be ginnen" als het huidige bestand is verstreken. Haar land had V.N.-bemiddelaar Jarring het vorig weekeinde in Jeru zalem een ontwerp overhandigd voor een vredesovereenkomst, bestaande uit een veertigtal bladzijden. „Alle goede dingen in het leven zijn vervat in dat document. Ik bedoel: werke lijk, wij vragen niets dat niet bestaat tussen landen en volken die in vrede leven", aldus de Israëlische premier. In antwoord op een vraag over een tegenvoorstel inzake terugtrekking van de Israëlische troepen en een troepenmacht van de vier mogendhe den ter garandering van de nieuwe grenzen, antwoordde de Israëlische premier: „Dat hebben we allemaal al eerder gehad en er zijn drie oor logen geweest en geen enkele oor log werd verhinderd door het feit dat er V.N.-manschappen zijn in dit deel van de wereldNee, daar willen we niets van weten omdat wij zeker niet bereid zijn de veiligheid van on ze grenzen in handen te leggen van anderen dan onszelf. niet na de bittere ervaringen die wij door de ja ren heen hebben gehad'. KERKRADE (ANP) Twee man nen met nylonkousen over het hoofd hebben gistermiddag in Kerkrade een zilverkleurige kist met het opschrift AMRO-bank en voorzien van een hangslot, uit de hand van een 16- jarig meisje gerukt. Zij sprongen weer in de auto, waar in zij het meisje zaten op te wachten en verdwenen. De rovers wisten toen nog niet dat in de kist slechts ad ministratieve bescheiden zaten. De jonge vrouwelijke bankem ployé A. M. uit Kerkrade had de kist gehaald bij de AMRO-bank in Heer len en was per trein naar Kerkrade teruggekeerd. Op weg van het station naar de bank in Kerkrade werd zij overvallen. Zij haalde de kist wel meer in Heerlen op. De politie neemt aan, dat de overvallers van deze gang van zaken op de hoogte waren. Het meisje wist dat in de kist nooit geld zat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog lang niet alle Nederlandse artsen zijn op de hoogte van de geestelijke en lichamelijke gevolgen van langdurig ver blijf in concentratiekamp of gevangenis, het „post-concentratiekamp- syndroom". Dat zei gisteren staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) toen liij in Den Haag een werkgroep instal leerde die een studie zal gaan maken van de omvang en de mogelijke be handelingsmethoden van het syn droom. De psychische of psycho-somatische schade treedt bij veel ex-gevangenen pas na verloop van jaren aan het licht. Belangrijker nog dan regeling van d rechtspositie van deze kamp- slachtoffers vindt dr. Kruisinga het vinden van een mogelijke medische behandeling van deze persomen om te bereiken dat in ieder geval voor een aantal van hen nog vele meer ge- (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De Westduitse fabriek van jachtpatronen Dynamot Nobel uit Durlach bij Karlsruhe neemt naar aanleiding van vier recente ongeval len alle in 1969 geproduceerde patro nen terug. De patronen exploderen soms in het geweer. Aan de leden van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging stuur de de Arnhemse importeur van de patronen, Wapenhandel Arnhem n.v., een brief waarin voor de jachtpatro nen van het merk Jagdkönig wordt gewaarschuwd. De fabriek heeft de jagers en de taillisten gevraagd de in 1969 gepro duceerde patronen gratis om te rui len voor het vorig jaar gemaakte. Ze doet dit, hoewel nog niet bewezen is dat er iets aam de patronen schort. Men is met het onderzoek van de ge wraakte patronen bezig. lukkige jaren zullen zijn weggelegd. „Het kampsyndroom is voor ons nog betrekkelijk nieuw. Pas de laat ste tien jaar is het begrip wat duide lijker naar voren gekomen. Geleide lijk aan werd zowel hier als in het buitenland in medische kringen het bestaan onderkend van psychische en psycho-somatische stress-toestanden, veelal als gevolg van een langdurige opsluiting onder mensonterende en levensbedreigende omstandigheden. Medisch onderzoek op dit terrein heeft noig slechts incidenteel plaats gevonden. De kerands van dit syn droom is ook thans zeker nog geen gemeengoed onder de Nederlandse artsen en het bestaan ervan wordt nog betwijfeld en aamgevochten", al- De werkgroep staat onder leiding van de Haagse internist W. Noord- hoek. De werkgroep zal onder meer bekijken of een centraal medisch in stituut moet worden opgericht voor de behandeling van kampslachtoffers, dus dr. Kruisinga. (ADVERTENTIE) BREDA, Joris Helleputtestraat 15, Tel. 01600-48516 (Van onze redactie binnenland) ZAANDAM/ROTTERDAM Ook de Septuagint-beweging heeft thans gereageerd op de benoe ming van kapelaan Simonis tot bisschop van Rotterdam. In een communiqué wordt meegedeeld dat de benoeming wordt toege juicht, omdat de duidelijkheid er door wordt bevorderd „Rond hem en het verticale kerk type van de leer, dat hij op verzoek van Rome wil vertegenwoordigen, zal het onontkoombaar zijn, dat een nieuw groeiend kerkgebeuren zich duidelijker formeert en uitspreekt". Op deze wijze zal dr. Simomds in na ging vam paus Paulus vele ogen volging van paus Paulus vele ogen openen en zijns ondanks bijdragen aam de dialogerende kerk, die zoekt naar een evengelisehe stellingname im het maatschappelijk gebeuren", aldus Septuagint. „Voor veel katholieke in Neder land is het geloven in him kerk opnieuw ernstig bemoeilijkt. On danks alles, zo menen wij, moeten zij niet breken met een falende kenk, maar doorgaan het onheil in haar te bestrijden". Het overleg in het bisdom Rotter dam tussen de colleges is vandaag voortgezet, maar is al uitgemond in initern beraad tussen het diocesaaan bestuurscollege (de viparissem Braun en Van den Ende en de algemeen econoom Van de Ven) met mgr. dr. A.J. Simonis. Dat blijkt uit een communiqué, dat de perschef van het bisdom Rotterdam gisteren beeft verstrekt. De tekst van dat commu niqué luidt: „Het uitvoerig beraad ovpr de huidige situatie in het bis dom Rotterdam werd heden voortge zet. Het diocesaan bestuurscollege heeft kennis genomen van de inzich ten en adviezen, die de dagelijkse besturen van de verschillende colle ges (pastorale raad, kathedraal ka pittel, hoofden van dienst, dekens- vergadering en professoren der KTHA) hebben uitgebracht. Het be stuurscollege heeft contact opgeno men met dr. Simonis en zet intern beraad met de nieuw benoemde bisschop voort". Kardinaal Alfrimk vertrekt maan dagmiddag naar Rome voor het reeds aangekondigde gesprek met de autoriteiten in het Vaticaan. De bei de bisschoppen, die samen met de kardinaal de gesprekken zullen voe ren, vertrekken eerder: bisschop Th. Zwartkruis zondagmiddag en bis schop B. Molfcr van Groningen vroeg in de maandagmiddag. ASSOEAN President Anwar Sa- dat van Egypte en zijn Russische col lega Nikolai Podgorny hebben giste ren samen de stuwdam in de Nijl bij Assoean in gebruik gesteld. Zij deden dat door een groen lint door te knip pen. De stuwdam is met Russische hulp gebouwd. De bouw vergde elf jaar en kostte meer dan 3,5 miljard gulden. Bij de dam staat een elektri sche centrale met een capaciteit van 175.000 kilowatt. De presidenten ont hulden na de ingebruikstelling een monument ter nagedachtenis aan wij len president Nasser. Podgorny ver klaarde, dat Rusland Egypte zal blij ven helpen bij de elektrificatie van het platteland. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Het dagelijks be stuur van de PPR heeft besloten met D '66 besprekingen te beginnen over samenwerking voor de komende ka merverkiezingen. Deze besprekingen staan los van de onderhandelingen die al lopen over samenwerking tussen PvdA, D'66 en PPR. Als antwoord op de uitnodiging van D '66 voor een oriënterend ge sprek heeft de Evangelische Solidari- teits Partij laten weten liever te wachten tot na het congres van D '66 op 27 februari. Dit om af te wachten of het congres bereid is zich duidelijk van de WD te distantiëren en on omwonden haar voorkeur uit te spre ken voor samenwerking met progres sieve partijen. 5? (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE Achter een facade van fraai briefpapier met dure namen Is een drietal er vorig jaar in Heem stede in geslaagd transacties uit te voeren die stuk voor stuk ficties wa ren, maar op buitenstaanders de in druk maakten „echt" te zijn. J. T. (41), zijn vrouw W. T.-B. (26) en hun secretaris P. H. D. (26), te genwoordig allen in Luijksgestel bij Eindhoven wonend, hebben voor vele tienduizenden guldens schuld ge maakt. Hoeveel, is nog niet precies bekend. De politie is begonnen met een on derzoek dat een moeizaam verloop zal krijgen. De verdachten die heb ben bekend, zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De twee mannen en de vrouw richt ten coöperaties op en gaven zich uit als adviseurs op het terrein van lo nen en salarissen, belastingen, verze keringen, beleggingen enz. Zelf tra den ze op als bestuursleden van de coöperaties en maakten „voor zaken" vliegreizen naar verschillende Euro pese landen. Hoofdverdachte T. heeft zich waarschijnlijk ook schuldig ge maakt aan flessentrekkerij, oplich ting en verduistering. „Ze verhuurden huizen als lucht kastelen", aldus het commentaar van de politie in Heemstede. Hoewel ze zelf over geen cent beschikten slaag den ze er toch in diensten en goede ren van zakenlieden los te krijgen zonder contante betaling. De zaak kwam aan het rollen doordat het drietal zonder te betalen ook tal van bestellingen deed bij winkeliers. Som migen van hen vertrouwden het niet en waarschuwden de politie. Er is niet zo erg prettig nieuws onder de zon (voorzover die dan schijnt), pronte weekeinders. Na in formatie bij onze zeer te respecteren weerprofeet oftewel weerkundige medewerker, bleek mij dat de twee de helft van de winter waar wij ons tot op dit moment met niet al teveel moeite doorheengeworsteld hebben, aan de koude kant kan worden. De Scandinavische landen, zo stelt hij, hebben een uitzonderlijk zachte eerste winterhelft achter de rug (men herinnere zich mijn moedgevende melding van de Zweedse lente). Dat kan een reactie tot gevolg hebben als zich daar een hogedrukgebied nestelt. En dan zijn ook bij ons de poppen aan het dansen. We wachten maar af. Intussen kun nen we zuinig zijn met kolen, olie of aardgas, immers, zuinigheid met vlijt bouwt luizen als kamelen. Ofwel, zoals de oorspronkelijke tekst, naar mij ter ore is gekomen, luidt: zuinigheid met vlijt bouwt hui zen als kastelen, maar wie zich niet gewassen heeft, krijgt luizen als ka melen. Minister Luns haalt er nog uit wat erin zit. Hij is gisteren, zo deelt men op zijn ministerie mee, naar New York vertrokken, waar hij gaat spre ken met ambassadeur Jarring, die ongeveer al zolang u de krant leest in het Midden-Oosten aan het bemid delen schijnt te zijn. Dan spreekt hij nog met Oe Thant (meteen om af scheid te nemen), houdt dan een toe spraak voor een college van zeer hoge Amerikaanse officieren, en houdt maandag een lunch-bespreking met zijn Amerikaanse collega Rogers. Vervolgens gaat hij nog een hele boel bespreken in de (nog steeds on ze eigen )West, en komt pas woens dag £7 januari op Schiphol terug. Geen wonder dat die man bij te rugkomst altijd zo hees praat Bericht van het KNP, d.d. 15 jan. 1971: „Naar eerst nu bekend gewor den is, heeft het Vaticaan anderhalf jaar geleden de doodstraf afgeschaft." Beter laat dan nooit, denken we maar. Maar let op: over een paar jaar, pak weg op 21 augustus 1975, komt het bericht: „Naar eerst nu be kend geworden is, heeft het Vaticaan ruim vier jaar geleden het verplichte celibaat afgeschaft." Laten we hopen, dat ondergeteken de er dan nog is om daarvan melding te maken. En nu even, roetsj, naar het noor den des lands (nee, niet naar Oost- Groningen, want daar hoef je maar een hearing uit te gooien om een rel te vangen). Naar Den Helder, waar een school al jaren op de nominatie staat om afgebroken te worden, ten einde ruimte te maken voor een nieuw aan te leggen stuk zeedijk. Dat afbreken moet binnen een maand gebeuren maar tot ieders verbazing waren schilders van gemeentewege onlangs driftig begonnen de school van binnen en van buiten op te schil deren Commentaar der gemeente: die school wordt om de zoveel jaar opge schilderd en was nu aan de beurt. Dat afbreken was men vergeten! De doordraver: de heer Gelslng, de onvermoeibare vliegreizen-organisa tor, die zijn klanten ditmaal eerst wilde laten vliegen en dan betalen, maar van zijn geldschieters te horen kreeg: vlieg op. Goed, de wereld is weer een week ouder, maar nog springlevend. Houen zo en dan prettig weekeinde. MERIJN. UBACH OVER WORMS (ANP) De 69-jarige heer Logister, kassier van het grenswisselkantoor te Wau- bach (gemeente übaeht over Worms in Zuid-Limburg) heeft door moedig optreden kunnen voorkomen dat een overvaller er met het geld vandoor kon gaan. Gistermiddag bedreigde een grens dialect sprekende man de kassier met (vermoedelijk) een luchtpistool. De heer Logister liet zich niet overrom pelen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij hij tot bloedens toe op het hoofd werd geslagen. Het resultaat was dat de overvaller niet in het kan toortje kon binnendringen en weg vluchtte. Hij verdween in een lichtgrijze Opel-Kadett met Duits nummerbord, afkomstig uit Jülich in de richting Duitsland. Voor hij dit kon doen, had de heer LogisteT nog kans gezien het pistool met kracht in de richting van de auto te gooien. Daardoor werden vermopdeluk de voorruit en een zij ruit vernield.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13