MEER LOON OF MEER HUIZEN? „Duurste" onderwijs? (VI) Z.-Afrikanen danken links en rechts GRAFTEKORT IN ROME Volwassene weet zelf wel wat slechte films zijn EO opruiming KORTING Tijdens de Duizenden lijken boven de grond op al onze PERZISCHE TAPIJTEN KLEEDJES KUSSENS EN TAFELKLEDEN Roofoverval koelbloedig verijdeld binnenland buitenland Bescheiden Gelijke kansen Realistisch Joris Helleputtestr. 15, 01600-48516 Gehandicapten stellen zelf manifest op V ON HOF F (VVD): "Onbevoegde LO- lessen van kleuterleidsters KLEISTERLEE:SCHAF FILMKEURING AF' LabieJ Proefschrift: „Besturen is beslissen" Rechtervleugel van CHU tegen kandidatenlijst papier /oor uw pen Dr. Simonis XXVI Zoeken naar 14 vermisten van „Brandenburg gestaakt Dagbladuine draagt twee maandbladen over Loenoehod-1 rijdt weer hcd vp kilometer DONDERDAG 14 JANUARI 1971 I Bouwen aan een nieuwe maatschappij betekent voor de drie samenwerkende vakcentrales in de eerste plaats bouwen aan ons onderwijs. Dat blijkt zonneklaar uit wat zij daarover aan cijfers èn opmerkingen hebben opge nomen in hun actieprogramma. Niet zo'n wonder overigens, want onderwijs vorming van hun leden is steeds een machtig aambeeld geweest waarop de leiders in de Nederlandse vakbeweging voortdurend gehamerd hebben. In het totaal van cijfers dat het programma bevat spant onderwijs' dan ook in elk van de (3) alternatieven de kroon. Het duurste plan, waarbij de re gering in 1975 moet kunnen be schikken over een extra-belasting opbrengst van maar liefst 3,7 mil jard gulden, vraagt voor voorzie ningen op het uitgebreide terrein van onderwijs en vorming om een extra offer van ons volk van 1790 miljoen gulden. Dat liegt er niet om. In dat plan gaat bijna de helft van wat we samen uit onze eigen portemonnees willen sparen om de gemeenschap vooruit te helpen naar „onderwijs". De vakcentrales willen 650 mil toen besteden aan een extra-ver- tleining van de klassen met 10 orocent voor het kleuter- en lager onderwijs. Een half miljard wen sen zij te steken in de gedeeltelij ke leerplicht voor jonge mensen tot en met het achttiende jaar. Een 640 miljoen zal in dat „dure" plan de democratisering van het onder wijs gaan kosten. In het tussenplan laten de vak centrales, om het wat goedkoper te maken, die democratisering vanuit ;en .extra belastingopbrengst zwemmen. Ze handhaven dan de andere onderwij sverlangens. Dat tweede plan gaat 2.5 miljard kos ten in 1975. Het onderwijs heeft dan 1150 miljoen nodig. Het goedkoopste plan (1,4 mil jard in 1975 extra aan belastingop brengst) vraagt 650 miljoen gulden voor onderwijs. Namelijk 325 mil joen voor een extra verkleining van de klassen bij het kleuter- en lager onderwijs met 5 procent en 325 miljoen om iets meer te doen aan de gedeeltelijke leerplicht van jongeren. U ziet het, de door velen gewenste leeftijdsgrens van 19 jaar moet dan vervallen. Geen geld voor in dat laatste geval. Democra tisering van het onderwijs is in ieder geval het kind van de lagere rekening in de plannen 2 en 3. „Onderwijs" ,en „wetenschap" zijn de duurste bedrijven in ons land. De jaarlijkse uitgaven ervoor liggen tussen de 8 en 9 miljard. En aan de stijging lijkt nog geen eind te zien. Geen wonder dat daarover zorgen bestaan. Er moet natuurlijk een grens zijn. Wij kunnen per slot van rekening niet ons hele nationale inkomen aan onderwijs en wetenschapsbeoefening gaan besteden. Een perspectief dat pro fessor Posthumus en professor Idenburg nog niet zo lang geleden hebben geboden. Om te waarschu wen dat er „iets" moet gebeuren bij onze organisatie van onderwijs en wetenschap. Anders gezegd: dat wij snel moeten kiezen wat we op dat uitgebreide en ingewikkelde terrein wèl en wat we niet willen doen. Welnu, de vakcentrales hebben gekozen. Zij menen dat hun leden zich scherp bewust moeten zijn van het feit dat ze grote verant woordelijkheden voor de toekomst dragen. En die toekomst is alleen maar met vertrouwen tegemoet te zien als we onze onderwijsvoorzie ningen waarop ook de weten schap berust zo hoog mogelijk opvoeren. En in alle eerlijkheid moet men zeggen dat ze daarbij in alle drie de plannen nog heel be scheiden zijn geweest. In het kader van het jarenlang geschrijf en gepraat over „gelijke onderwijskansen" stellen zij iets dat in ieder geval de weg daarnaar kan openen. Ze willen in alle drie de plannen kleinere klassen voor de kleuter- en lagere scholen. Daarmee beogen ze uiteraard dat de onderwijzers meer individuele aandacht aan de kinderen kunnen schenken. Meer aandacht voor die kinderen die reeds op de kleuter school struikelen, omdat ze van huis-uit eenvoudig onvoldoende taal- en spreekvaardigheid hebben meegekregen. Die kinderen begrij pen de „schooltaal" niet of niet voldoende. Zij worden dan in die klassen vaak aan hun lot overgela ten. Zij zijn „domme" kinderen. Maar wij weten, dank zij onder zoekingen, dat ze vaak helemaal niet „dom" zijn. Soms zijn ze heel intelligent en zouden ze waarde volle wetenschapsbeoefenaren kun nen worden, gemakkelijk voortge zet onderwijs kunnen volgen, als ze in hun eerste (kleuter) school jaren maar extra taalhulp hadden gehad. Wat een tragedies voor die mensen zelf. Wat een verlies aan mogelijkheden voor ons land. Van daar die eis natuurlijk van de vakcentrales. In twee van de drie plannen ook de eis om van de „werkende jon geren" tot en met het achttiende jaar „lerende jongeren" te maken. Weer zo'n duidelijke nadruk op die gelijke kansen. En dat bete kent dat de vakcentrales willen dat ook jonge mensen die in be drijven worden opgeleid als leren de jongeren worden gezien en niet, zoals nu het geval is, als werkne mers die ook nog wat moeten le ren. De vakcentrales willen ver lenging van de leerplicht tot en met het achttiende jaar, ook voor meisjes. En zij vragen ook bijscho ling en op onderwijsvernieuwing afgestemde systemen van opleiding van de leerkrachten. De middenschool voor alle jon geren .,van 12-13 tot en met 16-17 jaar heeft dé steun van de vakcen trales. Die school moet aansluiten op het basisonderwijs en moet al de jonge mensen via zeer gevari eerde studiepakketten de kans ge ven hun capaciteiten te ontplooien. Daarbij zal een beroepsoriëntatie, voor jongens en meisjes gelijk, bij zondere aandacht moeten krijgen. Wij zeiden zojuist dat de vak centrales, realistisch als ze zijn, nog heel bescheiden zijn geweest. Ze pleiten, bijvoorbeeld, niet voor peuteronderwijs, scholen voor kin deren die nog geen vier jaar zijn en dus nog niet naar de kleuter school mogen. Ze pleiten wel voor openstelling van onze universiteiten en hoge scholen, alsmede van de opleidin gen voor hoger beroepsonderwijs, Dankzij onderzoekingen weten we dat „domme" kinderen vaak helemaal niet dom zijn. Soms heel intelligent. De vakcentrales eisen mogelijkheden tot volledige ont plooiing. voor iedereen. Ze vragen dat die instellingen van hoger onderwijs aansluiting zoeken bij de op gang gebrachte onderwijsvernieuwing. En dat ze bestuurd worden, even als de andere onderwijsinrichtin gen, door vertegenwoordigers van alle maatschappelijke componen ten. Ook hier weer realistische be scheidenheid. Men had mogen ver wachten dat zij ook aandacht, en geld, hadden gevraagd voor een televisie-universiteit. Dat immers is een gedachte die in Groot-Brit- tannië praktische vormen gaat krijgen en die een stuk externe onderwij s-democratisering bete kent die ongekend is. Het hele actie-programma van de drie vak centrales is doortrokken van de gedachte dat „vorming van de wieg tot het graf" eigenlijk het enige alternatief is dat hun leden, dat ons volk, kan accepteren, in dien het de eigen toekomst veilig wü stellen. Daarvoor vragen zij offers. Men kan slechts hopen dat met betrekking tot de onderwijs- paragraaf van het plan de keus op de duurste oplossing valt. Omdat die op den duur het meeste zal gaan opbrengen. JACQUES LEVIJ De vorige afleveringen van deze serie stonden in De Stem van 24, 29 en 31 december 1970 en 5 en 9 januari 1971. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST De Zuidafrikaanse vluchtelingen, Amos Somdaka en Frans Loethoeli, hebben gisteren tal van ansichtkaarten inet hartelijke bedankjes verzonden vanuit het Zeister instituut voor buitenlandse studenten, „Berken hoven". De ansichtkaarten waren gericht aan de voorzitster en de secre taresse van de diaconale raad van de hervomde kerk, de dames M. van der Wal en H. Kohlbrugge, aan drs. Ruitenberg van Amnesty International (de organisatie die zich inspant om politieke gevangenen en vluchtelingen op te vangen) aan het universitair asielfonds en aan nog vele andere instanties, die in de laatste dagen uit alle macht hebben gewerkt om de uitwijzing door minister Polak van de twee Zuidafrikanen alsnog ongedaan te maken. Met succes, want Frans kan nu vertellen: „we waren maandag op de Utrechtse universiteit, toen de minister net laatste gesprek voerde met de diaconale raad van de hervormde kerk die zich garant stelde voor de onkosten van onze studie in Nederland Toen de minister toch nog besloot dat wij hier mogen blijven, telefoneerde iemand vanuit Den Haag naar de SBBS (Stich ting Bijstand Buitenlandse Studenten) die wist waar we op dat moment te bereiken waren. Iedereen was erg gelukkig, toen we het goede bericht kregen, wijzelf vooral natuurlijk, want tot op dat moment hadden we in het volslagen ongewisse verkeerd". (ADVERTENTIE) imriw- bureau Het inzet bureau voor tijdelijke kantoorkrachten in BREDA is verhuisd van kasteelplein naar waar mevrouw de Pater u gaarne alle inlichtingen verstrekt hoe u het beste uw inproduktieve uren kunt vullen en er nog geld mee verdienen ook. (Van onze correspondent) De burgemeester van Rome, signor Darida sprak gisteren berichten tegen als zouden 5000 dode Ro meinen op hun begrafenis liggen te wachten. De do den zouden ter aarde be steld moeten worden in Verano, Romes grootste kerkhof. „Vandaag hebben wij ongeveer 1000 doodskisten in voorraad, waarvoor de graven al gedolven zijn," verklaarde de burgemees ter. Darida voegde er aan toe, dat de gemeenteraad de aanleg van 11.700 „vijf-verdiepings-graven" had goedgekeurd. Volgens publikaties van The Guar dian en enige andere kranten vorige week, be liep het aantal onbegra ven doden op hel Romein se kerkhof de 5000. Het Romeinse raadslid Sachet- ti, onder wiens verant woordelijkheid teraarde bestellingen en kerkhoven in Rome vallen, sprak dit getal tegen en schatte dat het aantal lijken waar schijnlijk meer in de buurt van de 2000 lag. Intussen schijnt een Romeinse af gestorvene zijn laatste rustplaats alleen snel te kunnen bereiken, als zijn familie er in slaagt met een som geld van om en nabij de f 300.- de daar voor benodigde personen om te kopen. Het verhaal over de do den van Rome stond eer gisteren op de voorpagina van het in Milaan ver schijnende dagblad II Cor- riere della Sera: „De do den stemmen niet, staken niet en ze hebben zelfs geen doelmatige vakbond. Als je op Verano begraven wil worden, doe je met geld alleen niets. Je moet ook over kennissen en fa milie beschikken die zich voor je uit willen sloven,' aldus dit Milaanse dagblad. Het behoudende Ro meinse blad II Tempo schreef gisteren, dat het hele verhaal een voorbeeld van „Anglo-Lombardische lasterpraat" is. In de las tercampagne „mobiliseren zij zelfs de doden om Rome maar zwart te maken", zegt het blad. Met dit al is het echter nog steeds niet duidelijk of het aan tal „gemobiliseerde" do den tussen de 1000 of 2000 ligt. Een bataljon zal het evenwel al gauw zijn. UTRECHT (ANP) Tal van verlangens op het gebied van huis- vesting, werk, financiën, recreatie e.d. zijn neergelegd in een manifest, dat een groep van 21 mensen uit alle delen van het land van wie het grootste deel lichamelijk of zintui- gelijk gehandicapt is, heeft verstuurd aan de regering, de leden van de. Staten-Generaal, de organisaties van gehandicapten en politieke partijen. Het is voor het eerst, dat de ge handicapten zelf op deze manier wensen kenbaar maken. De groep die het manifest heeft opgesteld heeft dat speciaal gedaan omdat hij zich betrokken voelt bij de duizenden gehandicapten die niet in staat zijn, hun problemen wereldkundig te maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens het Twee de Kamerlid Vonhoff (VVD) komt vooral in de grote steden regelmatig voor, dat kleuterleidsters onbevoegd lesgeven aar. de laagste klassen van lagere scholen. Oorzaak daarvan is het nijpende tekort aan bevoegde onderwijzers. Het ministerie van Onderwijs ont kent de bewering van de heer Von hoff. Volgens het ministerie is het „in heel incidentele gevallen bij het begin van het schooljaar voorgeko men dat kleuterleidsters onder toe zicht van een bevoegde onderwijzer kinderen hebben beziggehouden". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het KVP-Twee- de-Kamerlid Kleisterlee is voor de afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen. Naar zijn me ning zuilen volwassenen zelf wel beoordelen wat goede of slechte films zijn en automatisch zullen de bioscoop-exploitanten zich dan aan de (goede) smaak van het pu bliek moeten aanpassen. De heer Kleisterlee betoogde dat gisteren tijdens een hoorzitting van de centrale commissie voor de film keuring, bij welke gelegenheid ook de socialistische kamerleden Roethof en Voogd zich voor afschaffing uit lieten, op vrijwel de zelfde motieven als de heer Kleisterlee. Tegenstanders van de afschaffing is de filmkeuringscommissie zelf, die vreest dart sadistische films een ont stellend negatieve uitwerking op de bevolking zuBen hebben. De woord voerder van de keuringscommissie, de heer A. van Emden, merkte op dat de leden van de commissie uitermate onthutst zijn over het opvallend grote aantal door hem als „bedenkelijk" gebrandmerkte films dat filmimpor teurs de laatste tijd ter keurinig aan bieden. De hoorzitting van gisteren werd speciaal belegd met het oog op de toekomstige behandeling van een wetsontwerp tot afschaffing van film keuring voor volwassenen. De heer Van Emden zei bang te zijn dat sadis tische filmscènes vergravend zullen werken op de moraal van de Neder landse samenleving. Hij wees op het toenemend aantal geweldmisdrijven. Mogelijk, zo zei hij, houdt het stij gende misdaadcijfer verband met het vele geweld in films en op de tele visie. De heer Kleisterlee was daarente gen van mening, dat dergelijke ge weldfilms maar beter ongecoupeerd vertoond kunnen worden. Het pu bliek maakt dan zelf wel uit wat goed en wat slecht is. Hij was van oordeel, dat een confrontatie met verwerpelij ke gruwelscènes op den duur het normbesef juist versterken. Hij ver geleek de hele zaak met de pornogra fie. Sinds die enigszins is vrijgelaten, -antal zedenmisdrij ven afgenomen. Ook de heren Voogd en Roethof meenden, dat het publiek geweld films zelf wel zal wegselecteren. Zij vroegen zich af, waarom volwassen Nederlanders niet het zelfde kriti sche oordeel zouden kunnen hebben als de leden van het fiiimkeurinigscol- (ADVERTENTIE) 10% VROOM A DREESMANN LEIDEN (ANP) „De grote weerklank, die buitenparlementaire acties in de publiciteit vinden is vooral te danken aan de voorliefde van de massa-media voor het inci dent. De onevenwichtige reactie van de organen op acties jegens hen is vooral een gevolg van het taboe dat in dergelijke organen rond het inci dent bestaat". Dit is een van de twaalf stellingen bij het proefschrift „besturen is be slissen", waarop de heer J. Kooiman gisteren aan de Leidse universiteit is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Dr. Kooiman is medewerker van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA en wetenschappelijk mede werker voor bestuurskunde aan de Leidse universiteit. Hij meent, dat meer directe inspraak van bur gers bij de beleidsvorming voor de gekozen lichamen tot politiek gevolg heeft een toenemende invloed van pressie- en actiegroepen met veel vrije tijd, sociale vaardigheid en een gedisciplineerde achterban, die bo vendien voor hun optreden geen openbare verantwoording schuldig zijn. De promovendus was van mening, dat aan de veronderstelde „ongeloof waardigheid" van de politieke lei ders in ons land vooral systeemfou- ten ten grondslag liggen, zoals het kiesstelsel, de verhouding regering Staten-Generaal en overdracht vain bevoegdheden aan organen als de SER en de EEG. De woordvoerder van de filmkeu ringscommissie was vain de oorde lingsbekwaamheid vam het publiek niet zo overtuigd. Hij zei, dat onge veer een kwant vain de Nederlanders labiel moet worden geacht en vrees de dat juist bü dit kwart de verru wende werking vam de films maat schappelijk nadelig zal zijn. De keuringscommissie vond het jammer dat de kamerleden en de op stellers van de wetsontwerpen niet zelf de filmbeelden hebben gezien, die de keuringscommissie bedoelt Dat zal overigens nog gebeuren op 27 januari, wanneer aan de kamerleden, parlementaire verslaggevers, be stuursleden van de Nederlandse Ge meenschap en de leden van de Raad voor Jeuigdtvonming een aantal uitge knipte scènes zullen worden ver toornd. De keuringscommissie zei met na druk, dat erotische scènes niet onder de verderfelijke scènes worden gere kend, maar de heer Voogd noemde een film, die door de keuringscom missie is afgekeurd, doch die hij een voortreffelijke en fijitemmige film had gevonden, waarin geen spoortje sa disme te vinden was. Onenigheid bleek tijdens de hoor zitting over de meest gewenste leef tijdsgrens voor een jeugdkeuring. Het wetsontwerp van minister Klompé wil voorlopig de bestaande grenzen van 14 en 18 jaar handhaven, zodat alleen voor volwassenen de filmkeu ring geheel wordt afgeschaft. Een al ternatief wetsontwerp van de kamer leden Voogd (PvdA) en Visser (D'66) vindt uit oogpunt van bescherming van jeugdigen alleen een grens bij 14 jaar nodig. VLAARDINGEN (ANP) De Centrum-gespreksgroep, een rechtse groepering binnen de CHU, is het niet eens met de door het hoofdbe stuur van de unie opgestelde advies- lijst van kandidaten voor de Tewede Kamer. Met name het feit dat de he ren Mellema en ikkert op de negen de en tiende plaats staan wekt de ontstemming van de gespreksgroep. In een schrijven aan de leden van de christelijk-historische kiesvereni gingen, die 30 januari in iedere pro vincie bijeen zullen komen om de de finitieve kandidatenlijst vast te stel len, stelt de gespreksgroep een nieu we aidvieslijst voor. Op deze lijst komt iedere provincie en iedere groe pering in de unie beter tot zijn recht, zo vindt men. De lijst wordt aange voerd door minister Udink, gevolgd door de staatssecretarissen Kruisinga en Van Veen en de heer Scholten. Op de lijst van de gespreksgroep komt Jac. Huijsen niet voor omdat die, naar de mening van de groep „een gebrek aan innerlijke bescha ving heeft". Brieven *ooi aeze ruoriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bif publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bii hoge uitzoi.oering zal van deze regel wor den afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. Mevrouw Loman uit Kloosterzan- de heeft terecht gezegd in deze ru briek d.d. 12 januari, dat dat het nou net is wat een bisschop moet zijn: een teken van tegenspraak, want dat was Jezus ook, naar de woorden van Simeon in Luc. 2:34. Daarom is het jammer, dat deze uitdrukking gebruikt is in een offi ciële verklaring, afkomstig uit het bisdom Rotterdam, n.a.v. de benoe ming van dr. Simonis. Want zou het niet kunnen zijn, dat juist de huidi ge beleidslijn van het Nederlandse episcopaat een teken van tegen spraak is? De leerling is niet beter dan zijn Meester: Zou die manier, waarop de Nederlandse bisschoppen, priesters en talrijke gelovigen, door het vaticaan tegengewerkt worden ook weer met het doen van deze benoeming niet beschouwd kunnen worden als een duidelijke illustratie van het discipelschap? Het vervolg van Simeon's woor den uit Luc. 2 is: opdat de over leggingen uit vele harten openbaar worden". Zou het niet kunnen zijn, dat juist al die ingezonden stukken pro-Simonis de overleggingen uit vele harten openbaar maken? Me vrouw Loman vereenzelvigt de wil van de paus wel heel sterk met de wil van God. Misschien hebben de Nederlandse bisschoppen toch ook wel deel aan de leiding van de Heilige Geest, samen met vele priesters en andere leden van de r.- k. kerk in Nederland, die erg onge lukkig zijn met deze benoeming, waarmee waarschijnlijk ook de oe cumene niet erg gediend wordt. Nu dr. Simonis werkelijk bisschop van Rotterdam wordt, is het te hopen, dat de leiding van de Heilige Geest hem tot een beleid zal brengen, waardoor hij een teken van tegen spraak zal worden ook voor hen, die nu zo hartstochtelijk adhesie be tuigen voor zijn benoeming, en dat wil van God voor hem niet automa tisch zal samenvallen met de wil van het Vaticaan. In ieder geval: de gemeente van Christus, onver schillig in welke kerk ze naar voren treedt, zal altijd een teken van te genspraak blijven, en de overleggin gen uit vele harten zullen altijd wel openbaar worden, zowel van „pro gressieve" als van „conservatieve" zijde. HOOGE-ZWALUWE DS. J. C. SCHONEVELD (Van onze correspondent) BRUSSEL Met een grijnslach en een verveelde handbeweging heeft een wisselagent in het centrum van Brussel een gewapende overval ver hinderd. Een man, die hem met een pistool bedreigde en „direct geld" eiste, werd door wisselagent Paul Klein (75) afgewimpeld met de woor den: „Ik geef je niks, en mijn vrouw belt in het vertrek hiernaast de poli tie al op". De bandiet vluchtte. Het was de zevende roofoverval binnen acht jaar op Klein's kantoor. Het was ook de zevende overval die mislukte, dank zij Klein's koelbloe digheid. Klein („ik ben Ardennees, en dat zijn harde knapen") verijdelde zijn eerste overval door de vensters van zijn slaapkamer stuk te slaan en luid keels te schreeuwen dat er gangsters in zijn huis waren. De bandieten na men de vlucht. Klein: „Ik laat de heren merken, dat ik niet bang ben voor hun blaf fer. en dat ik evenmin van plan ben om hun geld te geven. Dan geven ze het meteen op". 77 (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Het zoeken naar de 14 vermisten van de ramp met de Westduitse vrachtboot Brandenburg, in het Nauw van Calais, is officieel gestaakt. Er is geen hoop meer, dat iemand van de vermisten het onge luk overleefd heeft. Het Rotterdamse bergingsbedrijf Van der Tak gaat onderzoeken of de Brandenburg (3000 ton) te bergen is. Het bedrijf heeft van de Hamburgse rederij Hapag, een dergelijk verzoek gekregen. Het bergingsvaartuig „Or- ca" is met bergingsdeskundigen en duikers aan boord op weg naar de plaats waar de Brandenburg moet liggen. DEN HAAG (ANP) Onderhan delingen tussen de Nederlandse dag blad unie en nv Kluwer hebben er toe geleid dat de exploitatie van de maandbladen „Spreekuur thuis" en „Doe het zelf" wordt overgedragen aan nv Zomer en Keuning/Eska, be horend tot het Kluwer-concern. De bladen blijven gedrukt bij de NDU. MOSKOU (ANP) De Russische maanrobot Loenochod - 1 heeft gis teren een afstand van 553 meter op het maanoppervlak afgelegd, aldus het persbureau Tass. Ook heeft de Loenochod verschil lende ongenoemde wetenschap pelijke experimenten verricht en fo to's van goede kwaliteit naar de aarde geseind. In een met kleine kraters bezaaid gebied bleek het achtwielige voertuig goed bestuurbaar, aldus Tass. "5

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13