PER KLM-SLM GOEDKOOP NAAR SURINAME ONDANKS AFKONDIGING VAN BESTAND Nog steeds schoten in Amman Siemens haalt jeugd terug van vormingscursus PENSIOENEN IN DISCUSSIE Jongeren niet geïnteresseerd in kwestie-Simonis I Je^elFd Uw toeverlaat bij GRIEP REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Van der Louw Kamerlid In Tweede Kamer Priester aangehouden in Rio de Janeiro .iedereen weet-Aspirine helpE binnenland buitenland Personeel van Van Houten staakte J commentaar Onwaardigheid „Werknemers" Wasps" krijgen vliegbeperking ONRUST IN BEDRIJF Onmiddellijke verlichting van WOENSDAG 13 JANUARI 1971 (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL De luchtoorlog tus sen Nederland en Suriname, die be gin december van het vorige jaar los brandde, is ten einde. De Surinaamse vice-premier Ra- dakisjun heeft gisteren op Schiphol de inhoud bekendgemaakt van een overeenkomst tussen de beide rege ringen. Daaraan zijn deze week intensieve besprekingen voorafgegaan. Volgens het akkoord gaan de KLM en de Su rinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM) nauw samenwerken, dat be langrijke reisfaciüteiten op de vluch ten tussen Amsterdam en Paramaribo tot gevolg heeft. De SLM heeft na het bereiken van het akkoord het proces, waarmee zij de Rijksluchtvaartdienst heeft ge dreigd, ingetrokken. De Rijkslucht vaartdienst had de SLM verleden jaar verboden goedkope vluchten tussen ons land en Suriname te laten uitvoeren door de Nederlandse char termaatschappij Transavia. De Surinaamse minister van Ver keer, Juust Rens, die samen met vice-premier Radakisjun aan de be sprekingen met minister Bakker heeft deelgenomen, gaf als zijn com mentaar op het akkoord te kennen dat het „een belangrijke sfap op weg naar de gezondmaking van de SLM" betekent. De op basis van het contract tot stand gekomen tarieven zijn minder gunstig dan de tarieven, die de SLM aanvankelijk wilde berekenen voor haar vluchten met Transavia-toestel- len. Niettemin noemde minister Rens het akkoord een „welkome oplos sing" Hij wilde niet ingaan op vra gen, die suggereerden dat Suriname Transavia gebruikt zou hebben om de KLM op de knieën te dwingen. Van de samenwerking hebben al leen ingezetenen van het koninkrijk profijt. De dienst Schiphol-Paramari- bo zal worden uitgevoerd met een DC-8 van de KLM, maar in SLM- klenren en met Surinaams cabine personeel. Minister Rens zei te ver wachten dat er 1 april al drie tot vier vluchten per week van Schiphol naar Suriname worden uitgevoerd. Ook zou de KLM al spoedig een Jum bojet (Boeing 747) op dezij lijn gaan inzetten. Het contract houdt in, dat de SLM meedeelt in de eventuele winst, die op deze lijn wordt gemaakt. Is er echter verlies, dan draait de KLM daar geheel alleen voor op. De overeenkomst behelst de invoe ring van populaire tarieven. Zo is er mogelijkheid een veertiendaags re tour te boeken voor 1000 gulden. Dit tarief geldt overigens alleen geduren de het laagseizoen. In het hoogsei zoen komt een retourvlucht op 1300 gulden. Een enkele reis kost 1000 of 875 gulden (een normaal KLM-retour kost in het hoogseizoen 3200 gulden). (Van onse redactie buitenland) AMMAN De rust in de Jordaanse hoofdstad Animan was gisteravond nog niet teruggekeerd. Verscheidene uren na de afkondiging van een bestand door de Jordaanse regering en de Palestijnse leiders, werd er nog sporadisch geschoten. (Van onze redactie binnenland) WEESP Het personeel van de koninklijke cacao- en chocoladefa brieken Van Houten te Weesp heeft op verzoek van de ondernemings raad het werk neergelegd. Zoals gemeld, heeft een Duitse chocoladefabriek de licentierechten van de produkten overgenomen, waardoor het bedrijf in Weesp zal worden opgeheven en 600 employés moeten worden ontslagen. De directie had meegedeeld dat er een goede afvloeiingsregeling tot stand zou komen, maar het personeel had hierover nog niets vernomen. Vandaar dat de vakbonden werden gewaarschuwd. Later zegden vertegenwoordigers van de bonden toe met de directie te zullen onderhandelen. Op verzoek van de ondernemingsraad is het personeel toen weer aan het werk gegaan. In middels heeft een bespreking plaats gehad tussen vakbondsbestuurders, ondernemingsraad en directie. Een resultaat is nog niet bekend. /AP het voornemen van de Neder- landse Vereniging van Hart patiënten om het Utrechtse hart- centrum te bezetten als het conflict daar rond prof. Wieberdink niet bin nen twee weken is opgelost, is door de curator van de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. mr. I. A. Diepenhorst, uiterst vreemd gereageerd. Hij vindt dat deze actie de medische weten schap verlaagt met de onwaardig heid van een rel. Het kan slechts onze grote verbazing wekken dit te horen van prof. Diepenhorst die zelf verwikkeld is in een maanden lang slepend conflict rond de fi guur van prof. Wieberdink, een con flict dat gezien de persoonlijke ruziesfeer alleszins het onwaardige karakter van een rel heeft gekregen. Hef stopzetten, door prof. Die penhorst, van de („open") hart operaties in de Utrechtse hartkliniek zou, volgens drs. J. J. van der Meer, eerste assistent van prof. Wieber dink, genomen zijn zonder dat ook maar één deskundige ,prof. Wieber dink of andere hartchirurgen of be trokkenen zijn geraadpleegd. Prof. Diepenhorst lijkt ons wel zeer wei nig recht van spreken te hebben, waar het nu gaat om een voorgeno men actie van de meest direct be trokkenen bij het conflict: de hart patiënten. De „geruststelling" van prof. Diepenhorst dat de zeer ur gente gevallen zijn opgevoerd op de wachtlijsten van andere hartkli- nieken, maakt bijzonder weinig in druk, als men weet hoelang die wachtlijsten op hun beurt al zijn. Het conflict dat de heren medici in Utrecht aan het uitvechten zijn, verlaagt o.i. de medische weten schap veel meer dan de voorge stelde actie van de gedupeerden, nl. de hartpatiënten. DE positie van de gastarbeiders wordt langzaamaan beter. Er is wat meer begrip gegroeid voor de moeilijke levensomstandigheden waarin zij verkeren. Van de andere kant zijn we er ook van overtuigd geraakt dat onze welvaart het zon der hen niet kan stellen. Het wordt dan ook tijd dat er het een en het ander wordt rechtgezet: gelijkbe rechtiging ten opzichte van de Ne derlandse werknemers. Hoe de houding van Nederland ten opzichte van deze „immigranten" is veranderd, weerspiegelt zich in de benamingen waarmee ze achtereen volgens werden aangeduid. Eerst heetten ze „buitenlandse arbeids krachten", maar na enige jaren rea liseerde Nederland zich dat zij niet alleen arbeidskrachten waren, maar ook mensen die recht hadden op een menselijke behandeling. En men vond het woord „gastarbeiders" uit. In feite liep men toen al achter de ontwikkeling aan, want een Ne derlandse „arbeider" bestond allang niet meer. Hij was „werknemer" ge worden. Menig directeur noemt zijn werknemers zelfs al „mede werkers". Nu heeft begin deze week de hoofdinspecteur van de arbeids voorziening in Zuid-Holland, de heer K. Lewin, de arbeidsbureaus in zijn ressort opdracht gegeven de bui tenlandse werkkrachten met „b.w." aan te duiden als afkorting van „buitenlandse werknemers". Een hele stap zou je zeggen. Als men het echter ineens goed wil doen, laten de gewestelijke arbeidsbureaus deze mensen dan gewoon inschrijven als werknemers. Uit hun geboorteplaats die ongetwijfeld vermeld wordt, blijkt dan wel waar zij vandaan komen. Van gemelde voortdurende ge vechten tussen het leger en com mandostrijders in de Jordaanval- lei was geen officiële bevestiging te krijgen. De bestandsovereenkomst, die dins dagmiddag werd omgeroepen door radio-Amman, was ondertekend door de Jordaanse premier Wasfi Teil en, namens het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, door Ibrahim Bakr. Opgeroepen werd tot een onmiddellijk staakt-het-vuren in heel Jordanië, terwijl alle burgers werd verzocht het normale werk te hervatten. Ieder die bleef schieten zou ge brandmerkt worden als een verrader van de gemeenschappelijke zaak. Later verklaarde premier Teil tij dens een buitengewone zitting van het Jordaanse parlement, dat herstel van orde en wet een eerste vereiste was voor normalisering van de situa tie. Volgens waarnemers in de Jordaan se hoofdstad zal veel afhangen van de besprekingen die de Tunesische oud-premier Bahi Ladigham, voorzit ter van de interarabische controle commissie, gisteren in Landen is be gonnen met koning Hoessein, die daar in een kliniek vertoeft voor een alge meen onderzoek. Bij de gevechten van maandag zijn in Amman zeven personen om het leven gekomen: vier Palestijnen, twee burgers en een Jordaanse mili tair, zo is van betrouwbare zijde ver nomen. Voot- de vijfde achtereenvol gende dag waren gisteren alle win kels en kantoren gesloten. Ook de meeste ministeries bleven dicht. Israëlische boeren in zuidelijk Go lan hebben gisteren door verrekijkers gezien, hoe Jordaanse troepen met tanks na een urenlange artilleriebe schieting het dop) Akbara kenne lijk een Palestijns bolwerk ver overden. Ook in de naburige dorpen hadden ze gevechten waargenomen. Er stegen grote rookwolken uit op. Granaten explodeerden temidden van wat vermoedelijk een guerrilla-een heid was, en later werden mensen op brancards weggevoerd. In de buurt van het dorp Faheb, waar Jordaanse militairen burgers bijeendreven en huizen doorzochten, zagen Israëliërs groepen mensen naar Syrië uitwijken met medeneming van doden en ge wonden. Voor het eerst heeft nu ook de Fh- lestijnse commandobeweging El Fa tah opgeroepen tot omverwerping daanse regering. Tijdens een massa betoging in Beiroet verklaarde Aboe Joesoef, lid van het centrale comité van de Jordaanse regering. Tijdens n satie, dat het Palestijnse volk de aan wezigheid van het regime dat verant woordelijk is voor het bloedbad van september, niet langer duldt en zijn best zal doen, het ten val te brengen om er een nationaal bewind voor in de plaats te stellen dat aanstuurt op de bevrijding van Palestina. Joesoef spoorde de andere Arabische landen aan, de betrekkingen met het huidige Jordaanse bewind te verbreken. ?5 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De elf „Wasp"- helikopters in dienst bij de marine- luchtvaartdienst zijn aan vliegbeper- kingen onderworpen nadat er in En geland scheuren in de turbineschoe pen van de Nimbus-motoren bij dit helikoptertype zijn ontdekt. De Wasps mogen nu maximaal 2,5 uur of 300 km vliegen en moeten dan weer aan de grond om röntgenolo- gisch op scheurtjes te worden gecon troleerd. Tot dusver zijn geen defec ten ontdekt. De Wasp is in gebruik als verken ner, transporttoestel en torpedodra ger bij de fregatten van de Van Speyk-klasse. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. André van der Louw (37), vice-voorzitter van de PvdA, is lid van de Tweede Kamer geworden als opvolger van drs. Ed Berg, die tot directeur is benoemd van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Of Van der Louw ook bij de ko mende verkiezingen Kamerkandidaat zal zijn is nog niet zeker. Van der Louw wil dat laten afhangen van de vraag of hij dr. Anne Vondeling zal opvoligen als partijvoorzitter. Mocht het PvdA-congres hem volgende maand in die functie benoemen, dan wil hij het nu verworven Kamerlid maatschap niet continueren, omdat hij een combinatie van de functies niet juist acht. De heer Van der Louw, die giste ren zijn intrede in de Tweede Kamer heeft gedaan wordt hier gefeliciteerd door KVP-fractielei- der Schmelzer. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim 60 jeugdige werknemers van Siemens Nederland N.V. te Den Haag houden vanavond een demonstratievergadering in het Haagse Vormingscentrum voor Wer kende ongeren. Dit als protest tegen het feit ,dat Siemens de vormings- crusussen, die de jongeren, één dag per week onder de normale werk uren op het centrum volgden, heeft „stopgezet". Volgens de directie van Siemens zijn de cursussen niet stopgezet, maar „onderbroken" in afwachting van een gesprek met directie en be stuur van het centrum over de in houd van de cursussen. „We hebben nog geen inzicht in de stof, die tij dens de cursussen wordt behandeld. Onder die omstandigheden kunnen we de verantwoordelijkheid voor de vorming van onze jongere werk nemers niet dragen. Van de zijde van het centrum heeft de noodzake lijke openheid ontbroken", aldus een verklaring van de directie van Siemens. Vormingsleidcr Ad Stroes van het centrum bestrijdt het laatste. „We hebben regelmatig contact gezocht met de directie van het bedrijf. Zon der veel resultaat". Volgens de heer Stroes en zijn collega's zit de zaait dan ook anders in elkaar. „Siemens meent waarschijnlijk, dat onze cur sussen te links en subjectief zijn, dat de cursisten daarom kritischer zijn geworden ten opzichte van hun werksituatie en dat ze (dus) onrust in het bedrijf veroorzaken", aldus de heer Stroes. Hij en zijn collega's hebben een witboek over de cursussen en de contacten daarover met het bedrijf samengesteld, dat tijdens de demon stratievergadering uitgebreid aan de orde zal komen. Op die verga dering zullen ook de jongere werk nemers van Siemens, die zeer te leurgesteld zijn over het besluit van hun directie, hun zegje doen. Siemens ontkent, dat de jongeren onrust in het bedrijf veroorzaken: „We hebben daar in ieder geval geen klachten over gekregen. Ze zijn niet lastiger dan de anderen". Op het gebied van de vorming van haar bedrijfsjeugd werkt Sie mens ai enige tijd samen met het vormingsinstituut „De Weijert" in Rockanje. Alle leerlingen van de bedrijfsschool hebben daar vorig jaar aan een vormingsprogramma van één week deelgenomen. Omdat er behoefte hleek te bestaan aan verdere vorming, gespreid over het jaar, zocht men enkele maanden geleden contact met het Haagse cen trum. Er werden toen voorlopige af spraken gemaakt over vormingscur sussen, die een voorlopig karakter droegen. „We willen de zaak nu wel eens definitief regelen en tegelijk eens kijken, of de cursussen in over eenstemming zijn met onze verlan gens. Dat is het hele probleem", al dus Siemens. (ADVERTENTIE) Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten I>enroatische pijnen, spit, zenuwpijnen, xx verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand bebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Volgens de so cialist mr. Th. van Lier moet het in de volgende kabinetsperiode moge lijk zijn het gehuwdenpensioen van de AÓW en het laagste AWW-pen- sioen op te trekken tot het netto minimumloon. Daarnaast moet het in die periode mogelijk zijn omdat verhoging van de AOW nog geen af doende pensioenvoorziening levert een aanvullende volkspensioenverze- kering in te voeren, die welvaarts- vaste pensioenen geeft van 70 pro cent van het laatst verdiende inko men tot een bepaalde maximum grens. Mr. Van Lier erkende dat deze A.V.P. een zaak van lange adem zal zijn. Hij gaf nadrukkelijk de voor keur aan een aanvullende pensioen verzekering voor werknemers, waar aan in de Stichting van de Arbeid sterk wordt gedacht. Mr. Van Lier lanceerde deze op vatting gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. D'66 bleek ook voorstandster te zijn van een alge mene pensioenregeling, zij het op een andere wijze. Drs. A. Nypels zei, dat de overheid jaarlijks een minimum- pensioenbesparing (b.v. een percen tage van het inkomen) moet vast stellen koor iedereen, werknemer of zelfstandige. Met behulp van deze besparing zou dan een voor ieder af zonderlijk vast te stellen (aanvul lend) pensioen moeten worden ge creëerd, desgewenst reeds eerder in gaande dan op 65-jarige leeftijd. Mr. Van Lier pleitte ook voor een vereenvoudiging van de sociale rege lingen. Dat deed ook de heer C. J. van der Ploeg (KVP), die de indruk had dat onze sociale zekerheid onno dig duin: en zeer onoverzichtelijk is. De heren Van Lier en Van der Ploeg vonden ook, dat de recente be sluiten over verhoging van het mi nimumloon niet moeten betekenen dat dit loon per 1 juli a.s. niet nog eens verhoogd wordt. Daarvoor is wetswijziging nodig en mr. Van Lier drong erop aan, deze wijziging nog vóór de verkiezingen tot stand te brengen. De heer Van der Ploeg richtte de schijnwerper ook op de arbeids markt, omdat men zich volgens hem niet moet blindstaren op de over spannenheid daarvan. In enkele re gio's komt namelijk nog altijd aan zienlijke werkloosheid voor. HET RUSSISCHE maanvoertuig Loenochod heeft sinds de aankomst op de maan op 17 november 1969 een afstand van 2260 meter afgelegd. Gis teren is een recordrit van 517 meter gemaakt. DEN HAAG (KNP). Jongeren pastores en gastechtparen uit het jongerenpastoraat in het bisdom Rot terdam zijn het er vrijwel allen over eens, dat de jongere katholieken vol komen ongeïnteresseerd zijn in de vraag wie er nu bisschop van Rot terdam wordt. Deze mening wordt bevestigd door het secretariaat van het kathedraal kapittel, dat slechts enkele reacties van jongeren kan aanwijzen. Een tweede bevestiging wordt gegeven door leiders uit de KWJ. KWJ-vrij gestelde Hans van de Jagt in het district Rijnmond consta teert, dat de kwestie-Simonis de ka tholieke jonge arbeiders in zijn ge bied geen „ruk interesseert", terwijl Joop Borsje, sprekend voor het dis trict Den Haag en omgeving, ook daar onder de kaj otters geen belang stelling heeft gevonden. Een duidelijke afwijking van het algemene patroon wordt gevonden in het Westland, waar zeer veel jonge ren wel interesse hebben betoond en onder meer in een brief aan het ka thedraal kapittel geargumenteerd verzet hebben aangetekend tegen de benoeming van dr. Simonis tot bis schop van Rotterdam. Dit was een van de zeer weinige reacties op het kathedraal kapittel, die afkomstig waren van jongeren, al heeft men ook een brief gevonden van een groepje studenten, die zich pro-Si- monis uitspraken. Jongerenpastor Rob Kurvers uit Naaldwijk bevestigt, dat er onder een deel der Westlandse jongeren een le vendige belangstelling bestaat voor de kwestie-Simonis. Hij schrijft dit toe aan het feit, dat deze jongeren ook nog grote belangstelling hebben voor de kerk als zodanig. Zij hebben grote verwachtingen van een zich vernieuwende kerk. Kapelaan G. van Slobe uit Vlaar- dingen bevestigt wederom volkomen de totaal-indruk van ongeïnteres seerdheid onder de jongeren. De jon geren hebben geen belangstelling voor hun nieuwe bisschop, omdat zij geen belangstelling koesteren voor het instituut kerk. De jongeren zo constateert hij ervaren hun kerk- zijn alleen in hun directe omgeving, wanneer zij geraakt worden door een levensechte benadering door een en thousiast priester. En die levensech te benadering vinden zij niet in het instituut. RIO DE JANEIRO (KNJ) De bewoners van een der meest mise rabele slofppeniwijken (fovelais) van Rio de Janeiro zijn een actie begon nen voor vrijlating van een uit Spanje afkomstige priester, die in hun wijk werkt. De priester, José Artola sloeg vo rige week met een hamer de deur in van een plaaitselijk bureau van sociale zaken. Pater Artola beschul digt de instantie ervan zich niets aan te trekken van die nood van de „faive- ladbs". Vrijwel onmiddellijk daarna werd hij gearresteerd. In Rio wordt ver wacht, dat Artola het land zal wor den uitgezet. 15 Wij, u en ik, zoals we hier aan het overwinteren zijn, mogen op het moment eigenlijk niet klagen, laten we eerlijk zijn. Wat frisjes maar droog, en dat is om uit te houden. Maar lente is het nog lang niet. Daar voor moet je in een modern socialis tische welvaartsstaat zijn. Juistin Zweden. In het zuiden van dit uitverkoren land zijn volgens geestdriftige mededelingen van een correspondent aldaar tekenen te be speuren dat de lente vier maanden te vroeg aan het intreden is. Jawel, de eerste bosanemonen, sneeuwklok jes en paardebloemen staan er al in bloei. En het is er mööi weer. Staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid zal wel hard wer ken, maar vragen beantwoorden doet-ie langzaam. Te langzaam, vond PvdA-Kamerlid van Lier een van de kampioen-vragenstellers in de Ka mer). De staatssecretaris heeft vijf tien stel vragen van Kamerleden niet binnen (de gebruikelijkedrie weken beantwoord. De heer Van Lier vraagt hem nu in een nieuw stel vragen of hij het tempo van beantwoording van Kamervragen niet wat kan opvoeren. De vraag is of de staatsecretaris niet een te drug-bezet man is. Nu ik vandaag met Zweden toch al in de „rode" hoek zit, even een naar nieuwtje uit Cuba. In een kersverse wet is bepaald dat „leeglopers" (t.w. lieden die zonder reden meer dan twee weken niet werken) veroor deeld kunnen worden tot 6 maanden tot 2 jaar dwangarbeid. Alleen stu denten hoeven niet te werken. Nu is dit bericht niet eens zozeer triest omdat geen enkele Cubaan meer mag luieren. Maar het feit dat Cuba- baas Fidel Castro dergelijke maatre gelen moet nemen om economisch het hoofd een beetje boven water te kunnen houden, is triester. (Zoals misschien niet bekend, wordt Cuba door praktisch het hele westen econo misch geboycot, omdat het commu nistisch is). Het is Cu-buigen of Cu-barsten. Sinds kort (we blijven ideologisch aan de overkant) mogen mannen in de Sovjet-Unie lang haar dragen. Eerste assistent procureur-generaal van de Sovjet-Unie Michael P. Mal- yarov heeft deze verzachting in de zeden officieel afgekondigd: „Nie mand heefi het recht een burger naar het politiebureau te brengen, alleen maar omdat zijn uiterlijk hem niet bevalt", zo schreef hij vorige week in de Literaturnaya Gazeta. Toch moet het de echte partijbon zen daar na zo'n 53 jaar revolutie wel dwars zitten, dat de jongere ge neratie nog steecls niet met rood haar wordt geboren. Wat zouden ze het dan lang mogen laten groeien. Laat tussen haakjes die vergeten nieuwjaarskaarten nu maar zitten I Gegroet. MERIJN EEN HALF miljoen mensen wordt in Noord-Kenia als gevolg van de uitzonderlijke droogte bedreigd door hongersnood. Ook in het aangren zende deel van Somaliland zou hon gersnood worden gevreesd. (ADVERTENTIE) ,-v

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9