BAKKER: ZOOMWEG NIET IN DE IJSKAST Nederlands episcopaat aanvaardt Simonis PROGIL STAP VERDER MET VAKBEWEGING VALT GEEN LAND TE BEZEILEN Ongerust heid onder loodsen na twee scheeps rampen Reimerswaal blijft in ons beleid Industrialisatie in Zeeland geslaagd PAUS PAULUS VI ACHT BENOEMING DEFINITIEF PAS OP VOOR OVERSTEKENDE SKIËRS Kritiek van werkgevers: ÜADI0 DE KOCKi commentaar Rome besliste Speurtocht naar soldaat (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM - De Nederlandse bisschoppen aanvaarden de benoeming van dr. A. J. Simo nis tot bisschop van Rotterdam. COMMUNICATIE STOORNIS Verdachte wurgmoord probeert zelfmoord te- plegen Meisje (2), alleen thuis gered uit brandende flat SCHIP OP WRAK PANAMEES: ZEVEN DODEN 14 VERMISTEN Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: ƒ11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 VRIJE ZEEUW WOENSDAG 13 JANUARI 1971 25e Jaargang No. 6446 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) is niet van plan om de afbouw van de Zoom- weg in de ijskast te zetten. Dit deel de de bewindsman gisteren desge vraagd aan De Stem mede. „Wij werken aan deze verbinding door, al zal het gedeelte Dinteloord- Bergen op Zoom-Belgische grens zeker niet binnen vijf jaar gereed komen". Minister Bakker verklaarde tegen over onze redacteur, dat de indruk die in Brabant is ontstaan, dat hij de voltooiing van de Zoomweg zal opschorten ten gunste van de aan leg van de nieuwe rijksweg van Eindhoven naar Den Bosch niet juist is. „Natuurlijk ruilen we het ene object niet tegen het andere", zo zei hij. Zoals wij uitvoerig heb ben bericht maken het provinciaal bestuur van Noord-Brabant en het stadsbestuur van Bergen op Zoom zich ernstig ongerust over het tem po van afbouw van de Zoomweg. Minister Bakker gisteren: „Ik heb van mijn vriend Van der Laar daar over een brief gekregen. Er is ech ter geen reden tot ongerustheid. Ik hoop die ongerustheid hiermee ook weggenomen te hebben". De minis ter attendeerde tijdens het gesprek met De Stem op de aanleg van een verbindingsweg tussen de Zoomweg en rijksweg 17 (Moerdijk-Roosen- daal). Die weg, waarvoor binnenkort de eerste spade de grond ingaat, zaj zo lang de Zoomweg niet voltooid is een belangrijke schakel vor men in de noord-zuidroute via de Volkerakdam. Minister Bakker acht deze verbindingsweg ook voor de ontsluiting van het industrieterrein Moerdijk van essentieel belang. De ze weg moet volgens de bewinds man eind 1971 gereed zijn. Ook over de verbinding West-Brabant Zeeland liet minister Bakker zich optimistisch uit. Weliswaar komt er voorlopig geen Kempenerlandweg (nieuwe oost-westverbinding ten zuiden van Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom) maar achter het verdubbelen van de rijksweg Breda - Etten-Leur - Roosendaal zal vaart gezet worden. Voorlopig wordt (een verdubbelde) rijksweg 17 op de Bergse randweg aangeslo ten. Overigens is de minister van me ning, dat Brabant, wat de wegen aanleg betreft geen reden tot klagen heeft. „De uitvoeringsbedragen in die provincie zijn formidabel hoog; er wordt in Brabant veel gedaan". Over een paar jaar zal ook in Noord-Brabant elke stad van enige betekenis op zeer korte afstand de beschikking hebben over een auto snelweg. Ook over Reimerswaal liet de mi nister zich uit. Reimerswaal, zo merkte hij op, zit in ons beleid en ik zie geen motieven om dat te wij zigen. Ik sta er positief tegenover en dat zeg ik niet omdat een ambts voorganger ja tegen dit plan heeft gezegd. Ik vind dit een verstandige zaak. De industrialisatie in Zeeland noemde minister Bakker buitenge woon geslaagd. „De haven-industrie ontwikkeling aan het Sloe is een van de meest geslaagde, die ik in ons land ken. Ook Terneuzen heeft de goede ontwikkeling te pakken. Naar mijn smaak zou in de kanaal zone wel wat meer mogen gebeu ren". aldus minister Bakker. TA APELAAN Simonis is en blijft dus bisschop van Rotterdam. Als zodanig is hij nu door de overige Nederlandse bisschoppen publieke lijk geaccepteerd. Daarmee behoort de affaire-Simonis naar onze me ning als afgedaan beschouwd te worden. Het Nederlands episcopaat is ten aanzien van deze geruchtmakende benoeming niet over een nacht ijs gegaan. Dat is volkomen verklaar baar. Van het begin af aan was het duidelijk dat dr. Simonis' benoeming met zeer gemengde gevoelens werd begroet. Hij werd niet gezien als de man die tegenstellingen kon over bruggen; hij was integendeel een man die tegenstellingen opriep, c.q. aanscherpte. De gevolgen van" zo'n benoeming blijven niet beperkt tot een diocees, ze kunnen doorwerken in heel de katholieke gemeenschap in Neder land, ook in de oecumene. Het was daarom vanzelfsprekend dat kardi naal Alfrink c.s. zich verplicht voelde eerst nog de paus te wijzen op de moeilijke situatie die door deze be noeming in de Nederlandse kerk provincie is ontstaan. De paus heeft deze interventie voor kennisgeving aangenomen en katholiek Nederland laten weten dat hij bij zijn beslissing blijft. Voor het Nederlandse episcopaat dat de eenheid met Rome primair stelt was daarmee de zaak afgedaan. De bisschoppen mogen verwach ten dat heel katholiek Nederland hun voorbeeld zal volgen. De eer ste reacties van de tegenstanders van deze benoeming wekken de indruk dat dit inderdaad het geval zal zijn. De bereidheid tot samen werking kan echter niet van een kant komen. Veel zal afhangen van dr. Simonis zelf. Hij heeft spijt be tuigd ten aanzien van kritische uit latingen aan het adres van zijn collegae-bisschoppen. Hij zegt nu met hen in goede geest te vyillen samenwerken. Katholiek Nederland wacht nu met belangstelling af op welke wijze deze woorden zullen worden waargemaakt. Het zou ons niet ver wonderen als zoals wij in ons eer ste commentaar op deze benoeming al hebben gesteld de nieuwe bis schop door het contact met zijn collegae tot een nieuwe visie zou komen op de vernieuwingsbewe ging binnen de rooms-katholieke kerk in Nederland. Als die ver wachting bewaarheid wordt zou hij zijn vele supporters die met zo'n grote reserve tegenover deze ver nieuwing staan, ook tot beter be grip kunnen brengen. Dan zou hij in waarheid een pontifex, dat wil zeggen bruggenbouwer, zijn. ROTTERDAM Politie en mare chaussee houden op het ogenblik een speurticht naar de 19-jarige dienstplichtige soldaat Andreas L. J. de Jong uit Rotterdam. Hij is in overspannen toestand weggelopen. Men neemt aan dat de soldaat zal trachten de grens over te komen. Hij heeft zijn paspoort en voldoende geld bij zich. De Jong is ongeveer 1.75 meter lang, heeft een gezet postuur en een bol gezicht, b ruin haar, draagt een bril en loopt wat moeilijk. SIMONIS Zij vertrouwen op een open en oprechte samenwerking met hem tot zegen van de geloofsgemeenschap. Dr. A. J. Simonis van zijn kant betreurt enkele uitlaüngcr Jjrect na zijn benoe ming. Deze hebben, aldus de nieuwe bisschop, de indruk kunnen vesti gen, dat ik mij tegen het Nederlandse bisschoppencollege wilde op stellen. Dr. Simonis heeft zich eveneens bereid verklaard tot een open en oprechte samenwerking. Aldus heeft het Nederlands episcopaat gisteravond in Haarlem, ten huize van mgr. Zwartkruis, de bisschop van Haarlem, in een communiqué bekend gemaakt. De bisschoppen onthielden zich nadrukkelijk van een toelichting op de uitvoerige verklaring.- Volgens het communiqué van gis teravond heeft paus Paulus het Ne derlands episcopaat duidelijk ge maakt, dat de benoeming van dr. Si monis een definitief karakter draagt. De paus is er namelijk van overtuigd dat deze benoeming het welzijn van de Nederlandse kerk dient. Daarom nemen de bisschoppen, aldus het communiqué, dr. Simonis als de nieu we bisschop van Rotterdam in hun college op. Vandaag komen de veertien dekens van het bisdom Rotterdam bijeen om zich te beraden op een officiële be kendmaking hunnerzijds, die zeer waarschijnlijk zondag in alle kerken van het bisdom voorgelezen zal wor den. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL-GENT Progil houdt er rekening mee nu binnenkort toe stemming te krijgen voor de vesti ging van een zwavelkoolstoffabriek op de linker Sclielde-oever nabij Kal- lo. Dat leidit men in België af uit een bericht in de Staatscourant, dat de Belgische Maatschappij Chemie Union A.S., waarvan het (Franse) concern Progil praktisch alle aande len in handen heeft, het maatschap pelijk kapitaal heeft verhoogd van 875.000 tot 3.500.000 gulden. De nieu we aandelen zijn allemaal in het be zit van Progil. Bovendien is de maat schappij omgevormd tot de „Naam loze Vennootschap Progil". Zoals bekend heeft de Belgische regering vrijwel geen bezwaren meer tegen de vestiging van de zwavel koolstoffabriek bij Kalio. Het pro vinciaal bestuur van Oost-Vlaande- ren, dat een vestigingsvergunning moet afgeven, heeft echter zijn defi nitieve standpunt nog niet bepaald. Naar ons gisteren van de zijde van het kabinet van gouverneur R. de Kinder werd meegedeeld is een be slissing niet binnen acht weken te verwachten. „De vestigingsvergun ning is nog niet zo lang geleden aan gevraagd. Bovendien is het dossier nog niet volledig en zijn de advie zen van deskundigen en diverse com missies nog niet binnen", aldus de woordvoerder van het provinciaal be stuur. Het episcopaat en de nieuwe bis schop hebben echter al de verzeke ring gekregen dat het bestuurscolle ge en de dekens van het bisdom met dr. Simonis zullen samenwerken, waartoe ook de nieuwe bisschop zelf zich bereid verklaard heeft. Hiermee is een oplossing gevonden in de crisis die het bisdom Rotterdam van oudejaarsdag af in opschudding hield en die reeds begon over te slaan naar de hele Nederlandse kerk provincie. Dr. Simonis ontving gister avond, kort na het bekend worden van de oplossing, opnieuw vele ge lukwensen. De bisschoppen hebben gisteren van 's morgens tien uur tot 's avonds acht uur met enkele onderbrekingen zeer diepgaand beraad gevoerd. 's Middags verscheen dr. Simonis onverwacht ten huize van de bis schop van Haarlem, waar de bis schoppenconferentie gehouden werd. Hij bleef enkele uren in de bisschop penvergadering. Toen hij rond half vier het bisschopshuis verliet, zag hij er opgelucht uit, maar wilde alleen kwijt dat hij het erg mooi weer vond. Waarschijnlijk bedoelde hij dit zowel letterlijk als figuurlijk. De bisschop pen hebben daarna ook nog contact gehad met de vicarissen van Rotter dam, vermoedelijk om hen op de hoogte te stellen van het bisschoppe lijk standpunt dat 's avonds bekend gemaakt zou worden. In hun communiqué wijten de bis schoppen de moeilijkheden rond de benoeming onder meer aan commu nicatiestoornissen binnen de kerik. „De gebeurtenissen rond de benoe ming hebben ctaide&ijk gesmaakt wel ke tragische vormen de comimundca- tiestoonnds binnen de kerk heeft aan genomen. Deze moeilijke situatie zal ook onderwerp zijn van gesprek wan neer kardinaal Alfrink, mgr. Zwart kruis en mgr. Möiter volgens een eendler gemaakte afspraak van 18 tot 25 januari in Rome zullen zijn", al dus de verklaring van gisteravond. Met girote nadruk wijst het epis copaat de bewering of veronderstel ling van de hand dot in het bisdom Rotterdam bij de voorbereiding van deze benoeming op oneerlijke 5f on waarachtige wijze zou zijn gehan- dteld. Een dringend beroep wordt ge daan op de hele geloofsgemeenschap om zich bij de bisschoppen in him be reidverklaring ten opzichte van de benoeming aan te sluiten. Dit bete kent dlait de bisschoppen hopen dat iedere verdere discussie over die be- moeiming adhiteiwegie blijft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er valt op het ogenblik geen land te bezeilen met de heren van de vakbeweging. Door zich niet op basis van de feiten te willen stellen, dreigen zij de sympathie bij het publiek te ver spelen. Dit zei de voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen, de heer Bakkenist, gisteren op een persconferentie. De heer Bakke nist zei, dat de werkgevers thans hun hart wilden luchten na zich aan vankelijk rustig te hebben gehouden over alles, wat zich rond het loon- matigingsbesluit van de regering heeft afgespeeld. De heer Bakkenist verklaarde dat de vakbeweging dit regeringsbesluit volledig aan zichzelf te wijten heeft, omdat men zich in het gehele voor afgaande loonoverleg niet concreet over een loonmatiging en een per centage heeft willen uitspreken. Wij wijzen iedere verantwoordelijkheid voor de loonmaatregel af, aldus VNO- voorzittei. De regering had geen keus en moest wel met een loonmaatregel komen. De heer Bakkenist zei voorts, dat het dreigen door de vakbeweging met een loonexplosie per 1 juli a.s. bewijst, dat de wil tot matiging bij de vakbeweging in werkelijkheid niet aanwezig was. Hij beschuldigde de vakbeweging ervan bezig te zijn de sfeer voor een dergelijke explosie op te bouwen. Men stelt zich daarbij negatief en agressief op, hetgeen een vruchtbaar overleg wederom bemoeilijkt. De vakbeweging moet zich volgens de heer Bakkenist opnieuw op haar be leid bezinnen. Hij benadrukte voorts dat een loonmatiging en het voor komen van een loonexplosie in juli in het belang van het gehele bedrijfs leven is, ook in het belang van de werknemers zelf. VIER NOORDAFRIKANEN heb ben gisteren in Brussel een gewa pende overval gepleegd op een wis selmakelaar. De buit bedroeg 14.000 in contanten. Ze zijn gearresteerd. MINISTER LUNS vertrekt waar schijnlijk dit weekend naar Washing ton, voor een ontmoeting1 met zijn Amerikaanse ambtgenoot Rogers. 20 januari reist de minister vermoede lijk door naar Aruba. „Pas op voor overstekende skiërs", een nieuw verkeersbord, dat in Beieren is gesignaleerd. In de win tersportgebieden kwamen nogal eens ongelukken voor, doordat skiërs door auto's werden aange reden. DELFT (ANP) De van wurg moord op Adia Lansbergen verdachte Delftse verkoper Hans K.( heeft vo rige week in zijn cel op het Delftse politiebureau een poging toit zelf moord gedaan. Sindsdien wordit hjj voortdurend in het ooig gehouden. Hij is inmiddels naar het Haagse huis van bewaring overgebracht. „De Delftse verkoper vertoonde verschijnselen van zelfvernietiging, die wij onmiddellijk serieus hebben genomen", zegt die Delftse hoofdin specteur J. J. M. van de Ven: „We willen niet het risico lopen dat hij zich het leven beneemt". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Den Haag is gisteren een ongeveer 2-jarig meisje dat alleen thuis was op het nippertje uit een brandend huis ge red. De brand in een flatwoning aan de Willem Pijperlaan, bewoond door een lid van de Nigeriaanse am bassade, werd bemerkt door een au tomobilist. Via het balcon van de buren gin gen de automobilist en een buurman iin het huis. Zij konden het kind nog net uit de vlammen redden. (Van onze correspondent) DEN HAAG/LONDEN De twee grote scheepsrampen van gisterenmorgen en maandag heb ben de loodsen en met name de Britse in opschudding gebracht. MAANDAG: voor de kust bij Folk- stone ramt het Peruaanse schip „Pa- racas" (9500 ton) de Panamese tanker „Texaco Caribbean" (13.600 ton). De tanker splijt. Acht man worden ver- mist. DINSDAG: zeven mijl ten zuiden van Folkstone vaart het Westduitse vrachtschip „Brandenburg" (3000 ton) met een genadeloze klap op de wrakken van de „Texaco Caribbean". De „Brandenburg" zinkt in de tijd dat een ei kan worden gekookt. Tweeëndertig mensen worstelen in de ijskoude golven. Elf worden er gered. Er zijn zeven doden; de anderen wor den vermist. De Trinity House Corporation, vak organisatie van achthonderd Britse loodsen, vreest het ergste voor de toekomst. „Het verkeer in het Ka naal is zo druk geworden, dat meer ongelukken niet kunnen uitblijven", zegt de Corporation. Hoofdoorzaak (naast die drukte) is volgens de loodsen de routes die de schepen vainen. „Zoals het nu is, va ren de boten die naar het noorden moeten langs de Franse kust en die op weg zijn naar de Atlantische Oce aan gaan langs de Britse kust. Men houdt dus rechts'. Maar de schepen die naar Engeland moeten, moeten dus een grote lus beschrijven als men het. Kanaal door is. En dat wordt steeds gevaarlijker, vooral nu die manoeuvre moet worden uitgevoerd dóór schepen diesteeds zwaarder worden, zoals mammoettankers van 200.000 ton. Die laatste komen gela den naar Engeland en zijn dan door hun enorme gewicht allesbehalve hanteerbaar. Als zo'n reus gaat zwaaien Het Westduitse vrachtschip „Bran denburg" verdween gisterenmorgen in enkele minuten tijd in de golven. Vissersschepen die in de buurt waren slaagden erin een aantal opvarenden van de „Brandenburg" op te pikken. De schepen haalden later ook lijken uit het water op. Vliegtuigen en schepen, onder wie de Nederlandse sleper „Hudson", waren gisteravond op de plaats van de ramp nog naar veertien vermisten aan het zoeken. Bemanningsleden van het vissers schip „Viking Warrior" zagen hoe de ramp zich in enkele minuten voltrok. Zonder dat er iets ernstigs aan de hand leek, zagen zij hoe de 32 op varenden van de „Brandenburg" plotseling aan dek verschenen en overboord sprongen. Twee minuten later verdween de Westduitse vracht vaarder in de golven. Een van de overlevenden vertelde later aan boord van de „Viking Warrior": „We hoorden dat er iets mis was en gin gen aan dek. Nadat we overboord waren gesprongen, zonk het schip twee minuten later". De „Brandenburg", die op weg was van Hamburg naar havens aan de Amerikaanse oostkust, is evenais de „Texaco Caribbean" gezonken in de zeer druk bevaren Kanaalroute ten zuiden van Folkstone, in scheepvaart- kringen ook wel „Piccadilly Circus" genoemd. De Nederlandse sleepboot „Hudson" van L. Smit en Co. uit Rotterdam, die in de haven van Dungeness op sta tion lag, vertrok na de eerste nood seinen onmiddellijk naar de plaats van de ramp. De sleper arriveerde daar rond half twaalf en begon direct mee te zoeken naar overlevenden. De kapitein van de Nederlandse sleper zei gisteravond, „ik heb wei nig hoop dat we nog overlevenden zullen vinden". (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1