akistaanse artsen steken geen hand uit Staatsgreep in Bolivia snel verijdeld Slechts klein deel troepen vechten weigert te in Vietnam m D >ycot de ibus RECHTS-EXTREMISTISCHE OFFICIEREN GEARRESTEERD TWEE DODEN BIJ FRONTALE BOTSING VS-MINISTER LAIRD: Proces tegen negen joden opnieuw uitgesteld I )e£eïUcl TASS: SPOEDIG WEER CHINEES VOLKSCONGRES LGISCHE DOKTER IN RAMPGEBIED VAN OOST-PAKISTAN MUSKIE NAAR MOSKOU „Mash" beste film NOG GEEN EISEN VAN TIJPAMAROS Vi De EERSTE HOLLANDSCHE binnenland buitenland S1 mmenlaar waarlijk (aan NI UW RECHTS: ULTIMATUM Uw polis heeft een nummer Ontvoering Jackson dif \g 12 januari 1971 een het Dit ont] sehi sch< groi blih pita tUSJ tigc het is 2 pari aan dee lane heic beg dit diei de onbl mot] wil tere blijxl lijke huic luee geei cona zijn J cratj leml heb. tiekl te e den dev; terul spell eens Gistfl ontp tank metS schil gen Emn sie i tot spri| stac eenj vor'i dag> woef dod| of l doojj gast' gen; als de veni Hetj tiële ren.j te wee zettl gev schq zien kaai zeel spriji e| 551 Ret voï zin onze correspondent) SSEL Terwijl Pakistaanse thee drinken en boeken le- rzorgen Belgische artsen van jlitair medisch team zieken in npgebied van Oost-Pakistan. |rag van de Pakistani's wordt in een brief van de Belgi- Ikter Steyvers aan de (Belgi- kranten van de Standaard- teyvers werkt op het ogen- g in het Belgische noodlios- in de plaats Galachipa, waar de ramp van 13 november 30.000 doden veroorzaakte. In het hospitaal door Belgi sche vliegtuigen naar Dacca gevlo gen, en vandaar getransporteerd met Russische helikopters komen zieken, die dikwijls twee dagen moeten reizen om enige medische hulp te kunnen krijgen. Terwijl de Belgen hun handen vol hebben, schrijft dr. Steyvers, krioelt het er van de Pakistaanse artsen, die helemaal niets doen. Hij schrijft: „Tot onze grote verbazing zijn hier veel dokters van Pakistaanse natio naliteit. Zij zijn gemakkelijk te her kennen. Het zijn' de enigen die hemd, boord, das, vest en manchet knopen dragen en prompt de stad inwandelen met hun stethoscoop rond de hals. Maar hun onverschil ligheid tegenover de patiënten grenst aan het ongelooflijke. Op cén na, die hier zijn praktijk heeft, zijn ze allen dokters die door de regering werden opgeroepen en naar het rampgebied gestuurd. En ze zijn duidelijk tegen hun zin ge komen. Terwijl wij tijdens de op bouw van ons hospitaal al 50 pa tiënten behandelden, zaten die he ren gezellig thee te drinken en een boekje te lezen. Er is er een die een psychiatrische praktijk heeft in Dac ca, en nu op zijn deur in Galachipa het bordje heeft „Centrum voor mentale verzorging". Hij weigert steevast normale consulten te hou den, wat met zich meebrengt dat hij helemaal niets doet. Wat wil je nu aan psychiatrie komen doen in een rampgebied? Ik zag hem twee maal langs een patiënt lopen die kronkelde van de pijn, veroorzaakt door een niercrisis, zonder de arme man ook maar een blik te gunnen. Arts zijn in Pakistan, is een status symbool", besluit dr. Steyvers. De Belgische arts hoopt dat de militaire missie nog lang ter plaatse kan blijven: de aanwezigheid van de buitenlandse dokters is nog steeds heel erg nodig, en het ver trouwen van de bevolking in de Pakistaanse dokters wordt steeds minder. „Het is niet waar dat wij te laat zijn gekomen", antwoordt hij op kritiek, die voor het vertrek van de missie op 19 december werd ge uit, „integendeel er zouden nu nog meer mensen moeten ingezet worden." MOSKOU (AFP) Senator Ed mund Muskie, voorzitter van de Amerikaanse democratische partij, gaat voor een bezoek van twee dagen naar de Sovjet-Unie. Hij komt don derdag in Moskou aan. Muskie wil proberen in Moskou een onderhoud te krijgen met pre> mier Kosygin. De senator werkt bij zijn pogingen tot een gesprek met de Russen te ko men samen met Avereiü Harriman, die jarenlang ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou is ge weest. Harriman arriveerde zondag avond reeds in de Russische hoofd stad om het contact voor te bereiden. Muskie wordt beschouwd als een goede kanshebber voor de kandida- tuur van de democratische partij bij de komende presidentsverkiezingen. et voor een mini-partijtje in s land niet e-nvoudig is om de nog steeds stevig geves- grote(re) politieke partijen jfd boven water te houden, begrijpelijk. Dat zo'n klein Nieuw Rechts, besluit niet komende Kamerverkiezingen nemen, omdat „constructieve toten" onmogelijk nog in vrij- erantwoord kunnen kiezen, n wij al minder. Maar dat ijtje meent de democratie te door een actie tot boycot van erverkiezingen, vinden wij jpelijk. De actie, onder het ,De beste keus, blijf thuis", de kiezers, door in nog gro- etale als vorig jaar thuis te bij de verkiezingen, 'n duide- spraak zouden doen over de volgens N. Rechts „gedeva- parlementaire democratie, inden een dergelijke hou- n een politieke partij, hoe k, die bestaat bij de gratie parlementaire democratie, ■elijk en gevaarlijk voor die tie zelf. Deze partij biedt n.l. ternatief idee aan, dat een ieve bijdrage zou kunnen r de (parlementaire) demo- p de wijze waarop de par- ire democratie marcheert, wij ook kritiek. Maar die kri- ,t zich tot de partijen, de gro- kleine, die door hun optre- parlementaire democratie ge- erd hebben. keuze doen, betekent zich kken uit het democratisch |dat dit verder devalueert. oorden explosie en ontplof- g zijn de laatste dagen nogal avallen in de berichtgeving. :htend nog deed zich een :ing voor op een Panamese ia een botsing in het Kanaal vrachtschip uit Peru. Waar- negen doden. Enkele da leden stond het Westduitse k op zijn kop na een explo- an chemisch laboratorium, die 20 km afstand ruiten deed n. Vier doden. In de Franse jch kostte een explosie (uit slek) onder een flatgebouw week zestien doden. Een paar later een ontploffing in een ijk in het Franse Dyon: drie loeft niet per se een tanker 'chemische fabriek te zijn. Een woon huis-, tuin- en keuken kan even rampzalige gevol- oben; zelfs zoiets onschuldigs frisdrankfles kan, zo blijkt ste dagen, eveneens op le- zaarlijke wijze exploderen, onzin zijn om al deze poten- varen over één kam te sche- iar het leek ons wel de moei- r.l om de balans van een xplosies eens op een rijtje te We signaleren hier in ieder nee, dat de wclvaartsmaat- j met al zijn technische voor- en langzamerhand een vul- pn het word' - is, waar we iorzichtig mee moeten om- In. an geen controle genoeg op 1 95 |n een onzer verslaggevers) HAAG De partij Nieuw vindt, dat het Nederlandse lij de komende kamerverkie- de stembus moet boycotten. hoofdbetuur van de partij gesloten niet aan de verkiezin- el te nemen, maar tijdens de fcingscampagne een actie te door middel waarvan de kies- |tigde Nederlanders moeten bewogen niet naar de stern- gaan. Nieuw Rechts vindt, parlementaire democratie zo llueerd is, dat het construe landgenoten onmogelijk wordt een verantwoorde stembus- laik te doen. BANGER (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Amerikaanse minis ter van Defensie, Meivin Laird, meent dat slechts „een klein aantal" Amerikaanse militairen een houding aanneemt, die erop gericht is „om strijd te vermijden, teneinde niet de kans te lopen gedood te worden op het ogenblik dat zij Vietnam moeten verlaten". „Ik begrijp hun ongerustheid best", zei Laird in Saigon, kort voor zijn terugreis naar Amerika, na een be zoek aan (o.a.) Zuid-Vietnam. „Deze houding wordt evenwel slechts aan genomen door een minderheid van de Amerikaanse strijdkrachten", aldus Laird. sprekend over het moreel der Amerikaanse troepen. Volgens Laird, die een balans op maakte van zijn reis, zijn de Vietnam- onderhandelingen in Parijs niet ge vorderd, „omdat de vijand weigert een begin te maken met serieuze on derhandelingen om een eind aan de oorlog te maken". Volgens Laird zal Nixon in april een terugtrekking van „duizenden manschappen" bekend maken. Dat wordt mogelijk gemaakt door het snel verlopen van de „Viet- namisering". Laird legde er even-wel de nadruk op. dat Amerikaanse ge vechtstroepen nog in Zuid-Vietnam zullen blijven om bescherming te verzekeren van Amerikaanse militai re bases, die geleidelijk aah de Zuid- vietnamese regeringstroepen overge dragen worden. Laird zei verder dat de „vijande lijke dreiging" in Zuid-Vietnam niet toegenomen was. De Noordvietname- 9e infiltraties waren minder dan een jaar geleden. In Cambodja was de militaire situatie niet verergerd. De V.S. zullen zich wat Cambodja be treft beperken tot de Nixon-doctrine: geen manschappen, wel een program van militaire hulpverlening. Over Laos was Laird het meest pessimis tisch. Daar nemen de Noordvietna- mese infiltraties juist toe. „Wij slaan de situatie gade en de bombardemen ten op de Noordvietnamese aanvoer- wegen gaan door". Tweeduizend man Zuidvietnamese keurtroepen zijn een nieuwe operatie in Cambodja begonnen en bij Kom- pong Trabek in de zogenaamde „een desnavel" aangekomen. De troepen, die bij hun opmars ge steund worden door tanks en artille rie, zijn op 7 januari uit Zuid-Viet nam vertrokken. Zondag hebben zij voor het eerst contact gekregen met de „vijand" en wel op vijftien km ten zuid-zuidoosten van Kompong Tra- bek, een belangrijke stad aan de ver keersweg nummer één, die Saigon met Pnom Penh verbindt. (Van onze redactie binnenland) LEIDSCHENDAM Bij een frontale botsing in Leidschendam tussen een vrachtwagen met op legger en een personenauto zijn twee personen om het leven 'ge komen. Door de botsing raakten beide auto's vrijwel direct in brand. De inzittenden van de personenwa gen, de 19-jarige P.T.T.-employé A. Straatsma en de 26-jarige A. J. van Klaveren-van der Sloot uit Den Haag konden zich niet tijdig uit hun zwaar beschadig de auto in veiligheid stellen. De bestuurder van de vrachtwagen wist nog net op tijd zijn bran dende auto te verlaten. Het ongeluk is volgens de poli tie te wijten aan het gladde wegdek, waardoor de personen auto in een slip is geraakt en op de linkerweghelft is terechtge komen en door de tegemoetko mende vrachtwagen is gegrepen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) LA PAZ Een groep rechts-extremistische officieren heeft gisteren geprobeerd de drie maanden oude regering van de linkse president, generaal Juan José Torres in Bolivia omver te werpen. De staasgreep mislukte volledig. De ondermijnende acties van de rebellen, zowel in de hoofdstad La Paz als op het platteland, waar ze eveneens op kleine schaal werden gevoerd, sorteerden geen enkel effect. De regeringstroepen hadden de situatie snel volledig onder controle. In een regeringsverklaring werd gisteren gezegd dat de opstandige of ficieren, die zondagavond het hoofd kwartier van het leger hadden be zet en de opperbevelhebber van het leger hadden gegijzeld, zich na zes uur hadden overgegeven. Er werd bij gezegd dat er strenge straffen zouden vallen. Kort nadait mimister van binnen landse zaken Gallardo via de radio het nieuws van de staatsgreep had bekendgemaakt, vlogen militaire vliegtuigen boven de Boliviaanse hoofdstad. In de stadswijk Minaflores, waar zich de zetel van het opperbe vel bevindt, hoorde men het ratelen van boordwapens en vliegtuigen. In een communiqué deed de regering een beroep op de arbeiders, studen ten en de gehele Boliviaanse bevol king om de straat óp te gaan en te demonstreren voor de revolutionaire regering van generaal Torres. Vrijwel algemeen werd aan deze oproep ge hoor gegeven. De regering van Bolivia stelde la ter op de dag een ultimatum. Als de rebellen zich voor een bepaald tijdstip niet zouden hebben overgege ven, zou het leger tot actie overgaan. Regeringsgetrouwe troepen waren onmiddellijk gealarmeerd na het nieuws van de poging tot staatsgreep. De rebellen gaven zich een uur voor het verstrijken van het ultimatum over. Diverse leiders achter de mis lukte staatsgreep werden gearres teerd. Anderen zochten asiel bij am bassades van andere landen, die in La Paz gevestigd zijn. Eén van de leiders kolonel Hu-go Banzer zocht zijn toevlucht in de ambassade van Peru. De linkse generaal Torres kwam pas op 7 oktober van het vorig jaar aan de macht toen zijn troepen rechtse strijdkrachten uit La Paz verdreven. Nog geen dag later riep hij zichzelf uit tot president nadat Alfredo Óvando als zodanig was af gezet. De toestand in Bolivia is inmiddels weer normaal. maar u bent nooit een nummer bij de LEVENSVERZEKERINGS-BANK NV Keizersgracht 174-182, Amsterdam-C, (020) 22 17 70 Bijkantoor: Breda, Sophiastraat 20', 01600- 38 78 3 (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Het proces in Le ningrad tegen negen joden die te recht moeten staan wegens „onder mijnende activiteiten" is gisteren niet hervat. De zaak werd vorige week woensdag verdaagd wegens ziekte van een van de aangeklaag den. Het feit dat het proces niet is her opend heeft in Moskou de hoop ver sterkt dat de Russische regering heeft besloten niet langer joden, die willen emigreren naar Israël, voor het gerecht te brengen. Volgens betrouwbare correspon denten heeft het Kremlin besloten geen processen tegen Russische joden te entameren. Officieel is hierover niets bekendgemaakt en de joden die zouden terechtstaan zijn nog niet vrijgelaten. In totaal zouden in de Sovjet-Unie 23 joden gevangen zit ten. Een van de 23 is Ruth Alexandro- vitsj, de dochter van de Russische „Frank Sinatra" Michaël Alexandro- vitsj. Zij en haar ouders hebben uit reisvisa voor Israël gevraagd en men verwacht dat zij deze zullen krijgen. Volgens Russische joden proberen de autoriteiten de zaak tegen de lo den op onopvallende wijze t.e laten aflopen. Zowel ir. Amerika als in de Sovjet- Unie worden diplomaten en lourna- listen lastig gevallen. Leden van de Sovjet-missie bij de V.N. en hun ge zinsleden worden de laatste dagen lastig gevallen en bedreigd door eer, militante groep jonge joden. De Amerikaanse regering heeft gisteren in Moskou een officieel pro test ingediend tegen het molesteren van Amerikaanse diplomaten en journalisten'in Moskou. NEW YORK (RTR) Het natio naal genootschap vam filmcritici in New York heeft de Amerikaanse film „Mash" gekozen tot beste film van het jaar. De prijs voor de beste re gisseur ging naar Ingmar Bergman voor zijn „The Passion of Anna". Glenda Jackson werd uitgeroepen tot beste actrice voor haar rol in „Women in love", terwijl George C. Scott de beste acteur werd voor zijn creatie van „Patton". l? Wij betreden deze eerste ons ter beschikking staande kolom in de tweede volle week van het nieuwe jaar niet dan met enige schroom. De ze schroom past inderdaad niet bijs ter bij de plurale majestatis, die ik mij in mijn vorige zin aanmat, maar wel bij de uiver waarmee ik onze nationale schaatskampioenen toe juich. Ik zou graag juichen, maar ben bang dat het te vroeg is. Van daar die huiver. Waar of niet, we moeten er nog een paar weekends tegenaan, op Europees en zelfs op wereldniveau, j Maar goed, spannend zal het wel wezen. Alvorens mij aan luchtiger zaken te wijden moeten we hier toch even met z'n allen constateren (en gezien de eens verhoopte duidelijkheid met spijt dat politiek links in het hemd komt te staan. Immers, het PAK is uit. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De komende bijeen komst van het Chinese volkscongres dient volgens het Russische persbu reau Tass om de wijzigingen te be krachtigen, die zijn voortgevloeid uit de culturele revolutie. Tot dusver is alleen bekendgemaakt dat het con gres dit jaar bijeen zal komen, maai volgens Tass achten buitenlandse waarnemers in Peking het heel wel mogelijk, dat de zitting deze maand nog wordt gehouden. Zes jaar geledien vergaderde Chi na's hoogste wetgevende lic.haam voor het laatst, en het mandaat van de afgevaardigden is al in 1968 ver vallen. Het Russische persbureau, dat daaraan herinnerde, wees er voorts op dat de voorzitter van het congres, maarschalk Tsjoe Ten, in het begin van de culturele revolutie, enkele jaren geleden, als renegaat werd ge brandmerkt, en dat een groot aantal van de 18 vice-voorzitters en vele, zo niet die meeste, afgevaardigden van het politieke toneel zijn verdwe nen. Volgens sommige berichten uit China vinden de voorbereidingen voor de zitting onder ingewikkelde omstandigheden plaats, aldus Tass. Vroeger warden de afgevaardigden gekozen door provinciale volkscon gressen, maar tijdens de culturele re volutie zijn zullke congressen niet gehouden. In plaats daarvan waren er „congressen van activisten in de be studering van Mao's ideeën". Deze waren gehouden in ruim de helft van de 29 provincies en autonome distric ten. Daar waren waiarschijinilijlk nieu we afgevaardigden naar het volkscon gres aangewezen. Het volkscongres maakt volgens Tass mogelijk de naam van 'n nieuw staatshoofd bekend, als opvolger van Lioe Sjao-Sji, diie tijdens de culture le revolutie in ongenade is gevallen en uit al zijn functies gestoten. Misschien wordt ook de benoeming goedgekeurd van nieuwe leden van de regeringsraad, die ministersposten kregen als gevolg van en gedurende de culturele revolutie, aiidlus het Rus sische persbureau. PSP-lijsttrekker .eigen weg. Wiebengaat zijn Dat was politiek Nederland week end'. Daar moet je nou de verkiezin gen mee in. De zitbehoefte van het schoolper- soneel schijnt de nodige problemen met zich mee te brengen. Staatsse cretaris Grosheide van onderwijs heeft dezer dagen geconstateerd, dat ouders en schoolleiders in toenemen de mate klagen over de huisvesting en inrichting van scholen. Dat komt, meent mr. Grosheide, omdat de eisen veel sneller hoger zijn geworden dan de inrichting van scholen kon worden verbeterd. Daar zit wat in. Want het zit nog niet goed. Ik bedoel, het schoolpersoneel zit niet goed. Het PvdA-Kamerlid La- ban wil nu precies weten hoe dat zit. Het ministerie heeft onlangs n.l. op epn lange lijst aangegeven hoeveel de stoe\en op scholen van voortgezet on derwijs voor allerlei figuren mogen kosten. Zo zou bijvoorbeeld de stoel van een amanuensis 50,75 mogen kosten, de stoel in de verpleegsterskamer zou 51,en die in de dokterskamer 81,.mogen kosten. Een adminis trateur en zijn hulp(en) mogen stoe len hebben van 127, Zo zit dat daar. Wordt er soms, zo wil de heer Laban weten, ook nog verschil ge maakt tussen de stoelen voor de scholen voor lager, middelbaar en hoger voortgezet onderwijs? Nou, reken maar! En als er ergens een te dure stoel staat, zagen ze er gewoon de poten onder uit. We leven in een ideeënrijke tijd, mensen. Bernard Gladstone, een lid van de staatsvergadering van Rhode Island, heeft voorgesteld om een be lasting op geslachtsgemeenschap te gaan heffen om te voorzien in de fi nanciële tekorten van de staat. Twee dollar, per keer, vond hij mooi. En alleen de mannen zouden in deze belastingplichtig zijn. Het zou de staat, zo had hij becijferd, 100 dollar per man per jaar opleveren, in to taal 300 miljoen. Normale frisdrankflessen vallen onder de controle van de keurings dienst van waren, maar flessen die geëxplodeerd zijn, ja, dat zijn eigen lijk atoomgeheimen. (Aldus grapte men gisteren op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag). Sr zou lijkt mij best geld te verdie nen zijn met een R.-K. reclamevlieg- tuigchartermaatschappijtje. Tot mor gen. MERIJN. MONTEVIDEO De Uruguese stadsguerrilia's hebb enmaandagoch- tend het Franse persbureau „AFP" in Montevideo een communiqué ver strekt, waarin zij aanbieden één van hun gijzelaars, de Amerikaanse bo- demdeskundige Claude Fly, in vrij heid te stellen in ruil voor de publi- kalie van één van hun proclamaties in de Uruguese pers. Fly werd vijf maanden geleden ontvoerd. De Tupamaros hebben in een ander communiqué laten weten dat de ge zondheid van de vrijdag door hen ontvoerde Britse ambassadeur in Uru guay, Geoffrey Jackson, uitstekend is. Ook de gezondheidstoestand van de Braziliaanse consul Aloysio Gomide en Claude Fly laat niets te wensen over. Inmiddels is mevr. Patricia Jack son, de echtgenote van de ontvoerde ambassadeur maandagochtend per KLM-lijntoestel uit Montevideo naar Europa gereisd. Zij stapte in Zürich over op een machine, die haar naar Londen bracht. Mevr. Jackson maakte de reis naar Europa samen met een andere am bassadeursvrouw, n.l. de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur in Argentinië, mr. H. C. Schoch.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 6