Mannen kunnen wat beter aan de slag komen HULST VROEGER EN NU Justitie treedt fors op tegen twee wegpiraten ZEEUWSE ARBEIDSMARKT Uitnodiging voor opening met toelichting Plof-flessen Bedrijvigheid in Terneuzen toegenomen Gratis reizen Auto tegen lichtmast en boom stad streek ST.-JORISDOELEN Drs. Schmelzer komt naar 's-Heerenhoek Droog Ongelukken Studie A. Geluk voorzitter Zeeuwse Polder en Waterschapsbond voordelig uit met NS DINSDAG 12 JANUARI 1971 (Van onze correspondente) MIDDELBURG Degenen die een uitnodiging hebben ontvangen voor de opening van de gerestau reerde St.-Jorisdoelen aan de Balans te Middelburg zullen aangenaam verrast de uitnodiging hebben beke ken. Op de ene kant hiervan staat namelijk in formaat 20 bij 15 centi meter een afbeelding van een Zeeuwse mosselman op de Korte Burgt te Middelburg met op de ach tergrond het oude St.-Jorisgebouw dat omstreeks 1582 voor militaire doeleinden werd gebouwd. Achter op de uitnodiging licht de heer De Bruin, directeur van de provinciale documentatiedienst, in het kort de levensgeschiedenis van het gebouw toe en de bestemming ervan in de tegenwoordige tijd. Het is namelijk, zoals bekend, bestemd voor het districtsarbeidsbureau, het gewestelijk arbeidsbureau en voor de inspecteur van de volksgezond heid voor hygiëne en het milieu in Zeeland. De architectuur van het gebouw zelf was in handen van de hoofdar chitect van de rijksgebouwendienst, ir. H. Lusanet de la Dusionaire. Het beeldhouwwerk was oorspronkelijk opgedragen aan Philip Klooster uit Veere. Deze is echter door zijn dood niet verder gekomen dat de mannen kop bij de ingang van de Balans en de rosetten boven de deur. Het beeld van St.-Joris in brons werd vervaardigd door H. C. W. Göbel uit Roosendaal. Dit kunstwerk zal zeer binnenkort weer op zijn verheven standplaats worden gehesen Momenteel staat het nog te pron ken in de etalage van een verfhan del te Middelburg. De schilden van de provincie, de gemeente en de St.- Joris werden gemaakt door de kun stenaar H. van der Schaft uit Hoog Blokland. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kring Mid delburg van de KVP heeft drs. N. Schmelzer bereid gevonden om op een openbare bijeenkomst van de KVP, welke in de Jeugdhoeve te 's- Heerenhoek wordt gehouden, als spreker op te treden. De heer Schmelzer, leider van de KVP Tweede-Kamerfractie, zal het onder werp „perspectief voor de jaren 70" belichten. De bijeenkomst, die voor iedereen gratis toegankelijk is, wordt gehou den op 21 januari a.s. 's avonds om acht uur. Het kamerlid drs. T. Wes- terterp (KVP) is de tweede figuur van landelijk formaat, die de Zeeuwse KVP komt bezoeken. De heer Westerterp zal op 25 januari in Hulst spreken over het kernpro gramma van de KVP. Er zal gele genheid tot discussie zijn. Plaats en tijd van de bijeenkomst worden nog nader bekendgemaakt. Met de komst van drs. Schmelzer naar Zeeland zet de kring Middel burg van de KVP als eerste de verkiezingsstrijd voor de komende Kamerverkiezingen in de regio in. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het KNMI V oornamelijk droog en in de ochtend plaatse lijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag. Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op droge periodes van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 80 procent. Voor donderdag. Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Zeeland is de enige provincie in Neder land waar een stijgende vraag naar mannelijke arbeidskrachten valt te constateren. Er worden veel bouwvakkers in de bouw en utiliteitssector gevraagd, namelijk 335 en bij de grond-, weg en waterbouwwerken 127. In de metaalsector kunnen veel constructie-plaatwerkers, lassers, pijpmonteurs en elektriciens geplaatst worden; 909 in totaal. Het districtsbureau van de arbeids voorziening in Zeeland te Middelburg verwacht voor de toekomst dan ook geen bijzondere werkloosheid in de bouw. De vraag naar mannelijk per soneel is in Goes het grootst, name lijk 726 tegen 596 eind november. Er is hier vooral veel vraag naar perso neel in de bouw en de metaalsecto ren. Momenteel wordt er in Zuid-Be veland twee centrales gebouwd. Daarvoor zijn veel metaalbewerkers nodig. Middelburg vraagt 329, Vlissingen 292, Terneuzen 250 en Zierikze 110 mannelijke arbeidskrachten. Dat zijn er 626 meer dan in november 1970. De vraag naar vrouwelijk perso neel is in december vorig jaar iets afgenomen, namelijk van 1019 tot 961. Daarvan zijn tegen de 200 naai sters. De situatie in deze sector is toch iets verbeterd, omdat enkele be drijven ertoe zijn overgegaan part timekrachten in te schakelen. Toch blijft de vraag in Goes in totaal 357 vrouwelijke arbeidskrachten. De Mid delburgse bedrijven kunnen nog 165 vrouwen en de Vlissingse nog 100 werkneemsters plaatsen. Deze cijfers houden in, aldus het arbeidsbureau dat er voprlopig nog voldoende werk aangeboden wordt voor de Zeeuwse dames. Toch staat Zeeland wat het lan delijk werkloosheidscijfer betreft op de achtste plaats. Dit ongunsti ge cijfer wordt namelijk veroor zaakt door de toenemende sei zoenwerkloosheid, waardoor eind december 1970 690 mensen meer werkloos werden dan in novem ber van datzelfde jaar. Vooral val len daarbij de rayons Oostburg en Goes op, waar respectievelijk 357 en 340 mensen zonder werk zitten, Dat zijn er in vergelijking tot de maand daarvoor respectievelijk 88 en 180 meer. In Terneuzen kwa men 76 en in Zierikzee 84 meer mensen zonder werk. De slappe tijd in de handel van agrarisch prodiukten geeft elk jaar weer in deze sector een grote werk loosheidsstijging te zien. Bij het niet- varenid verkeerspersoneel waren eind november 1970 29 mensen werkloos eind december waren dat er 164. Bij de arbeiders van het platteland wer den deze cijfers 44 eind november tot 114 eind december. Bij de overige los se arbeiders zijn dat er ook 70 meer dan de vorige maand. De ongunstige beïnvloeding van de landelijke cij fers komen vooral door de rayons Oostburg en Zierikzee. In Oostburg is 7,8 procent en in Zierikzee 3,3 pro cent van de mannelijke beroepsbe volking werkloos. Het landelijk werkloosheidscijfer is in Utrecht en Zuid-Holland het laagst namelijk 1,1 procent, in. Drente het hoogst met 6,1 procent. In de bouw sector in Zeeland valt er enige toe name in de werkloosheid te constate ren namelijk van 114 eind november tot 243 eind december. Dit kon men echter rangschikken onder wrijvings- werkloosheid. Dit is een normaal voorkomend verschijnsel tegen het eind van elk jiaar. Vervolg van pag. 1) De heer Van Tuyn is van mening, dat de narigheid rond de exploderen de flessen begonnen is toen de liter flessen op de markt kwamen. „Mis schien heeft men hier en daar ver zuimd die flessen sterker te maken, zodat de glazen verpakking van de frisdranken relatief minder betrouw baar werd. Wij werken nog steeds met de driekwart literflessen. Die zijn veilig. We testen ze tijdens steek proeven onder een druk van 23 at mosfeer. Als ze die proef doorstaan mag je toch aannemen, dat ze veilig zijn". Volgens de heer Van Tuyn heeft elke gesprongen fles zijn „ge schiedenis": „Daar moet iets geks mee zijn gebeurd. Flessen klappen zomaar niet uit elkaar. Auto's zijn ook goed, tot ze tegen een boom gere den worden". Marcel van Dam erkende gisteren tegenover ons, dat hij de directie van Van Tuyns Limonadefabriek niet in de gelegenheid heeft gesteld weer woord te leveren. „Men wilde komen verteEen hoeveel maatregelen er wel genomen worden om de flessen vei lig te maken. Maar daar gaat het ons niet om. Wat ons bezighoudt is, dat er ongelukken zijn gebeurd en elke dag nog kunnen gebeuren. Bovendien als ik iedereen aan het woord moet laten die er een andere opinie op na houdt dan ik, bestaan mijn program ma's uit niets anders dan <tat". Naar de Keuringsdienst voor Wa ren ons meedeelde bestaan er met be trekking tot de produktie van flessen voor frisdranken en de vulling ervan diverse strenge voorwaarden en re gelingen. „Desondanks springen re gelmatig flessen. Daarom wordt hier en in veel andere landen nog steeds gestudeerd op verbetering van de veiligheid van de flessen. Het is goed, dat de zaak nog eens in de publiciteit gekomen is, maar we moeten er wel voor waken het probleem niet te overtrekken", aldus een woordvoer der van de keuringsdienst. EEN RECHTBANK in Brussel heeft gistermorgen Thomas Tsjombe, een broer van wijlen Mosje Tsjombe, veroordeeld tot een half jaar ge vangenisstraf voor het uitgeven van ongedekte cheques tot een totaal be drag van ongeveer f 3.500. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het scheepvaart verkeer in Nederlands derde haven (Terneuzen) is in 1970 toegenomen. Uit gegevens van de rijkshavendienst Terneuzen blijkt het aantal in Ter neuzen geloste en geladen schepen in vergelijking met 1969 te zijn ge stegen. Werden in 1969 in de Zeeuwscli- Vlaamse kanaalzone 640 schepen ge lost met een goederenaanvoer van 2.833.853 ton; vorig jaar bedroeg het aantal geloste schepen 767, die echter minder tonnage aanvoerden, namelijk 2.797.039. Het aantal in de kanaalzone gela den schepen steeg van 811 schepen in 1969 tot 843 schepen in 1970. De bela ding van deze schepen is ten opzichte van 1969 met ruim 50 procent geste gen. Bedroeg in 1969 de totale lading van deze schepen 644.123 ton, in 1970 was dit gestegen tot niet minder dan 992.978. De meeste schepen werden geladen en gelost in de Terneuzense kanaal havens, respectievelijk 463 en 502 schepen. Goede tweede werden de re de Terneuzen, Westbuitenhaven en Dow Chemical met 170 geladen en 153 geloste schepen. In Sluiskil wer den er 110 geladen en 66 gelost, ter wijl de cijfers aantoonden dat in Sas van Gent 95 schepen geladen en er 45 werden gelost. In de Axelse Sassing werd in 1970 1 schip gelost en 5 sche pen geladen. Van de aangevoerde goederen ne men de kolen met ruim 860.000 ton, ertsen met 834.000 ton en olieproduk- ten met bijna 800.000 ton het leeu wenaandeel voor hun rekening. Maar daarnaast werden ook landbouwpro- dukten, stukgoederen steen en kunst mest en chemische produkten In de kanaalzone gelost. Van de in Terneuzen geladen goe deren vormen kolen een kwart van het totaal met ruim 220.000 ton. Ook werden ruim 150.000 ton chemische produkten verscheept terwijl de inge scheepte olieprodukten een gewicht hadden van ruim 90.000 ton. Het enige schip dat in de Axelse Sassing is gfelost, had een lading van 258 ton kolen aan boord. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het vestingstadje Hulst heeft een zeer rijk verleden. De historische gebouwen in de binnen stad, de lange en steeds groter wor dende lijst van Monumentenzorg en de wallen zeggen daarover voldoen de. Hulst, zoals het staat afgebeeld op een oude prentbriefkaart van de cennia geleden, wordt door maar weinig mensen herkend. Er is de afgelopen jaren heel wat veranderd. De belangrijkste straten van de stad werden omgebouwd in winkelstraten en... de tramrails ver dwenen. Daarvoor in de plaats kwam een solide bestrating, die jaarlijks vele duizenden auto's torst. Ook met de rust van weleer is bet gedaan Waar vroeger hoefgetrappel klonk en beslist niet alleen met Sinterklaas razen nu auto's. Er is nog iets veranderd: de straat die vroeger Gentschestraat heette is omgedoopt in Gentsestraat zonder ch. De belangrijkste gebouwen van vroeger staan er nog. Het zijn win kels of kantoorpanden geworden. Een ander in het oog springend verschil: de toren van de basiliek. Moet gezegd worden: de bouwers van vroeger hadden blijkbaar meer fantasie dan die van vlak na de tweede wereldoorlog. De antieke to renspits van de basiliek sneuvelde in de oorlog onder het geweld en werd daarna vervangen door een pretentieloze opbouw van betonnen pilaren, de naam van spits niet waardig. Het lijkt een grote kande laar waar hoognodig een echte kaars op moet. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De broers A. v. H. en J. van H„ resp. afkomstig uit Biggekerke en Middelburg hoorden maandagmorgen voor de Bredase rechtbank forse straffen tegen zich eisen, omdat zij zich op 6 augustus 1970 hadden misdragen op de weg Roosendaal-Bergen op Zoom en op de Atoomweg ouder Roosendaal. Tegen A. v. H. werd 4 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk, 3 jaar proeftijd, f350 boete of 70 dagen, 20 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar geëist. J. v. H. hoorde eveneens 4 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk, 3 jaar proeftijd, f 150 boete of 30 dagen en 12 maanden ontzegging, waarvan 4 voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd tegen zich eisen. Ze hadden <fe verkeersveiligheid in hoge mate in gevaar gebracht op de rijksweg door met twee wagens een auto, die door een Marokkaan werd bestuurd, levensgevaarlijk te achter volgen. De Marokkaan had niet hele maal gereden, zoals de heren wilden. Daarvoor wilden ze de Marokkaan stevig afstraffen. De Marokkaan kon zich de twee auto's van het lijf houden door naai de Atoomweg te rijden en daar een bedrijf binnen te vluchten. Maar daar was het niet bij gebleven. Toen er mensen naar buiten kwamen om te kijken, wat er aan de hand was, en om de Marokkaan in bescherming te nemen, was het tweetal als wilde mannen zig-zag-rijdend op de men sen ingereden. Een derde verdachte, een der in zittenden, de 21-jarige H. A. uit Mid delburg had de Marokkaan nog een wieldopsleutel achterna gesmeten en de auto van de Marokkaan schade toegebracht, voordat de grond te heet onder de voeten werd. Hij hoor de 1 week gevangenisstraf tegen zich eisen. „Dit verkeersgedrag is beneden alle peil", aldus mr. Kooperberg, die me moreerde dat A. v. H. al meer blijk heeft gegeven van agressiviteit in het verkeer. Uit zijn eisen bleek, dat hij van dit soort „wegpiraterij" niets moet hebben. Mr. Koeken bestreed de waterdichtheid van het bewijs en be pleitte clementie voor de broers Van H„ Uitspraak over 14 dagen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond is tot voorzitter benoemd de heer A. M. Geluk, dijk graaf van het waterschap Schouwen- Duiveland. Tot vice-voorzitter werd benoemd, de heer J. B. Becu, dijk graaf van het waterschap Het Vrije van Sluis. 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart echtpaar jaarkaart echtpaar f20.- f 30.- f r,o.- i 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN Tengevolge van de gladheid kwam de 22-jarige De W. uit Heikant met zijn auto in een slip Hij botste tegen een licht mast van de PZEM, die knapte af. De auito kwam tegen een boom tot stilstand en wend totaal vernield. De W. kwam er met enkele lichte kneu zingen af.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3