TRADITIE STAAT OF VALT MET SUBSIDIE Gaat de jaarmarkt in St.-Jansteen verdwijnen? RESTAURATIE „LOGEMENT" SCHIET OP Goede week voor Zeeuwse visserij Zeeuwsch-VIaanderens grootste transport stad streek Botsing; op voorrangskruising in 's Heerenhoek Straatverlichting kom Zuidclorpe al ruim een week kapot Hengelwedstrijden van Deltafederatie Prijsschieting op liggende wip Teerdag van De Luchtbode Beroepingen in nieuwe seizoen Gezellig ABC - Terneuzen viert 50-jarig bestaan Jehova's getuigen bijeen isse St. Jansteen Tong en garnalen duur hoogwater DINSDAG 12 JANUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK Op de voor rangskruising Molenweg - Sloeweg in 's-Heerenhoek vond een aanrij ding plaats tussen een personenauto, bestuurd door mej. C. L. uit Goes en een personenauto, bestuurd door de heer J. de W. uit Oosterland. De heer De W.. die de auto van mej. L. die over de Sloeweg uit de richting Goes deze kruising naderde, te laat opmerkte, verleende geen voorrang waarop een aanrijding ontstond. Niemand werd gewond. Beide auto's werden flink beschadigd. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Door het uitval len van de straatverlichtingen zit de kom van Zuiddorpe met de Hoofd weg-noord reeds langer dan een week in het donker. Een enkel re clamelichtje brengt enig licht in de duisternis. i (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN Wel of geen jaarmarkt dit jaar? Dit vragen de leder, van het jaavmarktcomité in Sint Jansteen zich af na vijf maanden gemeente lijke herindeling. Nog steeds is namelijk niet bekend of het onvermoeibare comité zich de organisatie van deze bijna eeuwenoude markt in 1971 financi eel nog zal kunnen veroorloven. Geruime tijd geleden heeft men een verzoek om subsidie ingediend. Op 4 maart zou de jaarmarkt normaal gesproken ge houden moeten worden, maar nog steeds is niet bekend of men al dan niet kan rekenen op de medewerking van de vroede vaderen van Hulst. uurtjes". U begrijpt wel waar.. „Eerlijk", zegt een van de comité- leden tot slot, „het zou een inbreuk zijn op een jarenlange traditie als we de zaken dit jaar financieel niet zullen rondkrijgen. Als de gemeen tesubsidie uitblijft wordt het een debacle. Voor de voorbereidingen moeten we ons ook al heel wat kosten getroosten". (Van onze correspondent) HULST In café de H.L.B te Hulst werd een prijsschieting ge houden op de liggende wip, waaraan 45 schutters deelnamen. De succes volste schutters waren V. de Vos uit Hulst en C. Herrewegh uit Heikant, die beiden een hoogvogel en een zijvogel wisten af te schieten. Er werd geschoten op twee wip pen. De uitslag luidt als volgt: Wip 1: de hoogvogel en eerste zij vogel werden geschoten door V. de Vos de tweede zijvogel door P. Koster uit Graauw; de meeste klei ne vogels, 5 stuks, werden geschoten door R. van Steenbergen uit De Klinge (België). Wip 2: de hoogvogel en eerste zijvogel waren voor C. Herrewegh, de tweede zijvogel was voor J. Pica- vet uit Zandberg; de meeste kleine vogels, 6 stuks, werden geschoten door mevrouw Oosting uit Axel. Er werd nog een verloting gehou- dien. die aewcranien werd doior A. Koek uit Hulst. (Van onze correspondent) HULST Zaterdag aanstaande houdt de duivenvereniging De Hul- sterse Luchtbode de jaarlijkse teer- diaig iin !rfer,il W. Blommaerit v.h. J. van Helsland. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Lutten- Gramsbergen P. Deddens te Rozen burg - te Surhuisterveen en Opende K.D. van Dijk te Terneuzen. roepen te 's-Gravempolder A. Hoog- Gereformeerde Gemeenten Be roepen te 's-Gravenpolder A. Hoo- gerland te Werkendam. (Van onze correspondent) KAPELLE Het bestuur van de Delta-federatie heeft de wedstrijd data van de verschillende concour sen van de aangesloten clubs vastge steld. En daarmee wordt dan in dit ge val de gemeenteraad bedoeld. Naar verluidt zou het college van b. en w. zich in principe akkoord hebben verklaard met het verlenen van de gevraagde subsidie. Een voorstel van deze strekking zal evenwel nog voorgelegd moeten worden aan de voltallige gemeenteraad en die heeft in deze het laatste recht van spreken. Ook Gedeputeerde Staten zullen er na eén eventuele goedkeuring door de gemeenteraad van Hulst nog aan te pas moeten komen. Gevreesd wordt dat deze procedure erg veel tijd gaat kosten. Het vervelende is dat de tijd dringt. Inmiddels is het tijdstip aangebroken, dat met de voorbereidingen een begin gemaakt moet worden.. In een vorige week gehouden ver gadering is op de valreep besloten tooh weer maar, evenals andere ja ren, met die eerste voorbereidingen te beginnen. Daarmee neemt het co mité wel een zeker risico. Krijgt men de subsidie niet, dan zal daar mee een eind komen aan een Steen- se traditie van jaren. De markt staat of valt met de financiële bijdrage van om en nabij de zevenhonderd- vijftig gulden, die men tot nog toe elk jaar krijgt. Er komt steeds heel wat werk kijken voor Steen weer kan rekenen op het doorgaan van zijn markt. Het festijn kost volgens de organisators ieder jaar ongeveer 2200 gulden. Gedeeltelijk wordt het geld bijeen gebracht door een loterij. Secretaris A.J. Reyns van het comité zegt over de jaarmarkt het volgende: „Het zou gewoon doodjammer zijn als we om financiële redenen zouden moeten stoppen". En dat is ook zo. De markt is een elke keer terugkerend hoogtepunt in het dorpsleven. Van commercieel belang is het gebeuren nauy' "ijks. Het totale aantal var kens,* paarden en koeien dat verhan deld wordt mag geen naam hebben. Nee, het gaat in Sint Jansteen om de gezelligheid en daarvoor wil men wel een centje neertellen. De heer Reyns: „Je kunt het gebeuren eigen lijk wel vergelijken met een soort kermis. Er komt ook een draaimolen aan te pas en er worden wat waren verhandeld". Een heel spektakel dus, dat de inwoners van Sint Jan steen slechts node zouden willen missen. Overigens: niet alleeen van uit Simt Jansteen, maar vanuit heel Zeeuwsch-Vlaanderen en soms zelfs wel België is de belangstelling over weldigend. Geheel van commercieel belang ontdaan is het evenement eigenlijk ook weer niet. Het economische be lang van de markt is misschien mi nimaal. De middenstand vaart er echter wel bij. De heer Reyns: „Voor de middenstand is het een belangrijk gebeuren. Vooral ook voor de horeca-sector. De markt gaat immers door tot in de kleine land van hulst (Van een onzer verslaggevers) HULST Nog steeds is niet bekend, wat er gaat gebeuren met het voormalige logement van Verver aan de Steenstraat 1 te Hulst. Het pand is inmiddels voor een belangrijk deel gerestaureerd. Enkele weken geleden is de schutting verwijderd, die de gevel voor lange tijd aan het ge zicht heeft onttrokken. Het exterieur van het gebouw is inmiddels in alle eer en glorie her steld. De gerestaureerde gevel steekt schril af bij de aangrenzende perce len. Binnen moet er nog veel werk verzet worden, zodat van spoedige oplevering nog geen sprake kan zijn. Ook bij de gemeente de eigenaar van het pand is nog niet bekend wie of wat straks in het gerestau reerde gebouwtje ondergebracht zal worden. Vorig jaar is er sprake van geweest, dat de vereniging voor vreemdelingen verkeer een gedeelte van de woning zou betrekken. Het bestuur heeft indertijd de gemeente laten weten, belangstelling te hebben voor een gedeelte van het pand. Het staat vrij centraal, is de moeite van het aanzien waard en representatief voor het historische karakter van het vestingstadje. Een image, die het bij toeristen vooral Êelgische nog steeds aardig blijkt te doen. Onder handelingen over gebruik door de VW zijn niet afgerond. De vereni ging is momenteel met het informa tiecentrum nog gevestigd in het stad huis. Een eigen onderkomen zou de vereniging zeker geen kwaad doen. Jaarlijks maken duizenden toeristen gebruik van de diensten van de VVV. Ze moeten nu steeds in het gemeen tehuis worden ontvangen. Als tweede potentiële gebruiker is de oudheidkundige kring genoemd, waarvan verondersteld werd dat de ze voor het pand belangstelling had, omdat het zich zou lenen als oudheid kundig museum. Ontkend is evenwel, dat de oudheidkundige vereniging inderdaad zijn intrek zou willen ne men in het gerestaureerde pand. Bo vendien staat in de binnenstad van Hulst de voormalige boerderij van Boel nog steeds op de nominatie oud heidkundig museum van landbouw werktuigen te worden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Op vrijdag 12 fe bruari a.s. viert de grootste Zeeuwse afdeling van de algemene bedrijfs groepencentrale (A.B.C de afde ling Terneuzen, haar gouden be- staansfeest. Onder meer zal, er die dag in café De Vrienc.schap gelegen heid zijn het bestuur T=luk te wen sen. (Van onze correspondent) SPIJKENISSE. In sporthal Den Oert te Spijkenisse hebben 1616 Je hova's Getuigen uit Zeeland, Spijke nisse, Hoogvliet en Rotterdam een massale bijeenkomst gehouden. Tijdens de eerste morgenplechtig heid werden 28 nieuwe leden ge doopt. Hoogtepunt van de bijeen komst was de toespraak door de heer J. H. D. Tollenaar. Het programma wordt geopend op 27 maart met een concours van de Schoorse hengelclub. Daarna volgen: op 28 maant Glymesvissers te Lepel straat; 12 april Edelkarper te Ber gen op Zoom; 24 april te Reimers- waal; 20 mei Eendracht-vissers te Nieuw-Vossemeer; 22 mei De Krab ben te Renesse; 31 mei Zeebaars te Scherpenisse; 10 juli Grevelingen te Bruinisse; 19 september HSV te Halsteren; 2 oktober HVKK te Ka- pelle; 17 oktober De Zeester te Hal steren en 24 oktober De Leeglopers te 's-Heerenhoek. Op 8 mei worden in Halsteren selectiewedstrijden gehouden voor het kampioenschap van Nederland en de prijsuitreiking van de wed strijden van de Delta-federatie zal plaatsvinden op 27 november in Bergen op Zoom. Verwarming In de nieuwe kan tine op het gemeentelijk sportterrein was tot nog toe geen verwarming aanwezig. Met man en macht is nu de aanleg van de centrale verwar ming ter hand genomen. Nog deze week zal de kantine kunnen worden verwarmd. Prijskaarting Zondag wordt in café De Kroon een prijskaarting ge houden. Als prijzen worden beschik baar gesteld tamme konijnen en poularden. De Lustige Hengelaars Hengel club „De Lustige Hengelaars" afde ling Binnenvest houdt zaterdag in café „De Ster" een vergadering. De ze vergadering is ook voor niet- leden toegankelijk. Supportersclub Aangespoord door de successen van de prof. wiel renner Theo Verschueren, die o.m. met waar machtsvertoon kampioen van België werd achter dernymoto- ren, is door de supporters O. Saman en J. Vernimmen het initiatief geno men om een supportersclub voor deze wielrenner op te richten. De initiatiefnemers konden reeds vele sportliefhebbers als lid van de sup portersclub noteren. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Eindelijk weer eens een volledige visweek, die res pectievelijk eerst door mist, daarna door vorst en wind en de invallende dooi aan het eind van de week werd gekenmerkt als zijnde een echte Hollandse winterweek. De visserij is ononderbroken door gegaan en leverde goede resultaten op. Vooral een gunstige prijs van tong en garnalen, geflankeerd door schol en gul als de meest aangevoer de soorten Vooral donderdag en vrijdag wa ren te Breskens en Vlissingen druk ke dagen en men moest alle zeilen bijzetten om de aanvoeren verwerkt te krijgen. Met name de sorteerders kwamen handen tekort om de grote hoeveelheden schol op tijd verwerkt te krijgen. Vanaf vrijdagochtend 3 uur was men met man en macht in de weer omdat ook drie Urker kot ters, te weten de UK 37. 104 en 156. hier hun vangsten aanboden. Als topprijzen van de afgelopen week mag wel worden genoemd de prijs van f. 10,- voor de duurste tongsourten, die het won van de f. 7,78 die voor een kilo garnalen werd neergeteld. De andere vissoorten gingen voor normale prijzen van de hand, zodat de eerste week van het nieuwe jaar op deze manier hoopvol inzette. Naar we vernamen heeft het ge sprek dat de minister van landbouw en visserij heeft gehad met de heer De Winde uit Breskens over de omstreden premieringsregeling, de vissers moed gegeven op een eerlij ker verdeling, gezien de ruime be langstelling van de bewindsman voor de kwestie, waarover we wellicht nog meer zullen vernemen. Morgen, woensdag 13 januari. Bergen op Zoom 5.01 en 17.19, Hsrsweert 4.12 en 16.40, Terneu zen 3 31 en 15,59, Vlissingen 3.02 en 15.24, Wemeldinge 4,51 en 17.09. (Vain een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het grootste transport dat ooit in Zeeuwsch- Vlaanderen over de weg rolde vond maandag in Terneuzen plaats. Het betrof een stalen ketel met een lengte van 50 meter, een gewicht van 110 ton en een diameter, die varieerde van 2.5 tot 3,40 meter. Het met dit soort transporten ver trouwde bedrijf Stoof-Breda nam het vervoer vanuit Breda tot aan het terrein van DOW Chemical in Ter neuzen voor zijn rekening. De ketel is vervaardigd door machinefabriek Breda v/h. Backer en Rueb n.v. Twee drijvende bokken móesten er aan te pas komen om het gevaarte op weg te helpen. In Breda werd de ketel op een dek schuit geladen en vervolgens naar Terneuzen gevaren. Na veilig en wel door de zeesluis te zijn geloodst arri veerde het transport omstreeks 11 uur in het kanaal Gent-Temeuzen. Daar stond een tweede bok klaar om het „vrachtje" over te nemen en op zogenoemde dolly's te tillen. Met een snelheid van twee kilo meter per uur bewoog de ketel zich over de weg tussen de Hoekse kade en het terrein waar DOW's tweede naftakraker op zijn nieuwe ketel wachtte. De Terneuzense gemeente politie begeleidde het niet alledaag se transport naar zijn plaats van be stemming. Zal het dit jaar nog kunnen?

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2