EKKEND OLIERESERVOIR OORZAAK VAN BRAND N,V.Y.-VOORZITTER IN AFSCHEIDSREDE Kloos: „Stem regering weg Regering Uruguay wil niet praten Brand in kasteel: miljoenenschade V.S.'-majoor in Z.-Vietnam door eigen troepen doodgeschoten MIDDEN OOSTEN 00K VOOR HOGE SPAARRENTE Opnieuw telegram hartpatiënten aan bestuur universiteit VERMOEDEN LEGERLEIDING: gametuwtydmee-ganaardemb binnen»ar>d ET TUPOMAROS ^OC: emancipatie lomofielen ^oddzakeink KRITIEK „NIET ZO FIJN" VERANDERING Dienstweigering Hongersnood in Maleisië Tevreden" Uitkering-ineens aan wao-gerech tigden V\AANDAG 11 JANUARI 1971 (Van onze redactie buitenland) SAN JUAN/PORTORICO. De oorzaak van de brand aan boord van het Franse passagiersschip „Antilies" (20.000 ton), dat dit weekeinde tij dens een pleziertocht langs de Ca- raïbische eilanden verloren ging, is een lekkend reservoir voor stookolie. Het moet stuk zijn geslagen, toen het schip op een rif liep. De stookolie is de machinekamer binnengestroomd en heeft onmiddellijk vlam gevat. Dit is door de „Compagnie generale transatlantique", de eigenaar van hst schip, in Parijs bekendgemaakt. Het rif komt volgens „Compagnie generate transatlantique" niet op Franse of Britse scheepskaarten voor. Hieruit schijnt te kunnen worden ge concludeerd dat de kapitein geen na- vigatiefout kan worden verweten. Het schip (zie foto) wordt als ver loren beschouwd. Vlak voor het on geluk zagen de bewoners van het eilandje Mustique dat het schip dich ter bij de wal voer dan gewoonlijk. Zij probeerden met handgebaren de bemanning te waarschuwen, maar de passagiers en bemanning dachten dat zij vriendelijk groetten en wuifden terug. De Antilies werd door de schok ter hoogte van twee ruimen opengereten. Direct daarop brak brand uit in de machinekamer. On danks pogingen van de bemanning de zaak te blussen, breidde het vuur zich snel uit, zodat de kapitein de opvarenden beval in de sloepen te gaan. Hij bleef zelf met enige man nen aan boord omhet vuur te be- stryden, maar toen dit hopeloos bleek te zijn moest hij ook de An tilies verlaten. De opvarenden in de sloepen zijn naar het eiland St.-Vin cent gebracht, waar zij door het Brit se schip „Queen Elizabeth 2" aan boord zijn genomen. De 634 passa giers waren hoofdzakelijk Amerika nen, Venezolanen en Portoricanen. De 300 koppen tellende bemanning bestond bijna geheel uit Fransen. (Van onze redactie buitenland) MONTEVIDEO Mevrouw Patricia Jackson, de echtgenote van de vrijdag in Montevideo ont voerde Britse ambassadeur, is gis teren naar Londen vertrokken zonder dat de Tupamaro stads guerrilla's nog hun eisen kenbaar hadden gemaakt voor de vrijla ting van de gijzelaar. Men verwacht dat die Tuipamaros de vrijlating van 200 vam hun gevan gen zittende leden zïuililen eisen, maar in regeninigakininigen wais men ver rast dat zij nog niiets van zich hadden laten weten. Bij eerdere ontvoerin gen deden zij dat steeds binnen 48 uur. De regering heeft al laten weten, evenals in vorige omtvoaringsgeval- len, niet met de ontvoerders te wil len onderhandelen. Uit de omgeving van de Britse am bassade in Montevideo wordt verno men dat de ambassade met de ont voerders wil onderhandelen over vrij lating'Van Jackson tegen een losgeld. Het is niet bekend of het gaat om een initiatief van de ambassade of van de Tupamaros. Eventuele ondier handelingen zouden geheim zijn ten einde de regering van Uruguay niet in een delicate positie te brengen. De autoriteiten van Uruguay heb ben inmiddels wel meegedeeld er van overtuigd te zijn dat de ontvoer de Britse ambassadeur niet buiten Montevideo gebracht kan zijn. De politie is na het alarm zo snel opge treden dat de ontvoerders de stad niet hebben kunnen verlaten In de loop van dlitt weekeind zijn twee medeplichtigen van de ontvoer ders gearresteerd. Over het resultaat van him verhoor is nog niets mee gedeeld, evenmin als over het ver dere onderzoek. Brazilië treft voorbereidingen voor het vervoer naar het buitenland van 70 politieke gevangenen in ruil voor de vrijlating van de Zwitserse ambas sadeur Bueher, die meer dan een maand geleden is ontvoerd. Aangenomen wordt, dat de 70 op zijn vroeigst dinsdag kunnen vertrek ken Brazilië heeft de laatste 15 maan den al drie andere diplomaten uit de handen van hun ontvoerders ge red door de vrijlating van bij elkaar 60 politieke gevangenen. Het waren Je Amerikaanse ambassadeur Burke i-v consul Nobuo kuchi en de Westduitse ambassadeur on Holleben. AMSTERDAM (ANP). Het lan delijk congres van de Nederlandse vereniging- van homofielen (COC) heeft zich zaterdag gesteld achter 'iet beleidsplan 1971 van het hoofd bestuur om het C.O.C. om te buigen van een exclusieve belangenbeharti- gings- tot een breed georiënteerde emancipatiebeweging. Tegen dit beleidsplan, dat aan genomen werd met 29 tegen 22 stemmen, bestond een grote oppo sitie Een der afgevaardigden zei dat voorkomen moet worden dat het C.OC. eer bepaa1 >-olitieke image zou krijgen: „Het is geen nieuw- linksenclub". (Van onze redactie binnenland) NEDERHORST DEN BERG. Dl het kasteel Nederhorst in Nederhorst den Berg is gistermiddag brand uit- gebraken. De brand, waarvan de oor zaak nog onbekend is, werd bestre den door brandweerkorpsen uit ver scheidene gemeenten. Er werd ge bruik gemaakt van tien lagedrukstra- len en drie waterkanonnen. Het kasteel is omstreeks 1450 ge bouwd, meer als versterkte buiten plaats dan als kasteel. Bij de zeer onlangs voltooide restauratie, het kasteel was nog niet helemaal inge richt, heeft men in de kelder de res ten van een zeer oud klein kasteel gevonden Het kasteel dat eigendom is van de heer J L. Jonker was voor een deel verhuurd aan de n.v. Toonder studio's voor film, televisie, strips en radio. Het andere deel werd door de Stichting Harmine Wolters gebruikt als museum In het vuur dat op de tweede ver dieping ontstond en van daaruit snel om zich heen greep, gingen vele kost bare uurwerken, antiquiteiten en meubilair verloren. De stukken die veiloren gingen in de vlammen zijn voor het merendeel onvervangbaar. De heer Jonker verwacht dat de schade in de miljoenen guldens zal lopen. DE REGERING van het Indiase deel van Kasjmier heeft meer dan 350 leden aangehouden van de om vangrijke beweging die een volks stemming over de toekomstige sta tus van het land voorstaat. De rege ring verweet de beweging dat zij sa menspant met Pakistan. (Van onze redactie binnenland) BREDA De Nederlandse Hartpa tiëntenvereniging heeft in een tele gram aan het bestuur van de Utrecht se universiteit aangedrongen op een spoedige oplossing van de moeilijk heden in de kliniek voor hart- en vaatziekten van het Academisch Zie kenhuis in de Domstad. Het tele gram werd opgestelde tijdens een spoedvergadering van het vereni gingsbestuur te Breda. Mede im het licht vain de lange wachtlijsten va-n hartoperatiepatiën ten noemt de vereniging het onaan vaardbaar dat „een der weinige hart- klindeken in Nederland ruim negen maanden niet heeft gefunctioneerd". Dit heeft onnodig mensenlevens ge kost, zo luidt het oordeel van het bestuur. In het telegram doet het bestuur vam de vereniging een beroep op alle betrokkenen alles in het werk te stellen de zaak op de snelst mogelijke wijze weer „in het goed spoor te brengen". Voor het verzoek aan prof. dir. J. Wieberdinfe, de open hartoperaties te staken is wel degelijk de kwestie van het aantal sterfgevallen' aanleiding geweest. Dit heeft het dagelijks bestuur van de Rijksuniversiteit in Utrecht mee gedeeld in een uitvoerige, uit zeven punten bestaande verklaring naar aanleiding van -ecente pufoMkaties over die affaire-Wieberinik. De enige manier om van dit blok af te komen is volgens de scheidende voorzitter dat de werknemers de consequenties trekkend uit de kritiek van de vakcentrales op het ge voerde beleid straks met liet rode potlood aangeven, hoe zij het dan wel willen hebben. De heer A. Kloos, van het NVV overstappend naar de VARA, vroeg 'zich af of de paar miljoen werkne mers, dié destijds eensgezind demon streerden, tegen „het voorgenomen loonpolitieke wanbeleid", „in april bij de verkiezingen vergeten zijn welke partijen him de das hebben omgedaan". „Het is daarom te hopen, dat de werknemers niet in een kleiner aan tal naar de stembus zullen gaan uit afkeer van het bestaande politieke bestel. Toe te juichen ware het dat zij zich tegen de huidige regerings coalitie zouden uitspreken, door te stemmen op die partijen die hen niet in de steek gelaten hebben", aldus de heer Kloos. Hij had zeer ernstige kritiek op het kabinet-De Jong, dat volgens hem een falend woningbouwbeleid, een te kort schietend regionaal beleid, 'n te sterk op het academisch niveau ge richt onderwijsprogramma gevoerd had en dat een zelfstandige inflatie- bjjdrage geleverd heeft die zijn weer ga niet kent in de na-oorlogse perio de. Over een samensmelting met ande re vakcentrales zei de heer Kloos: „Het verlangen naar meer eenheid by het NW gaat overigens niet zo ver, dat wij elke vorm van een fede ratie waarvoor het NKV zich on langs nadrukkelijk uitgesproken heeft zullen accepteren. De vlag zal de lading moeten dekken. Wij voelen er helemaal niets voor om terwille van de interne problemen in andere vakcentrales een federatie te aanvaarden, die een lege huls is". „Er is voor de maatschappij, zoals wij die in Nederland kennen, geen Haarlemmerolie in de vo-rm van een revolutionaire verandering van de structuren die alle problemen oplost. De tegenstelling tussen de belangen behartiging enerzijds en maatschap pijvernieuwing anderzijds is een kunstmatig in het leven gehouden tegenstelling. Door hard te werken aan de oplossing van concrete pro blemen waar de mensen nu mee worstelen, verwerven we ons de eni ge maatschappijstructuur die werke lijk ideaal is: namelijk een structuur die bij voortduring aan verandering onderhevig is en die zich kan aan passen aan de wensen van de men sen die in de maatschappij werken en leven". Dat is in het kort de persoonlijke visie van (nieuwe) voorzitter Ter Heide van het NW, op de verhou ding tussen de directe belangenbe hartiging en maatschappijvernieu wing in het werk van de vakbewe ging. De heer Ter Heide gaf die visie zaterdag in Amsterdam waar hij het voorzitterschap overnam. „Het is niet allemaal even fijn wat Kloos de laatste tijd over mij heeft gezegd. Ik beoordeel dat als arbei dersjongens onder elkaar. Maar ik ben niet boos. Kloos en ik zijn min der uit elkaar gegroeid dan velen wellicht denken. Ik kijk met genoe gen terug op onze gezamenlijke tijd bij de vakbeweging en zonder ran cune op de tijd, waarin we tegenover elkaar stonden". Met deze woorden nam minister B. Roolvink van Sociale Zaken zaterdag afscheid van de heer A. Kloos. De minister sprak de scheidende voorzitter van het NW niet in leven den lijve toe, maar Vanaf een film scherm, zoals ook vele andere promi nenten deden, die contacten met de heer Kloos hadden onderhouden, zo- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Volgens de heeiv'A. Kloos, die dit weekend afscheid heeft genomen als voorzitter van het NVV, staan op het ogenblik vakbeweging en regering met de daarbij behoren de coalitiepartijen scherp tegenover elkaar. „De regeringspartijen lijken meer dan ooit met elkaar op vrijers voeten te gaan. Een hecht confessioneel blok, dat zich wonder wel kan vinden met de VVD", zei hij in Amsterdam tot het congres van het NVV. als werkgeversvoorzitter Bakkenist, diens voorganger Bosma, SER-voor- zitter De Pons, voorzitters Mertens en Lanser van NKV en CNV en ver tegenwoordigers van de internatio nale vakbeweging. Een ongetwijfeld mooi geschenk voor de heer Kloos was de bekend making dat het NW de grejis van 600.000 leden heeft overschreden. Dit heuglijke feit werd medegedeeld tij dens het aan de voorzitterswisseling voorafgaand congres waarin een re organisatie van het NVV tot stand kwam. Het verbond wordt thans om schreven als een centrale van werk- nemersvakverenigingen, omdat het woord vakbonden niet meer klopt met de ver- doorgevoerde bedrijfs- taksgewijze organisatie. Het ver- bondsbestuur bestaat voortaan niet meer uit het dagelijks bestuur plus de vakbondsvoorzitters, maar uit het d.b. alleen. Ook is een verandering aange bracht in de beginselverklaring. In dê oude grondslag stond, dat ge streefd moet wórden naar planmati ge ordening van het bedrijfsleven en socialisatie van de eigendom der pro- duktiemiddelen. Nu wordt gesteld dat het verbond een algemene grondslag heeft, die wordt gevormd door gemeenschappe lijke opvattingen over maatschappe lijke vraagstukken, onder erkenning van de betekenis, die geloof en le vensovertuiging voor leden van de aangesloten bonden hebben als inspi ratiebron voor vakbewegingsactivi teiten. RECHERCHEURS VAN de afde ling bestrijding van verdovende mid delen hebben in de Chinezenwijk van Amsterdam drie Chinezen gearres teerd die op straat opium verbochten. HET WRAK van de Jumbo Jet die in september vorig jaar door Pale stijnse guerrilla's op het vliegveld van Cairo is opgeblazen, is in de Egyptische hoofdstad publiek ge veild. De hoogste bieder kreeg het wrak voor 1700 Egyptische ponden (3.500 dollar.) (Van onze redactie buitenland) SAIGON/WASHINGTON Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft gisteren bekendgemaakt dat een onderzoek zal worden inge steld naar een incident, waarbij een Amerikaanse majoor door „licht geschut" werd doodgeschoten en een andere majoor zwaar gewond raakte. De Amerikaanse legerwoordvoer- der liet doorschemeren dat dit geen actie van de vijand was, wat zou in houden dat de officieren door hun eigen manschappen zijn aangevallen. Hij wildie verdetr alleen zcigig-en dat het incidienit zich vrijdagnacht heeft afgespeeld tijdens een inspectiereis van de majoors langs het noordelijk front. Het is de eerste keer dat het Ame rikaanse opperbevel iets over een dergelijk incident bekendm-aaikt. Vol gens waarnemers en volgens persbe richten hebben zich al vaker derge lijke gevallen afgespeeld. Het schijnt steeds vaker voor te komen dat dienstplichtigen, die weigeren aan gevechten deel te nemen, hun officie ren en onder-officieren met wapens of granaten bedreigen. De woorden schat van de Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam is dan ook verrijkt met het nieuwe woord „Fraggin# Er worden acties mee bedoeld van soldaten die fragmentatiebommen gooien naar him meerderen, die hen naar het strijdtoneel willen sturen. Sinds 1947 hebben er niet meer zo veel Amerikanen in die gevangenis gezeten wegens dienstweigering als op het ogenblik. Dit «taat im een rap port van het Amerikaanse mimiste rie van justitie, dat gisteren is gepu bliceerd. Het rapport is vorig jaar tijdens een zitting achter gesloten deuren uitgebracht aan een sub-com missie van het huis van afgevaardig den. In het afgelopen vijf jaar is het aantal rechtszaken wegens overtre ding van de dienstplichtwet vertien voudigd. In 1965 dienden er 369 za ken en werden er 256 veroordelin gen uitgesproken. In 1970 waren die cijfers 3.873 rechtszaken en 968 ver oordelingen. Ook de straffen zijn sindsdien strenger geworden. Vorig jaar was de gemiddelde gevangenis straf 36 maanden. Processen wegens overtreding van de dienstplichtwet maken er bijna 10 procent vam uit van alle federale processen, aldus het rapport. KOEALA LOEMPOER (Rtr.). In sommige delen van Maleisië, die na de overstromingen van vorige week onbereikbaar zijn geworden, heerst hongersnood, zo heeft de Ma leisische minister voor hulpverlening meegedeeld. Het aantal slachtoffers van de overstromingen is inmiddels gestegen tot 60. Engeland heeft 15 landingsboten beschikbaar gesteld voor de hulpver lening aan de zwaarst getroffen oos telijke staten. Ingenieurs hebben een plan opge steld om met springladingen een 35 meter lang kanaal te laten ontstaan door een eiland dat de oostelijke monding van de rivier de Pahang blokkeert Het water zou dan sneller kunnen wegvloeien. Naar schatting 115.000 Maléisiërs zijn nog dakloos als gevolg van over stromingen (ADVERTENTIES) Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%°/o NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! De voorzitter van de subcommissie, de democraat Edward Hebert, zegt in een begeleidend schrijven dat de wet van 1969 over herziening van de dienstplicht niet bevredigend wenkt. „Het loterij-systeem heeft niet ge leid tot grotere gelijkheid en even min heeft het systeem het gevoel van onzekerheid bij de meeste geregis- treerden kunnen verlichten". Hij vond ook dat sommige rechters in Noord-Californië en Porto Rico te soepel zijn voor dienstweigeraars. De Amerikaanse minister van de fensie Melvin Laird is „zeer tevre den" over de vooruitgang die de Zuidvietnamese strijdkrachten heb ben gemaakt in hun militaire paraat heid en met het pacificatieprogram- ma. Hij zei dit na een bezoek aan de militaire basis Coe Tsji, die on langs door de Amerikanen aan het Zuidvietnamese leger is overgedra gen. Aangenomen wordt dait Laird tij dens zijn driedaags bezoek aan Zuid- Vietnam vooral zal spreken over de Vietoamiserimig en over verdere te rugtrekking van de Amerikaanse troepen. Vandaag ontmoet hij presi dent Ngoeyen van Thieu, premier Tran Thie Khiem en andere rege ringsfunctionarissen UTRECHT (ANP) De sociale verzekeringsraad heeft de regels vast gesteld, die gelden voor de uitbeta ling van een uitkering ineens aan de genen, die in het genot zijn van een uitkering ingevolge de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering (W.A.O.). Deze uitkering ineens bedraagt voor personen, die geheel arbeidsonge schikt zijn, 210,bruto. Zij die ge deeltelijk W.A.O.-uitkering ontvan gen, krijgen slechts een gedeelte van dit bruto bedrag. Op de bruto uitke ring moeten veelal loonbelasting en sociale verzekeringspremie worden ingehouden, zodat de netto uitkering als regel 15 tot 35 procent lager zal zijn. De bedrijfsverenigingen zullen zo spoedig mogelijk tot betaling over gaan. Het is echter onvermijdelijk, dat in een groot aanta] gevallen de uitkering pas in de eerste helft van februari in het bezit van de betrok kenen zal zijn. (Vervolg van pagina 1.) Dr. Gunnar Jarring, de VN-bemid- delaar voor het Midden-Oosten, is gisteren uit Israël naar New York terugekeerd met een reeks Israëli sche suggesties voor vrede, welke zullen worden voorgelegd aan Egyp te en Jordanië. In politieke kringen in Jeruzalem zei men dat Israël het initiatief had genomen in de hervatte vredesbe sprekingen en dat het nu aan Cairo Is zijn ideeën over een regeling naar voren te brengen. De besprekingen welke Jarring ge durende vijf uur met premier Golda Meir en minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft gehouden, zijn strikt geheim gehouden, maar volgens genoemde kringen hebben de Israëlische bewindslieden de VN-be- middelaar verzocht zich op de hoogte te stellen van de standpunten van Cairo en Amman over de precieze aard van een toekomstige regeling Mevrouw Meir en Eban hebben 'er de nadruk op gelegd dat Israë] over alle kwesties, de grenzen inbegrepen, wil praten als Cairo en Amman aan-' tonen, dat zij werkelijk vrede willen. Zij hebben Jarring voorts ge zegd dat Israë] met de Arabische lan den wi] samenwerken aan de oplos sing van het Palestijnse vluchtelin genprobleem en dat zelfs voordat de eigenlijke vredesonderhandelingen beginnen. Ook zou gesproken zijn over de mogelijkheden op verlenging van de wapenstilstandstermijn die 5 februari afloopt.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5