9000 woningen te weinig gebouwd Vrees voor vuile lucht weg als Péchiney draait" „DELFTSE WURGER" GEPAKT Uitstel (of afstel?) van nieuw Sovjet- proces tegen joden Postagentschap van f 50.000 beroofd SCHUT WIL NOG BEST MINISTER BLIJVEN DIRECTEUR TOT PERSONEEL: Meneer X woonde dicht in de buurt Bisschop in Kameroen krijgt doodstraf WATER SLUIT MALEISIË GEHEEL AF SONNY LTSTON OVERLEDEN Economisch beeld verslechtert verder in '71 Lot uit loterij in Terneuzen DONDERDAG 7 JANUARI 1971 25e Jaargang No. 6441 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem GELD ALCOHOL DRIE DODEN NA ETEN MOSSELEN tikt 'im WITTEVEEN EN NELISSEN: Maastricht krijgt anti-lawaaipolitie 'Dwaze dingen' deze week bij GOLDEN PUI DO WONDER bïllro familiezak Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920 A bommementsprijs11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRUE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. (Van onze narlementsredactie) DEN HAAG Geld vormt geen knelpunt bij de woningbouw. Dat verklaarde minister Schut gisteren in de Eerste Kamer bij de behan deling van de begroting van Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning, nadat hij had gezegd te ver wachten dat de woningbouwpro- duktie in 1970 op rond 116.000 wo ningen zal uitkomen. De bedoeling was er 125.000 te bouwen, tekort dus: ongeveer 9000 woningen. Mijn ervaring is, aldus minister Schut, dat het geld in voldoende mate voor woningbouw beschikbaar komt. De oorzaken van de stagnatie in de produktie liggen volgens hem meer in een onvoldoende planning en continuïteit en. in de gespannen arbeidsmarkt. Minister Schut Het in tegenstel ling tot eerdere verklaringen weten, dat hij best in een nieuw kabinet wii terugkomen. De toekomst zal uitmaken of dit de laatste begroting „van deze bewindsman" zal zijn. zei hij. Hij trok verder vergelijkingen tus sen de hoge woningproduktie van 1967 en de teruggelopen produktie van 1970. Kwamen in 1967 127.500 woningen gereed, vorig jaar waren dat er naar schatting 116.000. Maar de minister bestreed dat het hoge cijfer van 1967 het effect was van het beleid Bogaers. In dat jaar moe ten de conjunctuur voldoende aanbod van bouwvakkers en. het mooie bouwweer sterke invloed hebben gehad op de produktie. al dus de minister. In de vierjarige kabinetsperiode overschrijdt het aantal in aanbouw genomen woningen de 500.000. In die vier jaar is de gemiddelde ar- beidsbezetting op de bouwwerken met elf procent opgelopen, maar is het aantal produktieve uren per werknemer met 12 procent gedaald. De arbeidsproduktiviteit is met zes procent gestegen. De kwaliteit van de woningen is belangrijk toegenomen. In die| vier jaar is de produktie echter met negen procent gedaald. Momenteel wordt minder in massale hoogbouw gewerkt en wordt meer variatie toegepast. Ook hierdoor wordt de produktie beïnvloed, zo betoogde ir. Schut. Voor de toekomst zal het grote streven moeten zijn: continuïteit, en voldoende planning. De hoog conjunctuur heeft het ons niet ge makkelijk gemaakt en daarenboven is de bestuurlijke organisatie niet voldoende aangepast, aldus de mi nister. Hij wees er op dat dc woning nood van nu niet meer gezien moet worden als een erfenis van de tweede wereldoorlog. De groeiende welvaart heeft de behoeften ver groot en maakt dat de eisen hoger komen te liggen. Over de hoogte van de huren zei hij: „De jongere generatie oppert wel minder be zwaren tegen' hoge huren dan de oudere, wat bedorven generatie. Men moet het er voor over hebben en ik heb de indruk dat we vor deringen maken." Kritiek leverde ir. Schut op de woningbouwverenigingen, die vol gens hem dikwijls te duur en te mooi willen bouwen. Hij toonde zich ook bezorgd over de bereid heid van de woningbouwverenigin gen om voldoende aan de door stroming ;nee te werken. De Eerste Kamer nam de begro ting zonder hoofdelijke stemming aan. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-OOST De alumi- niumfabriek van Péchiney-Nederland zal, wat het systeem van gaswassing betreft, de modernste van alle alumi- niumfabrieken ter wereld zijn. De di rectie heeft beloofd dat de fabriek desondanks steeds opnieuw zal blij ven profiteren van de technische vooruitgang, die de Péchiney-groep op het gebied van gasvanginstallaties weet te boeken. 9? (Van een onzer verslaggevers) DELFT. Met de arrestatie van de 25-jarige Delftenaar J. C. K. in verband met het aanvallen van een Delftse vrouw in de Debussy- straat op maandagmorgen j.l. heeft de Delftse politie tevens de ver dachte van de wurgmoord op de 21-jarige Ada LansbergenHölscher te pakken gekregen. De man, die schuin achter de flat van de familie Lansbergen woont, heeft na langdurig verhoor gistermiddag de moord bekend. Met de aanhouding van de man, verkoper in huishoudelijke artikelen, die de laatste zes weken de Delftse bevolking ettelijke uren van angst heeft bezorgd, is een eind gekomen aan de herhaaldelijk gepleegde myste rieuze telefoontjes, het schrijven van briefkaartjes en het geven van uit voerige andere schriftelijke informaties van de man, die zich vanaf 24 no vember presenteerde als „Meneer X". De verkoper heeft bekend de tele foontjes te hebben gepleegd en de brieven te hebben geschreven, in de hoop daarmee de aandacht van hem af te leiden. Volgens de Delftse politie heeft, naar de verklaring van de man, de moord in de Delftse flat zich als volgt afgespeeld. Rond acht uur in die morgen van de 24e november belde K. aan bij de flat van Lansbergen, waar Ada Lans bergen toen alleen thuis was. De mam zei te komen om de centrale tv-an- terme-aansluiting te controleren. Om zijn komst aaranemlijk te maken had hij een lijst van namen en handteke ningen, waaruit moest blijken dat hij die adressen reeds had bezocht. Eenmaal binnen heeft hij Ada Lans bergen om geld gevraagd. Uit 'n hand tasje heeft zij hem vijfentwintig gul den gegeven. K. heeft het geld aan genomen, maar hij maakte al snel duidelijk dat hij nog meer geld van haar wenste te ontvangen. Omdat Ada Lansbergen niet bereid zou zijn geweest hem zonder meer geld te geven, zou hij een mes tevoor schijn hebben gehaald waarmee hij haar heeft bedreigd. Wat zich daarna precies heeft voor gedaan, is voor de politie nog niet geheel en al duidelijk. Vast staat, dat K. geld wilde hebben om daardoor hét bedrag, ter grootte van 330 gul den, dat eind oktober uit zijn huis zou zijn gestolen, en waarvan hij bij de Delftse politie aangifte had ge daan, weer terug te krijgen. K. moet zich tijdens zijm verblijf in de woning vam Lansbergen plotse ling hebben gerealiseerd, dat hij, als hij zich uit de voeten zou maken, door Ada Lansbergen zou worden her kend en achtervolgd. Om te zorgen dat hij zich minstens TORRES VEDRAS (AP) Drie personen zijn in Torres Vedras ge storven en een aantal zwaar ziek ge worden na het eten van verse mosse len. De autoriteiten achten het niet uit gesloten dat de mosselen vergiftigd waren doordat het zeewater waar zij waren gevangen door bepaalde che micaliën. was verontreinigd. zonder achtervolgd te worden uit de voeten zou kunnen maken, heeft hij haar, onder bedreiging vam een mes, gedwongen een paar glazen alcohol te drinken. Bij een poging vain Ada Lansber gen de aanvaller van haar af te slaam heeft zij een wondje opgelopen aan haar rechterhand. Het heeft er alle schijn vam dat het wondje door Ada Lansbergen in de keuken is afgewas sen. Bij een eerste onderzoek is op het aanrecht een druppel gestold bloed aamgetroffen. Daarna heeft Ada Lansbergen on getwijfeld nog meer alcohol moeten drinken. Volgens het sectierapport moet zij dronken zijn geweest op het moment dat zij dood is gegaan. Toch was de dronkenschap nog niet vol doende voor K. Terwijl de vrouw onder invloed op bed lag, heeft hij haar gewurgd. Daar na heeft hij in huis alle sporen die er van zijn verblijf over waren, zorgvuldig uitgewist. Volgens de politie is K. zeker een uur in de flat geweest. Daarna moet hij teruggekeerd zijn na-ar zijn woning in de onmiddellijke nabijheid van de flat waar hij Ada Lansbergen had vermoord. T1LBURG/YAOENDE Het bestuur van de vereniging „Ons Middelbaar Onderwijs" te Til burg, alsmede de besturen van de dertig Brabantse scholen die bij deze vereniging zijn aange sloten, hebben telegrammen ge zonden naar president Yaounde van Kameroen, waarin zij uiter ste clementie bepleiten voor de ter dood veroordeelde bisschop Albert Ndongmo. Mgr. Ndongmo, bisschop van Nkongsamba, Gabriel Tabeu, de leider van de „beweging van het heiUg kruis voor de nationale bevrijding van Kameroen" en Celestin Takala, de penning meester van deze organisatie, zijn gisteren door een militaire recht bank ter dood veroordeeld. Zij hebben terecht gestaan op beschuldiging van pogingen tot omverwerping van president Ahmadoe Ahidjo. In totaal ston den 76 personen terecht. Vijf kregen levenslang, vijftien 20 jaar gevangenisstraf, 25 tien jaar en dertien 5 jaar. Vijftien aange klaagden werden vrijgesproken. Als president Ahidjo geen gra tie verleent, zullen de bisschop en de beide anderen ter dood veroordeelden in het openbaar worden terechtgesteld. Bisschop Ndongmo was dins dag tijdens een proces wegens rebellie door dezelfde rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In het proces we gens samenzwering heeft hij woensdag de doodstraf gekregen. Het Vaticaan heeft inmiddels ook clementie gevraagd voor de ter dood veroordeelde bisschop. In het commentaar van radio Vatikana wordt gewezen op de protesten van de hele wereld te gen de processen van Burgos en Leningrad, waaronder die van de paus. De Vatikaanse radio erkende dat een komplot tegen de staats veiligheid en het leven van de president op grond van het laatste werd mgr. Ndongmo ter dood veroordeeld een ernstige zaak is, maar dat het leven van een mens een te kostbaar goed is om weg te nemen. HILVERSUM (ANP) Drie man nen rond 20 jaar oud hebben gistermorgen een overval gepleegd op een postagentschap in Hilversum. De beheerder van het kantoor werd door een van de mannen met een pistoo' bedreigd. Het drietal ging er uitein delijk met een postzak met 35.000,- en een trommel met postzegels, tf waarde van 15.000,vandoor. De drie mannen verdwenen na d. overval in een rode Ami Combi, die in Zeist was gestolen en later ir. Bussum werd teruggevonden. Rond tien over acht kwamen drie niet gecamoufleerde mannen het postagentschap (waarvan hiernaast een interieurfoto) binnen. Zij koch ten vier postzegels van een kwartje, betaalden gewoon, maar een van de drie mannen trok toen ineens een pistool en dwong de postagent, de 49-jarige E. J. C. van Breemen uit Hilversum, in een hoek te gaan staan. De mannen verdwenen sinel daarop met de buit. MOSKOU (AP) In joodse krin gen in Moskou is vernomen dat het tweede grote proces in Leningrad tegen Russische joden gisteren tien minuten na opening tot volgende week is uitgesteld. Een van de negen verdachten, Lev Yagman, lag met griep en hoge koorts te bed. Dit was als reden voor het uitstel opgegeven aan familieleden van de beklaagden. Tn Moskou doen echter berichten de rende dat de autoriteiten hebben besloten de geruchtmakende proces sen tegen joden te staken of niet te laten beginnen. Dit werd het eerst gemeld door Max Leon, correspon dent van het Franse communistische partijorgaan „L'Humanité". Hetzelfde nieuws werd ook door de Italiaanse communistische krant „L'Unita" ge bracht- De Russische autoriteiten maken wel vaker gebruik van de corres pondenten van communistische bla den uit het westen om inlichtingen uit te laten lekken. Wat gisteren niet werd gestopt was het proces voor de krijgsraad tegen de joodse luitenant van het Rode Leger Vulf Zalmanson, die wegens zijn vermeende aandeel in het mis lukte vliegtuigkapingskomplot op beschuldiging van verraad en deser tie terechtstaat. Wordt hij schuldig bevonden, dan kan hij ter dood ver oordeeld worden. Het proces duurt al twee dagen er. over het verloop is absoluut niets bekend, omdat zelfs geen familiele den van de beklaagden tot de rechts zaal worden toegelaten. Volgens onbevestigde berichten stonden nog twee processen tegen totaal 12 joden op stapel, in Riga de hoofdstad van Letland, en de hoofdstad van de Sovjetrepubliek Moldavië, Kisjinev. Van zegslieden is vernomen dat deze 12 verdachten, alsmede de 9 van het proces in Le ningrad, nog in de gevangenis zijn opgesloten De berichten over uitstel vin de processen vallen samen met meldin gen uit joodse bron, dat de joodse gemeenschap in de Sovjet-Unie zich steeds meer bezorgd gaat maken over de processen. De joden verkrijgen hun inlichtingen via westerse radio stations en een ondergronds infor- matienet dat zeer efficiënt werkt. In joodse kringen wordt, naar ver luidt, gevreesd dat de verijdelde po ging tot vliegtuigkaping voor de au toriteiten een aanleiding is geweest om ,ioden op te sluiten die zich op een of andere wijze tegen het staats bestel hebben gekeerd. Sonny Liston, eens gevreesd in de boksring en bijna zijn hele leven berucht bij de Amerikaan se justitie, is gisternacht dood gevonden in zijn riante woning i" tic Vpimi;, VAN DE schutter die dinsdagavond in Den Haag de 24-jarige automonteur J. Noorlander uit Gouda ernstig ver wondde ontbreekt de Haagse politie nog elk spoor. De heer De Noorlan der die in het onderlichaam en het hoofd geschoten werd, verkeerde gis teravond buiten levensgevaar. Maleisië is nagenoeg geheel van de 'buitenwereld afgesloten nadat gis teren de laatste verkeersweg door de zuidelijke staat Malakka door over stromingen en zware moessonstor- men gestremd is. Daar ook de tele foonverbindingen zijn uitgevallen is het enige contact met de buitenwe reld door de lucht. Tot op heden zijn 32 mensen om het leven gekomen. De overstromingen die het westen van Maleisië al een week teisteren, hebben 115.000 mensen dakloos ge maakt. Hier wordt op een soort vlot een bejaard echtpaar in veiligheid ge bracht. DEN HAAG (ANP) De laatste tijd is materiaal beschikbaar geko men dat wijst op een verdergaande verslechtering van het economisch beeld in 1971. Aldus hebben de mi nisters dr. H. J. Witteveen van finan ciën en mr. R. J. Nelissen van econo mische zaken aan de Kamer mee gedeeld in een notaatje over de economische vooruitzichten en om standigheden. Voor het jaar 1971 wordt momen teel een sterkere dan de aanvankelijk door het Centraal Planbureau ge raamde stijging van lonen en prijzen verwacht bij een oplopend tekort op de lopende rekening van de be talingsbalans. De toestand van over- besteding komt duidelijk tot uiting, zo wordt gezegd, in het tekort op de lopende rekening van de betalings balans. Dat tekort wordt voor het jaar 1970 geraamd op f 1 miljard. Zonder tegenmaatregelen zou het tekort voor 1971 daarvan weinig afwijken, aldus de ministers. Vandaar de vele belastingverhogingen met ingang van 1 januari jl. MAASTRICHT (ANP) Maas tricht zal dit jaar bijzondere aandacht gaan besteden aan de volksgezond heid en de milieuhygiëne. Het stadsbestuur overweegt mo menteel een zg. „anti-lawaaipolitie" in het leven te roepen. Dit verklaarde gisteren de alge meen directeur van Péchiney Neder land N.V., de heer J. Poincaré, op een nieuwjaarsbijeenkomst met het personeel. Eenderde deel van. het aantal personeelsleden dat Péchiney uiteindelijk zal tellen, is reeds aam- ge war ven en hoorde de nieuwjaars rede met grote belangstelling aan. „Wij kunnen en moeten het probleem van de luchtverontreiniging met het grootste vertrouwen tegemoet tre den", zei de heer Poinoaré. „Wij zijn er van overtuigd dat de ongerustheid die in de afgelopen tijd hier en daar is ontstaan, zal verdwijnen als de fabriek eenmaal draait. Dan zal men ontdekken dat de werkelijkheid an ders is dan men had vermoed". Over het probleem van luchtveront reiniging door moderne fabrieken (met de nadruk op „moderne") zijn aldus de heer Poincaré veel on ware of overdreven dingen gezegd. In de loop vam dit jaar, zo deelde hij mee, zal de eerste halve ovenserie in bedrijf worden gesteld. De eerste hal gaat tussen april en juni aanstaande in produktie en de tweede volgt tus sen september en december van dit jaar. In het volgend jaar zal de pro- diuiktiecapaciteit van de fabriek in het Sloe worden verdubbeld. Met de voorgenomen jaarproduiktie van 170.000 ton aluminium is de fa briek aan de Sloehaven de grootste in zijn soort in Europa. Volgéns de directeur zal de fabriek in het Sloe- gebied bovendien de modernste van Europa zijn, waarin de nieuwste tech nische vindingen zijn toegepast. „Dit leidt enerzijds tot een beter rendement van de installaties en tot een betere kwaliteit van het produkt", aldus de heer Poincaré, „maar in hoofdzaak dragen zij ertoe bij dat die werkomstandigheden van het perso neel verbeteren". De heer Poincaré verklaarde in dat verband, dat de di rectie wenst vooraan te gaan op het gebied van de werkverhoudingen. „Wij willen werkverhoudingen scheppen, die gebaseerd zullen zijn op openheid en vertrouwen, uitgaan de van een zo ruim mogelijke infor matie aam het personeel", aldus be sloot de algemeen directeur, die hier aan als wens toevoegde d'at Péchiney als een Nederlandse industrie een ei gen leven in Zeeland zal kunnen lei den. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De 8-jarige Carlo Sandrini uit de Vlooswijkstraat te Terneuzen was dinsdagavond de ko ning te rijk. Tijdens de verloting, die was verbonden aan de jaarlijkse kerstboomverbranding, werd hij de gelukkige winnaar van een elektri sche trein. Het lot had hij gekregen voor de door hem aangesleepte kerstboom. En met de zijne waren nog zo'n 2.000 bomen aangevoerd, die in een uur tijds waren verbrand. Evenals in voorgaande jaren was ook deze kerst boomverbranding weer georganiseerd door het actiecomité Temeuzen. De verbranding vond plaats op een ter rein aan de Serlippensstraat waar een kleine 300 belangstellenden de brand stapel gadesloegen. (ADVERTENTIES) potato pa prika -ftS

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1