PvdA wint veld IR. MANUSAMA OVER PROCES TEGEN ZUIDMOLUKKERS „Eisen aan hoge kant" CLUBS STEUNEN RAMPENFONDS IN GLASGOW Levenslang voor bisschop Bezetting „om poen" Nixon dreigt Hanoi opnieuw met bommen Tempel van Taffe naar Leiden Chili erkent China binnenland buitenland Delftse politie arresteert indringer Voor kienspel in wet geen uitzondering' commentaar Moeilijk te verteren Pleidooien Medeplichtig Ontevredenheid bij DSM over loon en promotiekansen Onderzoek naar luchtvervuiling door centrales Limburgse wildwest* schutter in arrest Vredesoverleg Midden-Oosten hervat AMERIKAANSE PRESIDENT KIJKT TERUG OP TWEE JAAR REGEREN Sovjet-Unie WOENSDAG 6 JANUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De Partij van de Arbeid heeft in de maand december flink gewonnen aan populariteit. In de afgelopen maand was de PvdA bij 21 procent van het publiek favoriet als de partij, die het meest begaan is met de belangrijkste problemen. In november was dat nog 13 procent. D'66 neemt de tweede plaats in met 7 procent. „Géén voorkeur", gaf 52 procent. Dit blijkt uit een Brandpunt-onderzoek, dat in de maand december is ver richt door het bureau Intomart. Het onderzoek is het tweede in een serie van zes politieke verkenningen. Het loon- en prijsbeleid is sterk gestegen op de lijst van problemen die het eerst moeten worden aangepakt. Van de 1124 ondervraagden (van 18 jaar en ouder) gaf 41 procent de hoogste voor rang aan de problematiek van lonen en prijzen. Uit het eerste onderzoek, dat in november werd gehouden, bleek dat toen 17 procent van de ondervraagden de lonen en prijzen het belangrijkste probleem achtte. De woningbouw staat nog steeds bovenaan met een per centage van 53 procent (in november 49). Op de ranglijst van kandidaten voor de post van minister-president zijn de PvdA'ers Kloos en Den Uyl flink geklommen met resp. 6,1 en 5,4 procent: in november bezetten zij nog een bescheiden plaats met 3,7 en 2,5 procent. De huidige minister-president De Jong blijft favoriet bij het publiek (10,7 procent gaf aan hem de voor keur). In de KRO-enquête waren ook enkele vragen over abortus opgeno men. Uit de antwoorden blijkt dat 80 procent vond, dat er omstandigheden zijn waarin abortus moet worden toegestaan. De onderzoekers hebben de voor standers van abortus (onder bepaalde omstandigheden) gesplitst naar le vensbeschouwing: de meeste voorstanders waren te vinden onder de niet- praktiserende katholieken (88 procent). Bij de gereformeerden was 73 pro cent vóór, bij de praktiserende katholieken 71 procent en bij de hervormden 68 procent. Drie van de verdachten in het proces tegen de Zuidmolukkers tijdens aankomst bij het gerechtsgebouw, waar ze de eisen zouden horen. DELFT (ANP) De 25-jarige ver koper J. C. K. uit Delft is dinsdag middag door de politie van Delft aan gehouden op verdenking van bedrei ging van de 21-jarige werkster, me vrouw Van S. Deze jonge vrouw was maandag aan het werk in een flatwoning aan de Debussystraat. Toen de vrouw be gon te gillen, trachtte de indringer haar tot zwijgen te brengen door haar knel te zetten tussen een deur en een muur. Nadat zij rich had weten los te rukken maakte de man zich uit de voeten. De politie onderzoekt thans of er verband bestaat tussen de mogelijke dader van het misdrijf tegenover do 21-jarige werkster en de wurgmoord op de even oude Ada Lansbergen. 99 DEN HAAG (ANP) Van de re- gering mag geen initiatief worden verwacht om voor het kienspel een uitzonderingspositie te scheppen bin nen het bestel van de geldende wet telijke voorschriften voor kansspelen. Aldus heeft minister mr. C. H. F. Po lak van justitie gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het Ka merlid mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D'66). Het Kamerlid kondigde in rijn vra gen aan, dat hij binnenkort met een initiatief-wetsontwerp komt om de Wet op de Kansspelen te wijzigen. Hij wil n.L het beoefenen van het kien spel, indien de gezamenlijke prijzen of premies waarnaar per spél kan worden meegedongen, geen grotere waarde dan honderd gulden verte genwoordigen, buiten de werkings sfeer van die wet brengen. D'66 lokt vanavond in Beek (L) een proefpro ces uit door te gaan kienen. '"Zolang het rapport van de commis- 1 sie-Donner over de zaak Wie- berdink (de op non-actief gestelde Utrechtse hoogleraar in de hartchi- rurgie) niet openbaar is gemaakt, is moeilijk te bepalen wat er precies „knelt" in de kliniek voor hart- en vaatchirurgie van het academisch ziekenhuis. Wat uit het rapport is be kend geworden, betreft mededelin gen van de voor ontslag voorgedra gen hoogleraar zelf, die zich zorgen maakt over het voortbestaan van de operatie-mogelijkheden in Utrecht. Intussen wordt daar al meer dan een halfjaar niet geopereerd, een moei lijk te verteren zaak als men weet dat tientallen hartpatiënten voor een operatie lange tijd op de wachtlijst moeten staan. Terecht maakt de Ne derlandse Hartpatiëntenvereniging zich dan ook zorgen over deze situa tie, die nu snel tot klaarheid moet worden gebracht. Dat kan alleen door een snelle openbaarmaking van het rapport-Donner. Het is te ho pen, dat minister Veringa, die het rapport deze week zou ontvangen dat ook zo ziet en dat hij zal beslui ten de bevindingen van de commis sie te publiceren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Ir. J. Manusama, de president-in-ballingschap van de republiek der Zuid-Molukken, zei gistermiddag na afloop van de rechtszaak, dat hij de geëiste straffen tegen de 35 verdachten vanuit het Zuidmolukse standpunt gezien „aan de hoge kant" vond. „De hele achtergrond van de Zuidmolukkers is tijdens het proces in de cember uitvoerig uit de doeken gedaan en ik had dan ook verwacht, dat de officier van justitie in zijn eis voorzichtiger zou zijn geweest", zo reageerde ir. Manusama. Hij gelooft evenwel, dat de uiteindelijke straffen minder zwaar zullen uitvallen. De officier van justitie, mr. dr, H. van 't Veer, sprak in zijn requisitoir de hoop uit, dat de geëiste straffen afschrikwekkend genoeg zijn voor eventueel volgende acties. „Er moet met kracht tegen deze mensen worden opgetreden, opdat zaken als deze in de toekomst kunnen worden voorkomen", motiveerde hij zijn eisen. Tegen de hoofdverdachte, de 34- jarige H. J. H. uit Capelle aan den IJssel eiste hij een gevangenisstraf van zeven jaar, omdat hij bewezen achtte, dat H. als enige heeft gestaan op de plaats bij het begin van de op rijlaan, vanwaar op hoofdagent Moo- lenaar werd geschoten. „Hij heeft gericht geschoten", aldus de officier, „Pardoes richtte hij op het bovenlichaam van de hoofdagent. Iemand, die dat doet, pleegt dood slag, die grenst aan moord". Wel had hij respect voor de saamhorigheid van de Zuidmolukkers, die elkaar niet hebben willen verraden. De 41-jarige P. C. T. uit IJssetoord, die twee en een half jaar tegen zich hoorde eisen, zag de officier van jus titie alls de grote organisator van de bezetttinigspliamnen. „Zijn gezag als voorzitter van de ordedienst KPK heeft daarbij een rolgespeeld", meen de hij. dam. Waardering bad hij voor het vele werk dlat die politie hier verzet te. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/GLASGOW Het onderzoek, dat premier Edward Heath heeft gelast naar de oorza ken van de voetbalramp in Glas gow, zal binnen een maand moe ten zijn voltooid. Zoals bekend verloren zesenzestig voetbalsup porters hierbij het leven. Intussen zoeken de plaatselijke autoriteiten van Glasgow naarstig naar enige opheldering. De ramp zal waarschijnlijk leiden tot de instelling van een regeringscom missie, die een uitgebreid onder zoek zal houden naar de veilig heid voor toeschouwers bij sport. In de St. Andrews Kathedraal werd dinsdag een requiemmis voor de slachtoffers opgedragen door aartsbisschop James Scan- lan, die de tragische gebeurtenis in het Ibrox Park Stadion een verschrikkelijke en onverwachte ramp noemde. Ruim 1200 kerk gangers woonden de requiemmis hij in de tot de laatste plaats be zette kathedraal. Honderden ston den op de trappen, die naar de in gang leidden. Maandagmiddag was ruim zes enveertigduizend gulden gestort ten behoeve van het rampenfonds. Bill Nicholson, manager van Tottenham Hotspur, heeft voorge steld een wedstrijd te spelen tus sen het Engelse elftal en wereld kampioen Brazilië, waarvan de re cette ten goede komt aan de nabe staanden van de slachtoffers. Ook FC Valencia, Benfica en de voet balbonden van West-Duitsland en Italië hebben steun toegezegd. De golfprofessionals van Schotland en Ierland zullen een wedstrijd or ganiseren waarvan de baten be stemd zijn voor het fonds. De Football Association heeft de clubs opgedragen voorafgaan de aan de wedstrijden van deze week een minuut stilte in acht te nemen. De spelers zullen een rouwband dragen. Van de 145 gewonde toeschou wers waren er dinsdagavond nog slechts vijftien in een ziekenhuis opgenomen. wos die bewaikdinig ook veel ménidler sürenig dan bij dfe procesvoering. De officier ran justitie bgon zijn requisitoir met het uitspreken van deelneming aan die nabestaanden van hoofdagent Moolienaor. Hij wees op die zware taak wefke de politie heeft om op te treden tegen agressieve ZuidlmioiLuikkers, zoals im. Sohevemiin- igen en dlezer dagen wefeir in Roitter- Mr. R. van Dijk, een van de drie raadslieden, vond, dat niet alle ver dachten collectief strafbaar kunnen worden gesteld. Wel gaf hij toe, dat allen zich hebben schuldig gemaakt aan erf- en huisvredebreuk. Mr. H. W. J. Droesen stelde in zijn pleidooi, dat niet bewezen is, dat H. J. H. het dodelijk schot op hoofdagent Moole- naar heeft gelost en dat op dit punt derhalve vrijspraak moet volgen. „Het is onredelijk uit de hele serie afgevuurde schoten één te lichten en de volle verantwoordelijkheid hier voor op één man uit de groep te leg gen", pleitte hij. Mr. W. R. F. Vermeulen belichtte vooral de psychologische kant van de zaak. Ook hij pleitte voor gelijklui dende straffen. Wegens medeplichtigheid aom_ de actie eiste mr. Vain 't Veer twee jaar gevangenisstraf tegen de 36-jarage J. C. U. udlt IJssetoord. Eenzelfde eis liet hij horen tegen de 34-jarige M. J. S. eveneens uiit IJssettoord, die die over val in Wassenaar zou hebben gieleid. Voor ailie eisen in deze zaïaik geldit „met aftrek van voorarrest". Verder wendien gevangenisstraffen vain anderhalf jaar geëist tegen de achtentwintig ZuidmotuMoers en van een jaar tegen vier andere deelne mers aan de bezetting eveneens Zuidtnoliuikkers. Een van die gevan genen, die anderhalf jaar gevange nisstraf tegen zich hooide eisen, was de 20-jarige F. F. S. uit Middelburg. De belangstelling in het gebouw voor de uitspraaik bleek niet bijster groot. Er waren slechts enkele voor aanstaande figuren uit kringen vain de betrokkenen en bij het proces be trokken politiemannen. Om half tien betraden alle verdachten de rechts zaal, vrolijk lachend maar de beken den op de tribune. In het algemeen DEN HAAG (ANP) Het perso neel bij het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen (DSM) is algemeen niet zo goed te spreken over het loon, het gebruikmaken en ontwikkelen van de capaciteiten, het promotiebeleid, de medezeggenschap en de informatie over de algemene gang van zaken. Dit is gebleken uit een enquête-on derzoek naar de arbeidsmotivatie en arbeidsvoldoening im de huidige werksituatie. Men will meer werk, dat de capa citeiten aanspreekt, meer zelfstandig heid en verantwoordelijkheid, meer informatie en medezeggenschap. Men is bereid zich voor de onderneming in te zetten, mits men werk vam vol doende niveau heeft. Evenals bij een omlamgs bij Philips gehouden ondierzoek bleek bij DSM, dat vooral die jongere werknemers vaker ontevreden zijn dan de oude ren. De officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer komt met zware tassen aan bij het gerechtsge bouw. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De in Arnhem ge vestigde Kema (een bedrijf dat zich bezighoudt met de keuring van elektrotechnische materialen) zal een onderzoek instellen naar de ma te waarin elektrische centrales mee helpen de lucht te verontreinigen. In eerste aanleg zal het onder zoek zich afspelen in het gebied rond de centrale van Rotterdam. La ter worden ook andere centrales in het onderzoek betrokken. Men kon in Arnhem nog niet meedelen of dan ook de centrales van PNEM en PZEM aan de beurt komen. Voor het onderzoek is van rege ringswege voorlopig een bedrag van een kwart miljoen gulden beschik baar gesteldi. (Van onze redactie buitenland) YAOENDE (Kameroen) Een militair tribunaal te Yaounde in de Westafrikaanse staat Kameroen heeft gisteren de rooms-katholieke bisschop van Nkongsambato, mgr. Albert Ndongmo, tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld op beschuldiging van medeplichtigheid aan een com plot tot gewelddadige omverwerping van het bewind van president Adou Ahidjo. Op diezelfde beschuldiging werd een jeugdvriend vain die bisschop, Ernest Ouamdie, ter dood veroordeeld. Nog twee personen kregen de doodstraf, veertien personen kregen .gevangenis straffen van vijf tot twintig jaar en tien werden vrijgesproken door het tribunaal. Bonjour, bonjour, ladies and gen tlemen. Vandaag een internationaal getint begin van Deze Tijd en u zult snel merken waarom. In deze kom mervolle periode, tijdens welke mo- narchistisch-gezinde uitspattingen steeds minder voorkomen, zijn het toch twee koningen die met elkaar om de gunsten van het publiek strij den. Het zijn de koningen Thialf en Voet bal. Vooreerst lijkt de heer Voetbal aan de verliezende zijde van de streep, want Thialf laat schaatsen dat het een lieve lust is en besprenkelt de bomen bovendien rijkelijk met rijp. Ms teken van zijn vorst-elijkheid, een ik. En aangezien wij onder geen enkel beding eng-nationaal-monarchistisch mogen denken, een internationale start (tenslotte is er in Oslo ge schaatst). „Tot voor kort was het een normale zaak dat men in de zomer ging zwemmen en in de winter ging schaatsenrijden. Nu moet het juist andersom". (Ir. Bosma over niet- strikt-noodzakelijke investeringen van de overheid, waartoe hij over dekte zwembaden en kunstijsbanen rekent) (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gisternacht de 32-jarige A. D. H. L. T., uit het Limburgse Nieuwstadt gearresteerd. De man, die zich uitgeeft als militair advi seur, was in het bezit van een revol ver, waarmee hij op het Stadhuis plein in het wilde weg heeft gescho ten. Behalve een gat in de glazen deur van een café aan de Lijnbaan, richt ten de kogels geen verdere schade aan. Bij zijn aanhouding bleek de man in het bezit te zijn vain 166 pa tronen, keurig verpakt in plastic zak jes. Volgens de politie is de man zonder enige aanleiding gaan schie ten. Men neemt aan dat de Limbur ger in een brooddronken bui heeft gehandeld. NEDERLANDSE VISSERS zullen in mei en in de periode van 20 augustus tot en'met 30 september in de Noord zee geen haringvisserij mogen uitoe- voor een aantal andere landen geldt fenen. Met deze maatregel die nog wordt uitvoering gegeven aan een aanbeveling van de Noordoostaitlanti- sche Visserijcoimmissie. DEN HAAG (ANP) Ongeveer zestig jeugdleiders in het wijk-, buurt en clubhuiswerk uit ons land hebben dinsdag het internationaal perscen trum ruim een uur lang bezet gehouden. Hiermee trachtten zij extra aan dacht te krijgen voor hun actie „Meer poen om welzijnswerk te doen". Zij voegden zich bij de aanwezigen op een persconferentie, die werd ge geven bij gelegenheid van het verschenen van het rapport „Beroepspraktijk jeugdwerkers". Het rapport is het resnltaat van het onderzoek naar de be roepspraktijk van jeugdleiders in het wijk-, buurt- en clubhuiswerk. De directie van de Salco verklaarde, nadat de bezetters hun bedoelingen hadden uiteengezet en hun wensen hadden kenbaar gemaakt, deze actie een fjjne ondersteuning te vinden vanuit de kringen van de werkers. TWEE PROCESSEN die verband houden met heit Leningradse vlieg- tuigkapersproces, zijn om onbekende reden een dog uitgesteld. Een van de processen zou vandaag beginnen, het tweede morgen. HET CNV-bestuur ziet geen aanlei ding om uit de Stichting van de Ar beid te stappen. Het acht wel een discussie over de zin van de stichting gewenst. Dit werd gisteren na afloop van een vergadering van het bestuur meegedeeld. DE SOVJET-REGERING heeft de aandacht van het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken geves tigd „op de vijandige campagnes van zionistische organisaties tegen Russi sche instellingen in de Verenigde Staten". Zij dreigt met sancties tegen Amerikaanse instellingen in Rusland. EEN GROEP „verontruste Nederlan ders" Is een handtekeningenactie be gonnen tegen de volkstelling. Leden van de actiegroep zijn o.m. de arts J. M. L. Burger uit Amsterdam en de heer P. A. van Dijk, eveneens uit Amsterdam. ZES KAMERLEDEN hebben een wetsontwerp ingediend om Prinsejes- dag voortaan te houden op de laatste dinsdag vain augustus om aansluiting te zoeken bij de vervroeging van de zomervakantie-periode. DEN HAAG (ANP) De tempel van Taffe, een geschenk van de Egyptische regering aan Nederland, wordt midden volgende week in ons land verwacht. Dit aan de godin Isis gewijde heiligdom, met een afmeting van 8 bij 7 meter en een liootge van 4Vi meter, weegt totaal 300 ton en is thans in 644 stukken uit de haven van Alexandrië verscheept. De tempel zal op de binnenplaats van 't Rijksmuseum van Oudheden te Leiden worden opgebouwd. In ver band met een aantal voorzieningen wordt verwacht dat de opbouw van de tempel eind 1972 zijn beslag krijgt. Nu we toch dreigen af te glijden (strikt normaal in de winter trou wens) even over naar minister Bak ker sprekend over de heer J. den Uyl, oppositieleider: „Daar ben. ifc staatssecretaris bij geweest. Formidabele man wat intel lect betreft, daar heb ik erg van ge noten. Maar in de oppositie vind ik zijn uitlatingen teveel(Bakker zei hier echt niets! M.) hij schermt met de termen rampzalig beleid, het land staat op instorten. Dan denk ik Joop, Joop, Joop, dat meen je nooit helemaal, sta je niet tegen beter we ten in te praten. Joop, toe nou, kan het niet wat anders". Gerben Karstens staat weer op de schaats, las ik. Als 't maar geen scheve is. In Rotterdam overigens betekende de sluiting van een pensionkantine een bittere tegenvaller voor een Turk, die zeer veel zin in koffie had. Uit Woede sloeg hij twee ruiten van het pension aan diggelen. Niettemin bereikte hij tóch zijn doel. Uiteindelijk kreeg hij zijn fel begeerde kopje koffie. Op het politie bureau. Maasstedelijke bisdomper. Biesbosch: Dag vogels, dag bloe men, dag (soldaten) laarzen! Dat móet frustrerend zijn voor ma riniers; willen ze nog eens wat komen redden en dan hoeft het niet meer. Dag mensen. MERIJN NEW YORK (AP) Het afge broken vredesoverleg over het Mid den-Oosten is gisteren hervat. De Is raëlische ambassadeur bij de Vere nigde Naties, Yosef Tekoah, heeft dinsdag voor het eerst sinds septem ber 1970 weer overleg gepleegd met VN-bemiddelaar Gunnar Jarring. SANTIAGO (AFP) Chili en de volksrepubliek China hebben beslo ten diplomatieke betrekkingen aan te knopen, zo heeft de Chileense minis ter van buitenlandse zaken, Clodomi- ro Almeyda, gisteren in Santiago be kendgemaakt. Het enige andere Latijns-Ameri kaanse land dat Peking heeft erkend, is Cuba. (ADVERTENTIE) AANV. NIEUWE LEERJAAR 4 JAN. 1971 WASHINGTON President van de eerste helft van zijn vierjari ge ambtstermijn in een vraagge sprek voor de televisie gezegd dat het doel van zijn regering is een „activistische economische politiek te voeren die gericht is op beheer sing van de inflatie". Hij zei te hopen de „economie op te voeren opdat we de werkeloos heid kunnen verminderen en kun nen hebben wat het land in 20 jaar niet heeft gekend - dat is een situa tie waarin we volledige werkgele genheid kunnen hebben in vredes tijd zonder de kosten van oorlog en zonder de kosten van buitensporige inflatie". In het vraaggesprek met vier tele visie-verslaggevers zei de Ameri kaanse president niet van fitm te zijn om een loon- en prijsstop te wagen. Heit belangrijkste wat zijn rege ring in de afgelopen twee jaar heeft bereikt is, volgens Nixon, het feit dait zij de Verenigde Sta/ten heeft gezet op de weg die het uit Vietnam brengt „op een wijze dde tot een eervolle vrede leidt". Hij erkende te hebben gehoopt diat de oorlog reeds in de eerste twee jaar van zijn ambtstermijn zou zijn afgelopen. De uitslag van de recente verkie zingen in Chili noemde Nixon geen tegenslag voor de Verenigde Staten. Zijn regering zal het contact met de regering-Allende in stand hon den. De VS zonden een ernstige vergissing hebben begaan als zij ge tracht zouden hebben zicih te men- ia vrij* v-erkïeaüiD^eiL <i*r- gelijke inmeninging zon zeer ernsti ge gevolgen voor de wereld hebben gehad". Nixon noemde als grote teleurstel ling tijdens zijn eerste twee jaar als president „de tragedies op de uni versiteiten van Kent in Ohio, Jack son in Missisdppi en Wisconsin, waar doden vielen tijdens demonstraties tegen de oorlog". Hij waarschuwde Hanoi opnieuw dat hij hervatting van de bombarde menten op Noord-Vietnam zal gelas ten als de infiltratie naar het zuiden wordt vergroot (de VS-luchtmaoht is inmiddels weer begonnen met bombardementen op gebieden in Noord-Vietnam, red.). Volgens Nixon moet de Sovjet- Unie een verzoenende rol spelen als •r kans is op vrede im het Midden- Oosten. De komende maanden zullen kritiek zijn. Nixon legde de nadruk op de noodzaak van geheime onder handelingen. waardoor de kaïns op succes groter zou zijn. De vier grote mogenheden zouden de voorwaarden van een regeling moeten garanderen. Hij zegde Israël opnieuw steun toe om het machtsevenwicht in het Midden-Oosten in stand te houden. „Als de Sovjet-Unie de Arabieren met wapens blijft bevoorraden, blijft er voor Israël slechts de moge lijkheid open zich voor verdere mi litaire steun tot de Verenigde Staten te wenden". Volgens de Amerikaanse president zijn de Sovjet-Unie en de Verenigde iStaten het aan de wereld verplicht te onderhandelen en hij voorspelde dat uiteiendelijk overeenstemming zal worden bereikt over beperking van de bewapening, of dit binnen een of twee jaar zal zijn, kon Nixon niet zeggen. Over het Midden-Oosten en Ber lijn liggen de meningen ver uiteen, maar er wordt onderhandeld. De Noordvietnamese vredesdelega- tie in Parijs heeft gisteren scherp afwijzend gereageerd op de verkla ring van president Nixon over Viet nam en opnieuw volledige terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit V-etnam geeist.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5