PALAVER: EENZIJDIG SUCCES TRIESTE BALANS VAN 48 DODEN Geen overlevenden bij twee vliegtuig ongelukken Wil de echte miss even op staan TWEE DODEN DOOR GASVERSTIKKING MEESTEN ZIJN GESTIKT' Geen ..manipulaties bij benoeming dr. Simonis Gemaskerde klaagzang Zes doden door aard verschuiving bij Napels Van der Louw lid van Tweede Kamer Vastgebonden jongen (18) doodg evroren Tilburgenaar (51) verongelukt Stadion ramp: binnenland buitenland Nieuw overleg in Den Haag over SLM-kwestie Elftal aan boord Deen" ramt veerboot Juliana bij Harwich Trein door sneeuw uit rails gedrukt ONTVOERING VAN NEDERLANDER OPGELOST irdxeau. 01600-48516 Buitenland MAANDAG 4 JANUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Afgaande op het aantal bezoekers en op de prestaties van de verschillende artiesten is de Palavermanifestatie '71, zaterdag in drie hallen van de Utrechtse jaar beurs, een succes geworden. Tot discussies en andere activiteiten zijn de bezoekers evenwel niet of nauwelijks gekomen, zodat van de andere kant van een teleurstelling kan worden gesproken. Palaver, een initiatief van de stichting Jeugd en Bijbel, werd be zocht door ruim 20.000 jongeren. De opzet van de manifestatie was de jeugd te confronteren met de bijbel en discussies op gang te brengen: Misschien omdat het programma te overladen was bestond er weinig gelegenheid voor eigen inbreng van de jongeren. Het programma telde drie onder delen: Een popmarkt, een reli-pop- festival en een elck-wat-wils-mid- dagprogramma (van bijbellezingen tot een optreden van Les Humphies Singers). Het relipopfestival waar aan vijf landen deelnamen, bracht een overwinning voor Liselore Ger ritsen met het liedje „Laat de kin- derkens tot mij komen": Als twee de eindigde Frida Boccara met „Un soleil d'amour". Het hoogtepunt van de dag was voor de meeste bezoekers ongetwij feld het optreden van de Zuidafri- kaanse organiste Rhoda Scott en de internationale vocalgroep Les Hum phries Singers. Beide optredens na men veel meer tijd in beslag dan was voorzien. De popmarkt probeerde op een eigentijdse manier „God te verko pen". De stands, beelddialogen, workshops, muurkrant, stukjes straattoneel, fotowanden toverden wel goedkeurende glimlachen op de monden van de aanwezigen, maar bewogen helaas weinigen tot de verwachte loslippigheid. De organi sators hadden de Nederlandse Ver eniging voor homofielen geweigerd een stand op deze popmarkt in te Ia(V-n richten. In de jaarbeurshallen bleek de COC echter wel aanwezig te zijn. De Protestantse Stichting 'ter bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming (PSVG) verleende de homofielen onderdak. Ondanks de geringe communica tie tussen de bezoekers werd Pala ver door de organisators een succes genoemd. Voorzitter van de Stich ting Jeugd en Bijbel Jacques Smit, zei ervan overtuigd te zijn, dat iedereen op zinvolle wijze met de bijbel geconfronteerd was, hetgeen de opzet van Palaver was. SCHIPHOL (ANP) De Suri naamse ministers H. S. Radhakishim (financiën, tevens vice-premier) en J. Rens (handel en industrie) zijn za terdagavond in Nederland gearri veerd. De komende week zullen zij met minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat, die als vice-minister-presi dent bovendien is belast met konink rijkszaken, besprekingen voeren over de ontstane moeilijkheden bij de uit voering van het luchtvaartakkoord tussen Suriname en Nederland. Zoals gemeld is de Surinaamse luchtvaart maatschappij SLM onlangs "vergun ning geweigerd met toestellen van Transavia vluchten uit te voeren tus sen Nederland en de West. Op de Antillen duurt de kabinets crisis voort. In politieke kringen wordt verwacht dat begin volgende week een informateur zal worden aangewezen. In deze kringen worden de namen genoemd van dr. Hubert Dennert (fractievoorzitter van de' PPA-Arubaanse patriottische partij) en Juancho Evertsz (fractievoorzitter van de NVP-nationale volkspartij) (Van onze redactie buitenland) CASTELLAMARE Het aantal doden als gevolg van de aardver schuiving die zaterdag terecht kwam op het hotel La Selva hij Napels, is gestegen tot zes. Drie van de slacht offers waren gasten van het hotel, twee waren koks, die in de keuken bezig waren en het zesde slachtoffer was een dochtertje van de hoteleige naar. Het aantal gewonden be draagt 16. Op het ogenblik van de ramp wa ren veel mensen bijeen om een huwe- ljjksreceptie bij te wonen. Het hotel La Selva, dat aan de voet van de berg Pendolo stond waar de modder en stenen vandaan kwamen, had 60 kamers, was gebouwd in de vorm van een Zwitsers chalet, telde vier verdiepingen en was in de afge lopen zomer in gebruik genomen. (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI/MADRID Het is zo goed als zeker, dat er geen over levenden zijn van de twee vliegtuigongelukken die zich het afge lopen weekeinde in het westelijke Middellandse Zeegebied hebben voorgedaan. Het totale aantal slachtoffers bedraagt dan 48. Zaterdagmorgen stortte een „Cornet" van de Egyptische luchtvaartmaat schappij „United Arab Airlines" in de woestijn ten westen van Tripoli neer, enige minuten slechts vóórdat het toestel zou landen op het vliegveld van de Lybische hoofdstad. Er bevonden, zich acht passagiers en negen bemanningsleden aan boord, die allen omkwamen. Het toe stel was op weg van Algiers naar Cairo en zou in Tripoli een tussen landing maken. De oorzaak vait het ongeval is iiièt'bekend. Er stond wel een sterke wind ëii hét zicht was slecht. Dat de Fransen van mooie vrou wen houden is bekend, maar dat ze niet eens genoeg hebben aan één Miss Frankrijk mag op zijn minst begerig lijken. Op de vroege nieuwjaarsochtend werd de 21-jarige Myriam Stocco (links) tot Miss Frankrijk 1971 uit verkoren. De schoonheid komt uit Languedoc, is 1.75 meter lang en heeft de maten 90-60-91. Alsof dit allemaal nog niet genoeg was, koos een ander schoonheidscomité eveneens in de Franse hoofdstad en óók van Oud op Nieuw de even jonge Laurence Vallée uit Marseil le tot Miss Frankrijk 1971. Ook zij poseert vol trots, gekroond en wel (rechts). De Egyptische luchtvaartautoritei ten hebben naar aanleiding van het ongeluk besloten alle Comet-toestel- len aan de grond te houden. Uitge keken zal worden naar andere typen vliegtuigen om dit toestel van Britse makelij te vervangen. In het zeegebied tussen Algiers en de Spaanse Balearen-eilanden zoeken Spaanse, Algerijnse en Franse vlieg tuigen nog steeds naar een spoor van het tweemotorige chartertoestel van het type Nord-262, dat sinds oude jaarsavond wordt vermist. Het toe stel met 31 personen aan boord, on der wie spelers en begeleiders van het Algerijnse voetbalelftal „Adal", was op weg van Algiers naar Menor- ea en had tegen middernacht nog een noodsein uitgezonden. In verband met de hoge zeegang op de plaats van het ongeluk is het volgens de leiders van de reddingsactie weinig waarschijnlijkdat nog overlevenden zullen worden gevonden. Burgemeester Thomassen en echtgenote (rechts) luisteren naar de klaag zang van een kleine demonstrant. Hij sprak tot de burgervader van achter zijn gasmasker. Namens het Centrale Actiecomité Rijnmond werd tijdens de nieuwjaarsreceptie op het stadhuis betoogd tegen de vestiging van Hoog ovens. -■ - LONDEN (AFP/Reuter) De veerboot Juliana van de maatschap pij Zeeland, die het verkeer onder houdt tussen Hoek van Holland en Harwich, is vrijdagavond dicht bij de Britse kust in aanvaring gekomen met de 300 ton metende Deense kust vaarder Thuroklint. Het Deense schip is gezonken. De bemanning kon zich tijdig in veiligheid stellen. Aan boord van de Juliana bevon den zich 620 passagiers en 77 auto's. Niemand liep letsel op. Het schip kon zonder moeilijkheden naar de haven van Harwich terugkeren. De schade aan de Juliana werd betrekkelijk on belangrijk genoemd. De Engelse politie heeft zaterdag gewaarschuwd dat er misschien onge veer 400 ton schadelijke onkruid ver delgingsmiddelen in zee drijven, af komstig van het gezonken Deense vrachtschip Thuroklint. De Engelse politie vreesde dat de vaten met ver- delgingsmiddelen lek waren gestoten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vice-voorzitter van de PvdA André van der Louw zal ir. januari lid van de Tweede Ka mer worden. Hij neemt de plaats in van de heer Berg, die directeur van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten is geworden. De heer Van der Louw is ook de belangrijkste kandidaat voor het voorzitterschap van de PvdA, dat nu nog door ir. Vondeling wordt vervuld. De groep Nieuw Links, waarin Van der Louw een der hoofdfiguren is, heeft zich in het verleden altijd tegen tegen de combinatie van partijvoor zitterschap kamerlidmaatschap ge keerd. Leden van de gendarmerie en een reddingsploeg bij een ont spoorde trein op het Franse tra ject Nimes-Lyon. De trein werd door de hevige sneeuwval in Sarras (Ardèchg) uit de rails -gedrukt. Door de "geringe snel- t - heid liep slechts één passagier verwondtógën op. (Jan onze redactie binnenland) 'SJilï.D^/SiiS'ï'ERDAM-'g. In het nienwjaarsweekéïfiffe^zljp ffiinsfe vier mensen omgekomen in het verkeer. Door gasverstikking kwamen twee personen om het leven. Een jongetje zakte door het ijs en verdronk. In Rot terdam overleed een 29-jarige Turk. Samen'met drie landgenoten verbleef hij in een pension, waar brand uitbrak. Bij zijn sprong uit het raam liep hij dadelijk letsel op. Het pension brandde vrijdag, zoals gemeld, geheel uit. In Stadskanaal richtte een brand een schade aan van ongeveer 750.000 gulden. I BONN (AP) De politie van Bonn heeft gisteren meegedeeld, dat zij het lijk heeft gevonden van een acht tienjarige jongen die tot op op zijn ondergoed was uitgekleed aan een boom was gebonden en is achterge laten om dood te vriezen. Hét slachtoffer was-Ulrich Nacken, een elektricien uit Keulen. Zaterdag ochtend vonden automobilisten het bevroren lijk in de sneeuw op een weg bij Bonn. De jongen had alleen zijn onderbroek aan. Hij was in een temperatuur van vijftien graden on der nul aan een boom gebonden. Hij is er nog in geslaagd zijn handen vrij te krijgen maar kon de touwen die zijn voeten bij elkaar hielden niet los krijgen. WENEN (APA) De Oostenrijkse politie heeft gisteren in Melk in Ne der Oostenrijk de zaterdag ontvoerde Nederlander Hans Michaël Bensdorp, zoon van de directeur van de gelijk namige chocoladefabriek, uit de han den van zijn ontvoerders weten te bevrijden. De politie hield tijdens een grote opsporingsactie in Melk een auto aan waarin de 25-jarige Hans Bensdorp en zijn twee ontvoerders zaten. Te vens kon de hand worden gelegd op vrijwel het gehele losgeld bijna 35.000 guldendat de vader hkd betaald De 51-jarige P. Verschragen uit Tilburg kwam vrijdagavond in Smil- de (Dr.) om het leven. Hij werd aan gereden door een personenauto toen hij op de rijksweg liep om in zijn auto te stappen, die op de berm ge parkeerd stond. In het ziekenhuis in Tegelen over leed gisteren de 84-jarige C. Ver- koyen uit Leopoldsburg (België) aan de gevolgen van een verkeersonge luk. Hij kwam'in Tegelen in' de door zijn zoon bestuurde auto na een slip (ADVERTENTIE) Het inzet bureau voor tijdelijke kantoorkrachten in BREDA is verhuisd van kasteelplèin naar Joris Helleputtestr. 15, waar mevrouw de Pater u gaarne alle inlichtingen verstrekt hoe u het beste uw inproduktieve uren kunt vullen en er nog geld mee verdienen ook. „v. in botsing met een tegemoetkomende vrachtauto. Twee jongelui van 19 jaar zijn in - de nacht van donderdag op vrijdag in Amsterdam-West door gasverstik- king om het leven gekomen. De slachtoffers: een 19-jarige Amster dammer (H.S.) en een Engels meisje (Y. F.). De brandende gashaard was niet op de schoorsteen aangesloten. De jongelui kwamen door zuurstof gebrek om. Zaterdagmiddag zakte de 6-jarige J. C. de Koning uit Hoofddorp door het ijs voor zijn huis. Na een half uur werd zijn stoffelijk overschot onder het ijs vandaan gehaald. In Stadskanaal heeft- een felle, uit slaande brand gistermorgen het win kelinterieur, magazijnen en woonhuis van H. J. Prummel Intermeubel vol komen verwoest. De schade wórdt voorlopig geraamd op ƒ750.000. De heer en mevrouw Prummel en hun drie kinderen van vijf, twaalf en vijftien jaar konden in nachtkleding het fel brandende pand verlaten en vonden voorlopig onderdak bij ken nissen. Bij Lokeren in België is gisteren een auto met vijf Spanjaarden uit Parlovento drie mannen, een vrouw en een jongetje in zware mist op een overgang tegen een trein gebotst. Allen werden gedood. De auto zou door het rode licht en de slagboom zijn gereden. Zeker vijftien mensen zijn zater dagmorgen om het leven gekomen bij een hotelbrand in de Japanse stad Wakayama. Elf mensen werden ge wond. Bij een botsing tussen twee perso nentreinen zijn vrijdag in het cen trum van Togo (Afrika) dertien men sen gedood en 25 gewond. (vervolg van pagina 1) Een andere ooggetuige vertelde „Ergens vooraan (bij het hek) moet iemand gevallen zijn, en toen kwam de hele menigte er achterop, als een kaartenhuis. Er was absoluut niets tegen te doen. Men zwaaide met de armen, schreeuwde hysterisch, trapte en sloeg met slechts één gedachte hier moet ik uit zien te komen. Maar het was alsof de mensen in een draaikolk terecht waren geko men. Je zag ze wegzuigen en verdwij nen in het midden. Ikzelf gleed met de rest mee, vraag niet hoe, en toen ik beneden aan de trap was aange land, lag er een dode met het gezicht tegen mij aangeklemd. Toen viel ik flauw. Weer een ander „Toen ik beneden vast kwam te zitten, lag ik op zeven af acht doden. Een ervan had ik zien stfrvëh. De aeitfc 77ft1iWpji:rin'Hp:i^Lf'fjflTif9prR manier slaagde die errn 2D0 of 300 mensen boven weg te dringen en te duwen. Als dat niet gebeurd was wa ren er nog heel wat meer aangegaan." Een van de gewonden zei: „Wat een geluk dat ik nog leef. Toen die hek ken het begaven werd ik ongeveer twintig meter meegesleurd met drie mensen boven op me en tenminste drie onder mij." Een man die mee hielp aan het reddingswerk, zei: „De ■meesten zijn gewoon gestikt. Bij de eerste zes heb ik nog geprobeerd kunstmatige ademhaling of mond-op- mond-beademing toe te passen, maar het gaf allemaal niets meer." En een politieman: „We wilden elkaar net feliciteren omdat er ditmaal niets was gebeurd. Meestal moeten we tientallen arrestaties verrichten." De sinistere sfeer op het rampter rein werd in de hand gewerkt door de snel invallende duisternis. Boven dien was het enigszins nevelig. Veel toeschouwers liepen huilend rond, op zoek naar familieleden, vrienden en 'kennissen. Een geestelijke zei: „Het was meer dan afschuwelijk. De schoenen, sokken en broekspijpen van sommige redders waren be-> smeurd met en doorweekt van het bloed." De veelal onherkenbaar makende verminkingen waren d.e oorzaak van de moeilijkheden bij de identificatie. Vele jeugdige slachtoffers droegen geen identiteitsbewijs bij zich. De lichamen van de omgekomenen werden aanvankelijk op het speel veld bij een der doelpalen gelegd. Het speelveld waarop kort tevoren Jimmy Johnstone (Celtic) en Colin Stein (Rangers) met hun scores ongewild aanleiding waren tot de emoties, die een ramp ten gevolge zouden hebben. Tijdens een voetbalwedstrijd in het Britse Bolton in 1946 vielen 33 slacht offers. Is de ramp in Glasgow de ergste in de geschiedenis van het Britse voetbal geworden, veel ver schrikkelijker nog was die in de Pe ruaanse hoofdstad Lima op 24 mei 1964, Op een gegeven- ogenblik werd toen een doelpunt afgekeurd in de wedstrijd Argentinië - Peru, en in de daarop volgende hystérie werden 300 mensen gedood en 500 gewond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het gaat bij de onrust rond de benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rotter dam volgens bijlig, eensluidende verklaringen in Nederland, niet zozeer om de persoon van dr. A. J. Simonis, maar om de benoe mingsprocedure. Verontrust blijkt men in verschillende diocesane ra den, vooral in het bisdom Rotter dam, over de opmerkingen van de pauselijke nuntiatuur in Den Haag dat bij de samenstelling van de bis schopskandidaten in het bisdom Rotterdam in hevige mate gemani puleerd zou zijn. Dr. J. van Well, voorzitter van de Rotterdamse dio cesane raad, heeft dit tijdens het weekeinde al nadrukkelijk ontkend. De benoemingsprocedure zoals die in het bisdom Rotterdam is gevólgd, toont duidelijk een aantal fasen, die niet los van elkaar gezien kun nen worden. De eerste fase was de enquête on der de kerkgangers in het bisdom. Er werden 200.000 formulieren uit gereikt, die beoogden het zogenaam de profiel te krijgen van de persoon van de gewenste bisschop. Daarvan werden er ca. 80.000 ingevuld terug ontvangen. Het resultaat van die enquête werd toegestuurd aan alle priesters van het bisdom, aan de leden van de dekenale raden en aan de re ligieuze beraden. Die kregen daar bij r en dit Was de tweede fase het verzoek om namén van kandi daten te noemen. In de reeks van 15 namen, die daaruit voortkwam, nam dr. Simonis de tweede plaats in. Juist deze fase wordt door de woordvoerder van de nuntiatuur te nadrukkelijk uit de totale proce dure gelicht, hoewel er duidelijk bij is vermeld, dat dit niet de eni ge fase was. In de volgende lase werd de tot dan toe samengestelde lijst toege zonden aan drie groeperingen, t.w. de dekens, de Rotterdamse pries ters aan de Theologische Hoge school van Amsterdam en de hoof den van dienst in het bisdom. Verzoek aan hen was de lijst terug te brengen tot acht namen en voor zien van bemerkingen over de door hen genoemde personen. Het resultaat van het werk van de drie groepen ging als advies naar het diocesaan pastoraal beraad van het bisdom Rotterdam. Op de be commentarieerde lijst van acht na men stond dr Simonis ertussen als achtste genoemd, hetgeen inhoudt en dat zou ook uit het commen taar op zijn persoon zijn gebleken dat hij zeker niet als de meest geschikte figuur aan het diocesaan pastoraal beraad werd voorgedra gen. Opdracht aan het diocesaan pas toraal beraad was nu de lijst van acht namen te reduceren tot vijf. die, in alfabetische rangorde aan het kathedraal kapittel van Rotter dam moest worden aangeboden. Op deze lijst van vijf kwam de naam van dr. Simonis niet voor zo als lip zelf dezer dagen heeft ver klaard. Het kapittel tenslotte moest de uiteindelijke voordracht van drie maken waarbij het zich niet on voorwaardelijk aan de lijst van vijf gebonden was, maar onder andere als beperking had gesteld, dat het belang van het bisdom in zijn voor dracht moest zijn gewaarborgd. De voordracht van het kapittel is via de bisschoppenvergadering en de nuntiatuur naar Rome gezon den.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5