Protest van garnalenvissers bij minister Lardinois Salaris hogere ambte naren Philips omlaag PLAFOND CANTATES UIT WEIHNACHTSORATORIUM IN PAROCHIEKERK TE SINT-JANSTEEN TEGEN „DISCRIMINERENDEPREMIEREGELING 1 PRINSEN UIT BRABANT EN ZEELAND Twee tankers vastgelopen in Westerschelde Terneuzens oudste overleden Culturele agenda stad stpeek TWEE AUTO'S TOTAL-LOSS BIJ AANRIJDING IN TERNEUZEN Voetzoeker veroorzaakt brandje in brievenbus F oto tentoonstelling in Oostburg geprolongeerd Winterweer TIJDELIJK 15 miljoen Auto rijdt door na botsing Schieting van "De Vogel" in Hengstdijk PRIJSKAARTING IN ZAAMSLAG Thérèse Stemmetz oogstte succes in Kloosterzande SCHADE BIJ SLIPPARTIJ Kerstboomverbranding in Temeuzen J. Duerinck uit Kloosterzande overleden Nieuw j aarsreceptie gemeentebestuur Oostburg MAANDAG 4 JANUARI 1971 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op het kruispunt Axelsestraat - Emmalaan - Leeu wenlaan - Tramstraat in Terneuzen had zaterdagavond om half acht een botsing tussen drie auto's plaats, waarvan er twee total-loss geraak ten en de derde zeer zwaar werd beschadigd. J. J. B. uit IJzendijke reed in de richting Axel, terwijl E. B. C. uit Terneuzen hem tegemoet reed, ge volgd door A. T. A. R. uit Biervliet. C. wilde linksaf de Tramstraat inrij den, hij sorteerde voor om aoin B. voorrang te verlenen en werd achter op gereden door R,, die ten gevolge van de gladheid niet meer kon stop pen. De beide auto's schoven door en kwamen tegen de auto van C. tot stilstand. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermorgen rond negen uur is bij boei 63 op de Westerschelde de Duitse tanker Mil- denburg vastgelopen. Rond 17.00 uur is het schip op eigen kracht vlotge- komen. Eveneens gistermorgen is in het Nauw van Bath bij boei 75 de Belgische tanker Tempest geladen met 1100 ton stookolie onderweg van Nederland naar Antwerpen vastgelopen. Het schip is rond zes uur 's avonds vlotgetrokken door de sleepboot Cobie M. van het sleepbe drijf Muller uit Terneuzen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een aangestoken voetzoeker, die werd weggegooid, ontplofte in de brievenbus van een huis in de Nieuwstraat te Terneu zen. Hierdoor ontstond begin van brand. De politie bestreed het vuur met een schuimblusser. Er ontstond enige schade. (Van onze correspondent) OOSTBURG De fototentoon stelling: „West Zeeuwsch-Vlaande- ren vroeger" heeft een ongekend grote belangstelling ondervonden. De inrichter v. d. tentoonstelling, cle heer Gittenibergar, heeft daarom be sloten deze te verlengen tot en met 6 januari. De tentoonstelling is de gehele dag geopend. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door liet K.N.M.I. op zondag om 18 uur. Aanhoudend winterweer met meest lichte tot matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag aantal uren zon: twee tot zes. Min. temp.: vier of meer gra den onder normaal. Max. temp.: vijf of meer graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 pet. Voor woensdag: aantal uren zon: een tot Vijf. Min. temp.: drie of meer graden onder normaal. Max temp.: vier of meer graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 procc-;. l'an op een geheel droog etmaal: 70 procent. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. In een brief aan minister Lardinois hebben 110 garnalenvissers uit heel Nederland geprotesteerd tegen de premie regeling voor 1971 op garnalen. De vissers, die aan boord van hun schepen de schudzeef gebruiken, zijn van mening dat zij ten opzichte van hun collega's die met de spoelsorteermachine werken worden gediscrimineerd. Volgens de voor dit jaar voorge stelde premieregeling op garnalen zouden de schudzeefvissers een pre mie van 10 cent per kilogram garna len krijgen, terwijl de gebruikers van de spoelsorteermachine 40 cent per kilogram ontvangen. Bovendien krijgen garnalenvissers, die een spoelsorteermachine op hun schip laten plaatsen daarvoor een rijksbij drage van f 3.000. In hun rekest aan de minister van Lamd'bouw en Visserij zeggen de 110 vissers, vooonniameldj.k afkom- (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN-BREDA Het sa laris van de ca. 12.000 hogere be ambten bij Philips wordt per 1 fe bruari tijdelijk met ongeveer 5% verlaagd. Dit als uitvloeisel van de loonmatiging, die door de regering is afgekondigd. De salarisverhoging voor de hogere beambten bij Philips bedraagt over 1971 gemiddeld 11%, t.w. 9% normverhoging en ca. 2% leeftijds- en beoordelingsverhoging. De 9% normverhoging wordt over de maanden februari, maart en april teruggebracht tot de door de rege ring toegestane 3%, vermeerderd met de doorberekende f 400,-. Ver geleken met het salaris dat de hoge re beambten van Philips nu in janu ari ontvangen (het decembersalaris plus ca. 11%) betekent dit een ver laging van ca. 5%. Dat Philips voor de hogere be ambten de loonmatiging niet op 1 januari heeft laten ingaan maar op 1 februari komt omdat de computer alle gegevens niet tijdig heeft kun nen verwerken. Over de maanden mei, juni en juli wordt het salaris dat de hogere beambten in de drie voorgaande maanden ontvingen met de door de regering toegestane 1% verhoogd. Vanaf 1 augustus wordt weer het volledige salaris uitge keerd, dat wil zeggen het salaris dat de hogere beambten in januari kre-- gen. Nadrukkelijk is bepaald dat de maatregel geen effect zal hebben op de (hogere) vakantietoeslag en op de winstuitkering. Volgens insiders betekent alleen al de loonmatiging voor de hogere beambten bij Philips een mindere uitgave van ca f 15.000.000,-. Bij Philips vallen de hogere beambten niet onder een CAO. Ze hebben een individueel arbeidscontract. Voor de leden van de hoofdstaf (directeuren, adjunct-directeuren) in totaal enige honderden personen gaat de loonma tiging op 1 januari in, voor het CAO-personeel op 1 april. In een brief, die de hogere beambten zater dag hebben gekregen zegt ir. F. Philips, president van het concern, „het in hoge mate te betreuren, dat de partijen die bij de loonvorming in ons land zijn betrokken elkaar niet hebben kunnen vinden om de onrustbarende stijging van de infla tie af te remmen". Ir. Philips schrijft te beseffen, dat de maatre gel „voor u een offer betekent, maar ik hoop dat het nationaal beoogde effect bereikt zal worden". O (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE In de nacht van zaterdag op zondag is een personenauto te Groenendijk tegen de woning van D.S. gebotst. Aan het huis werd lichte schade toegebracht. De bestuurder van de auto is na deze aanrijding doorgereden. sbiig uit Breskens, Colijnspiiaat- Har- lingen en Delfzijl, dat zij met grote zorg de voortzetting van de huidige premieregeling en de nog meer dis criminerende plannen voor 1971 te gemoet zien. De brief wordt van daag door de heer J. de Winde uit Breskens aan minister Lardinois op het departement in Den Haag over handigd. De heer De Winde, zelf garnalenvisser, zal in tegenwoordig heid van ir. Th. J. Tiemstra. hoofd van de directie visserijen, een on derhoud met de bewindsman heb ben. Al drie jaar heerst in het wereldje van de garnalenvissers verschil van mening over het nuttig effect van de door de directie visserijen gepro pageerde en gesubsidieerde spoel sorteermachine die bedoeld is om de kwaliteit van het produkt te verbe teren. Het overgrote deel van de naar schatting 170 tot 180 garnalenvissers zweert echter nog bij de schudzeef. die volgens hen sneller werkt dan de spoelsorteermachine. Ook zien veel vissers op tegen de aanschaf prijs van de spoelsorteermachine: f 9.800. Op het ogenblik hebben onge veer 25 a 30 gaimalenvissers een spoelsortfiermachin-e laten plaatsen. op hun schip (Van onze correspondent) HENGSTDIJK De schuttersso- ciëteit „De Vogel" hield in het café van de heer P. van Dijk een schie ting waaraan 65 schutters deelna men. De uitslag hiervan was: wip één: hoge vogel, A. de Maat, Osse- nisse; eerste zijvogel, J. de Waal, Ossenisse; tweede zijvogel, A. Ver hoeven, Kloosterzande. Wip twee: hoge vogel, C. de Bodt, Terhole; eerste zijvogel, W. Hermans, Hengstdijk: tweede zijvogel, M. de Letter, Koewacht. Grootste aantal kleine vogels: A. van Acker. Terho le, vier stuks. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG In café „Heit wa pen van Zeeland" werd een prijs- kaarting gehouden. De uitslag was: 1 Joh. de Feijter, 2 G. Groenenwoud (Axel), 3 F. Baireman, 4 H. van de Voorde, 5 L. H-eij-ens. De wedstrijd leiding was in handen van de heer M. Willemsen. (Van onze correspondent) YERSEKE In een woning in de Dahlialaan te Yerseke, waar zoals gemeld het plafond be zweek en gedeeltelijk op een één maand oude baby terecht kwam, kregen midden in de nacht van vrijdag op zaterdag de ouders de schrik van hun leven toen ook in hun slaapkamer het plafond naar beneden kwam. Gelukkig ook nu weer zonder lichamelijk letsel te veroorzaken. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Ondanks het bijzonder slechte weer was het vestzaktheater Krokodilbar tn Kloosterzande nog behoorlijk vol bij een optreden van Thérèse Steinmetz. In een 30 minuten durende show. waarbij ze aan de piano werd bijge staan door Peter Jongeneel. vertolk te ze veel van haar bekende liedjes, zoals „De kinderen van het Dorp", „Oogstfeest", „De drie vrienden" en een Russisch volksliedje. Het applaus bij haar laatste liedje „Shalom" maakte duidelijk dat haar optreden zeer werd gewaardeerd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tengevolge van die gladheid kwamen zaterdagmiddag oen kwairt voor twee twee personen auto's bestuurd dioo-r H. B. uit Ter- neuzen en J. de P. uit Hoek. met elkaar in botsing in de Noordstraat te Terneuzen. Er ontstond aanzien lijke schade. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Evenals in voor gaande jaren organiseert het actieco mité Terneuzen (A.C.T.) weer een kerstboomverbranding in de Serlip- pensfa-aait. De bomen kunnen vanaf vier uur ter plaatse worden ingele verd. Om zeven uur zal met de verbranding een aanvang worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het rusthuis Scheldeoord is op nieuwjaarsdag overleden de heer P. D. Kaijser. De heer Kaijser bereikte op 12 decem ber van het vorig jaar de honderdja rige leeftijd en was de oudste inwo ner van Terneuzen. Reeds geruime tijd liet zijn gezondheid te wensen over. v Dinsdagmiddag om kwart over twee zal in het rusthuis een rouw dienst worden verzorgd waarna op 15.00 uur de begrafenis zal plaats vinden op de algemene begraaf plaats te Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) In het Hulst is KLOOSTERZANDE Sint-Liduinaziekenhuis te op oudejaarsdag de heer J. B. J. Duerinck overleden. De heer Due rinck bereikte de leeftijd van 61 jaar. De heer Duerinck was directeur van het grafische bedrijf J. Due- rinck-Krachten en gaf het nieuws- en reclameweekblad „Zeelandia" uit. De overledene was gedurende meer dan twintig jaar voorzitter van de voetbalvereniging Hontenisse. Vanavond wordt om zeven uur iin de H. Marinuskerk een eucharistie viering gehouden. De teraardebe stelling vindt plaats morgenmiddag om twee uur op de begraafplaats van de parochiekerk van de H. Ma- rinus in Groenendijk. (Van onze correspondent) ZUNDERT De minder goede weersomstandigheden van zaterdag avond hebben aan het slagen van het prinsenbal in hotel De Roskam in Zundert geen afbreuk gedaan. Elf prinsen met hun gevolg werden voor dit festijn uitgenodigd en hebben hieraan gevolg gegeven. De blaaska pel Die Lustige Gesellen uit Sprun- del verleende belangeloos medewer king tot het slagen van de avond, hierin bijgestaan door de vele be zoekende hofkapellen. De ruim 1.000 bezoekers hebben dan ook de hele avond en nacht volop kunnen hossen en dansen op echte carnavalsmuziek. De nar van de Leuttappers uit Gilze werd tot beste nar van de avond uitgeroepen en als zodanig onder scheiden. Met gering verschil werd de nar van de Peeënzaaiers uit Hoe ven een goede tweede. Prins Bert II werd tot erelid van de hofkapel De Luiers bevorderd. Deze prins liet zich ook niet onbetuigd. Alle bezoe kende prinsen werden geridders in de orde van de Maonblussers. Prins Bert II had de meeste moeite om voor alle aan hem verleende onderschei dingen op zijn galatenue nog een plaatsje te vinden. Het optreden van het majorettenpeloton van De Leut tappers uit Gilze werd door de be zoekers bijzonder gewaardeerd. Een succes voor de organisators, de car navalsvereniging De Maonblussers waarvan de voorzitter de heer P. Korsmit zegt: „We hehben dit jaar prinsen uit geheel Brabant en Zeeuwsch-VIaanderen uitgenodigd. Onze plannen om 't volgend jaar ook carnavalsverenigingenuit Twente, Noord-Holland en Limburg uit te nodigen gaan zeker door". (Van onze correspondent) OOSTBURG Het gemeentebe stuur van Oostburg houdt vanavond van zeven tot negen uur een nieuw jaarsreceptie in het gemeentehuis te Oostburg. EEN DC-8 van de National Airlines in de VS is gisteren gekaapt en in Cuba geland. Er waren 88 passagiers èh 8 bemanningsleden aan boord. Het toestel, dat vloog van Los Angeles naar Florida, is veilig in Miami te ruggekeerd. DE SPAANSE POLITIE heeft tien tallen winkels en cafés in Bilbao en omgeving gelast voor vijf dagen ge stoten te blijven. De betrokken zaken hielden vorige week uit protest tegen de vonnissen inBurgos hun deuren gesloten. MINISTER LUNS heeft gisteren zijn bezoek aan Iran beëindigd en is naar Saoedi-Arabië gevlogen. AMSTERDAMSE taxichauffeurs heb ben zaterdagavond drie kwartier de Leidsestraat geblokkeerd uit protest tegen „het lakse politie-optreden te gen parkeerders", van wie zij last ondervinden. EEN DODE en vele gewonden vielen gisteren tijd^ps een gevangenisoproer inManilla. De gevangenen gingen elkaar met pijl en boog, messen en bijlen te lijf. 1(1 GEHEEL Griekenland zijn giste ren de feesten begonnen ter gelegen heid van de 150e verjaardag van dé osiüfhankelijkheidsoorlog teigen de Turken. -V. IN WüRZBURG is gisteren de eerste algemene synode van de katholieke bisdommen ip West-Duitsland ge opend onder voorzitterschap van de aartsbisschop van Miinchen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de maand ja nuari kunnen de diverse toneellief hebbers, muziekminnaars en bio- scoopgangers in Zeeland weer ruim schoots aan hun trekken komen. Op de maandelijkse agenda van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland staan weer diverse voorstellingen gepland. Het hoogtepunt voor de muziekliefhebbers is ons inziens de uitvoering van cantates 4, 5 en 6 uit Wiehnachtsoratorium van J.S. Bach, die op 9 januari wordt gegeven in de parochiekerk van Sint-Jansteen. Zuidelijk Toneel Globe zal even eens op 9 januari in het Zuidland- theater hoge bezoekersaantallen trekken met de voorstelling van „Varkens" (Live Like Pigs) van John Arden. Voor de cabaretliefheb bers is de gang op 25 januari naar het Terneuzense Zuidlandtheater een „must". Dan treedt Herman van Veen op. AXEL 15 januari soul- en pop- musicshow in De Halle. 20.00 uur; o.a. optreden van Earth and Fire en Rob Hoeke. 18 januari De Halle 20 uur: Zuidelijk Toneel Globe. GOES 5 januari Prins van Oranje 20 uur: voordracht door Wim Hornman over „Dom Helder Cama- ra, de rode aartsbisschop". 15 janua ri: Prins van Oranje 20 uur: Zuide lijk Toneel Globe, vermoedelijk met „Morgen zien wij verder". 19 janua ri 14.00 uur en 20 januari 11.00 en 15.00 uur: Prins van Ornaje, de Nieuwe Komedie met „Vallen en opstaan". Jeugdvoorstellingen voor het voortgezet onderwijs. 27 januari Aula Chr. Lyceum 20.00 uur: concert door het duo Henk Vos fluit, en Sara Strumphler, harp met werken van o.a. Bach, Mozart en Faurè. HULST 28 januari r.-k. techn. school: „De Telefoon", opera van Menotti. Jeugdconcert voor het voortgezet onderwijs i.s.m. „Het Schoolconcert". KORTGENE 8 januari: Koren beurs 20 uur: voordracht Wim Horn man over Zuid-Amerika „Nog die per de jungle in" met dia's. KRUININGEN 14 januari: aula gemeentelijke mavo 13.30 uur: volksliederenconeert door Maria en Roberto van Lint. MIDDELBURG 9 januari: schouwburg 20.00 uur: Vlaams pia nokwartet, bestaande uit Rudolf Werthen, viool, Roland Coryn, altvi ool, Marcel Lequex, cello en Louis Pas, piano. Werken van Jef Maes, Louis de Meester, Lucien Goethals. Daan Manneke en Bohislav Martinu. Het betreft allemaal eerste uitvoe ringen voor Nederland. Het klavier concert van Daan Manneke is een première. De componist zal tijdens de avond van de uitvoering zelf zijn werk toelichten. 13 januari: Citythe ater 20.00 uur: filmvoorstelling van „Het zaad van de mens", film van de satiricus Marco Ferreri. 14 janua ri: De Schakel 20.00 uur: Nederland se reisvereniging, lezing van A Huisson over Israël. 14 januar: ge bouw Abdij 11.20 uur: lezing prof. dr. A.G.M. van Melsen voor Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. 16 januari: concertzaal 20 uur: concert door het Nederlands Studenten Orkest o.l.v. Jan Brussen met solistische medewerking van Jarin Walta, viool. Uitgevoerd wor den werekn van Strategier, Mozart en Saint Saëns. 18 januari: Schouw burg 20 uur: enige voorstelling in Zeeland door toneelgroep theater van „Het Proces" geschreven door Franz Kafka. De regie wordt ge voerd door Dolf Verspoor. 26 janua ri: De Schakel 20 uur: lezing van de heer G.A. de Kok, hoofdredacteur P.Z.C. over het onderwerp: „Hoe komt een krant tot stand". 30 janua ri: Schouwburg 19.30 uur: in de serie hedendaags toneel 3e voorstel ling Mickery Circuit: de Spaanse toneelgroep Elks Joglars met „Joc". OOSTBURG 11 januari: bur gerzaal raadhuis 20 uur: voordracht door de heer F.H. Jilleba over de aspecten van het antiekverzamelen. SINT-JANSTEEN 9 januari, parochiekerk 20.15 uur: uitvoering van de cantates 4, 5, en 6 uit het Weihnachtsoratorium van J.S. Bach Uitvoerenden Joke Bongaerts, so praan, Nico Boer, tenor, Marianne Klep, alt, Meinard Kraak, bas en H. Bartz, orgelpositief. Het Bredaas Kamerorkest aangevuld met be roepsblazers en het gemengd koor Sint Caecilia uit Sint Jansteen. SINT-MAARTENSDIJK 16 ja nuari: Haestinge 20 uur: Cabarel Rients Gratama met zijn nieuwe programma „Knollentuin". TERNEUZEN 9 januari: Zuid landtheater 20 uur: Globe met „Var kens" (Live Like Pigs) van John Arden. 14 januari: Zuidlandtheater 20 uur: drie korte films met als hoofdfilm Whiskey Galore van Alexander Mackendrik. Deze film voorstelling van de filmliga Terneu zen is de eerste van een serie var vijf. 25 januari: Zuidlandtheater 2( uur: Herman van Veen. THOLEN 11 januari: De Oes lerschelp 11.30 en 13.00: Jules dc Corte in een programma, getiteld „Dichter, componist en zanger". VLISSINGEN 6 januari: boven zaal Britannia: Lezing drs. M.P. van den Heuvel over „Het ondergrondse Rusland". 8 januari: Het Anker 20 uur: Stichting filmkring Vlissingen met „Het feest en de gasten" van Jan Nemec. 12 januari: Burgerzaal stadhuis 20 uur: concert door het trio Jo Juda met werken van Mozart Reger en Van Beethoven. ZIERIKZEE 15 januari: Ned. Herv. ver. gebouw: filmkring „Zie- jook" presenteert „Spion aan de muur" een film van Martin Rit. Voorfilms van Jan Nemec en F. Herman van Veen op 25 januari in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Reichenbach. 22 januari: Ned. herv. ver. gebouw 20 uur: theatergezel schap Wim Zomer met het blijspel „Kinderen vallen naar boven".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3