EDDY SIJS HEEFT WELDRA EEN NIEUWE PONY tg» juk Actie voor nieuw paardje geslaagd Gestolen geld door toilet gespoeld VOGELREDDERS SLAAN GROOT ALARM VOOR BIESBOSCH GLOBE EN OTHELLO IN WANKEL EVENWICHT Liberiaans schip bij Bath vastgelopen Enige nieuwjaarspremière in Nederland stad streek W" Borsele Oostburg Nieuwjaarsreceptie B. en w. Reimerswaal Beroepingen BEVORDERING BIJ GEMEENTEPOLITIE Nieuwj aarsschieting Maatregelen voor berging olie onvoldoende Beredeneerd Décor Biljartclub Het Centrum begint toernooi om wisselbeker Oliebollenactie Steeuse Carnaval F. v. DUEREN D-N" HOM-ANDER i MAANDAG 4 JANUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) HULST Het ziet er naar uit dat de 8-jarige Eddy Sijs weer snel een nieuw ponyvriendje zal hebben. Zijn eerste pony, de tweejarige Sammy, was bij de grote brand in de hangar van de heer Kramers aan de Dullaertweg om het leven gekomen. Een bliksemactie op tweede kerstfeag in de manege, een initiatief van de Hulstenaar Wouter Burm kreeg afgelopen weekeinde zijn vervolg. Zaterdagmiddag was de heer Burm, en met hem leden van de Landelij ke Rijvereniging en de Hulster ponyclub op de markt in Hust, com pleet met zo'n vijftien paarden en een ponywagen. Iedereen die een ritje wilde maken kon dit doen, mist een zeker be dragje werd betaald. „Het was een groot succes", aldus de heer Burm. „Mensen die geen ritje maakten of geen kinderen ljij zioh hadden die in de ponywagen wildien, drukten mij een rijksdaalder of zelfs een tientje in mijn handen". Het resultaat was zaterdagavond «een bedrag van 497,65. Dit bedrag, gevoegd bij het resultaat vaj dé bliksemactie en de ruim 40 die op girorekening 260697 ten rtaif* van Sammy is gesitort maken de aanschaf van een nieuwe pony gotisch mogelijk. „Wij zijn van plan voor Eddy acht- of negenjarige pony aan te schaffen. Dat is een ideaal paa^p om te leren rijden", zo besluit de heer Bu-rm. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een 16-jarige jongen uit Breda heeft tegenover de politie bekend, dat hij een nog onbekend geldbedrag heeft doorgespoeld in een toilet van het Gemeentelijk Sportcentrum. De jongen had het geld tevoren gestolen uit enkele portemonnees van deelnemers aan een zaalvoetbaltoer nooi en uit een geldkistje van de bedrijfsleider. Verschillende gedupeerden stelden de bedrijfsleiding op de hoogte van de diefstal van portemonnees, horloges en sieraden tijdens de wedstrijden. Besloten werd alle deuren van het sportcentrum te sluiten tot de recherche was gearriveerd. Deze doorzocht het hele gebouw en vond uiteindelijk de jongen in een toilet. Twee andere jongens, die zich daar in de huurt ophielden, werden eveneens meegenomen Zij werden later vrijgelaten, hoewel zij wel iets met de diefstallen te maken schijnen te hebben. Hoe groot de buit van de 16-jarige was staat nog niet vast. De meeste gedupeerden hebben nl. nog geen aangifte gedaan bij de recherche. Voor 0.50 paardje rijden. De opbrengst is voor een nieuwe pony voor Eddy Sijs. zuid-beveland Nieuwjaarsreceptie Het colle ge van burgemeester en wethouders der gemeente Borsele is voornemens op maandag 4 januari, a.s. 's avonds vanaf 7 uur aan iedereen die daar aan behoefte gevoeld, in het ge meentehuis, Stenevate 10 te Hein- kenszand, gelegenheid te geven tot het aanbieden van nieuwjaarswensen. wesl-zeeuwsch- vlaanderen Oudejaarsprijskamp De biljart vereniging St.-Eloy heeft haar tradi tionele oudejaarsprijskamp gehou den, dit jaar in „1'Ambassadeur". Vooral A. de Maat toonde uitstekend spel in vaak moeilijke wedstrijden. Hij struikelde echter tegen kampi oen R. Meulenblok, zodat de uitslag werd: 1. R. Meuleblok, 2. A. de Maat, 3. A. Luteyn. 4. J. van Hauwe, 5. J. Quist, 6. H. Verwey, 7. J. Jansens, 8. R. Dhanens. (Van onze correspondent) KRUININGEN Zaterdagmiddag werd in het dorpshuis te Kruiningen door het College van B. en W. van de gemeente Reimerswaal een nieuw jaarsreceptie gehouden. Deze recepitie werd bijzonder druk bezocht. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rilland-Baith L. Huis man te Vlaardingem, die bedankte voor Boskoop. (Van onze correspondent) BATH. Het 60.000 ton metende Liberiaanse zeeschip Ore Prince, dat vrijdagavond in een sneeuwstorm na bij Bath is vastgelopen, is gisteren avond rond half acht door veertien boten van de Unie van Redding- en Sleepdiensten uit Antwerpen en de Zeeland van Muller N.V. uit Temeu- zen, vlotgetrokken. Het schip was geladen met erts on derweg van Narvik naar Antwerpen. Het schip heeft de reis naar Ant werpen kunnen voortzetten. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De aigent bij de gemeentepolitie de heer J. de Lange is met ingang van 1 januari 1971 bevorderd tot hoofdagent. (Van onze correspondent) KEMZEKE PAAL Aan de nieuwjaarssehiieting bij de heer A. de Bakker namen vijfenzestig schutters deel. De Belgen moesten de hoofdvogel aan de Hulstenaar Georg Blommaert laten. De beide zij vogels waren voor de Belgen Frans de Zaager uit St. Gillis en Ko Blok uit Stekene. De meeste kleine vogels waren voor Jos van Daalen uit het Belgische St. Niklaas. (Van een onzer verslaggevers) DR1MMELEN De maatregelen die genomen zijn bij het bergen van de stookolie op de Amer en bij de Biesbosch zijn onvoldoende en vandaag zullen diverse instan ties alarm slaan bij de ministeries van Verkeer en Waterstaat en CRM. Door de zuidenwind is de olie de laatste dagen verspreid en besmeurt nu grote delen van de oever van de rivier de Amer en de ingangen van de kreken. Volgens vogelwaamemers, jagers en dergelijke is het formidabele en unieke vogelbestand van de Bies bosch voor 80 tot 100 procent met olie besmeurd. Bijzonder groot ge vaar loopt de wilde zwanenkolonie. Wanneer niet op grote schaal maatregelen genomen w orden zal niet alleen het vogelbestand ten onder gaan, maar zal het water van de Biesbosch en Amer deze zomer nauwelijks nog recreatieve waarde hebben, zo is de mening van een groot aantal betrokkenen. Vandaag ontvangt burgemeester C. W. Smits van de gemeente Ma de en Drimmelen een uitvoerig rapport over de situatie van vogel beschermer Leo Jans uit Roosen daal en van de rijkspolitie, die de afgelopen dagen in het gebied heb ben gepatrouilleerd. Met deze ge gevens zal burgemeester Smits zich wenden ott Rijkswaterstaat en eventueel de ministeries. „Er zul len bijzondere maatregelen geno men moeten worden. Van het be gin af aan ben ik ongerust geweest o^er het tempo van de reiniging. En het optimisme van PNEM en Rijkswaterstaat deel ik toch niet". De verontreiniging van de Bies bosch is de laatste dagen in een emotionele sfeer gekomen. ..Het duurt allemaal te lang. De vogels zijn allemaal besmet en wanneer de zaak niet beter schoon gemaakt wordt, is het water deze zomer niet geschikt om te zwemmen of te varen". Een bewijs voor de verontrus ting is de poging die de water sportvereniging De Biesbosch vol gend weekend wil doen om met de ongeveer honderd boten van de leden de kleinere hoeveelheden olie op te vissen. Daarvoor zal de jachthaven in Drimmelen met een ijsbreker opengemaakt moeten worden. Deze week zullen de plan nen verder worden uitgewerkt. Vogelredder Leo Jans uit Roo sendaal (wiens vereniging tot nog toe maar vijftien besmette vogels heeft weten te vangen) zal van daag proberen de jacht in de Bies bosch zo gauw mogelijk gesloten te krijgen. Ook hij is bijzonder ontevreden over het effect van de olieberging tot nog toe efi spreekt zelfs over „het vakidiotisme van rijkswaterstaat", die het toezicht heeft op de olieberging. „Die kra Het met kranen uit het water halen van de olie laat teveel olie achter tussen het riet. Volgens deskundigen moet het riet afgestoken wo-deu. nen halen dan wel de olie uit het water, maar het besmeurde riet met daaraan slierten olie blijft staan. En juist tussen het riet zit ten veel vogels". Volgens de heer Jans moet dit riet met de hand verwijderd wor den. „Eén kilo olie kan straks bij het warmer weer enorme opper vlakten verontreinigen". De olie betekent niets minder dan een ramp voor het vogelbe stand. Frits Pluym, getogen in de Biesbosch, heeft vrijwel geen on besmette zwaan gezien. Jagers spreken van duizenden vogels die zijn besmet. Een jager, die veertig eenden afschoot, trof daarbij geen enkel onbesmet exemplaar aan. Dat er zo weinig dode vogels wor den aangetroffen schrijft Bies- bosch-kenner Pluym toe aan het wegkruipen van de zieke exempla ren. „Als ze ziek zijn, kruipen ze weg in het griendhout en daar zitten daar zitten de ratten op ze te wachten". Tot nu toe zijn maar vijftien besmeurde vogels gevangen. „We moeten nog wat wachten tot de beesten ziek zijn, dan kunnen we ze met netten vangen", zegt vogel- redder Jans. Zoals bekend loopt een met olie besmette watervogel grote kans een longontsteking op te lopen, omdat de olie een lek maakt in het wtaerdichte donspak ket, die de huid vrijwaart tegen direct contact met het water. Vandaag begint rijkswaterstaat met roeiboten te werken om weg gedreven olie op te vangen. „Wij hebben pech gehad dat de wind de olie heeft verspreid", zegt de heer Den Otter, die het bergingswerk leidt. De kritiek dat het met olie besmeurde riet blijft staan, legt hij opzij met te stellen dat de olie bij het warmer wordende weer de parafine verliest, zodat het hard wordt en verschilfert. Hoe het ook zij. Vandaag wordt groot alarm geslagen en zullen de deskundigen zich intensief met het probleem bezighouden. Er is nog redding voor de Biesbosch, want zo lang het ijs de Biesbosch gro tendeels afsluit, verspreidt de olie zich niet over een te grote opper vlakte. W-' *4 v v De zieke, door uitzondering. olie aangetaste zwanen op het ijs midden in de Biesbosch. Onbesmette zwanen zijn een EINDHOVEN Vondel is (voor lopig) bijgezet in het mausoleum der vaderlandse toneelliteratuur op nieuwjaarsdag. Shakespeare staat nog overeind. Gezien de nieuwjaars première door toneelgroep Globe van Shakespeare's Othello kwam de vraag bij me op of het ook niet verstandig is deze klassieke groot heid ook maar een tijdje op reces te sturen? Ondanks de grote zorg en de leuke entourage waarmee Globe deze tragedie omgeven had. ondanks mogelijke actuele thema's als discri minatie, intrige, jalouzie e.d. werd het geen overtuigend spel van vlees en bloed. Het was meer een ceremo nieel gebeuren, waarbij de afstand van bijna vier eeuwen - behoudens het wel of niet aanspreekbare histo rische gegeven - zich moeilijk om ver liet spelen. Tussen de veelbelo vende commedia dell'artige start en het volkstoneelachtige romantische slot lag zo'n intellectualistisch traag gespeeld stuk toneel, dat het dik wijls moeilijk verteerbaar werd. Othello is een stuk uit Shakespea re's derde periode, die van de grote gepassioneerde tragedies. Het^ ver haal van de Moorse veldheer Othel lo, zijn huwelijk met de blanke patriciërsdochter Desdemona en de intrigerende Jago is overbekend - tot op het filmdoek toe. Het botsen van culturen, argwaan, jaloezie, minderwaardigheidsgevoelens en het uitspelen van menselijke gevoelens tegenover elkaar zijn gegevens, die ook vier eeuwen na Shakespeare nog bestaan. De psychologische ge aardheid van de mens en zijn wijze van reageren daarop, alsmede de taal waarin wij spreken en het de cor van Turkse veldslagen e.d. zijn inmiddels wel grondig veranderd. Vorm en inhoud kwamen steeds verder uiteen te liggen. In onze tijd levend zou Shakespeare de oplossing van deze tragedie waarschijnlijk niet gezocht hebben in het over elkaar laten tuimelen van lijken over het echtelijk bed. maar rn een commune of partnerruil. Kortom: het is maar moeilijk om nu nog te geloven in- en gegrepen te worden door het thema sèe. Shakespeare blijft bijvoorbeeld nog wel boeiend om te lezen. Ook dit stuk (in de goede vertaling van Bert Voeten) biedt passages rijk aan stijlbloempjes en woordspelingen, die interessant zijn. Maar het kan bijna niet uitblijven, dat na vier eeuwen vorm en inhoud op onze planken gaan botsen. We moeten nu te veel redeneren over het „hoe", terwijl Shakespeare primair onbe kommerd volkstheater schreef. Voor de pauze was het berede neerd toneel; strak en droog gehou den zakelijkheid, afketsend op de fraaie romantische kostuums van Katinka Keus; een feest voor het oog, een kwelling voor het oor. De drie hoofdrollen zijn - tot in psycho logische handboeken tot - onderwer pen van studie geweest. Maar er ontstond niet, wat je zou kunnen noemen, een nieuw zicht op deze figuren. Het programmaboekje laat, via een tekst van Auden, Jago aan dienen als practical joker. Dat kan. Maar in de gestalte van Ton Lutz kwam hij toch niet verder dan een doodgewone schlemiel-intrigant; voor joker was hij te weinig licht voetig. De ingehouden gespeelde Moor (Andrè van den Heuvel) en Desde mona (Petra Laseur) waren voor de pauze nogal bloedarme wezens: eerst daarna - op de melodramati sche toer - hadden ze fraaie momen ten. die de zaal de adem deed in houden (om telkens erna in luid hoesten uit te barsten, ais na een preekceremonieel) De Emilia van Ann Hasekamp was daarbij nog de meest onbekommerd goed gespeelde vrouw van Jago. Maar Jeroen Krab bé als luitenant Cassio wekte de indruk zich ongelukkig te voelen in deze voor hem duidelijk wezens vreemde wereld. Dit in tegenstelling met Lo van Hensbergen, die als regisseur ook nog de rol van Desde- mona's vader Brabamtdo vervulde: de man, die weet wat „theater" is. Wanneer het spel begint en de spe lers een geweldige maskerade (met fraaie maskers van Jan Wijsbroek) opvoeren, de zaal verrast begint te klappen, verwacht je ook dat het die richting uit zal gaan. Gezien de daarop beter aansluitende slotfase van het spel, is het mogelijk dat de vlakke en trage tussen-llggende pe riode op première-koorts (de hier en diaar haperende teksfckenmis inclu sief) geschoven moet worden We houden het er daarom op, dat Globe met deze Othello nog alle goede (betere) kanten opkan. Wat tekst- inkorting zou daarbij geen kwaad lcup""=n. Genoemd moet zeker nog worden het decor van Nicolaas Wijnberg. Simpel een metaal-glazen koepel, dat de suggestie van een „open- luehit"-lucht-spel opriep en waarmee ook lichtteohnisch leuk gespeeld werd. De grime van Servaes van Eijk mag daarbij zeker wel eens vermeld worden. Slotconclusie: Een Othello, die in goede bedoelingen bleef steken, maar waaruit zeker een acceptabele (geen openbarende) uitvoering zal groeien. In totaliteit geen stuk volks toneel, zoals Globe zich zal wensen volgens de intenties van Shakespea re. H1JNK EGBERS (Van onze correspondent) HULST Zaterdag is er bij de biljartclub „Het Centrum" een begin gemaakt met het toernooi voor de jaarlijkse wisselbeker, een toernooi waarvoor in totaal 140 wedstrijden gespeeld moeten worden. In de voorronde zijn er twee groe pen van zeven spelers geloot. De eerste vier spelers van elke groep gaan over naar de finale. Deze zal plaats vinden op zaterdag 6 maart. In deze eerste wedstrijden in groep A werd topspeler Ed. Tael- man winnaar voor M. Vlassenrood. Beiden eindigden met een gelijk aantal punten, doch Taielman had een beter gemiddelde. Groep B speelt op zaterdag 16 januari. De eindstand in groep A 1 Ed. Taelman 12 gesp., 10 gew., 2 M, Vlassenrood 12 gesp, 10 gew.. 3 J. Verbunt 12 gesp, 8 gew, 4 W. Roe vers, 12 gesp, 7 gew, 5 J. Taelman 12 gesp, 3 gew, 6 A. de Kerf 12 gesp., 3 gew., 7 J. Baart 12 gesp. 1 gew. (Van onze correspondent) ST. JANSTEEN De door de stichting Steense Carnaval gehouden oliebollenactie is een groot succes ge worden Een volledige inzet van alle beschik bare mankracht zorgde er voor dat er op een dag 7.000 oliebollen aan de man werden gebracht. (ADVERTENTIE) TUINAANUt EN ONDERHOUD J bel 55766 Hoveniersbedrijf 't Bavelselaan 126 Breda hoogwater Morgen: dinsdag 5 januari: Bergen op Zoom: 9.29 en 22.07. Hansweert: 8.47 en 21.32. Terneuzen: 8.18 en 21.04. Vlissingen: 7.49 en 20.33. Wemeldinge: 9.19 en 21.57.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2