Gaat U ook vermageren 1 PARIS Hogere eisen noodzakelijk voor opleiding kappers GODSDIENSTSTRIJD IN LEGER ISRAËL Begeleiding geneesheer noodzaak voor doelti effende kuur c'estf LT^IrTTr Rechter streek hand over zijn hart Op Sabbath kan men weigeren een kanon af te schieten binnenland buitenland LICHAAMSBEWEGING SCHOONHEIDSVERZORGING STEEDS BELANGRIJKER VERWACHTINGEN ALL-ROUND (Van onze medische medewerker) Onlangs lazen we een scriptie ovei „het calorie-arm dieet en zijn toepas singen thuis". De bedoeling was n; te gaan in hoeverre patiënten, di( na een verblijf in het ziekenhuis naa huis gestuurd worden met een ver mageringsdieet, dit inderdaad oo volgden en in hoeverre er resultate geboekt werden, m.a.w. in hoeverr de gewenste vermagering optrad. Een vijftigtal personen wend or dervraagd, hun leeftijd liep van 1 tot 80 jaar. De reden voor het vol gen van een veranageririgsdieet wa ren respectievelijk ziekte, voorko men van ziekte en estetische rede nen. Al de onderzochte personei trachten voornamelijk resultaten tr bereiken door een vermagerings dieet dart werd voorgeschreven dooi een dokter. Veertien onder hen na men daarenboven nog vermagerings medicijnen en een tweetal maakt' ook nog gebruik van massage er stoombaden. De periode waarover ondervraagt verd liep over 5 jaar. Slechts 10 pc /an de patiënten volgden hun diëe egelmatig gedurende deze periode tn 24 pet van de gevallen werd he iieet slechts enige tijd nauwkeuri: jevolgd, 22 pet volgden hun diee amelijk nauwkeurig, terwijl 38 pc óch geen enkele ofwel slechts mini nale beperkingen op gebied vai /oeding oplegden. Deze beperkinger evatten hoofdzakelijk vetten ei uikers. Het gewenste resultaat was dar ■ok in verhouding. Slechts 42 pc; -.reeg een goed resultaat, terwijl 5! jet het gewenste resultaat niet be- eikte Opvallend was ook dat er ;een verband kon worden aange- oond tussen het bereiken van eer toed resultaat enerzijds en de reder, vaarom dieet gevolgd werd ander zijds. Zonder regelmatig contact met de behandelende geneesheer is succes van een veermageringsdieet zeer pro blematisch De zwaarlijvig, persoon moet op de juiste manier benaderd vorden en overtuigd worden Alle ranbliksems en schrikaanjagerij hel- >en niets. Alleen een juiste begebi ling kan een blijvend succes verze- eren Aanmoediging, begrip, en d( lodige voorlichting zijn de peilers ■an de vrhouding geneesheer waarlijvige. Vooral in de beginperi >de is aanmoediging en voorlichtinj rewenst. Vele zwaarlijvigen leggen er na zo'n 14 dagen reeds het bijltje bij reer. De rden hiervoor is tweeërlei Vooreerst duurt het twee weker -oor men effectief begint te verma geren omdat het lichaam eerst zijr 'igen reserves aanspreekt. Ter tweede is het honger-gevoel hel jrootst gedurende de eerste twee weken Vandaar ontgoochelde pa- tiëntn die veertien dagen honger geleden hebben en weinig of niets vermagerd zijn. Deze moeilijkheden worden cu. tervangen door een geneesheer dit er voldoende werk van wil maken Hij weet hoe en wanneer de patiën' dient te worden opgemonterd, hij aast, indien nodig, het dieet aan. hi? volgt de algemene toestand van pa- iënt en heeft inzVht in de klachter die vrij frequent voorkomen wan- -ïeer zwaarlijvigen een dieet begin nen te volgen. Inderdaad, ruim éénderde be klaagde zich erover moeilijkheden te hebben bij het nauwkeurig vol gen van het dieet. Deze moeilij he den waren vooral van familiale aarc' en hadden hun weerslag op het be- reiaen van het eten. Andere Datiën ten hielden er mee op, omdat ze doorgaans honger hadden en toch moesten werken, terwijl sommigen ophielden wegens lichamelijke moeilijheden zoals een gevoel van slapte of duizeligheid. Opmerkelijk was wel het feit dat de groep die geen moeilijkheden ondervond zowel bestond uit perso on cue nooit ernstig het dieet g. volgd hadden als het merendeel var, de personen die het dieet nauwkeu rig gevolgd hadden. Dit bewijst da; het nauwkeu ig dieet volgen gemak kelijk kan geschieden, zonder da dit gepaard gaat met allerhanr noeilijfcheden Lichaamsbeweging en sport zijl ioede aanvullende maatregelen on het succes van een caloriearm diee' e bevorderen en te bestendigen Nochtans blijft het dieet de hoek •teen van iedere vermagering. Son mige personen laten zich wel een; verleiden om meer te gaan eter omdat ze meer lichaamsbewegim genomen hebben. Een ochtendwandeling die gevolgd wordt door een extra-boterham be tekent eerder verdikken dan verma geren- Daarom, laten we ons ze1' geen rad voor -1---:-- ju we de snoepdoos en de suiker pot niet opnieuw te voorschijn haien -net het excuus dat we wat aan sport gaan doen Tenslotte nog dit: verwacht geen nirakelen van zogezegde vermage- ingspillen. Ofwel zijn vermagerin.gs- liillen schadelijk, ofwel zonder re sultaat In het eerste geval kunnen ze ons hormonaal stelsel of ons spijsverteringsstelsel ontregelen wat aanleiding kan geven tot futloosheid, vermoeidheid, slaptegevoel, zenuw- ichtigheid en depressies. In het tweede geval zijn ze alleen werk zaam vanuit het standpunt van de oroducent, d.w.z. zijn geldbuidel vordt dik maar de dikke patiënt wordt niet dun. Daarom gebruik nooit vermage ringsmiddelen zonder doktersadvies. Sen goed uitgebalanceerd dieet moet volstaan. Het komt er helemaal op aan zijn voorgeschreven dieet goed te volgen. Op dit gebied valt er nog heel wat te verbeteren, zoals deze - - .-♦-niptnst bewees. (Van onze Parijse correspondent) Lucy van 20 jaar was serveuze in een Parijs restaurant op 300 m afstand van Pierre Cardin. Zij was verloofd met een student in de rech ten, maar had hem niet gezegd dat zij maar serveuze was en 900 frank in de maand verdiende. Ook zij was zogenaamd studente. Om bij haar ver loofde goed voor de dag te komen wilde zij zich behoorlijk kleden en daar had zij het volgende op gevon den. Iedere dag moest zij uit het restau rant eten brengen naar de manne quins van Cardin die daar bleven dejeuneren. Telkens nam zij bij het verlaten van de boutique een pul lover of een japon mee die zij op de een of andere manier aan de man wilde brengen. Maar zij beging een grote onvoorzichtigheid. Toen zij an dermaal eten moest brengen droeg zij een van de gestolen pullovers die door een van de mannequins onmid dellijk werd herkend. Tijdens een huiszoeking vond men een paar ja ponnen en nog wat pullovers. Cardin kreeg al zijn eigendommen terug en diende bijgevolg geen klacht in. Maar de justitie liet het er niet bij zitten. Toen Lucy voor de rechtbank stond hield de advokaat een meesterlijk pleidooi. Iedereen heeft haar deze kleine overtreding vergeven zei de advokaat. In de eerste plaats Cardin zelf en daarna haar verloofde. Zij zijn sedert drie maanden gelukkig ge trouwd en verstoor dat eerste geluk niet. De rechter streek de hand over het hart en veroordeelde Lucy tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. Biddende militairen ten velde. D liefst nog stringenter geregeld willen rabbinaat een soldaat of officier aangewezen om erop toe te zien, dat de godsdienstige voorschriften wor den nageleefd en ervoor te zorgen dat de heiligheid vam de we kelijkse rustdag wordt gehandhaafd Hij heeft de bevoegdheic overtreders te rapporteren. De straf fen voor overtreders kunnen zwaar zijn tot 30 dagen in de petoet. Een soldaat aan het Jordaanse front had deze straf verdiend omdat hij op Sabbath een gasfornuis in een e Dati'im zouden de sabbath-viering zien. veldkeuken had aangestoken. „Ik maakte geen inbreuk op de rechten van de Dati'im, klaagde hij. „ik wilde alleen een warm maal hebben alvorens op wacht te gaan staan. Zij hoeven het niet te eten". De Dati'im beweren dat zelfs zulk een schijn baar kleine overtreding de atmos feer van heiligheid en eerbied voor de Sabbath vernielt. In dit geval ontsprong de soldaat de dans, dank zij een meevoelende commandant die de klacht rustig verscheurde. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Het kappers- bedrijf zal nooit ophouden të be staan. Door de eeuwen heen heeft deze bedrijfstak zich gehandhaafd. Daarom hebben wij het volste vertrouwen voor de toekomst. Wel zullen we op tijd onze bakens moeten verzetten om de ontwik keling bij te houden. Daarom zul len aan de opleiding voor kappers hogiere eisen moeten worden ge steld". Aldus de Nederlandse kappers- bond te Amsterdam, waarmee wij een gesprek hebben gehad naar aanleiding van het feit, dat on langs in Groningen, Rotterdam en Amsterdam nieuwe opleidingen voor herenkappers zijn begonnen. Deze wijken af van de normale dagvakscholen voor kappers, waarvan er tamelijk veel in ons land zijn. De nieuwe opleidingen, de zoge naamde leerlingenstelsels, zijn in het leven geroepen om de leerlingen tijdens de opleiding meer met de praktijk in aanraking te brengen. Zo werken zij vijf middagen of mor gens in de week bij hun patroon; de overige uren ontvangen zij les op een huishoud- of industrieschool. Al leen zaterdags moeten zij de hele dag in het bedrijf staan. Volgens de kappersbond voelt een kapper wei nig voor de hele dag een leerling naast zich te hebben. „Hij heeft gewoon geen gelegenheid meer een leerling het vak te leren, aangezien de meeste klanten liever niet door een leerling geholpen worden. Aan de andere kant is belangstelling voor de dagvakschool gestadig te ruggelopen, zodat naarstig naar een oplossing moest worden gezocht. Zo langzamerhand trad er een manco op in de opleiding voor herenkap pers. In samenwerking met het mi nisterie van Onderwijs is men tot deze oplossing gekomen. De leerlin gen hebben nu de mogelijkheid op dezelfde dag les te krijgen en prak tijkervaring op te doen. Het leerlingenstelsel komt overeen met dat van de dagschool. De eerste duurt evenwel twee jaar en de laat ste slechts één jaar. De kappersbond hoopt, dat hierdoor de belangstelling voor het kappersvak weer wat zal toenemen. Of deze opleiding aan de verwachtingen zal voldoen aan de niet bekend. „Daar is het nog tekort dag voor om dat te beoordelen", zo meent de bond. Wel is op de ver schillende dagscholen met dit sys teem geëxperimenteerd. Dit heeft wei aan de verwachtingen beant woord. Evenals op de dagvakscholen kun nen ook meisjes, die zich in het herenkappersvak willen bekwamen, tot het leerlingenstelsel worden toe gelaten. Het onderwijs dat wordt gegeven, is volgens de bond niet kinderachtig meer. Zo wordt de leerlingen niet alleen geleerd hoe zij het haar, een snor, of een baard moeten knippen of bijwerken, maar het gaat in feite om de gehele ver zorging van het uiterlijk. De heren kapper heeft er in de loop der jaren een belangrijke functie bijgekregen, namelijk de schoonheidsverzorging. Een dergelijke opleiding mag dan ook best, zo meent de bond, twee jaar duren. Met de praktijkervaring erbij, wordt aan het eind van de twee jaar, nadat het diploma is behaald, een goede kapper afgeleverd. Maar dit betekent nog niet het einde van de opleiding. Gedurende vijf jaar wordt de „afgestudeerde" als een bediende beschouwd en pas na die periode als een volwaardige kracht. Circa 20 leerlingen zijn bij elk van de drie leerlingenstelsels ingeschre ven. De ervaring heeft geleerd, dat op de dagvakscholen lang niet iede re leerling de opleiding voltooit- De bond hoopt dan ook, dat de animo om de cursus na het leerlingenstel sel af te maken, groter zal zijn. „Wij hebben namelijk steeds meer all-round herenkappers nodig. Wij moeten af van bet imago van het dorpsbarbiertje met al zijn nevenac tiviteiten zoals een sigaren- en siga- rettenwinkeltje". Ondanks het feit, dat de bond met betrekking tot deze bedrijfstak zich voor de toekomst niet ai te veel zorgen maakt, zijn in 1969 in ons land zo'n 300 zaken gesloten. Dit betekent, dat het werknemersbe stand in het kappersbedrijf in het afgelopen jaar met enkele honder den tot zo'n 16.000 is gedaald. De Nederlandse kappersbond schrijft dit hoofdzakelijk toe aan wat zij noemt de rompslomp rondom de BTW. „Dit heeft een aantal randbe- drijven de kop gekost". In totaal zijn er in ons land circa 10.400 heren- en dameskappersbe- drijven, waarvan ongeveer 4000 he renkappers. Over het algemeen blijft het aantal dameskapsalons tamelijk stationair. Dit is ook het geval met de opleiding voor kapsters. De toe loop is bij de dames ook veel groter. In totaal bezoeken in Nederland on geveer 3000 meisjes de scholen en de leerlingenstelsels. Reeds lang kunnen de meisjes kiezen tussen dagschool en het leerlingenstelsel. Bij de damesopleidingen is door gaans geen gebrek aan docenten, terwijl het hieraan bij de opleiding voor herenkappers maar al te vaak hapert. Maar hoe het ook zij, de kappers bond streeft ernaar de opleidingen voor kappers zoveel mogelijk actu eel te maken opdat meer jonge men sen geïnteresseerd worden in het kappersvak. Toekomstige kappers zullen meer moeten kunnen dan alleen het bij knippen van haar, snor en baard. TEL AVIV Een van de proble men die het Israëlische leger heeft op te lossen heeft niets te maken met Arabische strijdkrachten, maar is het gekibbel over de godsdienst in de eigen gelederen. Jonge orthodokse joden, in het Hebreeuws „Dati'im" genaamd, waarvan bij sommige het haar om de oren kronkelt in lange krullen en uit wier khaki-overhemden soms de franjes van hun rituele onderkleding tevoorschijn komen, dienen naast mannen die weinig of geen gods dienstig geloof hebben. Officieel hangt het leger strikt de oude joodse wet aan, terwijl het een uitweg biedt aan niet-orthodoksen. Deze uitwijkmogelijkheid is „Pikusj Nefesj", een bijbelse wet, die een jood ontslaat van elke godsdienstige verplichting die zijn leven of wel zijn in gevaar zou kannen brengen. Op grond van Pikusj Nefesj kan men zich b.v. aan het verbod van werken op de Sabbath onttrekken om een ambulance te rijden, een kanon af te schieten, een loopgraaf te graven of koplampen te ontste ken. De Dati'im evenwel beklagen zich erover dat zij de voorschriften van de orthodokse wet niet naar behoren kunnen onderhouden, of schoon zij morrend toegeven, dat de traditie moet wijken voor de veilig heid. Tezelfder tijd mopperen de niet- godsdienstige soldaten voortdurend over de vaak beperkende godsdien stige voorschriften. Het verbod van werken op de Sabbath houdt over het algemeen in, dat geen vuur mag worden gemaakt, geen afhandelin gen met geld mogen worden ver richt, geen elektrissh licht mag wor den aan of uitgedraaid en geen voertuig mag worden bestuurd. Dientengevolge zijn de cantines gesloten, is in de gemeenschappelij ke vertrekken van het kamp roken verboden en worden geen warme maaltijden verstrekt. De man die midden in dit conflict staat is briga de-generaal Sjlomo Goren, de mili taire opperrabbijn. Het is zijn taak de voorschriften van de bijbel, de Talmoed en Misjne - de boeken van de Joodse wet en haar interpretatie - toe te passen op een modern leger leger. Goren heeft zijn taak stoutmoedig en in de ogen van sommigen verras send benaderd. Hij heeft speciale gebeden geschreven, die moeten worden gebeden als iemand uit een vliegtuig springt of voor men de vijand aanvalt. Kort geleden heeft hij verordend dat de radio's in de gewone kamers van een kamp op Sabbath aan mo gen staan. Dit besluit volgde op klachten van frontsoldaten dat hun moet worden toegestaan het nieuws van de dag te horen. Aangezien zij daarbij het meest onmiddellijk be trokken zijn. Platenspelers en t.v. zijn echter op zaterdag altijd nog verboden. Terwijl deze voorschriften irriterend zijn voor de niet-gods- dienstige soldaten, zijn zij voor de Dati'im het volstrekte minimum. De verbitterdste twist tussen de gods- dienstigen en de niet-godsdienstigen betreft de vrijstelling van de dienst plicht van Yesjiva de studenten van de theologische school. De wereldsgezinden betogen dat de studenten in vele gevallen zoe ken naar een excuus om zich aan de militaire dienst te onttrekken. „Zij willen gewoon niet vechten", zei er een. „Kijk, ik ook niet maar het is ons land en wij moeten het verdedi gen". De godsdienstige soldaten den ken er anders over. Zij rechtvaardi gen de keuzen van de Yesjiva-stu- denten met de redenering, dat deze het geestelijke werk voortzetten dat nodig is om het speciale karakter van de Joodse staat te handhaven. In elk kamp is door het militaire

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5