NIEUWE BISSCHOP MET GEMENGDE GE VOET.F,NS ONTVANGEN DOODVONMSSEN OMGEZET^ JN 30 JAAR Basken niet voor vuurpeloton Textielsupermarkt - Made Textielsupermarkt - Made lekker lui M Treffer JAAR OP DOOD SPOOR Onderzoek naar dood patiënt in Utrechts ziekenhuis Kabouters Terneuzen willen grond in Kallo kopen Topjaar voor vuurwerkfabrikanten Loon steeg 13 procent Monseigneur dr. Simonis (39) naar Rotterdam VOOR BIOLOGISCHE- RIJ-EXAMEN DUURDER ÏOÜI BIJ GEBRUIK INEUUS NIET UIIGESEOTEN Geen goedkope eieren Wij gaan door met onze kortingen van 10 tot 50% BEKRACHTIGD Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920 Abonnementsprijs: 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 IE VRUE ZEEUW DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 25e Jaargang No. 6436 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM DEN HAAG Paus Paulus heeft gisteren dr. A. J. Simonis benoemd tot bisschop van Rotterdam. Deze benoeming is in Nederland, zacht gezegd, met ge mengde gevoelens ontvangen. Bis schop Simonis (39 jaar, en kapelaan in Den Haag), behoort tot de con servatieve vleugel van de Neder landse kerkprovincie. Op een pers conferentie noemde hij zichzelf gis termiddag „bewust conservatief". Omdat hij bekend slaat als een man, die onverkort vasthoudt aan de ka tholieke leer, zoals die door Rome wordt geïnterpreteerd, vreest men in de toekomst moeilijkheden bin nen het Nederlandse episcopaat, dat zich reeds meerdere malen in een conflictsituatie met Rome heeft ge plaatst gezien. Het eerste gevolg van deze be noeming zou, zo vernemen wij, wel eens een herziening kunnen zijn van de brief van de Nederlandse bis schoppen over het abortusvraagstuk. Die brief zou dezer dagen verschij nen. Omdat mgr. Simonis meteen benoemd bisschop is, moet hij ook zijn goedkeuring aan de tekst geven. Betwijfeld wordt of hij met de hui dige ontwerp-tekst akkoord zal gaan. Bij meer behoudende katholieken is onmiskenbaar voldoening te be speuren over deze benoeming. Zij zien er een erkenning in door Rome van hun bezwaren tegen de naar hun mening te grote pro gressiviteit, c.q. souplesse van de bisschoppen in geloofszaken en der gelijke. In bedoelde kringen wordt gezegd, dat bisschop Simonis be noemd is tegen het advies van de Nederlandse bisschoppen in. In dit verband is opmerkelijk dat in mei van dit jaar bij een volstrekt openbare kandidaatstelling voor een aieuwe Rotterdamse bisschop (als opvolger van mgr. Janssen) dr. Si monis de achtste van de acht kan didaten, dus de laatste was. Deze kandidaatstelling werd echter, op verzoek van de pauselijke nuntius, mgr. Felici, afgelast. De pastorale raad van Rotterdam besloot toen in meerderheid tot geheimhouding van de vijf namen, die zij kandidaat stelde. „Bij die vijf stond mijn naam niet. Dat mag u rustig weten", aldus dr. Simonis gisteren op zijn pers conferentie. Het kapittel van het bisdom Rot terdam heeft tenslotte, zoals gebrui kelijk in het geheim, de definitieve voordracht van drie kandidaten op gemaakt en in Rome ingediend. Prof. dr. P. Steenkamp (voorzit ter past. concilie en coinmissie- Steenkamp ter voorbereiding van een nationale past. raad) wil geen commentaar leveren, gezien zijn voorzitterschap van de naar hem genoemde commissie. In die positie reageren, vindt hij „onverstandig". Ir. A. Hoefnagels (voorzitter van de Actiegroep Wereldkerk) zei er bijzonder weinig zin in te hebben, noch zich geroepen te voelen om de benoeming van dr. Simonis toe te juichen of te bekritiseren. „Als u stelt: hij is toch een behoudende figuur, dan zeg ik: die benoeming past dan misschien meer in de plu riformiteit der meningen. De Actie groep Wereldkerk heeft zich van het begin af aan achter de bisschop pen gesteld, maar wij zouden het betreuren ais deze benoeming een scheiding der geesten in de Neder landse kerkprovincie zou bevorde ren. Laat men de moed' opbrengen om de diversiteit van meningen recht te doen, ook in dit college", aldus ir. Hoefnagels. commentaar 1970-1971 Onrust, "protest-acties, toenemen de geweldadigheid. Dat is zo onge veer het beeld van 1970, een jaar dat ten aanzien van vele ontwikke lingen in de samenleving de vraag doet rijzen: waar gaan we nu eigen lijk naartoe? Het is niet nodig over de gave der profetie te beschikken om te voor spellen dat ook 1971 een roerig jaar zal worden, in Nederland en in de wereld om ons heen. Kamerverkie zingen, toenemende prijsstijgingen, dreigende loonexplosies met als ge volg bedrijfssluitingen zullen in Ne derland zeker voor de nodige be roering blijven zorgen. De sfeer is toch al gespannen door de conflict situatie aan het loonfront. Weinig rooskleurig is ook het beeld om ons heen. Steeds harder wordt de vrijheidsdrang in dictato riale landen onderdrukt. Elders wordt de strijd tegen armoe en sociale onrechtvaardigheid steeds meer met terreur beantwoord. In de hele inter nationale politiek is eigenlijk maar één lichtpuntje te ontdekken: de mo gelijkheid van een wat betere ver standhouding tussen de communis tische en de vrije westerse wereld, dit dank zij de verzoeningspolitiek van de Westduitse bondskanselier Brandt. Er zullen heel wat mensen zijn, die vanavond met een wat onbeha gelijk gevoel het nieuwe jaar zullen binnengaan. Toch is er geen reden voor zwartgallig pessimisme. Veel wat nu nog verwarrend is, angst aanjagend soms, is terug te voeren tot de groeistuipen van een nieuwe maatschappij. Wij moeten nog leren te leven met de huidige welvaart staat en met zijn in feite nog on gekende mogelijkheden. Zwartkijkers en verwarde geesten zijn hier van weinig nut. Wat deze wereld nodig heeft is wat meer idea lisme, wat meer bereidheid tot per soonlijke inzet. Vanavond kunnen wij ons blind staren op het egoïsme om ons heèn. Wij kunnen ons echter ook optrekken aan dat grote leger van stille werkers; missionarissen, zen delingen, lekenvrijwilligers, ver pleegsters, jeugdleiders en zovele anderen, die vanuit hun geloof in de Heer die alles nieuw maakt hun leven in dienst hebben gesteld van de medemens. Laten wij elkaar iets van^ hun idealisme, van hun volharding toe wensen. Dan zal 1971 een gezegend jaar kunnen zijn. DEN HAAG (ANP) Het rij-exa- ,nen wordt duurder. Met ingang van 4 januari a.s. worden de inschrijfgel den voor de rij-examens over de ge hele linie met f 1,50 verhoogd. Dit heeft het centraal bureau rijvaardig heidsbewijzen meegedeeld. UTRECHT. Op last van de officier van justitie in Utrecht stelt de Utrechtse recherche een onderzoek in naar de doodsoorzaak van de 63-jarige Utrechter P. Jansen. Hij is op zondag 27 dec. j.l. in het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden. Volgens de politie is de mogelijkheid niet uitgesloten dat bij het gebruik van een infuus fouten zijn gemaakt. Mr. J. van den Berg, waarnemend hoofd parket in Utrecht, deelde des gevraagd mede dat al eerder bekend was dat bij het toedienen van een in fuus (begin deze maand) mogelijk fouten zijn gemaakt. Maandag j.l. werd de dood van de heer Jansen aan de justitiële autoriteiten gemeld, waarna sectie werd gelast. Dr. J. Zeldenrust heeft deze sectie dinsdagmorgen verricht. Toen bleek opnieuw dat wellicht geen sprake is geweest van een natuurlijke doods oorzaak. „Het lijkt mij aannemelijk dat een fout is gemaakt, maar welk causaal verband er bestaat tussen de gemaak te fout en de dood is niet duidelijk," aldus mr Van den Berg, die daaraan toevoegde, dat de betrokken patiënt last had van. een reeks kwalen die mogelijk de dood hebben versneld. Vaststaat volgens mr. Van den Berg in ieder geval, dat er geen levens kansen meer waren voor de heer Jansen. De heer Van den Berg deelde voorts mede, dat de infuus werd toe gediend door eén derdejaars ver pleegster. Waarschijnlijk is sprake geweest van een verkeerde manier van toediening. Het jaar 1970 is bij zijn eindpunt aangekomen. Vanavond volgen we in gedachten nog een keer het spoor terug. Morgen gaan we, bij leven en welzijn, op weg naar het wenkend perspectief van 365 nieu we, ongerepte dagen. DEN HAAG (ANP) Op extra goedkope eieren heeft de Neder landse consument de eerstkomende dagen nog niet te rekenen, ook niet nu de door de overheid ten behoeve van producenten en handelaren ge troffen opslagregeling bekend is. IN HAARLEM heeft een man gis ternacht voor minstens f 100.000,- schade aangebracht aan twee bedrij ven en een kleedhuis op een sport veld. (Van onze redactie buitenland) MADRID De zes ter dood veroordeelde Basken hebben gratie gekregen. Generaal Franco lieeft de doodstraffen omgezet in dertig jaar gevan genisstraf. Zijn beslissing werd bekendge maakt na een speciaal kabinets beraad, gisteren. Ook eerg?,-toren had het Spaanse kabinet al t en extra-bijeenkomst aan de Baski- sche zaak gewijd. Franco's beslissing wordt gezien als een duidelijke overwinning van de liberale ministers in zijn kabinet. Het Spaanse staatshoofd zou mede zijn gezwicht onder de druk van de internationale publieke opinie, die de door de krijgsraad in Burgos opge legde doodstraffen fel heeft veroor deeld. Het Spaanse persbureau Europa- press maakte Franco's beslissing om kwart voor zeven gisteravond be kend. Voor drie van de verdedigers van de Baskische seperatisten kwam de gratieverlening als een verrassing, In het gunstigste geval hadden zij verwacht, dat Franco slechts drie van de zes Basken zou gratiëren. In een officiële bekendmaking is meegedeeld dat het Spaanse staats hoofd de gratie heeft verleend met instemming van zijn gehele kabinet (negentien leden) en van de raad van het koninkrijk. De door de krijgsraad uitgespro ken negen vonnissen (drie van de zes Basken kregen tweemaal de doodstraf) waren gistermiddag om vijf-uur door luitenant-generaal To- mas Garcia Re-bull bekrachtigd. Zijn rapport werd onmiddellijk daarna per auto naar Madrid gebracht. De zes begenadigde Basken beho ren tot de seperatistenbeweging ETA. Met tien anderen, die tot celstraffen werden veroordeeld, stonden zij be gin deze maand in Burgos terecht. De zes gegratiëerden zijn: de 29-jarige Francisco J. Izco, de 26-jarige Joa quin Gorostidi, de 25-jarige Eduardo Uriarte, de 22-jarige Mario Onainda, de 29-jarige José Dorronsoro en de 25-jarige Francisco Larena. Izco, Gorostidi en Uriarte hadden tweemaal de doodstraf gekregen; eenmaal voor het hun toegeschreven aandeel in de moord op een politie chef en eenmaal wegens hun activi teiten in de ETA („banditisme"). De andere drie stonden alleen terecht wegens de moord op de politieman. De Temeuzense kabouters, die de Progil-grond in Kallo willen kopen, (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kabouters (Oranje Vrijstaat) in Terneuzen hebben een brief aan het gemeentebestuur van Kallo in België geschreven, waarin zij een bod doen op het terrein waar Progil een zwavelkoolstoffabriek wil vestigen. Op deze grond willen de kabouters biologisch-dynamische proef- akkers aanleggen. De Oranje Vrijstaat schrijft te hebben vernomen dat het gemeentebestuur van Kallo moeilijkheden ondervindt met de verkoop van grond aan industrieën. „Deze moeilijkheden schijnen zo hoog te lopen, dat u in arren moede gaat besluiten de grond maar aan een zwavelkoolstoffa briek te verkopen. Wij zijn blij dat wij u in deze netelige zaak de helpende hand kunnen bieden", aldus de kabouters, die verder schrijven hun aanbod te baseren op het Belgisch-Nederlandse agrarisch akkoord. De Oranje Vrijstaat spreekt de hoop uit dat zij voor 10 januari a.s. bericht van het gemeentebestuur van Kallo zal ontvangen om het contract te kunnen ondertekenen. „Op 11 januari 1971, bij volle maan, willen wij het Brussels lof gaan inzaaien", aldus de brief van de kabouters die in een apart schrijven uitvoerig wijzen op de gevaren die de vestiging van een zwavelkoolstoffa briek voor de omgeving met zich kan brengen. DEN HAAG (ANP) „Wij zijn vrijwel uitver kocht. Het Nederlandse pu bliek heeft dit jaar meer vuurwerk gekocht dan ooit tevoren. Er is tussen de 10 en 15 miljoen gulden uitgegeven voor de aan schaf van vuurwerk. Op merkelijk is evenwel, dat het kwalitatief op zeer hoog peil staande Chinese vuurwerk een steeds gro ter marktaandeel voor zich „opeist". Dit zei de heer P. A. de Bruin, directeur van de eerste Nederlandse Kunstwerkfabriek v.h. J. N. Schuurmans uit Leeu warden, aan de vooravond van het einde van 1970. De fabriek in Leeuwar den heeft dit jaar ruim 140 miljoen stuks vuurwerk afgeleverd. Uit het Chinese assortiment zijn op het ogenblik bijzonder in trek de vuurpijlen en raketjes (circa 1.250.000 stuks gin gen er over de toonbank). Ook bij de andere grote vuurwerkfabriek in ons land, de koninklijke Neder landse kunstvuurwerk- en munitiefabriek A. J. Kat v.h. Loeff N.V. in Leiden, heeft men in het afgelopen jaar bepaald niet stilgeze ten. „Het is ongetwijfeld een topjaar geworden", zo zegt stafmedewerker Chr. Hoekstein. Evenals voorgaande ja ren heeft het Nederlandse publiek steeds meer voor het duurdere vuurwerk ge kozen. Zonder aarzeling gaan stukken van 110,- of meer óver de toonbank. Wat betreft de ongeluk ken met vuurwerk zei de heer Hoekstein, dat wan neer iedere gebruiker van een stuk vuurwerk precies volgens de vermelde ge bruiksaanwijzing te werk gaat er niets kan gebeu ren. Vrijwel alle ongeluk ken zijn naar het oordeel van de heer De Bruin het gevolg van baldadigheid, hoewel de laatste jaren nogal eens jongelui probe ren zelf een soort vuur werk te fabriceren. De algemene Nederland se vereniging ter voorko men van blindheid heeft dezer dagen nog eens ten overvloede gewezen op het onoordeelkundig afsteken van vuurwerk. De vereni ging meent dat het vooral de taak van de ouders is „het gevaarlijke speelgoed uit de handen van kinde ren te houden, omdat zij in hun spel het gevaar vaak helemaal niet of slechts onvoldoende zien". Overigens geldt in ver schillende Nederlandse ge meenten voor het eerst dit jaar een strengere veror. dening voor het kopen en afsteken van vuurwerk omstreeks de jaarwisseling. Deze maatregelen zijn ge nomen in verband met het aantal ongelukken, dat jaarlijks bij het afsteken van vuurwerk gebeurt. (Zie ook pag. binnen- en buitenland Hl). (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Inclusief de uit kering van 400 gulden is het loon dit jaar gemiddeld 12,9 tot 13,4 pro cent gestegen. Dat wordt meege deeld m een jaaroverzicht van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Evenals in 1969 is de loonstijging de stijging van de arbeidsprodukti- viteit ruimschoots te boven gegaan. De stijging van de arbeidsprodukti- viteit bedroeg dit jaar vijf procent. Het reëel besteedbaar loon (van werknemers met twee kinderen on der de premiegrems) steeg dit jaar met 5,3 procent. DE 23-jarige Wouter Hermse uit Do dewaard is gistermorgen op het N.S.-rangeerterrem in Kesteren zijn linker onderbeen kwijtgeraakt. Hij viel tijdens het rangeren vam een kolenwagen. (ADVERTENTIES) verkrijgbaar bij apotheek en drogist wenst u allen een voorspoedig en gelukkig 1971. zaterdag 2 januari a.s. zijn wij de gehele dag geopend. 1NIEUWSTRAAT 104 - MADE - TELEFOON 01626-24181 lakens en slopen

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1