CAO-LOZE PERIODE IN BOUWBEDRIIF PER 1 JANUARI Bouwbonden: acties mogelijk f4.25 Britten krijgen „decimale heropvoeding" Prijsverlaging winterpot Opslagregeling voor dertig miljoen eieren MEIR DOET BEROEP OP EGYPTE voordelig uit met NS Wereldkerken bereiden dialoog over huwelijk voor binnenland buitenland YS-geleerde Kwik is nu de gevaarlijkste milieuvervuiler voordelig uit met NS TE HOOG ARKESTATIES IN GUINEA 400 GULDEN „NOODVERBAND" Weer treinverkeer over Hembrug Abortus mogelijk in Haarlemse ziekenhuizen LSD PER BRIEFKAART Pater Krekelberg in hoger beroep I Je^elucI ej 15 I WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 Bouwerkgevers De Groot, Louw en Xe Pas (v.l.n.r.) tijdens hun persconferentie. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT/DEN HAAG Per 1 januari gaat het bouw bedrijf een c.a.o.-loze periode in. Werkgevers en werk nemers hebben .vlak voor kerstmis geen overeenstem ming bereikt over vernieuwing van de c.a.o. die eind de cember afloopt. De werknemerbonden weigeren de huidige c.a.o. met een half jaar te verlengen alleen om de loonmaatregel van de rege ring te verwerken. „Als er een c.a.o. komt zal die nog over het jaar 1971 een schadeloosstelling voor de loonmaatregel inhou den", aldus de drie bouwvakbonden. De werkgevers betreuren dat het overleg is mislukt. Volgens hen zijn de werknemersvakbonden na het invoeren van de loonmaatregel met te hoge eisen gekomen voor de periode, wanneer de maatregel is afgelopen. De drie werknemersbonden stelden gisteren in een pamflet aan hun le den dat „zij niet lang genoegen kon den nemen met het uitblijven van een goedé bouw-c.a.o. Dat betekent dat er binnenkort ernstige moeilijk heden in het bouwbedrijf zullen ont staan". Op de bouwvakarbeiders wordt een beroep gedaan de bonden te steunen, „zoals dat ook is gebeurd bij de actie voor de 400 gulden". De bonden van werkgevers stelden daar entegen gisteren op een persconfe rentie, te hopen dat de werknemers „genoeg gezond verstand hebben" om geen wilde acties te ontketenen. Ze zijn niet zo benauwd dat het in de contractloze periode tot onrust op de bouwwerken zal komen. In hun pamflet herinneren de bouwbonden eraan dat de onderhan delingen over de nieuwe c.a.o. zijn vastgelopen op voorstellen van de drie honden, die in overeenstemming waren met de verklaring van NW, NKV en CNV, na de loonmaatregel van de regering. Deze verklaring hield in dat er in 1971 weliswaar een matiging ten aanzien van de lonen moet worden betracht, maar dat er toch nog een reële verbetering voor de werknemers tot stand moet ko men. Dit betekent dat met de loon matiging in het achterhoofd de lonen per 1 juli 1971' behoorlijk moe ten stijgen. (Van onze redactie buitenland) CHICAGO Kwik is nu de gevaarlijkste milieuvervuiler, en zou wel eens een grotere bedrei ging voor het menselijk leven kunnen vormen dan radioactieve neerslag van (nu verboden) kernproeven in de dampkring. Deze mededeling is afkomstig van de Amerikaanse bioloog dr. Commoner van de universiteit van Washington in St. Louis (Missouri). Op een wetenschappelijk con gres in Chicago verweet hij het Amerikaanse bureau voor voe- dings- en geneesmiddelen (FDA), miskenning van het kwikgevaar, zelfs nadat het in 1967 een vertrouwelijk rapport had ontvangen waarin werd aan gegeven dat veel kwikdeeltjes werden aangetroffen in vis uit de grote meren. Eerder deze maand keurde de FDA verscheidene partijen vis af omdat deze meer dan vijf delen kwik op het miljoen bevatten. Volgens dr. Commoner kunnen zich al verschijnselen van kwik vergiftiging (die hersenen en centraal zenuwstelsel aantast) voordoen bij mensen die voedsel eten met een kwikgehalte van vijf tot tien delen per miljoen. De gevarengrens zou dan ook verlaagd moeten worden (ADVERTENTIE) Vanaf 1 januari a.s. kost de winterpot - een heerlijke Hollandse maaltijd - nog maar (was 4J50) inclusief bedieningsgeld en BTW. Verkrijgbaar in de meeste stations restaurants. ABIDJAN. De Guinese veilig heidsdienst heeft een aantal vooraan staande personen gearresteerd in ver band met de invasie van vorige maand die door Portugal geleid zou zijn. lot. de gearresteerden behoren aartsbisschop Raymond Marie van Conakry en verscheidene voormalige medewerkers van president Sekoe Toure, zoals Barry Ibrahima, staats secretaris, en eens vooraanstaand po liticus van de oppositie, oud-minister van onderwijs Moriba Magassoeba en oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken Fode Cisse. Guinea heeft ook ongeveer honderd buitenlanders uitgewezen. Ongeveer de helft van hen zijn Duitsers. De reden voor de Guinese maat regel is nog onduidelijk. Een aantal buitenlanders zou onopzettelijk ver wikkeld zijn geraakt in de gebeurte nissen bij de invasie. De werknemers vonden de eisen te hoog, zo bleek gisteren tijdens hun persconferentie. Uitgaande van de loonmaatregel diende er per 1 juli een loonsverhoging van tien procent te komen. De werknemers hebben dit percentage niet precies op tafel ge legd, maar de werkgevers duidelijk gemaakt wat voor de vakbeweging de uitgangspunten waren. De werk gevers moesten dan zelf maar reke nen en kwamen hierbij op tien pro cent uit. Hun tegenvoorstel luidde 4,5 procent per 1 juli. Werkgevers en werknemers hebben zes keer met elkaar onderhandeld. Opmerkelijk is dat hun standpunten heel dicht bij elkaar hebben gelegen. Op 2 december (dus nog voor de loonmaatregel) scheelde het bar wei nig, of er was een akkoord geboekt. Tegen de wernemerseis van 4 pro cent per 1 januari, 3 procent per 15 mei en 2 procent per 1 december, stond een bod van de werkgevers van 3 procent per 1 januari, 2 pro cent per 15 mei en 3 procent per 31 december. In feite lag tussen deze eis en bod maar één procent in het loonniveau. Achteraf bezien zouden de werkgevers toen best een akkoord gesloten willen hebben. De werknemerseis van vlak voor Kerstmis komt voor het hele jaar 1971 neer op een stijging van het looniveau van zeker 14 procent, terwijl de werk gevers maar tot een stijging van tien procent willen gaan. In de secundaire arbeidsvoorwaarden zouden ook di verse verbeteringen komen. De ver werking van de uitkering-ineens van f 400,in de loonschalen is geen pro bleem. In hun pamflet hebben de drie vakbonden de nieuwe lonen opgeno men, zoals die naar hun mening per 1 januari moeten luiden drie pro cent loonsverhoging en verwerking van de 400 gulden in de lonen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Lardinois van Landbouw heeft een regeling ge troffen voor de opslag door expor teurs var ongeveer dertig miljoen verse Nederlandse kippe-eieren. Ex porteurs kunnen onder deze regeling eieren voor opslag in het koelhuis aanmelden tot ten hoogste tien pro cent van de door hen naar West- Duitsland geëxporteerde hoeveelheid kippe-eieren in september, oktober en november van het jaar 1970. De rege ling zal worden uitgevoerd door het produktschap voor pluimvee en eie- De exporteurs moeten de eieren voor eigen rekening en risico in het koelhuis opslaan. Bij aflevering uit het koelhuis krijgen ze een vaste prijs, die afhangt van gewichtsklasse en tijdstip van aflevering. Voor eie ren van gewichtsklasse 4, in januari uit het koelhuis uitgeslagen, ontvin gen ze 10 per honderd stuks ex clusief btw. Voor de pluimveehouder komt dit neer op 8,5 a 9 cent per ei in de genoemde gewichtsklasse. Het produktschap zal zich, behalve met de uitvoering van de opslagrege ling, ook belasten met de organisatie van de afzet van de opgeslagen eie- Er zal zorgvuldig op worden toege zien, dat het normale handelsverkeer in consumptie-eieren en ei-produkten niet worden benadeeld. In beginsel zullen de onder de re geling vallende eieren of de daaruit bereide eiprodukten buiten het EEG- gebied moeten worden afgezet. Te verwachten valt dat een dezer dagen overeenstemming zal worden bereikt over de voorwaarden waar onder de invoer van Nederlandse broedeieren in West-Duitsland kan worden hervat. De uitvoer van Ne derlandse consumptie-eieren naar West-Duitsland zal echter onmogelijk blijven tot het moment waarop het aantal gevallen van pseudo-vogelpest in ons land aanzienlijk is gedaald. De opslagregeling moet worden be schouwd als een „noodverband". De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, zei gisteravond, dat met de ze regeling in de door het Duitse in voerverbod zwaar verstoorde markt een zekere bodem wordt gelegd. Ove rigens verwacht hij van producenten zijde wel enige kritiek op het vast gestelde prijsniveau, dat volgens hem dichter bij 8,5 dan bij 9 cent per ei zal uitkomen. Deze prijs ligt 4 cent beneden de door het Landbouw Economisch In stituut berekende kostprijs. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Vanaf vandaag kun nen er weer treinen over de Hembrug rijden. Het oostelijk spoordeel van de brug. dat op 18 december door een Russisch vrachtschip werd aange varen, onderging gisteren een vuur proef. Om de brug te testen liet N.S. er een 200 ton zware ertstrein over heen rijden. Na een nauwkeurig on derzoek werd besloten het spoor voor het trein verkeer vrij te geven. In plaats van zes rijden er nog maar vier treinen per uur over de Hembrug. HAARLEM In beginsel zijn de vier ziekenhuizen in Haarlem bereid ongewenste zwangerschappen te on derbreken. Dit blijkt uit een brief van de Haarlemse specialistenvereni ging, waarin de standpunten over de ze materie van de ziekenhuisdirec ties en de medische staven worden uit eengezet. Wel wordt gezegd, dat de besluitvorming kan verschillen en dat deze soms aan een begeleidings commissie wordt overgelaten. RIG DE JANEIRO (AFP). Nieuwjaarskaarten hebben als „dekmantel" gefungeerd voor isd-smokkel van Amerika naar Brazilië. De lsd bevond zich in de kaarten die bestonden uit twee perfect op elkaar geplakte velle tjes papier. De smokkel kwam aan het licht doordat het de Bra ziliaanse PTT opviel dat een gro te hoeveelheid nieuwjaarskaar ten door een en dezelfde afzen der aan verscheidene personen in Guanabara en Sao Paulo was verstuurd. Er zijn enkele arres taties verricht. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Premier Golda Meir van Israël heeft gisteren op Egypte een beroep gedaan een nieu we vredesbladzijde op te slaan in de betrekkingen tussen beide landen. Zij deed dit in een toespraak in het par lement over het regeringsbesluit weer onder de missie-Jarring te gaan on derhandelen. Dat zal van Israëlische zijde zonder voorafgaande voorwaar den gebeuren. ,En met de wil en bereidheid niet alleen ons eigen standpunt uiteen te zetten maar ook te luisteren naar de voorstellen van de andere partij,' aldus de premier. Deze moet echter niet dreigen met hervatting van de strijd. De Israëlische premier waarschuw de tegelijkertijd dat Israël zich niet uit de bezette gebieden zou terug trekken alvorens er vrede zou zijn. Israël zal ook niet teruggaan tot de grenzen van voor de zesdaagse oorlog van 1967. Zij herhaalde dat Israël geen nieuwe deling van Jeruzalem zal toestaan. President Anwar Sadat heeft op dracht gegeven het gehele Egyptische regeringsapparaat in staat van pa raatheid voor oorlog te brengen. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten zei de president op een bijeenkomst van het kabinet, het bestuur van de Arabische Socialisti sche Unie (de enige toegestane partij) en de provinciale gouverneurs, dat „de eerste zes maanden van 1971 be slissend zullen zijn in de strijd die wij voeren tegen het zionisme en voor de bevrijding van onze gebieden." Saöat zei slechts verlenging van de wapenstilstand te zullen aanvaarden als dat geen verder uitstel van de uitvoering van de veiligheidsresolutie zou betekenen. DE AMERIKAANSE kustwacht heeft het zoeken naar de zes vermis te opvarenden van het Finse tank schip Ragny gestaakt; 31 schipbreu kelingen van de Ragny zijn aan boord van de kotter Escanabe op weg naar Bermuda. (Van onze rechtbankverslaggever) MAASTRICHT Pater E. Krekel- berg heeft gisteren hoger beroep aaiv getekend tegen het vonnis van de Maastrichtse rechtbank, waarin hij wegens opzettelijke vernieling het ingooien van een etalageruit van een sexboetiek veroordeeld is tot een geldboete van 75,„Natuurlijk ga ik in hoger beroep. Bij de actie die ik gevoerd heb ging het niet om me zelf, maar om de overtreding van de wet Gods". 'WEGENS de overweldigende be langstelling, die de tentoonstelling van werken van Salvador Dali in het museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam geniet zal de expositie met een week worden verlengd. TIEN MIJL uit de Nigeriaanse kust zijn twee visserskano's met elkaar in aanvaring gekomen en gezonken. Ge vreesd wordt dat bij dit ongeluk 27 vissers zijn omgekomen. Voor zover bekend heeft slechts één man het on geluk overleefd. (ADVERTENTIE) Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+kaart Van 5 t/m 30 januari 1971 kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee >dt: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in de periode van 5 t/m 30 januari is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+kaart? Koop er dan een aan het loket. "Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele-reisprijs. Ben driemaandskaart kost f 20.-, voor echtparen f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f 75.-. Vraagt u gelijk een januarikalendertje. (Van onze correspondent) LONDEN In het vooruitzicht van „D-day", 15 februari 1971, de dag waarop Groot-Brittannië een deci maal muntstelsel krijgt, begint van daag een reusachtige nationale her- opvoedingscampagne, die tot doel heeft de Britten decimaal te leren denken. Deze actie zal de staat ruim 1,25 miljoen pond (ruim 10 miljoen gulden) kosten en bijna twee maan den duren. In die periode moeten de Britten hun eeuwenoude, diep gewortelde ge woonten, steunend op een muntstel sel dat hopeloos antiek en ingewik keld is, volkomen afleren. Op 15 fe bruari verdwijnt de shilling en wordt het pond verdeeld in honderd nieuwe pennies. Dit vooruitzicht lacht de gro te meerderheid van de bevolking niet toe. Het staat vast, dat de decimale overschakeling veel protesten, gemor, verwarring en vergissingen zal ver oorzaken. Miljoenen conservatieve Britten zullen staande houden, dat hun oud muntstelsel, met ponden, verdeeld in 20 shilling, en shillingen onderverdeeld in 12 pence of 24 halve pennies, stukken beter was. De omschakeling zal een unieke gebeurtenis zijn in de geschiedenis van Groot-Brittannië. Zij zal tenmin ste 128 miljoen pond sterling kosten. Vijf miljoen rekenmachines moeten aangepast of vervangen worden. De publiciteitscampagne, die „D- day" voorafgaat, wordt vandaag ge opend met een grote advertentie in de meeste nationale en provinciale kranten. Vanaf 11 januari worden overal in het land affiches met af beeldingen van de nieuwe geldstuk ken aangebracht. De commerciële te levisie zal vanaf 18 januari vrijwel iedere dag korte decimale publici- teitsfilmpjes uitzenden. In januari krijgt ieder Brits huis gezin een kosteloos boekje, waarin het nieuwe muntstelsel haarfijn uit eengezet en toegelicht wordt De post begint op 4 januari aan de nationale distributie van 20 miljoen exempla ren van deze onmisbare handleiding. In de Britse postkantoren zullen bo vendien nog 5 miljoen extra exem plaren gratis uitgedeeld worden. Vreemde bezoekers van Groot-Brit tannië zullen in hun eigen land door reisbureaus, banken en Britse ambas sades decimaal voorgelicht worden. Men verwacht, dat al enkele dagen na „D-day" meer decimale dan oude geldstukken "in omloop zullen zijn. De oude geldstukken kunnen even wel nog geruime tijd gebruikt wor den. Ongeveerl4.500 banken zullen te gen „D-day" bijna 4 miljard decimale geldstukken verspreiden. Meer dan 400.000 winkeliers moeten vanaf 15 februari over voldoende nieuwe muntstukken beschikken om een vlotte omschakeling mogelijk te ma ken. 3,4 miljard van deze geldstukken zal uit nieuwe halve pennies, nieuwe pennies en nieuwe two-pence bestaan. Pessimisten voorspellen talrijke botsingen en „aangepaste prijzen", die nadelig uitvallen voor de consu ment. Het staat in ieder geval vast, dat in 1971 de behoudzucht van de Britten ernstig op de proef zal wor den gesteld. Min of meer vredelievende en vele calorieën-rijkere medeburgers, het moet er dan toch maar van komen. Van het zogeheten terugblikken, be doel ik. Je kunt wel net doen of je neus bloedt, en onbewogen het oude jaar uit-, respectievelijk het nieuwe instappen, maar er blijkt gewoon be hoefte te bestaan aan het zogeheten TERUGBLIKKEN. Hu Dat hoort er kennelijk bij, als een boom bij Kerstmis (hij valt al lekker uit, hé? Niet aanraken en water ge ven! en als speculaas bij Sinterklaas. Die behoefte tot TERUGBLIKKEN en tot OF DE DREMPEL STAAN is wel verklaarbaar: het is enerzijds het al oude, dit negotiedrijvend volkje zo vertrouwde, balans-opmaken, en an derzijds het uitspreken van de hoop dat het volgend jaar allemaal (nog) beter gaat. Goed. ik blik dus terug. In de poli tiek is er in ons land in 1970 nauwe lijks iets, om niet te zeggen niets ver anderd. Gelieve dus de terugblikken van vorig jaar te raadplegen. In de internationale politieke ver houdingen is evenmin veel wijziging gekomen. De enige uitzondering zou men de Duitse Oost-politiek kunnen noemen, maar daar staat tegerurver dat ik voor wat de houding van de SDU/CS U-opposoitie betreft, kan te rugverwijzen naar de terugblikken van zo'n 30 jaar geleden. In de kerkelijke wereld is dit jaar opnieuw weinig veranderd, zodat ik voor het zesde achtereenvolgende jaar naar het tweede Vaticaans con cilie als de jongste opmerkelijke ge beurtenis moet verwijzen. Ik bedoel maar: er is veel meer niet gebeurd dan wel. Wat dan wel? Om bij ons eigen landje te blijven; het meest bedrijvi ge maar ook meest kneuterige volkje uit de sprookjeswereld ontpopte zich als de nieuwe revolutionairen, en als er een sprookje ooit waar is gewor den dan is het dit wel: ze bezetten meteen enkele raadszeteltjes. Maar de revolutie slaat nogal eens haar eigen zoontjes, en ik vrees dan ook dat deze fakkel der progressie snel kab-OUT-ter is. Wat nog niets zegt over het lot der revolutie zelve, immers we hebben ook de elfjes zien opstaan, ofwel prozaïscher: de dolle Mina's. Die houden het nog wel een tijdje, vrouwen zijn taaier in die dingen. Dit nijver elfenvolkje heeft samen met haar meer meditatieve dan actie ve kabouierbroertjes belangrijke din gen gedaan in 1970, vergist u zich daar niet in. Mede door hun toedoen is het fenomeen „kraken" hier binnen korte tijd gemeengoed geworden. Vooral m de eerste helft van dit jaar zijn er legio leegstaande panden ge kraakt. En het opmerkelijke was, dat vele lokale overheden met min of meer verholen welgevallen toekeken. Be halve in Amsterdam, als men daar ook een burenruzie door de vingers ziet, staan prompt de hele Dam en belendende stadsdelen op zijn kop. Met, ook deze nazomer weer, een echte Haexe rechtopstaande law-and- order-toegift van wat Jannen. 'A Maar U-dinkt daar misschien an ders over. De (nóg spotgoedkope) groeten en tot morgen voor TERUG BLIK deel 2. MERIJN. GENèVE (KNP) De lutherse wereldfederatie, de gereformeerde wereldbond en het Vaticaan hebben in Rome voorbereidende besprekin gen gevoerd om te komen tot een ge meenschappelijke dialoog over dc theologie van het huwelijk en in het bijzonder over het gemengde huwe lijk. Lutheranen en gereformeerden willen met het Vaticaan allereerst spreken over de katholieke opvatting van het huwelyk als sacrament en de onontbindbaarheid van het huwelijk. De katholiek-protestantse dialoog zal zich concentreren op de theologi sche kernproblemen, die met ge mengde huwelijken samenhangen. Het ligt in de bedoeling dat het ge sprek in 1973 is afgerond. Hiermee wordt op wereldniveau het voorbeeld gevolgd van de ge sprekken, die al op nationaal terrein zijn gevoerd en die met name in ons land tot overeenstemming hebben geleid.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9