LOUIS EN FRANS MAAKTEN LAATSTE RONDE Oesterkwekers voelen zich benadeeld Klacht over ambulance SVASPA Ministers menen: Hoechst gtng niet buiten boekje KAMERLID DUSARDUIJN OVERWEEGT VRAGEN AAN REGERING TE STELLEN Raadslid Balk blijft ijveren voor schoolraad Terneuzen Hengsten- keuring in Den Bosch stad streek Uitbreiding Borseler telefooncentrale ZWARE SCHADE BIJ SLIPPARTIJ Pleidooi HIER AFFAIRE STIKKELORUM Denk aan uw melkman. Strooi op tijd. Gladweg stoepenzout. Sui kerf abrieken over naar Suiker Unie Vuilnisophaaldienst gemoderniseerd VOORDEEL Man zwaar gewond bij slipparti; in Brouwershaven Uitbreiding Goese telefooncentrale Lichte vorst WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 Zoals wij vorige week al meldden, zijn de ïerseker oesterkwekers bijzon der verontwaardigd over de wijze waarop zij door het rijk inzake hun schade claims behandeld zijn. Zij verwijten het ministerie voor Verkeer en Water staat (de verantwoordelijke) dat het de behandeling van de schadeclaims volledig heeft overgelaten aan de centrale accountantsdienst, een afdeling van het ministerie van Financiën. Volgens de oesterkwekers heeft „waterstaat" te laks gehandeld door de C.A.D. te zelfstandig te laten wer ken, terwijl deze dienst geen enkele praktijkervaring op het gebied van oestercultures heeft. Men stelt zelfs de vraag of het ministerie van Ver keer en Waterstaat op de hoogte was van het feit, dat de C.A.D. naar Yer- seke is gegaan. Een ander bezwaar acht men het, dat bij de cijfers die de eerste Yerse- kenaren voorgeschoteld kregen, geen behoorlijke toelichting of gedetail leerde specificatie was. Men eist een uitvoerige boekhoudkundige verant woording en bovendien nog een dui delijk taxatierapport. Dat de C.A.D. deze gegevens heeft achtergehouden, duidt er volgens de betrokkenen op, dat het totaal uit te keren bedrag wel eens te laag zou kunnen uitvallen. Met name heeft men het idee, dat de „kleintjes" er slecht afkomen. „De C.A.D. is voor ons onaanvaard baar als partner. Wij willen alleen rechtstreeks met de verantwoordelij ke instantie, verkeer en waterstaat, onderhandelen en van haar de claims toegewezen krijgen. Maar er was zelfs geen enkele ambtenaar van dit ministerie bij, toen wij vorige week van de centrale accountantsdienst te horen kregen, hoe hoog het aan ons (Van een onzer verslaggevers) BORSELE Op dinsdag 5 jan. wordt de capaciteit van de telefoon centrale te Borsele met 100 nummers uitgebreid. Behalve in enkele geval len, waarvoor de kabelverbinding nog ontbreekt, kan de PTT nu aan alle verzoeken om een telefoonaanslui ting te Borsele voldoen. Meer dan twintig gegadigden voor een telefoonaansluiting hebben enige tijd op hun aansluiting moeten wacht en omdat de centrale geheel was be zet Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermorgen slipte een personenauto, bestuurd door P. L. uit Zaamslag, waarschijn lijk tengevolge van de gladheid, in de SerliDpensstraat in Terneuzen. De auto kwam tegeneen lichtmast te recht, die licht werd beschadigd. De auto liep zeer zware schade op, de be stuurder moest zich wegens een op gelopen hoofdwond onder behande ling van dokter Bauweng stellen. (Vervolg pagina I) Mevrouw Smits vertelde ons, dat haar dochtertje in eerste instantie na het ongeluk (zij werd aangere den door een auto) alleen maar een gebroken been leek te hebben, maar dat het kind al in de ambulance in ademnood zat. Haar waarneming moet juist zijn, omdat bij de sectie bleek, dat het kind gescheurde lon gen had. Die ademnood werd echter noch door de ziekenbroeder noch door de zuster geconstateerd en daarom ging de auto op korte af stand van het ziekenhuis eerst tan ken bij een garage (garage Go vers). In het ziekenhuis duurde het drie kwartier voordat er een dokter bij het kind kwam en toen die arriveer de moest er onmiddellijk geopereerd worden. Dat bleek niet meer te helpen en het kind overleed diezelf de nacht. Omstreeks oktober ging mevrouw Smits praten met de geneesheer- directeur, bij wie zij haar klacht deponeerde met het verzoek de be trokken ziekenbroeder een repri mande te geven. „Het ging er mij niet om dat ik hem de schuld van de dood van mijn dochtertje in de schoenen wilde schuiven", zegt zij. „Ik wilde alleen dat een herhaling van dit ronduit grove optreden in de toekomst voorkomen zou worden. Die minuten die hij nu verloor bij het tanken van benzine, kunnen het leven kosten van een patiënt. En over de zogenaamde eerste hulp in het ziekenhuis wil ik het dan maar niet hebben. Drie kwartier voordat er een dokter komt, is misschien normaal in de organisatie daar, maar mij lijkt het wel veel te lang". Of zij verdere stappen zal onder nemen, weet zij nog niet. Zij is bereid de geneesheer-directeur als nog de kans te geven de zaak uit te zoeken. uit te keren bedrag zou zijn, en of wij maar eventjes wilden onderteke nen aldus een van de kwekers; van de totaal 211 (vam Yerseke, Brui- nisse, Tholen en Wemeldinge), die als eersten aan de beurt kwamen voor de definitieve afwikkeling van een al ruim zes jaar slepend schade- onderzoek. Op het ministerie van Financiën achtte men het gisteren waarschijn lijk dat medio januari de tweede se rie schade-claims zal worden afge handeld door de twee ambtenaren die daartoe (als intussen door de publi caties en vragen in de Kamer niets is veranderd) weer naar Yerseke zul len reizen. De oesterkwekers van de eerste „serie" kregen alleen eindcijfers te zien. Hoewel de taxatie voor verschil lende hoofdstukken (zoals onroerend goed, vaartuigen, oestervoorraad, ma teriaal) door verschillende ambtena ren werd verricht, is hiervan in de definitieve toewijzing niets terug te vinden. De kwekers werd te verstaan gegeven, dat als zij hun handtekening zouden zetten, alles in „kannen en kruiken" zou zijn. Als men het er niet mee eens zou zijn, moest men maar naar de rechtbank gaan voor het aantekenen van beroep. De betrokkenen hebben overigens niet getekend. Zij willen eerst klaar, heid en bovendien een absoluut an dere procedure. Onmiddellijk na het bekend worden van de gebeurtenis van vorige week, is burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal naar Den Haag gereisd om de zaak te bespreken. Er heerst in Yerseke niet alléén een slechte stemming om deze zaak, waarvan men vindt dat er een „oes- terputtenlucht" aan zit. Wrevel is er ook over de gemeenschapsschade regeling die naar de mening van ve len tussen kaai en schip is gevallen. De werknemers van de voormalige oester- en eventueel ook mosselbe- drijven worden bovendien niet eens omgeschoold, maar gewoon inge schreven in het boek van het arbeids bureau. (ADVERTENTIE) geen toevallige keus, want onze opdrachtgever heeft alles voor zijn werkruimten kunnen beoordelen in het TOONCENTRUM VOOR EFFICIENCY #\ASPA-BREDANV steenen hoofd 14 tel. (01600) 22541* BIC BENELUX (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN Ludovi- cus Cammaert en Frans hebben dinsdag in de winterse kou te zamen hun laatste ronde ge maakt. Ludovicus is de vuilnis man van de voormalige gemeen te Sint-Jansteen en Clinge en Frans is zijn trouwe metgezel en helper, het paard. De gemeente lijke herindeling heeft het twee tal parten gespeeld: vorige week werd in de gemeenteraad van Hulst besloten tot algehele re organisatie van de vuilnisop haaldienst. Door de beslissing van de vroede vaderen van groot Hulst, zullen het paard en de wagen van Ludovicus Louis voor zijn klanten met ingang van van-daag definitief uit het dorpsbeeld van Clirage en St.- Jansteen verdwijnen. Daarvoor in de plaats komt na 1 januari de gele, moderne vuilniswagens van de fir ma Boon, die het ophalen van huis vuil voor de gehele gemeente Hulst voor zijn rekening zal nemen. Effi ciënter, meer hygiënisch, sneller, maar niet zoromantisch. Louis en zeven-jarige Frans zijn vergroeid met de bevolking van Clinge en Steen. Vijf achtereenvol gende jaren trok het tweetal weke lijks dopr de dorpsstraten, op zoek naar huisvuil. En daaraan is in geen van beide dorpen gebrek. De vloed werd de laatste jaren zelfs zo groot, dat Louis Cammaert er een forse dagtaak aan kreeg. Hij zelf noemt het een weektaak: het is maar hoe je het bekijkt. Toegegeven, de wagen en het paard van Louis zijn niet zo snel als de moderne vuilniswagens van Boon, maar Cammaert heeft in al die jaren zijn werk ongetwijfeld even goed gedaan. En hij had nog een voordeel: paard Frans is in de afgelopen jaren aan de route zo ge wend geraakt, dat het beest op „af stand" is te bedienen. Daarover is Louis al die tijd zo goed te spreken geweest. „Meneer", vertelde hij, „Frans doet alles wat ik hem zeg". En in derdaad: Frans stopt als zijn mees ter „ho" roept en gaat door na het commando „vooruut". Wat gaat er nu na zeven jaren trouwe dienst met Frans gebeuren? Baas Cam maert: „Ik zal hem moeten verko pen". Over zijn nieuwe bestemming is nog weinig bekend. Hoewel Frans steeds hard heeft moeten werken, is het toch twijfelachtig of .hij het ooit nog eens zo zal treffen, want tegenover alle zwoegen stond toch elke avond weer een warme stal en heel veel extra lekkere hapjes. Lek kere hapjes, die de inwoners van Clinge en Steen speciaal voor Frans bewaarden en gescheiden van het huisvuil bij de vuilnisemmer zetten. Maar goed, het laatste woord schijnt daarover nu gezegd. Offici eel was het voor Frans en Louis gisteren de laatste dag. Dat werd kenbaar gemaakt door een groot plakkaat achterop de kar (foto). Vandaag zal het tweetal nog wat verloren straten afwerken en dan is verder in het nieuwe jaar de eer aan zwarte ddeselwalmen spuiten de vrachtwagens. Frans krijgt een nieuwe baas, Louis ook. Hij treedt met ingang van 1 januari in vaste dienst van de ge meente Hulst. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dc directie van Hoechst is het boekje niet te buiten gegaan in de affaire rond de ontslagname van mevr. Stikkelorum als secretaresse van de Zeeuwse Vereniging Milieuhygiëne. pressie door Hoechst kan niet ge sproken worden, aldus het antwoord van de ministers en staatssecretaris sen. De bewindslieden menen ook, dat er geen aanleiding bestaat Hoechst speciale verplichtingen op te leggen m.b.t. het openbaar maken "van uit breidingsplannen: „Plannen voor uitbreiding van bedrijven zijn on derworpen aan de nodige procedu res, die ten behoeve van de waar borging van de milieuhygiëne mop- ten worden gevolgd". Dat is de strekking van het ant woord van de ministers Nelissen van economische zaken, Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening en Bakker van verkeer en waterstaat en de staatssecretarissen Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid en Wiersma van justitie op vragen van de pacifisti sche senator Van Wijk. De bewindslieden merken op, dat de directie van Hoechst er de direc tie van de PZEM op heeft gewezen, dat de vertrouwelijke aard van de regelmatige besprekingen tussen Hoechst en PZEM gewaarborgd moet zijn. Bij die besprekingen is de echtgenoot van mevrouw Stikke lorum betrokken. De heer Stikkelo rum is, als bekend, technisch hoofd ambtenaar bij de PZEM. De directie van het energiebedrijf heeft de situatie later in de persoon lijke sfeer doorgesproken met me vrouw Stikkelorum. Dat gesprek leidde tot de beslissing van me vrouw Stikkelorum haar functie als secretaresse van de Zeeuwse Vere niging Milieuhygiëne beschikbaar te stellen. Van het uitoefenen van (ADVERTENTIE) Koa. Ned. ZoutmcJustrie, Hengelo (O). Tel. 05400-5 3241 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT DINTEL OORD ROTTERDAM Op ljan. zullen de coöperatieve verenigingen, die de suikerfabrieken te Sas van Gent (Beetwortelsuikerfabriek en Raffinaderij), Stampersgat („Dintel- oord") en Puttershoek exploiteren, ophouden te bestaan en opgaan in de Coöperatieve Vereniging Suiker Unie te Rotterdam. In de praktijk verandert er maar weinig. De drie fabrieken maken al een jaar of vier deel uit van Suiker Unie. De leden van de coöperaties in Sas van Gent, Stampersgat en Put tershoek worden op 1 januari leden van de topcoöperatie. Bovendien worden de aandelen van de ver schillende coöperaties ingewisseld voor aandelen van Suiker Unie, zo deelde men ons van de zijde van Suiker Unie mede. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE/GOES Het tweede kamerlid drs. W. Dusar- duijn uit Goes, tevens fractieleider van de KVP in de prov. staten van Zeeland, „overweegt ernstig" om samen met enkele andere kamerleden schriftelijke vragen te stellen aan de rege ring over de schaderegeling voor oesterkwekers. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. De heer H. J. Balk, lid van de PvdA-fractie in de Ter- neuzense gemeenteraad, toonde zich in de laatste raadsvergadering een te leurgesteld man. Opnieuw had hij van de wethouder van onderwijs, drs. Barbé, geen uitsluitsel gekregen op zijn suggestie de Terneuzense ouderraad om te zetten in een schoolraad. Sinds de heer Balk in april van dit jaar toetrad tot de PvdA-fractie heeft hij meermalen voor een dergelijke omzetting gepleit. Wethouder Barbé zegde toe deze zaak nader te zullen bekijken Tot zijn grote teleurstelling moest de heer Balk in de laatste raadsvergadering van de wethouder vernemen dat hij vooralsnog geen kans zag tot een afgerond voorstel te komen tot oprichting van een school raad. De heer Balk: „Ik kan me voorstel len dat de wethouder in het begin wat vreemd stond tegenover deze on- derwijsmaterie. Daar heb ik volledig begrip voor. Als fractie hebben wij diverse malen onze waardering uit gesproken over het werk van wet houder Barbé. De afdeling onderwijs is echter wel degelijk goed bekend met deze materie. Meermalen is de kwestie met de vorige wethouder van onderwijs besproken. Er moet dus voldoende documentatiemateriaal aanwezig zijn. Ik vraag me werkelijk af wat de reden is dat deze kwestie nu al jaren voortsleept." Een schoolraad heeft ten opzichte van een ouderraad, aldus de heer Balk, het grote voordeel dat er naast vertegenwoordigers van oudercom missies, ook tenminste twee vertegen woordigers van het gemeentebestuur en tenminste twee onderwijskrachten in zitten. Er kunnen ook deskundigen buiten de kring van ouders of onder wijzers in een schoolraad zitting heb ben. „Deze samenstelling van de school raad draagt er in belangrijke mate toe Dij dat verschillende problemen met meer kennis van zaken behan deld kunnen worden. Andere taken en bevoegdheden van de schoolraad zijn het adviseren van b. en w. Dit college kan de schoolraad horen over b.v. de voordracht tot benoeming van schoolhoofden, de per leerling be schikbaar te stellen bedragen, de leerplannen en de organisatie en uit breiding van het openbaar onder wijs." De heer Balk komt met nog een voorstel aandragen: de tot dusver ge scheiden van elkaar werkende ouder raden voor het openbaar kleuteron derwijs zouden tot een schoolraad sa mengevoegd kunnen worden. De heer Balk vraagt zich af waar om gemeenten als Oostburg, Vlissin- gen, Borsele en Goes wel overgingen tot instelling van een schoolraad. Waarom Terneuzen nog steeds niet? Hopelijk komen b. en w. binnenkort met een duidelijk antwoord op deze vraag. (Van onze correspondent) BROUWERSHAVEN Op de pro vinciale weg nabij het Moriaans- hoofd in Brouwershaven heeft een verkeersongeval plaatsgevonden waarbij de heer J. van Dongen uit Haamstede zeer ernstig hersenlet sel heeft opgelopen. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee. Het ongeval ontstond doordat de auto van de heer van Dongen begon te slippen en in een sloot terecht kwam. De passagier A. L. V. uit Haamstede kwam met de schrik vrij. De auto werd geheel vernield. De heer H. J. Balk: pleiter voor een schoolraad in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", houdt ingevolge de be palingen der paardenwet, in januari 1971 de jaarlijkse verplichte keurin gen voor trekpaard- en haflinger- hengsten. Dit jaar voor het eerst zijn deze gecombineerd tot drie cen trale keuringen voor verschillende provincies. De keuringen voor Noord-Brabant, Zeeland, Limburg, Utrecht en Zuid-Holland worden op 14 januari gehouden in Den Bosch. Van een onzer verslaggevers) GOES Op zaterdag 2 januari wordt de capaciteit van de telefoon centrale te Goes met 200 nummers uitgebreid. Meer dan negentig ge gadigden voor een telefoonaanslui ting hebben enige tijd op hun aan sluiting moeten wachten, omdat de centrale geheel was bezet. Behalve in enkele gevallen, waar voor de kabelverbinding nog ont breekt, kan de PTT voorlopig weer aan alle verzoeken om een telefoon aansluiting te Goes voldoen. Hoewel in de loop van 1971 op nieuw een wachtlijst zal ontstaan, zijn de vooruitzichten ten aanzien van dje toekomstige telefoonsituatie te Goes niet ongunstig. Een volgende uitbreiding van de telefooncentrale met 400 nummers (omstreeks eind 1971) en een verdere uitbreiding met 1000 telefoonnum mers (in 1972) zullen de wachtlijst geheel doen verdwijnen. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. oi dinsdag JxJjL AT om 18.00 uur: fiajGmmnïyS Lichte tot IH ^lllll matige vorst, met af en toe sneeuw. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 2; min.-temp.: 3 of meer graden onder normaal; max.-temp.: 4 of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 3 of meer graden onder normaal: max.-temp.: 4 of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent: kans nn een geheel droog etmaal: 40 procent.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3