Spookfabriek de lucht in Felle discussies in raad Axel over ophalen huisvuil Zege op de rollen van Dubbeldam Federatie vraagt om intrekking van de forensenbelasting HULDIGING EN AFSCHEID BIJ ZUIDCHEMIE OPENBARE VERKOOP „HORIZON" POPFESTIVAL IN TERNEUZEN TITELSTRIJD SCHAATSEN IN WISSENKERKE Bezwaren tegen uitbreiding NSM in Sluiskil Voor aanleg kanaalhavens stad streek hoogwater Mogelijk zaterdag SPRANGERS' Bouw Breda en Antwerpen Betonbedrijf NV Terneuzen Gebouwen en installaties Technische ontwerpen Project planning Uitvoering GEMEENTE BREDA WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 12 januari zal in het gemeentehuis van Terneuzen het wrak van de kustvaarder .Hori zon" openbaar worden verkocht. Het schip zonk in september van dit jaar in de Westbuitenhaven van Terneu zen na een aanvaring met het zee schip „Cimadevilla". Rijkswaterstaat liet het wrak ber gen en legde het bij de zeesluis aan de ketting. De eigenaar heeft gezien de hoge bergingskosten 109.000, van zijn rechten op de kustvaarder afgezien. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vanavond woensdag wordt in het patronaat aan de Nieuwediepstraat in Terneu zen een popfestival gehouden, dat om zeven uur begint. Medewerking ver lenen de Haagse undergroundgroep Group 1850, Ugly J. Barrow, de groep uit Middelburg, die in de prijzen viel op het onlangs in Kruiningen gehou den concours, de popgroep Road en de Terneuzense protestzanger Jerri can. Verder worden er „slapsticks" vertoond en er zijn diverse stands, o.a. van de NVSH. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De raadsleden G. Dierick en P. Apers van de gemeente Axel hebben in de raadsvergadering hun misnoegen geuit over het feit, dat voor de bestudering van een belangrijk rapport over de orga nisatie van de huisvuilophaaldienst in de gemeente Axel zo weinig tijd beschikbaar is geweest. Met name de heer Apers maakte zich daar over nogal kwaad, omdat naar zqn mening de raad weer voor een vol- dohgen feit werd gesteld. (Van een onzer wielermedewer- kers) BERGEN OP ZOOM In het paviljoen Rozenoord te Bergen op Zoom hield de Bergse Wieier Sup portersclub een hometrainerwed strijd, waaraan adspiranten, nieuwe lingen, amateurs en veteranen deel namen. Bij de amateurs was Piet Dubbelman uit Lage-Zwaluwe dui delijk beter dan de concurrentie, die aangevoerd werd door de Roosen daler Hans Hellemons. De meeste spanning zat in de wedstrijd voor adspiranten, want Bennie Scheers uit Middelburg en Ad van Agtmaal uit Wouwse Plantage bleven bijzon der dicht bij elkaar. De uitslagen waren: Adspiranten: 1 Bennie Scheers (Middelburg), 2 x 500 meter in 39,6 sec.; 2 Ad van Agtmaal (Wouwse Plantage), 39,8 sec.; 3 Michel Melsen (Roosendal), 40,4 sec.; 4 John Demmers (Bergen op Zoom), 41,6 sec.; 5 Wim Neelen (Roosendaal), 43,1 seconde. Nieuwe lingen: 1 Jos Deelen (Huijbergen), 2 x 750 meter in 53,4 sec.: 2 Oscar Hellemons (Roosendaal), 72,2 sec.: 3 3 Jan Neelen (Roosendaal), 1,08,3- minuut. Veteranen: 1 K. van Tilburg (Halsteren), 2 x 500 meter in 38,5 sec.; 2 P. Kruf (Halsteren), 40,3 sec.; 3 J. Smeijers (Bergen op Zoom), 42,4 seconden. Amateurs: 1 Piet Dubbelman (Lage Zwaluwe), 2 x 1000 meter in 66,9 sec.; 2 Hans Helemons (Roosendaal), 72,2 sec.; 3 Riny Jongenelen (Oudenbosch), 81,8 sec.; 4 Nico Valkenburg (Wouw), 84,4 sec.; 5 Peter Schouwenaars (Oudenbosch), 88,2 seconde. Niet alle raadsleden deelden die mening met hem, blijkens de stem ming, die tot slot van de discussie werd gehouden en duidelijk in het voordeel van het college van b. en w. uitviel. Burgemeester en wethouders hadden de raad namelijk voorgesteld om voor het ophalen van huisvuil in de kern Axel gebruik te blijven ma ken van de eigên gemeentelijke dienst en het werk voor wat Zuid- dorpe, Koewacht en Overslag betreft uit te besteden aan de intercommu nale voor het ophalen van huisvuil. De heer Apers uit Koewacht vroeg het college waar nu het veel gehul digde principe van „gelijke monik- ken, gelijke kappen" bleef. Burge meester M. K. van Dijke wist daarop het antwoord: „Monikken sterven uit, denk ik". Maar die kwinkslag loste het probleem ook niet op. De heer Apers ging nogal uitvoe rig op de zaak in, waarbij hij meer dere malen zijn verontwaardiging uitsprak over het feit, dat voor de bestudering van zo'n belangrijke no ta, als die welke met deze vuilnis kwestie samenhing, een tijd van drie dagen wel erg gering was. De heer Dierick voegde daaraan nog een an der aspect toe: „Er werd in de stuk ken helemaal niet naar die discussie nota verwezen, zodat aanvankelijk helemaal niet bekend was. dat die er De heer Apers diende tot slot van zijn betoog een voorstel in, waarin hij vroeg om een maand uitstel en discussie van de vuilnis-nota in een informele raadsvergadering. Die vlieger ging niet op. Wethou der J. Dieleman van openbare wer ken zei in zijn antwoord het met de argumenten van de heren Apers en Dierick niet eens te zijn, Hij was van mening, dat het allemaal zo'n vaart niet liep. Een maand uitstel voor na dere bestudering noemde hij een on mogelijke zaak, omdat daardoor, al dus de wethouder, het beleid in de war gestuurd zou worden. Overigens bleek de heer Dieleman niet geheel onvoorbereid de debatten in te gaan: „Ik had wel verwacht, dat dit voorstel een heet hangijzer zou zijn". Hij gaf de raad het advies om te gen het voorstel tot uitstel te stem men. Die raad werd dan ook opge volgd. Met negen tegen en vier voor werd het voorstel verworpen. De heer Apers bleef evenwei] van me ning geen oordeelkundig en verant woord besluit te kunnen nemen we gens gebrek aan informatie. Het Morgen, donderdag 31 dec. Ber gen op Zoom: 5.43 en 18.04, Hans- weert: 4.50 en 17.17, Terneuzen: 4.10 en 13.36, Vlissingen: 3.41 en 16.06, Wemeldinge: 5.33 en 17.54. (Van onze sportmedewerker) WISSENKERKE Bij aanhou dende vorst zullen zaterdag op de ijsbaan in Wissenkerke de provinci ale Zeeuwse schaatskampioenschap pen op de lange baan voor dames en heren worden gehouden. Voor de heren zijn de afstanden 500, 1500, en 5000 meter, terwijl de dames strijd zullen leveren op de 500 en 1500 meter. Het aanvangstijdstop is 11 uur. De ijsbaan in Wissenkerke is dinsdagmorgen sneeuwvrij gemaakt en alleen invallende dooi kan deze titelstrijd nog in de weg staan. De laatste Zeeuwse kampioenschappen werden vijf jaar geleden verreden in Oostburg. (ADVERTENTIE) Ei voorstel van b. en w., zoals dat op de agenda voorkwam, werd met dezelf de stemmenverhouding (94) wel aangenomen. Twee, meestal met de heren Apers en Dierick sympathise rende raadsleden, waren afwezig. Een positiever antwoord kreeg de heer Apers op de vraag hoe het stond met de gemeentelijke nota over openheid en openbaarheid van be- stuur en het voorlichtingsblad. Aan het laatste wordt gewerkt. Voor de nota wi] men het regeringsstandpunt over deze zaken afwachten. De agen da had verder weinig om het lijf. Alle agendapunten bleken hamer stukken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De vereniging van schadelijdenden van industrieën te Sluiskil hebben formeel bezwaar aangetekend tegen de uitbreiding van de Nederlandse Stikstof Maat- scirppij in Sluiskil met een opslag tank voor 10.000 ton vloeibare ammo niak. Op de in het gemeentehuis van Terneuzen gehouden openbare hoor zitting over de hinderwetsaanvrage van de NSM verscheen als enige de heer W. J. Dieleman uit Zaamslag namens de vereniging van schadelij denden van industrieën. Het bezwaar van deze vereniging tegen de NSM-uitbreiding is ge grond op de mogelijke gevaren die hierdoor worden veroorzaakt aan ge bouwen, landerijen, landbouwgewas sen, fruitbomen, viswateren en der gelijke. Ook wordt gewezen op mo gelijke schade die toegebracht wordt aan de gezondheid van mens en dier. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dezer dagen zal de koopacte worden onderte kend, waarbij rijkswaterstaat in Terneuzen het terrein met opstal len van de oude staalfabriek in de Zevenaarpolder in eigendom ver werft. Het terrein, tot dusver ei gendom van de Belgische industri eel F. Petit te Brussel, 14 hect are groot zal mettertijd worden overgedragen aan het havenschap Terneuzen dat langs het kanaal Terneuzen-Gent een nieuwe in- steekhaven en een zwaaikom voor zeeschepen laat aanleggen. Met de verwezenlijking van dit haven plan zal in het najaar van 1971 een begin worden gemaakt. In de komende maanden zal een aantal gebouwen en ruïnes van woon- en bedrijfspanden op het terrein van de oude staalfabriek met de grond gelijk worden ge maakt. Onder meer zullen ook de overgebleven schoorstenen van de staalfabriek, die overigens nim mer in bedrijf is geweest, worden opgeblazen. Daarmee zal 'n streep worden gezet onder een brok Ter neuzense romantiek, want de „spookfabriek" heeft al tientallen jaren stof geleverd voor allerlei geruchten en verhalen. Een van die overleveringen wil dat de Duitsers in de jaren veertig een film maakten van de ruïne en deze in het vaderland vertoonden onder het mom dat zij de puinho pen aantroffen bij hun landing in Engeland. Ook zou er eens een Duitse spion in een van de schoor stenen zijn aangetroffen die daar na door een Terneuzens lid van de ondergrondse zou zijn doodgescho ten. Het terrein van de „staalfabriek" werd in de jaren vijftig door de Belg F. Petit van de gemeente Terneuzen gekocht voor» de, vol gens de huidige begrippen, lage prijs van f 1,per vierkante me ter. De heer Petit zou op de grond een groot bedrijf stichten dat werk zou verschaffen aan honder den werknemers. Van deze plan nen is weinig terecht gekomen. Het enige bedrijf dat er kwam was de tegelfabriek van de N.V. Keracem, welke onderneming per 1 januari wordt gestaakt. Voor 1 oktober 1971 moet het terrein waar de nieuwe havens zijn gepro jecteerd ontruimd zijn. Dan zullen dé slopers ook het rijtje bouwvallen langs het kanaal opgeruimd hebben, ruïnes van he renhuizen die eens bestemd waren voor de directie van de staalfa briek. De tot ruïnes vervallen herenhui zen van de directieleden van de „staalfabriek" in de Zevenaar polder zullen in de komende maanden ruim baan maken voor de nieuwe insteekhaven aan het kanaal Gent-Terneuzen. Op de achtergrond is nog iets te zien van de „loze" schoorstenen van de staalfabriek, die nooit in bedrijf kwam. De huisvuilophaaldienst van vrijdag 1 januari (nieuwjaar) wordt verschoven naar zaterdag 2 januari. De ketel-containerdienst van vrijdag 1 januari wordt verscho ven naar maandag 4 januari. De laadkistendienst van vrijdag 1 januari wordt verschoven naar donderdag 31 december. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG-CADZAND In een brief aan de gemeenteraad van Oostburg verzoekt de Federatie van Verenigingen Eigenaren Vakantie woningen de raad de verordening „woonforensenbelasting" in te trek ken. Deze verordening is op 17 de cember zonder hoofdelijke stemming door de raad aanvaard. De belasting geld voor niet-ingezetenen, die een tweede woning binnen de gemeente (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In het cultu rele centrum „De Speije" te Sas van Gent heeft de algemeen directeur van de Zuidchemie, drs. P. A. Nee- teson, de heren P. van Dijke uit Sas van Gent, S. Teirlinck, uit Philippi ne en R. Verstringe uit Sas van Gent, gehuldigd wegens het feit dat zij in de loop van 1970 hun zilveren dienstjubileum herdachten. Daarnaast nam óe heer Neeteson afscheid van de heren P. J. Stoutha- mer, pensineeilschef, M. Remery, adj. commercieel directeur, A. Kindt, chef van het centraal maga zijn, h- Engelen. sous-chef van de werkplaats. F. de Vrieze, werkzaam in de zwavelzuurfabriek, M. Lam mens van de werkplaats en R. de Smet, werkzaam in de kunstmestaf- deling, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Onder de genodigden waren o.m. de dames van de jubilarissen en gepensioneerden, directieleden, bur gemeester R. den Boer van Sas van Gent met twee gemeentefunctiona rissen, de heer K. v.d. Weele, na mens de maatschappij voor nijver heid en handel en een groot aantal personeelsleden van de Zuidchemie. Drs. Neeteson maakte van zijn felicitatietoespraak, die van zeer grote waardering getuigde, gebruik om zijn visie te geven over de economische toestand van ons land in het algemen en van de Zuidchemie in het bijzonder. Over de publicaties en verdere uitspraken omtrent de milieuverontreiniging zei de algemeen directeur o.m. dat, wanneer wij ons welvaartspeil wil len verhogen, wij met een uitbrei ding van de industrie zullen moeten leven. De heer Neeteson zei er van over tuigd te zijm dat onaangename bij verschijnselen moeten worden be perkt en dat de overheid daarin een taak heeft. Hij zei voorts dat het er op lijkt alsof sommigen de zucht tot een heksenjacht, wanneer het de industrie betreft, moeilijk kunnen onderdrukken. Verwijzend naar een artikel in het eigen personeelsblad van de heer J. Al, hoofd van de technische dienst, memoreerde drs. Neeteson dat jaren voor de overheid met landelijke bepalingen kwam, de Zuidchemie een eigen meetnet uit eigen initiatief en op eigen kosten inrichtte, schadecommissies instelde en voor ruim 1,6 miljoen gulden apparatuur installeerde ter beper king van de luchtverontreiniging, afgezien van de exploitatiekosten van deze installaties. „Ons streven blijft er op gericht, verder in deze richting te gaan", aldus de heer Neeteson. De heer V.d. Weele overhandigde de jubilarissen het vererend getuig- FOTO BOVEN De jubilarissen van Zuid-Chemie met hun echtgenoten. V. n r. de echt paren Teirlinck, Verstringe en Van Dijke. schrift met de medaille van de maatschappij voor nijverheid en handel, waarna de algemeen direc teur de jubilarissen met een per soonlijk woord, de gebruikelijke enveloppe met inhoud en een ge schenk huldigde. De dames kregen een bloemstuk aangeboden. Ook bij zijn afscheid van de ge pensioneerden maakte drs. Neeteson van de gelegenheid gebruik om en kele herinneringen op te halen, waarbij hij vooral de nadruk legde' op de waardering die hij vooi ieder had. Tenslotte sprak burgemeester Den Boer eer elicitaitie namens hetj gemeentebestuur. Oostburg hebben en bedraagt f. 150- per woning per jaar. Een der motieven voor deze belas ting was het feit, dat voor deze niet- ingezetenen geen uitkering uit het gemeenitefomdls werd verkregen. Vijf enzestig procent vam die huiseige naars, die tezamen over 55 procent van de totale vakantieaccomodatie beschikken, vallen onder de veror dening. „Deze groep", aldus de brief, „heeft reeds een ongunstige concurrentiepositie t.o.v. ingezete nen, die ook vakantiehuisjes verhu ren. Zij moeten hun tuin laten on derhouden, terwijl ingezetenen dit zelf doen, het onderhouden en behe ren van de eigendommen moet door derden geschieden, hogere verzeke ringspremies moeten betaald wor den. Op deze manier", aldus de brief, „wordt het voor een particuliere be legger niet meer interessant een va kantiewoning aan te houden ten be hoeve van het toerisme". Wij stellen ons op het standpunt, zo zegt de federatie, „dat zowel ingezetenen als niet-ingezetenen in gelijke mate bij dragen aan de toeristische ontwik keling van de kernen Cadzand en Nieuwvliet. Als de verdere ontwik keling van het toerisme lasten met zich meebrengt voor de gemeen schap, dan moeten deze kosten ook gezamenlijk gedragen worden, even tueel ook door de bedrijven, die door het toerisme een extra-omzet- vergroting toegespeeld krijgen. De motivering „inkomstenderving", ge poneerd door het gemeentebestuur, wordt door de federatie niet onder schreven De federatie zegt, dat die derving geldt voor Nederlandse ei genaars maar niet voor buitenlan ders. Van de 150 niet ingezetenen- verhuurders en 27 niet-ingezetenen- niet-verhuurders zijn er 70 Neder lander; 107 eigenaars komen uit het buitenland. Ook wijst de federatie op de bijdrage, die deze woningen aan het toerisme geven. De verhuur- accommcdaties van de niet-ingezete nen maken het voor Cadzand en Nieuwvliet-bad mogelijk circa 150.000 overnachtingen extra te rea liseren, hetgeen een verhuuromzet betekent van circa 1 miljoen, alsme de voor de gezamenlijke midden stand een omzetvergroting van mini maal nogmaals 1 miljoen gutden. Ook de uitgaven voor onderhoud, repara ties, schilderwerk e.d. gaan recht streeks naar de plaatselijke midden stand en wdrden geschat op 150.000 gulden. „Dat voor verdere ontwik keling van de gemeenschapsvoorzie ningen kosten noodzakelijk zijn is ook onze opvatting", zo zegt de brief. „Een betere verdeling van de ze lastendruk over de gezamenlijke ondernemers is ons inziens een re delijk standpunt". Wij willen u ech ter met klem verzoeken de woonfo- ensenbelasting in uw gemeente in e trekken, dan wel aanmerkelijk te verlagen, gezien het bijzondere ka- akter van dez „forensen", aldus het vei zoek van de federatie. t 0

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2