Ve zoeken om gratie stromen binnen cld ry p i BENZINE DUURDER Zuid-Chemie somt maatregelen tegen verontreiniging op NOG MEER SNEEUW TE VERWACHTEN Zijlstra ernstig bezorgd over prijsstijgingen MPT MANTEL SPECIALIST 5W willen get aentie MANTELS m Moeder dient klacht in tegen ambulance dienst Kapingsproces vandaag in hoger beroep I n I.Y.i I Ta Bur gemeen, cessen, sd gen mind als in Len eist: als beeld vo dictatuur I1 Lening: een diets signatuuri selijke m; burgers, Daar in nieuw verwerp Burgos, zaal hand zoals in 2,7 ct. per liter de grote specialist in is uiteraard de Een in br de 6 Basken if: com lentaar Burg< -Leningrad DE KOCK „OP VRIJWILLIGE BASIS" ■smal TREINEN RIJDEN MORGENAVOND NIET NA 9 UUR TELEGRAMMEN Bisschop Moors van Roermond neemt ontslag BERGEN OP ZOOM IN MOSKOU Directeur: W. A. J. M. Harkx H-oofdredac L. Leijendekker Redactie- c Vdministratie-adres: Nieuwstraa Terneuzen, tel. .(01150)—7920 Abonmemer rijs: f 11,15 per kwartaal; per maanc 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummc 945433 DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 29 DECEMBER 1970 25e Jaargang No. 6434 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem PROTESTSTAKINGEN IN B ksKENLAND (Van orB redactie buitenland) ST.-JI RIJK de krijg: zijn ven en wens sen ver: zegd in van de zou zijn Jean de „Wij h mende zijn revfl sterven de mens Baskisch brief ge De inl bekendg Monzon, Baskisch bemidde in de vr se consu De M schrijve: in de ge „die alle sloten zi DE LUZ, FRANK- zes Basken, die door d in Burgos ter dood .eeld, willen sterven niet dat hun vonnis- t worden, zo is ge- brief, die van een jjtordeelden afkomstig die gisteren in St.- i werd gepubliceerd, n vurig dat geen cle- vorden verleend. Wij ionairen. Wij willen de waardigheid van de vrijheid van ons fnd", zo werd in de I van de brief werd lakt door Teleforo de ien vooraanstaande •oordvoerder, die een ie rol heeft gespeeld big van de Westduit- ugen Beihl. an geloofde, dat de in brief had gesteld van zijn kameraden, jven kalm en vastbe- ils hij." Zo keil confronta het vrijeI moeten Reden tol Aan de den zoud „rechtspl Burgos weest aid Zo heq schoppen rechtsverj Spanje partijen gië fel vd politieke Dat bi en parfijfl beruchte bedekt i: van hooi beuren i| |sen in Leningrad en hebben veel met elkaar fet zijn politieke pro processen, gericht te- eden. Zowel in Burgos rad is de doodstraf ge- afschrikwekkend voor- lie vele anderen, die de |den willen ontvluchten, en Burgos bewijzen, dat laai regiem, van welke Ik, niet aarzelt onmen- egelen te nemen tegen tie vrijheid zoeken, los en Leningrad is op pen, dat iedere dictatuur is of er nu, zoals in (kruisbeeld in de recht- f een hamer en sikkel, ingrad. met deze realiteit ge- zouden wij ons hier in festen wat meer zorgen pn om onze democratie, zorgdheid is er genoeg, are kant: tien jaar gele de protesten tegen de lig" in Leningrad en zo algemeen zijn ge- het geval is. de paus en talloze bis- aprotesteerd tegen de ihting in het katholieke rijn de communistische Italië, Frankrijk en Bel eer getrokken tegen hun enden in Rusland, ndslieden van geloofs- oten niet langer met de ntel der liefde worden pn lichtpunt, een teken het beschamend ge- lurgos en Leningrad. 'oord at 107. Tel. 01150-425; 1ERNEUZEN (Van onze redactie buitenland) MADRID/BILBAO/SAN SEBASTIAN Terwijl in de hele wereld de spanning stijgt over de vraag of generaal Franco de zes ter dood veroordeelde Basken gratie zal verlenen, zijn in Baskenland gisteren massale proteststakingen uitgebroken. Intussen stromen werkelijk uit alle delen van vooral Europa de telegrammen naar Madrid met verzoeken aan Franco om gratie te verlenen. Het eerste bericht van een staking kwam gisterochtend uit Sestao bij Bilbao, waar 1500 man op een scheepswerf het werk neerlegden. Snel daarop volgden meldingen van stakingen uit San Sebastian en andere industriecentra in de Baskische provincie Guipuzcoa. Het aan tal stakers loopt nu zeker ver in de tienduizenden. In heel Guipuzcoa wonen ongeveer 150.000 werknemers. In de industriecentra zijn sterke politie-eenheden op de been, maar tot gisteravond waren geen onlusten of arrestaties gemeld. Na een buitengewone ministerraad in Madrid, voorgezeten door gene raal Franco, is alleen meegedeeld dat de regering „een gedachtenwisseling heeft gehad, die niet vooruitloopt op besluiten, die zij in de loop van een volgende ministerraad zal nemen". Het wachten is volgens dit communi qué, op de bekrachtiging van de Bur gos-vonnissen. Dit bekrachtigen moet gebeuren door luitenant-generaal Tomas Gar cia Rebull, bevelhebber van het mili taire district Burgos. Wanneer dit gebeurt kon men gisteravond nog niet zeggen. Franco leidde gisteren ook nog een vergadering van de Raad voor het koninkrijk (hoogste advies raad), waaruit echter niets bekend werd. De dri' issclv.ppen uif Basken land zijn gisteren In Madrid aangeko men naar verluidt om te pogen ver zachting van de vonnissen te krijgen. Een van deze bisschoppen wilde Fran co spreken, maar kreeg daartoe niet de kans. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 januari, overmorgen dus, zal de prijs van zowel gewone als super benzine met 2,7 cent per liter wor den verhoogd, Gasolie en LPG wor den met ingang van dezelfde datum 50 cent per honderd liter duurder. De oliemaatschappijen reageren met deze verhogingen op de stijgingen van de accijns en de btw. Luitenant-generaal Tomas Farcia Rebull, die door zijn bekrachtiging de doodvonnissen voor de zes Basken definitief zal maken. Slechts generaal Franco kan dan nog gratie verlenen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Spoorwegen streven er naar hun personeel zo veel mogelijk gelegenheid te geven de jaarwisseling in eigen kring door te brengen. Daarom zullen de treinen in de avonduren van oudejaarsdag maar heel beperkt rijden. Door middel van een reclamecam pagne kondigt de NS in de dagbla den aan, dat op oudejaar de laatste treinen rond 9 u. zullen vertrekken. HET BEZOEK van het Russische oeeanografische schip Akademik Var- nad3ki aan Miami, Florida is voor on bekende tijd uitgesteld, na overleg tussen het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en de Russi sche ambassade in Washington. PROF. PAUL Schwarzkopf, de in ternationaal bekende Oostenrijkse na tuurkundige, is in Wenen op 84-jarige leeftijd overleden. Onder de regen van verzoeken om clementie voor de veroordeelden be vinden zich telegrammen van de Ka tholieke Volkspartij, de Partij van de Arbeid en D '66, alsmede van de drie vakcentrales NW, NKV en CNV. In de telegrammen wordt ook afschuw en ontsteltenis over de von nissen uitgesproken. Ook een Amster damse werkgroep, „Moeders willen vrede" geheten, heeft in een tele gram om gratie gevraagd. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In het perso neelsorgaan van de Zuid-Chemie te Sas van Gent heeft het hoofd van de technische dienst van dat bedrijf, de heer J. Al, een uiteenzetting gegeven over de maatregelen die door de di rectie op vrijwillige basis worden en zijn genomen in verband met de mi lieuverontreiniging. Zoals bekend heeft zeer onlangs een commissie in Sas van Gent in een rapport op de vervuiling door diverse bedrijven waaronder Zuid-Chemie, gewezen. De heer Al constateert dat die voor naamste overlast, die door de Zuid- Chemie veroorzaakt wordt, bestaat uit fluorverbindingen in de lucht, ten gevolge waarvan gnasetend vee been- derklachten en sterke venmagerdnigs- venschijmselen onjdervond, enig zwa- veldioxyde en stof van grondstoffen en eindp-rodukten. Hoewel er voor de mens geen gevaar van fluor valt te verwachten, omdat men geen on- gewiassen bladgroente eet, was het toch in verschillende afdelingen van het -bedrijf niet prettig werken. Met de uitvoering van een reeiks van maatregelen werd in 1965 be gonnen. Er werd ook aandacht be steed aan de stofhinder bij het los sen (het beruchte zwavedstof). De heer Al noemt dan enkele uitgevoer de werken ter bestrijding van deze euivels: een wastenen voor de fos-for- zuur- en de duibbölsuperafdelinig, kosten 460.000,de bouw van een opslaigreservoiir voor vloeibare zwa vel, kosten 450.000,drie wasto- rens' in de mengmest 200.000, oratstoffinig dluibbellsuperafdelinig, 250.000,Verder nog enkele voor zieningen zoals grote stofschotten op de kranen, verbetering van d!e Kest- ner-wiastoren en dergelijke. Om na te gaan of de opgesoipde maatregelen resiultaten opleverden heeft de directie van Zuid-Chemie in Generaal Franco IN BUENOS AIRES is gisteren een aanslag gepleegd op de ambtswoning van president Roberto Levingston van Argentinië. Uit een auto sprong een man met een machinepistool, die trachtte een politieman te ontwape nen. Toen de bewaker verzet bood, werd hij neergeschoten. De daders vluchtten nadat zij nog een molotov cocktail hadden geworpen en een salvo uit een automatisch wapen had den gelost. De president was tijdens de aanslag niet in de ambtswoning. (Van onze redactie binnenland) BROEK EN WATERLAND Tot nu toe is de sneeuwval "in het zuid westen van ons land niet van grote betekenis geweest, althans van min der belang dan in de noordelijke pro vincies, waar gisteravond 12 tot 16 centimeter sneeuw werd gemeten. Er is, zo meldt onze weerkundige medewerker, een nieuwe depressie (Van onze correspondent) AMSTERDAM De president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, heeft zich gisteravond zeer bezorgd uitgelaten over de econo mische situatie in ons land. „Ik ben niet beroepsmatig, maar echt bezorgd, omdat onze nationale eco nomie in het kader van de wereld om ons heen een aantal verschijnse len vertoont, die ieder voor zich en in vereniging toch wel die zorg kun nen wekken. We hebben in de eer ste plaats, dat weten we allemaal, helaas, een mate van loon- en prijs stijging die meer dan normaal moet worden genoemd. We hebben, om het nu op de prijzen te concentre ren, een (jaarlijkse) prijsstijging die laat ik nou zeggen, 1969,1970 en 1971 te zamen genomen, in de buurt van de zes procent zou liggen. Dat is natuurlijk een afschuwelijke zaak." Aldus dr. Zijlstra in een in terview in de tv-rubriek in AVRO's Televizier Magazine. Onze economie bevindt zich vol gens dr. Zijlstra in werkelijk ern stige mate in overbesteding. Als ik op de betalingsbalans kijk, dan zie ik dat we in ernstige mate, veel ernstiger waarschijnlijk dan we nog drie maanden geleden dachten, in overbesteding leven. De 400,— speelt hier een rol in en een niet onbelangrijke. Daarin speelt ook een rol, dat de investeringen uit bundiger zijn dan we dachten. Uit een oogpunt van nationale middelen was die 400,en is die 400,er eenvoudig niet. En als die dus wel betaald wordt, dan betekent het dat die tot dat bedrag praktisch een be talingsbalanstekort creëert. En dat gaat ook gebeuren. Dr. Zijlstra wees er bovendien op, dat de wereldcon junctuur wat gaat verflauwen. Over een eventuele loonexplosie na de zesmaandse loonmatigings periode liet dr. Zijlstra zich wat voorzichtig uit. „Ik dacht dat het niet strikt nodig was, dat er een zeer explosieve ontwikkeling van de lonen zou optreden." Iedereen zal volgens hem lijden onder een nieuwe loonexplosie. „Daarom moet die eenvoudig niet gebeuren." Dr. Zijlstra zei dat hij aan de grote prijsstijgingen, respectievelijk aan de inflatie als president van de Nederlandsche Bank betrekkelijk weinig kan doen. „De Nederland sche Bank kan de kredietkraan wat meer dichtdraaien, wat minder wijd openzetten, maar dan moet het na tuurlijk aan de kant van de rege ring ook ondersteund worden. Als de ene kraan wordt dichtgedraaid, maar de andere wordt wijd open gezet, helpt het niet." Dr. Zijlstra vindt dat in 1971 de overbesteding moet worden beëindigd. Het probleem waarvoor we nu voor 1971 staan, is volgens dr. Zijl stra dit: „De spanningen zijn zo hoog opgelopen, dat naar mijn vas te overtuiging de ontknoping in 1971 komt. Die kan op twee manie ren komen. De ketej kan springen dan zijn de spanningen weg, maar de slachtoffers van de scher ven liggen daar;, we kunnen ook proberen het vuuf te temperen, dan nemen de spanningen ook af." uit Zuid-Europa met sneeuwval naar Duitsland en onze omgeving onder weg. Het weer houdt tijdens de jaar wisseling een winters en wisselvallig karakter met over het algemeen niet meer dan lichte vorst. Bij IJsland handhaaft zich een sterk hogedruk- gebied, waardoor weer koude lucht uit het poolgebied naar Schotland en de Noordzee stroomt met verspreide sneeuwbuien. Door deze ontwikke ling is het onwaarschijnlijk dat de zachte lucht van 16 graden in Italië en Joegoslavië verder naar West- Europa komt. Op de Nederlandse wegen is het in deze dagen tussen kerst en nieuwjaar niet druk. Er hadden zich gisteren, ondanks de gladheid, nog geen spec taculaire ongelukken voorgedaan, af gezien van een ongeluk in Broek en Waterland, waar een auto door de gladheid van de weg afraakte en in een sloot terecht kwam en waarvan de bestuurder verdronk. De berijdbaarheid van de wegen in ons land was over het algemeen goed. Op de hoofdwegen is goed ge strooid. Slechts op enkele plaatsen kon het wegenzout de sneeuw niet de baas.omdat de sneeuwlaag te dik was. Het strenge winterweer heeft tot nog toe in Frankrijk waarschijnlijk aan vijf mensen het leven gekost. ROERMOND (KNP) Paus Pau- lus heeft aan mgr. P. J. A. Moors op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als bisschop van Roermond en hem benoemd tot titulair bisschop van Maastricht. Tevens is hij aangesteld tot aposto lisch administrator van het bisdom Roermond. In deze functie behoudt hij de leiding van het bisdom, totdat er een opvolger is benoemd. Het kathedraal kapittel hoopt de gelovigen van het diocees spoedig na der te informeren over de gang van zaken bij de keuze van een nieuwe bisschop. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Na eerst nu bekend is geworden heeft mevrouw Smits uit Bergen op Zoom een klacht ingediend bi; geneesheer-directeur dr. J. Gros- feld van het Bergse ziekenhuis Lievensberg, tegen het optreden van de ambulancedienst van het ziekenhuis. De ziekenbroeder van een van de wagens is tijdens het vervoer van het bij een verkeersongeval zwaargewon de 414 jaar oude dochtertje Karin van mevrouw Smits eerst benzine gaan tanken, in plaats van het kind regelrecht naar het ziekenhuis te brengen. Hij deed dat omdat hij aan sluitend nog een rit naar Tilburg moest maken. Dat gebeurde op 26 mei van dit jaar en Karin overleed in de nacht van 26 op 27 mei. Hoewel mevrouw Smits de dood van haar kind niet wijt aan het op treden van de ambulancedienst, vindt zij het gedrag van de ziekenbroeder wel alle perken te buiten gaan. Op haar klacht is tot op heden niet ge reageerd. Geneesheer-directeur Grosfeld, die wij om commentaar vroegen, zei ons met ziekteverlof te zijn en alleen twee keer per week spreekuur te houden. Hij verwees ons door naar economisch directeur mr. G. van Gent, die van de kwestie nooit ge hoord bleek te hebben, maar, nadat hij het archief van het ziekenhuis had geraadpleegd, het relaas van me vrouw Smits kon bevestigen. Volgens het rapport zou de chauf feur aan mevrouw Smits gevraagd hebben om eerst te mogen tanken. Volgens de versie van mevrouw Smits, die bij haar kind zat, heeft de chauffeur alleen maar aangekondigd dat hij ging tanken, terwijl zij op dat moment te apatisch was om te reage ren. De heer Van Gent, die ons niet in kon lichten over de medische kant van het geval, gaf wel toe, dat je ach teraf kunten stellen of het tanken op dat moment wel nodig was. Hij zei, dat tegen de betrokken ziekenbroe der geen maatregelen waren geno men. (Vervolg op pagina Stad/Streek 2) de jaren 1966 en 1967 metingen la ten verrichten, aaiwamlkelijk op _zwa- veldioxyde en fluor, door het insti tuut voor plairatemziieiktetounidig onder zoek te Waigenimgen. Zwaveküioxyde veroorzaakte geen overlast en alleen met fluormetinigen werd verder ge gaan. De resultaten van de waeto- rens waren zeer duidelijk terug te vinden door die afname vam het fluor- gehalte in de grasmonsters. De scha de aain de dieren werd eveneens be duidend minder, de directie heeft göied'e hoop diait die overlast in de toe komst nog verminderd zal kunnen worden. Tenslotte wijst de heer Al op twee punten: deze voorzieningen zijin vol komen vrijwillig geschied, dus niet onder druk van ovetiheids- of par ticuliere instanties en ook niet uit fimancdëlie overwegingen. De kosten van die installaties, waarbij o:ok ge dacht wordt aan onderhoud, stroom, gaskosten en afschrijvingen, zijn ve ie, vele malen hoger dan de uitke ringen die Zuid-Chemie voor de aan gebrachte schade heeft uitbetaald. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Vandaag om tien uur plaatselijke tijd begint in Moskou de zitting in hoger beroep legen de elf veroordeelden van Leningrad. Twee van hen werden verleden week ter dood veroordeeld, negen anderen kregen vier tot vijftien jaar werk kamp. Onder de elf veroordeelden zijn negen Russische joden. De elf stonden terecht op beschuldiging van poging tot vliegtuigkaping. Het is in de Sovjet-Unie hoogst ongebruikelijk dat een zaak in hoger beroep zo snel na de eerste uitspraak in. behandeling komt. Doorgaans duurt de procedure zes tot acht we ken. De Russische autoriteiten zou den de zaak snel willen afhande len in verband met de talrijke pro testen die overal in de wereld zijn geuit. Het Russische Hooggerechtshof heeft gisteren officieel bevestigd dat de zaak vandaag in hoger be roep wordt behandeld. Maandag avond was daar a-1 officieus sprake van, zo wisten wij in een deel van onze edities van gisteren te melden. (Zie verder pag. binnen/buitenland 2) DE Westduitse kapitein luitenant ter zee Hans-Jürgen Laturner van de militaire staf van de Navo heeft zelf moord gepleegd. Laturner werkte op de voorlichtingsdienst van het Navo- hoofdkwartier (Shape) in Casteau, België. (ADVERTENTIE) o

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1