Trainingskamp district Zuid heeft succes HOCKEY IS BEZIG AAN EEN DOORBRAAK NAAR TOP Zege van Meeuwen in toernooi Goes Sneldam- titelstrijd in Zeeland ALS AMATEUR NIET IN PLOEG Raas: „Je moet altijd met bravour van start gaan" AUSTRALIË VEROVERDE TENNISCUP Verschueren! favoriet voor dernytitel EERSTE PLAATS VOOR ZEEUWSE MEISJESJUNIOREN sport Competitie Contact Tafeltennis WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 (Van onze sportredactie) OISTERWIJK „Het district Zuid van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond is bezig aan de grote doorbraak naar de top. De achter stand op de ploegen uit het westen is weggewerkt en het district wordt steeds sterker. Dit is mede te danken aan het initiatief van mevrouw Fou- teyn-Eldering, die vier jaar geleden met het plan op tafel kwam meer voor de jeugd te gaan doen", zegt drs. J. C. Loman, de Bredanaav, die zich in het district Zuid in het bij zonder inzet voor het jeugdhockey. Dat plan van mevrouw Fonteyn-El- dering hield het volgende in: jaar lijks een trainingskamp houden voor aanvoerders en aanvoersters van de verschillende verenigingen in het district Zuid. Jongens en meisjes van om en nabij de zestien jaar. Dit om de band tussen die verschil lende verenigingen heit district Zuid telt er zestig momenteel te verstevigen, het aspect vain de trai ning en de jongeren het begrip van het „echte hockey" bij te brengen. Vier jaar geleiden vond het voorstel vain mevrouw Fonteyn-Elderinig weerklank in KNHB-kringen en kon het district Zuid beginnen. Drie jaar lang heeft de groep onder leiding van vier leiders en vier leidsters on derdak gevonden in De Duinven in Oisterwijk, maar dit jaar moest men uitwijken naar De Waterput in het zelfde Oisterwijk. Vier dagen lang doen die enthousiaste leiders van het district Zuid er alles aan de jeugd zoveel moigelijik op hockeyigeibied bij fte brengen. Uit Zeeland (Rapide Hutat, Vüssimgen, Middelburg en Ollyrnpia Termeuzen) en geheel Bra bant en Limburg zijn de vertegen- woordigeirs (stens) van de hockey ver enigingen naar Oisterwijk gekomen. Wim Meijers, een van de leiders en zelf speler in het eerste team van HTC Eindhoven is al aan zijn vierde jaar bezig met de begeleiding van de jeugd. Meijers: „Het is bijzonder prettig wenken. De jongens en meisjes rea geren enthousiast. Er is die theorie, training op de Hooo-velden, die gra tis beschikbaar gesteld zijp; de spel regels worden doorgenomen; er is een oriënitraitieftocht en een hockey- tierakamp. Alles in competitiever band. Het compeititie-element staat voorop. Aan het eind van de vierde dag vainidiaaig worden die prijzen uitgereikt zowel voor de besten dn het individuële klassement als in groepsverband". PERTH (ANP) —Australië heeft het toernooi om de Federation Cup gewonnen door gisteren in Perth in de finale tegen Groot Brittannië een beslissende voorsprong te nemen van 20. De resultaten van de enkelspelen waren: Evonne Goolagong (Aus) Virginia Wade (Gb) 6-4, 6-1, Marga ret Court (Aus) Ann Jones (Gbl 6—8, 6-3, 6-2. Ook in het dubbelspel ging de overwinning naar Australië, dat daardoor de eindstand op 30 bepaalde. Margaret Court en Lesley Hunt versloegen Virginia Wade en Winnie Shaw met' 6-4, 6-4. In het enkelspel had Margaret Court grote moeite de Wimbledonkampioene van 1969, Ann Jones, te bedwingen. Margaret Court moest zelfs in ver stikkende hitte de eerste set met 6-8 afstaan, maar daarna stond de taaie Australische nog slechts vijf games af: 6-3, 6-2. Na afloop verklaarde Margaret Court: „Ik had last van kramp in armen en benen. Ik denk dat ik de laatste tijd te weinig aan grote toernooien heb meegedaan". Ann Jones had gecjacht de partij te zullen winnen na de eerste set. „Ik vond dat ik vrij goed stond te spe len. Maar Margaret Court kwam ge weldig terug". Er waren 5500 toe schouwers. Australië heeft de Fe- derationcup, die in 1963 voor de eerste maal op het spel stond, nu vijf keer veroverd. (ADVERTENTIE) In het hockeytrainingskamp gaat het er erg plezierig aan toe. (Van onze sportmedewerker) GOES De Goese sporthal heeft maandag geheel in het teken ge staan van zaalvoetbal. De actieve zaterdagclub Yerseke hield er een uitstekend geslaagd toernooi voor B- junioren en voor pupillen. Daaraan hebben deelgenomen Robur uit Goes, Lebo uit Lewedorp, Kortgene, Wolphaartsdijk. Goes, Kloetinge, SSV uit Goes en Yerseke. De jeugd van Robur bleek het sterkst in dit toernooi. In de avonduren kwamen de seni oren aan bod. Voor hen bedroeg de speeltijd 20 minuten. De deelnemen de verenigingen waren Meeuwen, SSV Goes en Yerseke. Door een beter doelgemiddelde werd Meeu wen uit Zoutelande winnaar. De uitslagen waren: Meeuwen (Van onze medewerker). 's GRAVENPOLDER Het snel- damkampioenschap van Zeeland wordt zaterdag aanstaande te 's Gra venpolder verspeeld. Tien uur opent wethouder E. Baerends uit Borsele dit toernooi. De jubilerende damclub 's Gra venpolder, die 20 jaar bestaat, is organisator en heeft liefst 98 deel nemers ingeschreven. De titelhouder Jan Blom kan op en warme ont vangst rekenen, van onder anderen Louwerse Rijk, Blaas, Walraven, Engelvaart, Schunselaar, Van Rijs wijk, AUaart, Van der Schraaf, Krij ger, Dekker. De voorzitter van de KNDB en ZDB de heren H. C. v. d. Vreugde en J. J. Ganseman, zullen dit toernooi bijwonen. Alle verenigingen konden dit jaar niet aam bod komen. Er is plaats voor maximaal veertig personen. Drs. Lo man hierover: „Het is een rouleer systeem. Volgend jaar komen de clubs aain bod, die nu overgeslagen zijn. Een verbetering is het dat nu zowel de jongens als de meisjes aan de beurt zijn. In het eerste jaar wa ren er alleen aanvoerders van jeugd- elftallen aanwezig op het trainings kamp. Het tweede, jaar. zijn we be gonnen ook de meisjes er bij te be trekken. De medewerking' van het boinidsbestuur is geweldig. Men is bij zonder verheugd over het initiatief van het district Zuid. De Kond draagt polk het grootste gedeelte van de on kosten. Voor de jongens en meisjes kost het slechts de reiskosten naar het trainingskamp en een bediraig van 20.voor kampgeld. Een gering bedrag, waardoor deelname dus voor niemand een probleem behoeft te zijn". Ook in de overige districten zou men graag het voorbeeld van het dis trict Zuid willen volgen, maar men is er elders nog niet in geslaagd iets dergelijks van de grond te krijgen. Drs. Loman: „Dat lij-kit wel alleen in Zuid te kunnen. Belangrijk punt is natuurlijk wel dat het in oins dis trict ook veel nut heeft. De afstan den zijn bijzonder groot. We hebben clubs in Zeeland en in Zuid-Limburg en dat is een idleale gelegenheid om wat beter met elkaar kennis te ma ken. Wim Meijeais hierover: „De vriend schapsbanden worden erdoor verste vigd. Hier moet er natuurlijk onder scheid zijn tussen d'e leidens en de deelnemers (sters), maar als je elkaar straks weer bntmoet tijdens de ver schillende toernooien in het district is het prettig te ervaren hoeveel goe de contacten je overgehouden hebt aan deze trainingskampen. De leid sters, de dames De Graaf uit Den Bosch (lid van MOP, Vught), M. van Maanen uit Eindhoven (lid van EMHC), A. Grasso uit Breda (lid van Breda) en E. van der Heijden uit Eindhoven (Lid van EMHC) doen al les belangeloos voor dit doel een declaratie uitgezonderd evenals de leiders B. Peters (MOP, Vught), P. Hougen (HTC Eindhoven), W. Meijers (HTC. Eindhoven) en A. Wijzenbeek (HTTC). Dit achttal werkt samen met de commissie jeugdhockey van het district Zuid, hard aan de opbouw van hef hockey in het zuiden. De doorbraak is er al. De resultaten van de zuidelijke spe lers worden steeds beter. Een van de oorzaken van deze betere presta ties is ongetwijfeld de opZte van de trainingskampen voor de jeugd in het district Zuid, een initiatief van mevriuw Fonteyn-Elderinig E.enini tiatief, dat uniek is in het Neder landse jeugdhockey, en wat zeker navolging verdient in de overige dis tricten van de KNHB. li II Yerseke 3—0, Goes Yerseke 5—2, Meeuwen SSV 10, Goes SSV 2—0, Meeuwen Goes 11 SSV Yerseke 3—3. Eindstand: 1. Meeuwen 5 pnt. 2. Goes 5 pnt. 3. SSV 1 pnt. 4 Yerseke 1 pnt. De uitslagen bij de jeugd waren: Junioren B Goes Yerseke 10, Kortgene Lebo 12, Robur Yerseke 10, Wolphaartsdijk Kloetinge 13, Robur Goes 10, Wolphaartsdijk Kortgene 0—1, SSV Yerseke 1—0, Wolphaars- dijk Lebo 1—1, Robur SSV 1—0. Kortgene Kloetinge 1—0, Goes SSV 2—1, Kloetinge Lebo 00. Pupillen: Robur SSV 30, Wolphaartsdijk Kloetinge 10, Goes Yerseke 1—0, Kortgene Lebo 1—1, Goes Robur 11, Wolp haartsdijk Kortgene 21, SSV Yerseke 0—0, Wolphaartsdijk Le bo 0—0, Robur Yerseke 2—1, Kortgene Kloetinge 10, Goes SSV 1—0, Kloetinge Lebo 1—1. Gezamenlijke eindstand: Junioren en pupillen. 1. Robur 11, 2. Goes 9, 3. Lebo 7, 4. Kortgene 7, 5. Wolp haartsdijk 6, 6. Kloetinge 4, 7. SSV 3, 8. Yerseke 1 pnt. (Van onze sportmedewerker) HEINKENSZAND Wielrenner Jan Raas die in het komende wie- Ierseizoen als amateur debuteert, zal niet zoals de meesten van zijn colle ga's in een ploeg gaan rijden. Dat wil niet zeggen dat Raas geen aan biedingen van sponsors heeft gehad. Na een hijzonder succesvol seizoen bij de nieuwelingen stond het reeds bij voorbaat vast dat er aan de felle vechtjas uit Heinkenszand getrok ken zou worden. Zo hadden o.a. Trico Noble uit Aardenburg en Ket ting uit Didam Raas graag in him gelederen opgenomen. In eerste in stantie voelde Jan Raas er niet zo veel voor om in een fabrieksploeg te gaan rijden en toen bleek dat men van die kant niet al te bereid was om te voldoen aan bepaalde voor waarden. die de Zeeuwse coming man had gesteld werd het definitief nee. Jan Raas motiveert zijn besluit als volgt: „Ik wil nu eenmaal in mijn eerste seizoen bij de amateurs niet teveel gebonden zijn. Zo voel ik er bijvoorbeeld niets voor om aan zwa re klassiekers deel te nemen, want vergeet niet dat ik pas in november van dit jaar 18 geworden ben. En wanneer men mij deze garantie niet zwart op wit kan geven, mag ik daaruit mijn conclusie trekken, dacht ik. Verder waren er nog wel meer punten tijdens de onderhandelingen, die me geen bevrediging schonken. Het is beslist niet zo dat ik financiële eisen heb gesteld, zoals wel eens is verondersteld. Dan zou ik de allures van een beroepsrenner hebben en ik ben nuchter genoeg om te weten, dat er nog heel wat moet gebeuren voordat het zover is. Maar dat neemt niet weg, dat je als jong coureur toch ook te werk moet gaan wat volgens je eigen inzicht goed is. Tot nu toe heb ik in samenwer king met mijn zwager Kees Raas uit 's-Heerenhoek mijn plan getrokken en het bevalt me best. Let wel, Kees Raas heeft me helemaal vrij gelaten in mijn keus of ik wel of niet voor een ploeg zou gaan rijden. Hij adviseert me alleen op het tech nische en tactische vlak. En omdat Kees vroeger zelf heeft gefietst en heel wat van het metier afweet waardeer ik zijn steun ten zeerste. Vandaar ook, dat ik er helemaal niet zo happig op was om bij een spon- (Van onze tafeltennismedewerker) MIDDELBURG Het Zeeuwse meisjesjuniorenteam bestaande uit Paula Wondergem (MZ) en de tweelingzusjes Jakobsen (Big Smash) heeft op het nationaal jeugdteamtoernooi in Den Haag be slag weten te leggen op de eerste plaats in zijn klasse, hetgeen in de geschiedenis van de Zeeuwse tafel tennissport nog niet eerder was voorgekomen. In de voorronde begonnen de Zeeuwse meisjes meteen met een grote 90 zege op Rotterdam A. In de kampioenspoule klopten zij eerst Den Haag A met 6—3 en daarna Brabant A met 72. Koos Jakobsen bleef in alle wedstrijden ongeslagen, terwijl ook zus Betsie en Paula Wondergem imponeerden. Een fraaie beker was hun deel. Ook de meisjes-pupillen met Christa Slinger (MZ), Jenny Gunst (MZ) en Magda Jakobsen (B. Smash) bereikten de finalepoule door Den Haag B met 6—3 te klop pen. In de finale kwamen zij tegen Den Haag A met 27 en Noord- Limburg met 36 net iets tekort. Bij de jongensteams werd geen finalepoule bereikt. De junioren sneu velden tegen Den Haag A met 90. De adspiranten werden door Am sterdam C met dezelfde cijfers ge klopt. De pupillen gingen tegen 't Gooi D met 36 ten onder. Na afloop van het toernooi ont ving Betsie Jakobsen van bondscoach Tigerman nog de vererende uit nodiging om enkele dagen deel te nemen aan een trainingskamp met de beste damesspeelsters en enkele Franse topspeelsters, in Roelofarends- veen. Jan Raas: „In mijn eerste jaar als amateur wil ik niet teveel gebonden zijn". Meestal trouwens arriveerde de cou reur uit Heinkenszand vooraan, want zijn prestatielijst vermeldt ook acht derde plaatsen, waaronder de Acht van Chaam waar hij zich uit stekend weerde. Behalve op de weg domineerde Jan Raas de laatste maanden in de Zeeuwse veldritten. Hij won achtereenvolgens in Kam perland, 's-Heerenhoek, en nog eens Kamperland. Tijdens het Zeeuws crosskampioenschap op 10 januari in Kamperland zal het dan ook heel moeilijk zijn om Raas van de titel af te houden. Het crossen in de wintermaanden ziet Jan Raas als een uitstekende voorbereiding op het nieuwe weg- sor onderdak te komen. De enkele honderden gulden die je van een sponsor beurt is een tegemoetko ming bij de aanschaf van je tenue en wat bandjes. En die kan ik gelukkig zelf nog betalen, dus niets belet me om geheel zelfstandig te blijven fietsen. Ook voor de ploe- gentactiek ben ik als buitenstaander niet bang. Trouwens in de kermis- koersen is zoiets niet toegestaan". Jan Raas, die in 1969 als eerste jaars nieuweling bijzonder onfor tuinlijk was en eigenlijk een seizoen had, dat zich kenmerkte door vallen en opstaan heeft dit jaar meer geluk gehad. Vroeg in heit jaar werd hij in Helvoirt reeds Zeeuws kampioen cy cle-cross, maar ook op de weg be-| haalde Jan Raas de provinciale titel bij de nieuwelingen. Hij werd boven dien nog clubkampioen van Theo Middelkamp. Elf keer ging Raas als eerste over de streep en het waren niet enkel kermiskoersen waarin hij triomfeerde, want hij schreef onder andere ook de Deltarit en de Om loop, van het Zuiden op zijn naam. Jan Raas maakte ook deel uit van de ploeg van Theo Middelkamp, die tijdens het nationaal clubkampioen schap tweede werd. Ook zijn tweede plaats in de Ronde van Midden- Brabant mag als bijzonder eervol bestempeld worden. In totaal eindig de Jan Raas elf keer als tweede. I seizoen. „Je moet in de winter niet stilzitten. Tenminste voor mij zou dit funest zijn, want ik word gauw te zwaar. Daarom loop ik elke avond wat rondjes bij ons in de polder en in de weekends neem ik deel aan een wielercross. Zonder me te forceren houd ik daarmee toch mijn conditie op peil. Mijn eerste jaar bij de amateurs zie ik met vertrouwen tegemoet. Natuurlijk zal ik het heel wat zwaarder krijgen dan bij de nieuwelingen, maar dat wil niet zeggen dat ik angst voor mijn tegenstanders heb. Dan ben je al bij voorbaat geklopt. Je moet eigenlijk altijd met een tikkeltje bravour van start gaan". (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Zaterdag 9 janu ari zal in het Antwerpse sportpaleis om half acht het kampioenschap van België koppelwedstrijd voor liefheb bers worden verreden en het kampi oenschap van België achter derny- motoren. Bij deze wedstrijden, waarin Theo Verschueren uit Sint Jansteen als favoriet voor de dernytitel start, zal er behoorlijk strijd worden gele verd, aangezien onder anderen Ju- lien Stevens, Raf Hoyberghs, Andre Poppe W. de Geest ook hun best zul len doen zo goed mogelijk voor de dag te komen. Voor Theo Verschue ren is dit wielerevenement de kans om het nieuwe jaar met een titel van start te gaan. De wedstrijden begin nen om half acht. Op 3 januari zal in het Antwerps sportpaleis de ijs- hockeywedstrijd Olympia Antwerp tegen Nijmegen worden gespeeld. De aanvang is gesteld op acht uur. SCHAATSEN De voltallige nationale dameskernploeg komt za terdag en zondag aanstaande in Am- merstol aan de start tijdens een grote vierkamp op natuurijs. Zater dagmiddag staan de 500 meter en 1500 meter op het programma en zondagmiddag volgen de 1000 meter en 3000 meter. De wedstrijden staan ook open voor dames junioren a. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13