Sanering plan Java begint AANKOOP EN ONTEIGENING HUIZEN IN TERNEUZEN Theo Platjouw favoriet in bekertoernooi Sluizen straks in groen J aarver gadering VVV in Retranchement J. Punder in biljartfinale ZUIDMOLUKKERS MISHANDELEN BUSCHAUFFEUR Alleen voetbal in IJzendijke 0 VISCOTELET OP Z N ZWITSERS «per,. SCHIETING IN HENGSTDIJK ONTRUIMING Retranchement Sluis Kerstboom verbrandiri p in Hontenisse Soos Peace uit St.-Jansteen hield tafeltennistoernooi -:=-v hoogwater Zilveren leden kerkkoor Gin ge gehuldigd CIRCULAIRE DUI VENSHOW IN HULST Nw.- en St.-Joosland Schieting ten bate van bestrijding t.b.c. in Koewacht Auto door gladheid over de kop SUPER LUX I p^iMPS PRIJSSCHIETING IN GRAAUW ROLSCHAATSBAAN WORDT IJSBAAN IN ST.-JANSTEEN méér licht op tafel. ...voor dezelfde stroomkosten DINSDAG 29 DECEMBER 1970 stad streek weii.Mm* west-zeeuwsch- vlaanderen 800 gram (4 stuks) vistilets, ansjovisboter, 4 afgestreken eetlepels Parmezaanse kaas, 8 reepjes kaas, 2 tomaten, boter of margarine. De visfilets bestrijken met ansjovisboter en in een beboterde vuurvaste schaal leggen. Op elke filet lepel Parmezaanse kaas. Rondom.4 gehalveerde tomaten; op elke tomaat een kruisje van kaas reepjes. In niet te hete oven de schotel zachtjes gaar stoven. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap ^voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haaa ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het gemeentebestuur van Terneuzen zal binnenkort een begin maken met de tweede fase van het sane ringsplan Java. (Van onze correspondent) HENGSTDIJK De schuttersso- ciëte)' Dc- Vogel heeft in Café Van Dijk in Hengstdijk een schieting gehouden, waaraan 55 schutters deelnamen. De uitslag was; wip één: hoge vogel: P. Claessen, Lamswaar- de; eerste zijvogel: Th. Pauwels, Kloosterzande; tweede zijvogel: G. Pauwels, Axel; extra hoge vogel: P. Claessens, Lamswaarde. Wip twee: Hoge vogel: P. de Letter, Koewacht; eerste zijvogel: H. Hoop, Groenen dijk; tweede zijvogel: W. Sorber, Graauw- Grootste aantal kleine vo gels (6 stuks) J. Rietjens te Koe wacht. Bij de tritsing won A. Schelfhout uit Lamswaarde een kal koen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Hoewel elke gedachte aan het voorjaar nu nog door ijzige winden op de vlucht wordt gejaagd, zijn hier en daar toch ai voorbereidingen getroffen voor de komende lente. Bij de Terneuzense sluizen bij voorbeeld zijn in opdracht van rijkswaterstaat jonge aanplan tingen aangebracht die straks het sluizencomplex in het groen zul len zetten. Op het ogenblik zijn nog alleen maar lange rijen palen zichtbaar, die straks de jonge boompjes (populieren) tot steun zullen dienen. De aanplant is niet alleen be doeld om hef, sluizengebied een meer landschappelijk aanzien te geven, de bomen zullen ook fun geren als windscherm voor de schuttende schepen, waardoor zij in de sluizen beter manoeu- vreerbaar zijn. Bossen worden wel eens de longen van een stad genoemd. Het is bijna niet te geloven hoe veel stof een enkele boom kan vasthouden. Er is berekend dat een linde per seizoen per hec tare 42 ton stof vasthoudt. Een beuk en een iep zelfs 68 ton stof. Een beuk van honderd jaar heeft ongeveer 700.000 bladeren met een totaal-oppervlakte van 1500 vierkante meter. De bladeren houden 1300 kilogram stof vast na elke regenbui. In de winter doen de takken en twijgen van een boom dienst als filter waar door hoge concentraties stof worden verdund. Allemaal indrukwekkende cij fers, die de grote betekenis en waarde van bossen en groen voorzieningen in een industrie gebied voor de bevolking nog maals onderstrepen. Het planten van bomen, waar en zovee] mo gelijk bij industriecentra, is dan ook niet voor niets een middel in de strijd tegen luchtveront reiniging. Dit houdt in de aankoop en ontruiming van: Steenkamplaan 14 t.m. 96 (even nummers), Van Steenbergenlaan 26 t.m. 57, Steenkamplaan 55-57 en 63 t.m. 75 (oneven nummers), Martinus Eijkestraat 8 t.m. 16 (even num mers) Mart. Eijkestraat 3 t.m. 25 (oneven nummers)Steenkamplaan 98 t.m. 112 (even nummers), Steenkamplaan 77 t.m. 93 (oneven nummers), N. J. Hartestraat 2 t.m. 20 (even nummers), N. J. Hartestraat 1 t.m. 9 (oneven nummers), Oostkolkstraat 1 t.m. 9 (oneven nummers), Oostkolkstraat 2 t.m. 20 (even nummers) en Van Steenbergenlaan 58 t.m. 63. Omtrent de te volgen gedragslijn bij de uitvoering van deze fase, als mede omtrent de financiële regelin gen, waarop de bewoners in verband met het betrekken van een andere woning mogelijk een beroep kunnen doen, zullen door vertegenwoordigers van de gemeente en de woningbouw vereniging Terneuzen, de eigenares se van deze woningen, tijdens vier bijeenkomsten in de aula van de Zon- nesehool (Van Steenbergenlaan 71) nadere inlichtingen worden gegeven op 5, 7, 12 en 14 jam. 1971, 's avonds om half acht. (Van onze correspondent) RETRANCHEMENT De VVV in Retranchement heeft op de jaar vergadering in hotel De Zon in Re tranchement besloten de contributie Het gemeentebestuur zal er naar streven de bovengenoemde woningen eind 1972 ontruimd te hebben. De en andere heffingen te verhogen in verband met de financiële positie van de vereniging. Gouden huwelijk Het echtpaar J. de Meij-Goosen vierde zijn gou den huwelijksfeest. De receptie in hotel „De Zon" werd druk bezocht. Beide echtelieden genieten nog een uitstekende gezondheid. Rijkspolitie Met ingang van 1 januari 1971 is wachtmeester P. Rie- mens van de Groep Aardenburg, Post Sluis van de Rijkspolitie overgeplaatst naar Sas van Gent. Met ingang van dezelfde datum komt wachtmeester C. van Manen van de groep Bunnik naar Sluis. (Van onze correspondent) HONTENISSE In de gemeente Hontenisse vindt dinsdag 5 januari de traditionele kerstboomverbran ding plaats. De inwoners van de bebouwde kommen in de gemeente Hontenisse worden verzocht op die dag hun kerstboom voor verbran ding gereed te leggen. Na een uur worden de bomen door de dienst gemeentewerken opgehaald. 's Avonds om zeven uur worden ze verbrand. In Kloosterzande gebeurt dit in de Emmastraat (achter het zwembad), in Vogelwaarde in de Wilgenstraat (achter de werkplaats van gemeen tewerken). (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN Het Peace-ta- feltennistoernooi dat werd georgani seerd door het bestuur van de soos Peace te St.-Jansteen en dat onder leiding stond van de heren W. van Himste, R. Boogaert en J. de Potter, is zeer geslaagd. Niet minder dan 32 jongeren, afkomstig uit St.-Jansteen, Heikant, Koewacht en Hulst namen deel. Er werd gespeeld in drie leef tijdsgroepen. De uitslagen zijn: categorie 12 13-jarigen: 1 R. Bral uit St.-Jan- steen, 2 B. Bogaert, St.-Jansteen; categorie 14-jarigen: 1 P. van Laere, St.-E'oy uit Hulst, 2 E. de Schepper uit Koewacht; categorie 15-jarigen: 1 G. de Roos, St.-Eloy, Hulst, 2 J. Bogaert. St.-Jansteen. Algemeen toernooikampioen werd P. van Lae re, die de door de ADZ-meubelsu- permarkt te St.-Jansteen geschonken beker kreeg. - Morgen, woensdag 30 dec. Ber gen op Zoom: 4.59 en 17.17. Hans- weert: 4.02 en 16.30, Terneuzen: 3.23 en 15.48, Vlissingen: 2.54 en 15.19, WemeIdinge: 4.49 en 17.07. (Van onze correspondent) CLINGE Pastoor A. C. J. Fick van Ciinge heeft tijdens een eucha ristieviering drie leden van het kerk koor gehu'digd in verband met het feit dat zij er 25 jaar lid van zijn. De pastoor prees de jubilarissen, de heren P. Blommaert, A. van den Branden en P. Paiuwels, voor de moed om gedurende 25 jaar vod te houden. Hij speldde hen de zilveren penminig van de Gragoriusverenigin,g op en sprak de hoop uit dat zij nog lang lid zouden blijven van heit koor. (Van onze medewerker) AXEL Het Zeeuwse bekerbil- jarttoernooi anker kader 38/2 zal worden gehouden in Het Wapen van Axel van 8 tot en met 17 ja nuari. is im hamidien van Het toernooi worden ge- Zeeuwse deeline- De nieuwe wisselbaker wordt door Café Iradusitria uit De vorige beker werd ïworunen door die Zeeuw se kampioen Theo Platjouw. Ook nu is hij de favoriet. Hij zal 400 caramboles moeten maken zander vrjj middenvak, terwijl de overige deelnemers met vrij middenvak 300 en 200 caramboles moeten maken. De deelnemers zijn: Th. Platjouw Horemans Axel (400), R. Dieüeman ABC Axel (300), Pr. Freyser Con Goirdia Terneuzen (300), A. Claey- sens KOT Sas van Gent (200), M. Verlinde Horemams Axel (200), A. v. Enienaam ABC Axel (200), J. Lee- raert HBC Hulst (200), J. v. Fnaayenhove Horemams Axel (200). De finale is zondag 17 januari om half acht. B.C. Ed D: keuze van dit tijdstip houdt o.m. ver band met het feit, dat zodoende voor belangstellenden de mogelijkheid be staat intrek te nemen in de in aan bouw zijnde bejaardenflat aan de Van Steenbergenlaan. Zodra een blok woningen ontruimd is, zal tot sloping worden overgegaan. Aan alle laatste huurders van deze woningen, die na 1 december 1970 hun woning verlaten, wordt door de gemeente een vergoeding in de ver- huis- en herinrichtingskosten ver leend van 1.500, Degenen met een belastbaar inko men van minder dan 15.000,per jaar en die een woning betrekken, waarvan de huur een onevenredig groot deel van hun inkomen bedraagt (meer dan 15 a 17 procent), komen in principe in aanmerking voor een aanvullende subsidie op grond van de regeling aanvullende huursubsidie. Zij die mogelijk genoodzaakt zijn een woning te betrêkken, waarvan zij de huur niet kunnen opbrengen, ter wijl zij niet in aanmerking komen voor een huursubsidie, kunnen mo gelijk een aanspraak maken op een uitkering ingevolge de algemene bij- standwet. Of iemand voor bijstand in aanmerking komt dient van geval tot geval te worden bekeken. De woningbouwvereniging Terneu zen heeft aan alle huurders in de woonwijk Java (met uitzondering van de huurders van de percelen Van Steenbergenlaan 8 t.m. 15) een cir culaire gezonden, waarin wordt me degedeeld dat alle woningen in deze wijk, die na 1 december 1970 leeg ko men, niet meer warden verhuurd en door de gemeente zullen worden dichtgespijkerd. De bewoners van de woningen die voor afbraak in aanmerking komen, wordt aangeraden zo snel mogelijk naar een andere woning uit te zien, waarbij de woningbouwvereniging Terneuzen behulpzaam zal zijn en waarvoor een volledig ingevulde vragenlijst dient te worden ingezon den. Bij liet vinden van een passen de oplossing zal wel enig geduld moe ten worden opgebracht. Een periode van twee a drie jaar zal hiervoor wel nodig zijn. De hèer L. I. Basting werd bij de bestuursverkiezing gekozen tot voor zitter. De heer J. van de Voorde moest deze functie neerleggen om dat hij uit Retranchement is ver trokken. De scheidende voorzitter kreeg als waardering voor het werk dat hij voor de VVV heeft gedaan een fraaie foto van de standaardmo len aangeboden. De heer J. Ris- seeuw werd herkozen als bestuurs lid. Verder werd het bestuur met de heer J. Visser jr. uitgebreid. Bij de rondvraag drongen enkele leden aan op uitbreiding van de feestverlichting. Tot niu toe is dit beperkt tot het verlichten van de molen en het plaatsen van een kerstboom op de Markt. Verder kwam de wems naar voren op de Markt een telefooncel te plaatsen. Men was het er unaniem mee eens dat de Markt een plantsoen dient te blijven en geen parkeerterrein moet worden. (Van onze correspondent) HULST In lokaal W. Blom maert te Hulst werd een duiven- show gehouden, waarvoor 30 lief hebbers hadden ingeschreven. In to taal werden 120 duiven tentoonge steld. De eerste prijs werd behaald door J. van de Laan uit Hulst, De einduitslag van de keuring was: 1 J. van de Laan, 2 W. Blom maert, 3 J. Everaert, 4 E. Strobbe, 5 J. Geernaert, 6 A. Nijs, 7 J. Jansen, 8 L. Blommaert, 9 A. J. Nijs, 10 H. Blommaert, allen uit Hulst. Wijkvereniging De wijkvereni- ging Nieuw- en Sint-Joosland orga niseert vandaag voor de lagere schooljeugd een filmmiddag in het verenigingsgebouw aan de Veer- straat, aanvang 14 uur. Vertoond worden: tekenfilm en de lentefilm „De Rode Ballon". Voor iedereen boven de 14 jaar vanavond in de zelfde zaal om 19.30 uur. Viva „Za pata" (zeer spannende revolutiewes tern) Evenals vorig jaar tekent de vere niging ook nog voor de kerstboom verbranding. Op het terrein achter het voetbalveld gaan zaterdagavond om half zeven die bomen in vlammen op. (Van onze correspondent) KOEWACHT De traditionele schieting ten bate vati de tbc-bestrij- ding leverde een overwinning op voor Van Damme, die de hoofdvogel schoot, de eerste zijvogel was voor de Belg Roger de Letter en de tweede zijvogel was voor Remy Davids. De meeste kleine vogels schoot Antoin de Schepper (6 stuks). (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermorgen om kwart over acht is de auto vain H. A. J. M. uit Kloosterzande in de Nieuw Neuzenpolder nabij Dow Che mical over de kop geslagen en ge heel vermeld. Het ongeluk gebeurde op een weggedelte, waarop neerval lend koelwater van de fabriek door bevriezing gladheid veroorzaakte. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De Van Steenhovenstraat in Ter neuzen is één van de straten, waar van de huizen gesloopt worden bij de binnenkort te beginnen tweede fase van het saneringsplan Java. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) AMSTERDAM J. Punder van de biljartclub DHGL uit Kwadendamme heeft zich geplaatst voor de finale van het Nederlands kampioenschap libre klein in de vijfde klasse. ds lamp met het speciale lichtvenster aan de onderzijde (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een hoofdagent van de Bredase politie heeft zondagnacht in de Emmastraat een waarschuwings schot gelost om een einde te maken aan een vechtpartij tussen circa 25 Zuidmolukkers en vier politieman nen. Deze waren de 32-jarige bus chauffeur M. Leeggangers uit Don gen te hulp gekomen, die door de groep werd mishandeld. Hij had ge weigerd de Zuidmolukkers mee te nemen naar de Driesprong in Breda, omdat hij een lijndienst reed en geen stadsdienst. De regiementen van de BBA schrijven de chauffeurs voor, dat zij geen stadspassagiers op lijndiensten mogen meenemen. De moeilijkheden deden zich voor, toen de groep Zuidmolukkers met de laatste trein uit Roosendaal aan kwam en niet direct een stadsbus naar de Driesprong zag klaarstaan. De groep wilde snel naar huis en vroeg chauffeur Leeggangers hen mee te nemen. Deze weigerde. Daar op ontstond ruzie. De chauffeur werd op een gegeven moment uit de bus gesleurd en op straat geslagen. In eerste instantie kwam de combi van de politie met een bemanning van vier personen hem te hulp. Twee agenten slaagden er in een van de vechtende Zuidmolukkers vast te grijpen, juist toen deze de chauffeur wilde slaan. Op weg naar de combi werden de twee agenten door circa 15 Zuidmolukkers zo be laagd, dat zij hun arrestant moesten loslaten. De politie werd daarop dusdanig in het nauw gebracht, dat de hoofdagent, die op dat moment de leiding had, het waarschuwings schot loste. De vechtpartij was daar door van de ene seconde op de andere voorbij. De 25 jongeren sto ven alle kanten uit, de meesten het Valkenberg in, Op het moment, dat de politie versterking kreeg van vijf collega's, was er geen vechtersbaas meer te zien Een speuractie daarna leverde maar weinig op. Alleen in de Ceresstraat slaagde de politie er in een 17-jarige Zuidmolukker aan te houden, die met enkele vrienden te voet op weg naar huis was. De anderen konden ontkomen. Waarne mend-commissaris van de Bredase politie L. Verhagen verwacht, dat er meer arrestaties zullen volgen. „Dat dit is gebeurd vind ik bijzonder jammer. Sommigen zouden hieruit een verkeerde conclusie kunnen trekken. Wij hebben in Breda met de Zuidmolukkers juist een goede verstandhouding", aldus wrn.-com- missaris L. Verhagen. (Vaar onze correspondent) GRAAUW In café de Caluwé te Graauw werd een prijsschieting ge houden op de liggende wip waaraan 63 schutters deelnamen. Er werd ge schoten op één wip. De uitslag is als volgt: hoogvogel: J, van Dorsse- laer te Kapellebrug; eerste zijvogel: E. Boon te Graauw; tweede zijvo gel: G. Blommaert te Hulst. De mees te kleine vogels (drie stuks) werden geschoten door P. Reijns te Kapelle brug. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Het perso neel van openbare werken van de gemeente Hulst heeft de rolschaats- baan aan het gemeentelijk sportter rein in Sint-Jansteen onder water gezet. Bij aanhoudend vriezend weer zal er spoedig geschaatst kun nen worden. (Van een voetbalmedewerker) TERNEUZEN In de eerste klas van de zondagcompetitie van de KNVB-afdeling Zeeland staat slechts één wedstrijd op het pro gramma: IJzendijkePhilippine. Philippine lijtot te stonk voor IJzendijfce, maar het thudsveld spreekt hier ook een woordje mee, zodat die bezoekers met een punten verdeling al heel tüij magen zijn. Punder zal van 22 tot en met 24 januari a.s. de strijd moeten opnemen tegen zeven mede-finalisten, waarvan R. Alkema van de biljartvereniging De Bleek uit Franeker het hoogste gemiddelde (1.46) heeft genoteerd. Punder staat op 1.34. De finale zal worden gespeeld in café restaurant Kroon te Halfweg. De partijlengte be draagt 50 caramboles.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2