KOU DEED KERSTGEBEUREN IN HULST GEEN KWAAD Filevorming bij de stal PvdA bestookt b.enw. met aantal moties JEUGDHOTEL: „JONGEREN- BORDEEL" zekerheid! Bevolking van Aardenburg veroudert snel Dertig gulden boete voor te hard rijden WERKGROEP HOMOFILIE KRIJGT POSITIEVE REACTIES Staten onder de „loep' P.v.cLA. laakt opmerkingen van Breda-Vriesman ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN! stad streek Nieuwj aarsreceptie commissaris der koningin Kantongerecht Oostburg Vorst Vechtpartij in café te Sluiskil Man met pistool op hoofd geslagen Man dood gevonden Duiven verkocht wegens geluidshinder Prijsuitreiking Nog Sneller te Breskens BEHANDELING IN VOLGENDE RAADSVERGADERING Expositie over Kerstmis en lekker eten AFSCHEID BIJ PTT OOSTBURG Daar hebben kinderen evenveel recht op. Goed dat Liga er is. Voor alle kinderen: PZEM-affaire in raad Terneuzen Zuid-Chemie in Sas huldigt jubilarissen Benoemingen bij waterschap Walcheren y§ MAANDAG 28 DECEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) HULST Tussen de vier- en vijfhonderd personen hebben op tweede kerstdag in Hulst de kou getrotseerd om de „levende" kerststal op de markt te bezoeken. Meer dan een uur vormde zich een lange file belangstellenden voor de als stal ingerichte nis van het stadhuis om een blik te slaan op het overigens warmpjes in een kinderwagen anno 1970 ingepakt „kindje Jezus", het drie maanden jonge zoontje van een Hulster echtpaar. De drie wijzen uit het oosten schreden statig en iin wiienook ge huld over heit marktplein. Boven hum hoofden zangen engelen" uil het kerkkoor van broeder Leander aloude karstgezaragen. Kleumende herders zoehften bij kampvuurtjes wat warmte in de koude kerstavond. En andere „engeltjes" draafden af en aan met rinkelende collectebus sen. Zij haalden 450 gulden op. Pater Frans Sohreuder, met het kringbestuur van de katholieke plat- telandsjongeren de initiatiefnemer van het Hulster kerstgebeuren, toon de zich zeer voldaan. Rekening houdend met de kou mogen we van een groot succes spreken. De mensen stonden rijen dik voor het stalletje. Het is verheu gend dat er zoveel jongeren bij wa ren, aldus de pater. Wordt de „levende kerststal" een traditie in Hulst? Pater Schreuder: „De mensen hebben het me wel gevraagd om het volgend jaar weer te organiseren. Maar ik durf het nog niet te beloven. Het is in ieder geval wel een uitdaging aan allen die dit keer meegewerkt hebben". MIDDELBURG De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aairtsen, en mevrouw C. van Aart- sen-Stap houden hun nieuwjaarsre ceptie op zaterdag 9 januari a.s. des middags van 4 tot 6 uur. De ont vangst zal plaatsvinden in de Sta tenzaal te Middelburg, ingang Ab dijplein. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens de zitting van het Oostburgse kantongerecht zijn slechts twee zaken aan de orde gekomen waarvan er bovendien één werd aangehouden. Mevrouw R. de F. uit Aardegem (B.) had op 14 november in de St.-Annastraat te Sluis te hard gereden. De tenlaste legging sprak van 66 km per uur. Voor de officier van justitie, mr. H. A. R. de Mul was hot tenlastege- legde bewezen. Hij eiste een boete van 40,-. De kantonrechter vonnis te met 30,- of drie dagen. De 27-jarige Oostburgse timmer man M. B. moest verschijnen omdat hij op 28 oktober op rijksweg 58 een inhaalmanoeuvre was begonnen op het moment dat hij wend inge haald. Hierdoor werd de auto die B. inhaalde, naar links de berm inge drukt. Het bleek een dienstauto van de politie te zijn. M. B. bestreed dat de potlitie-aiuto lichtsignalen had tgegeven, nadat B. zijn richtingaan wijzer had uitgezet. De officier vroeg de kantonrechter de zaak aan te houden en de volgende beer de verbalisant als getuige te horen. Hierin stemde de kantonrechter toe. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I. op zondag om 18.00 uur: Aanhoudende vorst met plaatselijk sneeuw. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 3 of meer graden onder normaal; max.-temp.: 4 of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 2 of meer graden onder normaal; max.-temp.: 4 of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 30 oroeent. Kleumende herders proberen bij een klein vuur warm te worden. (Van onze correspondent) SLUISKIL In de nacht van zaterdag op zondag om half één maakten twee Deense zeelieden in café, Van Tatenhove in Sluiskil moeilijkheden omdat zij vonden dat zij niet snel genoeg werden bediend. De politie moest er aan te pas ko men. De twee zeelieden werden tot de volgende morgen opgesloten en ze kregen een proces-veitbaal. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op kerstavond kwamen in een café aan de Nieuw- straat in Terneuzen J. F. de M. en R. uit Philippine binnen. Eén van hen had een bloedende hoofdwonde. Bij onderzoek bleek dat zij met drie vrienden een bezoek hadden ge bracht aan de Imageclub in de Dijk- straat, waar moeilijkheden waren ontstaan in verband met de betaling. De eigenaar van de Imageclub en zijn helper hadden De M. en R. met een luchtdrukpistool en een stok op het hoofd geslagen. De M. had kans gezien het luchtdrukpistool mee te nemen. Het werd later door de poli tie in beslag genomen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op eerste kerst dag ontdekte een wandelaar op de slikken van de Terneuzense buiten haven het stoffelijk overschot van een man. Bij onderzoek bleek het de 56-jarige F. J. de K. uit Terneuzen te zijn. De anatoom-patholoog, dr. Zeldenrust, verrichtte de sectie en gaf het lijk vrij. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In café Rese da in Sas van Gent heeft de Axelse duivenhouder J. Wieland zijn dui ven verkocht. Hij werd wegens ge luidshinder op het industrieterrein in Axel, waar hij zijn hok heeft, genoodzaakt met zijn liefhebberij te stoppen. In ruim een uur werden alle die ren verkocht. De heer D. Acke uit Zelzaete leidde de verkoop. De be langstelling was zeer groot. (Van onze duivesportmedewerker) zaamslag In café 't Zonneke te Breskens vond de prijsuitreiking plaats van de door de postduiven vereniging Nog Sneller gehouden verenigingstentoonstelling. Kampioen doffer werd een vogel vain J. de Meester. Bij de klasse duiiviinnen werd dit een duivin van A. Cornells. Keurmeesters waren de heren Em. Temmerman en P. Hame- linck uit Hoofdplaat. Tevens was er een grote bonnenverkoop voor jonge duiven. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De PvdA-fractie heeft in de begrotingsvergadering van de Terneuzense gemeenteraad zeven moties ingediend. De fractie ging er mee akkoord dat ze in de volgende vergadering aan de orde komen, omdat b. en w. en de andere fracties erop gewezen hadden dat ze tijd nodig hebben om de inhoud en strekking ervan te bestuderen. De moties betroffen: het opstellen van verkeerslichten op de kruispun ten Axelsestraat-Kerkhoflaan-Julia- nastraat en Axelsestraat-Dokweg- Zuidlandstraat, de aanstelling van een gemeentelijke voorlichtingsamb tenaar en het verlenen van een sub sidie van f. 2000 aan de contactorga nen in Sluiskil, Zamslag, Biervliet en Hoek. Een andere motie heeft betrek king op het toekennen van een fi nanciële bijdrage aan de fracties uit de gemeentekas om noodzakelijke uitgaven te dekken. Verder werd voorgesteld een aanvullende subsi dieregeling in het leven te roepen, die aansluit op de per 1 juli j.l. ingegane rijksregeling. De PvdA- fractie acht deze rijksregeling on voldoende. Een andere motie betrof de aanleg van een fietspad en zo mogelijk ook een voetpad langs de Herbert Dow- weg. Ook werd in een motie nog maals aangedrongen op de instelling van een schoolraad voor het open baar onderwijs. De heer Vlieger (D'66) bepleitte in een motie dat na de totstandko ming van het havenschap Terneuzen tussen rijk, de provincie en de ge meente Terneuzen overleg zal worden (Van onze correspondent BOSCHKAPELLE Op tweede kerstdag heeft de afdeling van de KWJ in Vogelwaarde een expositie gehouden, die gericht was tegen de „commerciële kerst". De expositie, was bedoeld als een aanklacht tegen allen die in de afgelopen jaren de oprechte beleving van het kerstge beuren naar de achtergrond hebben verdrongen, en het consumeren op de voorgrond hebben geschoven. Op de tentoonstelling, die onder het motto „Vredesdag 1970" werd georganiseerd, waren vele foto's te zien die de ellende op de wereld in beeld brachten. De organisatoren draaiden verder ingesproken band jes met scherpe teksten die de be zoekers er op attent maakten dat we met onze hedendaagse maatschappij de verkeerde weg zijn ingeslagen. Tijdens de expositie werd een in zameling gehouden ten bate van de actie Wereldwijd van de KWJ. De opbrengst hiervan is bestemd voor ontwikkelingshulp. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Per 1 januari zal de heer J.J. Wage, Grotendam 18 in Oostburg, de PTT verlaten wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De heer Wage is werkzaam bij de technische dienst van het telefoondistrict afdeling Oostburg. gepleegd over de mogelijke opne ming van een vertegenwoordiger van het ministerie van Sociale zaken en Volksgezondheid in het bestuur van het havenschap. Ook wees de heer Vlieger op het belang van meer inspraak van de burgerij op de in dustrievestiging in het kader van het havenschap Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De centrale werkgroep homofilie Zeeland heeft naar anleiding van de dag- hladpublicaties bij de oprichting, een, wat de voorzitter ds. S. A. Vis ïoemt: „bevredigend aantal posi- ieve reacties" binnengekregen. Naar verwachting wordt binnen kort in Vlissingen en Zeeuwsch- Vlaanderen met contact- en ge spreksgroepen begonnen, terwijl ook voor de overige Zeeuwse regio's naar een centraal punt wordt ge zocht. Op 4, 5 en 6 maart zullen in de oeidie vormimgscenitir in Zeeuwsch- Vlaanderen het va® Eeghenhuis te Aardenfourg, em Hedenesse in Cad- zamd, beraadsdagen worden gehou den, waarbij de cenitirale werk groep, mensen uit het jeugdwerk, onderwijs, pastoraat, maatschappe lijk werk, en voorts artsen en poli tiemensen wil betrekken. Tijdens deze drie dagen zullen telkens korte inleidingen worden gehouden waar na de thema's die hierin naar voren komen, nader zullen worden uitge werkt. In de nabije toekomst zal de oen crale werkgroep ook beraadsdagen voor homofielen zelf en voor de ouders van homofielen organiseren. Ds. Vis zegt erg ingenomen te zijn met de eerste resultaten. ..Het is duidelijk dat nu ook in Zeeland - zij het langzaam - een basis ontstaat waarop we verder kunnen werken. De schriftelijke en ooik de monde linge reacties die we hebben gekre gen, onderstrepen op een niet mis te verstane wijze dat we in een soort „niets" zijn gedoken. Er is een hoop misverstand dat, mede, steunt op het hardnekkig vooroordeel dat de bij bel die homofilie veroordeelt. Daar door ontstaat veel eenzaamheid". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen heeft op grond van een besluit dat de staten in hun verga- derin van 17 december hebben ge nomen, een commissie ad hoe inge steld, die de werkwijze der staten zal gaan bestuderen en daarover een rapport zal uitbrengen. De commissie kwam tot stand in overleg met de verschillende fractie voorzitters van provinciale staten in Zeeland. De commissie heeft de vol gende samenstelling: dr. E.J. Prins, J. Stenvert, C.F. v.d. Peyl,C. Bal kenende. C. Verdink, A. J. Schot, ir. W. Landheer, H. Kapenga, C.T.A v. Waterschoot, G.J.J. de Waal en mr. K.A. Keuning. Voor elk van deze leden zijn ook plaatsvervangers aan gewezen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Uit de leef tijdsopbouw van de gemeente Aardenburg blijkt duidelijk dat het percentage inwoners van 0 tot 24 jaar ver beneden het ge middelde in de provincie Zeeland ligt. In de leeftijdsgroep van 24- 34 jaar ligt dit nog ongunstiger. Een en ander kan tot gevolg hebben dat in de komende jaren minder huwelijken in Aarden burg zullen worden gesloten en dat het geboortencijfer verder za! dalen. De totale bevolking verou dert sterk. Dat zijn enkele conclusies die een commissie ad hoc in Aarden burg heeft getrokken uit een on derzoek ter voorbereiding van het jeugdbeleid in deze gemeen te. Het rapport is aain het college van b. en w. aangeboden. Op 19 januari zal het rapport onder werp van bespreking uitmaken op een openbare hearing. De commissie ad hoe beveelt de instelling van een commissie van advies en bijstand aan en de vaststelling door de gemeente raad van een verordening, waarin de subsidiëring van het jeugd werk en de jeugdsport is gere geld. Als hoge urgentie wordt vermeld de aanleg van een speel terrein voor de jeugd in Eede. Van de jongeren tussen 6 en 20 iaar zijn er 337 betrokken bij het jeugd- en jongerenwerk. 368 zijn actief lid van een vereniging. Slechts 31 jeugdigen zijn lid van meer verenigingen tegelijk. Wei nig jongeren uit de kom Eede zijn aangesloten bij een Aarden- burgse club. Een aantal jongeren zoekt ontspanning en vertier in naburige Belgische gelegenheden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad van Terneuzen hebben de heer Huijbrecht en mevrouw Kes van de PvdA- fractie schf-rpe afkeuring laten blijken over een opmerking van het WD- raadslid. de heer Van Breda-Vriesman. De heer van Breda-Vriesman had in zijn algemene beschouwing op de gemeentebegroting de suggestie van mevrouw Kes om in Terneuzen een jeugdhotel te stichten, afgedaan met de opmerking dat een dergelijk ini tiatief nooit zijn steun zou krijgen omdat het toch maar een „ainateur- jonserembonöeel" zou worden, waar drugs en sex hoogtij zouden vieren. De heer Huijbracht kwalificeerde de opmerking van de heer Van Bre da-Vriesman als misselijk. „Daar mee wordt een onverdiende blaam op een deel van onze jeugd gewor pen. Voordat men met modder gooit, moet men maar bij zichzelf de eigen levenswandel nagaan", aldus de heer Huijbraoht, die verzocht de opmer king van de heer Van Breda-Vries man niet in de notulen op te nemen. Ook mevrouw Kes vond de uitla ting van het WD-raadslid ..walge lijk". Het viel haar van de heer Van Breda-Vriesman erg tegen dat deze (ADVERTENTIE) LIGA zich als arts zo denigrerend over bepaalde jongeren heeft uitgelaten. De heer Van Breda-Vrdesiman zei er op te staan dat zijn gewraakte opmerking genotuleerd werd en wen ste zijn opmerking ook niet terug te nemen. „Ik geloof dat de jeugd een straffe leiding alleen maar_ waar deert". aldus het WD-raadslid. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer P. 3. Huijbrecht van de PvdA-fractie in de Terneuzense gemeenteraad heeft tijdens de begrotingsbehandeling aan de voorzitter, burgemeester 3. C. Aschoff, de vraag gesteld of deze mogelijk aanleiding ziet om zijn loyaliteitsverklaring met het beleid van het dagelijks bestuur en de directeur van de PZEM in te trek ken. De heer Aschoff is voor de gemeente Terneuzen lid van de raad van bestuur van de PZEM. Burgemeester Aschoff antwoordde eerst het onderzoek naar de door De Stem en de Vrije Zeeuw gesigna leerde onregelmatigheden bij de bouw van de bungalow van PZEM- direoteur Bogerd te willen afwach ten. De heer Aschoff sloot de moge lijkheid niiet uit dait hij op grond van de resultaten van het onderzoek zijn loyaliteitsverklaring zou intrek ken. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het cultu reel centrum De Speye in Sas van Gent zullen dinsdag 29 december om vier uur de jubilarissen van de n.v. Zuid-Chemie te Sas van Gent gehuldigd worden. Tevens zal af scheid genomen worden van de dit jaar gepensioneerde medewerkers. DEN HAAG (ANP) Bij K.B. is met ingang van I januari 1971 jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg te Domburg, tot dijkgraaf van het waterschap Walcheren benoemd. Tot gezworenen van het Water schap Walcheren zijn benoemd: J. Francke te Grijpskerke; E. T. Oos terhuis te Vlissingen; P. Lampert te Veere; J. H. C. Heyse te Middel burg; A. C. Polderdijk te Nieuw- en St.-Joosland; C. Markusse te Nieuw en St.-Joosland. De benoeming van de laatste drie geldt uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin zij 70 jaar zullen zijn geworden en voor J. H. C. Heyse en P. Lampert met ontheffing van het vereiste met betrekking tot de woonplaats gesteld in artikel 32 par. 1 van het reglement voor het waterschap Walcheren. V

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3