Toenemend aantal wrakke bootjes op Oostersclielde Usivo Scherpe brief van medici: één ziekenhuis in Goes LEVENS GEVAARLIJKE ZAAK Belg beboet voor met zijn auto veroorzaakt on geval Marokkaan overlijdt aan neusoperatie P. Dekker nam afscheid VOORAL BIJ SLECHT WEER en Craaijerhaven in Sloehaven aanbesteed VRAGEN IN TWEEDE KAMER OVER LAGER TOLTARIEF OP IIARINGVLIET'RRUG Oesterkwekers Yerseke kwaacl Plafond in nieuwe woning naar beneden gekomen VOOR DE BEVELANDEN IS AFWIJZEND STANDPUNT NIET LANGER HOUDBAAR stad streek Demer, Eindhoven Rechtbank Middelburg Vorst en sneeuw Stormpje Tien In Oudenbosch Achterstand'' PJJen De Brede Watering In Yerseke DONDERDAG 24 DECEMBER 1970 (ADVERTENTIE) telefoon 040-29438 Een van de tientallen flexibele 'Castle wand kasten met massief eiken panelen, profileringen en lijsten, nauwkeurig gekopieerd van eeuwenoude voorbeelden; 288 cm breed; f 3.205,- (Van onze correspondente) MIDDELBURG. De Middel burgse rechtbank veroordeelde de Belg A. B. tot een boete van vijf honderd gulden en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid voor een ongeval dat met zijn auto was veroorzaakt en waarbij twee personen ernstig gewond waren geraakt. Op 13 september van dit jaar werd de personenauto van T. M. van Dalen uit Groede, die samen met zijn ver loofde mej. J. M. Kranen uit Nieuw- vliet in deze auto zat, aangereden op rijksweg 61 bij Biervliet. De jongelui Vooruitzichten voor de kerstdagen, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag 18.00 uur: Meest lichte tot matige vorst met plaatselijke enige sneeuw. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor eerste kerstdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.-temp.: 3 tot 8 gra den onder normaal; max.-temp.: 4 of meer graden onder normaal; kans op c droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor tweede kerstdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: 2 of meer graden onder normaal; max.-temp.: 4 of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. braken beiden hun kaak. De jonge' man kreeg een behandeling via plas tische chirurgie, waaraan veel zilver platen te pas kwamen. Het oog van het meisje was door de schok gesple ten. De auto die dit ongeluk veroor zaakte behoorde toe aan de Belg A. B. die dronken was en in gezelschap van een vriend was. Deze vriend, W. van R., wist in het ziekenhuis te ontsnappen vóór hij door de politie kon worden gehoord. B. verklaarde dat zijn vriend zou hebben gereden Nu bestaat er een artikel in de we genverkeerswet waarin staat, dat in dien men niet weet wie de auto heeft bestuurd tijdens een ongeval, en als de eigenaar binnen een bepaalde tijd geen schriftelijke verklaring kan af leggen wie er dan wel gereden heeft,, de eigenaar automatisch wordt ge straft. En dat gebeurde dan ook in dit geval. De 60-jarige boekhouder uit Yer- seke, H. A. O., die in de loop van on geveer twintig jaar voor f 40.000,—- zou hebben verduisterd, waarvan hij een gedeelte ten eigen bate zou heb ben aangewend, werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar en toezicht van het Nederlands Genootschap. Op 18 december eiste de officier van justitie te Middelburg tegen de drie jongens, W. J. S. en A. de B. uit Kruiningen, en P, H. R. uit Geersdijk tien maanden gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk, met aftrek, en drie jaar proeftijd. In de nacht van vier op vijf november hadden zij te Goes J. A. A. uit Zierikzee overvallen en van een portefeuille met f 1500,beroofd. Zij kregen ie der vier maanden gevangenisstraf, waarvan één voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar en voor R. en K toezicht van de r.-k. reclasse ring Zij moeten gezamenlijk de f 1500 aanzuiveren. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/YERSEKE Het euvel van de wrakke bootjes, rotte en lekke sloepen en vletjes, waarmee je nauwe lijks varen kunt en die Bergen op Zoom als „thuishaven" heb ben, neemt hand over hand toe- De secretaris van de Bergse watersportvereniging De Schel de, de heer C. Vriens, schat hun aantal in Bergen op Zoom op minstens veertig. Zij hebben ligplaats gekozen aan de oude steiger huiten de sluis, want in de nieuwe jachthaven mogen ze niet komen. De heer Vriens: „In onze haven worden alleen maar boten toegelaten die op deugdelijkheid zijn gecontro leerd. De meeste slechte boten zijn eigendom van sportvissers, die weer of geen weer er de Ooster sclielde mee opgaan. Een levensge vaarlijke zaak, vooral bij ongunstige weersomstandigheden". Tot die lie den die voor een kabeljauw of een bot 'hun leven in de waagschaal stellen, behoren heel veel Belgen, die voor een appel en een ei een wrakke schuit hebben gekocht. .,Een echte boot een boot dus waarmee je zonder gevaar de Oos- terschelde mee af kunt varen kost al gaiuw een paar duizend gul den. Heel veel sportvissers hebben dat er niet voor over, of kunnen het niet betalen. Zij nemen gen-oegen met een bootje dat een gevaar op het water vormt. Controle is er niet, en iedereen kan dus zijn gang gaan", aldus de heer Vriens, die het exemplaar van de ANWB-uitgave („Wenken voor de watersport") op tafel legt. Er wordt met geen woord gerept over de toestand waarin de boot dient te verkeren. „Levensgevaarlijk: als er een stormpje opsteekt gaan al die boot jes stuk voor stuk naar de kelder. We hebben hier op de Oosterschelde door dit soort toestanden al heel wat ongelukken gehad", zo vertelt de secretaris van de 350 leden tellende w.s.v. De Schelde. Havenmeester Derksen van Wil lemstad laat hetzelfde geluid horen, „Ja, ik ken het euvel. In tal van havens zie je gammele boten liggen, Nee, in Willemstad speelt dit niet En dat komt omdat we voornamelijk zeilershaven zijn. Wij hebben geen plaats voor andere boten. Er zijn hier een paar vissers en die hebben goe de schuiten". (Van onze correspondent) YERSEKE In Yerseke zijn de oesterkwekers kwaad op het minis terie van Verkeer en Waterstaat, omdat ze het niet eens zijn met de procedure, die totnutoe is gevolgd bij de uitvoering van de schaderege ling oesterkwekers. Tien van hen hebben van een ambtenaar van de centrale accoun tantsdienst (ministerie van Finan ciën) een niet gespecificeerde afre kening ontvangen. De tien kwekers hebben geweigerd deze claim te aan vaarden en te tekenen. De oesterkwekers eisen van het ministerie van Verkeer en Water staat een gespecificeerd rapport, waarin het claimbedrag (dat voor iedere kweker anders is) nauwkeu rig te berekend. De kwekers voelen zich in deze eis gesteund door de burgemeester van Reimerswaal. mr. Pijl Hogeweg, die „op hoge poten" naar Den Haag is geweest om de zijns inziens rechtvaardige eis van de oesterkwe kers te onderstrepen. De burgemees ter zou „moeilijkheden" hebben aan gekondigd, als men in Den Haag de procedure niet wijzigt. De oesterkwekers voelen zich door Verkeer en Waterstaat tekort gedaan. Ook vinden zij het opmer kelijk dat hun vertrouwensman, de heer J. van der Stee, niet in verzet is gekomen. De heer Derksen vindt d-at de watersport bonden en overheidsin stanties het euvel te lijf moeten gaan. Hij zegt: „Je gaat ook niet met een ondeugdelijke auto de weg op. Doe je het wel, dan krijg je tencht de politie aan je broek. Zo zo-u het ook o-p het water moeten zijn, maar helaas is dat niet het geval." Opper Brouwer van de rijkspolitie te water in Wemeldiing-e kan dat laatste alleen maar beamen. „Er be staan geen wettelijke bepalingen, clie ons in staat stellen in te grij pen", zegf hij. „Ik ken de situatie in Bergen op Zoom, die inderdaad min der gunstig is dan b.v. in Yerseke. Ik geloof dat de sportvissers zich hier meer laten raden". Havenmeester van Ast van Yerse ke: „Heei veel sportvissers, die van uit Yerseke opereren, proberen wat betere vaartuigen te krijgen. Ik schat het aantal slechte bootjes bij ons op een stuk of tien. Dan heb je het wel gehad". Havenmeester Du Pont van w.s.v. De Bi-esbosch in Dri-mmelen zegt, dat in Drimmelen het probleem van de wrakke boten niet bestaat. Hij ergert er zich wel aan, d-a-t verhuurbedrijven in Drim- melen bootjes zonder luch-tkasten afgesloten gedeelten van de boot waar geen water in kan) aan sport vissers verhuren. Bij slecht weer kan dat erg gevaarlijk zijn. (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH De 42-jarige Marokkaan Mohammed El Kandoushi is in het St.-Elisabethziekcnhuis te Oudenbosch overleden tijdens een eenvoudige neusoperatie. Het slacht offer, dat in Oudenbosch werkte en daar in pension was, overleed dins dag kort na de verdoving voor de operatie. Als vermoedelijke doodsoorzaak noemde de rijkspolitie gisteravond overgevoeligheid voor de stof, waar mee de patiënt werd ingespoten. Naar de werkelijke doodsoorzaak wordt een gerechtelijk onderzoek in gesteld. De patholoog-anathoom dr. J. Zeldenrust heeft sectie verricht, maar de laboratoriumuitslag was gis teravond nog niet bekend. Kapitein K. de Maat van de rijks politie district Breda deelde gister avond mee dat er van medisch falen in deze zaak niets gebleken was. De behandelende specialist en verpleeg ster zijn formeel gehoord. Het blijkt zo nu en dan vaker voor te komen dat een patiënt hypergevoe lig op een verdoving reageert. Bij buitenlandse werknemers komt dat nog vaker voor, aldus de heer De Maat. Mede doordat de doktoren doorgaans te weinig van de medische achtergrond van deze patiënten ken nen. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Voor verantwoorde lijk vooruitziende bestuurders is een afwijzend standpunt niet lan ger houdbaar. Wij menen zelfs dat het de plicht van u allen is, om uw schouders ts zetten onder het zo spoedig mogelijk realiseren van één goed ziekenhuis." Dit schrijft het bestuur van de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Kon. Ned. Mij. ter Bevor dering van de Geneeskunst ver ontrust in een brief aan de be stuursleden van het prot. chr. streekziekenhuis Bergzicbf èh het r.-k. ziekenhuis St.-Joanna in Goes, evenals aan de bisschoppe lijk commissaris van St.-Joanna, aan de classes der betrokken ker ken en de commissarissen van Bergzicht. Het bestuur van de KNMG, dat alle met de beide ziekenhuizen ver bonden artsen en specialisten verte genwoordigd, is verontrust over het uitblijven van de naar zijn mening zo spoedig noodzakelijke beslissing omtrent een fusie der inrichtingen. Zoals bekend is kortgeleden het rap port van de 1 amde-lijke commissie van advies verschenen en hebben de dagelijkse bes-turen der ziekenhuizen de algemene besturen gevraagd zi spoedig mogelijk een beslissing te nemen. Zo mogelijk zou men in ja nuari al willen komen tot een over koepelend orgaan en zouden de fu sieplannen nader uitgewerkt worden. Het schijnt nu echter moeilijker te zijn voor de bestuursleden vain Berg zicht dan te verwachten en te wen sen was. Met name de gereformeerde achterban van het bestuur schijnt vooralsnog een struikelblok te vor men. Een kritiek punt hierbij is dat het bestuur van Bergzicht alleen met eenstemmigheid kan beslissen. In hun brief wijzen de huisartsen, specialisten en andere medici van de KNMG-afdeling er op, dat al ruim een jaar geleden alle aan dé Goese ziekenhuizen verbonden spe cialisten zich eenstemmig richtten lot de dagelijkse besturen, met het ad vies zo spoedig mogelijk te komen tot een fusie. „Dit stringente advies aan het bestuur was noodzakelijk in verband met de achterstand in me dische verzorgingsmogelijkheden die door de snelle medisch-technische ontwikkeling was ontstaan, en de zekerheid dat deze achterstand in de toekomst zal toenemen". De door beide besturen naderhand ingestelde landelijke commissie van advies kwam onlangs, óók eenstem mig tot eenzelfde advies „op kirte termijn te komen tot de bouw van één algemeen christelijk streekzie kenhuis van Noord- en Zuid-Beve land te Goes". Dit ziekenhuis, hetzij een aangepaste vorm van een der huidige inrichtingen, hetzij een ge heel nieuwbouwproject, zou pl-a-ats moeten kunnen bieden aan ongeveer 500 patiënten. Met n-ame in reformatorische krin gen wordt het door de adviescommis sie uitgebrachte rappirt (dat bleek al tijdens de hearing die onder de be stuursleden van Bergzicht in eerste instantie met de commissieleden werd gehouden) sterk aangevochten. Het personeel daarentegen was niet zo enthousiast, maar zag de „bittere noodzaak" wel in. Bovendien zullen de posities van de personeelsleden niet worden aangetast. „We hebben liever een minder goed ziekenhuis van eigen sfeer, dan één ziekenhuis van een totaal andere sfeer", had een der gereformeerde (Van een onzer ver-slaggevers) GOES. Onder grote belang stelling nam dijkgraaf P. J. J. Dekker in het dorpshuis te We- meldmge afscheid van het perso neel van het waterschap „De Bre de Watering van Zuid-Beveland" en van de waterkeringen van de calamiteuze polders. De waarnemend dijkgraaf, de heer D. J. Dees, die de heer Dekker met ingang van 3 januari opvolgt, schet ste in het kort de kwaliteiten van zijn voorganger en de wijze waarop deze leiding heeft gegeven aan het waterschapswerk. Namens het perso neel werd de dijkgraaf toegesproken door de griffier van het waterschap, de heer J. C. M. Glerum. Deze ver telde dat hij al vele afscheidsverga- deringen had bijgewoond- van diver se instellingen en organisaties, maar nog nergens had hij meegemaakt dat iemand speciaal van het personeel afscheid wilde nemen. Hierin zag hij het zoveelste bewijs dat de belang stelling van de heer Dekker niet alleen naar het waterschap uitgaat, maar dat hij ook zijn medewerkers een goed hart toedraagt. Hij had een grote belangstelling voor het wel en wee van zijn medewerkers, behan delde en besohouwd-e hen niet al-s „F.J.J." (links) ontving uit han den van de heer Van Liere een fraai schilderij. arbeidskracht, maar vooral als mens. Doordat de dijkgraaf vertrouwen wist te schenken, genoot hij ook een groot vertrouwen, aldus de heer Glerum. De dijkg-raaf kreeg van zijn personeel een album met foto's van werken en voorvallen uit zijn ambts periode als dijkgraaf van het ge concentreerde waterschap. Als tweede spreker diende zich de voorzitter van de person-eelsvereni ging, de heer M H. van der Linde, aan Deze bracht de scheidende dijkgraaf dank voor het stimuleren tot de oprichting van de personeels vereniging en de steun hierna, In zijn dankwoord toonde de heer Dekker zich bijzonder ingenomen met het hem aangeboden geschenk Hij gaf te kennen grote waardering te hebben voor de wijze waarop men hem steeds van personeelszijde tegemoet is getreden. Aan de hand van de foto's uit het album liet hij de twaalf jaren die sinds de polder- concentratie verstreken zijn, de re vue passeren, onder het ophalen van talloze herinneringen. Alvorens de bijeenkomst te verlaten nam P. J. J. Dekker (door zijn personeel evenals door zijn relaties uit het gehele land ,.P. J. J." genoemd) van ieder van zij-n medewerkers afscheid. classes in een eerder stadium opge merkt. Dergelijke geluiden schijnen nu weer, naast geluiden die behelzen dat het rapport niet uitgebreid ge noeg is, de kop op te steken. Dc moeilijkheid die zij daarbij vor men, is veroorzaakt door de bestuur- lijlre constructie van Bergzicht: ailie kerken en gemeenten op de Beve- land-en hebben inspraak, de leden van het bestuur hebben een soort vetorecht. De „sfeer" hadden de com- missielen bovendien juist zoveel mo gelijk trachten te garanderen door te adviseren in de richting van een al gemeen christelijk ziekenhuis. Dit zou een belofte moeten zijn voor een geestelijke begeleiding van de pa tiënt, overeenkomstig zijn levens overtuiging. „Dat sommigen van u menen, het advies van uw eigen specialisten en het gelijkluidende advies van de on afhankelijke commissie te kunnen be schouwen als een stuk, waarover men vrijblijvend kan discussiëren, ver ontrust ons in hoge mate. Deigerien die zo handelen, schaden de medi sche verzorging in de Bevel-anden. Het is toch weinig zinvol om in Goes twee confessionele ziekenhuizen kunstmatig in stand te houden, ter wijl men de zieken, en meestal de ernstige, elders moet" laten opnemen in een niet-confessioneeil ziekenhuis, of in een ziekenhuis van een andere confessionele ridhtinig", aldius stelt het. KNMG-bestuur in zijn brief. YERSEKE In een der nieuwe woningen van het Schilderspensi oenfonds in de nieuwe wijk van Yerseke viel op een der slaapka mers zo goed als het gehele plafond naar beneden en kwam gedeeltelijk neer op een wieg, waarin een baby van ongeveer 1 maand lag te slapen. De baby ondervond gelukkig geen nadelige gevolgen. Pas na inschakeling van de direc teur van het pensioenfonds kwam de toezegging dat de schade zo spoe dig mogelijk hersteld zal worden. Bovendien zal onderzocht worden of een dergelijk geval zich ook in de andere woningen zou kunnen voor doen. Bij één der andere bewoners zijn n.l. ook enkele scheuren gecon stateerd in het plafond. Alle bewoners hebben nu inmid dels een formulier ontvangen waar op zij hun klachten kunnen melden. Bij het uitreiken van de huissleutel was gezegd dat klachten over de woning in 2 of 3 maanden na de bewoning zouden worden opgelost. Over de moeilijkheden rond de slechte oplevering van deze huizen schreven wij ruim een half jaar geleden al uitvoerig. MIDDELBURG (ANP) De di rectie Zeeland van Rijkswaterstaat in Middelburg heeft woensdag aanbe steed het uitbreiden van de Van Cit- ters- en Craaijerthaven met bijko mende werken in de Sloehaven in de gemeenten Vlissingen en Borsele. Er waren achttien inschrijvers. Laagste was de firma Van Hattem en Blankevoort te Beverwijk met f 18.633.000,De hoogste inschrij ving kwam van de gebroeders Van 't Verlaat in Hardinxveld-Giessendam, namelijk f 24.736.000. DEN HAAG (ANP) - Leden van vier fracties in de Tweede Kamer hebben de minister van Verkeer en Waterstaat woensdag schriftelijke vragen gesteld over de verlaging van toltarief voor personenauto's op de Haringvlietbrug me tingang van 1 juli 1971. Het tarief is van twee tot één gulden teruggebracht. Mevr. Epema-Brugman (P.v.d.A.) en de lieren Assmann (KVP), Van der Peijl (CHU) en Van Rossum (SGP) willen van minister Bakker vernemen of deze beslissing mede een gevolg is van de aandrang, die bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat van ver schillende zijden op de minister is uitgeoefend om de tolheffing op de ze brug geheel op te heffen. Mag daaruit worden afgeleid dat gedacht wordt aan een geleidelijke afbraak v.an dit toltarief in de periode 1971- 1975 en kan de minister ook meede len in welke verhouding de innings- kosten van de tolgaring zullen staan ten opzichte van de opbrengsten, al dus de kamerleden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3