kiezen toekomst (O Personeel Udens bedrijf was klaar voor bezetting MEER LOON OF MEER HUIZEN rrico Ook senaat aanvaardt belasting-herziening WEER OPSCHUDDING IN MANSON-PROCES PIET KLERKX GEEN AKKOORD OVER EOT VAN KRIJGSGEVANGENEN Redacteur van sexblad aangehouden SIMPLALUX BETAALT DOOR GESPREK BONN-DDR wordt voortgezet binnenland buitenland kiezi elen samen of alleen MATERIALISTISCH REALISTISCH LIJVIG Wmmm kazige kerstdagen Oosteuropese bank op Westerse leest Parijse besprekingen: VOGELLIJKJE VOOR MINISTER papier oor uw pen Kleuren-t.v. MIN. NELISSEN "Geen ongepaste vragen volkstelling KERST-meubelexpositie bij Piet Klerkx Tweede Kerstdagen Maandag 28 december Een nieuwe wereld gaat voor U open DONDERDAG 24 DECEMBER 1970 2?eioja OVER de vakbeweging wordt in onze moderne samen leving veel gesproken en geschreven. De vakbeweging wordt aangevallen en verdedigd, ze trekt mensen aan en stoot mensen af, wordt bewonderd en verguisd, er is op bouwende en afbrekende kritiek. In haar al meer dan honderdjarig bestaan is de Nederlandse vakbeweging een onrustfactor in de maatschappij. Zij had en heeft zich tot taak gesteld misstanden te signaleren en niet zelden heeft zij (zoals nog de afgelopen weken) daarbij zowel naar bui ten als naar binnen (NKV) hevige spanningen opgeroepen. Het is allemaal inherent aan een beweging, die aan de maat- scnappij timmert. De vakbewe ging is vooral de laatste jaren sterk in beweging: enerzijds om dat de snel veranderende samen leving de vakbeweging niet on beroerd laat, anderzijds omdat de werknemers steeds meer en nieuwe eisen stellen aan de in richting van de samenleving, aan de regeling van de arbeids voorwaarden in het bedrijfs leven en aan de verhoudingen in de ondernemingen. Volgens Kloos is de vakbeweging in veler ogen een materialistisch in gesteld instituut. Zij duikt op in het nieuws als zulke materiële zaken aan de orde zijn als loon, vrije tijd, méér loon, afvloeiingsregelingen, nóg meer loon, pensioenen, nóg meer vrije tijd. „Altijd als begerige, vragende partij, symbool van de welvaartshonger die onze samen leving kenmerkt." Kloos voegde er destijds wat cynisch aan toe: „Alsof er geen waardevoller zaken zijn dan meer zekerheid, meer inko men en meer vrije tijd, die de mas sa toch niet „zinvol" weet te be steden." Kloos Mertens en Lanser, de gro te drie van de Nederlandse vakbe weging, zijn ook nog bereid te er kennen, dat er aan immateriële za ken weinig of niets binnen en van uit de vakbeweging gedaan wordt, ondanks de fraaie volzinnen die over de ontplooiing van de mense lijke gaven in de statutaire bepalin gen van de bonden te vinden zijn. Kloos verzuchtte eens: „De materi ele belangenbehartiging slokt vrij- well alle tijd vam heit bestiuunhjike apparaait op". Dat ,is maar gedeeltelijk waar, want wie de actieprogramma's van de vakcentrales van de laatste jaren bestudeerd heeft, komt tot de con clusie, dat de Nederlandse vakbe weging bij herhaling de tijd geno men en gevonden heeft om zich te bezinnen op immateriële zaken en op de toekomst: niet alleen van de werknemers maar van de gehele sa menleving Wel is het misschien zo, dat vele van die actieprogramma's overrompeld zijn door materiële za ken, die de bonden steeds meer en steeds krachtiger moeten behartigen. zelfde week, waarin het urgentie program van de drie christelijke partijen in de openbaarheid kwam. Twee lijvige bijdragen in woorden en plannen, gericht op de komende vijf jaren. Ofschoon het verleidelijk is de twee programma's nu al naast elkaar te leggen en te vergelijken, lijkt het ons beter ook al omdat het program van de vakcentrales nog maar een concept is ons tot ons kader te beperken: het actie program van de vakbeweging. Zoals wij in een commentaar eind oktober al constateerden geeft het program van de vakbeweging een van de werknemers, offers in de vorm van een bescheiden stijging van het beschikbare loon. Daar staan dan wel tegenover: meer hui zen, beter onderwijs, meer ontwik kelingshulp, zuiverder lucht. Het actieprogramma is een ambi tieus program, zeker, maar het is zoals zoveel politieke programma's geen kansspel. Geen fraaie woor den en beloften, maar duidelijke wensen, die door mensen uit gevoerd moeten en kunnen worden. Die mensen zijn eens niet enkele anonieme hoge heren in de vakbe weging, maar de timmerman, de metselaar, de bankwerker, de lood gieter, de bakkersknecht en de melkman. Spanningen naar binnen en naar buiten Wellicht zou dat lot in het gewoel van de laatste weken ook het laat ste actieprogram van de vakcentra les beschoren zijn geweest, ware het niet dat ALLE leden van de Neder landse vakbeweging ingeschakeld worden bij het kiezen van een ant woord op de vraag wat er de ko mende jaren in Nederland verwe zenlijkt dient te worden en hoe de financiën daarvoor bijeengebracht moeten worden. Het concept actieprogram van de drie vakcentrales verscheen in de- realistische visie op de situatie in onze maatschappij. Realistisch voor al in die zin dat het direct mikt op grote gemeenschapsvoorzieningen die in de komende jaren nodig zijn. Het program onderstreept ook nog eens dat de vakbeweging zich met de huidige maatschappij confron teert. Bovendien: ALLE leden krij gen gelegenheid zich over het pro gram uit te spreken en dat vergt van de werknemer een belangrijke keuze: kiezen we voor de eigen por temonnee of voor de gemeenschap. Er worden namelijk offers gevraagd H ij moet in de loop van januari een keuze doen. In zijn vakbond, in zijn dorp, wijk of stad. Een keuze doen veronderstelt het kennen van de alternatieven, de mogelijkheid waaruit een keuze gemaakt kan worden. DE STEM zal de mogelijkheden in de komende weken uit het actieprogramma lich ten en ze gedetailleerd bespreken. Anton Theunissen SCHIPHOL (ANP) Enkele uren voor hij naar Londen zou vliegen, is de 30-jarige uitgever en redacteur van het sexblad Chick, J. F. C. Wen- derhold, gistermiddag door de zeden politie van Amsterdam in zijn gros- sierderij van boeken en tijdschriften aangehouden en voor verhoor meege nomen naar het politiebureau. Als reden werd opgegeven dat de politie in de auto van Wenderhold enkele pornografische tijdschriften had aangetroffen. In Engeland wilde Wenderhold po gen een chartervliegtuig te huren voor een rondvlucht boven Amster dam in de nacht van zaterdag op zon dag. Aan boord zou dan zendappara tuur worden geladen, waarmee sex- films zouden worden uitgezonden. Deze zouden dan op de televisietoe stellen in en rondom Amsterdam kunnen worden opgevangen. (ADVERTENTIE) niet vergeten... Frico eten MOSKOU (Reuter) De Sovjet- Unie heeft met Bulgarije, Tsjecho- slowakije, Oost-Duitsland, Hongarije, Mongolië en Polen een op kapitalis tische leest geschoeide internationale investeringsbank opgericht. De bank kan winst maken, zal rente bereke nen, deviezen, goud en effecten ko pen en verkopen en obligaties uitge ven op de internationale kapitaal markten. Dat heeft de president-commissaris van de bank, Vitaly Vorobyow, ge schreven in het jongste nummer van het Sovjet-blad „Ekonomitsjeskaya Gazeta". De bank begint op 1 januari a.s. haar werkzaamheden. Haar be drijfskapitaal wordt uiteindelijk een miljard roebel (vier miljard gulden), waarvan zeventig procent in conver- tibele roebels en dertig procent in vr(j convertibele valuta's. (Van onze parlement re redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft zich gistermiddag in meerder heid akkoord verklaard met de vele belastingherzieningen, die nog maar kort geleden in de Tweede Kamer langdurig zijn behandeld. Het groot ste probleem leek de wijziging van de inkomsten- en loonbelasting te zijn, maar ook dit wetsontwerp be haalde tenslotte een flinke meerder heid: 37-27 stemmen. Toen de VVD zich dinsdagavond bij monde van mi. De Wilde tegen de herziening van de loon- en in komstenbelasting afzette, ging men snel neuzen tellen, omdat de opposi tiepartijen zich al eerder tegen had den verklaard. Het leek er toen op, dat de regeringsvoorstellen bij een volledige opkomst van de senatoren slechts een meerderheid van drie stemmen zou behalen. Gisteren ble ken elf senatoren afwezig te zijn, waarvan het merendeel tot de te genstanders gerekend kon worden. Dit bracht de regering weer in het voordeel. Er was geen kou meer aan de lucht, toen mr. De Wilde in tweede instantie zijn bezwaren handhaafde, maar ook meedeelde, dat zijn fractiegenoten Baas en Lou- wes vóór de wijzigingen zouden stemmen. Het feit dat bij stemming prof. De Gaay Fortman van de ARP uit de regeringsboot viel, kon ten slotte de overwinning niet meer te genhouden. De loon- en inkomstenbelasting wijziging had, zoals bekend, tot in zet het bereiken van een vereenvou diging en tevens het wegnemen van onjuiste toepassingsmogelijkheden van de oude regelingen. Het WD- verzet richtte zich met name op de nieuwe regeling voor de eigenaren- zelfbouwers van huizen. De voor stellen van minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus ver wierven uiteindelijk de steun van de fracties van KVP, ARP (minus prof. De Gaay Fortman) en twee liberalen. De senaat ging voorts in meerder heid akkoord mte de verhoging van het 12-procent-tarief in de btw tot 14 procent en met de wiebeltax, Ook de wijziging van de bepalingen inzake gemeentelijke en provinciale belastingen werd in deze vergade ring van de senaat aanvaard. (Van een onzer verslaggevers* UDEN Bij Simplalux in Uden waar gisteren 180 werknemers ont slag is aangezegd, is op het laatste nippertje een bezetting van de ge bouwen door het personeel voorko men. Er was al proviand ingeslagen om een bezetting enige tijd te kun nen „volhouden". De reactie van de ze „staat van beleg" kwam nadat was meegedeeld dat er geen lonen konden worden uitbetaald. Met de kerstdagen in het vooruitzicht was dit voor de werknemers een onver teerbare zaak. Gistermiddag omstreeks twee uur kwam de kassier meedelen dat er toch geld was losgeweekt en dat er uitbetaald kon worden. Vandaag kunnen de weekloners hun loon af halen op de bank. De maandloners krijgen op het eind van de maand hun salaris uitbetaald. Met het uitzicht dat er geen geld od tafel zou komen besloten de per soneelsleden van Simplalux gister morgen cot een bezetting. Hun chef stond achter hen. Er werd proviand „in huis" gehaald om zonodig de nacnt en de daarop volgende dag (en) in het bedrijf door te brengen. Ondertussen hebben ook al enkele KVP-leden vragen aan minister Roolvink (Sociale Zaken) gesteld over de sluiting van het bedrijf. Ook vroegen zij de minister (schrif telijk) of het personeel de fabriek heeft bezet in verband met het niet ontvangen van het toekomende sala ris of van een vervangende uitke ring. Verder vroegen zij inlichtingen over deze bedrijfssluiting, in het bijzonder voor wat betreft de gevol gen daarvan voor het personeel LOS ANGELES (RTR) Het proces rond hippieleider Charles Manson in Los Angeles heeft weer tumultueuze momenten te zien gege ven, die eindigden met de definitie ve verwijdering van drie mede-ver dachten uit de rechtszaal. Zij zullen tot het einde van het proces niet meer in de zaal worden toegelaten. Verwacht wordt diat dit einde niet meer ver weg is. Het •tumult begon toen de 22-jarige Su san Atkins met veel lawaai trachtte openbare aanklager Vincent Bugliosa het spreken te beletten. Op last van de rechter wend zij uit de zaal verwijderd doch juist toen zij langs Bugliosi lieip greep zij de eerste bladen van zijn manuscript en ver scheurde ze. Bugliosi ontstak in woede, schold haar uit met de woor den .,jij tee'f' en haalde uit voor een fikse klap die haar echiter niet raak te. Nadat het vijf minuten rustig was geweest sprong Patricia Krenwimkel op en schreeuwde de verslaggevers toe: „Eens zullen jullie allen nog eens door je eigen leugens worden opgevreten", waarop ook zij werd verwijderd. Leslie van Houten tenslotte stond enkele minuten later op en zei tegen de jury dat ze zich tegen de verkla ringen van de openbare aanklager wilde verweren. Ook zij werd daar op met zachte drang uit de rechts zaal geleid. Charles Manson was niet aanwezig. De reden daarvoor w niet bekend. PARIJS (AFP/RTR) Op de 96ste zitting var. de Parijse vredesbespre kingen over Vietnam is gisteren het lot der krijgsgevangenen ter sprake gebracht, zonder dat de partijen na der tol elkaar kwamen. De voornaamste Amerikaanse on derhandelaar, David Bruce, stelde voor „echte" besprekingen te begin nen over „vrijlating van de krijgs gevangenen en een staakt het vuren". „Aan de vooravond van Kerstmis ko men deze twee onderwerpen logisch naar voren", aldus Bruce, die er ver der aandrong op een menselijke behandeling van de Amerikaanse gevangenen en internationale verifi catie. Hanoi's onderhandelaar Xoean Thuy verklaarde evenwel met klem dat Noord-Vietnam alleen over vrijlating van de gevangenen wil praten, als Washington er mee instemt de Ame rikaanse militairen voor 30 juni 1971 uit Vietnam terug te trekken. In Hanoi verklaarde het ministerie van buitenlandse zaken dat Washing ton een schijnheiüge houding aan neemt indien het om een menselijke behandeling vraagt van mensen die misdaden jegeiis Vietnam hebben ge pleegd. De gevangenen worden overi gens goed behandeld, aldus het mi nisterie. (ADVERTENTIE) WOONINRICHTING GESLOTEN het betere meubel koopt u r in belgië's grootste zaak 7000 m2 toonzaalruimte internationale merkenkeu- i ze advies door eigen i ïrzd DEN HAAG De actiegroep milieuhygiëne van de Dolle Mi- na's in Den Haag heeft aan mi nister Bakker van Verkeer en Waterstaat als versiering voor de kerstboom „het gouden kalf" aangeboden. Het kalf was voor deze gele genheid omgezet in de gedaante van een verguld vogellijkje. Het vogetje was ten offer gevallen aan de ter weerszijden van een autoweg neerslaande loodderiva- ten. Het kleinood ging vergezeld van een spreuk. De Dolle Mina's hadden uit de spreuken van Sa lomon het regeltje gelicht: „De weg des dwazen is recht in zijne ogen maar die naar raad hoort is BERLIJN (DPA) De Bondsre publiek en de DDR zullen hei on derlinge gesprek voortzetten, maar er is geen datum vastgesteld voor een volgende bijeenkomst van de Westduitse staatssecretaris Egon Bahr en de Oostduitse staatssecretaris Mi chael Kohl. Dit blijkt uit een geza menlijk communiqué dat de twee de legaties na afloop van een vier uur durend onderhoud hebben gepubli ceerd. Het tweede inter-Duitse gesprek van Bahr en Kohl heeft gisteren geen concreet resultaat opgeleverd, maar, zo zei Bahr na afloop, „dat kon men een dag voor Kerstavond ook niet verwachten". De Westduitse regering heeft bij monde van regeringswoordvoerder Conrad Ahlers verklaard dat haar een institutionalisering van de vier- mogendhedenbesprekingen over Ber lijn zinvol lijkt. Als het verloop van het overleg een dergelijke stap rechtvaardigt, zou het nuttig kunnen zijn de besprekin gen „een conferentieachtig karaker" te geven, aldus Ahlers. Als een dergelijke intensivering van het Berlijn-overleg bereikt zou kunnen worden, zouden de beide Duitse staten over een aanvullende overeenkomst voor het verkeer van en naar Berlijn kunnen onderhande len, aldus Ahlers. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. Nu men de laatste tijd weinig anders hoort en leest, dan over ver vuiling van land, zee en lucht, gaar ne aandacht voor het volgende: On langs verklaarde een bekende Ame rikaanse advocaat, strijdend voor consumenten-belangen, voor de tv dat een kleuren-tv toestel binnen een afstand van 1,8 meter een ge vaarlijke straling uitzendt. Op korte afstand van de buis is inderdaad iets voelbaar. Mocht deze gevaarlij ke straling bestaan, kan men hier voor dan niet waarschuwen; vooral in verband met kleinere kinderen. BREDA A. LUIJTEN (Volgens informatie van Philips en de Consumentenbond is in ons land hiervan geen gevaar te duch ten. Voor het functioneren van de beeldbuis is een spanning van 18.000 volt nodig. Die spanning wordt op gewekt in een bepaalde buis, waar bij röntgenstraling optreedt. Om te voorkomen dat die straling nadelige gevolgen heeft zijn er enige voorzie ningen voorgeschreven, waaronder een buis die de straling weer omzet en een stralingsvrij kastje om de buis heen. Als men dat kastje weg zou willen halen, wordt automatisch de stroom uitgeschakeld, redactie). 7? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de volks- en woningtelling van februari 1971 zul len geen intieme of ongepaste vra gen worden gesteld. Dat heeft mi nister Nelissen (economische zaken) verklaard in een brief aan de Twee de Kamer over de wijze waarop de gegevens van de volkstelling wor den verwerkt. Aan de bescherming van de per soonlijke levenssfeer wordt bij deze telling groot belang gehecht, aldus de minster. Dit komt tot uiting in de zorgvuldigheid waarmee de vraag stelling wordt omgeven, in de rege ling van de geheimhouding en de administratieve organisatie van de volkstelling. Vragen hebben grotendeels be trekking op onderwerpen, die in vroeger tellingen aan de orde zijn geweest. Gegevens die ook in de bevolkingsregisters voorkomen, plaats in het huishouden, huwelijks vruchtbaarheid, onderwijs, voorzie ning in het levensonderhoud, beroep, forensisme en huisvesting. Voorts worden na lange onderbreking opnieuw vragen gesteld omtrent hulpbehoevendheid. Nieuw onder werp: autobezit. Er worden geen vragen gesteld over de dienstplicht en evenmin komt het ras ter sprake. In dit opzicht worden niet de aanbevelin gen van de Verenigde Naties ge volgd, waarin bij volkstellingen de vraag omtrent het ras onder de vra gen met eerste prioriteit worden ge rangschikt. HET NEDERLANDSE Paviljoen op de wereldtentoonstelling in Osaka zal geen nieuwe bestemming krijgen. Ondanks deze tegenvaller laat het zich aanzien dat de boeken van de expositie zonder nadelig saldo kunnen worden afgesloten. EEN DUITSE bouwvakker heeft in Santa Cruz verklaard zijn vrouw en twee kinderen te hebben vermoord. De lijken waren enkele dagen gele den door de politie gevonden. (ADVERTENTIE) De imposante, veelzijdige mogelijkheden die de hedendaagse interieurcultuur U schenkt om aan Uw leven méér comfort.méér luxe,méér inhoud te geven. Een prachtig evenement van meubelen en interieur- technieken.ingezonden door de vooraanstaande inter nationale binnenhuiskunstenaars. Ook gevestigd te Amsterdam, Maastricht, Gorinchem en Apeldoorn. Geopend: van 10.00 tot 17.00 uur. VA

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 15