Régis Debray na bij na vier jaar Middenstand van Betlehem klaagt Nieuwe Poolse top nu compleet BOLIVIA LAAT ZES GEVANGENEN GAAN Ik handel in opdracht van chef je^elFd Dagelijks kwartier t.v.-STER voordelig uit met NS Ontvoerders dreigen met dood Bucher binnenland buitenland commentaar i Beredeneerde gok Visie met controle Hoe lang nog F ilosof ie-student Contactman MIJNHEER X: Nog geen licht in moordzaak taxi-chauffeur Open brief van Dolle Mina aan bisschop Bluyssen Extra uitkering op buitengewoon pensioen 15 Kapersproces tegen Russen verdaagd DONDERDAG 24 DECEMBER 1970 Régris Debray die gisteren uit Boliviaanse ge vangenschap werd ontslagen, trouwde enige tijd geleden in de gevangenis met de Venezolaanse Elizabeth Burgos. Haar reactie: „Dit is geweldig. Ik ga zo spoedig mogelijk naar hem toe. Ik hoop dat ze in Frank rijk al op de hoogte zijn van zijn -vrijlating". if* /Vu ■„■i.l.i.. Enkele dagen geleden nog was de P.v.d.A. bereid met de KVP te praten op voorwaarde, dat deze zich vóór de verkiezingen zou distan tiëren van de VVD. Die bereidheid bestaat niet meer: de socialisten hebben nu laten weten, dat zij na de komende Kamerverkiezingen in geen geval met de confessionele partijen wensen samen te werken. Als belangrijkste motief van de PvdA voor deze onvoorwaardelijke afwijzing wordt genoemd de steun, die de confessionele partijen hebben gegeven aan het (uiteindelijk wat afgezwakte) loonmatigingsbesluit van het kabinet. Met partijen, die de vakcentrales in de steek laten, wenst de PvdA niets van doen te hebben. Zij roept daarom op tot een linkse concentratie, waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan D'66. De vorming van een links samen werkingsverband is tot dusverre mis lukt door de onderlinge verdeeld heid ter linkerzijde: nergens treft men dan ook zoveel gelijkhebbertjes aan als juist bij links. Waarom zou die linkse concentratie nu ineens dan wel van de grond komen? Omdat de vakcentrales en hun aanhang woest zijn op de regeringspartijen en het kabinet? Het NKV-congres van deze week heeft aangetoond, dat verontwaar diging over een regeringsmaatregel niet automatisch leidt tot de eis, dat het kabinet moet aftreden. Dat is niet het geval bij het NKV; dat is zeker niet het geval bij het CNV. Nu de PvdA zich opgeworpen heeft als politieke hoedster van de vak centrales zullen de KVP-getrouwen onder de NKV'ers zich waarschijnlijk nog meer op het oude moederhuis terugtrekken. Derhalve: het is hele maal niet zeker dat de Nederlandse werknemer straks zonder meer op een linkse concentratie zal gaan stem men. Gesteld al, dat die bundeling ter linkerzijde tot stand komt. Dit alles weet natuurlijk ook de partijtop van de PvdA. Waarom zich dan toch bij voorbaat in het isole ment geplaatst? Het lijkt een be redeneerde gok te zijn. Lukt het niet een links front te vormen, dat rege ren kan, dan is er voor de PvdA nog niets aan de hand: het nieuwe kabinet krijgt met allerlei loonexplo sies in het vooruitzicht een zo zware taak, dat het blijven zitten in de oppositie in feite veel aantrekkelijker is. En al die tijd kan de PvdA roepen dat de regeringspartijen sufferds zijn zonder het bewijs te hoeven leveren, dat zij het zelf beter kan. Dit electorale spelletje kan ernsti ge volgen hebben voor onze eco nomie. Zijn die gevolgen ook bere deneerd? Minister Bakker heeft zich dezer dagen in een vraaggesprek met een weekblad met enige zelf spot gekenschetst als „een ijverig mannetje dat ertoe neigt de slaaf van zijn werk te worden". In werke lijkheid maakt zijn activiteit op Ver keer en Waterstaat een uitnemende indruk, waarvan ook de oppositie partijen in de Tweede Kamer bij de begrotingsbehandeling nog onlangs hebben getuigd. De gisteren gepubliceerde Toe komstprojectie 2000 geeft er boven dien blijk van dat zijn ministerie meer wil zijn dan een gestroomlijn de technocratie. In deze nota wordt er duidelijk op gewezen dat de raak vlakken van verkeer en waterstaat met de leefbaarheidsaspecten van de moderne maatschappij steeds groter worden. Dat de samenstellers van de nota op een enkel punt met name de toekomst van het railvervoer niet geheel aan de futurologie zijn ont komen, dunkt ons niet zo'n bezwaar. De technische mogelijkheden zijn wel eens meer de menselijke ver beeldingskracht te boven gegaan. Eén ding hebben we wel gemist: de kijk die het parlement heeft op zijn eigen toekomstige structuur. Want nu al zijn onder het briefhoofd Verkeer en Waterstaat zoveel uiteen lopende zaken samengebracht, va riërende van zeehavens tot brieven bestellers, dat een zekere onover zichtelijkheid en daarmee gepaard gaande ongrijpbaarheid er het ge volg van is. En juist een ministerie met zulke ingrijpende taakstellingen in het dagelijks leven en met zulke verstrekkende toekomstplannen, heeft een sterke behoefte aan een democratische controle. De regering van de Verenigde Sta ten is deze week een diploma tiek offensief begonnen tegen het linkse bewind van Allende in Chili. Aanleiding: de pogingen van Allen de om de diplomatieke betrekkingen tussen landen uit de Organisatie van Amerikaanse Staten en Cuba (sinds zes jaar verboden) te herstellen. Chili herstelde de betrekkingen met Castro kort geleden en dat was een doorn in het oog van Nixon. De Amerikaanse president (daarbij ge steund door de inlichtingendienst CIA) vreest een „verdere communis tische penetratie in Latijns-Amerika' als Cuba weer in de OAS zou wor den opgenomen. Tot zijn tegenspe lers behoren ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, die de zaken „minder somber" inzien. Zij wijzen op de strategie van de Russen die Cuba ervan willen weerhouden revoluties te creëren in andere Zuidamerikaan- se staten. Nixon heeft Chili voor zijn pogin gen al „gestraft": de geloofsbrieven van de nieuwe Chileense ambassa deur zijn geruime tijd na indiening nog niet aanvaard. Nu Allende ook de in Amerikaans bezit zijnde kopermijnen in zijn land heeft genationaliseerd, zal de toorn van „grote broer" Nixon, die zich naar goede Amerikaanse traditie gaarne bemoeit met Zuidamerikaan- se zaken, in volle hevigheid neer dalen op het hoofd van de Chileen se president. Wat dat precies in gaat houden in het verleden was dat meestal militair ingrijpen moet af gewacht worden; economische sanc ties zijn het meest waarschijnlijk. (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. Bolivia heeft gisteren Régis Debray, de Franse intel lectueel, die zich bij de Boliviaanse verzetsstrijders had aangesloten, vrijgelaten. Debray is gisteren nog naar Chili gevlogen. Behalve De bray zijn ook de schilder Ciro Bustos, eveneens een guerrillastrijder, en nog vier andere politieke delinquenten van de gevangenis in Ca- miri in vrijheid gesteld. Régis Debray en de Argentijnse schilder Ciro Bustes zijn in een militair vliegtuig naar Chili vertrokken met als bestemming de havenstad Iquique of Arica, bij de Peruaanse grens. Het decreet voor de amnestie en de uit wijzing van Debray en Bustos is ondertekend door de Boliviaanse president Juan José Torres. De vier vrijgelaten Bolivianen, die ook medestrijders van Che Guevara waren, zijn Antonio Dominguez, Or lando Jimenez, Jose Castillo en Euse- bio Tapia. Voor hen is een borgtocht van ongeveer 35,gestort. De in 1941 in Parijs geboren Régis Debray was een briljant filosofie student. Hij was een leerling van Louis Althusser, die een vernieuwing van het Marxisme nastreefde. In 1961 en 1965 bezocht hij Cuba en Latijns- Amerika Later doceerde hij aan de universiteit van Havana in het kader van een Frans-Cubaans cultureel ak koord. Hij was bevriend met Fidel Castro en Che Guevara. In 1966 schreef hij zijn bekende werk „Revo lutie in de revolutie", waarin hij de traditionele rol van de communis tische partij kritiseerde en de theorie van Castro uitwerkte om door de guerrilla de macht over te nemen. In maart 1967 voegde hij zich bü de guerrillastrijders van Che Guevara in Bolivia. Tijdens het uitvoeren van een opdracht werd hij op 20 april in Muyupampa gearresteerd en later door een krijgsraad in Camiri tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In de gevangenis kreeg hij toestemming om met de militante Venezolaanse Elizabeth Burgos te trouwen. Debray is indertijd beschuldigd van rebellie, moord en gewapende roof overvallen. Hij heeft steeds ontkend hieraan schuldig te zijn. Voor de rechtbank verklaarde hij, dat hij als journalist naar Bolivia was gegaan 5? "5? DELFT (ANP) De mogelijke moordenaar van de 21-jarige Ada Lansbergen-Hölscher uit Delft heeft gisteren rond het middaguur opnieuw telefonisch contact gezocht met de redactie van de Delftsche Courant, die hij regelmatig als medium voor zijn lugubere mededelingen gebruikt. De mysterieuze onbekende zei te bellen vainuiiit een telefooncel in Wa teringen. Volgens de chef-redacteur van. de Delftsche Couramit was de stem van degene die belde vrijwel gelijikliuidiend als die van de man, düe eerder telefoneerde naar die krant. De ombekende gaf een uitvoerige beschrijving van die kleding van „Me neer X", dte tas die hij bij zich draagt en de inhoud ervan. In opdracht vain zijn chef, aldus de telefarueemder, zou hij de echtgenoot van de vrouw die op de maandag gestuurde kerstkaart werd bedreigd, gisteravond op een adres in Den Haag opwachten. De politie kon gisteravond de juistheid van de beweringen van de man nog niet bevestigen. Met de echtgenoot van de bedreigde vrouw, die volgens hoofdinspecteur J. M. M. van der Ven momenteel vakam- tie heeft, heeft de politie nog geen contact gehad. DE REGERING wil een commissie met een brede samenstelling instel len die haar kan adviseren over de vraag in welke mate in ons land een bevolkingsprobleem bestaat en wat de regering daaraan moet doen. om Che Guevara te interviewen. Hij zei wel met de rebellen te sympathi seren, maar niet actief aan de revolu tie mee te werken. Volgens de Boli vianen fungeerde hij echter als con tactman tussen Fidel Castro en Che Guevara. De tussenkomst van onder meer Charles de Gaulle, Jean-Paul Sartre, André Malraux en Bertrand Russell mocht hem in 1967 niet baten. Presi dent Torres kondigde echter bij zijn machtsovername enkele maanden ge leden een amnestie voor politieke ge vangenen aan. De vrijlating en uitwijzing van Debray en Bustos is in het grootste geheim voorbereid. Debray kreeg toestemming een deel van de manus cripten, die hij de afgelopen drie jaar in de gevangenis heeft geschreven, mee te nemen. De Franse ambassade zou voor de rest en voor zijn 2000 boeken zorg dragen. (Van onze correspondent) BETLEHEM Het is voor Betlehem de vierde Kerstmis on der Israëlisch bestuur. Het stadje is even beschaafd, toeristisch in gesteld, welvarend en politiek ver zoenend als altijd. De eigenaren van souvenierswinkeltjes, die al lemaal dezelfde souveniers van olijfhout en parlemoer verkopen, klagen, dat ze het nog nooit zo slecht hebben gehad. De televisie- antennes, nieuwe huizen en fa brieken tonen aan, dat dit zeker niet voor iedereen het geval is. De Israëliërs hebben het ritueel, waarbij de Latijnse patriarch de processie van kerstavond vanaf Je- ruzalems Jaffa door de stad zal inleiden, niet veranderd. De nachtmis zal via een gesloten televisiecircuit op het Kribbeplein door de massa te volgen zijn. Het ministerie van toerisme heeft gezegd, dat er zich al 20.000 „pel grims" in Israël bevinden, maar vorig jaar kwamen er in Bethle hem maar 3.000 toeristen opda gen en de handelaars hebben goe de redenen om aan te nemen, dat het er dit jaar, na de vliegtuig kapingen, de cholera en het wan kele staakt het vuren, nog minder zullen zijn. „Vroeger waren het allemaal toeristen. Tegenwoordig zijn het veel mensen uit de buurt, waar onder veel Moslims, die opblijven om het schouwspel te zien", aldus de eigenaar van het beste hotel in Betlehem. Hij heeft voor kerst avond maar 20 van 35 kamers be zet. Voor de hoteliers van Oost- Jeruzalem is het een ramp ge weest. Vroeger moesten buiten landse reisbureaus gebruik maken van plaatselijke reisagenten aan beide kanten van de toenmalige grens. Nu kunnen ze het met één agent af en hebben blijkbaar een voorkeur voor de Israëliërs. Het der de toeristen aan de Israëlische gevolg is, dat zelfs de christenen onder de toeristen aan de Israë lische kant blijven en alleen maar dagtrips over de vroegere grens lijn maken. (Copyright The Guardian- -De Stem) ROTTERDAM (ANP) De politie in Rotterdam heeft nog geen enkele aanwijzing inzake de moord op de Rotterdamse taxichauffeur, de 54-ja- rige J. Dijksman, die in de nacht van maandag op dinsdag in zijn wagen werd aangevallen en later op de dag aan zijn verwondingen bezweek. Het verhoor van de drie Zuidsla- viërs, die in genoemde nacht om streeks het tijdstip van de aanslag bij de taxi werden aangehouden, heeft nog niets opgeleverd. Ongeveer 400 Rotterdamse taxi chauffeurs hebben gistermorgen hun arbeid voor een uur stilgelegd. RIO DE JANEIRO (Reuter) De ontvoerders van de Zwitserse am bassadeur Giovanni Bucher hebben gedreigd, hun gevangene te zullen vermoorden ais de Braziliaanse re gering niet ingaat op nieuwe eisen die zij hebben gesteld. Volgens welingelichte kringen in Rio hebben de ontvoerders in de voor stad. Tijuca dinsdagavond een bood schap achtergelaten waarin zij de nieuwe eisen formuleren. Deze ei sen komen neer op het uitwisselen van 64 politieke gevangenen tegen de ambassadeur. De afgezette president Spychalski (links), de als premier afgetreden nieuwe president Cyrankiewicz (midden) en de nieuwe premier Jaroszewicz (rechts). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De werkgroep Abortus van Dolle Mina in Amster dam heeft er in een open brief hij bisschop Bluyssen van Den Bosch op aangedrongen, zich meer te bekom meren om de geboren kinderen dan om de ongeboren vrucht, zoals hij vol gens Dolle Mina, onlangs in een tele visieprogramma zou hebben doen blijken. „Indien u zich meer om de gebo ren kinderen zou bekommeren, zou dat meer getuigen van gerechtigheid en innerlijk erbarmen", aldus Dolle Mina. „De kans op bevruchting zou veel geringer zijn indien uw kerk het gebruik van voorbehoedsmiddelen niet zou tegenwerken", zo staat ver der in de brief. DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel aan dege nen, die een buitengewoon pensioen hebben ingevolge de „Wet buitenge woon pensioen 1940-1945" of de „Wet buitengewoon pensioen zeelie den-oorlogsslachtoffers" over het jaar 1969 een extra-uitkering van één procent te verstrekken. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU (Reuter) De nieuwe leiders van Polen hebben woensdag de enkele dagen geleden ingezette machtswisseling voltooid, de voed sel prijzen voor twee jaar bevroren, enkele belastingverlagingen in het voor uitzicht gesteld en aankondiging gedaan van het streven naar betere be trekkingen met de rooms-katholieke kerk. Om met de machtswisseling te be ginnen: Jozef Cyrankiewicz, de grote overlevende van de Poolse politici, dit het 21 jaar als premier had uit gehouden, legde zijn functie neer en werd opgevolgd door de economische deskundige Pjotr Jaroszewicz. Tevens werd maarschalk Marian Spychalski, het Poolse staatshoofd, van zijn functie ontheven en vervan gen door Syrankiewicz. Na de be kendmaking van deze mutaties kon digde de nieuwe communistische par tijleider Edward Gierek, die Wladis- law Gomulka opvolgde na de ernstige onlusten in de Baltische havensteden aan, dat de prijzen op het nieuwe niveau nu voor een periode van twee jaar zullen worden bevroren. Gierek legde tevens uit, dat de re gering de gezinnen met lagere inko mens en veel kinderen, die door de jongste prijsverhogingen het meest worden getroffen, middelen ter com pensatie zal doen toekomen. Voor dit doel zal een bedrag van bijna f 6,5 miljard worden gereserveerd. De compensatie zal worden ver leend in de vorm van premies en van verhogingen van de laatste sa larissen. Volgens Gierek kan de rege ring niet meer geld voor dit doel uittrekken in verband met het grote gevaar voor inflatie. Op deze dag vóór kerstmis ben ik nog steeds getroffen door de ontroe rende woorden van oorlogs-minister Den Toom, die in de Tweede Kamer 'zei veel gunstige reacties"te ontvan gen voor zijn streven naar een grotere defensie-inspanning. Waarschijnlijk ook wel minder-gunstige, maar als je handig bent en dat is Den Toomdan vermeldt je die natuur lijk niet voor het forum van de afge vaardigden van het Nederlandse volk. „Soms gaan die reacties zelfs ver gezeld van een geldelijke bijdrage", zei de bewindsheer. En dat is enonn ontroerend, vind ik. De zielsgelukkige minister die daar zegt dat brave Nederlanders hém geld sturen. In plaats van de belastingen Schenkingen kun je van de belas ting aftrekken. Dat is het verschil tussen christe lijke politieke partijen en de andere: de PvdA magkt ruzie vóór Kerstmis; de confessionelen hadden er een paar dagen mee gewacht! Wat ik trouwens ge,mist heb, is de kersttoespraak van mevrouw HM. de Koningin. Tijdens de kerstviering op Soestdijk, sprak de heer B. Ernhard het personeel toe, maar dat blijft surrogaat, of zo als hij zelf zij: „Ik ben maar een amateur-kerstredenaar". Over naar het tijdschrift „Mens en Wereld", waaruit wij gisteren al citeerden. Het einde van het stichte lijke verhaal in dat blad luidt: „Want in december staan de Dolle Mina's weer zonder morren in de keuken, wordt de discussie over abor tus even overstemd door de juich tonen over het geboortefeest en lijkt de westerse wereld één grote com mune. Het lijkt maar zo, en misschien is deze kortstondige illusie maar goed ook. Wie op de zaterdagavond van het jaar eventjes zijn ogen sluit, schrikt genoeg als hij op zondagmor gen weer wakker wordt". Onze steden, zo bedacht ik plots klaps, zijn aan het verworden tot een mengsel van supermarkten en parkeerplaatsen. En dan te bedenken dat minister Bakker zijn toekomstvisie van Ver keer en Waterstaat „Op weg naar 2000" een „stuk establishment-futu- rólogie" heeft genoemd. Sprak het ene jongetje tegen het andere: „Die kleine heten rotjes en die groten noemen ze rot". Waarna ik u nog even wil herin neren aan de nationale kerstactie „Helder Camara" voor Latijns-Ame rika. Er worden Solidaridaden ver wacht mensen. Prettige dagen. Tot dinsdag. MERIJN MOSKOU (Reuter) De recht bank van Leningrad heeft het pro ces tegen elf Russen, merendeels Jo den, die beschuldigd worden van po ging tot vliegtuigkaping, verdaagd. Dit is in welingelichte kringen in Moskou vernomen. Zij verwachten, dat het vonins donderdag zal worden uitgesproken. Tegen twee van de elf verdachten is volgens niet-officiële berichten de doodstraf geëist. (ADVERTENTIE) HILVERSUM (ANP) De tele visiezendtijd van de STER (Stich ting Ether Reclame) wordt met in gang van 1 januari uitgebreid tot 15 minuten per net per dag. De radiozendtijd van de STER wordt met ingang van dezelfde da tum uitgebreid met drie minuten per dag, zo is door de NOS meege deeld. Voor de televisie zal met de uit- Ibreiding het wettelijk toegestane maximum aan zendtijd voor recla me bereikt zijn. De uitbreiding zal tot uiting komen rond de journaals van 18.55 op de beide netten. De reclame-uitzendingen worden elk met een minuut verlengd tot vijf minuten. De voor zendgemachtig den beschikbare tijd tussen ze ven en acht uur wordt hiervoor met één minuut teruggebracht. De extra-radiozendtijd zal op de zender Hilversum 3 worden bruikt in drie uitzendingen een minuut. ge- van Per 1 januari zal de STER als ge volg van de uitbreiding wekelijks 234 minuten radiozendtijd vullen (1970: 216 minuten en in I968-'69: 156 minuten). Voor de radio is het wettelijk toegestane maximum re clamezendtijd 432 minuten per week. Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+kaart Van 5 t/m 30 januari 1971 kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uiti: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in de periode van 5 t/m 30 januari is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaarfc geeft recht op reizen tegen de halve enkele-reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20-, voor echtparen f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt u gelijk een januarikalendertje. \i

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13