Noodmaatregelen in Polen na zes dagen opgeheven SENTHAL ROEMT DUITSE RECHTSPRAAK evenslang voor Stangl Bijval voor Franco Delftse aan moord ontsnapt Jesrefyd VEEL KERSTBOMEN BUITEN GEVAARLIJK: m I Simplalux dicht: 180 man op straat VIEUXEN -inHGE JENEVER NKV geeft basis aan voor samengaan vakcentrales SYNODE OVER AMBT VAN PRIESTER EN RECHTVAARDIGHEID binnenland buitenland mÊÊÊ—Mt^m^^mÊÊÊgÊi Afrl D"«L Kritiek Ien leggen op I/? van muziek geren Verdeeld Ver antwoordelij k Duur proces op het etiket staat waar het vandaan komt: SCHADE &BUYSING SCHIEDAM NIEUWE BRIEF i WOEI AG 23 DECEMBER 1970 oil (API in h| Hu gpatl fladd daar I ClJ battel de e| gen meed men. werkf Tweed missiel de inl vorige! agereq Goudz als hijl zich ol bezona namell gehoul ven is I bij zeil precie| aard heer dat nister ker erl kunnel za kei ijl Daa| teveen de asi drie fa de mil een ja gegevl bevollf aetracj broeka^ Bovl de rq heeft van dl Hij m| „Stel Goud^ dent den waa-r wilde I astron| hebbe het is I op pa[ het lel als be| Surina kregel te al II brood I Me' kunne seerd I het r| guide: op zil kostej gespe boekt] Ley wel. WIESENTHAL: „Tijdens het voorlezen van het vonnis heb ik steeds het gezicht van Stangl bestu deerd. Geen enkele keer behalve toen hij „levenslang" hoorde, (foto rechts) gaf hij blijk van enig gevoel. Zo zou hij, denk ik,ook wel in Sohibor en Treblin- ka zijn geweest. Gevoel loos, zonder enig mede dogen, door niets of niemand te ontroeren. Hij zat er bij, alsof hij de bruiloft van vreemde mensen bijwoon de. (links). Ik ga een hoek over hem schrijven: Het gezicht van een volkerenmoordenaar". (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU Via de staatsradio is in Polen bekendgemaakt, dat alle noodmaatregelen, die zes dagen hebben geduurd, met ingang van gisteren in het hele land zijn opgeheven. Een van die maatregelen, die door de eerste minister Cyrankiewicz werd afgekondigd, was geweest dat de militie ingeval van onlusten van de vuur wapens gebruik mocht maken. De noodmaatregelen, aldus de ra dio-uitzending, zijn ingetrokken om dat het leven in de getroffen steden thans weer normaal is. Het was gisteren overal rustig in Polen en men kan wel zeggen, dat de benoeming van Edward Gierek ,goed' heeft gewerkt op de nijd en het on genoegen van veel mensen. De schade in de Oostzeehavenstad Gdansk zou meer dan drie miljoen dollar bedragen. Het Londense blad Daily Telegraph meldde echter gis teren nog, dat meer dan 100.000 Poolse en Russische militairen maan dagavond de Poolse Baltische haven steden van de buitenwereld hadden afgesloten. In Szcecin (Stettin) begint een einde te komen aan de staking op twee scheepswerven. Men verwacht dat het werk van daag weer normaal zal worden ver richt. Bij die staking zouden op de bedrijven geen vernielingen zijn ge pleegd. Twee dagen na het aftreden van partijleider Wladislaw Gomoelka hebben de Poolse kranten voor het eerst kritiek geoefend op het oude regime, met name op het gebrekkige contact tussen de arbeidersklasse en de partijleiding. Peking ziet de onrust in Polen en het aftreden van partijleider Go moelka als een overwinning van de Poolse arbeiders. WINDSOR (Engeland) Elke keer als 's avonds (mis van de heer Peter „telly" (televisie) aan- nt Clara kip aangezet, I op het apparaat, zet zich Ir en iegt een ei. us een oude zogenaamde hen, die „op het werk in nfabriek" placht te leg- nuziek, en ze is er nooit llemaal overheen geko- kziek betekent: aan het (Van een onzer verslaggevers) DüSSELDORF Uiterlijk onbewogen, pink op de naad van de verschoten broek, hoorde Franz Stangl, hoofdpersoon in het laatste Duitse proces tegen een grote oorlogsmisdadiger, gistermorgen le venslange gevangenisstraf tegen zich eisen. Bij monde van president dr. Heinz Meven, deelde bet Landgericht mede, dat Stangl schuldig was bevonden aan „het laaghartig, gruwelijk en verraderlijk" ver moorden van 400.000 mensen, zoals de juridische formulering luidt. Stangl zal wel nooit meer tussen de gevangenismuren uit komen, na dit vonnis. Zelfs als dit op 15 tot 20 jaar was gesteld, en Stange deze tijd zou overleven, wacht de thans 63-jarige oorlogsmisdadiger opnieuw de gevange nis, want het Oostenrijkse verzoek tot uitlevering blijft tot zolang van kracht Ir. S. Wiesenthal, die Stangl na zijn vlucht uit Amerikaanse gevan genschap en later uit Damascus, op spoorde in Brazilië, was evenals op de openingsdag van het proces op 13 imentaar ;s;j jdzwaard (ARP), financieel Jrt van deze partij in de |amer en lid van de com- ksuitgaven, heeft zich na nnende loondebatten van pek enigszins willen afre- Kanleiding voor de heer ■rd is de „prietpraat", zo- |t uitdrukte waaraan men pt ministerie van Financiën Op dat ministerie wordt jitermate nauwkeurig bij- hoeveel geld qr uitgege- geschenken. Men is daar- |o nauwkeurig dat er een Jpecificatie bestaat van de het geschenk. Maar de dzwaard was van mening lich op de burelen van mi- Iteveen wel met wezenlij- Isentiëler zaken bezig zou luden en dat het niet nood- om precies bij te houden ekregen heeft. heeft hii minister Wit- Ivraagd of het juist is dat lauten van de Apollo-12 Iten hebben gekregen, dat pr-president van Roemenië geweer ten geschenke is In dat beoaalde behoeftige jsgroeoen in Suriname zijn op 1500 stel hemden en lien vraagt Goudzwaard of ling voldoende garanties roffen. zodat verwisseling tschenken niet mogelijk is. fe zich nameiiik bezorgd, voor", zo meent de heer brd, „dat de minister-presi- I Roemenië 1500 stel hem- I broeken gekregen heeft, It die man ze laten?" Ook vel graag weten of de drie fen momenteel geen ruzie |ver de vraag wiens beurt met dat ene jachtgeweer |e gaan. En dan tenslotte: i natuurlijk niet te overzien |ftige bevolkingsgroepen in slechts drie fazanten ge- abben. We kennen tenslot- maar de wonderbaarlijke nenigvuldiging. ■ou de heer Goudzwaard Tragen of hij zich gereali- eft dat zijn vragenstellerij Iweer zo'n slordige 10Ö0 ast. Hij kan natuurlijk wel vingers uitrekenen dat de In zijn vraag per onderdeel :eerd voorkomen in 's rijks ping. imanier van afreageren, dat T\e eenheid waarvan de vakbon- Vf den tijdens de woelige weken na de afkondiging van de loonmaat regel blijk gaven, is bij het NKV in de verse kruitdampen van de poli tieke slag verloren gegaan. Men is op de vakbondsraad in Utrecht niet tot een definitief standpunt over het regeringsbeleid gekomen, ondanks de verklaring van voorzitter Jan Mertens dat de regeringspartijen „ons een klap in het gezicht gaven". Hij heeft zelfs moeten slikken dat de in Utrecht vergaderende NKV'ers die passage uit zijn rede uitdrukke lijk niet onderschreven. Een betreurenswaardige zaak, als men bedenkt dat dit verschil van inzicht tussen leiding en leden zich manifesteert op een moment dat de gezamenlijke vakbeweging zich op maakt om een programma op langere termijn in onderlinge samenspraak gestalte te geven. Laten we de feiten op een rijtje zetten: Na de afkondiging van de loon maatregel slaat een golf van kritiek los op de voornemens van de rege ring. De gezamenlijke vakcentrales maken één vuist en kondigen een werkstaking van een uur af. Op de dag van het loondebat wordt aan de oproep van de bonden goed gevolg gegeven, hetgeen moei lijk anders kan worden uitgelegd als een afkeuring van de regeringsin- greep in de loonvorming. Nadat de Tweede Kamer de loon maatregelen heeft aanvaard, hand haven de vakbonden hun kritiek en dus ook op de houding welke de partijen die het kabinet steunden: KVP, VVD, CHU en AR. Het is dus merkwaardig dat het NKV ernstig verdeeld raakt op het moment dat men de ontevredenheid over dit regeringsbeleid in een mo tie wil vastleggen. Voor vele NKV- ers ging zo'n uitspraak kennelijk te ver. Wij zijn er vermoedelijk niet ver naast als we stellen dat vele NKV'ers een partij als de KVP niet willen laten vallen omdat zij dat nog steeds als een soort „verraad aan eigen huis" beschouwen. Het is ook mo gelijk dat de leiding van het NKV zich wat heeft verkeken op de men taliteit van haar achterban als het gaat om de consequenties van een hard en kritisch beleid. Mertens, die zich van een voor zichtige en aarzelende voorzitter heeft ontwikkeld tot een stevige vechter, kreeg van het congres niet temin veel applaus. Maar het zal hem, gezien de teneur van de dis cussies, toch te zwak in de oren hebben geklonken. mei van dit jaar, bij het vonnis aan wezig. Na de ruim twee uren in be slag nemende motivering van de rechtbank-president, vertelde hij „Het is een correct, goed gefun deerd vonnis. Ik heb groot respect voor de huidige Duitse rechtspraak, die oprecht ernst maakt met he) uit wissen van de rechteloosheid uit de Nazi-tijd. Ik hoop, dat dit vonnis zal worden, afgedrukt in de Duitse schoolboekjes". Voor mij is dit het einde van een zaak, waaraan ik van af 1948 heb gewerkt. Het -was het laatste proces tegen een van de grootste oorlogsmisdadigers. Zelfs al zouden dr. Mengefe en Martin Bor- mann nog worden gepakt, dan zou den het geen processen worden als dit. In rangorde staan zij met hun misdaden achter bij Stangl. Ik heb overigens gehoord, dat de Italiaanse justitie het proces voorbe reidt tegen een aantal naaste mede werkers van Stangl. Nadat het kamp Treblinka met de grond gelijk was gemaakt, is Stangl in 1944 verplaatst naar het gebied van Triëst. Ook hier opende Stangl de jodenjacht, maar die duurde in verband met de oor logsontwikkelingen slechts kort. De Italiaanse justitie maakt op het ogen blik dankbaar gebruik van mijn ma teriaal", aldus ir. Wiesenthal. In de motivering van het vonnis liet de president van de rechtbank objectief en zakelijk nog eens alle misdaden de revue passeren, waar voor Stangl als commandant der ver nietigingskampen voor joden en zi geuners verantwoordelijk was. „Door Stangls leven loopt als een zijden draad zijn streven, zich te on derscheiden en perfect zijn opdrach ten uit te voeren. Hij heeft zijn ge weten tot zwijgen gebracht en plicht matig zijn taak uitgevoerd. Hij is verblind geweest door de mogelijk heid een officiersrang te bereiken, die normaal voor de politie-agent uit Linz niet was weggelegd", aldus dr. Meven. „Stangl, die zelf nooit iemand heeft geslagen of vermoord, zorgde voor het perfect draaien van de vernieti gingsmachine. Hij heeft tal van mo gelijkheden gehad om het afschuwe lijke lijden van velen te verzachten of zich aan zijn taak te onttrekken. Dat heeft hij niet gedaan", aldus dr. Meven. „Ook als gevangenen, die tever geefs hadden geprobeerd te vluch ten, werden gemarteld of aan de voeten opgehangen, stond Stang] er onbewogen bij zonder in te grijpen." Behalve dat Stangl levenslang de gevangenis in gaat, is hij ook ver oordeeld tot betaling der proceskos ten. Dit is niet meer dan een forma liteit: Stangl is onvermogend. De to tale proceskosten worden geschat op enkele miljoenen DM. „Dat is bijzaak", aldus dr. Hammes. „Het huidige Duitsland wil tonen, dat het afstand neemt van wat er in de INazi-tijd is geschied. Ook voor de geschiedschrijving is zo'n proces van onschatbare betekenis." ER ZOUDEN maandag zware mitrail leurs zijn gebruikt bij gevechten in de Jordaanse stad Irbid tussen Jor daanse troepen en Palestijnse verzets strijders. In de zuidelijke Sinaï zijn twee groep jes van de Egyptische inlichtingen dienst gevangenen genomen. (Van onze redactie buitenland) MADRID In verscheidene Spaanse steden is gisteren voor de ze vende achtereenvolgende dag gede monstreerd vóór de regering-Franco. In Valencia namen daar 15.000 men- Generaal Franco sen aan deel onder het zingen van het Falanx-lied „Cara al Sol". Tevo ren was er een mis gelezen voor de „slachtoffers van de ETA-terreur". Gelijksoortige betogingen werden gehouden in Murcia, Las Palmas, To ledo, Cuenta en Teruel, Zelfs in Gra nada kwamen volgens officiële opga ve 40.000 mensen naar het stadscen trum met portretten van Franco en van José Antonio stichter van de Fa lanx. Boven Cordoba strooide de be roemde stierenvechter Manuel Beniez uit zijn particuliere vliegtuig pam fletten met propaganda voor het Franco-bewind. In Sevilla zijn 24 mensen gearres teerd die er van worden beschuldigd plaatselijke communistenleiders te zijn. Een vam hen is een advocaat, die door de politie wordt beschouwd als het hoofd van de „jonge commu nisten". UDEN (ANP) Simplalux (130 man personeel) moet vandaag haar poorten sluiten. De AMRO-Bank, be langrijkste schuldeiser van het zelf- bouw-meuhelenbedrijf, weigert lan ger krediet te geven. Alle personeels leden van Simplalux en 50 man van Simpro, eveneens ondergebracht in Simplexa Holding Maatschappij, is ontslag aangezegd. De heer W. J. van Cuyk, vice-voor- zitter van de Katholieke Bond van Houtbewerkers, deelde mee dat de vakbonden pas maandagavond over de ernst van de situatie werden in gelicht: „Ik ben uiterst verontwaar digd". Zes weken geleden was de heer Van Cuyk bij de directie geroepen en toen had men hem meegedeeeld dat er financiële moeilijkheden wa ren doch dat die niet van ernstige aard waren. De lonen zullen worden doorbe taald gedurende de wettelijke opzeg termijn. (ADVERTENTIE) (een geruststellend idee,dék iroor uw gasten) UTRECHT (ANP) De verbonds raad van het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft gisteren in Utrecht unaniem een beleidsplan vastgesteld, waarin richtlijnen worden gegeven voor de vorming van één federatie van vakcentrales. Volgens de verbondsraad dient de federatie rechtspersoon te zijn en moet zij mét garantie voor de handhaving van de ideologische iden titeit der partnersbeleids- en be sluitvormende bevoegdheden krijgen in zaken die tot de taak van de vak centrales behoren en die een duidelijk algemeen beleidsaspect hebben. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De moordenaar van de 21 - jarige Ada -Lansbergen-Hölscher heeft opnieuw gedreigd met de moord op een Delftse vrouw. Doordat de bewuste vrouw zeer laat thuiskwam, heeft de wurger vorige week dinsdag van zijn plan afgezien en is de vrouw aan de dood ontsnapt. De gegevens over de voorgenomen moord stuurde de wurger op een kerstkaart en in een brief weer naar een Delfts dagblad. Hij beschreef nauwgezet de wo ning van de vrouw en waar deze zich in Delft bevindt. De gegevens zijn door de politie onderzocht, en blijken te kloppen. De kerstkaart be vat onder meer de mededeling, dat het smartegeld van f 20.000,waar over de main reeds eerder hééft ge sproken, voor 31 december aan Ar- noud Lansbergen betaald moet zijn. Zo niet, dan zal een nieuwe moord volgen, vóór 12 januari. Op de kaart staat verder een tele foonnummer dat toebehoort aan een vrouw in De Lier, die reeds eerder door de wurger met de dood werd bedreigd. Vooral dit gegeven geeft de politie de overtuiging inderdaad met dé moordenaar van Ada Lans bergen te maken te hebben, omdat het nummer nooit werd gepubli ceerd. (ADVERTENTIE) DE ROTTERDAMSE POLITIE heeft op diverse plaatsen in de Maasstad vuurwerk, bestemd voor de jaarwis seling, in beslag genomen. Ze maakte duizenden verboden .knallers' buit. SINDS GISTERMIDDAG 12 uur is het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland weer normaal. De Oostduitse grenswachten gebruiken constant „groen" licht. DE PASSAGIERSTARIEVEN op de lijndiensten tussen Europa enerzijds, en het Nabije Oosten, Afrika, Azië en Australië anderzijds zullen per 1 april 1971 met drie tot zeven pro cent stijgen. STAATSSECRETARIS Kruisinga van Volksgezondheid heeft de stichting „Drugs-anonimus" een. startsubsidie toegezegd. De stichting wii verslaaf den laten helpen door degenen, die vroeger ook verslaafd waren. TWEE TURKEN van 36 en 26 jaar, die in West-Duitsland woonden, zijn gisterenmorgen onder de gemeente Woudenberg om het leven gekomen, toen hun auto tegen een stilstaande trekker met oplegger reed. EEN LID van het Utrechtse politie korps wordt verdacht van verduis tering vain enige goederen. Hangende het onderzoek is hij maandag buiten functie gesteld. DE PERUVIAANSE regering heeft een amnestie afgekondigd voor alle politieke gevangenen in het land. Ze zullen onmiddellijk worden vrij gelaten. DE 45-JARIGE J. J. Hofman uit Gro ningen, die maandag ernstig werd gewond bij een explosie in het scha- kelverdeelcentrum in Kropswolde, is gisternacht aan zijn verwondingen overleden. 15 Een van de meest vreemde ver schijnselen van deze tijd (kersttijd wel te verstaan) is het feit dat (bijna) iedereen wel iets stichtelijks meent te hebben te vertellen. Havikken on der de staatshoofden, die normaal de oorlog prediken, minnen nu de vrede op aarde en in de mens. (Om vijf over twaalf 26 december zijn ze het weer vergeten). Het zal u dui delijk zijn dat ik niet zo'n liefhebber ben vaij de kersttoespraken. Toch heb ik weer een serieuze ontdekt, en wel in het blad Mens en Wereld (Humanistisch Verbond). Een passage: „Het gezin moet meer dan ooit de junktie vervullen van oase waarbinnen op de intimiteit, privecy en emotionaliteit nog geen taboe rust, zoals in de wereld er buiten". En verder: „Waar dit in de mo derne maatschappij niet meer „mag" moet men juist in het gezin zichzelf kunnen zijn, emoties kunnen uiten en zich voor niets hoeven te schamen". Behalve voor je overburen die naar binnen kunnen kijken. (Morgen meer). Deze heer, minzaam lachend, om niet te zeggen met kiespijn, is de heer Grosheide van Onderwijszaken. Hij ontvangt hier een petitie tegen het voorontwerp van wet op het ba sisonderwijs. Het vermoeden bestaat dat de heer Grosheide nog iets anders heeft ontvangen. Althans gezien de pleister die zich flauwtjes aftekent op de linkerwang van de staatsse cretaris ter hoogte van zijn mondhoek. „Als iemand u op de linkerwang slaat, keer hem dan de rechter toe". Een zeer triest bericht: de kapitein van het Westduitse containerschip „Janne" heeft 30 ton whiskey over boord moeten zetten, toen z(jn schip bij zwaar weer dreigde te kapseizen. Zoiets kost „Jannen" Waarmee we verder op deze trieste dag (sneeuw, ijs en koude) er het zwijgen maar toe doen. In mineur. MERIJN VATICAANSTAD (KNP) De grote vergadering van vertegenwoor digers van het wereldepiscopaat zal het komende jaar beginnen op 30 september. De synode van bisschop pen za! twee kwesties behandelen: het priesterambt eri de rechtvaardig heid in de wereld. Dit heeft gisteren paus Paulus meegedeeld in zijn rede tot de kardinalen. De paus sprak zijn bezorgdheid uit over de contestatie(„protest")-bewe- gingen in de kerk en vroeg zich af of de post-conciliaire tijd voor de kerk niet vruchtbaarder zou zijn ge weest wanneer de contestaire krach ten actief en trouw waren gebleven. In verband hiermee noemde de paus in het bijzonder de priesters, die hun ambt neerleggen. (Van een onzer verslaggevers) MUNSTER GELEEN Nu aan de vooravond van Kerstmis door de gemeentebesturen weer levende kerstbomen van lampjes worden voorzien, worden ook de voorschrif ten van de PLEM weer met voeten getreden. In veel gemeenten wor den de kerstbomen op pleinen en in plantsoenen vol gehangen met ge wone 220 volts lampen, die echter binnen het bereik van een argeloze kinderhand ernstige ongelukken kunnen veroorzaken. Indien de openbare kerstboom- versiering (die overigens ook veel in particuliere tuinen te vinden is) binnen handbereik is aangebracht, moeten middels een transformator, lampjes van een onschuldige volta ge (24 volt) gebruikt worden, zegt de PLEM. Dit voorschrift wordt niet overal nageleefd. Voor de PLEM is het onbegonnen werk om iedere kerstboomverlich ting te controleren. Een woordvoer der van de PLEM: „Als er ongeluk ken mee gebeuren, zijn wij daar voor niet verantwoordelijk".

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9