FORSE AANSLAG OP PORTEMONNEE IN 1971 CYRANKIE WICZ PRESIDENT? Gierek wil nauw contact tussen partij en volk Ir. Philips: „Tering naar nering setten Lekker stoken zonder schoorsteen! OPSTAND POOLSE ARBEIDERS Pech? Praten maar! Schakelcursus voor M.T.O. -leraren Mysterieuze Pll-zegel van volkstelling "2- Sovjet-zegen aan nieuwe Poolse leider I lesreiuü Uw polis heeft een nummer I7Ï1 EERSTE HOLLANDSCHE binnenland buitenland i Tarieven Prijsverhogingen gemiddeld 6 pet Vermelding Ditishet recept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. Overleg Schotten met de kerst zonder brood Felicitatie uit Bonn Puinhopen van een ideaal Oneens U IJ LEVENSVERZEKERINGS-BANK N.V DINSDAG 22 DECEMBER 1970 DEN HAAG (ANP) Anders dan in 1969, toen werd overgegaan op een geheel nieuw systeem van omzetbelasting is de invloed van de gewijzigde omzetbelasting per 1 januari a.s. op de prijzen van de verschillende goederen en diensten nauwkeuriger vast te stellen. Zo kunnen door de verhoging, van het algemene tarief van 12 pet. naar 14 pet. de prijzen van de onder dit tarief vallende artikelen met 1,8 pet. stijgen. Een prijsda ling van 7,1 pet. kan optreden bij die artikelen, waarvan de omzetbe lasting wordt teruggebrahet van 12 naar 4 pet. Uiteraard treedt uit hoofde van de omzetbelasting geen prijswijziging op bij die artikelen die onder het gelijkblijvende tarief van 4 pet. vallen. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken mee. In de praktijk zal voor vele arti kelen en diensten de prijsstijging- respectievelijk prijsdaling afwij ken van de de genoemde 1,8 pet. respectievelijk 7,1 ct. Ook een aantal prijzen van die artikelen, waarvan de omzetbelasting geen wijziging ondergaat, kan toch een stijging te zien geven. Dit komt, omdat naast de wijziging van de omzetbelasting ook nog andere fac toren van invloed zijn op de prijs ontwikkeling in 1971. Het Cen traal Planbureau raamt, dat het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie over het gehele jaar 1971 met circa 6 pet. zal stijgen. Onder liet gelijkblijvende lagere tarief van 4 pet. vallen onder meer: brood, beschuit, ontbijtkoek, rijst, havermout, vermicelli, ma- coroni, spaghetti, zelfrijzend bak meel, aardappelen, groenten, fruit, groentenconserven, jam, appel stroop, pindakaas, thee, koffie, 12 pet. naar 4 pet. zijn onder meer: gebak en koekjes, biscuits, vruch- tenconserven, aardappelmeel, cacao poeder, maizena, puddingpoeder, koffiemelk, chocolademelk, room, vla, bouillon, soepen, kinder- en dieetvoeding, kant en klaar maal tijden in verduurzaamde vorm, in Artikelen en diensten die vallen onder het van 12 tot 14 pet. ver hoogde algemene BTW-tarief zijn onder meer: snoep, alcoholische dranken en frisdranken, suiker, kleding, huishoudtextiel, schoeisel, meubelen, elektrische huishoudelij ke artikelen en apparaten, lucifers, wasserij, kapper, tandpasta, toilet papier, speelgoed, rijwielen en bromfietsen, benzine. vlees, vleeswaren, vis, melk, yo ghurt, kaas, eieren, boter, margari ne, elektriciteit, gas, olie. kolen, water, huishoudzeep, zachte zeep, wasmiddelen, boeken, tijdschriften. De artikelen, waarvan de omzet belasting zal worden verlaagd van het horecabedrijf gebruikte spijzen en maaltijden (dus niet de dran ken). Om te voorkomen, dat niet-nood- zakelijke prijsverhogingen worden doorgevoerd, heeft de regering be gin november een algemene prij- zenbeschikking afgekondigd. Met deze beschikking wordt de doorbe rekening van kostenstijgingen in de prijzen beperkt tot de stijging van een aantal met name genoem de kosten, zoals die van grond- en hulpstoffen, vrachtkosten, kosten van door derden verrichte onder houdswerkzaamheden, omzetbelas ting en de zgn. f. 400.- uitkering. De eenmalige doorberekening van laatstgenoemde kostenstijging mag ten hoogste 3 pet. der loonkosten op jaar basis bedragen. Kostenda lingen moeten in de prijs tot uit drukking worden gebracht. Aan gezien de wijziging van de omzet belasting op 1 januari a.s. ingaat, mogen eventuele prijsverhogingen uiteraard eerst op deze datum Worden doorgevoerd, terwijl moge lijke prijsverlagingen met ingang van deze datum dienen te geschie den. Slechts indien de omprijzing op een dag op onoverkomelijke technische bezwaren stuit, gaat het ministerie van Economische Zaken ermee akkoord dat de omprijzing wordt gespreid over een zo kort mogelijke periode rond de jaarwis seling. In plaats daarvan is het de de tailhandel ook toegestaan geduren de januari 1971 voor die artikelen die onder het algemene tarief van 14 pet. vallen de b.t.w.-verhoging ad 1,8 pet. aan de consument af zonderlijk in rekening te brengen. Op nota of kassabon mogen in dat geval uitsluitend artikelen voorko men die onder het algemene tarief vallen. Mocht de detaillist van de ze mogelijkheid gebruik maken dan dient in de etalages duidelijk vermeld te worden, dat de aange geven prijzen van artikelen die vallen onder het algemene tarief nog met 1,8 procent verhoogd die nen te worden. Vanaf 1 februari 1971 moeten alle consumentprijzen derhalve 'in clusief de nieuwe b.t.w. luiden. (ADVERTENTIE) Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden m€ de regering zal worden geplaatst. Een raadsel, dat nog niet is opge lost is de reden waarom de vakver- enigingsleider Ignacy Loga-Sowinski zijn lidmaatschap van het Politburo heeft behouden. Hij is een oude vriend van Gomoellka en een van zijn meest vertrouwde medewerkers. Waarnemers denken, dat Loga-So winski op het juiste paard heeft ge wed, toen er partij moest worden ge kozen. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU De verrassende ommekeer, die zich zondag in Warschau met de verwijdering van Wladyslaw Gomoelka en de overwinning van 't tweetal Edward Rierek en Mieczyslaw Moczar heeft voorgedaan, is volgens waarnemers nog slechts een begin van een complete wisseling in het Poolse machts apparaat in de komende weken. De buitengewone zitting van het parlement, die op zeer korte termijn in Warschau zal plaatsvinden, zal een goede gelegenheid zijn nog ingrijpender wijzigingen in de samenstelling van de regering aan te brengen. De speculaties hebben wat dit be treft hun weg al door de Poolse hoofdstad gevonden. De vooruitzich ten, <iTe het meest waarschijnlijk lij ken tonen aan. dat de huidige eer ste minister Jozef Cyrankiewicz, al 25 jaar in functie, ondanks de vele situatiewijzigingen, die zich van tijd tot tijd in Polen hebben voorgedaan, zijn plaats zou kunnen afstaan in ruil voor een eervoller baantje. Men denkt daarbij aan de functie van president (van de Staatsraad). Deze wordt nog steeds ingenomen door maarschalk Spychalski, al heeft hij dan zijn zetel in het Politburo ver loren. ..De jongste gebeurtenissen", zei Gierek in zijn toespraak, „hebben ons op pijnlijke wijze herinnerd aan het beginsel, dat de partij steeds in nauw contact moet blijven met het volk en dat de gemeenschappelijke taal met de arbeiders niet verloren moet gaan". Iedere hoop, dat de nieuwe leiders de prijsstijgingen van de gebruiks goederen ongedaan zouden maken is gisteravond teniet gedaan. In een uitzending van radio-War- schau werd gezegd: „We moeten er ons wel van bewust zijn, dat er geen mogelijkheid bestaat tot een terug keer naar de onregelmatigheden van het oude prijzensysteem. Er zullen wéd stappen worden ondernomen om de situatie van arme gezinnen met veef kinderen te verbeteren." Onder de eventuele plaatsvervan gers van Cyrankiewicz is de meest- genoemde naam die fan Pjortr Jaros- zewicz, de huidige vice-premier. Het schijnt in ieder geval uitgesloten, dat generaal Moczar aan het hoofd van Volgens onbevestigde berichten is Brezjnev of een andere „kopman" van het Kremlin het afgelopen week einde in Warschau geweest om over de mutaties te worden geraadpleegd. Ondanks de voortdurende onzeker heid en spanning scheen het voor de derde achtereenvolgende dag rustig. Uit het noorden zijn gisteren geen nieuwe berichten over gewelddaden in de hoofdstad ontvangen. Radio- Warschau heeft gisteren gezegd, dat de scheepswerven in Gdansk en Gdynia weer werken, maar er werd geen melding gemaakt van Szczecin de derde stad met scheepswerven. GLASGOW (AP) Het groot ste deel van Schotland zal met de kerstdagen geen brood heb ben. De bestuurders van de bestel wagens van de bakkerijen in de stad Glasgow, die reeds zes we ken staken, hebben gisteren be sloten, dat deze staking voor heel Schotland moet gaan gelden. In Glasgow zelf is de staking bijzonder effectief gebleken, dui zenden mensen hebben in geen zes weken meer een brood gezien en 5000 bakkers zijn zonder werk geraakt. Op de zwarte markt is de prijs voor een brood het dub bele van de normale prijs. De bestuurders eisen een loons verhoging van 36 gulden per week. Ze verdienen nu 135 gul den per week. De bakkerijen wil len slechts een verhoging van 18 gulden toestaan. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU/BONN/MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteravond de nieuwe Poolse leider, Edward Gierek, haar officiële zegen gegeven. Geluk wensen ontving Gierek trouwens ook van de Westduitse regering. De leider van de Russische com munistische partij, Leonid Brezjnev, noemde de nieuwe Poolse partijlei der in een telegram „een eminente partijleider en staatsman en een op rechte vriend van de Sovjet-Unie". Brezjnev zei ervan overtuigd te zijn dat de Poolse communistische partij de huidige moeilijkheden te boven zaj komen. De Westduitse regering constateer de gisteren met voldoening dat de nieuwe Poolse leider niet van plan is wijziging te brengen in het streven van zijn land om tot betere betrek kingen met West-Duitsland te komen. VIER ZWAARGEWONDEN en één dode de 47-jarige J. H. Verdam uit Emmeloord was de trieste balans van een frontale autobotsing, gister morgen op de rijksweg ZwolleKam pen. (Copyright De Stem/Het Parool) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De herrie rond de komende volkstelling heeft nu ook de PTT bereikt. Het Staatsbedrijf had besloten om op 16 februari een spe ciale volkstellingzegel ter waarde van 15 cent uit te geven. Geen enkele ont werper wente echter voor dit doel een ontwerp te maken. En daarop heeft de PTT besloten om in eigen beheer een zegel te ontwerpen. Bij de PTT doet men bijzonder ge heimzinnig over deze zegel die waarschijnlijk de filatelistische ge schiedenisboeken zal ingaan als de „eerste anonieme postzegel sinds 1951". De persdienst van de centrale directie in Den Haag zegt niets te weten over de definitieve uitgifte datum, de oplage en de naam van de ontwerper. De zegel is ontworpen door de Dienst esthetische vormge ving van de PTT, maar ook deze wil niet vertellen wie de zegel nu eigen lijk op papier heeft gezet. HILVERSUM (ANP) Philips zal in de komende drie jaar 6000 praatpalen en 15 alarmcentrales bouwen van hetzelfde type als in het alarmeringsnet van rijksweg 28, waarvan het eerste deel tussen Hoevelaken en Zwolle gisteren officieel door minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat is geopend (foto). Met deze apparatuur, die langs 3000 km rijkswegen zal worden geïnstalleerd, is een bedrag van ca. 30 miljoen gemoeid. EINDHOVEN (ANP) „Ik betreur het in ernstige mate, dat door allerlei ge beurtenissen waardoor wij in Nederland de laatste maanden en weken zijn opgeschrikt, de sfeer van overleg en wederzijds ver trouwen en van het geloof in de werking van de de mocratie zijn aangetast"., aldus ir. Frits J- Philips, president van de raad van bestuur van Philips, in zijn kerstboodschap aan het personeel. De heer Philips brengt zijn personeel in herinne ring, dat de resultaten van de onderneming in de tweede'helft van dit jaar nogal teleurstellend zijn geweest. Hoge onwikke- lingskosten, een minder gunstig economisch kli maat en de sterk gestegen loonkosten de 400-gul- denuitkering alleen al kostte het bedrijf 50 mil joen zijn volgens de heer Philips enige van de oorzaken, dat de rentabili teit beneden de verwach ting bleef. „Enige van die factoren zullen beslist ook in het nu voor ons liggen de jaar hun invloed doen gelden. We moeten ons méér gaan inspannen en .goedkoper gaan fabrfce- •ren. De tering dus naar «de nering zetten", zo schrijft ir. Philips. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De leraren voor vakken algemeen vormend onderwijs (A.V.O.) aan M.T.S.'en krijgen de schakelcursus waarom zij vorige week met een demonstratie op het Haagse Binnenhof hebben gevraagd. De Tweede Ka mer heeft gistermiddag hiertoe een verbetering aangebracht in de onderwiis- begroting. Het voorstel kwam van de VVD'er Vonhoff en werd tegen de zin van staatssecretaris Grosheide, behalve door de VVD ook gesteund door de PvdA, CHU, D'66, PSP, CPN, DS '70, Boerenpartij, Binding Rechts, PPR, SGP, GPV en vijf partijgenoten van mr. Grosheide, de ARP'ers Biesheu vel, Schakel, Boersma, Kieft er Goudzwaard. De M.T.O.-leraren moeten door om zetting van het middelbaar technisch anderwijs in tweedegraads onderwijs een hogere graad van bevoegdheid halen. Voor de meeste leraren techni sche vakken waren aanpassingscur- sussen georganiseerd door het minis terie van Onderwijs, maar de leraren A.V.O. moesten maar M.O.-cursussen volgen, vond mr. Grosheide. De lera ren waren het hier niet mee eens. Alle moties van de oppositie voor meer onderwijs en vorming voor meer werkende jongeren werden verworpen doordat de regeringspar tijen tegen 'stemden, daartoe aange spoord door mr. Grosheide. Verworpen werden tevens drie PvdA-voorstellen tot verbetering van het basisonderwijs. De socialisten hadden voorgesteld de staatssecreta ris op te dragen om een nieuw wets ontwerp te maken, waarin kleuter en basisonderwijs zijn samengevoegd. 15 Tijdens dagen als deze en die van gisteren, maakt een bepaalde onze kerheid zich van mij meester, kerst- minnende, of niet-minnende burgers en aanverwanten. Hoewel reeds een aantal jaren geleden, meen ik me te herinneren dat op school werd ge leerd dat de winter op 21 december begon. Jarenlang heb ik dit voor zoete koek aangenomen. Tot de twijfels begonnen te knagen en later inderdaad bleek dat de win ter „omstreeks 22 december" begon, als „de zon haar zuidelijkste declina tie bereikt". Kijk, dat is andere praat. De winter kan gisteren begonnen zijn, vandaag van start gaan, maar ook morgen nog; vanwege dat „omstreeks!' begrijpt u wel. Vandaar ook die onzekerheidDat knaagt toch aan een mens. Misschien wel meer dan we zelf weten. De toekomst is ook ai niet meer wat-ie geweest is. Overigens heeft minister Luns er weer drie buitenlandse onderschei dingen bij. Hij is kortelings benoemd tot grootofficier in de orde van de republiek Indonesië; kreeg het groot kruis in de orde van de ster van de socialistische federatieve republiek Zuidslavië en werd grootofficier in de dapperheidsorde van de bondsre publiek Kameroen (bij bevordering). De heer Luns had op 1 februari 1970 reeds 51 Nederlandse en buiten landse onderscheidingen. Waar doet die man 't van? „De beste leerlingen op een middel bare school zijn niet de beste leer lingen, maar het zijn de leerlingen, die zich het beste weten te schikken in ten gek systeem" (dr. R. de Mel ker, leraar Engels). P.S.: De onder wijsbegroting is gisteren toch weer aangenomen. Je kunt zeggen wat je wilt, sprak een oudere collega onder ons, maar het verkeer is nog nooit zo veilig geweest als in de oorlog. En de middeleeuwen. Over veilig gesproken, Jean Savage, een 68-jarige weduwe uit het Noord- Ierse Belfast is deze week voor een jaar naar de gevangenis gestuurd. Bij een huiszoeking in haar woning aan de Springfield Road waren twéé Luger-pistolen en een iets kleinere revolver gevonden, met de bijbeho rende munitie. Pistolen Vrouwtje, Go-moelka. Het is een komen en gaan van lieden aldaar. Ook hier. Ik ga. Mor gen kom ik weer terug. De groeten. MERIJN (ADVERTENTIES) maarubentnooiteennummerbij de Keizersgracht 174-182, Amsterdam-C, (020) 221770 Bijkantoor: Breda, Sophiastraat 20, 01600 - 38 78 3 Met DRUgasar gasverwarming,op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen.. van klein tot groot! Prijzen vanaf f299,-. i Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock Reigers N.V., Antwoordnummer 17, Ulfc ui DRUgasar werkt tegen de buitenmuur

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13