GOMOELKA WAS ANTI-STALIN D '66 HOUDT ZICH OP DE VLAKTE MISTIG ONTHAAL VOOR BEACH BOYS Hembrug-reparatie kan maanden duren Piloot misleidt kaper VONDELING: „SFEER GRONDIG VERPEST" Geen uitspraak over samenwerking RAMPDAG VOOR VOLKSWAGEN Potig en koppig Jonge Duitse ontvoerders gegrepen DRIJVENDE BOKKEN UIÏ RILLAND HEIPEN Raadsleden slapen: Geen subsidies voor militaire tehuizen bij binnenland buitenland Vertegemvoordiger van Islam in Vaticaan Aanvoerder i Keuze nu IN UTRECHT: Personenauto op vrachtwagen: twee doden Huisartsen (67 pet): Mishandelen van kinderen moet gemeld worden ABVA BLIJFT BIJ SCHORSING STIPHEIDSACTIE inventum maakt u het koffiezetten gemakkelijk! INVENTUM Conclusie deskundigen „VUIL AAN BRON BESTRIJDEN" Nieuwe stichting voor hulp ongewenste zwangerschap Over 'Meneer X' 450 tips binnen V /wAANDAG 21 DECEMBER 1970 Wladyslaw Gomoelka werd ge boren op 6 februari 1905 te Krosno in het zuidoosten van Polen. Gomoelka voegde zich tijdens de Tweede Wereldoorlog bij de Sovjet troepen, maar toen deze twee jaar later teruggedreven werden, sloot hij zich aan bij de ondergrondse verzetsbeweging, die door commu nisten werd georganiseerd. In 1944 bezette het Sovjet-leger opnieuw Polen. Tegen het einde van dat jaar riep het oorspronke lijk in Moskou gevormde en ver volgens naar Lublin in Polen ver plaatste Poolse comité van nationa le bevrijding zichzelf uit tot voor lopige regering van Polen. Premier werd Edward Osobka-Morawski en Gomoelka werd zijn plaatsvervan ger. Na langdurige onderhandelin gen verenigde deze regering zich in 1945 met de Poolse regering in Lon den tot de Poolse regering van na tionale eenheid. Gomoelka bleef plaatsvervangend premier. De na tionalist Gomoelka stond afwijzend tegenover de Sovjetpolitiek van toen, die de hereniging van Duits land beoogde. Gomoelka werd op 5 september 1948 als leider van de partij vervangen door de in Mos kou geschoolde Boleslaw Bierut. Op last van Stalin werd Gomoelka in juli 1951 gevangen genomen. In ok tober van dat jaar besloot het par lement dat hij beschuldigd zou worden van „gevaarlijke activitei ten" Dit gebeurde evenwel niet. maar in plaats daarvan werd hij naar een landhuisje in Miedzeszin, even buiten Warschau overge bracht, en nooit veroordeeld. Na Stalins dood werd een aantal Pool se communistische leiders gereha biliteerd, onder wie Gomoelka. Hij kwam in april 1956 vrij en in augus tus werd hij weer tot de partij toe gelaten. Op 21 oktober 1956 werd Gomoelka gekozen tot partijsecre taris, als opvolger van Edward Ochab. Een van de eerste dingen die Gomoelka deed toen hij weer aan de macht was gekomen, was het zoeken van een oplossing voor het conflict met de kerk. Nog in okto ber werd de sedert drie jaar vast gehouden kardinaal Wyszynski vrijgelaten en in zijn functie van primaat van Polen hersteld. (Van onze parlementaire redactie) BREDA D'66 heeft op zijn congres in het weekeinde nog geen uitspraak willen doen over een samenwerking met de andere par tijen voor de verkiezingen. Het hoofdbestuur moet eerst nagaan of er mogelijkheden voor een samenwerking zijn. Op het congres van 27 februari zal dan beslist moeten worden of D'66 eventueel alleen de verkiezingen ingaat of met bijvoorbeeld de PvdA zal samenwerken. Aan het einde van twee dagen discussiëren barstten de discussies los over de opstelling tegenover andere partijen in de verkiezingsstrijd. Het congres moet zich uitspreken over vier ingediende resoluties, waarvan die van Dordrecht en omgeving het verst ging. Mr. Hans van Mierlo opnieuw lijsttrekker ERLANGEN (AFP) De ont voering van een zevenjarig dochter tje van een rijke industrieel in de Beierse plaats Erlangen is zaterdag goed afgelopen. Vrijdag hadden twee broers van 18 en 20 jaar oud zich vervoegd bij het huis van de zakenman Rainer Basel. Zij troffen zijn 30-jarige vrouw met haar zoon van acht en haar dochter Renate van zeven jaar thuis. Nadat zij de moeder en de zoon had den geboeid, verdwenen zij met het meisje, na een losprijs van een mil joen Mark (ongeveer een miljoen gulden) te hebben geëist. Toen het tweetal zaterdag op een telefonisch afgesproken plaats het geld in ontvangst kwam nemen, hield de politie de twee broers aan. Renate werd ongedeerd in hun auto aange troffen. VATICAANSTAD (AFP) De Is lam krijgt een officiële vertegen woordiger bij het Vaticaan, zo blijkt uit een communiqué, gisteren gepu bliceerd na afloop van een bezoek van vijf dagen aan het Vaticaan van een delegatie van de opperste Isla mitische raad die in Cairo is geves tigd. Het is de eerste keer iin de ge schiedenis, <iait een miet-christelijkie godsdienst een permiainiente vertegen woordiger bij het Vaticaau krijgt. Het Vaticaan zal ap zijn beurt een verte genwoordiger bij de opperste Islami tische raad krijgen. Deze resolutie constateerde, dat er geen reële mogelijkheden zijn om nog vóór de verkiezingen tot een samenwerkingsverband met de an dere partijen te komen. Op dit con gres moest dan ook worden beslist, dat D'66 alleen de verkiezingsstrijd zou ingaan op basis van het beleids plan, met de aanwijzing van de men sen, die dat plan zouden moeten uit voeren en met een agressieve aanpak die laat uitkomen, dat D'66 het alter natief is voor de andere partijen. Een andere resolutie, van o.a. oud voorzitter Van Lookeren-Campagne en de afdeling Oegstgeest wilde, dat het congres nu al koos voor een samenwerking met de PvdA en de eventuele andere progressieve par tijen. Beide resoluties haalden het niet. De eerste kreeg 30 pet. van de stem men voor en 67 pet. tegen. Veel dui delijker lagen de verhoudingen ten aanzien van de tweede resolutie. Van de stemmers wilde 85 pet nog geen uitspraak doen voor samenwerking met de PvdA, 11 pet. wilde zich hierop wel vastleggen. Uiteindelijk kreeg de resolutie van het hoofd bestuur de meeste steun: 73 pet. voor en 22 pet. tegen. Hierin nodigt het congres het hoofdbestuur uit een onderzoek te doen naar, en adviezea uit te brengen over een samenwer kingsverband, waarna op het con gres van 27 februari hierover kan wordien beslist. len. Mr. van Mierlo vond dit voor stel niet zinvol, omdat in dit land bijna alle partijen zich „progressief' Mr. van Mierlo werd met bijna alle stemmen als lijstaanvoerder gekozen. Er bleken ter vergadering geen te genkandidaten gesteld. Aangenomen werd een motie waar in werd gezegd, dat met het afkon digen van de loonmaatregel een dieptepunt in de sociaal-economische verhoudingen is bereikt: „De rege ring heeft door die maatregel blijk gegeven van een onredelijk wantrou wen in de vakbeweging, waardoor de nabije toekomst rede geeft voor gro te bezorgdheid op sociaal-economisch gebied." Het congres spreekt in de motie zijn vertrouwen uit in het be leid van de vakbeweging en vraagt van de fractie alles in het werk te stellen om het regeringsbeleid om te buigen. De stelling om alleen de verkiezin gen in te gaan werd fel verdedigd. D'66 heeft steeds beloofd in decem ber een keuze te doen, dan gebiedt de duidelijkheid dat die keuze nu ook wordt gedaan, zo kreeg het hoofdbestuur te horen. Maar mr. Van Mierlo verdedigde het standpunt, dat pas eind februari een keuze kan worden gemaakt, als ook de PvdA haar programma heeft vastgesteld. Hij handhaafde daarbij de stelling dat D'66 het breekijzer moet blijven in de Nederlandse poli tiek. Met overgrote meerderheid werd het voorstel verworpen, om een open brief te zenden aan alle zich progres sief noemende partijen om zich bij het beleidsplan aan te sluiten en op basis van die antwoorden in februari te beslissen hoe de democraten zich voor de verkiezingen moeten opstel- De 32-jarige J. Rietveld en zijn 34- jarige vrouw A. L. Rietveld-Den Daas uit Utrecht zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven ge komen doen zij in Utrecht met hun personenauto tegen een stilstaande vrachtwagen botsten. Een derde in zittende van de auto de student T. Tamminga (22) eveneens uit Utrecht werd gewond. Op de Moerdijkbrug deed zich vrij dagnacht een autobotsing voor waar bij de im Rotterdam wonende Spaanse .gastarbeider José T. Sanuhuja, om het leven kwam. Hij zat in de auto die door een klapband op de linker weghelft raakte en tegen een bela den vracbtwagenaanhainger bótste. De bestuurder van de auto, Salvador H. Corelle <32), ook een Spaanse gast arbeider werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Dordrecht vervoerd. De Spanjaarden waren met vakantie op weg naar Spanje. SCHIPHOL (ANP) De dichte mist, die sinds vrijdag op Schiphol het luchtverkeer vrfjivel geheel onmogelijk heeft gemaakt, heeft de Britse popgroep The Beach Boys er niet van weerhouden toch naar Nederland te komen voor het nachtconcert van vrijdag op zaterdag in het Amsterdams Concertgebouw, (foto) Het zag er lange tijd naar uit, dat het concert afgelast zou moeten wor den, want om elf uur 's avonds stond de DC 9 van Martinair, nog steeds aan de grond op het vliegveld van Londen, wachtend op beter zicht te Schiphol. Kort na middernacht vloog het toestel naar Brussel, waar vandaan de Beach Boys zich per taxi over de mistige wegen naar Amsterdam bêga- ven. Zij kwamen daar heelhuids aan; het concert werd ondanks alle tegen slag een enorm succes. Het begon pas zaterdagochtend om half vijf en was om half zeven afgelopen. In de grote vertrekhal op Schiphol wachtten honderden passagiers, waaronder veel kerst-vakantiegangers, tot het weer opklaarde. (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM/BERGEN OP ZOOM De reparatie van de Hembrug in Zaandam, die vrijdag j.l. is aangevaren door een Russisch vrachtschip, zal waarschijnlijk pas eind februari of begin maart kunnen worden afgerond. Het zware karwei zal worden geklaard met behulp van o.m. twee drijvende hokken, die het Aannemingsbedrijf De Groot-Zwiindrecht n.v., gebruikt bij de montage en bouw van de Kreekrak (spoor) brug over het toekomstige Schelde-Rijnkanaal bij RillandBath. dat we een deel van de voorsprong zullen kunnen consolideren", aldus de heer A. de Geroot. De twee bokken, die woensdag in Amsterdam zullen arriveren, zullen de 600 ton wegende en zestig meter lange zuidelijke aanbrug (het niet draaiende gedeelte), op zijn plaats moeten zetten. Deze is 4 <2 meter verschoven. Voor reizigers van Amsterdam naar Zaandam en Purmerend wordt de busdienst Amsterdam - Sloterdijk gehandhaafd. De reizigers naar alle overige bestemmingen worden door de N.S. aangeraden om de trein naar Haarlem te nemen. (ADVERTENTIE) Ook elf van de tientallen perso neelsleden, die aan de Kreekrakbrug werken, zullen tijdelijk in Amster dam worden ingezet. Volgens de di rectie van De Groot-Zwijndrecht n.v.. zal de bouw van de spoorbrug bij het Kreekrak geen vertraging oplopen. „We hadden al een voorsprong van drie weken op het schema opge bouwd, Bovendien blijven zoveel ma terieel en personeel in Rilland-Bath, TULSA (Oklahoma) (AP) Een vliegtuig van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Continental Air lines is zaterdagavond veilig op het vliegveld van Tulsa geland na een poging tot kaping, zo meldt de maat schappij. De aspirant-kaper is gear resteerd. was op- in Tulsa werd ge- hebben niets gaf een stewardess brikje, waarin stond dat hij een bij zich had. Hij wil-de naar Cuba. „Merry Christinas" stond Bij de enorme brand, die vrij dag een groot deel van de Brazili aanse Volkswagenfabriek te Sao Paolo heeft verwoest, en waarbij een zeer grote schade is aangericht, is één persoon om het leven gekomen. Als alles meeloopt kan men in februari weer een begin gaan maken met de produktie die, voor de brand, ruim 700 auto's per dag bedroeg. De iinanciële schade bedraagt tussen de 15 en de 20 miljoen dollars. De stewardess ging met het brief je naai- de piloot, die de kaper vroeg, of de passagiers in Tulsa konden uit- De man stemde toe en het Toen de volgde de be- De politie van Tulsa ging aan boord en arresteerde die man. Hij bleek ongewapend. DOORNSPIJK (ANP) De raad van Doornspijk (Velnwe) heeft bij vergissing de subsidies voor alle zes militaire tehuizen in deze gemeente voor een jaar onmogelijk gemaakt. Twee leden van de SGP-fractie stemden bij vergissing voor een voor stel van Progressief Akkoord om al le subsidies aan militaire tehuizen af te schaffen. De „progressieven" waren met dit vergaande voorstel gekomen, nadat een „rechtse meer derheid" had besloten het humanis tisch militaire tehuis géén subsidie te verlenen. De militaire tehuizen in Doornspijk, bestemd voor de militairen in het legerkamp 't Harde zullen het nu zonder steun van de plaatselijke overheid moeten stellen. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM Van de circa 4600 Nederlandse huisartsen, heeft 36 pro cent in zijn praktijk gevallen van kindermishandeling meegemaakt. Psy chische kindermishandeling, dus niet lichamelijk kwellen, wordt door 45 procent van de huisartsen gerappor teerd. Ongeveer 67 procent van hen vindt schending van het beroepsge heim verantwoord als daarmee her haling van kindermishandeling zou worden voorkomen. Bijna de helft van (de Nederlandse huisartsen, namelijk 47 procent, vindt het zinvol een meldingsplicht in te voeren ter bestrijding van kindermis handeling. De resultaten van de in opdracht van „Panoramiek" gehou den enquête, werden in een afleve ring van deze rubriek zondagavond bekendgemaakt. Van de plattelandsartsen was 29 procent in zijn praktijk met lichame lijke kindermishandeling in aanra king gekomen en van de artsen in de steden 40 procent. AMSTERDAM (ANP) De Alge mene Bond van Ambtenaren, de ABVA, heeft zaterdagmiddag tijdens een landelijke vergadering met 800 PTT-beambten in Carré te Amster dam besloten een telegram naar mi nister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat te sturen. Hierin wordt hem medegedeeld, dat de ABVA besloten heeft onder dwang van de wet en het verraad der christelijke vakorganisaties N.E.B.O. en K.A.B.O., de stiptheids actie der PPT-ers voorlopig te schor sen. Tijdens de vergadering werd het de andere bonden, waarmee de ABVA in de actieboot was gestapt, bijzonder kwalijk genomen, dat zij voortijdig en zonder voorkennis de leden ad viseerden de actie te beëindigen. 1 Deze koffiefilter is het I hélemaal! Vol-automatisch I één, twee, drie, vier, vijf, 1 zes, zeven, acht héérlijke koppen! f. 112.- u kunt er op rekenen! (Van onze redactie buitenland) ROME „De enige doeltreffende manier vam bestrijding der milieu vervuiling is, deze bij de bron aan te pakken, d.w.z. op de plaatsen waar de vuile stoffen zijn gedepo neerd, of dit nu de zee is of het bin nenste van de aarde. Deze bestrijding vereist een reeks krachtige maatregelen", aldus de al gemene conclusie waartoe de 415 deskundigen zijn gekomen tijdens de technische conferentie over zeever vuiling en de gevolgen ervan voor de biologische bronnen en de vis vangst, die sinds 9 december in Rome is gehouden. De conferentie was georganiseerd door de F.A.O., de organisatie der VN voor voedsel en landbouw. Het Amerikaanse congres heeft een wet tegen de luchtverontreiniging aangenomen, daarbij is bepaald, dat alle auto's in de V-S. binnen zes jaar „schoon" zullen moeten zijn, DEN HAAG (ANP) Negentien landelijke organisaties, o.m. de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst, de N.V.S.H. en het Landelijk Katho liek Vrouwengilde, hebben gezamen lijk een stichting bevordering hulp verlening bij ongewenste zwanger schap (HOZ) opgericht. De stichting wil de voorlichting en hulp bij on gewenste zwangerschap beter doen functioneren. Na besprekingen op het ministerie voor sociale zaken en volksgezond heid heeft de stichting een aanvraag voor subsidie van de overheid inge diend. Vanuit andere bronnen zal een beginkapitaal worden bijeenge bracht. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Er zit nog altijd weinig schot in de oplossing van de Delftse moordzaak. Ook de ongeveer 450 tips, die de politie te Delft heeft ge kregen, nadat donderdag jl. op de televisie voor de tweede keer de stem van „meneer X" te horen was, hebben nog geen belangrijke aan- knooppunten of andere gegevens op geleverd. Van de 450 tips bleken er in eerste instantie ruim 80 de moeite van een nader onderzoek waard. Het speciale team van 30 politiemannen, dat aan de oplossing van de zaak is gezet, is nog druk bezig met het controle ren van de „goede" tips. Als dat niets uithaalt, zullen wel- licnt ook de minder waardevol lijken de tips in het onderzoek worden be trokken. - GOLDEN (Colorado) (AP) Bud Schloffman eigenaar van een dierenwinkel beweert de raarste schildpad te wereld te hebben. Het thans twee maanden ou de dier heeft twee koppen, vier voorpoten en verder gewoon 2 achterpoten en een staart. Die twee koppen zjjn volko men normaal en doen ook nor maal, maar niet altijd op het zelfde ogenblik. Zo kan het ge beuren, dat er een eet terwijl de andere slaapt. Omtrent het zich in beweging zetten hebben zich nog nauwe lijks problemen geopenbaard. Soms echter was de ene kop er voor, terwijl de andere het ver tikte. Schloffman gelooft, dat zijn schildpad volkomen gezond is en zeker een jaar of vijftien oud zal worden. GRONINGEN (ANP) „Neder land is een land dat door onrust wordl gekenmerkt. De sfeer is er grondig verpest. Deze situatie is ontstaan door het wanbeleid van de regering." Dit zei dr. A. Vondeling, voorzitter van de PvdA, zaterdag middag tijdens de jaarvergadering te Groningen van het gewest. Dr. Vondeling meende, dat de regering zelf de spanning opvoert. „Er is geen land in Europa, waar de geld ontwaarding zo is toegenomen als in Nederland, dat nu koploper is." Met de verhoging van de omzet belasting, b.t.w., stuurt de regering volgens hem bewust op prijsverho gingen aan. „Men zoekt willens en wetens het conflict". De PvdA-voorzitter had veel goe de woorden voor de vakbonden in ons land, die volgens hem moedig zijn en wel wat anders willen dan loonpolitiek voeren en niet zoals de Amerikaanse vakbonden alleen de slogan „more, more, more" hante ren. De partijvoorzitter was overi gens van mening dat het komend jaar naar enige matiging gestreefd zal dienen te worden. Op de zaterdag te Assen gehouden jaarvergadering van het gewest Drente van de PvdA heeft het PvdA-Tweede-Kamerlid drs. H. M. Franssen gezegd, dat zijn partij in de komende verkiezingsstrijd eens gezind duidelijk moet maken, waar in het kabinet-De Jong heeft ge faald. De regering heeft, aldus het ka merlid, met haar loonpolitiek de vakbeweging in de kou laten staan. Hij zei dat hij wilde weten, op wel ke partij straks NKV-voorzitter Mertens zal stemmen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7