Veel nieuwe leiders in Poolse top Geen hangbrug over W ester schelde Raketten op Jeruzalem Vreugde over nieuwe sterke man in Polen: Edward Gierek Papadopoulos: ook in '71 geen democratie frites-saus Middelburgse cafés dicht voor Fransen BURGOS-ONVREDE IN HOOFDSTAD BRIIG-TUNNEL-COMBINATIE IN 77 KLAAR Rover slaat slag bij dichte mist Vijftig keer ongeslagen in de Kuip 300 DODEN MELLEMA: NO. 9 OP VOORLOPIGE CHU-LIJST COUP IN CHILI IN DE MAAK? Burgos: tijdstip uitspraak nog onzeker Arrestaties na protesten tegen Bakker "Bakker stakker" Verkeer naar Berlijn weer gehinderd De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van 1,95 voor 1.65 J- nu ook in een flus DirecteurDr. W. A. J. M. Harkt. HoofdredacteurL. Lejjendekker. Redactie- en Administratie-adrea Nieuwstraat 9, Terneuzen, teL (01150)—7920. Abonnementsprijs m.iv. 1 jan.1971 J 11,15 per kwartaal; per maand 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 21 DECEMBER 1970 25e Jaargang No. 6429 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bil vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot TJn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU Edward Gierek de man die thans de plaats heeft in genomen van eerste secretaris Go- raoelka, die deze positie 14 jaar lang heeft bekleed, is iemand die al lang was gedoodverfd als Gomoelka's op volger. Gierek, 57 jaar oud, is hoofd ge weest van het partij-apparaat in Si- lezië, een hechte en doelmatige or ganisatie. Men beschouwt hem als een pragmatisch politicus, een tech nocraat, en een man die zich nog nooit heeft opgesteld bij de extreem-liberale of de nationalisti sche vleugel van de partij. Hij is lid van het centrale partijcomité. Silezië, waar hij zijn werk heeft verricht, is een. belangrijk deel van het land met zijn vele steenkolen mijnen en staalfabrieken. Sommi gen vinden dat Gierek in Silezië op industrieel gebied meer heeft bereikt clan anderen in hun gedeelten van het land. Omdat Polen al lang lijdt aan economische problemen wordt de komst van Gierek met zijn uitge breide industriële ervaring door ve len gezien als een goede zaak Gierek, de zoon van een mijnwer ker, heeft zelf in Noord-Frankrijk en België geruime tijd in de mijnen gewerkt. Na de Eerste Wereldoor log emigreerde hij met zijn ouders n.l. naar Frankrijk. In 1948 keerde hij naar Polen terug. In kringen van de Poolse gemeen schap in Nederland is men ver heugd dat mannen als Gomoelka, staatshoofd Spychalski en partij- ideoloog Kliszko de laan zijn uitgc stuurd. Men noemt hen „zieke, ver sleten, oude mannen". In deze krin gen wordt Gierek beschouwd als een man met een harde hand, vee harder dan Gomoelka, en een ge weldig organisator. Hij heeft hei volgens hen voor elkaar gekregen dat in de industriegebieden van Si lezië driemaal zo hoge lonen en pensioenen en meer vakantie woe den gegeven dan in de rest van he land. Dit maakt het verklaarbaa dat de onrust van de laatste dager niet tot Silezië zou zijn doorgedror gen. De Poolse gemeenschap in Nedei land is er in het algemeen van over tuigd, dat het met Gierek aan hei roer in Polen, sociaal-economisch gezien, beter kan worden. EDWARD GIEREK GOMOELKA TREEDT AF (Van een onzer verslaggevers) GOES In 1977 zal de vaste oeververbinding over de Wester- schelde gereed kunnen zijn. De plannen voor een hangbrug zijn nu definitief van „de baan". Er zal een brug-tunnelcombinatie komen vol gens het tracé Kruiningen-Ossenisse. Dit zal 15 procent goedkoper zijn dan een alternatieve hoge brugver- binding (van Waarde naar Walsoor den) Deze gegevens van de rijks- waterstaatsprojectgroep „vaste oe ververbinding Westerschelde", wer den zaterdag door minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat bij de opening van het wegvak Bie- zelinge-SIoedam van Rijksweg 58 bekendgemaakt. Hij deed dit in wegrestaurant De Caisson, waar een gezelschap van •rijkswaterstaatambtenaren, de bur gemeesters van Goes en Kapelle, de commissaris van de koningin mr. J. van Aartsen en vele andere betrok kenen bijeen waren gekomen voor een feestelijk programma, dat de hele dag duurde. Het overladen ope- GOMOELKA (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU De Poolse eerste partijsecretaris Vladis lav Gomoelka is afgetreden. „Wegens ziekte", zo luidde de officiële bekendmaking gisteravond in Warschau. Tot opvolger van Gomoelka is benoemd Edward Gierek. Het Poolse persbureau PAP meldt, dat Gomoelka in een ziekenhuis is opgenomen wegens moeilijkheden met de bloedsomloop waardoor hij niet meer goed. kan zien. Ook het PooLt ki.iatshoofd, maarschalk Marian Spychalski is afgetreden, alsmede onder anderen Boleslav Jasc- zuk, de economische man in het Poolse politbureau, die beschouwd werd als de verantwoordelijke man voor de jongste rigoureuze prijs verhogingen, die het oproer tengevolge hebben gehad. Ontslagen is ook Zenon Kliszko, de topideoloog van de partij. JERUZALEM De spanning in het Midden-Oosten is aan de voor avond van Kerstmis gestegen, nu gistermorgen in de joodse sector van Jeruzalem twee raketten van Russi sche makelij zijn geëxplodeerd. Een van de raketten veroorzaakte schade aan een flatgebouw. Er zijn volgens de politie geen slachtoffers. De door Arabische guerrillastrijders afgevuurde raketten zijn terecht gekomen dicht bij de plaats waar de nieuwe residentie van president Zal- man Sjazar wordt gebouwd. Een van de raketten heeft een diep gat ge slagen nabij een postkantoor, waar op het moment van de inslag veel publiek aanwezig was. Het was de eerste aanval van de Palestijnse commando's sinds ver scheidene maanden en de eerste raketaanval op Jeruzalem sinds de juni-oorlog van 1967. Veiligheidstroe- HENGELO (ANP) Zaterdag is bij dichte mist een roofoverval ge pleegd op een benzinestation langs een van de uitvalswegen van Hengelo. De dader drong op een stil moment, aldus de 35-jarige pompbediende, het kantoortje binnen en sommeerde deze hem het geld uit de kluis te geven. De overvaller verdween met 1300.- in de mist. pen en politie stelten een onder zoek in. De Sovjet-Unie en, Egypte willen een tijdschema voor de terugtrekking van Israël uit de bezette Arabische gebieden. Deze wens is vervat in een ge meenschappelijk communiqué, giste ren in Cairo uitgegeven na afloop van het bezoek aan Egypte van een delegatie van het centrale comité van de Sovjetrussische communis tische partij onder leiding van partij secretaris Boris Pcxnomarev. Direct nadat zijn benoeming be kend was geworden legde Gierek een verklaring af, voor radio en televisie, waarin hij de Polen opriep kalm te blijven en hun arbeid normaal te ver richten. Er zijn problemen, aldus Gie rek, die niet op weloverwogen wijze zijn opgelost. Men moet de realiteit onder de ogen zien, met het volk pra ten en de collegialiteit eerbiedigen. De prijsstijgingen hebben de koop kracht van de arbeidersmassa ver minderd. Wij zullen deze kwestie op nieuw bezien en het plan voor 1971 evenals het vijfjarenplan herzien. Wij zullen echter het socialisme nooit prijsgeven, zo ging Gierek ver der, en ook niet het bondgenootschap met de Sovjet-Unie die onze veilig heid waarborgt. Integendeel, wij zul len onze banden met de Sovjet-Unie en de andere socialistische landen versterken. Polen is en blijft een ste vige schakel in de ketting van so cialistische landen. Dit belet ons ech ter niet voor de vrede in Europa en de samenwerking met landen een ander politiek systeem te wer ken. (Van onze sportredactie) Rotterdam-Feijenoord heeft gisteren een nieuw „record" ge vestigd. Het gelijke spel (11) tegen Ajax betekende, dat de Rotterdamse ploeg voor de vijf tigste achtereenvolgende maal op eigen veld ongeslagen bleef in een competitiewedstrijd. De laatste nederlaag in de kuip da teert van december 1967 Zie voor verslag van Feijen- oordAjax onze sportbijlage. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op diverse bars cn cafés in Middelburg treft men bordjes aan waarop Fransen duide lijk wordt gemaakt dat zij niet ge wenst zijn. Voor de bouw van Pechmey zijn iiverse Franse werknemers naar .eeland gekomen. Deze Franse gast arbeiders zouden zich volgens de caféhouders hinderlijk gedragen, ru ziemaken en vrouwen lastig vallen. De caféhouders voelen zich gedu peerd, omdat andere vaste Mamten wegblijven door deze schermutselin gen. Barhouders in Vlissiftgen overwe gen eenzelfde houding tegen deze Fransen aan te nemen ais hun Mid delburgse collega's. De Vlissimgse commissaris van politie vindt deze manier van handelen discriminerend. Hij kan de houding van de caféhou ders dan ook beslist niet toejuichen, zo verklaarde hij. De Middelburgse politie heeft tot nu toe slechts enkele malen hoeven in te grijpen bij vecht partijen, waarbij Fransen betrokken waren. De leiding van Péchiney heeft aan de Vlissingse commissaris toe gezegd, maatregelen te zullen ne men tegen die Franse werknemers over wie klachten binnenkomen. De politie van Middelburg, die evenmin over het geval te spreken is, is voornemens deze week een ge sprek te arrangeren tussen de be trokken barexploitamten en de werk nemers van Péchiney. In Amsterdam hebben zaterdagmiddag tweeduizend tot drieduizend men sen gedemonstreerd tegen het Francoregime en het proces tegen de consulaat in de hoofdstad, dat, zoals de foto laat zien, zwaar werd zestien Basken in Burgos. Einddoel van de protesttocht was het Spaanse bewaakt. Ook In Frankfurt had een soortgelijke demonstratie plaats. Hoewel zaterdagavond en gisteren radio-Warschau beweerde dat er „rust heerst in het land", is de situa tie in verschillende Poolse steden ook in het afgelopen weekeinde gespan nen geweest. Dit blijkt o.a. uit be richten dat een algemene staking in Szczecin gisteren voortduurde. Deze staking vormde een protest tegen de afgekondigde noodtoestand en de aanwezigheid van tanks in de stad. Radio-Szczecin heeft gisteren ge meld dat de arbeiders van twee scheepswerven in Szczecin besloten hebben het werk vandaag te hervat ten. Intussen blijven de geruchten aan houden over stakingen en langzaam- aan-acties in diverse delen van Polen in verband met de lonen en de prij zen. Van officiële zijde is meegedeeld dat er bij de onlusten, ontstaan door de woede van de arbeiders over o.a. de verhoging van de voedselprijzen vlak voor Kerstmis, minstens 12 men sen om het leven zijn gekomen en honderden gewond zijn geraakt. Vol gens een Zweedse verslaggever zou den er echter alleen al in Gdansk minstens 300 doden zijn gevallen. In de ziekenhuizen aan de Oostzeekust zouden duizenden gewonden liggen. Hoewel het van semi-officiële zij de ontkend is, komen er steeds meer berichten uit Opper-Silezië in Zuid- Polen dat de mijnwerkers in deze streek de een of andere vorm van compensatie hebben gehad voor de prijsverhogingen. Waarnemers in Warschau hadden het al vreemd ge vonden dat er uit Silezië geen berich ten over onlusten zijn geweest. In Londen hebben gisteren on geveer 2000 betogers geprotesteerd tegen het harde optreden tegen de arbeiden In de Poolse havensteden. UTRECHT (ANP) Het hoofd bestuur van de Christelijk Historische Unie (CHU) heeft in Utrecht het de finitief advies vastgesteld omtrent de kandidaatstelling voor de Tweede- Kamerverkiezingen in 1971. Het hoofdbestuursadvies zal 30 ja nuari in een aantal regionale verga deringen als grondslag dienen voor de vaststelling van de kandidatenlijst van de CHU. Het advies vain het hoofdbestuur luidt: 1. minister drs. B. J. Udink; 2. staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisim- ga; 3, staatssecretaris mr. Chr. van Veen; 8. en 9. de Kamerleden drs. A. M. de Boo en J. T. Melletna; 17. staatssecretaris J. C. E. Haex. SANTIAGO (AP) Er zijn be paalde tekenen die er op wijzen dat er ui Chili, waar sinds begin novem ber de linkse president Allende aan de macht is, een gewapende actie tegen het bewind wordt voorbereid. Volgens het socialistische congres lid Carmen Larzo, zou er een „bloed bad" in de maak zijn, waartoe samen., zweerders reeds bezig zijn wapens het iand in te smokkelen. Volgens de president zou de oppo sitie waarover sprake is, sterk zijn onder de grondbezitters, die in het ge deelte van het land dat aan Argen tinië grenst, gebruik maken van kleine privé-vliegvelden om contra bande het land binnen te brengen. ATHENE (DPA) Premier Ge orge Papadopoulos van Griekenland, heeft zaterdag via radio en televisie bekend gemaakt, dat het land in 1971 niet zal terugkeren naar een parle- mepiaire democratie. Hij zei dat de staat van beleg, die in april 1967 bij de militaire staatsgreep werd afge kondigd, van kracht blijft. Voorts deelde de eerste minister mee, dat er vóór het eind van dit jaar ongeveer 300 van de circa 640 politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten, die als gevaarlijk voor de openbare veiligheid worden vastge houden. Hetzelfde geldt voor vijftien van de 68 personen die naar afgele gen dorpen zijn verbannen. Deze groep betreft hoofdzakelijk konings gezinde officieren. Papadopoulos zei ook, dat een kamp voor vrouwelijke gevangenen zal worden opgeheven. De minister-president zei: „Alleen ik, als drager van het mandaat van het volk, zal beslissen, wanneer het juiste tijdstip is aangebroken voor een veilige terugkeer naar het par lementaire leven overeenkomstig de grondwet". Het gebruik van de eerste per soonsvorm verraste vele waarnemers, aangezien Papadopoulos zich tot dus ver altijd de vertegenwoordiger van de revolutie had genoemd. BURGOS/MADRID (AP) De krijgsraad in Burgos zal de straf te gen de 16 Baskische nationalisten niet uitspreken voor Kerstmis. Dit zei men gisteren in betrouwbare kringen in Burgos en Madrid. Over de straffen wordt door een groep van vijf personen in het geheim beraad slaagd sedert 9 december, en het overleg zou gereed kunnen zijn op 23 of 24 december, waarop het be sluit dan aan de krijgsraad wordt meegedeeld. Pas na Kerstmis zouden dam de advocaten der beklaagden de beslis sing vernemen, vermoedelijk twee of drie dagen na Kerstmis. De eis tegen de zestien nationalis ten had geluid: de doodstraf tegen zes hunner, en een toctaal van 724 jaar gevangenisstraf voor de hele groep. ningspi'ogramma dat de minister za terdag moest afwerken (rijksweg rijksbrug in Middelburg en zwem bad aldaar) werd overigens begeleid dor een aantal acties. Het begon al vroeg in de ochtend toen de Middelburgse politie een. aantal Yersekenaren oppakte, die leuzen tegen minister Bakker en het sluiten van de Oosterschelde bij de nieuwe brug over het kanaal 'in Middelburg kladderden en plakten. Minister Bakker heeft deze voor hem bedoelde protesten niet gezien. In de nacht van vrijdag op zater dag werden vijftien „plakkers" uit Yerseke naar het politiebureau van Middelburg overgebracht. Tegen drie van hen werd proces-verbaal opgemaakt. Zij waren erop betrapt dat zij in de omgeving van de zaterdag door minister Bakker te openen kanaal- brug leuzen kalkten en plakten: be halve „Bakker stakker" ook „Oos terschelde zilt, geen miljard ver spild" en „handen af van Ooster schelde" en „Waterstaten technocra ten moeten de Oosterschelde openla ten". De Yersekenaren behoren tot een nieuwe nog onbekende actie groep tegen de afsluiting van de Oosterschelde. Op de gevel van de metaalhandel „Avar" aan ,de Ka- naalweg hadden L.W.IJ., W.F.M. en A.C. van K. hun leuzen geschilderd. Op ramen en gevels van particu liere woningen aan de Blauwe Dijk en de Kanaalweg waren plakkaten aangebracht. Ook niet in het „daglicht" trad het kersverse, zich positief achter de regeringsplannen opstellende actie comité Hansweert-Oost. dat een dag tevoren was opgericht. Dit comité wil de nadelige gevolgen van het verbreden van het kanaal door Zuid-Beveland voor de bewoners van hierdoor bedreigde huizen zoveel mogelijk tegengaan. De minister be vestigde in zijn openingswoord overigens nog eens dat dit kanaal inderdaad zal worden verbreed voor de duwvaart. Ook zeer recent was de actie te gen de gevolgen van de rijkewegen- aanleg bij Rillaind-Bath, waar een groot natuurgebied wordt bedreigd door het zouite water uiit het opgespo ten zand. Rijkswaterstaat had vrij dag ijlings al het water uit de weg- in-aanleg gepompt. Zaterdag werd echter hierover niet gerept. Wel was er in De Caisson een stil en klein protest tegen het beleid van minister Bakkers collega van Landbouw, (vervolg op pag. stad en streek 1) WEST-BERLIJN (DPA) Het verkeer tussen West-Berlijn en West- Duitsland wordt sinds zaterdag weer bemoeilijkt bij de Oostduitse contro leposten. De vertragingen houden kennelijk verband met het feit, dat maandag in West-Berlijn de leiders vam de so cialistische fracties in de landdagen van de tien Westduitse deelstaten en ir. de Westberlijnse senaat bijeenko men. De Sovjet-Unie heeft ai tegen deze conferentie geprotesteerd en gesteld, dat Amerika, Enigeland en Frankrijk verantwoordelijk zijn voor de eventuele gevolgen. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1