uur Eén minder in loonzakje VANDAAG MAMMOETBESTELLING VAN POSTERIJEN 55 55 370.000 VOOR ARTIS 150 milj. extra voor defensie verdeeld over vijf jaar Hartspaarzegelactie loopt goed iLj I Je^elFd Ook bij bedrijven in W.-Brabant en Zeeland BANKOVERVAL IN LEENDE SOFTENON- PROCES AFGELOPEN binnenland buitenland 1hbmhbmh commentaar Polen „VANDAAR" Met Stirling-motor Schone DAF-bus in maart op weg Kabinet sprak over verdrag tegen olieverontreiniging Buit: 15 mille Bekentenissen in proces te Leningrad Vragen in Kamer over affaire met sleutelgelcl Rietsuiker bij koffie op raadsvergadering Amerika maakt zich gereed voor volgende maan reis ZATERDAG 19 DECEMBER 1970 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De posterijen zul len vandaag een krachttoer uitha len en door het inzetten van een maximaal beschikbare capaciteit aan bestellend personeel in het ge hele land een mammoetpostbestel ling gaan uitvoeren. Daardoor hoopt men vanmiddag uiterlijk twee uur alle nog op de postkantoren aanwe zige brieven en periodieken bezorgd te hebben. Bovendien zal in bijna het gehele land ook het massadruk werk op genoemd tijdstip zijn be steld en zal alleen de kerstpost nog zijn overgebleven. Maar ook aan deze post zullen de posterijen hun uiterste krachten geven, opdat ook deze post vóór de kerst nog bezorgd zal zijn. Dit heeft gistermiddag de hoofd directeur van de posterijen, drs. Ph. Leenman, verklaard. Op grond van de ervaringen van vorige jaren is de heer Leenman ervan overtuigd dat de plaatselijke directeuren hun uiterste best zullen doen om zaterdag schoon schip te hebben, zodat de verwachte lawine van kerstpost volgende week toch nog tijdig bezorgd kan worden. Vol lof was hij over het personeel dat zich op dit ogenblik volledig inzet. Hij wees op de steun van hulpkrachten, vakantie hebbende studenten en militairen, met dien verstande, dat onder militairen moet worden verstaan PTT-ambte- naren, die zich op het ogenblik in de militaire dienst bevinden. Even als voorgaande jaren hebben deze vakkundige krachten op het ogen blik kerstverlof en hebben toestem ming om bij de PTT te mogen wer ken, zodat zij er nog iets kunnen bijverdienen. Zoals ieder jaar komt er de week voor Kerstmis nog een lawine aan post los en naar de mist kijkend fi losofeerde hoofddirecteur Leenman: als het zo blijft met het weer, dan wordt het een mooi weekend voor de mensen om te gaan schrijven. Dan zullen wij zondag beslist niet kunnen volstaan met één buslich ting, maar zullen wij er tweemaal op uit moeten. Anders puilt de post de bussen uit. Het is normaal, dat er dagelijks minstens tien miljoen stuks post worden verwerkt. Een getal, dat in deze piekdagen voor de Kerstmis drie keer zo hoog ligt. Drs. Leenman sprak dan ook van gigantische hoe veelheden, maar meende, zonder de moeilijkheden waarvoor de post staat te willen kleineren, dat de kerstpost toch nog voor de kerstda gen zal zijn bezorgd. Hij wees er daarbij op, dat de post daarvoor volgende week maar vier dagen heeft. Gezien de grote hoeveelheden post merkte drs. Leenman verder op. dat de moeilijkheden niet alleen bij de bestelling liggen, maar dat ook het sorteren een enorm probleem vormt. Ook hief worden hulpkrachten in gezet. Tot dusver is er in de afgelopen tien dagen niet meer post aangebo den dan andere jaren het geval was, hoewel men met een stijging reke ning had gehouden. Dit is mede een van de redenen waarom men erop rekent, dat er volgende week nog wel het' een en ander zal loskomen. Met verlangen ziet de heer Leen man dan ook uit naar de komende vakantie van de middelbare scho lieren, van wie velen er graag bij de post een extra centje willen bij verdienen. De postbeambten zelf verrichten vrijwillig op grote schaal overwerk. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/VLISSINGEN Ook diverse bedrijven in Zee land en West-Brabant zullen hun werknemers, die dins dag j.l. hebben deelgenomen aan de staking van een uur, het salaris over dit uur inhouden. Dat zijn met name de metaalbedrijven, waaronder de Etten- Leurse vestiging van Tornado, de Machinefabriek en Ijzergie terij De Holland N.V. te Bergen op Zoom, de Koninklijke Maatschappij De Schelde N.V. te Vlissingen en nog enkele ma chinefabrieken en ijzergieterijen. UIT de jongste berichten blijkt dat het volksoproer in Polen gisteren nog niet was geluwd, en zelfs in een andere stad was op gelaaid. Het is heel gemakkelijk om deze zaak af te doen met: dat heb je nou met die communisten. Maar daarmee maak je je er vanaf. Van de andere kant is de verklaring als zou het hier alleen om een protest tegen te drastische prijsverhogingen gaan, ook niet helemaal bevredigend. Of schoon we hier onmiddellijk bij willen stellen dat zo'n aantasting van de voorziening in de eerste levens behoeften bijna vanzelfsprekend overal ter wereld op verzet zou stui ten. Wat die Poolse arbeiders deze week zo woedend heeft gemaakt moet zeker óók de wijze zijn waar op in eerste instantie die maat regel werd gedicteerd en in tweede instantie de betogingen tegen die maatregel werden ge broken. Wat dat betreft roepen de tanks die letterlijk op de mensen worden losgelaten (er zouden in Szczezin zelfs 'n vrouw en 'n kind onder verpletterd zijn) afschuwelijke herinneringen op aan Praag 1968 en Boedapest 1956. Een van de leuzen die ooggetuigen donderdag avond zagen staan op huizen en tanks: „We willen hoger loon en het recht van meningsuiting" zegt o.i. al iets over de (op zijn minst onderliggende) motieven voor het oproer. De dictatoriale manier waar op hier opnieuw een communstisch regime zijn wil oplegt, wijzen wij fel af, maar dat betekent nog niet wij hebben het al vaker gezegd dat communisten slecht zijn. Juist in dit verband zijn openin gen in de dialoog met de Oosteuro- pese landen, zoals de Westduitse regering o.l.v. Willy Brandt nu aan het maken is, ontzettend belangrijk. Polen levert de zoveelste teleurstel ling op, maar ontslaat het westen niet van de plicht bij zijn ooster buren meer begrip te wekken voor democratische rechten en mense lijke/christelijke waarden. De mogelijkheid, dat de betrok ken personeelsleden het uur inha len, is in deze bedrijven niet of nauwelijks aan de orde geweest. „Als het personeel dat wil, mer ken we het wel. Maar we nemen aan, dat de animo niet zo erg groot zal zijn", vertelde men ons. Verschillende bedrijven, o.m. de Bruynzeelfabrieken in Bergen op Zoom, hebben nog geen beslissing ge nomen over het al dan niet doorbeta len over het uur van de staking. In enkele bedrijven, waar de deel name aan de staking beperkt was, heeft men besloten het salaris over het stakingsuur niet in te houden. „Dat is gewoon goedkoper dan wan neer je een deel van de eomputerad- ministratie overhoop moet gooien om de inhoudingen te regelen", zei men ons bijvoorbeeld bij ENKA-Breda, waar ongeveer 40 man aan de staking deelnamen. Nog andere bedrijven, vooral in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaande- ren, hebben zonder meer bepaald, dat de lonen over het uur van de staking wel doorbetaald zullen worden. Dat zijn bijvoorbeeld Dow Chemical (Ne derland) N.V. te Terneuzen en de Nederlandse Stikstof Maatschappij N.V. (N.S.M.) in Sluiskil. „We had den onze mensen voor de staking niet gewaarschuwd, dat loon zou wor den ingehouden. "Vandaar", zo werd meegedeeld door de directie van de N.S.M. (Van een onzer verslaggevers) EIND-HOVEN Begin maart komt, DAF met een experimentele autobus op de weg, uitgerust met de door Philips ontwikkelde schone en ge ruisloze Stirling-motor. De autobus zal ook te zien zijn op de Brusselse autosalon in het voorjaar. De Stirling-motor, waarvan Philips de tweede generatie in ontwikkeling heeft, levert een vermogen van slechts anderhalve kilo per pk. De verwachting is, dat over enkele jaren de motor ook geschikt is voor in bouw in personenauto's. Drs. W. F. Nestermann, de voorzitter van het Artis-bestuur, toont de symbolische opbrengst van de actie „Artis moet blijven". Deze bedraagt 370.000 gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Den Toom (Defensie) stelt de Tweede Kamer voor om beginnend in 1972 geduren de vijf jaar jaarlijks 30 miljoen gul den extra voor defensie uit te trek ken. In totaal derhalve 150 miljoen, overeenkomstig de Nederlandse toe zegging op de NAVO-conferentie op 1 december j.l. in Brussel. Op die conferentie werden de de fensie-ministers van tien Europese NAVO-landen het in beginsel eens over een extra-infrastructuurpro- gramma van 420 miljoen dollar. Daarmee wil men voorzien in de bouw van betonnen u-vormige vlieg- tuigöeschermingen en het opzetten van een communicatiesysteem te vel de. Men wilde daarmee tevens het Amerikaanse congres gunstig stem men, dat druk uitoefent op de Ame rikaanse regering de VS-troepen- sterkte in Europa te verminderen. Het aandeel van Amerika en Canada in het structuurprogramma zal door de Europese NAVO-partners gedra gen worden. Om redenen van budget-technische aard wil minister Den Toom de post „internationale verplichtingen in verband met de infrastructuur" op de begroting voor 1971 van 124 mil joen reeds met de genoemde 150 mil joen veihogen tot 274 miljoen. De definitieve kostenregeling van de extra-inspanning zal in februari bekend worden gemaakt en hangt af van nog te voeren onderhandelingen tussen West-Duitsland en Engeland. Gisteren heeft de KVP aangekon digd zich op een speciale studiedag over de defensievraagstukken in bre der verband te zullen beraden. Het centrum voor staatkundige vorming (het wetenschappelijk bureau van de KVP) zal er voor de verkiezingen een onderzoek aan wijden. Door de KVP is voorts aan de werkgroepen van de partij een aan tal vragen voorgelegd over defensie aangelegenheden. Die vragen betref fen de financiële inspanningen, maar ook kwesties als een vrijwilligers leger, verbetering van werk- en leef klimaat in militaire dienst etc. DE LEIDERS van de Palestijnse guerilla in Libanon hebben de 200.000 Palestijnse vluchtelingen in het land opgeroepen zich gereed te houden voor verzet tegen nieuwe initiatieven om een vredesregeling in heit Midden-Oosten te bereiken. DELFT Ruim twee duizend winkeldrijvende zakenlieden hebben zich tot nu toe als deelnemer aangemeld voor de natio nale hartspaarzegelactie van de Nederlandse Hart patiëntenvereniging, die gisteren officieel van star! ging. Volgens de heer J. van der Putten, leider van het centraal bureau vooi fond sen werving in Botterdam, dat de landelijke actie co ördineert, is dit aantal al voldoende om jaarlijks een bedrag van rond de 400.000 gulden in de kas van de hartpatiëntenvereniging te laten vloeien. De vereni ging wil, zoals gemeld, met deze fondsen hartbewa- kingsapparatuur aanschaf fen voor hulp op korte ter mijn aan hartpatiënten, van wie *»r volgens da ver eniginc dr'zii -cn wachtlijst staan, omdat er niet voldoende accommo datie voor noodzakelijke operaties is. De actie is, naar de heer Van der Putten zei, enorm aangeslagen. De aanvragen voor deelneming zijn vol gens hem o.a. uit groepen gekomen waar men nooit aan zegels had gedacht, zoals juweliers, radio- en elektrozaken. Fr "iin «Vu^eu a[ F') miljoen harizegels bij de banken gedeponeerd, van waar er al vele onder de zakenlieden, donors ge noemd, zijn gedistribueerd. Begin januari zal het centraal bureau nog eens 100 miljoen zegels verzen den. De organisatie kampt momenteel met verzen dingsproblemen, waaraan volgens de heer Van der Putten, de stiptheidsactie van de postbestellers niet vreemd is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren voor het eerst gesproken over het onlangs in Brussel opgestel de verdrag inzake optreden in volle zee bij ongevallen, die verontreini ging door olie kunnen veroorzaken. Het verdrag geeft kuststaten de bevoegdheid om maatregelen te tref fen als een. eventuele olieverontrei niging gevaar voor de kust (of an dere belangen van de betrokken kuststaten) dreigt op te leveren. (Van een onzer verslaggevers) LEENDE Twee jongemannen hebben gistermiddag de Boerenleen bank in Leende overvallen en in to taal voor ongeveer 15.000,aan Nederlands, Belgisch, Duits en Itali aans geld meegenomen. De bankover vallers waren gewapend met een stengun en pistool. Een van hen droeg een lap voor zijn gezicht. Hij sprong over de balie en griste in een aantal kasten bank biljetten weg. De andere overvaller hield de drie personeelsleden en twee klanten onder schot. Hoewel iemand het kenteken van de auto waarmee de rovers vluchtten, wist te noteren, heeft de rijkspolitie nog weinig sporen van de daders. De Peugeot bleek eind november in Eindhoven te zijn gestolen. In Amsterdam heeft een ongeveer 20-jarige jongeman een gewapende overval gepleeigd op een uitzend bureau. Hij is verdwenen met een bedrag van 14.000 gulden. MOSKOU (Reuter) In het pro ces te Leningrad tegen een groep jo den, beschuldigd van pogingen een Russisch vliegtuig te kapen om er mee naar het buitenland te vliegen, heeft een verdachte verklaard dat hij inderdaad van plan was een toestel te kapen, gezien het antisemitisme in de Sovjet-Unie en de Russische poli tiek in het Midden-Oosten. De verdachte, een voormalige pi loot, zou gezegd hebben dat hij de binnenlandse politiek van de Sovjet- Russische regering inzake de kwestie van nationaliteit met betrekking tot de joden afkeurt. Acht van de elf verdachten zouden jood zijn en de anderen Rus of Oekraïner. Zij zijn in staat van be schuldiging gesteld op grond van een artikel, dat betrekking heeft op ver raad. De doodstraf is de maximum straf voor dit vergrijp. De verdachten zouden schuld heb ben bekend, zij het niet volledig en in verschillende mate. Minstens zes zouden hebben verklaard akkoord te zijn gegaan met het plan een vlieg tuig te kapen om naar Israël te kun nen gaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het socialistische kamerlid drs. Hans van den Doei heeft minister Schut (Volkshuisves ting) vragen gesteld naar aanleiding van een sleutelgeldaffaire, waarbij het SGP-lid van de Provinciale Sta ten van Gelderland, de heer W. Kroon, een kwalijke rol zou spelen. Slachtoffer van deze affaire is de heer Besselsen uit Putten, die voor een premiehuurwoning 2000 sleu- telgeld heeft moeten betalen aan het bouwbedrijf Gebr. Kroon N.V. Op de kwitantie staat vermeld dat het hier gaat om een „bijdrage in de on rendabele top van de huurwoning". Het kamerlid vraagt de minister of „deze praktijken er niet op neerko men dat de Gebr. Kroon de rijkssub sidie, die bedoeld is voor de huurder, via de omweg van het sleutelgeld gedeeltelijk in eigen zak steken". Nadat het Gelderse statenlid er achter kwam dat de heer Besselsen contact had opgenomen met de heer Van den Doel, heeft hij hem een brief gezonden waarin hij de heer Bessel sen min of meer beveelt ten kantore van het bouwbedrijf te verschijnen onder het dreigement dat „alle con sequenties van dien anders volledig voor uw rekening komen". (Van een onzer verslaggevers) AKEN Het Softenonproces is af gelopen. De rechtbank van Aken heeft daartoe besloten op verzoek van de verdediging van de produ cent van het slaapmiddel Contergan (in Nederland Softenon), Chemie Grünenthal. De rechtbank heeft geen uitspraak gedaan over de schuldvraag. Het proces ging om de vraag of de fabrikant van het thalidomide be vattende slaapmiddel de schadelijke nevenwerking ervan had moeten voorzien en het middel uit de markt had moeten nemen na de eerste alar merende berichten. Veel vrouwen die tijdens hun zwangerschap Softenon hébben gebruikt, hebben mismaakte kinderen ter wereld gebracht. Chemie Grünenthal heeft in janu ari van dit jaar de Softenonlrimderen een schadeloosstelling van in totaal 100 miljoen gulden aangeboden, plus een bijkomende rente van ongeveer 14 miljoen gulden. De rechtbank is niet tot het bepa len van de schuldvraag gekomen, omdat de verklaringen van de 60 des kundigen tegenstrijdig waren. Daar in heeft de rechtbank ook de moti vering gevonden om het proces te staken. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn be reid de suggestie van het raadslid H. van Ruller (AR) in zoverre te vol gen, dat bij het serveren van koffie en thee tep behoeve van de raads vergaderingen rietsuiker voorhanden is. (ADVERTENTIE) In het vorige seizoen hebt U kunnen constateren wat een Bontspecialiste als Dora van de Ven U te bieden had. Dit seizoen overtreffen we ons zelf met een uitgebreide kollektie aan bontsoorten en modellen. Om U een idee te geven: Nerts - Nertskop - nertsflank - nerts- poot -■ nertsrug. Breitschwanzpersianer - persianer - persianerpattes - luipaard - ocelot - babyocelot - ocelotlam - bisamrug - bisambuik - nertsbisam - zobelfeh - hamster - whitecoat - veulen - indisch lam - boregolam - eurofix - moreno- lam - 'cumafix - bever. Om geen onesthetische opsomming te krijgen moeten wij wel stoppen, maar laat niets U weerhouden nu in alle rust een kijkje te' nemen en U te laten adviseren. TILBURG Heuvelstraat 44 Tel. 31620 BREDA Eindstraat 14 Tel. 31086 DEN BOSCH SCHAPENmarkt 17 Tel. 39125 1 «J 15 Het is ai bij al een mistige, kerst-* kippedriftige wereld, vrienden en vriendinnen, als u mij toestaat de toestand op dit ondermaanse aldus samen te vatten. Neem nu onze bakker. „Ik zag een ster aan de hemel slaan.„KERSTMIS". Deze medede ling verstrekte ons deze weekhet moet gezegd op prachtig papier ge drukt, niemand minder dan... ...inderdaad, onze bakker. Het be trof de voorzijde, bovendien opge sierd met een kleurrijke kerstteke ning, van een formulier waarop mijn vrouw geacht werd haar be stellingen voor de kerstdagen in te vullen. Overigens vindt mijn vrouw de bakker een engel. Voor mij is het een dwarsgebakken kerstengel. Dit zijn kalkoenen. Levend. Of beter nog levend. Wat die beesten daar zo met z'n allen doen, heeft de fotograaf niet vermeld, maar ik maak me sterk dat ze het meest gebruikelijke doen, wat in deze tijd tegen een dreigend onheil te doen valt: demonstreren. Waartegen deze massale betoging gericht is, zal u allen duidelijk zijn. De komende (of inmiddels reeds voltrokken slach ting, de braadpan, kortom de dicta tuur van de kerstfeestvierende con sument. Maar het zal de kalkoenen niets baten, want bij de dictatuur van de consument in deze streken vergeleken, zijn alle communisti sche. alle Zuidamerikaanse regimes en alle Franco's) en Griekse kolonels maar kinderspel. Je ziet overigens door de omge hakte kerstbomen het bos niet meer. Als iedereen nou de kerst- en nieuwjaarskaarten die hij vorig jaar heeft gekregen, eens opzoekt en 's avonds laat een keer stiekum op nieuw in zijn eigen brievenbus gooit, dan komt alle kerst- en nieuwjaarspost keurig op tijd. Wedden, dat u zelf- niet eens merkt dat het oude kaarten zijn? De doordraver van de week, om niet te zeggen de doordrammer van de week: wie anders dan Bouke goudvink, grasvink, blinde vink, luistervink, praatvink, appelvink, slavink, Roolvink. Prettig weekeinde en let op in die mist. MERIJN (Van onze redactie buitenland) KAAP KENNEDY De directeur van het Apollo-ruimtevaartpro- gramma heeft opdracht gegeven al les is gereedheid te brengen voor de start van een bemande reis naar de maan op 31 januari. Het wordt de 14e expeditie in de Apollo reeks. Als astronauten voor deze expeditie zijn aangewezen Alan Shepard en Edgar Mitchell die moeten brachten een landing uit te voeren op het hoogland van de maan in de omgeving van de kraiter Fra Mauro Stuart Rossa is belast met de hes turing van het ruimtemoeder schip.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13