Congres moet opleving bewijzen Van Mierlo: D'66 waakhond van parlement MUZIEKVERBOD NA 'S AVONDS 8 UUR Echtscheidingsprocedure bekort tot een half jaar In Stevensweert GEWIJZIGD WETSONTWERP INGEDIEND Alle hengelaars in één club Dutschke beschuldigd van ondermijnende activiteiten Bocholt leert Nederlands binnenland buitenland 7 De gratie van sneeuwkristallen past immers wonderwel bij die van onze sieraden. j HET HUIS VAN ST. ELOY "J" J J. van der Loo, juwelier, Lijnbaan 69, Rotterdam Minder lucifers in een doosje Een platenbon is altijd raak Plannen werkgroep: Met een plaat vindt iedereen z?n draai AANVULLEND „Je hoeft niet te wachten tot je jarig bent. Als je graag een gouden armband wilt hebben, dan krijg je 'm gewoon." 't Was erg gezellig. Samen bij de juwelier gekeken. Die schakel armband kostte f245.-, dus meteen gekocht. Echt goud natuurlijk. De juweliers van Nederland. VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 - - - n ir 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Wij zijn de waakhonden van het parlement". Dat Zegt mr. H. A. F. M. O. van Mierlo na een vermoeiend Kamer debat over de loonpolitiek. Zfön agenda voor deze dagen staat vol geboekt. Hjj heeft nauwelijks gelegenheid om zijn toespraak voor te bereiden, die hij morgen moet houden op het congres van D'66 in het Bredase Turfschip. Een congres dat voor de politieke toe komst van de democraten van beslissende betekenis kan worden. Dit congres moet demonstreren dat D'66 bezig is zich te herstellen van een periode van crisis en malaise. Uitgangspunt hiervoor is de behandeling van het veelomvattende be leidsplan, waarin de partij haar politieke lijnen voor de nabije toekomst uitstippelt. „Vorige congressen gaven tekenen van totale mismoedigheid te zien. Dit congres moet tonen dat we bezig zijn uit het crisisdal omhoog te kruipen," zegt de 39-jarige fractieledder van D'66 in de Tweede Kamer. Het congres zal dit weekeinde niet alleen het beleidsplan voor de jaren 1971-1975 behandelen, maar ook de lijsttrekker en de kandida ten voor de Tweede-Kamerverkie zingen van eind april aanwijzen. Al met al wacht de democraten voor het weekeinde zo'n berg werk dat ze er waarschijnlijk niet door heen komen. In februari staat een volgend congres voor de deur, dat zich moet uitspreken over de partij-politieke opstelling voor de verkiezingen. Het beleidsplan kent als hoofd punten drie kernproblemen van de moderne maatschappij, die bepa lend zijn voor het handelen van deze jonge politieke partij. 1. Hoe komen we van een geslo ten naar een open samenleving? Dit geldt voor bv. het staatkundig leven, het bedrijfsleven en het on derwijs. Uitgangspunt hierbij is: alle macht aan het volk (de kie zers). 2. Leefbaarheid (milieubeheer, ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer, bevolkingspolitiek). 3. Het besturen van de technolo gische ontwikkeling. Dit plan is weliswaar voor de komende vier jaar, maar demon streert dat deze partij zich vooral met de verdere toekomst wil bezig houden en op de lange termijn denkt. „Over die zaken sprak vijf jaar geleden nog niemand", zegt mr. Van Mierlo. „Vanaf onze komst in februari 1967 hebben wij deze za ken aan de orde gesteld. Uitgangs punt voor ons handelen vormden vooral onze denkbeelden over staatkundige vernieuwingen. Na bijna vier jaar mogen we constate ren dat anderen heel wat nieuwe gedachten van ons hebben overge nomen. We zullen met nieuwe denkbeelden moeten blijven ko men om voor anderen een gevaar te blijven. Dat is een zware opga ve. D'66 fungeert met zijn ver nieuwde ideeën in de Tweede Ka mer als baanbreker. We maken de grond rijp om later te zaaien". Waar staat D'66 na zijn storm achtige opkomst nu in het partij politieke patroon? De jonge partij ziet zich geplaatst egenover de door haar ongewenste driedeling: socialisme, liberalisme, confessiona- lisme. Een driedeling, die zij wil doorbreken. Daarop was en is de „ontploffingstheorie" gebaseerd. Die ontploffing lijkt heel ver in de toekomst te liggen, vooral nu de drie grote confessionele partijen bezig zijn zich aaneen te smeden tot één grote christen-democrati sche partij. Mr. van Mierlo ziet in de C.D.Ü.-in-wording allerminst een bijdrage voor vernieuwing en duidelijkheid in de politiek. De aan neming van het gemeenschap pelijke urgentieprogram van KVP, AR en CHU op 12 december be schouwt hij als een brok verder- Mr. HANS VAN MIERLO gaande confessionalisering. „Een stap terug in de partijpolitiek". Deze ontwikkeling snijdt de pas af naar een vooruitstrevende volks partij, waarin progressieven uit verschillende kampen zich zouden moeten bundelen. Het gesprek over zo'n vooruitstrevende volks partij is nu weer verstomd, ook bij de P.v.dA.. waar dr. Vondeling er een grote voorstander van was. ,-D'66 deed een vertwijfelde poging om die weg weer in te slaan door het initiatief te nemen tot gesprek ken aan de voet tussen P.v.d.A., K.V.P. en de democraten. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat P.v.d.A. en K.V.P. nog het meest het ka rakter van een volkspartij hebben. De drie partijen tezamen zouden de helft van het kiezersvolk achter zich hebben, maar het is de vraag of de hele aanhang na de „grote ontploffing" in een vooruitstreven de volkspartij zou belanden. Bo vendien zou zo'n partij progressie ve liberalen en protestanten kun nen aantrekken. „Nu blijven de progressieven verdeeld en zijn ze zelfs eikaars tegenhangers. Van de radikalen in de confessionele par tijen, vooral in de A.R. merk je trouwens niet veel meer. Die A.R.- radikalen zijn door Biesheuvel vakkundig weggemasseerd", aldus mr. Van tyïierlo. Voor de stellingname in de ver kiezingsstrijd ligt er een ontwerp resolutie van het hoofdbestuur, waarover op het congres in februa ri het laatste woord zal worden ge sproken. Deze resolutie stelt drie voorwaarden voor eventuele deel neming aan een nieuwe regering. Die voorwaarden zijn echter zoda nig dat meedoen van D'66 aan een nieuw kabinetnauwelijks is te verwachten. De democraten willen alleen deelnemen aan een parle mentair coalitiekabinet, als dit zich als zodanig voor de verkiezingen presenteert (geen onderhandelin gen over regeringssamenwerking na de verkiezingen). Voorts wordt geëist dat zo'n kabinet de snelste weg moet bieden naar partij ver nieuwingen en staatsrechtelijke vernieuwingen. De derde voor waarde is dat zo'n kabinet een belangrijk deel van het eigen be leidsplan zal verwezenlijken. Toen de uit Breda afkomstige politicus hij studeerde rechten en was journalist de politiek inrolde, had hij er geen besef van wat en hoeveel hij zich op de hals haalde. Soms lijkt de politieke „held van weleer" wat vermoeid alsof het parlement te veel aan hem „vreet". Is hij ontgoocheld? Met wijde gebaren zijn betoog onderstrepend, antwoordt hij: „Het hele parlementaire spel is natuur lijk frustrerend, ontmoedigend. Het parlement vervult een dubbel rol: enerzijds controleren, ander zijds de regering overeind houden of omduwen. Dat rollenspel domi neert. De regeringspartijen zitten er om het kabinet in leven te houden, de oppositie om het onmo gelijk te maken. In dat rollenspel gaat bijna alle energie zitten. Dat is de klassieke tragedie van het parlement. De werkelijke proble men worden verdoezeld. Neem dat debat over de loonmaatregel. Het kabinet mocht niet vallen, dat was de grote opdracht voor de confes sionele regeringspartijen. Wij kiezen voor een ander be stel. D'66 wil alle macht aan de kiezers geven, zowel om de re geerders te kiezen, als om de con troleurs van het beleid aan te wij zen. Daarom: een gekozen minis ter-president, een gekozen provin ciale commissaris, een gekozen burgemeester. In onze opzet houdt een parlement de bevoegdheid de regering weg te sturen waarmee het in feite zichzelf ook wegstuurt en de kiezers opnieuw moeten be slissen. Mr. van Mierlo, die het kamer lidmaatschap als een „ernstig avontuur" beschouwt, is in zijn drang naar staatkundige vernieu wingen gesterkt door bezoeken in de afgelopen jaren aan Engeland en de Verenigde Staten, waar hij de verkiezingsstrijd volgde. In Amerika trok hij tijdens de ver kiezingsstrijd op met Nixon, Bob by Kennedy en Mc. Carthy. Hij vertrouwt dat het nieuwe elan van zijn partij de verkiezingsresultaten zal beïnvloeden. (ADVERTENTIE) li1*1* (Van een onzer verslaggevers) STEVENSWEERT De muzikan ten in Stevensweert zijn diep teleur gesteld hun stemming is in mineur sinds de gemeenteraad op voorstel van raadslid Slijpen het musiceren thuis aan banden legde. Voortaan moeten de instrumenten in Stevens- weert twee uur eerder opgeborgen worden. Zonder hoofdelijke stem ming ging de raad namelijk akkoord met een voorstel het muziek beoefe nen thuis na 20 uur bij verordening te verbieden. Hoewel er tijdens de raadsverga dering dinsdagavond harde noten werden gekraakt, bij de behandeling van een schrijven van de heer L. Meiboom, die over de hinder klaag de van muzikale buren, wist men in het dorp gisterochtend van toeten noch blazen. Aannemer Brentjes, voorzitter van de plaatselijke harmonie: „Vanmor gen vroeg heb ik me nog niet de draagwijdte van het raadsbesluit ge realiseerd. Hoe langer ik er echter over nadenk, hoe belachelijker ik het ga vinden. Wanneer moeten de leden van mijn harmonie oefenen?" Burgemeester W. J. Kellen'ers: „Dit keurt G.S. nooit goed. Wie stuurt zijn kinderen nu al om acht uur naar bed? Als je goed over deze zaak doordenkt dan is het natuurlijk waanzin". - LONDEN (ANP) Men kan als de kosten van de grondstof, fen zijn gestegen de prijs van de lucifers verhogen om dit op te vangen, maar men kan ook min der lucifers in een doosje doen. Deze laatste oplossing is gekozen door de Britse luciferfabrikant Bryant and May, die beeft be kend gemaakt, dat er voortaan geen 44 maar nog slechts 41 lu cifers in een doosje van drie pennies zullen zitten. Dit is de tweede keer dit jaar dat Bryant and May minder lucifers in hun doosjes doen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het wetsontwerp voor een nieuw echtscheidingsrecht van minister Polak (Justitie) heeft enkele wijzigingen ondergaan en is gisteren met de memorie van ant woord bij de Tweede Kamer inge diend. De minister handhaaft als eni ge grond voor de scheiding van tafel en bed de echtscheiding: „duurzame ontwrichting van het huwelijk". De veranderingen die de bewinds man in 't ontwerp heeft aangebracht hebben betrekking op de procedure. Een aantal termijnen in deze proce dure zullen aanzienlijk worden be kort. In het vorige ontwerp werd ge sproken over een termijn van eén jaar waarbinnen de echtscheiding kan worden uitgesproken. Dit is nu te ruggebracht tot een half jaar. Het (ADVERTENTIE) f5.-7,50 10,-15,-20,-25,- DEN HAAG (ANP) In de Ne derlandse hengelaarswereld - nu verdeeld in verschillende vereni gingen - bestaan plannen om te komen tot een grote landelijke orga nisatie. Een uit de bestaande organi saties voortgekomen werkgroep is samen met een aantal adviseurs be zig hiervoor plannen uit te werken. Er zou een organisatie kunnen ko men met ongeveer 350.000 leden. Ieder van hen, zo is de bedoeling van de werkgroep, zou met dezelfde visvergunning terecht kunnen op al le openbare wateren met verpacht visrecht in het gehele land. Thans zijn er voor de 300.000 ha viswater in Nederland niet minder dan 6000 zesjarige huurcontracten voor visrecht van kracht. De plan nen van de werkgroep zullen wor den voorgelegd aan de structuur- commissie. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak f5,- 7.SO ÏO,- 15.- 20,- 25.- huwelijk hoeft voor de echtscheiding nu geen twee jaar te hebben geduurd, maar slechts één jaar. Direct na de scheiding van tafel en bed kan de echtscheiding worden uit gesproken, indien de partijen dit wensen. In het vorige ontwerp werd nog gesteld dat de scheiding van ta fel en bed eerst één jaar geduurd moest hebben. Na drie jaar scheiding van tafel en bed kon op verzoek van een van de echtgenoten het huwelijk worden ontbonden. Het eerder inge- (ADVERTENTIE) LONDEN (AFP). Rudi Dutsch ke, de voormalige Westduitse linkse studentenleider, is er van beschul digd, dat hij „contacten heeft met ondermijnende politieke groeperin gen in West-Europa en het Midden- Oosten". Deze beschuldiging werd gisteren van de kant van de Britse regering geuit voor een Londense rechtbank, die het beroep behandelt van de 30- jarige Dutschke tegen het in okto ber uitgevaardigde uitwijzingsbevel. De landsadvocaat zei dat getuigen die de beschuldiging kunnen staven om redenen van staatsveiligheid, achter gesloten deuren zullen wor den gehoord. TWEE PILOTEN van de Marrok- kaanse luchtmacht zijn gisteren met hun straaljager boven Beieren neer gestort en dodelijk verongelukt. TSJECHOSLOWAAKSE BURGERS, van wie familieleden of kennissen na 21 augustus 1968 het land hebben verlaten én( in het westen zijn gaan wonen, zouden geen visa meer krij gen om naar het westen of naar Oost- Duitsland of Rusland te gaan. DE COMMUNISTISCH-Chinese au toriteiten hebben vorige week twee Italiaanse priesters toegelaten tot China. diende wetsontwerp sprak over een termijn van vijf jaar. Enkele aanvullende bepalingen in het nieuwe ontwerp zijn: De rechter kan bij het nemen van v de beslissing wie het ouderlijk ge zag moet krijgen over het minder jarige kind, als hij daarom wordt gevraagd, een regeling treffen met de andere ouder. Later kan de kinderrechter dit nog doen. Kinderen van 14 jaar en ouder moeten zo nodig gehoord worden voordat de rechter een voorzie ning treft over de toewijzing aan een van de ouders. In het oorspronkelijk wetsontwerp ving de echtscheidingsprocedure aan met een verzoekschrift aan de rechter, in plaats van met de dag vaarding zoals in het bestaande recht. In het thans ingediende ontwerp moet de echtscheiding, aanhangig gemaakt door een der echtgenoten, weer aanvangen met de dagvaarding. De rekestprocedure is aangehou den voor het geval beide echtge noten gezamenlijk echtscheiding vragen en er dus geen tegenpartij is. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak f 5,- 7,50 IOf- 15,- 20,- 25,- (Van een onzer verslaggevers) BOCHOLT Als een Neder lander het stadhuis in Bocholt opbelt, wordt hij door de tele foniste in zijn eigen taal te woord gestaan. Deze service wil de „vrije stad" van ongeveer 50.000 inwoners, even over de Duitse grens bij Winterswijk, nog verder uitbreiden. Vanaf ja nuari zullen elke week twee le raren uit het Nederlandse grens- plaatsje Aalten naar Bocholt gaan om aan het gemeenteperso- neel Nederlands te Ieren. Oberstadtdirektor Werner Gil len vindt het namelijk niet juist, dat bezoekers uit het buurland altijd geacht worden Duits te spreken, omdat zijn ambtenaren het Nederlands niet beheersen. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 15