Beter salaris onderwijzers Premie Spaarjilaii- De Zilvervloot FRANCO KIJKT NAAR MASSALE BETOGING Nederland voorbeeld in gehele wereld ACTIE WASSENAAR IS VOOR ONS GEEN MISDRIJF" I )e^e|yci VIEUXEN KARIGE KERST VOOR DE POLEN VERINGA VERWACHT: WINTER IN AANTOCHT Vierde dag proces in Den Haag Middenschool behoedzaam invoeren Ziekenfondsen willen zekerheid over betalen kosten abortus binnenland buitenland commentaar PTT-overleg Om san de Zilvervloot te beginnen moet je ten minste 15 zijn. Vervolg Salt- besprekingen in maart ZORG GEESTELIJK GEHANDICAPTEN Eind Geen misdrijf GROSHEIDE: Alle KWJ'ers op vrije voeten J0HGE JENEVER op het etiket staat waar het vandaan komt: SCHADE &BUYSING SCHIEDAM V5 1 VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 Ds heer Veringa zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Hij hoopt dat door de herwaardering een einde zal ko men aan de zuigkracht van het voort gezet onderwijs, waardoor elk jaar een groot aantal onderwijzers over stapt van de lagere naar de middel bare school. De Kamer toonde zich bezorgd over de voorziening in onderwijzers in de De dreigende crisis bij de Neder landse posterijen lijkt nog niet geheel afgewend. Voordat er spra ke kon zijn van een totale ontwrich ting van het postverkeer gingen de christelijke vakbonden akkoord met een voorstel van minister Bakker. Ze hebben gezegd dat daarmee tevens een eind is gekomen aan de stipt heidsactie van hun leden. Het ministeriële voorstel ging de Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA) echter niet ver genoeg. Het voorstel behelst een onderzoek naar de vraag of de buitengewone werk omstandigheden van de postbestel- lers aanleiding zijn voor salarisver hoging. De ABVA wil dat de rege ring nu al een voorschot geeft. „Er is niets in het handje gekomen", al dus ABVA-voorzitter Dekker. Deze bond gaf na afloop van het overleg te kennen er niets voqr te voelen om haar leden te vragen dé stiptheids- actie te beëindigen. De loonmatiging die nu officieel van kracht is geworden, kwam voor het PTT-personeel niet bepaald op een gunstig tijdstip. Zij reduceert de kansen op een behoorlijke salaris- verbetering ook voor het PTT-perso neel immers aanmerkelijk. De ABVA legt zich hierbij kenne lijk niet neer en riskeert daarmee meer dan een verslechtering van het onderhandelingsklimaat. De loon matiging eist het komende half jaar de nodige discipline. Er is niet veel nodig om het ongenoegen hierover tof ontploffing te brengen. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (O. en W.) verwacht dat onder wijzers en kleuterleidsters vanaf januari 1972 beter betaald zullen worden. Er wordt een grootscheeps onderzoek gehouden naar de zwaarte van de taak van onderwijzers, kleuterleidsters, leraren bij het voortgezet onderwijs en directeuren. De minister rekent erop dat dit onderzoek in augustus volgend jaar zal zijn afgerond. Hij verwacht dat een van de uitkomsten zaï zijn, dat de financiële waar dering van de onderwijzers bij het basisonderwijs te laag is. De eerste fase van de salarisverbetering zou dan in januari erop volgend kunnen ingaan. toekomst, vooral nu de belangstelling voor de onderwijzersopleiding dit jaar voor het eerst sinds lange tijd sterk blijkt te zijn verminderd. Staats secretaris Grosheide was hierover iets optimistischer. Hij zag overgangspro blemen door invoering van de mam moetwet als een belangrijke oorzaak. Staatssecretaris Grosheide zal niet meer deze kabinetsperiode de nieuwe wet op het basisonderwijs indienen. Op zijn voorontwerp zijn vele reacties binnengekomen. De PvdA'er Laban wilde dat de staatssecretaris zijn wetsvoorstel omwerkt zodat kleuter en basisonderwijs tot één geheel wor-i den gemaakt. Hij diende hiertoe een' motie in. Mr. Grosheide vond het on verstandig als de Kamer nu al een uitspraak doet over de eenheid van kleurer- en basisonderwijs. Aan lagere scholen met kinderen uit benadeelde milieus moeten meer extra-onderwijzers worden aange steld dan thans gebeurt, vindt de op positie. Ook KVP en VVD voelden hier wel voor. Staatssecretaris Gros heide wii echter eerst de 35-schaal voor de klassegrootte realiseren (in augustus volgend jaar wordt de 36- schaal van kracht). Maar volgens de socialist Laban is nu al meer moge lijk als meer onderwijzers vrijstel ling van militaire dienst zouden krij gen. Hij diende, gesteund door D'66, PSP en PPR, een motie in om de normen voor toewijzing van extra onderwijzers te verruimen. Dr. Veringa wil nog voor de ver kiezingen komen met een wetsvoor stel tot herziening van het onder wijs aan universiteiten en hogescho len, uitgaande van de voorstellen die regeringscommissaris prof. K. Post humus in z(jn nota's heeft gedaan. De titel van psycholoog zal wettelijk er kend worden. Vestiging van een fa culteit voor milieubeheer aan de TH- Twente, voorgesteld door VVD en CHlk vond minister Veringa een waardevolle suggestie. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het gemeenschappe lijk overleg van ziekenfondsorganisa ties zal de ziekenfondsraad vragen of de Kosten van ziekenhuisverpleging en specialistische hulp bij abortus provocatus ten laste van de zieken fondsverzekering kunnen worden ge bracht. Spaartunogniet? Om te sparen met het Premie Spaarplan moet u SI zijn. En niet ouder dan 59.Wonen in Nederland. *t Belastbaar inkomen mag in'69 niet hoger zijn geweest dan 15.000 gulden. Als u tussen de f 25, ent 250,per jaar spaart ontvangt u een premie van 20%. Belastingvrij. En niet ouder dan 20 (oud militairen 23). De inleg is max. f 300,en min. f 30, per jaar. Premie is 10% over inleg-plus-rente. Belastingvrij. Spaartual? Dan weet u, dat u de hoogste premie ontvangt wanneer u tijdig voor het einde van het jaar het max. spaarbedrag inlegt. Kijk het even na en stort dit jaar bij als het kan. Inlichtingen bij de vele aangewezen instellingen en hij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid afd. Voorlichting bezitsvor ming, Antwoordnummer 51, Den Haag. Postzegel plakken hoeft niet. Ondanks de verrassend geringe sneeuwval in Zwitserland is de stationschef van het plaatsje Carolina/Zernez er toch in geslaagd deze figuur van een steenbok van sneeuw en ijs te modelleren. Hij schijnt hiermee te willen zeggen dat de winter toch komen zal. (Van onze redactie buitenland) MADRID De Spaanse president generaal Franco heeft donderdag het paleis „Prado" verlaten om gteuige te zijn van een z.g. spotane betoging van ongeveer 100.000 mensen, die hun steun aan de regering-Franco willen betuigen. Ook de Spaanse prins don Juan Carlos de Bourbon, die als opvolger van Franco is aan gewezen, kwam naar de demonstratie kijken. Het vertrek van Franco uit het „Prado" kwam onverwacht. Het was voor het eerst sinds kort na de oor log dat Franco een massa-bijeen komst bezocht. In december 1946 richtte hij zich vanaf het balkon van het „oosters paleis" tot een menigte van honderdduizenden, die hun trouw aan het regime wilden tonen nadat de algemene vergadering van de Verenigde Naties de lidstaten had gevraagd hun ambassadeurs uit Ma drid terug te trekken. Franco werd voortdurend onder broken door leuzen uit de menigte. „Ik beschik niet over woorden om te antwoorden op deze bevestiging van de eenheid van het land en het be staan van onze natie", aldus Franco, terwijl de betogers riepen „Franco eenheid", „Franco ja, ETA nee" (ETA is de Baskische vrijheidsbewe ging). Na Franco's rede hield een falan- gistische woordvoerder een vrijwel onverstaanbare toespraak, terwijl de betogers doorgingen met hun leuzen en het zingen van het falangistische volkslied. Aan de demonstratie was een mis voorafgegaan ter nagedachtenis van drie mannen, die in de afgelopen twee jaar het slachtoffer zouden zijn geweest van de verboden Baskische beweging. Bij deze mis, opgedragen door een pater franciscaan, waren talrijke hoge burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig. Vijf van de 300 Catalaanse intellec tuelen, die zich vorige week hadden ingesloten in de abdij van Montser- rat, zijn door de politie verhoord, zo is in Barcelona vernomen. Na het verhoor zijn ze weer in vrijheid ge steld. In Baskenland is de laatste dagen de toestand rustig. De Basken wach ten wel gespannen op het vonnis, maar er zijn geen demonstraties meer gehouden. (Van onze redactie buitenland) HELSINKI. De Verenigde Sta ten er Rusland hebben overeenstem ming bereikt over de datum waarop de Salt-besprekingcn volgend jaar in Wenen zullen worden voortgezet. De juiste datum zal vandaag in een gezamenlijk communiqué worden be kendgemaakt. Verwacht wordt dat het rond maart zal zijn. In de slotbijeenkomst van de nu zeven weken oude gespreksronde in Helsinki zullen de Russische onder minister van buitenlandse zaken Semjonov en de Amerikaanse delega tieleider Smith naar verwachting korte verklaringen geven over het werk da' ze tot nu toe hebben ver richt. Naar verluidt zou van Russische zijde al enige positieve toenadering zijn te bemerken tot het Amerikaan.» se standpunt inzake de anti-raket raketten (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG ln ons land bezoeken 43.000 kinderen de ongeveer 400 scho len voor geestelijk gehandicapten. Er werken in die scholen zo'n driedui zend leraren. Honderd van die scho len, samen 650 leerkrachten, worden bezocht door imbecielen. De zorg die Nederland besteedt aan de gees telijk gestoorde kinderen, wordt vrij wel overal in de wereld als voor beeld gezien. Dat zei de hoofdinspec teur van het buitengewoon onder wijs, de heer N. Y. Vlietstra in de korte toespraak, waai'mee hij het ju bileumcongres opende van de katho lieke vereniging van leerkrachten in de lichamelijke oefening „St.-Thomas van Aquino". Een congres dat de twintigjarige vereniging hield in Huize Piusoord in Tilburg. Het was gewijd aan de lichamelijke opvoeding van het gees telijk gehandicapte kind. Kernge dachte, die in de inleidingen voor de ongeveer tweehonderd congressis ten sterk de nadruk kreeg was de grote betekenis voor de rijping van het persoonsbeeld, juist voor gehan dicapten, van de beweging. Het gees telijk gehandicapte kind leert door zich te bewegen de hem omringende ruimte kennen en ervaren. Prof. dr. W. E. Vliegenthart uit Utrecht wees er op dat ieder die met zwakzinnige kinderen omgaat dient te beseffen dat „de" zwakzinnige niet bestaat. Elk zwakzinnig kind is een individu en moet als zodanig worden geholpen en behandeld. Met nadruk wees hij er op dat vooral onder de relatief geestelijk gestoorden, indivi duen zijn die op bepaalde gebieden kwaliteiten hebben die veelal die van de niet-gestoorden te boven gaan. Dr. S. J. G. Duindam uit Oisterwijk legde vooral de nadruk op de grote betekenis van het gymnastiekonder wijs, juist voor de ernstig zwakzinni ge. Dit eist een wetenschappelijke en gecoördineerde activiteit. Zover zijn we in ons land in de zong voor de diepere zwakzinnige niet. Maar de tijd is aangebroken voor zulk een gecoördineerde aanpak. Dr. P. H. Wiegersma uit Groningen en de heer C. v.d. Brink uit Ermelo bauwden voort op de gegevens die dr. Duindam in zijn inleiding had verstrekt. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Hoe men ook over het proces rond de gebeurtenis sen in Wassenaar moge denken, het verloopt in ieder geval in alle J rust en orde. Alle verdachten gedragen zich voorbeeldig. Dat wil zeg-, gen, ieder van hen „staat" voor hetgeen hem wordt verweten. Er is geen schuilevinkje spelen, geen verschuiven van verantwoordelijk heid. -i De ongetwijfeld moeilijke opstel ling van de dagvaardingen, die de officier van justitie mr. dr. Van 't Veer veel hoofdbrekens zal hebben gekost, schijnt „waterdicht" te zijn, maar wordt in het algemeen door de verdachten niet bestreden. Er is zo veel mogelijk getracht iedere aandeei vast te stellen en dat heeft min of meer in overleg met de 35 plaats ge vonden. Zo is men min of meer tot de con clusie gekomen dat verdachte H. die als zodanig ook is gedagvaard, het dodelijk schot heeft gelost, hetgeen hij voor de rechtbank ook bekende. Waar min of meer gelijktijdig ook andere schoten werden gelost, moet evenwel duidelijk worden vastgesteld of inderdaad de kogel, die het hart van de agent doorboorde, ook uit het pistool van verdachte is gekomen. Die kogel is nimmer gevonden. Uit alle verklaringen van verdach ten blijkt, dat zij uit grote liefde voor hun vaderland hebben gehandeld. Zo ook gisteren bij het verhoor van de laatste vijftien bezetters. Kosmus T. (19) zegt aan de actie te hebben meegedaan omdat hij zich „in hart en nieren Zuddmoluïflker" voelt. De president herinnert hem aan zijn veroordeling in 1966 wegens brandstichting in de Indonesische ambassade". In het vonnis is toen overwoigen dat dit soort geweldda den niet gediuld kan worden. De of ficier van justitie zal er wel van uit gaan en de rechtbank zal daar wel in meegaan dat deze geweldpleging niet kan en niet mag", aldus mr. Van Hattum. Hij haalt dit ook aan in de zaak tegen Max de K. (19). Deze heeft bovendien nog een veroordeling op zijn naam staan wegens zijn aandeel in een vechtpartij. „Als u wilt vech ten gaat u maar naar de Zuid-Mo- lufcken", vindt mr. Van Hattum. De 29-jarige Jonker M. beschouwde het dragen van de rode band om zijn hoofd niet als herkennings maar als strijdteken. „Dat gebeurde bij onze voorouders ook als ze gin gen vechten. Ze droegen de rode banden om him hoofd of pols". M. vond het spijtig dat de bezetting zo kort had geduurd. Hij zei dat hij zich voor deze actie volkomen had opge offerd. „Ik had maar een doel voor ogen en ik had nooit gedacht dat ik meer terug zou komen. Ik had door willen strijden tot het bittere einde", aldus Jonker M. Verdachte toonde zich, in tegen stelling tot vrijwel alle andere bezet ters, helemaal niet bang om naar Ambon terug te gaan. Hij zei, dat hij in zijn vakantie best eens een kijkje wilde gaan nemen". Bent u dan niet bang dat de Indonesiërs u zullen op pakken. „Toch ga ik", zei verdachte met nadruk. „Ik heb heimwee". Franklin P. verklaarde dat hij, be houdens in bijzondere gevallen als de actie-Wassenaar, in Nederland geen geweld wilde gebruiken in de strijd voor een vrije republiek der Zuid-Molukken. Hij zou wel naar Ambon toe willen om daar met ge weld de strijd te voeren, maar wen ste zich niet uit te laten over de wij ze waarop hij dat dacht te realiseren. „In de ogen van Zuidmolukkers is de actie-Wassenaar geen misdrijf", verklaarde de 23-jarige Adolf T. uit Tiel. Hij had om aan de bezetting mee te kunnen doen vier vrije da gen opgenomen en tegen zijn werk gever gezegd dat het wel een poosje kon duren voor hij weer terug zou zijn. Adolf T. zei in zijn eentje alle mannelijke gijzelaars in de residentie met elektriciteitssnoeren te hebben gebonden. Tot zijn dagelijkse bezig heden in Tiel behoort het geven van karatelessen aan de Zuidmolukse jongeren. Aan het eind van de zitting deed zich nog een incident voor. Toen Martinus P. als eerste van de rij van zeven de rechtzaal verliet, stak hij de gebalde vuist omhoog en riep „Mena". Direct kwam uit vele kelen van Zuidmolukkers op de publieke tribune de tweede helft van de Zuid molukse strijdkreet: „Muria". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Onderwijs werkt stug door aan het voornemen in augustus volgend jaar experimenten met middenscholen te laten starten. De misverstanden hier. over wilde staatssecretaris Grosheide gisteren bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Ka mer uit de wereld helpen. Het stond voor hem vast dat het werkprogramma van de midden school niet voor alle leerlingen het zelfde mag zijn. Naar aanleg en voor keur moeten er meerdere leerpro gramma's ter beschikking staan. Als uit deze experimenten de nood zaak van de middenschool blijkt, zal „uiterst behoedzaam en heel syste matisch" moeten worden overgegaan tot algemene invoering, zo betoogde de staatssecretaris met klem. (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO De laatste vijf in Brazilië gearresteerde priesters en leken zijn op vrije voeten gesteld. Alle 15 leiders en aalmoezeniers van de Braziliaanse katholieke werkende jongeren zijn nu vrijgelaten. Een woordvoerder van de Brazili aanse bisschoppenconferentie heeft bevestigd, dat er nu geen KWJ'ers zich meer in gevangenschap bevin den. (ADVERTENTIE) |een geruststellend idee.óók voor uw gasten) Eigenlijk is het maar gelukkig dat er zoveel zaken in het leven zijn waarvoor we warm kunnen lopen, want het is frisjes buiten. Zo ziet u, er is ook een positieve kant aan die loonmaatregel, want ik moet er niet aan denken dat zoiets hartje zomer afkomt! Volksoproer: een Poolstreek. Nader vernemen wij dat de rege ring behalve tegen de vervoersbon- den ook tegen de politiebonden en de ambtenarenbonden een kort ge ding zou hebben willen aanspannen. Nou, dan heeft het voor mij ook bar weinig gescheeld of de regering had gewoon de hele hap over een kam geschoren en een kort geding tegen het Nederlandse volk aange spannen. Ik zou eigenlijk ook een kort ge ding tegen de regering kunnen aan spannen, maar ik stem liever ge woon. Democratisch, weet je wel. if Het Limburgse heeft woensdaga vond een heuse postautodiefstal meegemaakt. De auto is inmiddels gevonden, enige inhoud lichter. Over die inhoud zei de nieuwslezer in het tv-fournaal: „ln de postauto zaten een zak met ongeveer 15.000 gulden en verder o.m. een gevulde PTT- zak". ik Doorgaans liggen zie. Vakcentranen met tuiten huilen. Elders in deze krant kunt u lezen dat mr. Hans van Mierlo zijn partij (D '66) beschouwt als de waakhond van het parlement. Nu doet mij dit denken aan de krant, dus de pers in het algemeen, die wel de waakhond van de democratie is genoemd. Dat wordt wel een geblaf. (Maar goeie blaffers bijten nietheet het ook). Het communistische partijbureau: Dat zijn tegenpolen! China is een interessant land. Een personeelslid van een marinestation in Noord-China heeft, nadat hij een elektrische schok had gekregen, welgeteld drie uur en 23 minuten voor dood gelegen, waarna zijn hart opnieuw begon te kloppen. Toen het hart door de schok stilstond, is men ijlings artsen gaan roepen die meer deden dan de dood constateren: ze gingen het hart masseren. Maar toen was de man al bijna een uur „dood". Na 159 minuten massage klopte het hart weer, drie dagen later kwam de man weer bij be wustzijn en drie weken later had hij ook zijn geheugen terug. Hij kon anthans weer uit het blote hoofd uit Mao's rode boekje citeren. Zo ziet u: er zijn mensen, er zijn taaie mensen en er zijn Chinezen. Dat was het. Denk (ook) eens aan een ander met Kerstmis'. MERIJN. DISTRICTSBESTUURDERS van de bonden van overheidspersoneel heb ben de indruk dat de Utrechtse post- bestellers gehoor hebben gegeven aan de oproep van de vakbonden om hun stiptheidsacties te beëindigen of op te schorten. DE POPULARITEIT van premier Heath en zijn conservatieve regering is sterk gestegen sinds de regering de omstreden wet ter beperking van de macht van de vakbeweging heeft goedgekeurd. TILBURG Terwijl in Groot- Brittannieë de arbeidsonrust de natie letterlijk in het donker heeft laten zitten, en in ons land de werknemers voor een uur het werk hebben neergelegd tegen de ioonmatigingsbesiuiten van de re gering, wordt in Polen op stakende arbeiders geschoten, als zij van hun ongenoegen over de economi sche politiek van het regiem in Warschau blijk geven. Uit de aard van protestmógelijkheden en reac ties van de overheid daarop, blijkt het grote verschil tussen een de mocratische en een totalitaire staat. Wat zijn de achtergronden van de spanningen in Polen? De Poolse economie verkeert reeds jaren in grote moeilijkheden. Wie over Po len leest en er is geweest, zal moeten erkennen dat het commu nistische paradijs een bedrieglijke fopspeen is. Het is voor de tweede keer in 15 jaar dat de Polen er genoeg van hebben, de dictatoriale eeonomische maatregelen over zich heen te laten komen. De regering heeft de prijzen voor voedselprodukten enige dagen geleden met 20 tot 30% verhoogd. Een dergelijke maatregel is vóór de kerstdagen een ontactvolle daad. De landbouw, die in Polen nog niet geheel is gecollectivi seerd, levert te weinig produkten om aan de vraag te kunnen vol doen. Jarenlang zijn de prijzen van voedselprodukten kunstmatig laag gehouden. Moderne economen in het prijsapparaat hebben ge tracht hierin verandering te bren gen en de prijzen meer in over eenstemming met vraag en aanbod te brengen. Het gevolg is natuurlijk bij een grote vraag en een schaars aanbod, dat de prijzen moeten stijgen. De lonen blijven echter op gelijk ni veau, hetgeen een sterke achteruit gang in de levensstandaard met zich brengt. In de communistische landen van Oost-Europa blijkt de landbouwproduktie nog altijd het grote struikelblok in de economie te zijn. De Russische leider Kroestjev heeft er zich in 1966 aan vertild. Hij moest het politieke to neel verlaten toen zijn landbouw- plannen niet haalbaar bleken te zijn en de Sovjet-Unie zelfs ge dwongen was voor honderden mil joenen dollars aan goud, granen uit Canada te importeren. Modernisering van de economie in de richting van liberalisatie, waardoor de prijzen meer in over eenstemming worden gebracht met de vraag- en aanbodsverhoudingen, leidt in een land waar hel gehele economische leven drastisch van bovenaf wordt gereglementeerd, tot grote spanningen. We hebben dit gezien in Tsjechoslowakije, «aar een nieuwe economische po litiek uiteindelijk tot een situatie leidde, die voor de Sovjet-Unie aanleiding werd drastisch in te grijpen. Elk geval van arbeidsonrust tast in Oosteuropcse landen het gezag van de communistische partij aan. De Sovjet-Unie is hiervoor bijzon der bevreesd, omdat zij een ketiing- reactie in andere landen vreest. Op het ogenblik zou dit goed mo gelijk zijn, wanneer we rekening houden met de slechte economi sche situatie in Tsjechoslowakije en in Oost-Duitsland. De economische moeilijkheden in de DDR zijn volgens deskundi gen zelfs aanleiding geworden de pasjesregeling voor bezoekers uit West-Beriijn en West-Duitsland met de kerstdagen te verhinderen. De leiders in Pankow voelen er niet veel voor dat de welvarende Westduitsers en Westberlijners een kijkje komen nemen op de lege tafels in Oost-Berlijn. De Sovjet-Unie heeft nu een re den om in te grijpen in de politie ke situatie in Polen. Zij zal van de communistische partij een strakker regiem vergen, hetgeen de econo mische ontwikkeling overigens niet ten goede zal komen. De vast gelopen partijbureaucratie, zal de economische ontplooiing hier eer der bemoeilijken dan vergemakke lijken. Het wordt al met al «en karige kerst voor de Polen. DRS. A.A. WENTINK.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13