bont Jackié wordt filmster KIP GING ER IN ALS KOEK Van Houten stopt produktie DRIE APPELS OP EEN TREINKAARTJE Pieter van der Meer de Walcheren overleden POSTAUTO GESTOLEN Literaire prijsvraag voor jongeren in Zuidwest-Nederland lekker lui SwTreffer at; frites-saus Uemm Woede over prijsverhogingen levensmiddelen een vertrouwd adres (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU/STOCKHOLM/BONN - In ver schillende Poolse steden is een volksoproer uit gebroken Dertig procent commentaar Gemis aan visie Ernstig SCHIP KLEM ONDER ZEELANDBRUG Allende: minder salaris Premies sociale verzekeringen worden hoger De nieuwe elegante flus (geen fles, geen bus) met 500 gram tijdelijk van. 1,95 voor 1.65 nu ook in een fius DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx, HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 jan. 1971 S 11,15 per kwartaal; per maand 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 25e Jaargang No. 6426 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, al Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot VJtt. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze showredactie) PARIJS Jackie Onassis wordt filmster. Zij heeft een con tract getekend met de Amerikaanse regisseur Mike Nichols. Haar tegenspeler is Rock Hudson. De data voor de opnamen en de naam van de film zijn nog niet bekend. Wel is inmiddels uitgelekt dat Jackie een gage van een miljoen dollar zal ontvangen. Naar verluidt zou de weduwe van John Kennedy het contract getekend hebben op voorwaarde geen liefdesscenes te hoeven spelen. ZEIST (ANP) De Nederlandse gezinnen licbben in oktober 2,3 miljoen kilo meer kip gegeten dan in oktober 1969. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands instituut voor agrarische marktonderzoek op verzoek van het productschap voor pluimvee en eieren heeft ingesteld om na te gaan, hoe groot het effect is gew eest van de acties van enkele grote pluim veeslachterijen die hun prijzen in oktober drastisch verlaagden. De huishoudelijke aankopen lagen in oktober 84 procent hoven die van het jaar daarvoor. De stijging, die vooral in de tweede week van oktober bijzonder groot was, kwam helemaal voor rekening van de diepvries- kuikens. Opvallend is, dat de hoogste welstandsklasse het snelst reageerde en een stijging te zien gaf van 126 procent. De geschoolde arbeiders hieven aan zienlijk achter, zij kochten 65 procent meer. OPROER IN POOLSE STEDEN In Gdansk zijn dinsdag zes doden geva'len bij hevige gevech ten tussen enerzijds demonstrerende arbeiders en studenten en anderzijds de politie en de militie. Tientallen mensen liepen verwondingen op, zo heeft het Poolse persbureau PAP bekendgemaakt. Ook in Gdynia is hevig gevochten. Woedende demonstranten hebben met name in Gdansk enkele grote ge- bouwen in brand gestoken en zijn, volgens zeer spaarzame berichten van ooggetuigen, plunderend door de straten getrokken. Vele politie- en militievoertuigen zouden in vlammen zijn opgegaan. Volgens berichten, opgevangen, van radio Gdansk, hebben de autoriteiten in de steden Gdansk, Sopot en Gdy nia een avondklok ingesteld van 18.00 's avonds tot vijf uur 's mor gens. Bijeenkomsten op openbare plaatsen zijn verboden en arbeiders die na het ingaan van de avondklok op straat moeten zijn moeiten specia le pasjes kunnen vertonen. Van officiële Poolse zijde is over de oorzaak van de incidenten niets bekendgemaakt. Berichten over de deelname van huisvrouwen aan de demonstraties hebben bij waarne mers de indruk versterkt dat de oor zaak gezocht moet worden in de re cente prijsverhogingen die de auto riteiten afgelopen zaterdag hebben afgekondigd. In het kort komen zij hierop neer dat levensmiddelen en brandstoffen (bloem, vis, jam, suiker, cokes, steenkool) tien tot dertig pro cent duurder worden. Daartegenover staat dat prijzen van verbru'iksarti- keten (televisietoestellen koelikasten etc.) met vijftien tot dertig procent zijn verlaagd, IAe man, die 's avonds van zijn werk thuiskomt, wordt tegen woordig keer op keer geconfron teerd met klachten van zijn vrouw over steeds maar stijgende prijzen. Alles wordt duurder, is de klacht van iederè huisvrouw. Het gemillimeter aan het loon- front, waarmee hef kabinet-De Jong tenslotte zijn politieke leven heeft gered, zal die klachten niet doen verstommen. Zakelijk gezien kan het nu wat bijgestelde loonmati- gingsbesluit zeer wel verdedigbaar zijn, uit psychologisch oogpunt blijft het een moeilijk, zo niet on mogelijk verteerbare zaak, zowel voor de individuele werknemer als voor de vakbeweging. De werkne mer houdt pijn in de portemonnee, de vakcentrales blijven diep ge kwetst omdat kabinet en regerings partijen het gevraagde vertrouwen (in zelfmatiging bij looneisen) niet hebben willen of durven geven. De looncrisis van de afgelopen da gen heeft opnieuw uitgewezen, dat de regering niet weet wat er nu wer kelijk onder de mensen leeft. Ont hullend in dit verband is de verba zing van de minister-president over de sombere toekomstverwachtingen, die blijkens een Elsevier-enquête onder het Nederlandse volk bestaan. Premier De Jong is een man met vele kwaliteiten. Hij beseft echter niet dat een minister-president meer moet zijn dan een kapitein, die zijn schip veilig door stormen loodst. Een premier moet kunnen zeggen waar de koers van vandaag ons tmorgen brengen zal. Die visie mist de heer De Jong, mist het kabinet-De Jong. Een kabinet zonder visie op de toekomst staat zwak. Zo'n kabinet heeft heel veel steun nodig om over eind te blijven. Zo'n kabinet begaat een politieke blunder van de eerste orde als het de vakbeweging van zich vervreemdt. De toestand in de havenstad Gdansk sohijnt het meest ernstig te zijn. Zo wel het Zweedse consulaat in de stad als de enkele ooggetuigen, als de be richten van radio Gdansk spreken over felle gevechten waarbij vele doden en gewonden zijn gevallen. De overigens zeer verwarde bericht geving geeft het volgende overzicht te zien: honderden demonstranten zijn maandag reeds protestoptoohten door de straten van de genoemde steden gaan houden. Ze schreeuwden daarbij felle leuzen tegen vooraan staande communistische Poolse lei ders en blokkeerden de straten door op de tramlijnen te gaan zitten. Toen greep de politie in samenwerking met de militie in. Met behulp van waterkanonnen werden de straten schoongeveegd. Na een vrij rustige nacht braken dinsdag de onlusten opnieuw uit, nu in verhevigde mate. Vele honderden demonstranten, onder wie ook huis vrouwen, stoorden zich niet langer meer aan de acties van politie en mi litie en trokken in Gdansk plunde rend en branden stichtend door de straten. Een Poolse journalist, om schreef de situatie als „zeer ernstig". „In het centrum van de oude stad (Gdansk) braken her en der bran den uit. De mannen van de militie voerden verwoede bluspogingen uit doch als zij er al in slaagden dan stormde de menigte onmiddellijk weer toe en deed de vlammen weer oplaaien. Openbare gebouwen wer den geplunderd en in brand gestoken autobussen en vrachtauto's, waren huizen, winkels en kiosks werden vernield", aldus deze journalist. (Vervolg op pag. binnen-buitenland 1) (Van onze correspondent) MIDDELBURG Door een ver keerde manoeuvre is de Panamese 323 ton metende kustvaarder Le Pre- chaun onder de Zeelandbrug geva ren. Het schip kwam kiem te zitten en met de vloed nam het gevaar toe dat het vaartuig onder water zou worden gedrukt. Om 17 uur, toen het water reeds tot half de luikhoogte stond, hebben de sleepboten Beve land en Anjo van Muller uit Ter- neuzen het schip geborgen. Het Panamese kustvaartuig, dat eigendom is van de Amsterdamse scheepvaartmaatschappij Gruno, doch onder Panamese vlag vaart, was onderweg naar Yerseke met een la ding grit (schelpen). De kapitein T. Dijkstra uit Delfzijl, had om 14.39 uuir de uit Vlissingen afkomstige loods J. Meyers aan boord genomen te Zierikzee. Toen men de vaarope- ning van de brug naderde, is door een foutieve manoeuvre de boot en kele meters tussen de twee pijlers, .waarop de machines voor de hefbrug rusten, gevaren en zat als het ware klem in een betonnen koker. De kop van de coaster werd hierdoor geheel ingedeukt. Het gevaarlijke was ech ter dat het kustvaartuig noch voor noch achteruit kon en bekneld zat, juist 'op het moment dat het vloed begon te worden. Alle voorzorgs maatregelen werden getroffen. Over de luiken werden de dekzeilen ge trokken. Op de brug had een pomp- wagen van Muller uit Temeuzen reeds plaats genomen om zo nodig met pompen het water buiten de ma chinekamer en woongelegenheden van kapitein en bemanning te hou den. Op het laatste moment gelukte het de twee bovengenoemde sleep boten de Panamees uit zijn netelige positie te bevrijden. Met een inge deukte kop is het schip daarna door de sleepboten naar Wemeldinge ge bracht. Het betonnen bouwsel van de brug werd nagenoeg niet beschadigd. Een kledingmagazijn wordt ge plunderd tijdens de onlusten in Gdansk. De CAF, de fotonieuws-af- deling van het officiële Poolse pers bureau, heeft deze foto verspreid. (Van onze redactie binnenland) WEESP Het Duitse chocolade concern Leonard Monheim GmbH te Aken zal per 1 april 1971 do exclusie ve rechten verwerven om Van Hou- ten-produkten te fabriceren en te verkopen in vrijwel alle landen van de wereld. De aandelen van Van Houten blij ven geheel in Amerikaanse handen (het concern Peter Paul voor 51 pet. en W. R. Grace voor 49 pet.). De produktie van Van Houten-ar tikelen zal tot medio 1971 in Weesp worden voortgezet. Daarna zal Leo nard Monheim de produktie in één of meer van haar fabrieken in Duits land voortzetten. Over het lot van de 600 werknemers van het bedrijf is overleg gaande met de betrokken vakbonden. In totaal zijn er 600 per soneelsleden werkzaam. Een woordvoerder van de Algeme ne Bedrijfsbond Voedings- en Genot middelen (ABVG) heeft meegedeeld dat medio 1971 300 tot 400 man pro- duktiepersoneel bij Van Houten zul len moeten afvloeien. De vakbonden zijn over deze zaak tijdig ingelicht. De personeelsleden van de afdeling verkoop zullen volgens de woord voerder in dienst kunnen blijven. Volgens Van Houten gaan de. be sprekingen over een afvloeiingsrege ling over ca. 500 man. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De treinreizigers- in België krijgen van 17 tot 23 de cember allemaal gratis drie appels. Gastvrouwen zullen die appels uit reiken op stations en in de treinen. De gratis-appel-actie is een initiatief van het Belgisch verbond van coöpe ratieve tuinbouwveilingen, dat op de ze manier wil protesteren tegen de „weggeefprijzen" die appels momen teel maken en tegen de fruitberg in Europa. In totaal gaat het verbond 65 tot 70 ton appels uitdelen, dat zijn er onge veer 450.000. De reizigers krijgen een „melange" van Golden Delicious, Cox's Orange en Jonathan. De uitde ling begint morgen op de lijnen Oostende-Brussel en Kortrijk-Den- dermonde. Alle belangrijke spoorlij nen in België komen daarna aan de beurt. Op 22 december krijgt de actie extra-aandacht als om half elf gestart wordt in het centraal station te Brus sel. Hierbij zal ook de minister van landbouw aanwezig zijn. (Van een onzer verslaggevers) BRDA De priester-schrijver Pie ter van der Meer de Walcheren is gis teren op 90-jarige leeftijd in het St.- Ignatiusziekenhuis te Breda overle den. Zaterdagmiddag om 14.00 uur zal de begrafenis plaatsvinden in de Paulus abdij te Oosterhout. (Zie ook pag. binnen- en buiten land H). (ADVERTENTIE) (Vraag onze nieuwe bontfolder) Grote markt 25, Breda.Tel. 01600-30650 IN EEN haven aan de Italiaanse Rivièra zijn gistermorgen vroeg 13 luxe-jachten verwoest. (Van onze correspondent) HEERLEN Gisteravond om streeks 18.00 uur is bij een PTT postagentschap aan de Gen. Gijsen- straat in Heerlen een Volkswagen busje met postzakken gestolen. Een van de postzakken bevatte een be drag aan geld van minstens 15.000 gulden. Het busje stond onaf gesloten voor het postagentschap met de sleutel ia het contact. De bestuurder was even het postagentschap binnengelopen. Toen hij terugkwam was zijn wagen verdwenen. Het grijs-witte bestelbus je, met het kenteken AV 61-85, wa3 gisteravond laat nog niet gevonden, SANTIAGO (AP) President Sal vador Allende heeft een wetsvoorstel ingediend, waardoor, als het wordt aangenomen, zijn eigen salaris en dat van een groot aantal andere hoge functionarissen zal worden vermin derd. (Van onze kunstredactie) EINDHOVEN. De jongeren tot 21 jaar in de drie zuidelijke provincies en Vlaanderen kunnen hun pennen scherpen op een lite raire prijsvraag. Er zijn tien Ont moetingsprijzen van 100,en tien Aanmoedigingsprijzen van j 50,Deze zullen uitgereikt worden tijdens het Literatuurfes tival op 1 en 2 mei '71 te Eind hoven. Op dit festival worden 500 Vlaamse en Nederlandse jongeren verwacht. Deelname staat voor iedereen tot 21 jaar open. Er is een interessant programma. Na het succes van vorig jaar (200 deelnemers) heeft de Stichting Lite raire Dagen Eindhoven besloten de prijsvraag voor de tweede keer te organiseren. De organisie stelt uit drukkelijk, dat deze prijsvraag open staat voor iedere jongere, die meent iets zinnigs op papier te kunnen zet ten, zonder „literatuur" te plegen. Men kan zich uitleven in proza, poëzie, toneelspelen, journalistiek proza en ieder genre dat men zich maar bedenken kan. De jury bestaat uit Hans Berghuis (Maastricht), Ber nard Kemp (Ganshoren-Brussel) en Fons Sarneel (Waalre). De inzen dingstermijn sluit op 1 maart '71. Prijsvraag en festival staan in het kader van de viering van het 25- jarig bestaan van het Kultureel Ak koord tussen België en Nederland. Het thema van het festival is dan ook (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De premies voor de sociale vérzekeringen zullen ingaan de 1 januari 1971 stijgen, soms door dat het premiepercentage is verhoogd soms omdat het loonbestanddeel waarover premie moet worden be taald is opgetrokken, in enkele ge vallen om beide redenen. Ook de premie voor bejaarden in de zieken fondsen gaat omhoog. De regering heeft echter voor het komende jaar tien miljoen gulden beschikbaar ge steld om deze verhoging enigszins te beperken. (Zie voor de details over deze ver hoging pag. binnen-huitenland I). „Ontmoeting". Behalve de informele contacten wordt op formele wijze daaraan vorm gegeven door een Poe try Reading, waaraan 12 Nederlandse en Vlaamse auteurs deelnemen (o.a, Gerrit Komrij, Rutger Kopland, Jule3 Deelder, Gust Gils, Marcel Wouters), een tentoonstelling van concrete poëzie, die samengesteld wordt door Hans v. d. Waarsenburg, M. Cantrijn, Ab van Dijk en J. Crommelin (die een gelijkluidende expositie in het Amsterdams Stedelijk inrichtte) en een Workshop, die het thema op tal loze -wijzen zal uitwerken. Voor deze workshop is Bart Scheepens van Pro loog aangetrokken, die nu met een kerngroep van een veertigtal Vlaam se en Zuidnederlandse jongeren deze manifestatie grondig gaat voorberei den. Zowel voor de prijsvraag als het festival kan iedere jongere zich op geven vanaf heden. De uitvoerende organisatie ligt in handen van het Provinciaal Serviceburo voor Jonge renwerk in Noord-Brabant (Begijn hof 35, Eindhoven). Gehoopt wordt op een gespreide belangstelling uit de drie provincies en Vlaanderen. (ADVERTENTIES) verkrijgbaar bij apotheek en riregift s en nachtmode A i

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1