Plaats voor nog maar één zware industrie Kaland geeft P.v.d.A. voor de broek MR. SCHLINGEMANN HUMORVOL EN SLAGVAARDIG DOOR BEGROTING Toeristisch zwembad in Breskens van de baan Olievlekken op Schelde bestreden SCHELDEOEVERS BIJ KALLO EN LILLO BEDEKT MET SLIJMERIGE, TEERACHTIGE SUBSTANTIE VERKLARING VAN MR. VAN AARTSEN: Midden-Zeeland staakte minder dan de rest Mist WINKELPAND IN MIDDELBURG UITGEBRAND 'tlsuw garantie voor een fijne vakantie* Dijkgraaf Dekker neemt afscheid van waterschap Brede Watering Ook bestellers PTT in Hulst doen mee aan stiptheidsactie stad streek ZZJÊÊÊBÊÊÊÊÊUÊBÊKEHÊKÊM waterstanden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Er is, goedbeschouwd, in Zeeland nog slechts één geschikt terrein voor een basisindustrie voorhanden. UITBREIDING WACHTEN Auto slipte tegen boom: bestuurster licht gewond Tweede prijskaarting NKV Clinge A-r -idSiiMrA U Eerste wintertocht ZWB was bescheiden succes WUtNSDAG 16 DECEMBER 1970 f (Van onze correspondent) HANSWEERT Oliebestrijdings- vaartuig Smalagt van rijkswaterstaat heeft bij laag water op vier plaatsen op de Westerschelde olievlekken van diverse grootte bestreden. De bunkerolie, die naar alle waor- sehijnlijkheid afkomstig is uit de En gelse tankei' Oswege Freedom heeft zich van de eb- tot de vloedlijn circa twee meter afgezet op (ie havenstrek dam van Hansweert en de Sohelde- dijk tot ongeveer bij de Biezelingse Ham. De dikste laag bevindt zich van Hansweert tot circa twee kilometer bewesten Hansweert. De dikte is daar tien centimeter. Naar ons werd mee gedeeld zal van verdere vervuiling van deze glooiing geen sprake meer zijn. De Smalagt zal voor alle zekerheid vandaag nogmaals de Westerschelde opvaren om eventueel voorkomende vlekken olie met chemische middelen te bestrijden. (Van onze verslaggevers) GÖES MIDDELBURG VLIS- SINGEN In het algemeen is er in Midden-Zeeland minder gestaakt dan in de rest van Nederland. Tot een al gehele staking kwam het alleen bij de AKF in Goes. Gedeeltelijk plat gingen de bouwvakarbeiders en de werknemers bij Vikon Landbouwma chines in Goes. De rijksconsulent voor de compli- mentaire sociale voorzieningen te Middelburg, die toezicht uitoefent op de Zeeuwse sociale werkplaatsen, vaardigde een stakingsverbod uit voor alle sociale werkplaatsen in Zee land. Dat wil zeggen ieder gestaakt uur zou voor rekening komen van de staker zelf. Het gevolg was dat er maar enke len staakten. Bij de centrale werk plaats Bevelanden in Goes staakten alleen de georganiseerde werkne mers. Bij de sociale werkplaatsen Walcheren in Middelburg gaven niet- stakers als reden op dat zij net zo blij waren werk te hebben. Machinefabriek Van der Linde jn Goes stelde de werknemers een uur loon extra in het vooruitzicht, als zij niet zouden staken. Dit aanbod van de directie werd geaccepteerd, zodat er niet werd gestaakt. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Overwegend droog, grote kans op mist en in de nacht meest lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; max.-temp.: van on geveer noa-maal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag' aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: 0 tot 5 graden on der normaal; max.-temp.: 0 tot 5 gra den onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur; 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Konstanz 326 1, Rhe inl eid en 207 17, Straatsburg 242 pl. 8. Pliiters- dorf 386 pl. 2. Maxau 437 —3. Plo- chingen 135 2. Mannheim 263 4, Steinbach 147 8. Mainz 280 7, Bingen 189 —10. Kapb 202 —13. Trier 292 1, Koblenz 233 5, Keulen 215 —10, Ruhrort 401 —24. Lobith 1034 18, Nijmegen 830 19, IJsselkop 890 —14. Eefde IJssel 438 —12, Deventeir 326 10, Monsin 5462 2. Borgharen 3935 65, Bel- feld 1164 pl. 24. Grave beneden de sluis 508 pl. 2. Dit terrein ligt in het industriegebied dat wordt aangeduid met „Sloe I". Verder is er in Zeeland, doch feitelijk in geheel Nederland, geen enkel geschikt terrein voor grote zeehaven- industrieën beschikbaar. Dit verklaarde de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aart- sen, aan het slot van de statenverga dering van gisteren. Hij sprak na mens het dagelijks bestuur van het Overlegorgaan Zeehavenomtwikkeling Zuidwest Nederland, dat zoals en kele statenleden hadden opgemerkt blijkbaar zijn winterslaap hield. Mr. Van Aartsen zette uiteen, dat ge geven de situatie, op dit moment het maken van passen op de plaats ge boden was. Hij schetste de huidige gang van zaken op het gebied van zeehavenin- dustrieterreinen. Rotterdam is prak tisch vol. De Hoekse Waard en Voor- ne Putten zullen, althans zolang een volgende regering geen andere koers inslaat, niet vergraven worden, ter wijl Sloe II, Ossenisse, Reimerawaal en Saeftinghe nog toekomstmuziek zijn. De uitbreiding van de Maasvlakte in de monding van de Nieuwe Water weg is, wegens de enorme kosten, door Rotterdam als uibbreidingsmo- gelijkheid verworpen. „Intussen", aldus mr. Van Aartsen, „brengt men in het buitenland wél geschikte vestigingsgebieden tot ont wikkeling. België bijvoorbeeld gaat door, ook zonder 't Baalhoekkanaal". In de loop van het volgend jaar, zo zette mr. Van Aartsen uiteen, kan er door de minister van Verkeer en Wa terstaat een conclusie worden getrok ken uit drie verschillende studies over ontwikkelingsmogelij kil eden van zeehavens welke momenteel in Ne derland voorhanden zijn. In de gegeven situatie hebben het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur van het overlegorgaan, wach tend op de conclusie van de regering, gemeend passen op de plaats te moe ten maken. Mr. Van Aartsen wees erop dat nautisch gezien de mogelijke indus triegebieden Ossenisse en Borsele- oost zeer geschikt kunnen zijn, maar dat de vraag of deze gebieden inder daad kunnen worden ontwikkeld, nog van tal van factoren afhangt. Het mi lieuprobleem is een van die factoren. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De bovenverdie ping van het winkelpand van N. Cijsouw aan de Nieuwe Vlissingse- weg 26 te Middelburg is nagenoeg geheel uitgebrand. De schade wordt geraamd op f. 25.000. De eigenaar was tegen brand verzekerd. De oor zaak is vermoedelijk kortsluiting. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BORSELE. In een S-bocht op de Noordpolderdijk is door het natte wegdek mevrouw B. uit Driewegen met haar auto in een slip geraakt en tegen eer. boom gereden Zelf liep zij lichte verwondingen op en kon na behandeld te zijn door de plaatselijke arts naai- huis gaan. (Van onze correspondent) CLINGE Voor de tweede maal hield de plaatselijke afdeling van het N.K.V. een prijskaarting in het café van C. Weemaes. Voor deze prijskaarting, die wederom meetelt voor het kampioenschap, waren 28 deelnemers. De uitslag was: 1 Fr. Valcke, 2. Ch. Willaert, 3. A. Reunis, 4. A. Rottier, 5. J. Lambrechts, 6. Edm. Valcke, 7. Alf. Vlaeminek, 8. Fr. Dobbelaar, 9 G. de Geest, 10 W. de Cock. Vliegvakanties, voorzien van het KLM-tourlabel, zijn samenge steld door de vertrouwde reisorga nisaties. En worden daarom gega randeerd door de KLM. Let daar om goed op het KLM-tourlabel in reisgidsen en bij uw reisbure au. Die helemaal niet duur hoeft te zijn. (Van onze correspondent) HULST De postbestellers van het hoofdpostkantoor in Hulst heb ben gisteravond op een in Hulst ge houden vergadering van de KABO- vakgroep PTT, besloten zich aan te sluiten bij de landelijke stiptheids actie. De actie zal in Hulst op maan dag 21 december beginnen. - asj -■ - Tussen de centrales van Kallo en Doel zegt de vettige, grauwe aanslag op de dijkbeschoeiïng al Iets iver de vervuiling van de Schelde. Straks wordt daar nog een ander aspect aan toegevoegd; opwarming van het water. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Kaland heeft gisteren tijdens de (voortgezette) behandeling van de begroting in de Zeeuwse staten de fractie van de PvdA verweten dat zij zich negatief opstelt. De heer Kaland nam het de grootste fractie bijzonder kwalijk dat zij G.S. op de korrel had geno men „wegens het ontbreken van een middellang termijnbeleid" onder meer op het gebied van de indu strialisatie. De fractie was zelfs met alternatieve beleidsvoorstellen ge komen. „In 1967 hebben de staten ons met klem verzocht al het mogelijke te doen om de industrialisatie van Zeeland te bevorderen; dat hebben wij ook gedaan. Jarenlang zijn er voorbereidingen getroffen voor set beleid dat nu wordt gevoerd. D\ schept ook voor de grootste fractie verplichtingen ten aanzien van de gedeputeerden die dit hebben be vorderd. Als de PvdA oppositie wil plegen moet zij consequent zijn en haar eigen afgevaardigden in het college terugtrekken, aldus de heer Kaland. De gedeputeerde vroeg zicli af of hier misschien de democratie ge faald heeft. Waar maandag enkele fractieleiders op temporisering van de industrialisatie hadden aange drongen wees de heer Kaland er op dat Zeeland ook tussen '70 en '80 wat moet doen. De bevolkingsaan was houdt niet op. Er moet meer werkgelegenheid komen. Er is ge klaagd dat het in Noord-Beveland niet goed gaat. Als Zeeland de grote basisindustrieën die het nu heeft, niet gehad zou hebben, zouden er thans in Zeeland heel wat Noord- Bevelanden zijn. De gedeputeerde zei dat ook aan Zeeland in het kader van nationa le ontwikkelingen een taak is toe gewezen. Sprekend over milieube heer wenste hij met nadruk te ver klaren, dat Zeeland al ih een zeer vroeg stadium organen voor milieu bescherming in het leven heeft ge roepen, organen die andere provin cies nu nog niet kennen. De vesti ging van Pechiney is door vele des kundigen tot en met uitgeplozen. Gedeputeerde Kaland vond overi gens milieubeheer een zeer emotio neel vraagstuk. Zeeland tracht het te institutionaliseren en zal daar mee doorgaan. „Wij doen", aldus de heer Kaland, „ons best, en zorgen er voor dat er deskundigen worden aangetrokken". Naar aanleiding van het verzoek van de fractieleider van de PvdA dr. E. Prins, om zo spoedig mogelijk een centrale meld- en regelkamer te stichten, deelde hij mee dat deze aangelegenheid betrokken zal wor den in de studie, die het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid te Bilthoven maakt, van milieube- schermende maatregelen die in ons land getroffen moeten worden. Mr. F. Schlimigemann kwam op de hem eigen wijze ook nog even terug op de verantwoordelijkheid van de P.v-d.A. voor het in de provincie ge voerde beleid. „Al vijfentwintig jaar lang wordt een deel van het college door socialisten gevormd, dat heb tenminste beigrepen", zei mr. Schlingemann- Zij hebben het beleid wat wij nu uitvoeren mede bepaald. Hij gaf dr. Prins, de jonge P.v.d.A. - fractievoorzitter niette min dit Zeeuwse compliment „Je kunt beter een jong paard met de bakkes tegen de schoft moeten trek ken, dan een oud paard onder de staarite moeten schoppen". De situatie rond het milieu schets end, zei hij „We moeten hier nog leren leven met de industrie. In de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone waar ze al tientallen jaren geleden met industrialisatie te maken kregen, kunnen ze het beter. Tegenstand en emoties rond industrialisatie, het hoort er allemaal bij" zo typeerde hij de toestand. (Van een onzer verslaggevers) GOES Dijkgraaf P.J..J Dekker van het waterschap de Brede Wate ring van Zuid-Beveland zal in een buitengewone vergadering van de algemene vergadering van zijn schap op woensdag 23 december in hotel De Korenbeurs in Goes af scheid nemen wegens het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens. De heer Dekker, die in de loop van dit jaar al verscheidene van zijn func ties heeft neergelegd, is zeventig jaar. Begin dit jaar werd hij, we gens het bereiken van die leeftijd, gehuldigd. Enkele weken ge leden heeft hij nog afscheid geno men als voorzitter van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond. UIT EEN onderzoek van het Ham- burgse weekblad „Der Spiegel" is gebleken, dat 48 pet. van de onder vraagde Westduitsers het „overdre ven" vindt, dat bondskanselier Brandt bij zijn recente bezoek aan Warschau knielde voor het monu ment in de voormalige joodse wijk. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gisteren heeft mr. F. Schlingemann voor het eerst als gedeputeerde zijn portie van de provinciale begroting verdedigd door op vaak humoristische maar in elk geval steeds slagvaardige wijze de statenleden van repliek te dienen. Hij liet een enorm aantal onderwee pen de revue passeren. Wij laten er enkele volgen: Gewestvorming: Op 13 januari za) er een eerste, gesprek plaatsvinden tussen de provinciale besturen en staatssecretaris Van Veen (Binnen landse Zaken) waarbij men een eer ste stap hoopt te zetten in de richting van een structuurschets. Na een jaai kan dit ontwerp als praatstuk in de openbaarheid worden gebracht. Ove rigens vond de heer Schlingemann dat men in Zeeland op het gebied van de gemeentelijke schaalvergro ting bepaald niet stil had gezeten. Hij waarschuwde voorts voor een te grote haast bij diep ingrijpende ver anderingen op bestuurlijk gebied. „Het gaat in al deze gevallen om mensen! Theoretiseren is gemakke lijk maar een duidelijk standpunt over gewestvorming is voorlopig in Nederland nog nergens te vinden". Watervervuiling: G.S. staan op het standpunt dat de Zeeuwse water schappen niet alleen wat betreft de kwantiteit van het oppervlaktewatei maar ook wat betreft de kwaliteit er van, derhalve de zuivering van af valwater, de eerste verantwoordelij ke instantie zal zijn. De Westerschelde is overigens een rijkswater. Mr. Schlingemann vrees de dat op bepaalde, geconcentreerde, lozingspunten zoals bij Waarde waar Brabant zijn afvalwater gaat spuien, plaatselijk stank, rottingsprocessen en vissterfte zullen optreden. Dat geldt zelfs bij lozing van gezuiverd afvalwater in grote hoeveelheden. De zuivering geschiedt slechts voor tach tig a negentig procent en er blijven in het inmiddels gezuiverde water nog agressieve stoffen over. Veer Zijpe: Als de Volkerakdarn ook voor' het vrachtverkeer wordt opengesteld zal 'het veer Zjjpe-Anna Jaeoba, dat door de R.T.M. wordt ge ëxploiteerd, nauwelijks meer te red den zijn, tenzij de overheid bij springt. Zeeland hoopt dat er geen beroep op de provinciale schatkist gedaan zal worden. Voorlichting: Onderzocht wordt of van het bureau voorlichting der provincie een stafafdeling gemaakt kan worden onder directe verant woordelijkheid van G.S Visserij: Nog steeds is er geen besluit gevallen over de plaats waai de Zeeuwse visserij moet worden geconcentreerd, Breskens of Vlissin- gen. Reimerswaal: Er zijn contacten met het provinciaal bestuur van Bra bant dat eveneens heeft aanvaard dat de verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland consequenties kan hebben voor de eventuele aanleg van een scheepvaartkanaal bij Waar de dat Reimerswaal in verbinding met de. Westerschelde zou moeten brengen. Ook Brabant kijkt nu uit naar andere mogelijkheden voor zeehavenontwikkeling, eventueel in connectie met het Reimerswaaiplan". Aldus gedeputeerde Schlingemann. Streekplannen: Voor Midden Zee land zal in de eerste helft van 1971 een structuurschets gereed zijn. Het streekplan oost-Zeeuwsch Vlaande ren zai zoals ook op Schouwen Duiveland is gebeurd door middel van hoorzittingen op vijf plaatsen aan de inspraak van de bevolking worden onderworpen. Veerdiensten: Het veer Hoede- kenskerke-Terneuzen heeft geen toe komst meer. Zo gaf mr. Schlinge mann te kennen. Bekeken wordt of er een voetgangers- en wielrijders- veer kan worden ingezet op een tra ject tussen Terneuzen en Oostdijk. Als de extra „fuik" in de Kruining- se Veerhaven gereed is (eind 1972) zal zo kreeg drs. Lockefeer (KVP) van de gedeputeerde te horen in een halfuurdienst met dubbeldekkers kunnen weiden ge«cu-un. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik vrees dat de plannen voor een toeristisch zwembad in Breskens van de baan zijn". Dit concludeerde gedepu teerde A. van Geesbergen gisteren in zijn antwoord op talrijke vragen over het toerisme, recreatie en cul tuur, die hem tijdens de begrotings- «zitting van de Zeeuwse Staten waren gesteld. Het college van G.S. - aldus de heer van Geesbergen - heeft het zwem- badplam van Breskens voor subsi diëring door het rijk voorgedragen, maar omdat het antwoord uitblijft en omdat er allerwege op overheids uitgaven moet worden bezuinigd, rijst het vermoeden dat de noodzake lijke geldinjectie uit de schatkist uit zal bl'ijven. De heer Van Geesbergen antwoord de op sombere opmerkingen over de teruggang van het toeristisch bezoek dat het aantal overnachtingen in Zee land, vergeleken met het seizoen 1969 niet is gedaald. Overigens acht te hij uitbreiding van het toeris tisch voorzieningenpakket noodzake lijk. Over de plannen voor een gi-ote jachthaven in Breskens kon de heer Van Geesbergen nog weinig mede delen. Wél is er subsidie van Econo mische Zaken beschikbaar gesteld, waardoor steigerwerk e.d. zou kun nen worden aangebracht. Rijks waterstaat studeert echter intu.ssen nog op de vorm van de havenkom. Tot drs. Dusarduijn zei de heer Van Geesbergen dat de provinciale recreatieraad heeft besloten om nieu we recreatieplannen steeds te be kijken op de mogelijkheden die zij bieden voor gehandicapten. Voor op neming van een vertegenwoordiger van de Zeeuwse stichting voor reva lidatie in de recreatieraad voeldiï''Kjj niet veel. De raad moet niet een te log lichaam worden. (Van een onzer verslaggevers) GOES De eerste tocht uit de winterserie van de Zeeuwse wandel- sportbond Z.W.B. is ondanks het koude weer een bescheiden succes geweest Er kwamen 62 deelnemers aan de start. De volgende vijftien- kilometertocht heeft zaterdag 9 ja nuari plaat? n Domburg. Men start ian 'v u iur bij Wilheknina in de NuoidsUctat.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3