Werknemers in Kanaalzone doen mee met protestactie Drs. Roemers kreeg lawine bezwaren mondeling toegelicht CAFeS EN WINKELS NORMAAL OPEN HOORZITTING PéCHINEY Rijden zonder rijbewijs: vijftig gulden boete Onderzoek van grond schiet er bij in stad streek nnHHB Duivententoonstelling Bijeenkomst Oud-Terneuzen AUTO REED TEGEN LOSLOPENDE KOE Sas van Gent TINDER Bouw plat Tentoonstelling van Sasse fotokring Weinig weerklank STROPER IN AXEL BETRAPT WINKEL BEDIENDE Warenhuis v.d. Heyden Drie a uto's beschadigd bij botsing Treffers schoot beter dan Gulden Schot Teneur tijdens studie dag voor landbouwers: P.v.d.A.-Terneuzen koos leden voor gewestelijk bestuur TEE-SET 't Witte Huis Lichte schade bij botsing in Terliole hoogwater WOENSDAG 16 DECEMBER 197u (ADVERTENTIE) 1■'rii' n iSHAfc. - De bouwvakkers, werkzaam aan het doorstromingsproject aan de Bellamystraat poseerden voor een buiten bedrijf zijnde kraan. (Van onze correspondent) De d-uivenhoudersvereniging „Steeds Sneller" te IJzendijke hield in de zaal van hotel Meert een duivententoonstelling. Er werden 165 duiven ingezonden. De duiven werden gekeurd door de heren R. Dusarduyn en A. Merrelaere uit Groede. De uiitslag is: Oude doffers: 1 Putter en Zn. 2 L. de Jaeger, 3 J. van de Sande, 4 L. de Jaeger, 5 Joh. Claeys. Jarige doffers: 1 Putter en Zoon, 2 idem, 3 en 4 H. v. d. Bossche, 5 Em. van der Vlies. Jonge doffers: 1. R. Thomaes, 2. L. Claeys, 3 P. Neve, 4 Em. van der Vlies, 5 L. Claeys. Late doffers: 1 Putter en Zn, 2 J. van de Sande. Oude duivimnen: 1. M. Notschaele, 2. en 3. J. van de Sande, 4 Joh. de Smet, 5 J. Depréz. Jarige duivinnen: 1 J. Timmerman, 2 J. van de Sande, 3. M. Notschaele, 4. J. van de Sande. Jonge duivinnen: 1 J. van de Sande, 2 dezelfde, 3 P. Neve 4. A. du Pon, 5. Putter en Zn. Late duivinnen: 1 en 2 Putter en Zn. 3 en 4 G de Boevere. Kampioen doffers: Putter en Zn.; duivinnen: J. van de Sande. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De bijeenkomst van de oudheidkundige vereniging Oud-Terneuzen begon met een korte vergadering, waarin onder meer de aanschaf van een bandrecorder om dialecten op te nemen ter sprake kwam. Ook werd meegedeeld dat ir. Trimpe-Buirger medio februari een lezing over de Nehallen-niavondsten wil verzorgen. Deze lezing vindt plaats te Temeuzen voor de vereni ging „Oudheidkundige Kring de Vier Ambachten" en „Oud Terneu- zen" gezamenlijk. Van het 100-jarige erelid der ver eniging, de heer P. Kaijser, werden groeten aan de leden overgebracht Na de vergadering vertoonde me vrouw Bliek-But dia's over Japan, waarbij ze vertelde over aard en levensgewoonten van de Japanners. (Van onze correspondent) HENGSTDIJK Nabij de Hengst- dijksestraat brak een koe van de vee houder D. W. uit een schuur en liep de straat op. De personenauto, be stuurd door S. uit Kloosterzande, kon het dier niet meer ontwijken. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Biljartprijskamp Aan de jaar lijkse traditionele kalkoen biljart kamp in café De Oude Brug te Sas van Gent namen 36 spelers deel. De einduitslag was als volgt: 1 R. Clae- yssens uit Sas van Gent en L. Dal- linga uit Sluiskil. 2 L. van Acker uit Evergem (B), en R. de Letter uit Koewacht, 3 A. Laqijse uit Zelzate (B), en B. Saye uit Moerbeke (B), 4 Verschorre uit Bouchaute (B) en Versluis uit Verdnok (B), 5 Bogaert uit Sas van Gent en Pieret uit Wachtebeke (B). Dc hoogste serie werd gemaakt door R. Claeyssens, 40 caramboles. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Ongeveer 1600 bezwaarschriften heeft de gemeente Vlissingen ontvangen tegen de aan vragen voor de ontwerp-hinderwet vergunning van Péchiney. Daarop volgde dinsdagavond de hoorzitting, uitgeschreven door de gemeente Vlissingen. Hier kon het verschil van mening, dat volgens drs. D. Roemers heerst tussen de bewoners van Vlis singen, Borsele en de rest van de wereld, nog eens duidelijk naar vo ren worden gebracht. Vooraan in de rij bezwaarden stond de voorzitster vain de Vereni ging Milieuhygiëne, mevrouw T. Kannegieter; zij dankte het gemeen tebestuur voor de aangepaste aan vangstijd, nL vijf uur, van deze hoor zitting. Dat nam niet weg dat zij zich kritisch opstelde tegen het gevoerde beleid ten aanzien van Péchiney. De aanvrage van een hinderwetvergun ning voor Péchiney moet niet ont vankelijk worden verklaard, vooral omdat uit recentelijk verkregen ge gevens is gebleken, dat de uitstoot van koolmonoxyde zelfs zestien kilo gram meer per uur zal bedragen dan aanvankelijk was meegedeeld. Bovendien vond zij het vreemd, dat de uitstoot van afvalstoffen door de 25 miljoen m3 te gebruiken aard gas niet worden gemeld. De schade die volgens het rapport werkgroep Péchiney aan de landbouw zal wor den toegebracht door deze vestiging, die geldt niet de particulieren die groenten voor eigen gebruik telen. Consumptie van deze artikelen zou zelfs schadelijk kunnen zijn voor de bevolking. Aldus dit rapport. Mevrouw Kannegieter achtte het wenselijk dat de hinderwet gekop peld wordt aan een sluitende schade regeling voor particulieren en deze schade-uitkeringen kunnen aardig oplopen, vertelde zij. Een alumini- umbedrijf in Amerika heeft momen teel schaderegelingen in behandeling ter waarde van vijfentwintig miljoen dollar. Mevrouw Kannegieter vond di 275.000 ton afvalstoffen die dit be drijf jaarlijks uitstort, een moeilijk te verteren zaak, want waar blijft dat. Kan aan de vergunning niet te vens de eis verbonden worden dat deze stoffen worden gezuiverd, zodat ze weer dienst kunnen doen voor het bedrijf. Kan hier niet het ALCOA- procédé worden toegepast, waardoor het mogelijk is de uitstoot van fluor lot een kwart te verminderen? De Vereniging Milieuhygiëne zou tevens graag zien dat de hinderwet vergunning slechts voor twee jaar zou worden afgegeven, zodat nadien altijd nog maatregelen kunnen wor den getroffen als de hinder uit de hand dreigt te lopen. De heer A. de Tager (gemeenteraadslid van Borse- e) sprak namens zeshonderd veront- nste inwoners van Nieuwdorp. De geluidshinder en de uitstoot van koolmonoxyde, populair ook wel ko lendamp genoemd, is niet voldoende (Van onze verslaggevers) TERNEUZEN Aan de op roep van de drie vakcentrales om dinsdag van elf tot twaalf uur het werk neer te leggen is in de grote bedrijven van de Kanaalzone over het algemeen gevolg gegeven. Daar staat te genover dat de busdiensten zowel van ZVTM als SBM nor maal zijn uitgevoerd. Tevens werd in de horecasector en in de grootwinkelbedrijven nor maal gewerkt, terwijl ook de huisvrouwen als op alle ande re dagen haar inkopen deden. Bij Dow Chemical hebben de ge hele technische dienst en het perso neel van de dagdienst in de plastic- fabriek gestaakt. Het produktieper- soneel mocht aan de staking niet meedoen. Wel heeft het met de actie van de stakers gesympathiseerd. Een van de markantste voorbeel den van de solidariteitsactie deed zich voor bij de glasfabriek in Sas van Gent. De directie had het perso neel gevraagd om elf uur in de kantine te komen. De directie wilde haar visie geven op de ontstane situatie, omdat zij de voorlichting van de vakbonden te eenzijdig acht te. Vele werknemers van de glasfa briek weigerden deze lezing bij te wonen en kregen toen te horen zich gedurende het bewuste uur buiten de fabrieksterreinen op te houden. geregeld. Ook de schaderegeling voor diverse bevolkingsgroepen zou niet voldoende bekeken zijn. De heer J. Bannink (gemeente raadslid van Vlissingen) vroeg zich af of door de jongste herberekenin gen van de fluoride-uitstotingen - het niet noodzakelijk was ook de geva renzones A, B en C opnieuw te her zien. Dr. Geldof, uit Heinkenszand, laak te het beleid in deze omdat door de vestiging van dit bedrijf door schade aan tuinen ook een stuk derving van levensgeluk zal plaatsvinden. Enkele andere verontruste burgers legden hun bezwaren aan het college voor. Een Arnemuider gemeente raadslid wilde voor zijn gemeente zelfs een aparte regeling treffen voor de kleine grondbezitters. Het Zeeuws aluminiumcomité over handigde een pak documentatiemate riaal tegen de vestiging van Péchiney aan burgemeester Roemers. Deze kreeg zelfs het „Zeeuws ganzenbord" DRS. ROEMERS van Sofie Goedman aangeboden. Zes sprekers van deze groep belichtten ieder een aspect van deze zaak. Zij vonden gretig gehoor bij het grote aantal aanwezigen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De Sasse fotokring heeft in het cultureel een trum De Speye in Sas va Gent een fototentoonstelling gehouden, waar voor elf van de 32 leden 109 foto's hadden ingezonden. De eerste prijs werd gewonnen' door de heer M. Aertsen, de tweede prijs was voor de heer Van Uytenhoeven. In Terneuzen zelf manifesteerde de actie zich het duidelijkst bij de bouwbedrijven. De werknemers van het grootste bouwbedrijf van Zeeuwsch-Vlaanderen, n.v. gebr. V. d Poel, legden op de diverse in uitvoering zijnde projecten het werk neer. Zo stond de bouw van het bejaardentehuis nabij de^■watertoren, de bouw van luxe flats aan de Scheldedijk en de bouw van 156 eengezinswoningen (doorstromings project) aan de Bellamystraat stil. Anders lag de situatie bij de bouw van het nieuwe stadhuis. De merendeels Belgische werknemers hervatten na de koffiepauze van elf uur normaal het werk. Slechts vier bouwvakkers weigerden aan het werk te gaan. De Nederlandse Stikstofmaat- schappij in Sluiskil kreeg een de- monstratiegolf van kade- en tech nisch personeel te verwerken. De collega's van de naast de NSM gele gen cokesfabriek sloten zich daarbij aan. Bij de Zuid-Chemie in Sas van Gent betuigden de werknemers eveneens hun solidariteit. Weinig weerklank ondervond de oproep bij de Philipsvestiging in Terneuzen, waar veel meisjes wer ken. Twaalf tot vijftien werknemers gingen om-elf uur naar de kantine. Daarentegen lag het werk, aldus een vakbondsbestuurder, bij de Terneu- zense havens plat. Bij de kleinere bedrijven in de Kanaalzone en West-Zeeuwsch- Vlaanderen (er zijn geen grote be drijven aanwezig) werd normaal ge werkt. In de sociale werkplaats te Hulst werd het werk eveneens een uur neergelegd. De actie is voor de werknemers van deze werkplaats actueel: ze verdienen gemiddeld en kele tientjes minder dan de mensen in andere bedrijfstakken. Niet gestaakt werd bij Clitex in Clinge, Mi-Lock in Hulst, Linex in Koewacht, Morris in Hulst en bij de afdeling Axel (district Zeeuwsch- Vlaanderen) van de PZEM. Omdat men bij Dow Chemical be vreesd was voor al te enthousiaste solidariteitsbetuigingen, heeft men zoals een woordvoerder van dit be drijf het uitdrukte, „verhoogde waakzaamheid toegepast bij de vita le onderdelen van het bedrijf". Bij bepaalde onderdelen werd van 11 tot 12 uur (het protestuur) een man geposteerd. Het ging, aldus de direc tie van DOW, over een normale procedure die wordt toegepast als stakingsdreiging aanwezig is. De produktie is, aldus de woordvoerder, normaal doorgegaan. (Van onze correspondent) AXEL In de nacht van maandag op dinsdag is de stroper R. van E. uit Aardenburg in de omgeving van het opgespoten terrein, de zogenaamde „Vlakte" in Axel, door de politie op heterdaad betrapt. Van E. had een goede stropersuit rusting bij zich, waaronder een voor dit doel speciaal uitgeruste buks met een kijker en een lichtbak met zwa re batterijen. Daarnaast was de man in het bezit van een soort huisbel. Alle attributen zijn door de politie in beslag genomen, alsmede drie pa trijzen. Tegen Van E. is proces-ver baal opgemaakt. Voor direct gevraagd (mnl. of vrl.) voor onze afdeling VLEESWAREN (vlees - kaas) Geroutineerde kracht of iemand die kan worden opgeleid door een vaksla ger. Bierkaaistraat Hulst (Van onze correspondent) AXEL Op de Nieuwendijk te Axel liepen drie auto's grote scha de op, toen de Belgische mevrouw M. de B. uit Lokeren in een bocht slipte met haar auto en daardoor een aanrijding met een auto uit te genovergestelde richting, bestuurd door M. J uit Terneuzen, niet kon vermijden. Een achterop komende auto. bestuurd door R. S uit Gent kon de beide auto's, niet ontwijken. De wagen van A werd geheel ver nield, de beide andere auto's zwaar beschadigd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN „Dus als ik vijf dagen ga zitten is het ook betaald?". Aldus de 20-jarige J. H. uit Terneu zen voor het kantongerecht te Ter neuzen, toen de kantonrechter mr. C J M var Hees hem een boete van vijftig gulden subsidiair vijf dagen oplegde. Op 29 augustus bestuurde J. H. op de Zandstraat een personenauto, zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. H. gaf het tenlaste- gelegde toe, maar zei in de overtui ging te verkeren dat hij mocht rij den als er iemand met een rijbewijs naast hem zat. Dit bl-eek niet het geval te zijn. De Belg R. M. de Cl. werd verte- woovdigdt door mr. H. A. R. de Mul. Op 14 j-uli wist hij op de rijksweg 60 te Hulst op het nipper tje «er aanrijding met een tegenlig ger te voorkomen door snel uit te wijken. Daarbij botste hij tegen de bermrand, waardoor een schade van rond 700 gulden ontstond. De Cl. had onder het rijden te veel op (Van onze correspondent) AXEL Voor de competitie van het Zeeuwsch-Vlaams schuttersvér- bond kwamen „de Treffers" uit Oost burg en „Het Gulden Schot" uit Axel tegen elkaar uit. „De treffers" deden hun naam eer aan en wonnen deze werstrijd met elf punten verschil, zodat ze nu ongeslagen aan de lei ding van de ranglijst staan. Voor de uitslag van de wedstrijd tellen de vijf beste schutters van el ke vereniging: De Treffers: 1 G. de Groote 173 punten; 2 R. Ben jami-ns 172; 3 P. Dees 171; 4 W. de Schrijver 170; 5 J. Flem 169. Totaal: 855 punten. Het gulden schot: 1 T. Willemsen 174 punten; 2 J Provo 172; 3 M. de Kraker 167; 4 J. Sol 167; 5 R. Lester- huis 164. Totaal 844 punten. verkeersborden gelet, waardoor hij te laat een tegenligger bemerkte. De officier van justitie mr. C. Keyzer sprak in zijn requisitoir van een overtreding die nogal vaak voor komt Hij vorderde een boete van 100 gulden. De kantonrechter maak te er 75 gulden van. Te snel rijden kost nog steeds geld. Dat bemerkte de Belg P. van H., die op 30 oktober in de bebouw de kom van Zaamslag meer dan 75 km per uur had gereden. De ver dachte, die regelmatig op de weg Antwerpen-Knokke rijdt, en daarbij veel bebouwde kommen passeert, zei niet te begrijpen dat de overtre ding bewezen kon worden. De snel heidsmeters echter hadden het feit vastgelegd. Mr. Van Hees vonniste met 50 gulden boete. Om een botsing te voorkomen moest ip 15 augustus een politieauto op het kruispunt JulianastraatWil- helminastraat uitwijken naar links. De kruising was niet vrijgehouden door bromfietser D. J. uit Axel, die de bocht te ruim had genomen. De officier vorderde 30 gulden boete, waarbij de kantonrechter zich aan sloot. Serviceverlening aan de schippers in de Terneuzense haven kostte T. V. uit Hoedekenskerke, die een rij dende buswinkel exploiteert 40 gul den. Tegen hem was proces verbaal opgemaakt omdat hij flessen sterke drank aan klan ten had geleverd, ofschoon hij daarvoor niet de vereiste papieren bezat. Toen het proces-verbaal werd opgemaakt nam de politie tevens 18 flessen sterke drank in beslag. De officier van justitie willigde het verzoek van V. om teruggave van de inbeslaggenomen flessen in, mits hij ze aan zijn leveranciers zou terugge ven. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het blijkt dat het grondmonsteronderzoek bij' de bietenteelt in de laatste vier jaar sterk is teruggelopen" Aldus ir. M. Heuver, landbouwconsulent voor planteziekten tijdens de twaalfde Zeeuwsch-Vlaamse studiedag, onder auspiciën van het consulentschap voor de akkerbouw en de rundvee houderij. Ir Heuver betreurde het dat het grondonderzoek -terugloopt, omdat in Zeeuwsch-Vlaanderen nogal veel koolzaad wordt verbouwd, hetgeen de aaltjesvorming in de bieten in de hand werkt. Over de chemische bestrijdings middelen merkte ir. Heuver op, dat proefondervindelijk is vastgesteld, dat de micro-organismen in de grond daarvan geen schade ondervinden Wel kunnen b.v. resten van een hardnekkig middel in de grond blij ven zitten en nieuwe gewassen ver giftigen. Waakzaamheid is en blijft geboden, aldus ir. Heuver. Ir. C. van Wallenburg van de stich ting voor bodemkartering merkte op dat de ontwatering in eer, tal van polders in Zeeuwsch-Vlaanderen niet al te best is. De grond wordt daar door slecht, verliest zuurstof en ver slempt. Hij pleitte voor een goede drainage. „Het is noodzaak dat de eerste uit te voeren werkzaamheid na de op brengst, de grondbewerking, goed wordt uitgevoerd". Dit zei prof. ir. H Kuipers, hoogleraar aan de landbouw hogeschool in Wageningen. Vooral bij de gewassen, zoals aardappelen en bieten speelt de grondbewerking een belangrijke rol (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Partij van de Arbeid-afdeling Terneuzen moest dinsdagavond genoegen nemen met de opkomst van drie leden tij dens een bijeenkomst, waarbij be stuursleden voor het gewestelijk be stuur van de partij moesten worden gekozen. De heer A, P. Schouwenaar uit We- meldinge werd als voorzitter kandi daat gesteld. De huidige secretaris de heer P. A. Roels uit Sint-Maartens dijk kreeg opnieuw van de Terneu zense afdeling het vertrouwen en als speciaal lijd van het dagelijks bestuur stelde Terneuzen mevrouw L. A. Ivens-v. d. Wiel uit Cadzand kandi daat. Verdere kandidaten uit Zeeuwsch- Vlaanderen zijn A. J. Rekveld, voor zitter afdeling Terneuzen, mevrouw E. Stompff-Magrijn en de heer A. van Beest uit Oostburg. De bestuursver kiezingen vinden plaats op 16 januari in Goes. (ADVERTENTIE) Zaterdag 19 december optreden van CAFé - DANCING KLOOSTERZANDE (Van onze correspondent) TERHOLE Op de kruising Ha- vendijk-Hulsterweg, nabij Terhole, wilde een volkswagenbusje met on verlichte aanhanger, bestuurd door De M. uit Hulst, links afslaan, op het moment dateen personenauto, bestuurd door A. V. uit Hulst aan het inhalen was. Beide wagens scho ven bij de botsing de berm in. De schade aan de auto's viel mee; per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Morgén, donderdag 17 december. Bergen op Zoom: 6.29 en 18.51. Hansweert. 5.46 en 18.11. Terneuzen: 5.05 en 17.32. Vlissingen: 4.39 en 17.00. Wemeldinge: 6.19 en 18.41. tv

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2