steeds meer en protest" Wist u het nog Mijnheer de Rotterdammer dat u zes eigen deuren naar de wereld heeft? Werk onder breking nit protest „Ons land: lawaai, vuil Plein definitief op naam van De Gaulle NEDERLANDERS KIJKEN 10 JAAR VOORUIT Drie kinderen dood na innemen van geneesmiddel Irl Luchthaven Zestienhoven vriendelijk efficiënt binnenland buitenland (En U mijnheer de Hagenaaimijnheer uit Vlaardingen, uit Schiedam, uit Delft,uit het westen van Brabant?) Op de Luchthaven Rotterdam (Zestienhoven), fff Uw eigen deuren naar de wereld. Om U vrij en internationaal te bewegen. Toch zinloos om het ergens anders te zoeken als het pal bij huis zo makkelijk kan?iff Makkelijk aan komen rijden. Makkelijk Uw auto kwijt. Makkelijk inchecken in het nieuwe stationsgebouw (met tax-free shop). Zonder tijdverlieszonder omwegen op Uw gemakde wereld tegemoet, iff Dat kan allemaal opZestienhoven. Want deze luchthaven mag nog zo regionaal zijn, in haar moge lijkheden is ze internationaler dan U denkt. ta Ontdek het zelf. Vanaf Zestienhoven vliegt U rechtstreeks naar Zürich. Recht streeks naar Manchester. Naar Londen. Door de makkelijke internationale doorverbindingen in Zürich en Londen naar elke bestemming in de wereld. ia Met moderne vliegtuigen van befaamde maatschappijen: BAF, BUA, Channel Airways, KLM, Swissair bijvoorbeeld. Een onmisbare luchthaven voor een stad als Rotterdam. Onmisbaar voor U. Omdat U van makkelijk vliegen houdt. Daarom Luchthaven Zestienhoven. Pal naast de deur. ia Protesten Gelijke betaling A WOENSDAG 16 DECEMBER 1970 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De voorstanders van de naamsverandering: van de Place de I'Etoile in Place Charles de Gaulle, hebben het gewonnen. Met 44 tegen 41 stemmen en 1 onthouding heeft de Parijse ge meenteraad besloten niet meer terug te komen op de 13 novem ber genomen beslissing en geen nieuw debat te beginnen. Tevoren had de familie De Gaul'le laten weten, dat zij zich het recht zou voorbehouden, het herdopen van een andere straat of van een ander plein dan de Etoile, niet te aanvaarden. Bo vendien was van de familie een brief ontvangen door de voorzit ter van de gemeenteraad, waarin gezegd werd, dat het debat van vrijdag de familie zeer gescho- queerd had en dat het ongedaan maken van de reeds genomen beslissing een belediging zou zijn voor de nagedachtenis van de ge neraal. En tenslotte had Pompi dou als president v.an de repu bliek aan de voorzitter van de raad de wens uitgesproken, dart de gemeenteraad niet meer zou terugkomen op de eenmaal geno men beslissing. Dinsdag is derhalve de Etoile omgedoopt in Place Charles de Gaulle, zonder ceremonie en al leen met hert spelen van de Mar seillaise. De familie De Gaulle had aangekondigd bij deze korte plechtigheid niet aanwezig te zul len zijn. De naamsverandering is derhalve definitief geworden. Maar bij de beslissing van de gemeenteraad hield de linkse op positie zich afzijdig, omdat men daar van mening was, dart het al of niet herdopen van de Etoile, geen politiek probleem was. Maar bij de gemeenteraadsverkiezingen van maart aanstaande, zal men er nog wel meer van horen. De Parijzenaars zullen nog vele ja ren blijven praten over de Etoile. De Naam Place Charles de Gaul le zal nog moeten inburgeren. (ADVERTENTIE) PARAMARIBO (ANP) In Lely- dorp, Suriname, is een derde kind overleden als gevolg van een te gro te dosis oleum chenapodium, dat vo rige week zaterdag als wormbestrij dingsmiddel aan dertien kinderen werd toegediend. Het slachtoffertje is een zesjarig meisje. Twee jongetjes van drie jaar zijn, nadat zij het middel hadden ingeno men, al overleden. De noodlottige vergissing werd ge. maakt toen een assistent van de arts van Lelydorp zelfstandig het tegen woordig niet vaak meer gebruikte middel tegen anchylostoom toediende aan kinderen, die aan een wormin fectie leden. De verpleger, die een half jaar geleden als assistent bij de arts in dienst kwam en sindsdien routinewerkzaamheden verrichtte, is spoorloos verdwenen. Van een der kinderen is de toe stand nog kritiek en van een tweede zorgwekkend. De overigen zijn bui ten gevaar. NA DE pauselijke eregardes wordt nu ook, per 20 januari 1971, de pau selijke gendarmerie opgeheven. Stakers (vooral bouwvakkers) op het Binnenhof in Den Haag. Meer dan honderd van hen gingen het gebouw van de Tweede Kamer binnen, waar zich discussies ontsponnen met o.a. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl. Een beeld van de Amsterdamse haven gisteren tussen 11 en 12 uur. AMSTERDAM (ANP) „Verdergaande verontreiniging van het milieu, dat nu reeds als ongezond wordt ervaren, vervuilde water wegen en stranden, vieze lucht, ondragelijk lawaai en constante ver keersopstoppingen op de wegen". Dat verwacht de Nederlander voor de komende tien jaar volgens een der conclusies in het rapport „De toekomst op zicht", een wetenschappelijk onderzoek naar de verwach tingen van de Nederlander voor de periode 1970 -1980. Dit onderzoek onder ruim 3000 Nederlanders van 15 tot 49 jaar werd ver richt door de N.V. v/h Nederlandse Stichting voor Statistiek (NSS), in op dracht der n.v. Uitgeversmaatschappij Bonaventura ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van Elseviers weekblad. Het opinie-onderzoek beoogde een representatieve steekproef onder het jongere deel van het Nederlandse volk om de meningen te verkrijgen over de te verwachten kwaliteit van het leven in Nederland, anno 1980. Het globale beeld dat naar voren komt is, enerzijds een algemene verwachting, dat de verhogingen van de materiële levensstandaard zich zal voortzetten en anderzijds tegelijkertijd vele ontwikkelin gen die beschreven kunnen worden als een verslechtering van het socia le en psychologische welzijn van de samenleving, aldus het rapport. De verdere belangrijkste verwach tingen zijn: een sterk groeiende be volking, die een zware druk legt op een zeer beperkt beschikbaar land oppervlak en die de woningnood tot een permanent verschijnsel maakt. Nog meer politieke ver vreemding; er is nu'reeds een wijd verbreid gevoel, dat de gewone man geen werkelijke invloed heeft bij het tot stand komen van de beslis singen via de traditionele kanalen van de partijpolitiek. Een volk dat grote betekenis toe kent aan democratische waarden kan dit nauwelijks met gelijkmoe digheid aanvaarden, aldus de NSS in haar conclusies. De Nederlanders zien steeds dui delijker een uitholling van de talrijke sociale deugden, zoals verdraag zaamheid, gematigdheid, een gevoel van nationale saamhorigheid, die thans duidelijke kenmerken van het Nederlandse leven en van de Neder landse kijk op de dingen zijn. Men ziet ook een grotere bereid heid om agressie en geweld te ge bruiken, zowel in de gedragingen van alledag als bij het zoeken naar oplossingen voor maatschappelijke problemen en conflicten. Verder een Verzwakking van de structuur van het traditionele gezinsleven met ge makkelijker echtscheiding, wettelijk toegestane abortus, meer vrouwen en moeders, die buitenshuis werken, wellicht meer leven in „communes" en een duidelijke generatiekloof in morele waarden tussen jongeren en him ouders. Tenslotte verwacht men ook een toename van het aantal geesteszieken. Men meent vrijwel algemeen, dat er een toeneming .zal Zijn in protest bewegingen en demonstraties. Voorts is er een vrijwel algemene overtuiging dat in de komende tien jaren de gemiddelde Nederlander veel meer vrije tijd zal hebben en bijna tweederde gelooft, dat in 1980 de gemiddelde levensstandaard veel hoger zal zijn dan nu. Dit tweevou dig optimisme is steeds hoog in alle bevolkingsgroepen. Bij de prioriteit van wensen der bevolking staan duidelijk boven aan: gelijkmatige spreiding van de welvaart over de bevolking. Meer kinderen uit lagere milieus aan de universiteiten. Meer hulp voor ontwikkelingsgebieden. Even duidelijk zijn de mogelijke ontwikkelingen die de laagste prio riteit hebben: televisie in de namid dag. Meer invloed van de regering op de samenleving. Meer machtscon centratie bij de grote bedrijven. Sterke bevolkingstoeneming. Drie veranderingen worden zeer gewenst: gelijke betaling voor man nen en vrouwen voor gelijk werk, gelijke werkmogelijkheden voor bei den en algemeen gebruik van me dische transplantaties voor vervan ging van zieke organen. A. Bakker, zei gisteren op een persconferentie, dait bijna drie op iedere vier ondervraagden het eens zijn met de uitspraak dat „over het algemeen de veranderingen in de laatste 10 jaar veranderingen ten goe de zijn geweest". Het zou echter zijns inziens onjuist zijn deze cijfers te in terpreteren als een teken van mas sale tevredenheid met de zaken zoals ze nu zijn. De laatste 10 jaar mogen een aanzienlijke vooruitgang te zien hebben gegeven, de antwoorden op sommige overige uitspraken tonen duidelijk aan, dat velen vinden dat ouders tegenwoordig niet streng ge noeg zijn voor hun kinderen (41 pro cent), dat te veel mensen tranquilli zers en slaappillen nemen (64 pet.) en dat jonge mensen niet meer ge ïnteresseerd zijn in het verschil tus sen goed en kwaad (44 pet.). Tijdens de proteststaking van een uur gistermorgen hebben stakers en publiek in enkele grote steden het openbaar vervoer, trams en stadsbus sen, hier en daar verhinderd door te rijden. Hierboven de Ruysstraat in het centrum van Amsterdam, waar een kleine „barricade" trams de door gang beletten. Hiernaast het plein voor het Centraal Station in Rotter dam, waar het (stakend) publiek o.a. ook trams tegenhied, waardoor spoe dig lange files ontstonden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11