Utrechtse commune actief in politiek Uitkeringen sociale voorzieningen in '69 bijna miljard hoger GROOT BRITTANNIË WEER VOLOP IN HET LICHT Verdachte van Groningse moord ontkent wurging „WINST VOOR EVANGELISCH GROEPSLEVEN I I W Stiptheidsactie afgebroken Huidige maatschappij staat rijk Gods in de weg insêi&vÉ I V eldmaarschalk Slim overleden „SLACHTOFFER LEEFDE NOG NA GEVECHT" binnenland buitenland Veranderd Verpleegster Rentekaart Beter beleggen door betere informatie. Beleggen in grond.^^ Hoe en mar? Geen jacht vanuit auto's in Schoorl Meningsverschil Geen algeheel verbod van kwikhoudende bestrijdingsmiddelen papier uw pen Stap achteruit Vrachtwagen drieling Achtergelaten DINSDAG 15 DECEMBER 1970 59 De Fransiscaanse commune in het Utrechtse Overvecht, die twee jaar geleden werd opge richt, bestaat uit vier Kapucijner paters, één broeder en twee zus ters Fransiscanessen. Ze bewo nen twee, op enige afstand van elkaar gelegen vier-kamerflats in Ovérvecht. In één van de flats is de huiskamer met een ge meenschappelijke ruimte waar de maaltijden worden gebruikt, waar iedere woensdag de eucha ristie wordt gevierd, waar wordt gepraat, waar ze tv-kjjken, gas ten ontvangen en feest vieren. In deze flat hebben verder de beide vrouwelijke leden van de kommune hun kamer, evenals nog een mannelijk lid van de commu ne. De overigen hebben hun kamer in de andere flat. Ieder lid van de kommune, die de laatste tijd nogal in het nieuws is komen te staan, vooral door het toetreden van de twee Fransiscanessen, heeft zijn taak buitenshuis, aan de studie of aan de kombinatie van die twee. Niemand staat „ten dienste van de groep', in die zin dat aan één persoon de verzorging van de huis houding is opgedragen. Iedereen doet wat. Hiervoor zijn slechts en kele afspraken gemaakt. Het is normaal dat er spontaan wordt in gesprongen. „Het bezit van allen is gemeen schappelijk. De leden weten de weg op eikaars kamers. De groep is politiek zeer geënga geerd. De leden nemen actief deel aan allerlei acties om het lot van de „onderliggende groep" te verbe teren. Frans Vocking, afgestudeerd the oloog en priester is PPR-voorzitter in Utrecht, zit in de commissie krotopruiming, is kaderlid van het NVV, vicaris-provinciaal van de kapucijnen en vervult tal van an dere functies in het gemeenschaps leven. Zijn baan: ongeschoold ar beider bij de Utrechtse Banden Onderneming. Gerrit Wülems werkt als con cierge en jeugdleider in een wijk centrum, leidt enkele gespreks groepen in de parochie en in het kerkkoor. Hij is lid van de PPR. Piet van Asseldonk (25) is stu dent rechten, nadat hij drie jaar theologie studeerde. Is redactie-lid van het linkse studentenblad Troof, medewerker van het Belgi sche blad Spectator, correspondent van het KNP. Hij is lid van de PSP, doet mee aan acties van Dolle Mina en is lid van de actie groep Rechten. Paul Pahlplatz (23) is de jong ste. Hij studeert medicijnen na een drie-jarige theologie-studie. Even als Piet heeft hij een half jaar in een Kapucijner klooster geleefd. Hij is lid van actiegroep die de rol van de arts in deze maatschappij kritisch ziet en actief deelnemer aan diverse werken actiegroepen. Jan Scheffers is 34. Hij stu deert sociologie, na een voltooide priesteropleiding. De studie socio logie, in Amsterdam, is nagenoeg voltooid. Verder is hij directeur van het landelijk bureau van het bedrijfsapostolaat Nederland en is lid van de PPR. Ook Mariëtte Becker is PPR-lid. Ze is verder lerares aan een school voor lager en middelbaar beroepsonderwijs in Utrecht en zit in een kritische werkgroep die meer democratie op de school wil brengen. Verder stu- deert ze pedagogiek (m.o.) in Am sterdam. Martine Buitink tenslotte is ver pleegster en studeert aan een soci ale academie. Verder is ze mentrix van twee gespreksgroepen voor meisjes van ongeveer achttien jaar. „Het systeem van onze huidige maatschappij", aldus Frans „staat in belangrijke mate het rijk Gods in de weg. We vinden niet dat we de wereld kunnen verbeteren door te volstaan met allerlei individuele mensen te helpen of te troosten. Daarin zien we een aanpassing van onszelf aan het systeem van onze maatschappij. Dat is de rede waar om ons leven zich afspeelt in de deelname aan acties in de politiek, Binnen de commune zijn de ide alen, die de groep nastreeft, voor een groot deel al bereikt. Er is absolute gelijkheid. Sinds Martine en Mariëtte er bij gekomen zijn dragen ze ook naar buiten de ge lijkheid tussen man en vrouw uit. Paul: „Het idee om de commune gemengd te maken is ontstaan op één van de regelmatige bijeenkom sten van jongere religieuzen. Tij dens die gesprekken kwamen we tot de conclusie dat beide groepen eigenlijk hetzelfde nastreefden. Maar je doet het alleen exclusief 59 die gericht zijn op de structurele veranderingen in onze samenle ving, vooral daar waar het gaat om de lotsverbetering van die mensen en groepen „die onder liggen", de melaatsen van onze samenleving. Hierbij schuwen we de publiciteit niet. Het is de beste weg om de publieke opinie te mobiliseren. Misschien is het wel de enige ef fectieve kracht tegen eenzijdige politieke en economische machts concentraties. We zijn er ons van bewust dat we ons beperken tot slechts enkele aspecten van het „volle evangelie". Vanuit onze menselijke beperkt heid moeten we kiezen voor een paar hoofdlijnen. Y) als mannen en exclusief als vrou wen. Allebei als groep hadden we de .ervaring dat we eenzijdig dreigden tè worden. Dat vonden we geen vanallen een gezonde ontwikkeling. Uit die hoek is ei genlijk het idee ontstaan om sa men te gaan wonen". Frans: „Het heeft ook voor de commune z'n voordelen voor het gezicht dat je naar buiten hebt. Bij ionge mensen is het zonder meer duidelijk: hier voelen ze zich thuis. Bovendien vinden we ook dat we nu, door naast elkaar sa men te leven, laten zien: we ne men de vrouw au sérieux, juist omdat in kerkelijke kringen 'de emancipatie van de vrouw nogal Er wordt niet alleen gegeten tij dens de gemeenschappelijke maal tijd. Er is ook tijd voor een ontspan- dend gesprek. wat te wénsen overlaat.We leven hier als gelijke mensen met de zelfde idealen. De toetreding van de Francisca nessen is met heel wat moeilijkhe den gepaard gegaan. Mariëtte: „Ja, vooral van Duitse zijde, waar het generale bestuur van onze orde zit. Het is ons van die zijde meerdere malen verboden om ons bij deze commune aan te sluiten. En nog steeds is het verbo den. In Nedrland is een deel van het béstuur het wel met ons eens". Frans: „Liever gezegd, ze laten het toe. Ze keuren het niet goed, ze keuren het niet af. Misschien wel de meest zinvolle houding die ze -kunnen aannemen. Lukt het niet, dan hou je er mee op. Lukt het wel, dan is het misschien wel winst voor het evangelisch groeps leven". Volgens de mannen van de com mune is het groepsleven duidelijk veranderd sinds Martine en Ma riëtte er bij zijn gekomen. Frans: „Er is hier een andere sfeer geko men in huis. Opeens komen er een hele hoop andere mensen over de vloer. Uit het onderwijs. Uit het sociale leven. We komen met pro blemen in aanraking, waar we an ders langs heen zouden leven. Hoe essentieel is de godsdienst voor deze commune? Paul: „Toen we twee jaar geleden begonnen was de groep toch wel veel meer godsdienstig gericht. Dat is er steeds meer afgegaan. Het accent is komen te liggen op het politiek en sociaal bezig zijn. De achter grond en motivatie waarom je het doet, dat zou je dan een stuk evangelie kunnen noemen. DEN HAAG (ANP) De uitkeringen van de sociale verzekerin gen (AOW, AWW, kinderbijslag e.d.) zijn in 1909 met bijna een mil jard gestegen ten opzichte van 1968. Dit blijkt uit het gecombineerde verslag van de Sociale Verzekeringsbank en de raden van arbeid. De ontvangen premies stegen van 6628 miljoen tot 7439 miljoen en de uitkeringen van 6511 miljoen tot 7410 miljoen. De AOW-premies beliepen 4601 miljoen 4109 miljoen) en de AOW-uit- keringen 4499 miljoen 3905 miljoen). ingevolge de AWW steeg van 147.000 tot 150.000. Het gemiddeld aantal ge rechtigden aan wie kinderbijslag werd verleend was over 1969 1.578.000 Van de toeneming van de uitke ringen komt het grootste deel voor rekening van de AOW-uitkeringen 594 miljben). Verder zijn de uit keringen ingevolge de kinderbijslag wetten vermeerderd met 181 mil joen en die ingevolge de AWW met 78 miljoen. De toenemingen zijn een gevolg van de verhogingen van de uitkeringsbedragen en de stijging van het aantal pensioenen en kinder bijslagen. De stijging van de premie ontvangsten werd voor het grootste deel veroorzaakt door de toeneming van 492 miljoen in de AOW-premie- ontvangsten. Voorts zijn de ontvan gen premies voor de kinderbijslag wetten toegenomen met 248 mil joen en die voor de AWW met 96 miljoen. De hogere ontvangsten zijn voornamelijk toe te schrijven aan de verhoging van de premiepercentages, de verhoging van het voor premie berekening in aanmerking komende bedrag en de verdere stijging van het inkomenspeil. Op 31 december 1969 bedroeg het aantal AOW-pensioenen 1.035.000 (1.006.000), het aantal gerechtigden tegen 1.537.000 over 1968. In 1969 ontvingen de raden van arbeid 1 miljoen aanvragen voor de afkoop van de invaliditeitswet-ver zekeringen (rentekaèrten). Een niet onbelangrijk deel hiervan (circa 245.000) werd ingediend door perso nen die geen recht hadden op een afkoopsom, voornamelijk omdat de op 65-jarige leeftijd toe te kennen ouderdomsrente 60 of meer per jaar zal bedragen, of omdat zij niet be hoorden tot de in aanmerking ko mende leeftijdsgroepen. Eind 1969 waren nog 240.000 aanvragen in be handeling. Van 1 juli 1967 t.e.m. 31 december 1969 zijn 1.000.850 afkoop sommen met een totaal van 149,3 miljoen toegekend. Dat is gemiddeld 149 per afkoopsom. DE BOLIVIAANSE schilder Benja min Mendoza zal door drie psychia ters onderzocht worden om te zien, of hij terecht kan staan op beschuldi ging van poging tot moord op de paus. (ADVERTENTIES) Gratig balf-jaar abonnement op actuele informatie voor de eigen tijdse belegger. Toezending na overmaking van 0,50 voor adm.kosten op.postgiro 1209035 t.n.v. Stiekema Beleggingsadvies bureau, Soest. Tel,. 02155-6686 Eén van de gunstigste mogelijk heden van beleggen in grond is deelnemen aan de formidabele groei van Florida. Citrus Springs, moderne parkstad in Centraal-Florida. Bouwrijpe grondstukken vanaf f 6500, Fiscaal interessante termijnbeta ling. □Q Stuur mij nadere informatie betreffende CITRUS SPRINGS. Naam: Straat: .Plaats: Deze coupon opzenden in open enveloppe aan: -V STIEKEMA BELEGGINGSADVIESBUREAU ANTWOORDNUMMER 216, SOEST. J _Il S 17b^ Jl LONDEN (AP) Veldmaarschalk burggraaf Slim, eens opperbevelheb ber van Engelands „vergeten leger" dat in de tweede wereldoorlog de Japanners uit Birma joeg, is gisteren na langdurige ziekte op 79-jarige leeftijd overleden. William Joseph Slim vormde een uitzondering op de regel dat men zon der een achtergrond van „Public Schools", de juiste universiteit en de juiste regimenten geen baan kon ma ken als officier of staatsman. DEN HAAG (ANP) Minister ir. P. J. Lardinois van Landbouw en Vis serij zijn geen gevallen bekend dat in het duingebied van de staatsbos- wachterij Schoorl vanuit auto's op wild zou zijn geschoten. Hij heeft dit gisteren geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Dijkstra van D '66, die o.m. wilde weten of de directie faunabeheer van verkeer en water staat ook jachtvergunningen uitgeeft voor die gebieden die uit een oogpunt van natuurbescherming jachtvrlj be horen te blijven. (Van onze correspondent) LONDEN Het gevaar, dat Groot-Brittannië nog voor Kerstmis compleet in inktzwarte duisternis gedompeld zou worden, behoort sinds gistermiddag tot het verleden. De vier vakbondsleiders van de ongeveer 125.000 arbeiders in elektriciteitsbedrijven, die een week geleden een stiptheidsactie begonnen waren om hun eis voor 25 tot 30 procent meer loon kracht bij te zetten, gaven toen opdracht on middellijk weer normaal aan de slag te gaan. De stiptheidsactie werd volledig afgelast. Vakbondsleider Frank Chappie benadrukte dat dit geen tij delijke, maar wel een blijvende maat regel was. Vanaf gisteravond moch ten de arbeiders weer overuren ma ken. Volgens Chappie betekent dit, dat tegen vrijdag of zaterdag de elek triciteitsvoorziening weer volkomen normaal kan zijn in geheel het land. De vakbondsleiders waren gister middag opnieuw samengekomen om de toestand te bespreken in het licht van de marathon-onderhandelingen die zij tot vier uur in de maandagoch tend gevoerd hadden met de minister van arbeid, Robert Carr, en de alge mene directie van de elektriciteitsbe drijven. Dit overleg was vastgelopen, omdat de vakverenigingen het met de mi nister niet eens konden worden over de opdracht, die hij wilde toekennen aan een speciale commissie van on derzoek. De vakbondsleiders en de algemene directie van de elektriciteits centrales hadden hem eensgezind verzocht een commissie aan te stel len om het loonconflict te onderzoe ken. Minister Carr verklaarde zich prin cipieel akkoord, zodat de vakbonden, die van het begin af beloofd hadden dat zij in een dergelijk geval de stiptheidsactie zouden afgelasten, wel verplicht waren de daad bij het woord te voegen. Minister Carr wenste, dat de spe ciale commissie rekenoing zou houden met het nationaal belang, terwijl de vakverenigingen eisten, dat de ver hoogde produktiviteit van de elek triciteitsarbeiders als voornaamste criterium genomen zou worden. Chappie en zijn collega's vreesden, dat als de minister zijn zin kreeg, de speciale commissie in geen geval een salarisverhoging van 30 proeenit zou adviseren, omdat die door de rege ring inflatoir genoemd wordt. De di recties van de elektriciteitsbedrijven wensen niet veel meer dan 10 pro cent toe te kennen. Ondanks hun ruzie met de minis ter, besloten de vier vakbondsleiders hun goede wil te tonen en de stipt heidsactie stop te zetten. Gistermorgen werd in talrijke plaatsen van Engeland en Wales de stroomvoorziening onderbroken. Dui zenden arbeiders van de automobiel fabrieken van Coventry en Birming ham kwamen zonder werk te zitten. In Londen liepen de eerste edities van de avondkranten bijna twee uur vertraging op wegens een nieuwe „black-out" in Fleet Street. Rond 12 uur werd in alle delen van Engeland en Wales de elektrici teitsvoorziening weer hervat, maar op dat moment was er nog steeds een voltagevermindering van 6 procent van kracht. Een woordvoerder van de algemene directie van de elektri citeitsbedrijven verklaarde, dat de situatie minder moeilijk was ten ge volge van vrijwillige besparingen en door heit regeringsverbod van licht reclames en van verlichting aan eta lages. DEN HAAG (ANP) Een alge heel verbod van kwikhoudende be strijdingsmiddelen voor gewasbe scherming in de landbouw kan op dit ogenblik niet worden verwezenlijkt. Minister ir. P. J. Lardinois van Landbouw en Visserij heeft dit giste ren meegedeeld aan het Tweede-Ka merlid mevrouw Epema-Brugman (PvdA), die hierom had gevraagd. Wel zal het mogelijk zijn om het gebruik van deze middelen voor be paalde doeleinden binnen afzienbare tijd aanzienlijk te beperken, omdat voor bepaalde toepassingsgebieden inmiddels aanvaardbare vervangings middelen zijn ontwikkeld. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. In De Stem van 29 oktober las ik dat de raad van Made met gegniffel instemming betoonde met een wijzi ging van de algemene politieveror dening waarbij het verkopen langs de openbare weg van middelen ter voorkoming van zwangerschap ver boden werd. Zou de raad hieraan een iets diepere studie hebben ge wijd, dan zou er, volgens mij, kans zijn geweest dat een gunstiger be sluit uit de bus was gekomen. Ou ders met kinderen die met een on gewenste zwangerschap geconfron teerd kunnen worden, kijken tegen deze zaak anders aan. Met dit raads besluit is een stap achteruit gezet. Ik kan niet inzien dat de estheti sche en pedagogische gedachten die b. en w. naar voren brengen, zouden worden aangepast als de raad tot vrij verkoop had besloten. Ik geef toe dat het een overgang is waarmee men moet leren leven: de verkoop van condooms via de automaat. Houdt men zoals de raad in Made besliste, de verkoop beperkt in be sloten ruimten, dan blijft een soort „drempelvrees" bestaan. En dit ver groot mijns inziens het risico van een ongewenste zwangerschap ofwel abortus provocate. Om vooral dit laatste met alle middelen te bestrij den zou het moreel en geestelijk verantwoord zijn geweest te beslui ten de verkoop langs de openbare weg toe te laten. MADE C. ROELEN. Economisch vrachtwagenver- voer meende een automobilist in Stuttgart, die zich plotseling voor dit vreemde transport zag ge steld. Hij had de tegenwoordig heid van geest om er deze foto van te maken, maar wel vanuit zijn auto (zie de donkere vlek). De historie vermeldt niet of de bovenste vrachtwagen óók een lading had. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Sinds zaterdag middag zit de verdachte van de dins dag j.l. gepleegde moord op de Gro ninger J. Koning vast in het huis van bewaring in de Duitse stad Olden burg. Om rond 12 uur die middag werd de 49-jarige H. R. uit Gronin gen voor een verkeersovertreding bij Cloppenburg aangehouden. Zonder verder op moord te zinspelen werd hij naar Oldenburg overgebracht. „Hij schrok behoorlijk toen hij ons zag", aldus de heer G. Steenmeijer, chef van de Groninger recherche, die in gezelschap van de officier van jus titie in Groningen, mr. J. van Mun tendam, en twee rechercheurs zater dagavond voor een voorlopig ver hoor naar Oldenburg waren afge reisd. „Het eerste wat hij zei was dat hij een lelijke streek had uit gehaald en dat zijn leven verder ka pot is", zo verklaarde hoofdinspec teur Steenmeijer na zijn terugkeer uit Duitsland. De wurging heeft hij evenwel niet toegegeven. Wel dat hij het slachtoffer met een Baco-sleutel een slag op het hoofd bad gegeven. Toen hij dinsdagnacht Koning verla ten had, zou deze nog geleefd heb ben, zo verklaarde R. Hoofdinspec teur Steenmeijer hecht echter weinig geloof aan deze verklaring: „Voor mij staat het vast dat deze man Ko ning door wurging om het leven heeft gebracht". Bij onderzoek door de Duitse poli tie bleek dat in de auto van de ver dachte de broek nog lag die bü huis zoeking verdwenen bleek te zijn. De broek had diverse bloedsporen. Hij bleek voorts in het bezit te zijn van 115 gulden en 80 Duitse Marken, het restant van de 5000 gulden die hij naar zijn zeggen van Koning had geroofd. Tussen woensdag en zijn aanhouding is de verdachte door gro te delen van Noord-Duitsland gere den. Hierbij heeft hij o.m. een bezoek aan Hamburg gebracht. Hij verklaar de aan de politie dinsdag mét zijn slachtoffer naar Duitsland te zijn ge reden voor een handeltje (naar de Groninger recherche vermoedt dia manten). Ai op de terugweg had Koning, die gereden zou hebben, een sigaret willen roken. Omdat hij tijdens het rijden niet kon roken zou vlak voor Groningen worden gestopt. Om het geld te Bemachtigen dat Koning bij zich zou hebben was R. een vecht partij begonnen. Eerst in de auto waarbij hij Koning met de Baco-sleu tel op het hoofd zou hebben geslagen. Daarna werd de vechtpartij buiten voortgezet totdat Koning in elkaar zakte. De verdachte had hem daarop in de auto gesleept en was een 800 meter verderop gereden. Vervolgens heeft hij de auto met het slachtoffer dat naar zijn zeggen nog steeds leef de achter gelaten en is naar huis ge lopen, aldus de verklaring van de verdachte aan de Groninger recher che. Voorts heeft de verdachte nog verklaard dat hij de daad geheel al leen zou hebben gepleegd. Naar de mening van de politie klopt het ver haal van R. op verschillende plaatsen niet. Momenteel is een uitleverings procedure aan de gang. Mocht de uit levering niet te lang op zich laten wachten dan zullen verdere verho ren in Groningen plaatsvinden. Mocht de procedure onverhoopt nog enige weken in beslag nemen dan zal de verdachte verder nog in Duits land worden verhoord.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 6