STATEN EENSGEZIND OVER VERVUILING Stop groei Sloe-industrie Vis houdt fit MR. KEUNING IK KOOS UIT TWEE KWADEN worden gehouden Stichting Zeeland in opspraak J. A. VAN BENNEKOM (AR) IN STATEN: Over vorming van gewesten nog geen beeld gevormd t Zand houdt een toernooi YMZ geen belangen organisatie DR. PRINS IN STATEN: Wij zitten hier niet om aan lijntje te stad streek MIDDELBURG - De industrialisatie van het Sloegebied moet afgeremd worden. Prijsuitreiking vogelvereniging uit Rilland-Bath VERDRUKKING VLUCHT KETTINGREACTIE GESTOOFDEVIS MET PAPRIKA Echtpaar uit Terneuzen wint reis naar Moskou Van PvdA naar DS-'70 Gewonde en schade bij aanrijding in Clinge TAFELTENNIS Schade aan twee auto's bij botsing in Hulst Straatverkoop van horloges nu in Brugge OPENBARE WERKEN NIEI IN NIEUWE STADHUIS TERNEUZEN DINSDAG 15 DECEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De milieupro blematiek heeit gisteren bij de alge mene beschouwingen van de fractie leiders in de Zeeuwse staten het vol le pond gekregen. De voorzitter van de ARP, de heer J. A. van Benne- kom, noemde het HET onderwerp van de dag. Hij pleitte voor een cen trale aanpak van het vraagstuk. Naar zijn mening is er nu nog te veel verbrokkeling. B.P.-er De Waal wilde van G.S. weten of het waar is dat er in de Kanaalzone stoffen wor den geproduceerd die milieubeder- vend zijn. Zeeland moet eerst maar eens de hand in eigen boezem steken en daarna pas het buitenland kapit telen. De heer De Waal, die van me ning was dat Progil toch niet tegen te houden is, zei vernomen te heb ben dat er op de spoorlijn bij Clinge regelmatig wagons staan met gas. Hij vroeg wat voor gas dat is. Hij hield voorts een pleidooi voor een ongerept Saeftinge. Maak, zo zei hij, er geen industriegebied van. De fractieleider van de KVP, drs. W. Dusarduyn, gaf het kabinet-De Jong een pluimpje voor de wetge vende arbeid die het op het terrein van de milieuhygiëne heeft verricht. Hij achtte het in het leven roepen van een staten-commissie milieu hygiëne en volksgezondheid noodza kelijk. Ir. W. Landheer, fractievoor zitter van de VVD, maakte zich ern stig zorgen over de toenemende ver ontreiniging van de Westerschelde. „Nog in deze tijd", zo betoogde hij, „worden er plannen gemaakt voor de afvalwaterlozing door geheel Wal cheren op de Westerschelde zonder zuivering. Goes heeft soortgelijke plannen. Wij spuien het vuile water in de Westerschelde, maar even later lopen wij te hoop en schreeuwen moord en brand dat het rijk toestem ming geeft voor de afvalwaterleiding van Moerdijk naar Waarde. De hoe veelheid vuil water per afvoerput neemt steeds toe. Op verschillende plaatsen naderen wij ontoelaatbare toestanden. Ook de binnenwateren in de polders zijn verontreinigd. Wij zijn tegen het bouwen in de huidige tijd van afvalwaterleidingen zonder zuivering", aldus ir. Landheer. Fractieleider J. Roodenburg van D '66 sprak zich uit voor openbaar heid van de vergaderingen van de raad inzake de luchtverontreiniging. Gezien de grote verontrusting bij de bevolking moet de grootst mogelijke openheid worden betracht. De heer C. van Waterschoot (PPR) vond het maar een rare zaak dat men in de werkgroep Havengebieden Zee land, geen ecoloog, geen bioloog en geen socioloog vindt. Er is nu geen evenwichtige benadering van het vraagstuk rond het gebruik dat de mens van deze gebieden wil maken, zo vond hij. W ARTVUI.TN Dit geluid viel gisteren te beluisteren bij de begrotingsdebatten in de Zeeuwse Staten. De fractieleider van de ARP, de heer J. A. van Bennekom, verzocht het college van Gedeputeerde Staten met klem om zijn invloed bij het havenschap te gebruiken teneinde te bereiken dat er „een pas op de plaats" wordt gemaakt. De heer Van Bennekom die gis teren de spits afbeet (hij kwam bij de algemene beschouwingen het eerst aan bod) vroeg zich af of vesti ging van een tweede raffinaderij in het Sloegebied wel verantwoord is Indringende vraag van het staten lid: „Zijn we niet een beetje de sla ven van de techniek geworden?" Hij pleitte voor het maken van een (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Tot de „grote" onderwerpen waarmee de staten van Zeeland zich tijdens de gisteren be gonnen begrotingszitting bezighou den behoort het vraagstuk van de gewestvorming. Het college van G.S. heeft over dit onderwerp, zoals de heer Van Bennekom (AR) opmerkte, een weinig concreet toekomstbeeld in de geleidebrief bij de provinciale be groting geschilderd. Dr. Prins (PvdA) wiens algemene beschouwing de kwaliteit had van een tegenhanger van de geleidebrief van G.S., zette voor de Zeeuwse situ atie een schts op, waarin Midden- Zeeland uit twee gemeenten Walche ren en Noord- en Zuid-Beveland, zal bestaan, en samen een gewest zou den vormen, terwijl voor Zeeuwsch- Vlaanderen en Schouwen-Duiveland oplossingen in dezelfde geest door hem werden voorgesteld. Alleen gewesten van voldoende omvang kunnen in de visie van dr. Prins een voldoend draagvlak opleve ren voor de grote ontwikkelingen die zich met name rond de industriege bieden voordoen. De heer Van Ben nekom drong vooral aan op een den ken over gewestvorming in het tem po dat deze tijd vraagt, waarbij hij zich voorstander toonde van een ge leed bestuur, en tegenstander van een zogenaamde „vierde bestuurslaag". (Van onze correspondent) RILLAND-BATH De vogelhou- dersvereniging Zanglust uit Rilland- Bath heeft de feestelijke prijsuitrei kingsavond gehouden van de op 26, 27 en 28 november georganiseerde vogeltentoonstelling in de foyer van het dorpshuis Luctor et Emergo. Voorzitter, J. Moerland verwelkom de oud-burgemeester en erelid J. C. W. Jobse en ook een drietal nieuwe leden. Hierna reikte oud-burgemeester Jobse de vele prijzen uit aan de prijswinnaars van de afgelopen vo- geltentoonstelling. Na de pauze en grote verloting was die beurt aan het duo Rien de Jonge en Wim Vos, die komische Zeeuiwse schetsjes ten gehore brach ten, die door de veile aanwezigen bijzonder werd gewaardeerd. Kortstanz 327 2, Rheinfelden 224 3, Straatsburg 234 4, Plitters- dorff 384 6, Maxau 440 1, Plo- ehingen 137 5, Mannheim 267 12, Steinhach 155 9, Mainz 287 12, Bingen 199 —10, Kaub 215 —13, Trier 293 —17, Koblenz 238 —16, Keulen 225 19, Riuhrort 425 14, Lobith 1052 25, Nijmegen 849 21, IJsselkop 904 22, Eefde IJssel 450 20, Deventer 336 30, Monsin 5464 pi. 10, Borgharen 4000 pi. 27, Belfeld 1140 —5, Grave beneden de sluis 506 pl. 8. scheiding tussen werk- en woonge bied. Zeeland moet meer het woon- gebied worden van hen, die in de randstad werken. Aan een herhaling van het Waterweggebied heeft Zee land geen behoefte. Ook de fractievoorzitter van de WD, ir. W. Landheer, stelde zich ten aanzien van verdere uitbreiding van de industrie aan het Sloe kritisch op. Zijn standpunt: We moeten nu zeer selectief te werk gaan met de aantrekking van industrieën. Ir. Landheer vond het aantrekken van alle trappelende olieraffinaderijen hoogst ongewenst. Het creëren van het ene industriegebied na het am dere aan de Westerschelde wees hij vierkant van de hand. Er moeten in dustriegebieden van optimale grootte komen. Ir. Landheer zei, dat in het Sloe gebied plaatsen als Nieuwdorp en Borsele in de verdrukking komen. Velen vragen zich af of ze er wel kunnen Wijven wonen. Kunnen deze mensen net als de landbouwers een schadeloosstelling krijgen om el ders te gaan wonen? De fractievoorzitter van de PvdA, dr. E. J. Prins, was het piet eens met degenen, die beweren: „We hebben een bepaalde keus gedaan, we zijn nog een jong, snel ontwikkelend in dustriegebied en we kunnen alle na delen in deze ruimte nog wel opvan gen". Hij vond dat Zeeland hard op de verkeerde weg is. Rijnmond kan men als industriegebied gevoeglijk als mislukt beschouwen. De Zeeuw se ontwikkelingen hebben veel over eenkomsten daarmee en met andere industriegebieden, die dreigen te mislukken of die al mislukt zijn. In een dergelijk klimaat worden gemeentelijke hobby's gehonoreerd en dat is regionaal economisch gezien verspilling. Wat het rapport over Pé- chiney betreft, merkt dr. Prins op, dat het geen rekening houdt met de voorbelasting door het reeds geves tigde bedrijf van Hoechst. Hoechst en Péchiney zouden per uur niet 27 kilo fluoridestof uitstoten, maar 33. Hij zei het van groot belang te achten, dat er in het Sloegebied zo snel mo gelijk een centrale meld- en regel* kamer komt. Sprekend over het pro bleem van groengordels rond in dustriegebieden, zei dr. Prins van G.S. graag te vernemen wie in de be faamde drie kilometer zone rond Pé chiney wat gaat betalen. Voor een gemeente als Borsele zal het geen eenvoudige zaak zijn om een derge lijke groengordel aan te leggen. Drs. W. Dusarduyn (KVP) was van mening dat er geen tekenen zijn die erop wijzen dat er een industrie- vlucht naar België aan de gang is. Tien procent van de Nederlandse procesindustrie zit aan het Sloe. Hij verzocht G.S. met grote nadruk om de overheidsaandelen in de n.v. Ha ven van Vlissingen af te stoten. De heer C. F. van der Peyl (CHU) informeerde of het provinciaal be stuur betrokken is geweest bij de pijpleiding van Total. Het statenlid constateerde dat er in het zeehaven- overleg een grote stilte is gevallen. Elders echter werkt men door. De heer Van der Peyl wilde weten of het waar is dat het herziene streekplan Midden-Zeeland, waarin grote ruim te voor de industrie is geclaimd, en dat zou voorzien in een tweede in- steekhaven ten oosten van Borsele nog deze winter wordt ingediend. D'66'er J. Roodenburg, die uitvoe rig sprak over de industrialisatie van Zeeland, vroeg zich af of een verdere aanmoediging van de vestiging van bedrijven op dit moment wel op haar plaats is. Ook hij achtte temporise- ring dringend gewenst. De PPR-woordvoerder, de heer C. van Waterschoot, vond dat de in dustriële ontwikkeling in Zeeland zo goed op gang is gekomen dat het lijkt alsof er een kettingreactie aan het ontstaan is. die men niet meer in de hand heeft. Een industriële lintbe bouwing langs de Westerschelde, al is het maar op een van de beide oevers, zou rampzalig zijn voor de leefbaarheid in dit gewest. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit dat de mosselbanken worden ingepolderd. Industrie in het Sloegebied. Sta tenlid Landheer: Nieuwdorp en Borsele komen in de verdrukking. (ADVERTENTIE) (4 personen) 4 in dobbelsteen- I tjes gesneden uien, 250 gr in vieren geeneden tomaten, 1 of 2 in schijven gesneden, ontpitte paprika's in boter of olie in een vuurvaste kom half gaar stoven. De gezouten visfilets van kabeljauw of schelvis (600 gr) op de groente leggen, stukjes boter erop verdelen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perka mentpapieren ca. 20 minuten in een hete oven gaa' laten worden. Met tomaten-ketchup be druipen en opdienen met aardappelpuree. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten* 1 Wassenaarseweg 20» Oen Haag. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een Terneu- zens echtpaar, beiden 74 jaar, dat verder onbekend wenst te blijven, heeft op een loterij in het Casino te Knokke een vlieg en vakantiereis naar Moskou en Jalta gewonnen. De prijs ter waarde van 1700,- werd be schikbaar gesteld door de reis organisatie Sunair. De veer tiendaagse vakantie in Rusland begint 12 juni a.s. De gelukkige mevrouw: Op 10 mei volgend jaar zijn we vijftig jaar getrouwd. We be schouwen dat buitenkansje als onze tweede huwelijksreis". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bij het begin van de begrotingsvergadering van de staten van Zeeland, heeft mr. K. A. Keuming (PvdA) in een verklaring zijn uittreden uit de PvdA, echter met behoud van zijn zetel, doch nu namens de groepering DS-70, bekendgemaakt. „Een opeenstapeling van oorzaken heeft tot mijn besluit geleid", zei hij, „waardoor ik tenslotte moest kiezen uit twee kwaden: uittreden of blij ven. Wat mij tenslotte bewoog om de PvdA te verlaten, maak ik liever niet bekend. In elk geval blijft het be ginselprogram van de PvdA uit 1959 richtsnoer voor mijn handelen. Ik hoop door mijn aanblijven de politie ke en persoonlijke verhoudingen in de staten niet te verstoren", zei hij. Er was over het aanblijven van mr. Keuning nogal wat verwondering, ook bij de andere fracties. De heer v.d. Peyl (CHU) merkte echter schertsend op en brak daardoor de spanning: „Och, ik heb een nieuwe buurman gekregen". Inderdaad de heer Keuning is terecht gekomen op de uiterste lin kerflank van de PvdA-zetelrij. De gehele opstelling van de staten is ove rigens, naar een ontwerp van de landmeetkundige dienst van provin ciale waterstaat, ruimtelijk anders geordend. De PPR is daardoor naar voren gerukt. Een ander technisch nieuwtje uit de statenzaal was de invoering van de borstzak-microfoon, die de spre kende fractievoorzitters al was het een koninklijke onderscheiding op het colbert bevestigd kregen. Het college van G.S. wordt tijdens de begrotingsmarathon gevormd door slechts drie personen, de voorzitter niet meegerekend. Veel fractieleiders vonden dat een smalle basis. (Van onze correspondent) CLINGE In de naohit van vrij dag op zaterdag reed de personenau to, bestuurd door A. van D. uit Clinge, die kwam van de richting Rijksweg 60, in de Molenstraat te Clinge tegen de daar geparkeerd staande auto van R. van G. Beide wagens werden vrij zwaar bescha digd. Van D, die waarschijnlijk door een tegenligger wierd verblind, p verwondingen op. (Van onze tafeltennismedewerker) MIDDELBURG Op zaterdag 19 december a.s. houdt de tafeltennis vereniging 't Zand een invitatie kersttoernooi voor Walcheren en Midden-Zeeland. Het is een handi- eaptoernooi, gespeeld volgens de re glementen van de NTTB, Het vindt plaats in de gymnastiekzaal van het recreatiecomplex Vijvervreugd aan de Koudekerkseweg te Middelburg. Het toernooi begint om negen uur. In Zeeland is meestal rond de kerstdagen geen enkel toernooi, een reden waarom 't Zand gemeend heeft d'i/t toernooi te moeten organiseren met de bedoeling dit evenement jaarlijks te herhalen. Mr. Keuning (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Herhaaldelijk viel in de algemene beschouwingen gisteren in de staten van Zeeland gehouden, de naam van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland. De algemene tendens was: men dient de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland niet eenzijdig te beschou wen als een belangenorganisatie, of als een bestrijdster van de industria lisatie. De heer Van Waterschoot (PPR) gaf met een voorbeeld aan hoe mi lieuzorg en industrialisatie samen kunnen gaan. In de Rijnmond, zo zei hij, is een ingenieur van een che misch bedrijf tevens voorzitter van een vereniging milieuhygiëne. Ove rigens wees hij ook op de cummulatie van soortgelijke verantwoordelijkhe den in de persoon van gedeputeerde Kaland. (Vervolg pagina 1) In de PZEM-kwestie welke het leitmotiv vormde voor hetgeen de fractie voorzitters over het energiebeleid naar voren brachten, speelde de affaire Stikkelorum, hoewel duidelijk in verband met de PZEM gebracht, een min of meer ondergeschikte rol. Ook hier was dr. Prins echter overduidelijk „De wijze waarop de vragen van de heren Don en Stenvert (PvdA) en nadien van de heren Van de Voorde en Van Waterschoot (PPR) door het college zijn beantwoord, is zo beneden de maat dat het bij het beledigende af is. Wij zitten hier niet om aan het lijntje te worden gehouden", aldus dr. Prins. In de zaak Stikkelorum was naar de mening vam dr. Prins niet alleen sprake van pressie maar bovendien van een voorbijzien aan de democra tische rechten van personeelsleden en hun familie. De loyaliteitsactie onder het personeel toevallig kort na een vergadering van het dagelijks be stuur van de PZEM opgezet noemt dr. Prins een staaltje van „manipule ren met mensen". Dr. Prins maakte duidelijk dat reeds in de aandeelhoudersvergade ring van 30 oktober met name door de heer Don de kwestie van de bun galow door PZEM-directeur Bogerd was aangesneden, waarbij de heer Kalland (tevens energie-gedeputeer de) niet bereid was opening van za ken te geven. Dr. Prins: „Wij willen dat het col lege wat de politieke verantwoorde lijkheid voor de gang van zaken op en Hij voerde tot slot een heie reeks kent misgegrepen te hebben", om de PZEM betreft, ruiterlijk er- nieuwe vragen op, betrekking heb bend op de Ponderosa, zoals ir. Bo- gerd's bungalow in de wandeling wordt genoemd. Heeft men op de binnenlands- werkplaats van de PZEM een zil verkast voor de Ponderosa ver vaardigd? Heeft een lid van de afdeling Voorlichting van de PZEM vele werkuren besteed aan het teke nen van paardehoofden voor het interieur va nde stal op de Ponde rosa? Wat is de boekwaarde van de voor de palissade gebruikte netpalen? Is de elektrische apparatuur in de bungalow gratis geplaatst? Heeft een vriend van ir. Bogerd, buiten de provincie wonend, via het energiebedrijf een centrale verwarmingsinstallatie met PZEM reductie kunnen betrekken? Worden er op de PZEM ook voor derden wel eens bouwtekeningen voor bungalows gemaakt? Zegt het accountantsrapport iets over verschrijvingen voordat de totaalbedragen in de boeken te rechtkwamen? Is het waar dat diverse PZEM-le- veranciers onder druk zijn gezet? Aldus enkele vragen van dr. Prins. „Het gaat niet om een politieke rel maar om zuiverheid", riep dr. Prins uit. „Waarom als alles toch klopt geen commissie van onderzoek om zuiverheid in de verhoudingen te on derstrepen?" De PPR-woordvoerder Van Water schoot informeerde naar de precieze positie van de heer Stikkelorum bij PZEM. Is hij werkelijk zo'n belang rijk man dat daarmee het handelen van Hoeqhst en de PZEM-directie is verklaar^? „Wanneer zijn de nota's voor leve ring van arbeid en materialen aan de PZEM-directeur in rekening ge bracht? Was dait op 2 november na de aandeelhoudersvergadering, waar in de bungalow ter sprake werd ge bracht door de heer Don, of op 2 de cember nadat in De Stem de PZEM- kwestie uitvoerig aan de orde werd gesteld?" Fractieleider van D '66 Roodenburg' eiste vooral duidelijkheid over wat er in de publikaties van de PZEM nu juist en onjuist is. Een onderzoek op korte termijn noemde hij onontkoom baar. Hij vroeg evenals de heren Prins en Van Waterschoot hadden gedaan, de aandeelhoudersvergadering van de PZEM openbaar te maken. (Van onze correspondent) HULST Op de kruising Rijks weg 60 - Hontenissestraat in Hulst vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. G. van G. uit Terneuzen reed, doordat hij niet tij dig remde, tegen de linksafslaande auto, bestuurd door M.N. eveneens uit Terneuzen. Er was veel materië le schade, doch niemand werd ge wond. ((Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er is gisteren op zorgelijke toon gesproken over het functioneren van het Provin ciaal Opbouw Orgaan „Stichting Zeeland" dat in het nu hijna ver streken jaar de ene staffunctionaris na de andere zag vertrekken. Verschillende fractieleiders die 't over de stichting hadden pleitten op hun bezinning voor een mogelijk nieuwe opzet voor de stichting en de daarin samenwerkende raden. De landbouw, welke in de geleide brief bij de provinciale begroting zeer sober was behandeld, vond een pleitbezorger in de heer Van der Peijl (C.H.U.) die een oud maar nog steeds bruikbaar idee van hem op nieuw naar voren bracht: fruitboom gaarden een functie geven binnen het geheel van recreatieve voorzie ningen. Evenals vele andere sprekers uitte hij zijn bezorgdheid over de situatie welke na het in bedrijf stellen van Péchiney voor de landbouw in de omgeving van het Sloegebied kan ontstaan. Hij wilde een principe- schaderegeling voor de landbouwers in de z.g. B - zone rondom Péchney. De B-zone is een gebied waarin de industrie schade aan de landbouw kan toebrengen terwijl in de z.g. A- zone de landbouw totaal onmogelijk zal zijn. Als G.S. niet met een prin cipe - schaderegeling akkoord zouden gaan, dan - aldus de heer Van der Peijl - overweeg ik het indienen van een motie op dat punt. (Van onze correspondent) SLUIS De horloge-verkopers, die tot voor enige tijd actief waren in Sluis en Hulst, schijnen hun werkterrein naar België te hehben verplaatst. Hun optreden werd ge constateerd te Brugge, waar op het parket van de politierechtbank reeds een klacht tegen een van hen werd ingediend. (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN De gemeentelijke dienst openbare werken krijgt geen onderdak in het in aanbouw zijnde nieuwe Terneuzense stadhuis we gens ruimtegebrek. Verscheidene raadsleden hehben hierover tijdens het afdelingsonderzoek van de begro ting 1971 hun teleurstelling uitge sproken. Het wordt dringend ge wenst geacht dat deze dienst in ieder geval zo dicht mogelijk bij het stadhuis wordt ondergebracht. B. en w. merken op, dat voor het stadhuisplan in 1962 een plan van ei sen is opgesteld op basis van de toen voorziene herindeling tot een gemeente van 24.000 inwoners, met mogelijke uitbreiding tot 30.000 in woners. In het laatste geval zou het stadhuis een halve verdieping extra krijgen. Later bleek een herindeling van grotere omvang, waarschijnlijk met het oog waarop, via een ver zwaarde fundering, nog een uitbrei dingsmogelijkheid van een halve verdieping werd geschapen. Indien de dienst openbare werken ook ge huisvest zou worden in het stadhuis, zou dit betekenen, dat beide uitbrei dingsmogelijkheden benut moeten worden, hetgeen b. en w. ongewenst achten. In dat geval zouden name lijk de gemeentesecretarie en de sociale dienst zeer spoedig in de knel raken, omdat geen ruimte be schikbaar is. Voorts dient voldoende vergaderruimte beschikbaar te zijn en moet, aldus b. en w. de represen tatieve functie van het stadhuis in het oog worden gehouden. B. en w. komen tot de conclusie, dat voor de dienst openbare werken een andere oplossing moet worden gevonden, waarbij een vestiging in de nabij heid van het stadhuis noodzakelijk is. Voor de gemeentesecretarie, de sociale dienst en diverse andere af delingen is bij de huidige opzet van het stadhuis voldoende ruimte aan wezig, met de mogelijkheid van twee uitbreidingen, die echter zeiken de eerste jaren niet gerealiseerd be hoeven te worden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3