B. en w. in Terneuzen zagen N.S.M. over het hoofd Statenmotie over burgerzinlening te verwachten IN BEGELEIDINGSBRIEF BIJ ONTWERPBEGROTING 1971 Zwembad Hoek blijft in de verdrukking R. Barbé voorzitter De Braakman Voorzieningen invaliden in recreatiesector P. v. (I. A.-TERNEUZEN HOUDT VERGADERING Zuiddorpe nam afscheid van pastoor Vermeulen Veel felicitaties voor 100-jarige P. Kaijser Missen: landbouw heeft te weinig gedaan aan marktoriëntering „BIESBOSCH IN 'T GETIJ" TERNEUZEN KAN HET NIET FINANCIEREN stad streek Winkelcentrum Sportnota Doortrekken Baljuwlaan Rioolbelasting hoogwater Kerstuitvoering van ASAF in Axel Helft niet gedekt Terneuzen SCHIETING IN SAS VAN GENT MESTSTOFFEN Fa. DE MOOR- VLAEMINCK Hoofd kleuterschool in Hoek neemt afscheid Topbiljart Het Centrum te Hulst won van Sluiskil Kaarten in St.-Jansteen Sluis DINSDAG 15 DECEMBER 1970 (Vau een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens het afdelingsonderzoek van de ontwerpbegroting 1971 door de Temeuzense gemeen teraad hebben verscheidene raadsleden met verbazing ge constateerd dat in de begelei dingsbrief van b. en w. terza ke van de industriële ontwik keling van een aantal bedrij ven in de Kanaalzone de be langrijke uitbreiding van de N.V. Nederlandse Stikstof maatschappij te Sluiskil niet worden genoemd. B. en w. zeggen in hun antwoord dat de opmerking omtrent het niet noemen van de NSM terecht is ge maakt. „Wij moeten nog wennen aan het feit dat dit belangrijke bedrijf thans deel uitmaakt van het grond gebied van de gemeente Terneuzen. Mogelijk dat het aanstaande bezoek aan deze fabriek daaraan (aan deze gewenning, red.) meewerkt", aldus het college. (Het fabriekscomplex van de NSM lag voor de gemeentelijke herinde ling per 1 april 1970 grotendeels in de gemeente Axel, red.). De raadsleden spreken hun voldoe ning uit over de sluitende begroting 1971 met een post voor onvoorziene uitgaven van rond f 87.000. B. en w. zeggen, zoals gemeld op pagina 1, dat de financiële positie van de gemeente minder rooskleurig is dan op het eer ste gezicht lijkt, aangezien nieuwe investeringen in de begroting niet zijn verwerkt. Op de vraag waarom aanvragen om vaste financierings middelen tot totaal f 1,2 miljoen nog niet zijn gehonoreerd, antwoorden b. en w. dat het hier gaat om investe ringen 'waartoe de voormalige ge meenteraad van Terneuzen besloot, t.w. de bouw van een gereformeerde gemeenteschool en de algehele re constructie van de Dokweg en de Stationsweg. Met spijt merken de raadsleden op, dat de bouw van meer winkeleenhe den in het winkelcentrum Zuidpolder uitblijft. B. en w. antwoorden, dat de bouwkosten van het oorspronkelijke plan voor dit winkelcentrum zo on aanvaardbaar hoog bleken te liggen, dat het plan aanmerkelijk vereenvou digd moest worden. Gevraagd naar de opstelling van een sportnota zeggen b. en w. dat hiervoor de nodige tijd ontbroken heeft. De nota staat echter wel op het werkprogram. Bij de samenstel ling zal de Temeuzense sportraad worden betrokken. B. en w. spreken de hoop uit, dat het mogelijk is in de loop van 1971 financieringsmiddelen te verkrijgen voor het doortrekken van de Baljuw- laan en de aanleg van het plein in Sluiskil. Voorwaarde is echter dat de grondaankoop tot een goed einde wordt gebracht. Op de vraag hoe de tarieven van rioolaansluitingen in de buitenkernen zich verhouden tot die in de kern Terneuzen antwoorden b. en w. dat het tarief in Zaamslag varieert van f5 tot f32,50 per jaar, afhankelijk van de belastbare opbrengst gebouw de eigendommen volgens het kadas ter. Het tarief in Hoek bedraagt f 25 per perceel en dat in Biervliet f 20 per perceel. Het tarief in de voorma lige gemeente Terneuzen bedraagt 6.5 procent van het tienvoudige van de belastbare kadastrale opbrengst, het geen neerkomt op f 100 per perceel. Verder merken b. en w. op, dat ni vellering van de belastingtarieven van de voormalige gemeenten Bier vliet, Hoek en Zaamslag naar hun mening noodzakelijk is. Het tarief van de voormalige gemeente Terneu zen ware geleidelijk te bereiken in twee jaar en wel onvoorziene om standigheden voorbehouden in 1972 en 1973 telkens de helft. Met betrekking tot de doortrekking van de vierbaansweg langs de Zee dijk in de Serlippenspolder merken b. en w. op, dat dit object als infra structuurwerk is voorgedragen bij ge deputeerde staten. „Ook na herhaal de poging onzerzijds zien G.S. geen mogelijkheden om dit werk op korte termijn ter subsidiëring voor te dra gen". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Naar aanlei ding van vragen in het afdelings onderzoek over de gemeentebe groting 1971 met betrekking tot de gang van zaken bjj het plan voor eeri zwembad in Hoek heb ben b. en w. van Terneuzen de volgende uiteenzetting gegeven Het gemeentebestuur van de voor malige gemeente Hoek heeft aan de Nederlandse Heide Maatschappij op dracht gegeven s tot het ontwerpen van een zwembadplan- De sticb- tingskosten werden begroot op f 1-057.110,- en zijn verwerkt in de zesde begrotingswijziging over 1970 van die gemeente. Op 1 april 1970 (Van een onzer verslaggevers). AXEL Zaterdag 19 december geeft de christelijke gemengde zang vereniging ASAF in de gerefor meerde kerk aan de Kerkdreef in Axel een kerstuitvoering. Medewer king verleent het Waaslandia kamer orkest uit St. Niklaas o.l.v. Albert Delvaux. Het geheel staat onder leiding van de heer Wim Wassenburg, dirigent van ASAF. Het concert wordt ge houden in het kader van het Bel gisch-Nederlands cultureel verdrag. Morgen, woensdag 16 december: Bergen op Zoom: 5.52 en 18.13; Hansweert: 5.07 en 17.31; Terneuzen 4.24 en 16.51, Vlissingen 3.58 enl 16.19, Wemeldinge 5.42 en 18.03. (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN De PvdA-afde ling Terneuzen houdt vanavond (dinsdag) in hotel Pays Bas in Ter neuzen een ledenvergadering. De vergadering staat geheel in het te ken van de gewestelijke vergade ring op 16 januari. Er dienen kandidaten te worden gesteld voor de functies van voorzit ter, penningmeester, secretaris en twaalf leden van het gewestelijk bestuur. Voorts moeten vijf Zeeuwse leden voor de partijraad en vijf plaatsvervangende leden benoemd worden. Ook zullen zes afgevaardig den uit Terneuzen naar de geweste lijke jaarvergadering worden aange wezen. (de ingangsdatum van de gemeente lijke herindeling) deelden gedepu teerde staten mee, dat wegens het ontbreken van de nodige dekkings- en financieringsmiddelen de goed keuring aan deze begrotingswijzi ging werd onthouden. De vaste las ten van dit zwembad zijn geraamd op f 95.611 per jaar, te verhogen met f 56.576,- per jaar voor perso neelslasten, onderhoud, verbruik water, gas e.d- In totaal zou dus jaarlijks ongeveer een ton moeten worden opgebracht, rekening hou dend met een geraamde ontvangst aan entreegelden van f 52.300.- Teneinde de jaarlijkse lasten op te vangen werd een bedrag van f 47.258,- ingebracht wegens belas tingverhoging en beschikking over de reserve voor het zwembad, waar door nog niet de helft van de netto- lasten werd gedekt. Het restant van het exploitatietekort zou, naar de mening van het voormalig gemeen tebestuur van Hoek. gedekt kunnen worden uit de hogere algemene uit kering als gevolg van het te ver wachten hogere inwonertal- Gedepu- teërde Staten achten het onjuist re kening te houden met vermoedelijk te verwachten dekkingsmiddelen, waarvan in geen geval vaststaat dat deze ook werkelijk beschikbaar zul len' zijn. Bovendien ontbraken de financie ringsmiddelen nu de verwachte op brengst van grondverkoop ad f 800 000 in het plan Koudepolder maar het oordeel van GS niet reëel kan worden genoemd, aangezien de ze gronden liggen in een ontwerp- bestemmingsplan waarvan de eigen dommen niet van de gemeente zijn Wat dit laatste betreft tekenen b. en w. aan, dat dit ook nu nog niet het geval is, omdat voorlopig voldoende grond beschikbaar is in het plan Lovenpolder. Gezien het vorenstaan de zien b. en w. geen kans een werkelijk reëel voorstel te doen om uit deze Hoekse zwembad-impasse te komen. kanaalzone Kerstviering Donderdagavond om zeven uur- zal in de christelijke lagere school Prins Willem Alexan der, gevestigd aan de Edward Grieg- hof te Terneuzen, voor de leerlingen, ouders en personeel een kerstavond worden gehouden. De school heeft door het betrekken van een eigen schoolgebouw afgelopen zomer, de gelegenheid gekregen meer activitei ten in schoolverband te ontplooien. De kerstviering zal bestaan uit het voorlezen van het kerstverhaal, de clamatie en zang. Oud-Terneuzen De vereniging Oud-Terneuzen heeft een druk be zochte bijeenkomst in café De Vriend schap gehouden. Het hoofdpunt van de agenda was een inleiding met kleurendia's door mevrouw I. Bliek- But over Japan, waarvan zij zowel oude als nieuwe aspecten toonde en er een zeer aantrekkelijke uitleg bij gaf. (Van onze correspondent). ZUIDDORPE Na afloop van de gehouden drie missen in het week einde heeft pastoor Vermeulen in de kerk van Zuiddorpe afscheid ge nomen van de parochianen. „Dan ken", zo zei pastoor Vermeulen, „is gevaarlijk. Als gouden woorden op zilveren schalen, moet men er voor zichtig mee omgaan. Daarom zal ik geen namen en geen daden noemen om niemand te vergeten of te kwet sen". „Ik dank allen die voor de paro chie en voor mij iets gedaan hebben, hetzij uit sympathie voor mij of om wei te doen, zonder enige uitzonde ring". De heer Moerdijk gemeente-secre taris van Oud-Zuiddorpe, die na mens de parochianen sprak, zei ge troffen- te zijn door de bijzondere wijze van afscheidnemen, als pries ter aan het altaar in de kerk. Zeer vele parochianen maakten gebruik van de gelegenheid de pas toor nog eens de hand te drukken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Wethouder drs. R. C. E. Barbé is gekozen als voor zitter van het beheerschap recreatie gebied De Braakman. Burgemeester J. C. Aschoff is vice-voorzitter en burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent is de nieuwe secretaris penningmeester. Tot administrateur van het beheer schap is benoemd de heer L. C. Fer- mont uit Hoek, oud-waarnemend ge meentesecretaris van de gemeente Hoek. Aan de heer M. C. Bombelijn werd dank gebracht voor het werk dat hij als secretaris heeft verricht. Het algemeen bestuur van De Braakman heeft het percentage zo merwoningen voor buitenlanders ver hoogd tot 40 (voorheen 25). Alleen wethouder W. Colsen uit Sas van Gent maakte bezwaar tegen deze re geling die naar hij zei in strijd lijkt met het eigendomsrecht. Burgemees ter Aschoff meende dat De Braak man tenslotte een recreatiegebied is dat door Nederlanders en Nederland se gemeenten wordt gefinancierd. Overigens wil dat volgens de heer Colsen niet zeggen dat Belgen min der welkom zouden zijn in De Braak man. Wethouder Barbé zag de ver houding van het percentage als een soort tegendruk om een al te grote Belgische belangstelling voor de zo merhuisjes in te perken. Tijdens de rondvraag stelde de heer J. J. van de Velde voor een en quête onder de gasten van De Braak man te houden. Op die manier zou men beter op de hoogte kunnen zijn van wensen en klachten van bezoe kers. De heer Van de Velde infor meerde ook of in het recreatiegebied ook huisjes voor bejaarden geplaatst kunnen worden. De heer Aschoff antwoordde dat hiervoor de grond ontbreekt. Beslo ten werd het personeel van De Braakman een uitkering van ƒ400, in twee gedeelten uit te betalen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ziet ernaar uit de Provinciale Staten van Zeeland vandaag of morgen een motie zullen aanvaarden welke betrekking heeft op de z.g. „burgerzinleningen". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Onder de vele gelukwensen die de 100-jarige P. Kaijser ter gelegenheid van zijn eeuwfeest mocht ontvangen, bevond zich ook een telegram van de com missaris van de koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen. Ondanks het feit dat de jarige niet te veel drukte om zich heen kon hebben hij sukkelt wat met zijn gezondheid is het een plezierige dag geworden. Ook burgemeester en mevrouw Aschoff waren in bejaar denoord Scheldeoord aanwezig om de oudste inwoner van Terneuzen te fêteren. Onder degenen die de heer Kaij ser persoonlijk de hand kwamen drukken bevonden zich ook oudbur gemeester mr, P. .Tellegérf een af- vaardigifig van de kring Axel van de ZLM en adjudant E. Russchen van de Temeuzense gemeentepolitie. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In café Den Rooien-Oedt te Sas van Gent is een schieting gehouden met een deelna me van 52 schutters. De uitslag was: hoge vogel: G. Baart, Terneuzen, eerste zijvogel: W. Lammens, Sas van Gent, tweede zijvogel: J. vin Biezen, Sas van Gent, extra hoge vogel: H. Nerneuijer, Münohen. Grootste aantal kleine vogels met 5 stuks: G. Apers, Sas van Gent. (ADVERTENTIE) Uw adres voor Kunstmeststoffen Dieselolie en Brandstoffen. Door de grote omzet en voor raad steeds de laagste prijzen. HULST, tel. 01140-2628/3437 (Van onze correspondent). HOEK Vrijdag 18 december neemt mevrouw S. Koops-Brakman afscheid als hoofdleidster aan de openbare kleuterschool „De Klimop" te Hoek. Zij wordt per 1 januari opgevolgd door mejuffrouw J. Dees. De kleuterschool wordt per 1 janua ri uitgebreid tot een drieklassige school. De twee nieuwe leidsters zijn nog niet bekend. Dr. E. Prins (P.v.d.A.) legde deze motie, waarvoor royale steun aan wezig is, gisteren tijdens de algeme ne beschouwingen voor G.S. van Zeeland neer. De motie stelt vast dat het systeem van burgerzinleningen hoogst onbevredigende gevolgen voor een aantal provincies heeft, omdat niet alle provincies in gelijke ver houdingen burgerzinleningen kunnen verkrijgen. In de motie zeggen de Staten dat het noodzakelijk is dat bij de verdeling over de provincies van de financieringsmiddelen voor nieuwe kapitaalwerken uit de centrale finan ciering rekening wordt gehouden met de per provincie verleende ont heffingen, zodat toewijzing aan an- dere provincies daardoor niet langer wordt beïnvloed. Momenteel is de situatie zo, dat een groot aantal in b.v. Noord-Holland uitstaande bur- gerzinleniingen, de centrale finan ciering ten gunste van Zeeland aan merkelijk doet dalen. Dr. Prins kwam voor Zeeland tot een „nadelig saldo' ter grootte van 2/7 van het thans verkregen bedrag. (Van een onzer verslaggevers) HULST De topbiljart-ontmoe- ting voor de competitie OVL tussen Het Centrum en STC Sluiskil is met 119 door de Hulstenaren gewon nen. Voordat de wedstrijd begon werd er een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de 26-jarige E. Gijssel. De persoonlijke uitslagen van de wedstrijd luiden als volgt: 1 G. Polfliet J- Wille 2—0, 2 W. Roovers-E. Hemelsoet 20, 3 Ed. Taelman - P- van Meir 11, 4 W. Nagtzaam - St- de Feber 11, 5 Ron Taelman - R. Boelens, 11, 6 F. Vlassenrood - K. de Koeyer 20, 7 A. de Kerf - R. Baecke 02, 8 J. Kaijzer - L- Dallinga 02, 9 Jo Taelman - G. Pladdet 02, 10 M. Vlassenrood - C. Bleijenberg 20. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN Zondag 20 de cember zal in café „De Kroon" een prijskaarting worden gehouden, waarbij de hoofdprijzen uit kalkoe nen bestaan. Voor de prijskaarting wordt in dezelfde zaal een schieting gegeven op de liggende wip. west-zeeuwsch- vlaanderen Verlichting Door de midden standsvereniging „Sluis" werden in samenwerking met de plaatselijke VW de voornaamste winkelstraten van verlichting voorzien, Ook wer den enkele kerstbomen geplaatst. De verlichting, die ca. f 10.000 kost, geeft Sluis een feestelijk aanzien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Drs. W. Dusar- duijn (KVP) heeft het gisteren tij dens de algemene beschouwingen in de staten van Zeeland opgenomen voor een op de lichamelijk gehandi capten gericht beleid inzake de re creatie. Bij de recreatievoorzieningen wordt even-als dit het geval is bij d'e bouw van vele openbare gebouwen, niet aan de gehandicapten gedacht. „Laat een lid van de Zeeuwse stichting voor revalidatie tot de Provinciale Raad voor de Recreatie toe", zo pleit- te drs. Dusarduijn, aan wiens initia tief het overigens in het verleden te danken was dat ook de georganiseer de sportvisserij een zetel in de recre- atieraad kreeg. Drs. Lockefeer voerde namens de KVP-fractie met kennis van zaken het woord over de financiële proble matiek van de provincie. Daarbij sprak hij ook over de uiterst lage vergoeding wellke de leden van Pro vinciale Staten va.n Zeeland voor hun arbeid, die meer dan in andere pro vincies veel reizen en trekken vergt, genieten. Het gaat om enkele tien tjes per jaar. Over de publieke voorzieningen sprekend, pleitte hij voor het in dienst stellen van de beide dubbel deksveerboten op het traject Krui- ningen-Perkpolder zodra dat tecnisch mogelijk is geworden, met een hoge re frequentie van vertrektijden. Het PZEM-beleid, hoewel dat in hoofdlijnen al door drs. Dusarduijn was behandeld, kreeg van drs. Locke feer nog een voetnoot betreffende het boete-tarief, een initiatief dat later zij het op een heel andere leest door de waterleidingmaatschappij Zeeland is overgenomen. „Waarom niet een en dezelfde aanpak?" vroeg drs. Lockefeer zich af. Over de PZEM vroeg hij nog of het principieel wel juist is dat er bij het publiek n-utsvoorzieningenbedrijf als de PZEM wordt gesproken over „winst". (Van onze redactie binnenland) HAARLEM De landbouwsector heeft in het verleden te weinig aan dacht besteed aan marktoriëntering. Evenals de industrie moet de land bouw de afzetmogelijkheden als richt snoer voor de produktie hanteren. Dit zei minister Nelissen van Economi sche Zaken gisteren op de jaarverga dering van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond in Haarlem. Voor bepaalde sectoren was de mi nister voorstander van meer samen werking, speciaal met betrekking tot de export. Verticale samenwerking, integratie tusen landbouw en indu strie, beval hij eveneens aan. Door een goed samenspel tusen producen ten, industrie en handel heeft de Ne derlandse landbouw een sterke posi tie op de Europese markt weten op te bouwen, juist in die produkten die niet Of in geringe mate worden ge steund door garantieprijzen in het kader van het EEG-landbouwbeleid. Hier tegenover staat dan andere lid staten deze voorsprong soms trach ten af te remmen door nationale steunmaatregelen. Minister Nelissen had echter de hoop dat door initiatie ven van minister Lardinois sommige steunmaatregelen zullen worden be ëindigd. MINISTER NELISSEN MADE Zaterdagavond om acht uur zal burgemeester C. W. Smits van Made en Drimmelen in de bovenzaal van restaurant ,,De Biesbosch", gelegen aan de jachthaven te Drimmelen, een tentoonstelling openen van schilderijen van de Dordtse kunstschilder Thomas van Heek. Deze werken zijn alle maal gewijd aan het natuurge bied De Biesbosch. De expositie zal worden ingeleid door de heer C. Schellenberg, beeldhou wer en kunstschilder uit Dor drecht. De expositie werd reeds ge houden in Dordrecht en trok daar veel belangstelling. Ook in ^rabant wil de gemeente Made en Drimmelen met deze exposi tie het historische feit marke ren, dat de Biesbosch als gevolg van de afsluiting van het Ha ringvliet in het kader van de Deltawerken de getijwerking heeft verloren. Juist de „eeuwi ge" eb en vloed maakte de Biesbosch tot een uniek natuur gebied. Dit alles gaat nu veran deren en er is geen enkele des kundige die kan voorspellen hoe dit gaat gebeuren. Thomas van Heck, die vooral een schilder van stemmingen is, heeft in zijn werk met forse penseelstreken een subtiele kleurnuances, dat unieke karak ter van de Biesbosch weten vast te leggen. Hij schilderde De Biesbosch in 't getij en zijn werk krijgt naast de artistieke waarde nu ook historische bete kenis. omdat het zo kunstzinnig laat zien hoe de Biesbosch was. De expositie zal dagelijks ge opend zijn van tien tot achttien uur. op zon. en feestdagen van tien tot twee en twintig uur. De expositie duurt, tot en met zon dag 3 januari 1971. L02Z132

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2