Zuidmolukkers en bloc achter 33 van Wassenaar Logees voor Draken- steyn RAPPORT OVER KOMEND PROCES: Hoogoven „vergrijst omgeving I Je^efFd LICHT IN ZICHT Loonmaatregel kan niet werken L appersocodemie Grens In 't kort Maand geëist tegen mr. Rambonnet GRONDWETSWIJZIGING IN BELGIË ERDOOR BEOGRAM 1500 Commentaar Drukke kerst en jaarwisseling voor Wegenwacht ADVIES: BAKKERS VRIJ OP 2 JANDARI Brandschade in Gouda 22 miljoen Erkenning Spoorwegstaking in VS afgelast Achtergronden JAAR ONTZEGGING Schiphol in zorgen door postvert raging EIGEN ORGAAN CCO Nieuw blacl voor de consument voor hen die kwaliteit en stijl stellen boven de prijs is er thans de unieke platenspeler-versterker combinatie «I l? Pleidooi voor onschuld Galley Lijf vracht Bucher overleden VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 J^ij de verdediging van zijn laatste begroting heeft minister Luns de waardering van de Nederlandse regering voor de nieuwe oostpoli- tiek van de Duitse Bondsrepubliek tot uitdrukking gebracht. Met name roemde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken „de ver beeldingskracht en het realiteitsbe sef" van zijn Westduitse collega's. Er zullen maar weinig Nederlanders zijn die het hierin niet hartelijk met de heer Luns eens zijn. Des te meer is de vraag gerecht vaardigd of er voor minister Luns en zijn partijgenoten in het kabinet geen aanleiding is ook hun geest verwanten in West-Duitsland van dit standpunt te doordringen. Want bij de Duitse christen-democraten schijnt men meer moeite te hebben met de doorbraak in de oostpolitiek. En het zou toch jammer zijn wanneer de Oder en de Neisse straks een grens zouden vormen tussen de christen-democratische fracties in het Europese parlement. DEN HAAG (ANP) Alle wegenwachtstations van de ANWB zullen op beide kerst dagen en op 1 januari dag en nacht in bedrijf zijn. De patrouillerende wegenwach ten doen op deze dagen op de wegenwachttrajecten dienst van 9 uur 's-ochtends tot 12 uur 's- avonds. Buiten die tijd kan men de hulp van de wegenwachtstations te lefonisch inroepen. Op oudejaarsdag zal er van 's- ochtends 9 tot 's-avonds tien uur worden gepatrouilleerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de eventuele vestiging van een hoogoven- en staal bedrijf op de Maasvlakte bestaat het gevaar, dat de naaste omgeving op den duur zal „vergrijzen" door de afzetting van fijn stof. Dat staat in een gisteren gepubliceerd rapport van het Openbaar Lichaam Rijnmond. In milieu-hygiënisch opzicht zal een hoogovenbedrijf op de Maasvlak te gevaar opleveren voor gevoelige gewassen in het Westland en vooral voor de flora in de Oostvoornse Dui nen. Het bedrijf zou met name de emissie van fluor tot het uiterste moeten beperken. De nota zegt oak, dat uit nationaal- economisch oogpunt de vestiging van het bedrijf op de Maasvlakte „struc tureel zeer aantrekkelijk" is. Maar conjunctureel gezien is een dergelijke vestiging, vooral vanwege de over spanning van de Nederlandse econo mie, niet oppertuun. DEN HAAG (ANP) Het geza menlijk overleg van werkgevers en werknemers van de Nederlandse bak kerij heeft de bakkersbedrijven ge adviseerd op 2 januari geen brood te bakken. GOUDA (ANP) De brand, die woensdagavond heeft gewoed in het carrosseriebedrijf van de firma Ver heul in Gouda, is vermoedelijk ver oorzaakt door een elektriciteitskabel. Deze heeft enkele uren bekneld ge zeten in de kofferruimte van een van de autobussen, waardoor warmte-ont- wikkeling is opgetreden. De schade van de brand wordt geschat op 22 miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. „Groter saamhorigheid onder de in Nederland wonende Zuidmolukkers, maar een kleine kans op integratie in de Nederlandse gemeenschap." Dit is een van de gevolgtrekkingen van een gisteren uitgekomen onderzoek „Het Zuidmolukse probleem: erfenis van een koloniaal ver leden". Dit werd uitgevoerd door de onderzoekgroep "Crisissituaties" van het sociologisch instituut van de universiteit van Amsterdam. Het rapport vervolgt: Op grond van politieke overwegingen verwachten de Ambonezen tamelijk lichte straffen voor de „33 van Wassenaar". Uit inter views is gebleken dat zware straffen opgevat zullen worden als totaal onbegrip voor politieke motieven. Over het komende proces wordt geschre ven: „Tijdens het proces moeten spanningen tussen de Haagse politie en Zuidmolukkers niet uitgesloten worden geacht. In het verleden hebben twee voorvallen ertoe bijgedragen, dat het onderling wantrouwen is toegenomen. Enerzijds heeft het de Zuidmoluk- van president Soeharto Den Haag voor hen was afgesloten. Anderzijds is het wantrouwen tegen Molukkers kers gesloten, dat tijdens het bezoek groter geworden bij de bestormisg van de Scheveningse gevangenis, waarbij een groot aantal agenten werd gewond. En men voegt er aan toe: Een waarschuwing is onzes in ziens wel op zijn plaats: wantrouwen én angst bij twee tegenover elkaar staande groepen kan tot paniek en ongecontroleerde aggressie leiden. De samenstellers schrijven verder: Vrijwel de gehele Zuidmolukse ge meenschap in Nederland staat achter de ..33 in Wassenaar". De twee belangrijkste doelstellin gen van de Ambonnezen in Neder land zijn: Erkenning van en terug keer naar een onafhankelijke repu bliek der Zuidmolukken. Het blijft het centrale thema in het leven van de Ambonnees. Hiermee direct sa menhangend is de afwijzing om vol ledig op te gaan in de Nederlandse samenleving. Volgens de samenstel lers van het rapport spelen daarbij de volgende factoren een belangrijke rol: De Zuidmolukkers hebben een eigen cultuur, taal, kerkgenootschap, CLEVELAND/OHIO (AP) De transportarbeidersbond heeft in ver band met de maatregelen van het congres de landelijke spoorwegsta king afgelast. Alle vakbondsbestuurders betrok ken bij de staking zijn telegrafisch van het besluit op de hoogte gesteld. Het telegram verwijst naar het door het congres uitgevaardigde verbod op de staking en de toegezegde loons verhoging van vijf procent per 1 ja nuari. HET NEDERLANDSE dolfinarium in Harderwijk heeft na overleg met de Westvlaamse Economische Raad in België, besloten een dolfinarium te gaan stichten nabij Brugge. IN PRAAG is het centrale comité van de Tsjechoslo waakse communis tische partij bijeengekomen. O.a. zal verslag worden uitgebracht over de zuivering in de partij, waarbij onge veer 20 procent werd uitgestoten. PRESIDENT SOEHARTO van Indo nesië brengt volgende maand een be zoek aan de Molukken. De reis werd al drie keer uitgesteld wegens ver meende communistische activiteiten. DE HASJIESJ-ROKENDE kabouter- raadsleden F. v. B. en C. B. in de Amsterdamse raad, zijn door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot elk vijftig gulden boete. De eis was 100 gulden. BRYCE N. HARLOW, een van pre sident Nixons belangrijkste adviseurs HARLOW heeft zijn ontslag genomen. Als reden gaf Harlow op dat hij in zijn werk te veel door ambtenarij belemmerd wordt. DE POLITIEKE PARTIJ DS'70 zal voortaan gebruik kunnen maken van de zendtijd voor radio en televisie die door de regering voor de politieke partijen beschikbaar wordt gesteld, IN SITTARD werd een personenauto door een vrachtauto geramd. Een van de inzittenden van de auto, de 93- jarige zuster M. Feldbauchs, werd op slag gedood. Twee andere inzitten den, eveneens zusters, van wie de bestuurster geen voorrang verleende, liepen levensgevaarlijke verwondin gen op. eigen normen en opvattingen ten aanzien van huwelijk en verwant schap. Zij zagen in het algemeen geen mogelijkheden in de Nederlandse sa menleving veel te bereiken, onder meer t.g.v moeilijkheden met de Ne derlandse taal en het achterblijven in onderwijs. Zij voelen zich in de steek gela ten door de Nederlandse regering, die hun trouw niet beloonde en geen oog had voor hun militaire achter grond. Zij voorzagen, dat zij de relatief hoge sociale positie, die zij in Neder- lands-Indië bekleedden, zouden moe ten opgeven. Ook zouden ze minder gebonden zijn aan de gebruikelijke (legale) wegen en hebben ze minder eerbied voor gezag en autoriteit. Het rapport besluit met de opmer king, dat de bezetting van de ambas sadeurswoning in Wassenaar en het neerschieten van hoofdagent Mole naar geen op zichzelf staande daden waren. „Zij kunnen allen begrepen worden, als men ze in het kader van de bijzonder moeilijke positie die de Zuidmolukkers in de Nederlandse sa menleving innemen. Wij zijn daarom van mening, dat de „33 van Wasse naar" er recht op hebben, dat bij de beoordeling van hun daden hun socia le en politieke achtergronden in aan merking worden genomen", aldus het rapport. De vier Zuidmolukse jongeren, die gistermorgen aan de ingang van de Ridderzaal aan het Binnenhof in Den Haag begonnen met een demonstra tieve hongerstaking, hebben in de loop van gisteren gezelschap gekre gen van vijf andere jongens. ARNHEM Tegen de Haarlemse rechter mr. H. G. Rambonnet is gis teren door de procureur-generaal van het Arnhemse Hof een maand on voorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid geëist. Hij achtte de Haarlemse rechter schuldig aan het in artikel 36 van de wegenverkeerswet genoemde misdrijf (onvoorzichtig rijden). De verdedi ging van mr. Rambonnet had op nieuw om uitstel verzocht om een zwaar zieke getuige te kunnen horen. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren enkele hoge gas ten ontvangen, die op hun uitno diging een paar dagen op kasteel Drakensteyn zullen doorbrengen. Prins Claus kwam gisteren als gastheer naar Schiphol om er koningin Annemarie van Grie kenland, de prins en prinses van Hessen en koning Constantijn te verwelkomen, 's Avonds arri veerden ook de Noorse kroon prins Harald en prinses Sonja op Schiphol. BRUSSEL (ANP) Het is de Bel gische premier Eyskens gelukt om zijn voorstellen voor een wijziging van de Belgische grondwet heelhuids door de Kamer van Volksvertegen woordigers te krijgen. Deze wijzigingen beogen bepaalde zaken, die samenhangen met de taal verschillen in ons buurland, vast te leggen en moeilijkheden daarover ir. de toekomst te voorkomen. De voorstellen dateren al van twee jaar terug en ze houden onder meer in de verdeling in drie taalgebieden. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL/DEVENTER Op Schiphol beginnen de bedrijven hin der te ondervinden van de vertraging in de postbestelling, die ongeveer twee dagen ten achter loopt en nog verder in een slop dreigt te raken. De Amsterdamse postbestellers gaan hun actie verscherpen. Hetzelf de overwegen de ambtenarenbonden in Rotterdam. De PTT-bestellers in Deventer zijn eveneens een stipt heidsactie begonnen. (Van onze correspondent) LONDEN In het Britse elektriciteitsconflict werden gisteravond de eerste tekenen van een dooi waargenomen.. De directies van de elek triciteitsbedrijven zullen vermoedelijk vandaag eindelijk weer overleg plegen met vertegenwoordigers van de in het district betrokken vak bonden. Inmiddels ploeteren de journalisten bij kaarslicht de nacht door, want zonder elektriciteit is het maar moeilijk werken. Hier een beeld uit de telefooncentrale, van VPI, het centrum van het Europese telefoonnet. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Consumenten gids, tot nu toe de enige wegwijzer voor kooplustig Nederland, krijgt concurrentie. Het is het blad „Koop krachtig door koopkracht" en wordt uitgegeven door het Consumenten Contactorgaan (CCO). Zoals gemeld trad de Consumen tenbond, uitgever van de Consumen tengids, uit deze organisatie. Het CCO waarin o.a. de drie vakcentrales ver tegenwoordigd zijn. zag zich toen ge noodzaakt een eigen consumenten blad te laten verschijnen. Het orgaan zal op populaire wijze begeleiding en voorlichting geven over het aanbod va-n goederen en diensten en een spreekbuit zijn van de belangen van de consument. Het eerste nummer zal binnen enkele weken verschijnen. (ADVERTENTIES)" DE regering is met haar loonmatigingsbesluit gekomen op een tijdstip waarop de spanning op de arbeidsmarkt zeer groot is. Eind november waren er 36.000 mannen zonder werk; dit komt overeen met 1,2 procent van de afhankelij ke, mannelijke beroepsbevolking. Hoewel het aantal mannelijke werkzoekenden in de maand no vember met 5300 is gestegen, blijft de schaarste op de arbeidsmarkt onverminderd voortduren. De stij ging van het aantal werklozen is voornamelijk te wijten aan sei zoensfactoren, die elk jaar weer terugkeren. Bij de arbeidsbureaus stonden eind november ruim 90.600 arbeidsplaatsen open. Wat is de waarde van een loon matigingsbesluit in een periode waarin de spanningen op de ar beidsmarkt blijven voortduren? Hoewel de werkgeversvertegen woordigers in het recente loono- verleg het bewust op deze maatre gel van de regering hebben laten aankomen, zullen zij individueel als werkgever gedwongen worden in de eerste maanden van het nieuwe jaar zwarte lonen te beta len, willen zij aan de nodige ar beidskrachten komen. Er zijn wel enige tekenen die er op wijzen dat de hoogconjunctuur haar hoogste punt heeft bereikt, toch wijst de internationale conjuncturele ont wikkeling nog steeds op een over spanning op de arbeidsmarkt en hier en daar op de kapitaalmarkt. Kortom: de loonmaatregel komt af in een tijd waarin zij niet kan werken. Zij had daarom beter ach terwege kunnen blijven. De rege ring zal het druk krijgen om de maatregel te effectueren. Waar schijnlijk zal de loontechnische dienst met het toezicht op de nale ving van deze maatregel worden belast. Immers, de loonwet voor ziet in de mogelijkheid controle ambtenaren aan te stellen. Wan neer een bedrijf de loonmaatregel overtreedt kan de dienst een pro ces verbaal opmaken, waarna de zaak voor de rechter moet worden behandeld. De verwachting van de vakcentrales dat deze loonmaatre gel de arbeidsonrust in de hand zal werken, is niet ongegrond. De me dedeling van de regering, dat de f 400,- niet in de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten mag wor den verdisconteerd, is bijzonder onverstandig. Deze maatregel wekt de indruk dat de regering wel bereid is geweest iedereen de f 400,- te gunnen, doch met het per spectief dat niemand er iets mee op zal schieten. Deze indruk heeft de minister van economische zaken reeds gewekt op het moment dat hij doorberekening van deze extra loonstijging in de prijzen goed keurde. Hierdoor blijft er van de 1 400,- nauwelijks de helft over, ter wijl de prijzen ook in het komen de jaar hoger blijven. De verwach ting is dat de reële loonsverbete ring voor 1971 bijzonder gering zal zijn. Dit is voor de vakbonden een moeilijk te verteren zaak in een periode waarin de arbeidstekorten blijven voortduren. Te meer daar de stijging van het reële besteed bare inkomen in 1969 nihil is ge weest en dit jaar nauwelijks drie procent heeft bedragen. De werk nemers zullen zich niet zo gemak kelijk met dat schijnpresentje van f 400,- laten afschepen. Wanneer de ontevredenheid zich uit in ar beidsonrust en nieuwe stakingen, zal de nationale economie er meer door lijden, dan wanneer een rede lijke loonstijging in het vooruit zicht zou zijn gesteld. Naast de mogelijkheid van zwarte lonen doet zich het gevaar voor dat na beëindiging van de periode waar voor de loonmatigingsmaatregel geldt, de vakbonden hun schade zullen willen inhalen, met als ge volg een plotselinge loonexplosie die de economie nog meer uit haar voegen zal lichten. Geringe loon stijging in de bouwnijverheid bij voorbeeld, zal waarschijnlijk lei den tot een nog grotere uittocht van bouwvakkers naar West-Duits land, waar de Ionen voor deze categorie werknemers in veel ge vallen eens zo hoog zijn als in ons land. Deze uittocht kan leiden tot een nog grotere spanning op de arbeidsmarkt en tot stagnatie in de bouw. Politiek gezien is de ont wikkeling bijzonder gevaarlijk voor de huidige regeringscombina tie. Ook bij de verkiezingen over enkele maanden zal wel duidelijk worden in hoeverre de Nederland se bevolking ingenomen is geweest met deze loonmaatregelen. DRS. A.A. WENTINK. De platenspeler-versterker combinatie Beogram 1500 is opg-- bouwd uit een semi-professionele stereo platenspeler en een stereoversterker met een uitgangs vermogen van 2x8 Watt en met een vervorming minder dan 1%. De Beogram 1500 is uitgerust met de wereldberoemde B&O 15°toonarm en voorzien van aansluitmogelijk heden voor radio en bandrecorder. Kies voor de aan te sluiten luid sprekers b.v. de Beovox 600 of 1100. In combinatie met een FM-tuner (b.v. de Beomaster 5000) beschikt men over een complete Hi-Fi- installatie. De Beogram 1500 is zeer elegant uitgevoerd en wordt geleverd met een transparante stofkap. Houtsoorten: teak, palissan der of eiken. Prijs f 875,-. Laat een B& O-dealer u adviseren. Of vraag B&O-kleurenkatalogus D4 aan. U ontvangt dan tevens een lijst van B& O-dealers in uw omgeving. Beogram 1500 Bang Olufsen Nederland Postbus 36 - 's Graveland. Het is te hopen dat u er weinig van merkt, maar momenteel heerst op deze redactie een tamelijke ver- Warring grenzend aan die aan het loonfront. Want daar is het vechten geblazen, zoals u wel gemerkt zult hebben. En zoals u binnenkort (na 1 januari) wel aan uw loonzakje zult kunnen voelen, als het minder ver zwaard wordt dan u redelijkerwijs gedacht zou hebben. Moeilijk niet waar? En onredelijk, vinden de vakbonden-bonzen, die dan ook razendsnel en razendjel hebben geprotesteerd. Vooral de bouwvak kers zijn laaiend, heb ik vernomen (en u ook waarschijnlijk). We moeten onze hoop nu maar op de Tweede Kamer stellen, maar dat hebben we al zovele malen gedaan, nietwaar? En de regeringspartijen zullen wel in het zelfde water als hun coryfeeën (de ministers) willen varen. Maar droevig blijft het. Witteveen, Nelissen, De Jong en Roolvink, be dankt hoor. Kabinep. Een lichtpunt: Wij hebben tenmin ste nog licht, maar dat is in Enge land ook weer een soort taboe. Door een stiptheidsactie van de mannen van gas en licht, die ook meer geld willen. Met die loonmatiging zou dal hier in Nederland een donkere ge schiedenis worden. De Engelsen blijven er tamelijk opgewekt onder, want in de pubs blijft het druk. En met kaarsen zie je die enorme pinten toch wel. Boven dien hebben de Britten een sterke huisvlijt-traditie. En over negen maanden 'n hoop kleine Britjes erbij! Please sir. En dan te bedenken dat het Tweede Kamerlid Notenboom (KVP) van di verse kanten veel waardering heeft gekregen voor de wijze waarop hij de belastingvoorstellen van de rege ring in de Kamer heeft behandeld. (N. besteedde vooral aandacht aan het midden- en kleinbedrijf en de horeca-sector) De dank bleef niet uit. Een banket bakker stuurde een enorme S en het bedrijfschap horeca bood het Kamer lid een kerstdiner aan. En het Ka merlid zelf? Hij ploegde voort over de loonakker en ontmoette vele voetangels en klemmen op zijnen weg naar steun aan zijn vrienden aan de overkant. De regering is onze loonma(tiging). Het zal je ma maar wezen. De mijne is beter. De groeten. Als die tenminste niet duurder worden, want dan zullen ook wij ons wat moeten matigen. MERIJN FORT BENNING (AP) De ad vocaten die Lt. William Calley, be schuldigd van de moorden bij My Lai, moeten gaan verdedigen, zullen trachten te bewijzen, dat de Vietna mese burgers gedood waren door schoten uit helicopters en als gevolg van artillerievuur, en dat de lijken er al waren toen Calley met zijn pe loton het dorp betrad. Lt. Calley wordt ervan beschuldigd bij My Lai op 16 maart 1968 102 Viet namese burgers ter dood te hebben gebracht. De maximale straf die hij kan krijgen, is de doodstraf. BERN (AFP) De Braziliaanse lijfwacht Helio de Aranjo, die bij de ontvoering van de Zwitserse ambas sadeur in Rio de Janeiro door de ontvoerders werd gewond, is overle den Dit heeft het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken gisteren be kendgemaakt. Hij werd neergescho ten, toen hij trachtte de ontvoering te verhinderen. ROTTERDAM AANV. NIEUWE LEERJAAR 4 JAN. 1971 PERFECTIE SINDS 1902 Schrijf voor gratis documentatie nr. 20 een kaartje aan Ringlever Antwoordnummer 1444 Rotterdam tel. (010) 25.65.65* A

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9