Sport stort zich in politiek Grote onrust in bouw en metaal (Rotterdam) om loonmatigmgs bes luit van regering MACHINEGEWEER PER TAXI GEMAAL DE PAAL MOET MISSCHIEN WEER VERDWIJNEN Kruisinga zoekt naar goede anti rook-campagne biefstuk Jo de Roo ploegleider af street Anti-Progil- comité blijft zich weren flmtona Luns wil geen permanent veiligheids- overleg Brood weer duurder na al die zoetigheid nu lekker met peper en zout Schietende agent veroordeeld tot 150,- boete Project - in aanbouw - kost f4 min. SLEEPBOTEN OP SCHELDE WEER AAN KETTING Onbevoegde sprak VN-assemblée toe SPAANSE POLITIE PAKT FILMS VAN BRANDPUNT AF Uitgeputte studenten in Leuven moeten "hongeren" staken goed idee vooruwep kleuren tv DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Loij endekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 25e Jaargang No. 6421 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bii vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot VJn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Wij storten ons in de politiek. We willen snel afre kenen met de verouderde stelling dat sport en politiek niets met el kaar te maken hebben". Dit zei gis teren dr. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie (NSF). De sportorganisaties zullen het niet laten bij het uitbrengen van de Nota Sport 70, een pleidooi voor een nationaal sportbeleid. Ze gaan zich ook inlaten met de program ma's en de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer van de politieke partijen met het oog op de komen de Kamerverkiezingen. We willen de landelijke politiek beïnvloeden. We gaan „onze" mensen in de Ka mer bewerken zo gauw de sport aan de orde komt, zo heette het gis teren op een persconferentie. Na liet groene front (landbouw), het vakbewegingsfront, het onder- wijsfront. enz. komt er dus nu een sportfront in het parlement bij. De NSF wil beslist niet een aprte par tij voor de sport noch een van de bestaande partijen ombouwen tot een partij vooral voor de sport. Dat zou trouwens onmogelijk zijn van wege de «rote verscheidenheid van politieke kleuren binnen de geor ganiseerde sport, stelde dr. Van Zijll. De sportorganisaties zijn het helmaal met minister Klompé eens dat een nationaal sportbeleid on derdeel moet zijn van een nationaal welzijnsbeleid. Daarom zal de be windsman die de sport in zijn be leidspakket heeft, daarin tevens re creatie en lichamelijke opvoeding moeten hebben. Delen van de nota Sport 70 zul len worden vertaald, zo kon dr. Van Zijll meedelen. „Onze stelling is dat de sport zich aan het ont wikkelen is van een vrijblijvende bezigheid van een elite tot een kei harde maatschappelijke noodzaak. Dit speelt niet alleen bij ons zo. Dit is een internationaal probleem", aldus de heer Van Zijll. Een nationaal gecoördineerd sportbeleid zal de achterstanden in kadervorming en sportaccommoda tie moeten wegwerken. Elke accom modatie die door een school wordt gebruikt, moet ook voor anderen beschikbaar zijn, en omgekeerd. Door gebrek aan coördinatie is het nog lang niet zo ver, aldus de heer Van Zijll. Dr. W. VAN ZIJLL STAKINGEN VERWACHT (Van onze verslaggever) UTRECHT/ROTTERDAM/DEN HAAG De eerste ar- Leidsonrust tengevolge van het regeringsbesluit de loonsver hogingen voorlopig krap te houden, is gisteren al gesignaleerd in de bouw en in veel metaalbedrijven. Op vele bouwplaatsen in het land was de spanning explosief. De bonden verwachten wilde acties. Bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij en bij Wilton Feijenoord is gisteren praktisch niet gewerkt, maar ge praat over te nemen acties. Ik vakbondskringen verwacht men daar snel stakingen. Ook de industriële bonden hebben al ge waarschuwd voor onrust. De bouwbonden hebben meteen een hard standpunt ingenomen en voorspeld dat er acties zullen komen, als de nieuwe c.a.o. niet op 1 januari a.s. ingaat. En dat zal het geval zijn als de regeringsmaatregel volgende (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Luns (Bui tenlandse Zaken) heegt de Tweede Kamer gisteren de aanvaarding ont raden van een motie Van der Stoel (P.v.d.A.), waarin onder meer ge vraagd wordt om een permanent overlegorgaan voor de veiligheids vraagstukken in Europa in het leven te roepen. De motie stelt namelijk een regeling van de kestie-Berlijn niet als voorwaarde vooraf, evenmin als het aangaan van verkennende be sprekingen over troepenverminde ring. Er is volgens minister Luns trou- wens nog „geen begin van een aan wijzing" dat Rusland een wederzijd se en gecontroleerde vermindering van troepensterkte en kernwapens zou willen aanvaarden, ook niet als agendapunt voor een Europese vei- ligheidsconferentie. Een permanent overlegorgaan zou volgens de minis ter alleen aan de orde kunnen komen als men allerlei kwesties gescheiden wil gaan regelen. AMSTERDAM (ANP). Voor twee schoten, waarmee hij omstan ders ernstig verwondde, heeft de rechtbank in de hoofdstad donder dagmorgen de 30-jarige hoofdagent van de Amsterdamse politie Gerrit van D. veroordeeld tot 150 gulden boete subsidiair vijftien dagen hech tenis. De eis luidde 100, Een groepje Haagse voetbalsuppor ters, dat in de nacht van 15 op 16 april j.l. na de wedstrijd AjexAr senal op de „walletjes" nog een glaas je had gedronken, raakte daar in con fliet met de surveillerende hoofdagent Van D., die zich bedreigd gevoeld had. Hij loste een schot dat de Hage naar P. H. A. Riool zodanig verwond de dat de man nooit meer normaal zal kunnen lopen. Even later loste de politieman een tweede schot, dat de Amsterdammer G. H. Schouten in de buik trof. De man, die hoofdagent Van D. bedreigde, werd donderdag veroordeeld tot 150 gulden boete sub sidiair vijftien dagen hechtenis. week door de Kamer wordt goedge keurd. Volgens de bouwbonden moet dit dan worden beantwoord met „produktiematiging". Na een spoedberaad besloten de samenwerkende bonden in de bouw gistermiddag niet aan de uitvoering van het loonmatigingsbesluit te zul len meewerken. De verontwaardigde bonden zeggen o.m.: „De thans ge troffen loonmaatregel is onrechtvaar dig en zal in de praktijk onuitvoer baar zijn. Het verbod tot verwerking van de 400,die thans reeds tot het inkomen van de bouwvakkers behoort, moet in het bijzonder als een grove onrechtvaardigheid worden be schouwd." Zoals gemeld mag volgens de maat regel de 400,uitkering voorlopig niet worden doorberekend in de lo nen. De heer A. Buijs, voorziter van de NW-bouwbond, zei gisteren: „Als onze leden die lonen (volgens de nieuwe c.a.o., red.) aan hun baas vra gen en niet krijgen, is de consequen tie dat wij onze mensen niet in de kou laten staan als de werkgever weigert." Op de vraag of het staken wordt, zei hij „Het zou ook kunnen zijn dat we onze leden bijvoorbeeld adviseren overwerk te weigeren of in tarief te werken." Het overleg met de be leidsorganen van de drie bonden zal waarschijnlijk maandag a.s. plaats vinden. De verklaring van de drie bonden betekent, dat het overleg over de nieuwe bouw-c.a.o. muurvast zit. ten zij de werkgevers zich alsnog bereid verklaren in te gaan op de voorstel len van de bonden, zo liet de heer Buijs desgevraagd weten. „Van ons zijn geen nieuwe initiatieven te ver wachten om het overleg te hervat ten." Zoals bekend loopt de bouw-c.a.o. (ruim 250.000 werknemers) op 31 de cember a.s. af. Na vier onderhande lingsbijeenkomsten liep het c.a.o.- overteg vorige week vast. Hete hang ijzers zijn de lonen (inclusief index ering) de vakantieuitbreiding, de va kantietoeslag en het vorstverlet. (Van een onzer verslaggevers) DE PAAL Zal het nog in aan bouw zijnde gemaal bij het plaatsje De Paal in de gemeente Hulst na vol tooiing een lang leven beschoren zijn? Over die vraag rijzen in water schapskringen steeds meer twijfels, nu men in Brussel min of meer heeft laten doorschemeren, dat voor het dijkvak Baalhoek-Kruispolder ook van Nederlandse zijde belangstelling bestaat als plaats, waar het Baal- lioekkanaal eventueel in de Schelde zou kunnen uitmonden. Mocht deze voorkeur van de Ne derlandse Baalhoek-onderhandelinga- delegatie omslaan in een definitieve bestemming, dan kunnen de kanaal- werken rampzalige gevolgen hebben voor het in aanbouw zijnde gemaal, waarvan wordt aangenomen dat het in februari klaar zal komen. Aanwij zingen, dat er inderdaad reden tot ongerustheid is, zijn er nog niet. De ontwikkelingen rond de Baal- hoek-onderhandelingen en de berich ten, die daarvan bij beetjes de open baarheid halen, worden momenteel met de nodige reserves bekeken. Bijna twee jaar geleden is in De Paal een aanvang gemaakt met de bouw van het gemaal. Het is een mil joenen-project, alleen al de werk zaamheden aan gebouwen en tech nische installatie, uitgevoerd in op- BRUSSEL (ANP) De sleepboot kapiteins van de Unie van Reddings- en Sleepdiensten en van het Schelde- sleepvaartbedrijf in Antwerpen, die het sleep- en loodswerk verrichten voor de zeevaart op Antwerpen, zijn opnieuw in staking. De kapiteins staken omdat hun werkgevers weigeren met de vakbon den te spreken over het toekennen van de status van beambte. NEW YORK (DPA) Een onbe voegde particulier is er in geslaagd de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties toe te spreken alvorens de veiligheidsdienst hem arresteerde en voor ondervraging meenam. De man, volgens een VN-woord- voerder, de Zuidvietnamese advocaat Ngo van Hai uit Parijs, had zich als lid van de Laotiaanse VN-delegatie toegang tot de Algemene Vergadering verschaft en het woord gekregen om over de Amerikaanse krijgsgevange nen te spreken. Pas nadat de Laoti aanse diplomaten de voorzitter ervan in kennis stelden dat hij niet tot him delegatie behoorde, werd hem het woord ontnomen. DEN HAAG (ANP) Met ingang van maandag zal de broodprijs om hoog gaan met één cent per 800 gram Voor broden van 400 gram blijft de prijs onveranderd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris dr. Kruisinga (volksgezondheid) zoekt naar nieuwe mogelijkheden om door voorlichting te geven het roken te verminderen. Hij zal dezer dagen de gezondheidsraad een advies vragen over de manier waarop door effec tieve anti-rookvoorlichting het ge bruik van sigaretten kan worden ver minderd. Volgens voorlopige CBS-cijfers zul len dit jaar 18.5 miljard sigaretten zijn verkocht. Dat is meer dan in voorgaande jaren. Ook het gebruik per hoofd van de bevolking is dit jaar hoger dan in voorgaande jaren. Maar de stijging van het sigaretten- verbruik is in ons land kleiner dan in de buurlanden Duitsland en België. HILVERSUM (ANP) Een repor- tageploeg van de t.v.-rubriek „Brand punt" van de KRO is in Spanje gear resteerd, toen men opnamen wilde maken in het kader van het proces tegen de zestien Basken in Burgos. Na verhoor en inbeslagneming van een aantal (onbelichte) films zijn de redacteur en de cameraman weer op vrije voeten gesteld. De opnamen, die al waren gemaakt en in de auto ver borgen lagen, zijn door de politie niet gevonden. Dr. Kruisinga vindt dat een opmer kelijk verschijnsel. Hij schrijft de ge ringere stijging in ons land onder meer toe aan de anti-rookactie van dr. Meinsma, directeur van het Ko ningin Wilhelminafonds. De staatssecretaris bekijkt ook de mogelijkheid reclame voor tabakspro- dukten te beperken. Hij is hierover in overleg met mensen van het mi nisterie van CRM. Dr. Kruisinga is nog niet zeker van het nut van de verplichting aan sigarettenfabrikan- ten om op de pakjes te wijzen op de gevaren van het roken voor de ge zondheid. Tijdens recente gevechten tegen communistische troepen in de omge ving van Skoun aan hoofdweg 7 in Cambodja veroverden Cambodjaanse troepen een machinegeweer, dat ze meteen op een fietstaxi plaatsten waardoor ineens een veel grotere be weeglijkheid verkregen werd. BRUSSEL (ANP) Opnieuw heb ben gisteren drie van de studenten die vorige week vrijdag in honger staking gingen in Leuven, uit protest tegen het vreemdelingenbeleid van de minister van justitie Vranckx, deze staking om medische redenen moe ten opgeven. De hongerstakers waren zeer ver magerd en vertoonden uitdrogings verschijnselen. (ADVERTENTIE) )oe mee met de kerstprijsvraag van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven in uw Radio-TV blad van 26/27 dec. a.s. (Van onze sportredactie) AARDENBURG - GOES Jo de Roo is ploegleider af. Officieel heet het dat de Goese ex-profcoureur Trico Noble volgend seizoen niet kan rijden, omdat hij het te druk heeft met het inrichten van zijn tweede zaak in Goes, die binnen kort geopend wordt. Maar die twee de zaak is niet de echte reden van zijn stoppen als ploegleider, nadat hij pas twee maanden geleden door de gebroeders van Turenhout van de Aardenburgse stoffenfabrick werd aangesteld. Ons is gebleken dat Jo de Roo als het ware gedwon gen is ontslag te nemen, of in feite uit zijn functie is ontheven. Wat zijn de feiten: Naar aanleiding van de rechts- azak van vorige week, waarin Jo de Roo wegens het verhandelen van stimulerende middelen (wekami nen) werd veroordeeld door de Mid delburgse rechtbank, hebben enke le ouders van renners geklaagd over het feit dat hun zoons aan de zorgen van diezelfde Jo de Roo in de ploeg van Trico Noble waren toever trouwd. Tijdens de cross van Thto Middelkamp, die afgelopen zondag werd verreden, dreigden zelfs en kele ouders hun zoons terug te trek ken uit de amateurformatie. Sponsor Frahs van Turenhout heeft Jo de Roo naar aanleiding van die rechtszaak afgelopen maandag een aangetekende brief gestuurd hij heeft ons dat toen bevestigd waarvan de inhoud niet werd be kendgemaakt. Maar wij hebben ver nomen werd Jo de Roo daarin ont slag aangezegd als ploegleider. Jo de Roo heeft woensdagmid dag zo vernamen wij uit zeer be trouwbare bron Frans van Turen hout opgebeld met de vraag of het niet officieel gegooid kon worden op zijn drukke werkzaamheden met zijn tweede zaak. Van Turenhout heeft hiermee gedeeltelijk inge stemd. Ondanks die laatste afspraak dus toch uitgelekt dat Jo de Roo in feite ontslag heeft gekregen, al werd de eer aan hem zelf gelaten. (Zie verder onze sportpagina). dracht van waterschap „Hulster Am bacht", zullen na voltooiing een be drag van vier miljoen hebben ge vergd. Voor de aanleg van de nodige hoofdwaterleidingen is nog eens een bedrag van enkele tonnen uitgetrok ken, deels in het kader van de ter plaatse in uitvoering genomen ruil verkaveling. Als de Belgische en Nederlandse regering zich aan het eind van de Baalhoek-onderhandelingen inder daad uitspreken voor het nu offi cieus genoemde gebied, dan zullen het perceel grond, waarop nu het ge maal staat en de aangrenzende per celen, wel eens nodig kunnen zijn als werkterrein voor de kanaalwerken. (VERVOLG OP PAGINA 3) (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Het „Anll-Progil-co- ïnité Kallo", dat 28 november een protestmars in Antwerpen hield, heeft de openbaarmaking geëist van de rapporten die zijn opgesteld door de werkgroep industriële ecologie van liet ministerie voor Vlaamse streek- economie opdat de bevolking er ken nis van zal kunnen nemen en de rap porten op hun degelijkheid gecon troleerd kunnen worden. Bovendien hebben de verenigingen de minister voor Vlaamse streekeco- nomie, prof. Vlerick, een brief ge schreven waarin ze hem vragen een delegatie te ontvangen die met hem het probleem voor het leefmilieu van de voorgenomen industrialisatie kan bespreken. Het comité heeft gesteld_ dat er „meer dan alleen economische be langen op het spel staan" en dait het hier gaat „om een kwestie vam leven of dood, al dan niet op langere ter mijn" Het Nederlandse Ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft er, naar aanleiding van het bericht dat de Belgische regering bereid is Progil een investeringspremie toe te kennen op gewezen dat uit het com muniqué over de ontmoeting van mi nister Namèche en staatssecretaris Kruisinga op 20 november reeds blijkt dat de vestiging van Progil in principe besloten is. Voor Nederland is de zaak, met de gegeven garanties van Belgische zijde, afgedaan. Het ligt dan ook niet in de bedoeling dat Progil een grote plaats inneemt, op de agenda welke de beide bewinds lieden vandaag in Bilthoven behan delen. (ADVERTENTIE) LH KLEUR Sinds jaren was het rijk ge schakeerde leven van Corona tion Street voor u slechts zwart, wit of grijs. Dat verandert nu: vanaf maan dag 14 december brengt de VARA Ena Sharpies en haar min of meer bevriende buurt bewoners zoals ze zijn: inkleur! Nederland 1,19.04 uur. ('t Kan nog als u nu naar uw Aristona-dealer gaat!)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1