Beleid huisvesting bejaarden moet op de helling TWEELINGBROERS VERDACHT VAN BRANDSTICHTING Wist u het nog dat u zes eigen deuren naar de wereld „BEJAARDENTEHUIZEN STAAN INDRUKWEKKEND TE WEZEN" In pension Johnny Strijd tegen discriminatie loopt stuk op bureaucratie Super-jumbo tankers zijn gevaarlijk ia Luchthaven Zestienhoven vriendelijk efficiënt (T)huis Bezinning Uitdaging My Lai-proces „Calley bleef maar vuren...." Op Zwolse school Kamerleden willen voortzetting experimenten (En U mijnheer de Hagenaar mijnheer uit Vlaardingenf uit Schiedam, uit Delft,uit het westen van Brabant?) Op de Luchthaven Rotterdam (Zestienhoven). ia Uw eigen deuren naar de wereld. Om U vrij en internationaal te bewegen. Toch zinloos om het ergens anders te zoeken als het pal bij huis zo makkelijk kan?iff Makkelijk aan komen rijden. Makkelijk Uw auto kwijt. Makkelijk inchecken in het nieuwe stationsgebouw (met tax-free shop). Zonder tijdverlies, zonder omwegen op Uw gemakde wereld tegemoet, iff Dat kan allemaal opZestienhoven. Want deze luchthaven mag nog zo regionaal zijn, in haar moge lijkheden is ze internationaler dan U denkt. ia Ontdek het zelf. Vanaf Zestienhoven vliegt U rechtstreeks naar Zürich. Recht streeks naar Manchester. Naar Londen. Door de makkelijke internationale doorverbindingen in Zürich en Londen naar elke bestemming in de wereld. ia Met moderne vliegtuigen van befaamde maatschappijen: BAF, BUA, Channel Airways, KLM, Swissair, bijvoorbeeld..Een onmisbare luchthaven voor een stad als Rotterdam. Onmisbaar voor U. Omdat U van makkelijk vliegen houdt. Daarom Luchthaven Zestienhoven. Pal naast de deur. ia Afgetreden minister: WOENSDAG 9 DECEMBER 197Q BREDA. „Bejaardentehui zen zijn dingen, die indrukwek kend staan te wezen. Meestal in een giroot grasveld of plantsoen. Liefst buiten de stad; dat is lek ker rustig en fijn voor die ouwe mensen. Zelfs in kleine dorpen bouwen ze van die dingen van vijf verdiepingen of meer. En ze zetten de landbouwers bovenin. De bejaarden krijgen er een uit stekende verzorging, dat wel. Maar het leven wordt er zo glad jes en steriel georganiseerd, dat het goeddeels losstaat van het giewone dagelijkse gebeuren." Dat schrijft Jan Vrolijk in het laatste nummer van „Op Leeftijd", het blad van de Nederlandse Fe deratie voor Bejaardenzorg. Het nummer is helemaal gewijd aan de bejaardenhuisvesting. De conclusie van een serie van vijf artikelen is, dat ook de bejaarden worden ge confronteerd met een groot stuk woningnood, zowel in de kwantita tieve als in de kwalitatieve sfeer. Dat wil zeggen: er is een groot tekort aan bejaardenwoningen en misschien in wat mindere mate bejaardentehuizen. Maar daar komt bij, dat er tussen deze twee dominerende vormen van bejaar denhuisvesting (bijina) helemaal niets is: geen andere woonvormen, waarin bejaarden meer dan in vooral tehuizen zichzelf én volwaardige leden van onze sa menleving kunnen blijven. Even de feiten op een rijtje. Nederland telt vandaag de dag ruim 1.300.000 bejaarden Daarvan hebben er volgens een recente op gave van bouwmimister Schut on geveer 240.000 aangepaste huisves ting; 108.000 in verzorgingstehui zen, 88.000 in (51.000) bejaarden woningen, 29.000 in verpleegtehui zen (waarvan er ook al aanzienlijk te weinig zijn) en 15.000 in zoge naamde serviceflats. De bejaarden tehuizen en -woningen springen er het meest uit. Ze hebben alle twee hun bezwaren. Aldus „Op Leef tijd". De tehuizen geven de bejaarden hoewel er uitzonderingen zijn een uitstekende fysieke verzor ging. Maar ze bieden de bewoners meestal geen (t)huis. De bejaarden gaan er alleen maar heen wanneer hun geestelijke of lichamelijke va liditeit terugloopt of dreigt terug te lopen. Ze verliezen er een groot deel van hun zelfstandigheid. De melkboer komt niet meer langs. De postbode evenmin. De bejaarden hebben hun honden en poezen weg moeten doen, want die mochten niet mee. Een eigen tuin tje is er niet. Kinderen zien ze er maar zelden. Af en toe komen de kleinkinderen op bezoek: op hun paasbest gekleed en netjes met twee woorden sprekend. Lawaai maken ze niet. En ze ravotten niet. Want. is hun voorgehouden, „daar kunnen die ouwe mensen niet te gen". En dan de bejaardenwoningen Die laten de bejaarden meer in hun waarde als gewone mensen en garanderen de bejaarden boven dien een langer zelfstandig be staan, zeker nu het open bejaar- denwerk behoorlijk op toeren be gint te komen. Maar de woningen hebben tegen, dat ze de bejaarden ook teveel in afzondering plaatsen. Ze worden op één hoop gebouwd En: alleen voor bejaarden. Hoe het ook zij, er zijn nog altijd die grote aantallen bejaarden, die zitten te springen om opname in een tehuis of toewijzing van een bejaardenwo ning. Ze zijn sinds korte tijd hoofdza kelijk aangewezen op bejaarden woningen. „Den Haag" heeft be paald, dat het accent moet gaan liggen op de bouw van woningen en dat de bouw van tehuizen wordt geremd. Minister Schut wil 12.500 woningen per jaar (laten) bouwen. Of die er inderdaad komen? „Op Leeftijd" is minder optimistisch dan de minister. „In 1968 haalde Af en toe komen in het bejaardentehuis de kleinkinderen op bezoek: op hun paasbest gekleed en netjes met twee woorden sprekend. Ze ravotten niet en maken geen lawaai. Want daar kunnen die ouwe mensen niet tegen Schut 7500 bej aardenwondngen, in 1969 6300 en in de eerste helft van dit jaar nog geen 3200". Prof. dr. ir. H. van Beusekom (77), vroeger o.m. raadadviseur van het ministe rie van Wederopbouw en Volks huisvesting, rekent voor, dat ten minste 8 procent van de bejaarden behoefte heeft aan een bejaarden- woning. Dait wil zeggen, dat er bij een bezetting van 1,7 man per woning behoefte is aan 60.000 bejaardenwoningen. „Dat is dan zeer minimaal", zegt de heer Van Beusekom. Volgens minister Schut telt Ne derland 51.000 bejaardenwoningen .Maar", weet hij, „er zijn momen teel 20.000 bijzondere wooneenhe den in aanbouw. Je mag veilig aannemen, dat driekwart daarvan wórdt gevormd door bejaardenwo- ninigen". Laten we met de minister aan nemen, dat Nederland bij de bouw van bejaardenwoningen in kwanti tatief opzicht op de goede weg is. Maar zorgt de rem op de bouw van tehuizen niet voor een nieuw probleem? Volgens veel provincia le besturen wel. Zei enige tijd geleden bijvoorbeeld de Utrechtse gedeputeerde mevr. U. Tellegen- Veldsitra: „Als je nou na veel jaren van studie, overleg, praten en den ken tot een verantwoorde en broodnodige tehuizenplanning komt en je krijgt dan van bovenaf zonder "meer te horen: we stoppen de bouw van bejaardentehuizen, ian noem ik dat onverantwoord en onaanvaardbaar". Aan de andere kant moet men zich afvragen of de bejaarden per traditie niet veel te snel in tehui zen worden gestopt en zo in veel gevallen worden veroordeeld tot vroegtijdige geestelijke en licha melijke invaliditeit. In vergelijk bare landen is een veel minder groot percentage bejaarden in te huizen ondergebracht. Minister Schut heeft er deze verklaring voor: „Wij zijn nu eenmaal een volkje, dat op het stuk van de collectieve voorzieningen heel wat presteert We richten stichtingen op om te getuigen van onze bewo genheid met het lot van de mede mens". Hij en „Op Leeftijd" heb ben nog een andere verklaring: „Na de oorlog was de grootste aandacht gericht op de bouw van gezinswoningen". Met andere woorden: de bejaarden moesten naar de tehuizen waarvan we er zo ijverig zijn we wel en passant ook nog een groot aan tal gebouwd hebben. Nu de bouw van tehuizen toch op een laag pitje staat is er alle tijd voor nog meer bezinning op bijvoorbeeld deze twee proble men. Hoe bereiken, we dat de tehuizen straks zullen zijn bezet door mensen, die er echt behoefte aan hebben? En: hoe richten we het in, dat, zoals directeur drs. A. Janssen van de Katholieke Vereni ging van Bejaardentehuizen het formuleert, de bejaarden hun op name in het tehuis als een wel daad ervaren? De bejaardentehuizen zelf zitten gelukkig niet stil. Ze zijn al een jaar of drie bezig met een onder zoek naar de „invaliderende wer king" va de tehuizen op de bewo ners. Drs. Janssen gelooft overi gens, dat de lay-out van het ge middelde tehuis mogelijkheden biedt om invalAdermg tegen te gaan. „Alleen: de huidige generatie bejaarden voelt er niet zo veel voor het bezig zijn tot een belang rijk onderdeel van het dagelijks gebeuren te maken". Maar daar hebben we het zelf eigenlijk naar gemaakt. Een architect: „In de te huizen maken we de bejaarden van subject tot object. De bejaar den verliezen hun identiteit. Die wordt overgenomen door de kaste» van gebouwen". Maar wat aan het hele complex van problemen gedaan? „De be jaardentehuizen en -woningen zul len als dominerende vormen van bejaardenihuisvesting (moeten) blijven. Maar daar tussen in en rondom zijn vele overgangsvormen en vooral combinaties nodig en nuttig". Dat stelde in 1963 reeds ir. H. Buskens, toen directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. Veel te weinig stichtingen en architecten zijn op die „uitdaging" ingegaan. Er staan nu eindelijk enkele nieuwe projecten cp stapel. Een van de belangrijkste is een „wooncentrum voor ouderen én an deren" in het Friese IJlst: 59 wooneenheden in een wijkje met alles en nog een heleboel extra o.m. een overkoepeld plein-plant soen) erop en eraan. Een wijkje bovendien, dat qua situering en functie sterk geintegreerd zal zijn in andere wijken; het Groene Kruisbureau is er net zo goed voor de bejaarden als voor de aanstaan de moeders, zuigelingen, peuters en kleuters. Geestelijke vaders van het pro ject zijn de architecten Ebbening en Neijenihuis te Haren. Die zijn al zover, dat ze opdrachten voor de bouw van tehuizen weigeren als ze menen dat het beter en anders kan. Maar hun voorbeeld en dat van hun Friese opdrachtgevers heeft nog maar heei weinig na/volging gekregen. De architecten en „bejaarden- huisvesters" mogen echter niet lang meer wachten. Ruim zeven jaar geleden waarschuwde ir. Bus kens: „Boven de noodzaak om een oplossing te vinden in de kwanti tatieve sfeer van het huisvestdngs- vraagstuk Rgt de noodzaak om meer veelsoortigheid te .bereiken. Anders worden de bejaarden een groep apart in onze samenleving". Die waarschuwing geldt nog on verminderd. Nu als noodkreet. WILLEM WOLTERS. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Nadat de Am sterdamse politie twee opzettelijk aangelegde brandhaarden in het pension Johnny op de hoek Paarde- straat - Amstelstraat lokaliseerde, waar in de nacht van vrijdag op zaterdag negen gastarbeiders het le ven verloren, zijn de 15-jarige twee lingbroers W. W. en A. W. gearres teerd. Beiden zijn schilder-stoffeer dergezellen van beroep en trekken als gezworen kameraden veel met elkaar op. De eerste verdachte werd om negen uur maandagavond aange houden. Zijn broer, die om 2 uur 's nachts thuiskwam, werd "door de bij zijn woning posterende agenten gearresteerd. Op dat moment had de recherche de eerste verdachte al uitvoerig aan de tand gevoeld en (aldus de poli tie) betrapt op tegenstrijdige ver klaringen. Hij zei, dat hij met zijn (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Tijdens het proces tegen de van moord op 102 Zuidvietnamese burgers beschuldig de William Calley is tot grote ver rassing van de verdediging de 24- jarige korporaal Thomas Turner als getuige met de gruwelijkste en meest belastende verklaring voor Calley gekomen. Turner zei dat hij de verdachte tijdens een ongeveer 90 minuten durende periode syste matisch verscheidene kleine groep jes Zuidvietnamese burgers had zien beschieten. De slachtoffers vielen allen in een nabijgelegen sloot en toen Turner goed keek zag hij al pen „groep lijken" liggen, voornamelijk van vrouwen, kinderen en oude mannen. „Luitenant Calley bleef vuren, ook toen een andere groep burgers bij de slachtoffers in de sloot neerkniel de. Toen ik langs hem heen liep vuurde hij ook op de tweede groep. Hij bleef vuren en moest zijn ge weer vaak opnieuw laden. Hij stond nauwelijks anderhalve meter van hen vandaan". Turner schatte het aantal doden op 90 tot 100. De verdedigers van Calley waren stomverbaasd door de onverwachte verklaring van Turner en eisten dat het proces ongeldig wordt verklaard. Zij zeiden niets van de getuigenis van Turner geweten te hebben, om dat hij geweigerd had tevoren met hen té praten. Normaliter stellen getuigen zich voor het proces be schikbaar vooi zowel de aanklagers als de verdedigers, die op de ver schillende verklaringen hun betogen kunnen baseren. Verplicht is dat echter niet en Turner, momenteel student aan de universiteit van Ne braska, handelde dus volkomen overeenkomstig de wet. De eis tot ongeldigverklaring werd dus afge wezen, doch het proces geschorst opdat de verdedigers zich opnieuw konden beraden. broer vrijdagavond tot omstreeks half elf in die bar van pension John ny gezellig met Marokkaanse gasten had zitten praten, waarna het vol gende doel een bezoek aan een nachtvoorstelling in een bioscoop zou zijn geweest. Naar inspecteur Beensma van bu reau Singel meedeelde, ontkennen beide jongens nadien nog in de buurt van het pension te zijn ge weest. Betrouwbare getuigen hebben echter de twee broers kort voor het uitbreken van de brand bij pension Johnny duidelijk gesignaleerd. Bovendien werden de betrokken bioscoopkaartjes die aan de directie van het bewuste theater getoond werden, niet in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de kassa verkocht. De jongens beweren, dat ze 's nachts om drie uur toen ze van de catastrofale brand hoorden, wel zijn gaan kijken, maar op een mo ment kwamen dart het vuur door de brandweer feitelijk al bedwongen was. De politie heeft alle reden om ook aan deze lezing ernstig te twij felen. Vaststaat (volgens de poli tie), dat het duo dat moeilijkheden gehad heeft met enkele Marokkanen in pension Joihnny en daardoor wel licht met wraakgevoelens was be zield, geen deugdelijk alibi heeft. „We zitten met een berg tegenstrij dige verklaringen, die ons aile aan leiding geven de twee broers achter slot en grendel te houden. Maar tot nog toe blijven ze hardnekkig ont kennen", aldus de heer Beensma. DEN HAAG (ANP) Van drie kanten is vanuit de Tweede Kamer bij staatssecretaris mr. J. H. Gros heide van Onderwijs aangedrongen op voortzetting van experimenten op de Elbertsschool te Zwolle. Vorige week zette het hoofd van de school in een VPRO-t.v.-uitzen- ding de werkwijze op zijn school uiteen, waaraan de ouders medewer king verlenen. Daags na de uitzen ding verbood de Zwolse wethouder van Onderwijs het hoofd de werk wijze verder toe te passen. Volgens krante berichten zou de rijksinspec teur voor het onderwijs het verbod steunen. De kamerleden drs. M. Dijkstra (D'66), dr. B. van der Lek (PSP), mevrouw mr. M. N. W. Dettmeijer- Labberton (WD) en dr. K. van Dijk (WD) hebben in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Groshei de om een nadere uiteenzetting van de gang van zaken gevraagd. Er wordt op gewezen dat de experi menten op de Elbertsschool geheel passen in de opvattingen zoals die neergelegd zijn in het voorontwerp van de komende wet op het basison derwijs: De ouders worden in grote mate bij het onderwijs betrokken, het zittenblij ven-probleem is uitge schakeld enz. (ADVERTENTIE) WASHINGTON (RTR) James Farmer, de hoogst geplaatste neger in de Amerikaanse regering, die is afgetreden als onderminister van Volksgezondheid, Onderwijs en Wel zijnszorg, heeft verklaard dat zijn pogingen om een eind te maken aan de discriminatie bij de uitvoering van regeringsprogramma's in de bu reaucratie waren vastgelopen. Hij zei dit op een persconferentie in Washington nadat hij aanvanke lijk had meegedeeld te zijn afgetre den om „persoonlijke redenen". Volgens Farmer lag het niet aan de regering-Nixon of aan het Witte Huis, maar aan het massale van zijn departement. Voor de discriminatie was niet de president of het kabinet verantwoordelijk, maar de natie zelf. Op de vraag of hij de negers zou aanbevelen bij de presidentsver kiezingen in 1972 op Nixon te stem men, wilde hij geen antwoord ge ven. LONDEN (AP) Drie scheepvaartdeskundigen hebben 5e waarschuwing geuit dat de „Jumbo-supertankers" van een miljoen ton een lengte van 537 meter zeer gevaarlijke dingen kunnen gaan worden. Zulke reuzen kunnen nergens heen als zij in moeilijkheden verkeren, en het risico dat zij lopen als zij in gevaar van nood op zee moeten worden gesleept, is „formidabel". „De kans dat, ingeval zich een ongeluk of een defect voor doet met zo'n schip, het hele vaartuig of de hele lading ver loren gaat, is dus groter gewor den". Dit staat te lezen in een gisteren gepubliceerd rapport opgesteld door Arnold Emerson van de universiteit van New castle, Leslie Sinclair van de Stone Manganese Company en Peter Milne van de scheepswerf Swan and Hunter. Te Londen wordt verwacht dat de opdracht tot het bouwen van de eerste tanker van een miljoen ton, die driemaal zo groot zal zijn als de huidige reuze spoedig zal worden ge geven, en wel door de te Lon den gevestigde rederij Globtik Tankers. Deze rederij heeft reeds in Japan een tanker van 477.000 ton besteld. De schrij vers van het rapport zijn van oordeel dat bij de nieuwe gi gantische schepen de dingen die het zwaarst zullen tellen, zijn: dat zij zich kunnen bewegen zonder hulp van andere vaartui gen, dat zij „veilig" zijn, dat alle belangrijke onderdelen be trouwbaar zijn en alle nodige apparatuur in reserve voorradig is en als het voornaamste, dat het schip te „controleren" en dat het wendbaar is.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7