Garnalenvissers boos over kritiek van sportvissers 65* Moet u op uw knieën liggen om een lening te krijgen? De Finata Bank is blij als u komt. Finata Bank, als er geld voor moet zijn. Commentaar van onze hengelsport medewerker „Logge olifanten" Te koop WONING Adverteren doet verkoken Adrie van Wijck Nee, nee en nog eens nee. Want geld lenen bij de Finata Bank is niet alleen een nuttige, maar ook een doodnormale zaak. Dat hebben tot nu toe al meer dan 175.000 tevreden klanten ervaren. De Finata Bank werd dan ook de grootste maatschappij op het gebied van privéleningen in Nederland. Met meer dan 30 kantoren, waar u van harte welkom bent. En waar we op korte termijn een persoonlijke lening voor u kunnen verzorgen. Aan welk bedrag denkt u? U kunt in principe elk bedrag lenen van 1000 tot 10.000 gulden en we vragen geen onderpand. U gebruikt het geld, zoals het goeddunkt. Aflossen kunt u in 6 tot 24 maand-termijnen. En mocht u tijdens de lening komen te overlijden, dan wordt het resterende bedrag zonder meerkwijtgescholden. Elke Finata-lening heeft dus een ingebouwde verzekering. Een veilig idee! Een ander veilig idee is, dat u van tevoren precies kunt uitrekenen wat een lening u gaat kosten. Als u bijvoorbeeld f2400,-leent en u lost af in 24 maanden, dan betaalt u maandelijks f119,11. Of totaal: f 2.858,64. Aan rente en bijkomende kosten betaalt u dus f 458,64 Dat is precies f 19,11 per maand. (En die rente mag u nog aftrekken voor de belasting ook Rekent u maar na. En loopt u maar eens binnen bij de Finata Bank. Of schrijft u 'ns. Belt u 'ns. Om inlichtingen te krijgen. En om eventueel wat geld te lenen. U bent immers van harte welkom! Ubent hartelijk welkom (ook op vrijdagavond van 6.30 tot 8.00 uur). Breda, Wilhelminastraat 27, (01600) 48757-Èergen op Zoom, Kastanjelaan 76, (01640) 33454. Aram: Het smokkelschip Brittania WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS/TERNEUZEN. In kringen van garnalenvissers in Zeeland is men verontwaardigd Onze hengeisportmedeweker tekent hierbij het volgene aan: „De garnalenvissers die voor het sorteren van hun vangst aan boord van hun schepen nog de oude schud- zeef gebruiken doden jaarlijks vele tientallen miljoenen jonge tongetjes, scholletjes, botjes en scharretjes. Een belangrijk percentage van deze jon ge platvis komt flink beschadigd in zee terug, omdat de schudzeef de jonge vissen met 150 tot 200 slagen per minuut door elkaar en heen en weer ramt. De enige oplossing voor deze economische en vistechnische miljoenenschade is massale invoering van de nieuwe sorteertrommelspoel- machine. Dat is in het kort geformu leerd de wetenschappelijke mening van de visserijbiologen van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden. Ook bij de technische ontwikkeling van de spoelsorteermachine van de machinefabriek Verburg uit Colijns- plaat heeft het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek belangrijke steun verleend. Ik ben van mening dat het voortgaan van de garnalenvisserij volgens het systeem van de oude schutzeef voor de verwerking aan boord een onbegrijpelijke kortzichtig heid is, die aan conservatisme van vele vissers moet worden toegeschre ven. Dat is ook het oordeel van de biologen van het RIVO in IJmuiden Dat de garnalenvissers die volgens de heer Lockefeer (voorzitter van de Zevibel) nog met de schudzeef wer ken juist alle zorg aan de jonge vis besteden en dat die kleine vis alle kansen krijgt levend in zee terug te keren, la»at ik graag voor rekening van de heer Lockefeer. De biologen van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek verklaren bereid te zijn de heer Lockefeer zijn ongelijk te be wijzen in de praktijk van de garna lenvisserij. De massale afslachting van jonge platvis is een bewezen zaak, die geen weldenkend visser man zal ontkennen. De Zeeuwse vis serijwereld wordt met de inzichten van de heer Lockefeer en van de heer De Winde omtrent hun afwij zing van de sorteerspoelmachine niet gediend. Het is te hopen dat minister Lardinois zich in zijn struc tuurpolitiek voot de garnalenvisserij niet zal laten beïnvloeden door de protesten van de voorzitter van Ze vibel en vice-voorzitter De Winde", aldus onze hengelsportmedewerker. over de strekkihg van een artikel van onze hengelsportmedewerker in de krant van 25 november, waarin scherpe kritiek wordt ge leverd op de vismethoden van de garnalenvissers op de Wester- en Oosterschelde en de wadden. De Zeeuwse beroepsvissers kwalifice ren dit artikel als „veel te ge kleurd, smaad, beledigend en val se voorlichting" Onze hengelsportmedewerker stel de dat de garnalenvissers als moor denaars van jonge platvis zouden te werk gaan en daarmee diep in eigen vlees zouden snijden. Miljoenen plat- viSso zouden door de garnalenvissers vernietigd zijn, enerzijds door de spe ciale garnalennetten, anderzijds door verouderde sorteennethoden. De heer A, L. S. Lockefeer, voor zitter van de Vereniging Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel), noemde de inhoud van het bewuste artikel zeer sterk overdreven en te gekleurd. „De garnalenvissers in Zeeland vech ten juist om de Oosterschelde open te houden. Waarom zouden zij dus hun eigen belangen schade doen door te handelen zoals deze sportvisser be weert?', vroeg de heer Lockefeer zich af. Hij legde er de nadruk op dat de behandeling van de vangsten van de garnalenvissers juist bijzonder zorg vuldig is en dat de kleine vis alle kansen krijgt levend in zee terug te keren" Het gebruik van de beproef de schudzeef is in de praktijk af doende bewezen en dat kan van de moderne trommelspoelmachine nog niet worden gezegd", aldus de Zevi- bel-voorzitter. Hij vond het bovendien bijzonder kwalijk dat in het artikel de mossel kwekers tegen de garnalenvissers worden opgezet. De heer Lockefeer: „Het z(jn juist vele sportvissers die door te grote vangsten platvis, die zij aan de man brengen, de belangen van de sportvisser)] schade berokke nen. Kortom, het artikel van deze amusementsvisser geeft een volko men verkeerde voorstelling van za ken. Ik vind het betreurenswaardig dat deze man niet eerst zijn licht bij de beroepsvissers heeft opgestoken voordat hij allerlei ongegronde be schuldigingen slaakt" De heer J. de Winde, bestuurslid van de Breskense Visserijvereniging, zegt: „De beschuldigingen van deze sporthengelaar zijn eigenlijk zo be neden peil, dat ik er verstomd van ben. Alleen al de bewering dat wij garnalenvissers onze toevlucht tot de Oosterschelde nemen vanwege het stormachtige weer raakt kant noch wal. Het is normaal dat we de Ooster schelde bevissen. Men moet ons er niet van betichten dat we de kinder kamer van de jonge platvis als logge olifanten uitmoorden, maar rijkswa terstaat, die immers de Oosterschelde wil afsluiten. Het is ook absoluut niet waar dat de door ons gevangen jonge platvis te lang aan boord zouden hou den. Deze vis gaat binnen enkele mi nuten weer de zee in. Dat is te dan ken aan de schudzeef die veel sneller werkt dan de spoelsorteermachine". De heer De Winde moet lachen om de be vering dat miljoenen platvissen door de garnalenvissers sterven. „Waar blijven deze miljoenen dode vissen dan, vraag je je af. Ik kan me niet voorstellen, dat die door de meeuwen worden opgegeten". Volgens de heer De Winde is het ook niet waar dat reeds tientallen schippers de trommelspoelmachine gebruiken. „Misschien zijn het er in heel Nederland twintig, hoogstens vijfentwintig. Het is toch een grote vraag, waarom die zo door biologen aangeprezen trommelspoelmachine nog niet alom in gebruik is, ondanks de subsidie van vijfduizend gulden die voor de aanschaf van zo'n machi ne wordt verstrekt. Het blijkt alleen maar dat deze machine in de praktijk toch niet zo voldoet als wordt be weerd. Ik vind het erg naar, dat iemand, die kennelijk niet goed op de hoogte is van de toestand in de garnalenvisserij, dit soort onbewezen beschuldigingen kan spuien. Er wordt een smet op de garnalenvissers ge worpen die zij niet verdienen", aldus de heer De Winde. Bij beschikking der Ar rondissementsrechtbank te Breda d.d. 4 december 1970 is Johannes Thomas van Eekelen, wonende te Hal steren onder curatele ge steld wegens een geestelij ke stoornis, waardoor hij niet in staat is zijn belan gen behoorlijk te beharti gen, Bergen op Zoom, 7 december 1970. Stationsstraat 11. Mr. F. X. A. M. v. Hasselt, procureur. goed onderhouden met vrije poort in Donze Visserstraat. Te bevragen Dokweg 9, Terneuzen. Veroordeeld tot .welverdiende N.V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN STEENFABRIEKEN v.h. WEYERS Co. „UDENHOCT" TE UDENHOUT Aandeelhouders worden opgeroepen tot het bijwo nen van een BUITENGEWONE ALGE MENE VERGADERING te houden op maandag 21 december 1970 om 12.00 uur ten kantore van de vennootschap te Udenhout. Ons enig punt vermeldt de agenda: Voorstel tot be noeming van drs. M. W. J. M. Peijnenburg in de va cature van de Raad van Bestuur ontstaan door het overlijden van de heer J. H. M. M. Povel DE RAAD VAN BESTUUR Teneinde de vergadering te kunnen bijwonen dienen aandeelhouders overeen komstig het bepaalde in art. 22 der Statuten, hun aandelen uiterlijk op de vierde dag voor die ver gadering te deponeren bij de Algemene Bank Neder land N.V. te Amsterdam, Breda en te Tilburg, de heren Heldring Van Marken te Amsterdam of ten kantore van de Ven nootschap. Er leven In ons land 1.842.567 bejaarden, ïo noemt men mensen boven de 65. Ik ben er één van. Velen van ons zijn nog sterk en gezond. We voelen ons nog veel te jong om nu ai te genieten van een „welverdiende rust" Wij zouden graag wat zinnigs doen. Zou dat niet kunnen? Wij vormen misschien wel de werkwilligste groep van de bevolking. Wij hebben velerlei ervaring. En wij hebben jong veel geleerd. Wjj kunnen babysitten of administreren. Wij kunnen boeken inpakken of brieven adresseren. Of de telefoon aannemen. Of vertaalwerk doen. Of correctiewerk. Of controlewerk. Het doet er niet zo vreselijk toe. Wij willen werken en onder de mensen zijn. Voor een uurtje of een paar uurtjes. Voor hele dagen of halve. Incidenteel maar ook regelmatig. Wellicht kunt u één van ons gebruiken. Plaats dan een annonce in de krant. Met onderstaand vignet. (Het blad waarin u gaat adverteren heeft het in zijn bezit). Wij weten dan dat het om oudere werkkrachten gaat. 1.342.567 Nederlanders zijn bejaard. Niet verjaard. Pablikatie aangeboden door dit blad, in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame I MODE-CUIFFUKES TERNEUZEN ZUIDLANDSTRA AT 30 TELEFOON 2533 259-B 9527 Aram en Thomas hebben hun paarden van galop terugge bracht tot een kalme draf Blijft dit een zandweg tot aan Londen? vraagt Aram aan Thomas die zichtbaar op gelucht is dat het wat kalmer aan gaat- Neen, tot Chanterbury, dat is ongeveer twintig kilometer, blijft het een zandweg, antwoordt Tho mas, daarna worden het keien- Dan moeten we voor Canterbury die één ogige Jack dicht zien te naderen zegt Aram, want zodra zijn spoor ophoudt wordt het veel moeilijker hem te schaduwen. Het maanlicht glanst koud in een pistool dat tussen de struiken langzaam opgeheven wordt. In de verte klinkt hoefge trappel van naderende paarden van Aram en Thomas. Als zij de plek passeren, waar éénogige Jack in het struikgewas verborgen zit, klinkt een scherpe knal, door de stille avond. Het paard van Thomas zinkt luid hinnekend door de voorbenen en schreeuwend van schrik tuimelt de bootsman uit het zadel. 9627. Terwijl Thomas kreu nend over de grond rolt, gaat zijn paard er luid hinnekend vandooi Dan klinkt een luid gekraak in het kreupelhout aan de kant van de weg. Een ruiter, in wie Aram on danks de schemering éénogige Jack herkent, jaagt zijn paard met strie mende zweepslagen de weg op en verdwijnt in het duister- Even aar zelt Arajh of hij de sluipschutter na zal zitten, maar dan laat hij zich snel uit het zadel glijden en buigt zich over Thomas heen- „Hij-.- hij heeft me te pakken, Aram", stamelt Thomas schor. „Het is gebeurd met bootsman Thomas... nooit zal ik Ka pitein van de Brittania worden... „Onzin" zegt Aram geruststellend, „je hebt een schouderwond.-- dat is lelijk, dat is lelijk, maar door een sterke kerel als jij hoeft het niet noodlottig te worden.-" Met yeel moeite lukt het Aram de gewonde in het zadel te krijgen. Dan, het paard aan de leidsels meevoerend, gaat hij op zoek naar een huis. Na ongeveer een kwartier lopen, tekent zich het donkere silhouet van een groot landhuis tegen de avondhemel af en Ararn slaakt een zucht van verlichting.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4