Arrestatie na explosie in raffinaderij WEERZIEN OP LONDENS VLIEGVELD' BRAND Op rijksweg bij Dorst weer dode BASKEN DREIGEN MET BERECHTING Hoe tekende de PZEM? Getuige Londense goudroof Politie-inval in Sluis NPD-ERS MIKPUNT weer in Hair Roosendaal E HBO-CURSUS VAN TELEAC MILJOENENSCHADE IN NEWARK Groot aantal auto's beschadigd vanbaarle Duplo Bomans In Triplo Lichte vorst Blusboten Directeur van ziekenhuisraad contra dr. Karthaus BOTSING OP MIDDENSTROOK Ontvoerde consul stuurt brief 9 MAANDAG 7 DECEMBER 1970 3 BIRMA is zondag na een zorgvuldige voorbereiding van vier maanden over gegaan van links op rechts verkeer. In een aantal Aziatische landen, waaronder Japan, India, Pakistan en Maleisië, wordt nog links gereden. DE AMERIKAANSE vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, zal omstreeks medio december zijn ont slag indienen. Dit is in goedingelichte VN-kringen vernomen. HET NATIONALE ballet heeft de gouden medaille voor de belangwek kendste muzikale prestatie van het in november gehouden Festival Inter national de la danse de Paris gekre gen voor de uitvoering „Iluktuatio- nen' bij het ballet „Onderweg". MALTA en de EEG hebben zater dag een associatie-overeenkomst on dertekend, die in tien jaar tijds tot een volledige douane-unie moet lei' den. NEWARK (AFP/RTR) Op het terrein van de olieraffinaderij van de Standard Oil Company in Linden nabij Newark in de Ame rikaanse staat New Jersey heeft zich zaterdagavond een hevige explosie voorgedaan, gevolgd door een enorme brand. Volgens de laatste berichten zijn er 42 mensen gewond geraakt; er zijn geen doden gevallen. De politie heeft bij de raffinaderij een 21-jarige jongeman aan gehouden. Een plaatselijk radiostation meld de, dat het zaterdagavond was op gebeld door een man die waar schuwde dat er een bom zou ont ploffen. Hij zei dat hij lid was van het „Verenigde socialistische revolu tionaire front" en hij eiste de vrij lating van „politieke gevangenen", onder wie de militante negers Bobby Seale en Angela Davis. Ook de autoriteiten zouden zijn benaderd- De politie en Standard Oil lieten zich evenwel niet uit over een eventueel dreigement. In Linden werd een twintigtal per sonen wegens plundering gearres teerd. Van een groot aantal gebou wen in de omgeving van de olie raffinaderij waren de ruiten gespron gen. De explosie en de daarop vol gende brand hebben voor verschei dene miljoenen dollars schade aan gericht Meer dan duizend brand- ESSEN (Beuter) Meer dan 300 jongelui hebben zaterdag in de West- duitse stad Essen met stenen en fles sen auto's bekogeld van leden van de uiterst rechtse nationaal-democrati- sche partij (NPD) die met hun voer tuigen in optocht door de stad wil den trekken uit protest tegen het Pools-Westduitse normaliseringsver drag dat vandaag ondertekend wordt Meer dan 50 auto's werden bescha digd. De NDP-auto's werden omstuwd door de Essense jeugd. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland en minister van bin nenlandse zaken, Walter Scheel, zijn gisteren in Warschau aangekomen voor de ondertekening van het ver drag ter normalisering van de be trekkingen tussen de Bondsrepubliek en Polen. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I. op zondag om 18.00 uur: Zonnige perioden met hier en daar een bui. Enige daling van temperatuur, met in de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 2 tot 6; min.-temp.: omstreeks normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: omstreeks normaal: max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. (Vervolg van pagina 1) Ooggetuigen beschrijven de ramp als volgt: „De gastarbeiders sliepen al, voor zover ze in verband met de vrijdagavond in het pension aanwezig waren. Ze werden volkomen door het vuur verrast. Er brak een verschrik kelijke paniek uit. Enkelen sprongen van driehoog op straat en werden daarbij gewond. Anderen hingen in trossen schreeuwend om hulp aan de raamkozijnen en de vlaggestok. Hun voeten bloedden omdat ze de ramen hadden ingetrapt Ze durfden pas te springen, toen de brandweer met vangzeilen was gearriveerd." De meeste overlevenden hiel den aan de brand slechts een pyjama over De Marok kanen waren in het uitgebrande pen sion ondergebracht in zestien kamer tjes. Ze betaalden 21,— per dag. Hun logies werd goed onderhouden en was pas geschilderd. Volgens de eigenaresse, mevrouw W. Hoogkamer, waren er zes brandblusapparaten aanwezig. In telegrammen aan de regering en het gemeentebestuur van Amsterdam heeft de werkgroep „Dar" direct maatregelen geëist ter bevordering van beteire huisvesting voor buiten landse werknemers. Volgens de werkgroep, die zich be zighoudt met de behartiging van de belangen van buitenlandse arbeiders, blijkt uit een recent onderzoek in Tilburg, waarbij 21 van de 33 pen sions als brandgevaarlijk werden aangemerkt en uit de resultaten van een lopend onderzoek in Amsterdam, dat hetgeen vrijdagnacht is gebeurd elk moment weer kan gebeuren. weerlieden bestreden het vuur ge durende vier uur, alvorens zij het onder controle begonnen te krijgen. De brand woedde over een opper vlakte van bijna vijf vierkante kilo meter. Alle brandweerkorpsen in de omgeving werden opgeroepen om de brand te bestrijden. De autori teiten hadden ook blusboten inge schakeld, die de schepen moesten beschermen die op de rivier de Hud son voor anker lagen. Newark ligt tegenover New York. Beide steden zijn van elkaar gescheiden door de Hudson. Het vuur bedreigde het Stateneiland in de Baai van New York. Ondanks het gevaar van nieuwe explosies sloegen ongeveer 5000 nieuwsgierigen de brand gade. De raffinaderij is een van de grootste in het noordoosten van de Verenigde Staten en ligt tussen Eli zabeth, een stad met 120.000 inwo ners, en Linden, met een bevolking van ongeveer 44.000 mensen. De brand zou in een katalytische reactor zijn uitgebroken. Hij breidde zich vervolgens tot nabijgelegen olie tanks uit. AMSTERDAM (ANP) De direc teur van de nationale ziekenhuisraad mr. L. C. Wesseldijk, heeft in het jongste nummer van „Medisch Con tact" gereageerd op de kritiek die de Bredase chirurg dr. A. J. M. Kart haus enkele weken geleden in het zelfde blad leverde op de gang van zaken bij de bouw van moderne zie' kenhuizen. Volgens mr. Wesseldijk beschuldigt dr. Karthaus de zieken huiswereld ten onrechte van verspil ling. „De door hen gesmade ziekenhuis besturen en directies, de architecten en de adviesbureaus in de periode tussen 1950 en 1970 de Nederlandse gemeenschap een groot aantal mo derne, goed geoutilleerde ziekenhui zen gegeven, die efficiënt en sober zijn gebouwd en daardoor betaalbaar zijn gebleven." Mr. Wesseldijk zegt de schrijver niet als een utopist te beschouwen, maar als iemand die onder het sla ken van kreten open deuren nog 'ns open probeert te doen en in zijn ijver, om misverstanden te constateren, zichzelf voorbij holt. „Hij noemt 800 miljoen een schier astronimisch be drag en weet blijkbaar niet, dat on danks alles wat al de laatste twintig jaar is opgebouwd en gesaneerd, de ziekenhuiswereld in de komende 10 jaar 5 miljard zal moeten investeren om „bij de tijd" te blijven en laat dr. Karthaus niet suggereren dat wij dat niet kunnen betalen", aldus mr. Wes seldijk. Hij schrijft verder te menen dat dr. Karthaus met zijn artikel „als wetenschappelijk gevormd man blijk geeft van ernstige onwetendheid". (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Britse diplomaat James Cross (47) is weer terug bij zijn gezin. Hij arriveerde zaterdag avond uit Montreal op de Londense luchthaven waar zijn vrouw Barbara (47) en zijn dochter Susan (24) vol ongeduld op hem hadden staan wach ten. Cross, die bijna twee maanden door zijn Canadese ontvoerders werd vast gehouden, was met een vliegtuig van de Canadese luchtmacht naar Enge land gebracht. Bij zijn vertrek uit Montreal waai zware veiligheidsmaatregelen waren genomen, dankte Cross de Canadese bevolking en de autoriteiten voor hun medeleven met zijn vrouw en hem zelf en voor hun bemoeienissen die tenslotte tot zijn vrijlating hebben geleid. Dr. A. KARTHAUS (ADVERTENTIE) SSS. .iL ang- en luitwerk voor utillteits- en woningbouw Veil II l6inv (Van een onzer verslaggevers) DORST Bij een frontale botsing op de middenstrook van Rijksweg 63 BredaTilburg onder Dorst, is gis terenmiddag omstreeks kwart over drie de 27-jarige M. de Wit uit Breda PARIJS (RTR) De ontvoerde Westduitse consul Eugen Beihl zal door Baskische nationalisten worden berecht, indien Javier Izco, een der zestien Basken tegen wie in Burgos een proces wordt gevoerd, ter dood wordt veroordeeld. Dit heeft een lid van de Baskische nationalistische groepering ETA ver klaard in een interview met het Pa- rijse blad „Le Journal du diman- che". Het lot van de consul zal ge lijk zijn aan dat van Izco, aldus de Baskische zegsman, die in een dorp „ergens in Baskenland" werd onder vraagd. Beihl was als gijzelaar gekozen om dat Duitsers tijdens de burgeroor log „de Baskische heilige stad" Guer- rica, in 1937, hadden verwoest. In de Noordspaanse stad Bilbao is zaterdag op het Westduitse consu laat per post een briefkaart van de ontvoerde Westduitse consul, ont vangen. Daarop werd meegedeeld, dat hij een gevangene was van de Baskische extremistische nationalis tische beweging ETA. Een woord voerder van de Westduitse ambassa de in Madrid heeft dit meegedeeld. Beihl heeft ook een brief gestuurd aan zijn vrouw en haar daarin moed ingesproken. In de brief stond in het Spaans: „Uit het onbekende dorp waar ik me bevind zend ik u dit teken van le ven. Mij is gezegd dat u en de ambas- saideur alles moeten doen wat de organisatie die mij vasthoudt ver langt. Ik wordt humaan behandeld. Met vriendelijke groeten. Beihl". Een der zestien Baskische natio nalisten die in Burgos terecht staan heeft gisteren verklaard dat hij tij- 55 55 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De musical „Hair" komt op 21, 22 en 23 januari voor de tweede keer naar Roosendaal. De voorstellingen van „Hair" op 23, 24, 25 en 26 november in schouw burg De Kring waren alle uitver kocht Plannen om in november nog een nachtvoorstelling van de musical te organiseren mislukten. De voorverKoop begint op 28 de cember bij de Boerenleenbanken in West-Brabant en vanaf twee dagen voor de eerste voorstelling aan de kassa van De Kring tussen twaalf en twee. dens de politieverhoren „systema tisch" was gefolterd. Jesus Abrisqueta, een 21-jarige fa brieksarbeider, gaf toe dat hij actief lid was van de Baskische nationalis tische beweging ETA, die naar zijn zeggen een revolutionaire strijd voert om „de structuur van de maatschap pij" te veranderen. Abrisqueta was de eerste beklaag de die sinds het begin van het pro ces, donderdag jl„ werd ondervraagd. Abrisqueta zei dat de foltering op het hoofdbureau van politie in Bil bao begonnen was met een afranse ling' door 30 politiemannen. Op dit moment greep de rechter, luitenant-kolonel Ordovas, in. Hij richtte zich tot de verdediging met de woorden: „In dit proces on derzoeken wij met het wangedrag waaraan de politie zich schuldig zou hebben gemaakt". (Van onze rtv-redactie) UTRECHT De Stichting Televi sie Academie Teleac zal begin vol gend jaar een cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken verzorgen. De uitzendingen zullen plaatsvinden in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO en de Katholieke Nationale Bond voor EHBO, onder auspiciën van „Het Oranje Kruis". De Teleaceursus EHBO vormt een onderdeel van de opleiding voor. het examen voor het verkrijgen van een eenheidsdiploma EHBO. Voorwaarde om aan dat examen te kunnen deelnemen is dat men be halve de in totaal 15 televisielessen ten minste 8 oefenlessen van elk 2 uur bij een EHBO-opleiding heeft gevolgd. Bovendien zal men op het moment van deelneming aan de oe fenlessen de leeftijd van 16 jaar bereikt moeten hebben. Elke week wordt één les via de beeldbuis uitgezonden en deze les wordt in de week van de uitzending nog één maal herhaald. Alhoewel bij de opzet van de cursus in de eerste plaats gedacht is aan individuele deelseming, kan ook in groepverband aan deze Teleac eursus worden deelgenomen Om te kunnen deelnemen moet men zich melden bij Teleac. De oefenlessen zullen worden gegeven door de zorg van de EHBO-afdelin- gen. Teleac zal een ieder, die zich heeft laten inschrijven een zoge naamde studiepakket toezenden. Examinering en diplomaring zal geschieden door „Het Oranje Kruis" (A an een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Men vraagt zich in Zeeland af, wat het resul taat is geweest van twee handteke ningenacties, welke donderdag j.l. onder het leidinggevend en het la gere personeel van de N.V. PZEM zijn gehouden. Aan beide groepen empioyés werd afzonderlijk ge vraagd, om door middel van hun handtekening onder een verklaring, de publikaties in ons blad over de gang van zaken rond het Zeeuws energiebeleid en de PZEM, scherp te veroordelen. De beide circulaires zijn donder dag op alle PZEM-vestigingen in de provincie ter ondertekening aange boden. Het resultaat van deze acties is mei bekendgemaakt. Er is later enige verwarring ontstaan, doordat er vrijdag opnieuw een circulaire, ditmaal in nog straffere bewoor dingen gesteld, uit de stencilmachi ne var de PZEM rolde. Deze derde circulaire in de reeks, was opgesteld door de personeelschef van de N.V. PZEM mr W. C. M. Mes. Nadat vla een lid van de perso neelscommissie van de PZEM en de Algemene Bond van Ambtenaren district Zeeland, bij de secretaris van de raad van bestuur van de PZEM is geprotesteerd, werd deze derne circulaire teruggenomen. Er is nu in en buiten de PZEM verwar ring ontstaan, omdat ook donderdag geprobeerd is, de toen lopende hand tekeningenacties via vakbondsver- tegenwoordigers te doen stopzetten Tegen de uitdrukkelijke raad van o.a. de vakbondsbestuurders in, is de handtekeningenactie toen toch doorgezet Het resultaat van deze actie, die tevens een opiniepeiling inhield, zou volgens onze informaties een vrij duideljjke indruk geven van de mening onder het hogere en lagere PZEM-personeel over het gevoerde beleid. Men rekent erop, dat de re sultaten van de donderdag gehouden handtekeningenacties ter kennis zui len worden gebracht van de speciale commissie van onderzoek, welks in stelling op initiatief van de Staten van Zeeland wordt verwacht. om het leven gekomen. Vijf andere inzittenden van diverse bij het on geval betrokken personenwagens raakten lichtgewond. Door het ongeval ondervond het verkeer op de eivolle rijksweg grote stagnatie. Door de onmiddellijk optredende fillevorming deed zich iets later on der Dorst bij de verkeerslichten nog een kettingbotsing voor. Daarbij werd echter niemand gewond. De rijkspolitie in Made heeft de 37-jarige A. van de B. uit Made aan gehouden op verdenking van het on der invloed van alcohol veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval te Wagenberg. Vrijdagavond omstreeks zeven uur zou hij met zijn auto in de Branöestraat tegen een hem te gemoet komende auto van een mili tair uit Breda zijn gebotst. De be stuurder van deze auto verloor hier door de macht over zijn stuur en reed frontaal tegen een volgende te genligger; een auto bestuurd door de Bredanaar B. H. Atens (65), die op slag werd gelood. Van de B. was doorgereden. Bij een gecompliceerde autobotsing op de rijksweg onder de gemeente Naarden is zaterdagmiddag een vrouw om het leven gekomen en raakten drie personen zwaargewond. Het slachtoffer, de 63-jarige mevr. A. F. S. J. Harkamp-Thomas uit Am sterdam, overleed kort na het onge luk in het Diaconessenhuis te Naair- den. De echtgenoot van mevrouw Harkamp en haar moeder, die beiden bij haar in de wagen zaten, werden zeer zwaar gewond, evenals de be stuurster van een andere auto. Voor het leven van deze laatste vrouw wordt gevreesd. Elders eiste het verkeer nog min stens zeven levens. (Red.) In ons bericht over „Le raar kon slachtoffers autobrand iden tificeren" in onze editie van zater dag jongstleden is door het versprin gen van regels een vervelende fout geslopen. Bij deze brand zijn omge komen de 21-jarige C. E. M Nuyten uit Bergen op Zoom, die de auto be stuurde, zijn broer, de 18-jarige A. C. M Nuyten, en de 25-jarige A. van Iwaarden uit Rilland-Ba-th. In de kritieke toestand van de 18-jarige F. C. G. van Aart uit Heerle, die naar het Bergzichtziekenhuis in Goes werd overgebracht, is enige verbe tering ingetreden. Hij maakt het mo menteel „redelijk". (Van onze correspondent) LONDEN Scotland Yard heeft de belangrijkste getuige opgespoord van de sensationele overval, die vrij dagavond in de tunnel van Hyde Park Corner gepleegd werd Terwijl gewapende gangsters beslag legden op een bestelwagen van de KLM, waarin zich voor bijna 900 000 gulden goudstaven en diamant bevonden, was een onbekende per motorfiets voorbij de plaats van de aanslag ge reden De bandieten hadden een verkeers opstopping veroorzaakt om de druk ke tunnej te blokkeren maar de mo torrijder slipte door de mazen van het net Hij dacht dat er weer een ongeluk gebeurd was en zette ge woon zijn weg voort Als gevolg van een dringende oproep van Scotland Yard. nam de motorrijder gisteren contact op met de politie Gisteren kwamen nog andere oog getuigen opdagen zodat de Yard zich nu een veel duidelijker beeld van deze gedurfde goudroof kan vormen Het is reeds een uitgemaakte zaak. dat de gangsters gebruik maakten van twee bestelwagens, die opzette lijk bijna in aanrijding kwamen Eenmaal onder de grond werd meteen de tunnel geblokkeerd Even later werd de bestelwagen van de KLM door andere gangsters ontvoerd Deze had het goud en de diamanten opgehaald in het Londense centrum en was op weg naar de vlieghaven var Heathrow Sinds de hold-up gepleegd werd. staan alle Britse zee- en luchthavens onder speciale bewaking om te be letten, dat de gangsters hun buit exporteren. Het gestolen goud kan in Engeland alleen op de officiële goudmarkt verkocht worden. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM Het komt slechts zelden voor dat een omroep zoveel verzoeken om een herhaling van een teeveeprogramma ontvangt als thans het geval is bij de televisieproduktie „Bomans in Triplo". De programma leiding van de NCRV heeft daarom besloten deze produktie van regis seur Jan van Hillo op zondagavond 10 januari te herhalen. Zoals bekend verscheen tegelijkertijd bij de uitge versmaatschappij Sijthoff te Leiden het boek „Van Dichtbij Gezien" waarin Bomans zowel zijn reiserva ringen in Jeruzalem en Rome als de gesprekken met zijn zuster Wally in het klooster te Maastricht en met zijn nroei Arnold in de Trappisten abdij var, Zundert. heeft gebundeld. In nog geen veertien dagen tijd moest de Leidse uitgever tot een vierde druk overgaan aangezien reeds 40.000 exemplaren van dit boekje via de boekhandelaar de weg naar de kijkers-lezers heeft gevon den. (VERVOLG VAN PAGINA I) De Belgische justitie sluit de mo gelijkheid niet uit dat V. bepaalde aandelen heeft omgewisseld of dat hij dat zeer binnenkort zal gaan doen en dat de beleggers hun geld, dat daarin gestopt is, niet meer zullen terugzien. Een en ander onder bei motto dat negentig van de honderd investeerders met zwart geld hebben gewerkt en dat zij niet naar de poli tie zullen lopen als blijkt dat ze be drogen zijn. Aan de andere kant zou V. zich tijdig willen „indekken" te gen voor hem al te opdringerige ac tiviteiten van de Belgische justitie. Overigens lijkt het waarschijnlijk dat met deze affaire het zoveelste fi nanciële schandaal binnen korte tijd in België aan het licht is gekomen. Reeds geruime tijd geleden heb ben internationale beleggingsfondsen en banken Interpol gewaarschuwd voor de louche praktijken van Wal ter V. Er wordt gesproken over „be- leggingszwendel". De in Vlissingen geboren Walter Johannes V. is alge meen directeur van Intercambio In- ternacional Bancario S.A. (de ex- consul van Panama in Nederland E. Isaza zou president-directeur van 1.1. B. zijn); voorts directeur van Inter change International U.K. Ltd. te Brighton, oprichter van Universal Li fe, een levensverzekeringsmaatschap pij met vestigingen in Parijs en op Malta. Zijn agenten opereren over de hele wereld, aldus de politie. Hij heeft o.m. vestigingen in Brighton, Londen. Rome, Parijs, San Remo, Pa nama, Athene en ook in Sluis. Walter V. noemt zichzelf „de grootste geld wisselaar ter wereld". De justitie in tal van landen heeft in het bijzonder belangstelling voor twee stunts van V.: Vorig jaar bracht hij certificaten van zijn International Mutual Fund and Securities Invest ments op de markt. Hij beloofde be leggers een minimum rendement van tien procent. Dat is opvallend veel! Een andere opmerkelijke zaak is zijn plotselinge belangstelling die hij dit jaar toonde voor de in opspraak gekomen IOS (National Fund Inves tors Overseas Services) en Gramco (Great American Management Com pany) Walter V. deed het verrassen de aanbod Funds of Funds-aandelen tegen de volle waarde in te laten brengen als investering in zijn bank- fondsen Dat hij dit niet zo eenvoudig aannakte als hier geschreven is. zat duidelijk zijn Hij liet Interchange Internationa) Services (I.I.S.) mee delen dat UB. de IOS-certificaten tegen de volle waarde van bijna 18.5 dollar wilde overnemen, terwijl de koers rond de 7 dollar ligt. Wie wist hierbij dat achter I.I.S. dezelfde fi guur schuilging als achter I.I.B.? De beleggers van V. hebben zich wel voor zes jaar aan hem verplicht en ze moesten de certificaten blanco in leveren Zo zijn er meer belangrijke twij fels aan de ondernemingen van Wal ter V De handelsbank, die borg staat voor de certificaten wordt, zo heb ben financiële experts uitgedokterd, beheerd door ene Walter V De me dewerkers van. V., die vanuit Sluis werken, dreigen evenzeer het slacht offer te worden van „de koning van de zwarte-geldmarkt" De vraag is nu of de Belgische justitie bij machte zal zijn V op tjid te achterhalen. V

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3