Honkbalcoach na echec in Columbia Internos blijft leider Dongen goed volgen ARSENAL: KNAPPE ZEGE Spanning in de Engelse League Deltalloyd kwam techniek en conditie tekort Urbanus niet geschokt NEDERLAAG VAN EBHV Selectieploeg basketball Rajko Mitic bedankt als bondscoach VORWARTS OP SCHOT Record voor Heide Rosendahl kort] Duitse competitie IN 'T VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 7 DECEMBER 1970 „AGRESSIVITEIT VAN HET SPEL DOORSLAGGEVEND" (Van onze sportredactie) SCHIPHOL. Murw geslagen zat de honkbalcoach Charles Urba- nus daar, in de aankomsthal van Schiphol. De plooien op zijn gebruind gezicht namen alleen een vriendelijke houding aan wanneer de her innering aan het "onvergetelijke" wereldkampioenschap voor ama teurs in Cartegena weer "levend" werd. „Wat ik er allemaal heb gezien is met geen pen te beschrijven", zei de vermoeide Urbanus, die als eerste Nederlander een ploeg leidde op zo'n gewichtig evenement van wereldallure. „Alles was zo abnormaal voor ons. Vooral het ver schil tussen arm en rijk was er verschrikkelijk groot." „Daarop inhakend legt de Amsterdammer uit waarom het Neder landse honkbalteam in het Columbiaanse Cartegena ver beneden zijn vorm bleef. Voorlaatste eindigen, dat betekent 15e worden op de eind- ranglijst van dit wereldtoernooi, was uiteindelijk het trieste resultaat. Urbanus: „Het verschil tussen de deelnemende teams zat mijns inziens in de agressiviteit van het spel. Onze tegenstanders waren onvoorstel baar snel." Dieper spittend komt Urbanus dan tot een andere opzienbarende uit spraak: „De opvoeding van de honk ballers speelt mijns inziens in deze kwestie een belangrijke rol. Als je bijvoorbeeld ziet wat de spelers in Zuid-Amerika allemaal voor de honkbalsport moeten doen dan schrik je. Werkelijk. Maar ja, de alternatieven zijn in die landen ook anders dan voor ons. Als ze name lijk niet naar tevredenheid werken hebben ze maar een keuze: of doen wat gezegd wordt of terugkeren naar omstandigheden waarin we in Nederland niet eens koeien en gei ten zouden willen laten leven. Daar om merk je er ook niets van als spelers zo'n twintig uur moeten honkballen. Ze zeggen dan doodleuk niet eens moe te zijn. Nou, dan weet je het wel. In ons land staat er meestal na een uur al een moeder met een zakdoek klaar om haar zoon het zweet van zijn voorhoofd af te vegen". Het kost Charles Urbanus moeite om dat allemaal wereldkundig te maken. Hij zou het liever niet doen, maar aan de andere kant beschouwt hij het ais zijn plicht uit te dragen wat hij wijzer is geworden van het wereldhonkbal van dit moment. Misschien, zo luidt zijn conclusie, dat de formaties van Cuba, Columbia Porto Rico en Amerika voorlopig te sterk zullen blijven voor Nederland. Dat is tenslotte het neusje van de zalm in de wereld, maar de andere landen boezemen hem ondanks de pijnlijke nederlagen geen al te groot gezag in. Nog verder uitwij dend over de oorzaak van het „de masqué van het Europese honkbal" in Cartegena, verklaart de rustige Urbanus verder: „Niet vergeten mag Charles Urbanus: „We moeten ook aan het volgende wereldkam pioenschap, in Cuba, deelnemen, an ders is deze reis weggegooid geld ge weest. ook worden, dat we inderdaad veel bad luck hebben gehad. Nou zullen velen onmiddellijk zeggen, dat is een smoesje, want als je vijftien wedstrijden moet spelen is het on mogelijk om steeds pech te hebben. En dat is natuurlijk zo. Daar ben ik voldoende realist voor. Maar ik blijf in alle eerlijkheid vinden dat het ons buiten de bijzonder nare omstandigheden ook veel heeft tegengezeten. Neem nou zo'n wed strijd eens als tegen de Italianen. Ik geef u de verzekering, dat we er in Europa van de tien zeker acht zul len winnen. Maar precies in dat duel bereikte de tegenstander een hoogtepunt. Nederland komt in de eerste innings met 50 achter door werpfouten. Tja, dan is het gebeurd. Daar helpt geen moedertje lief aan". Het optimisme van bondscoach Charles Urbanus (hij zei voor zijn vertrek: „Wij winnen daar minstens vijftig procent. Dat was natuurlijk wel wat veel. Dat begreep ik des tijds ook al, maar dat moet je dan wel zeggen in het belang van het moreel van de ploeg") is verdwe nen. Wanhopigheid maakt er geen plaats voor. Hij zegt niet geschokt te zijn, wat het thuisfront nu wel is, en verbindt er onmiddellijk de con clusie aan dat Nederland niet meer mag wegblijven op het wereldkam pioenschap. „Anders zou deze dure reis zonder meer weggegooid geld zijn geweest. Wij hebben geleerd wat het wereldhonkbal is en daar moeten we het volgende jaar in Cuba ons voordeel mee doen". Ronduit belachelijk was in de ogen van de Nederlandse delegatie de organisatie van het wereldkampi oenschap. „Wij gingen soms om twaalf uur aan tafel en dan zaten we er om twee uur nog. Als je dan om drie uur een wedstrijd moet spelen zit je je wel op te eten, maar als je die mensen daar aanzet tot spoed dan vertikken ze het hele maal". Ook vervoer tartte alle be schrijvingen. Urbanus: „Het Ameri kaanse team zat in Barranquilla. Dat betekende, ongelooflijk, drie uur rij den met de bus over een weg waar op alleen maar stapvoets verant woord gereden kon worden. De koeien en de geiten stoorden zich nergens aan". Aan een sprookje is een einde gekomen. Het Nederlandse honkbal team, dat in Europa bijna niet te verslaan was, stelt niets voor als het iets verder komt. Dat is de „les" van Cartegena, die de sportwereld zich waarschijnlijk heel lang zal blijven herinneren..,. Een spelmoment uit de handbalwedstrijd tussen de damesploegen van EBHV en EW. Op de foto onderschept de EBHV-verdediging de bal bij een aanval van EW. (Van onze handbalmedewerker) BREDA De dames van E.B.H.V. behielden in de Landelijke 2e klas zaalhandbal de leiding. Ook E.V.V. werd door de Bredase dames aan de zegekar gebonden (143). De heren van het Vlissingse Olympus gaven in de landelijke 2e klas goed partij aan koploper Dongen. De uiteinde lijke zege vierde Dongen met 15 12. Internos, met slechts twee pun ten achterstand, blijft Dongen goed volgen. In een goed gespeelde wed strijd werd E.B.H.V. verslagen met 11—8. De dames van het Rijense E.V..V waren niet opgewassen tegen het schuttersgeweld van E.B.H..V Reeds na tien minuten keek E.V..V tegen een 50 achterstand door doelpun ten van Iet van Rerkel (2 x) en Riet Verharen (3 x). Het eerste doelpunt voor E.V..V werd gescoord in de twaalfde minuut door Odille van As, Dimph Maas en Riet Verha ren maakte er 71 van. alvorens Odille van As het tweede doelpunt voor E.V..V kon laten aantekenen. De geroutineerde dames van E.B.H.V wisten alle zwakheden van de EV.V.-defensie uit te buiten en liepen voor de rust met treffers van Dimph Maas, Betty Bekker (2x) en Iet van Berkel uit tot 112. In de tweede helft verloor de wedstrijd veel van zijn glans. E.B.H.V. vond de voorsprong vol doende en E.V..V deed vergeefse pogingen de achterstand in te lopen. E.B.H.V. schóót nog drie maal raak. Rina Wetering legde bij de stand 14—2 het derde doelpunt voor E.V.V. in de touwen. De heren van Internos (Etten) hebben de tweede plaats in de lan delijke tweede klas weten te behou den. Tegenstander E.B.H.V. kwam na de rust zeer sterk terug, maar moest toch een 118 nederlaag in casseren. Na vijf minuten liet Erol van Cauter het eerste doelpunt aan tekenen voor Internos. Met een zeer snelle aanval en een onhoudbaar schot van Cees Hosemans gaf LONDEN (ANP) De spanning aan de kop van de Engelse league groeit. Koploper Leeds United ver speelde zaterdag een kostbaar punt aan Liverpool en de voorsprong op Arsenal bedraagt nu nog slechts drie punten. Leeds United heeft boven dien een wedstrijd meer gespeeld. Arsenal dat woensdag met 40 had gewonnen van het Belgische Beveren Waas in het toernooi om de ruinners-upcup, toonde zich opmer kelijk fit en speelde Manchester Ci ty naar de eerste nederlaag (02) op eigen terrein. Een knappe zege die in de slotfase tot stand kwam door doelpunten van George Arm strong en Paul Radford. Leeds Uni ted maakte voor de eerste keer sinds 1965 een doelpunt op Liver pool „heilige" Anfield. Het was niet genoeg om de zege veilig te stellen. De nieuwste aankoop van Liverpool, de Noordier John Toshack 900.000 gulden lijkt zijn geld waard te worden. Hij zorgde voor een schitterende gelijkmaker. De Londense clubs zetten hun opmars naar de leiderspositie voort. Chelsea won met 10 van Newcastle door. een magnifiek doelpunt van Keith Weller. Tottenham dreigde tenonder te gaan tegen Manchester United, maar zorgde voor sensatie door een achterstand van 02 in de slotfase weg te werken. 57.000 toeschouwers zagen in de eerste helft Manchester United de leiding nemen door tref fers van Denis Law en George Best, die daarmee zijn honderdste compe- titiedoelpunt maakte. Pas ver in de tweede helft sloeg een felvechtend Tottenham terug via Martin Peters en Alan Gilzean. Engelse statistici hadden een drukke dag. Jimmy Greaves momenteel uitkomend voor West Ham United speelde zijn 500ste competitiewedstrijd, scoorde daarin zijn 351ste doelpunt en droeg daarmee hij aan de zege van 42 van West Ham op Derby Couoty. Wolverhampton Wanderers rukte op naar de vijfde plaats door een overwinning van 1—0 op Black pool. Het enige doelpunt werd al na drie minuten gemaakt door Terry Aicock. In de Westduitse Bundesliga stel de Eintracht Braunschweig zjjn aanhang zeer teleur door zijn derde plaats op de ranglijst te verspelen. In Oberhausen verloor Eintracht met 01 van Rot Weiss. De door Ein tracht verlaten plaats wordt nu be zet door Schalke'04, dat in Gelsen- kirchen met 00 gelijk speelde te gen Werder Bremen. Wel was Schalke vier maal zeer dicht bij een doelpunt toen Fischer (2x), de Nederlander Van Haaren, en Piirkner paal of lat raakten. FC Kaiserslautern, dat in de midden moot van de ranglijst verblijft, kreeg een grote nederlaag te slikken van VFB Stuttgart (05). Merk waardig in deze wedstrijd was dat bij rust de stamd nog dubbelblank was. De doelpunten werden gemaakt door Handschuh (2x), OLsson, Re- gitz, en Haug. Willi Lippens, de aanvalsleider van Rot Weiss Essen, scoorde tegen Hamburger SV we derom en bracht zijn totaal op een dozijn, met welk aantal hij nog steeds topscorer is. Desondanks kon Rot Weiss niet winnen, want nadat het lang een licht overwicht had gehad en zelfs de score had geopend (50e minuut), schoot Nogly zijn club naast Rot Weiss. Pas drie minuten voor het einde viel de beslissing door een doelpunt van Bernd Dörfel. Bayern München is „herfstkampi- oen" van Weat-Duitsland. De ploeg van Beckenbauer en Müller, aan staande woensdag op Spangen de tegenstander van Sparta in het toer nooi om de runners-upcup, eigende zich deze titel echter niet overtui gend toe. Moeizaam liet de lands kampioen van 1969 op eigen terrein MSV Duisburg achter zich: 21. Bayern speelde zwak. De 14.000 toe schouwers zagen verdediger Pumm na 24 minuten weliswaar scoren, maar binnen de minuut was het gelijk door de Duisburger Linssen. Vijf minuten voor tijd, na een voortdurend offensief van Bayern waarbij Beckenbauer en Müller de mooiste kansen misten, zorgde Roth met een kopbal voor de beslissende treffer. Bayern München behield door de krappe zege zijn voorsprong van één punt op de ranglijst op de huidige titelhouder Borussia Mön- chengladbach. De stand aan kop van de ranglijst is nu: 1 Bayern München 1726, 2 Borussia Monchenigladbach 1725, 2 Schalke '04 1722, 4 Eintracht Braunschweig 1721, 5 Hertha BSC 17—21. DEN HAAG (ANP) De nieuwe coach van de Nederlandse basket- ballbond, de heer H. Kippers, heeft zijn selectieploeg in verband met het pre-OIympisch toernooi samen gesteld. De training van deze ploeg begint woensdag 9 december a.s. in de Academie voor lichamelijke Op voeding in Amsterdam. Het pre- Olympisch toernooi wordt in 1972 in ons land gehouden. De uitgenodigde spelers zijn: Wim Franke (Flamingo's), Frank Kales (Flamingo's), Walter Ombre (Fla mingo's), Jan Schappert (Flamin go's), Karei Pastor (Lions). Areno Kroeder (Lions), Peter Rijsewijk (Landlust), Frans de Haan (Punch) Erik van Woerkom (Punch), Jan Loorbach (Donar), Ton Boot (Fial Stars), Ruud en Huug Harrewijn (Rotterdam-Zuid), Jan Dekker (Haarlem Cardinals), Peter van Tuijl van Serooskerken (Bona Stars), Paul Ruijsenaars (Bona Stars) en Hans Stool (Bona Stars). E.B.H.V. te kermen het beslist niet cadeau te willlen gevein. Toch waren dé schoten van Internos beter ge- richt,- wat resulteerde in doelpunten van Erol van Cauter, Enrico van Cauter (2 x) en John Braat. Voor van speelhelft werd gewisseld kwam E.B.H.V. met goede combina ties terug tot 53. Direct na de rust liet E.B.H.V. zien dat het schitterend aanvalsspel in staat is. Bij de stand 65 schoot Sjef Schoonemberg een bsfl in die terugsprong uit de verdediging. De strijd ging gelijk op tot 77. Hierna ging Internos iets beter draaien daarbij in de rug gedekt door het uitstekende werk van doel man Cor Dekkers. Drie treffers brachten E.B.H..V op een 107 ach terstand. Met nog een doelpunt aan beide zijden werd de eindstand be paald op 118 voor Internos. De heren van Dongen kregen het in de landelijke tweede klas in Vlis- singen tegen Olympus beslist niet cadeau. Het bleef voor de rast tot de stand 44 een gelijkopgaande strijd. Enkele zeer snelle aanvallen bezorgde Dongen een voorsprong van twee doelpunten welke voor sprong behouden werd tot de rust (108). Na de hervatting moest Dongen alle zeilen bijzetten om de voorsprong te behouden. Hekkeslui- ter Olympus was zeer goed op dreef. Dongen zegevierde uiteinde lijk met 15—12. AMSTERDAM (ANP) Hoever het Nederlandse topvolleybal nog verwijderd is van het wereldpeil, is gebleken in de eerste ontmoeting voor de tweede ronde van het Euro pacuptoernooi voor heren, waarin de Nederlandse kampioen Deltalloyd - AMVJ tegen de Roemeense Ieger- ploeg Steaua Boekarest een kansloze 30 nederlaag leed. De Roemenen overtroefden de Ne derlandse ploeg in vele onderdelen van het spel. Vooral in het oog lopend was het tactisch geraffineer de spel van de gasten, die er met schijnmanoeuvres voor zorgden dat het Amsterdamse blok vaak bij de verkeerde speler stond waarna er met keiharde diagonale smashes werd gescoord. Ook conditioneel konden de Roemenen uit een heel wat indrukwekkender reservoir put ten en deze twee verschillen waren beslissend. Aanvaardbaar nog was het ver weer van de thuisclub in de eerste set, waarin na 88 door verkeerd serveren van aanvoerder Wim Hoe- boer het initiatief uit handen werd gegeven en de Roemenen een 128 voorsprong konden nemen. Wel kwam Deltalloyd nog terug tot 12 12 maar toen was de basisopstelling van coach Jaap Korsloot. bestaande uit Geert Trompetter, Hoeboer, Har ry Veldhuis, Kees Tinga, Hans Lod der en Hans Valkenburg ondanks een luidruchtig legioen fysiek niet meer in staat om de eerste Roe meense winst (1315) te stuiten. In de tweede set kwam de Neder landse kampioen die misschien wat geïntimideerd werd door enkele moeilijk te begrijpen beslissingen van de Westduitse scheidsrechter Muller, via 48 en 69 achter met 712 een te grote marge. Deltalloyd spartelde nog even tegen (1012) maar werd toen uitgeteld: 1115. De Roemenen die tot dan een ge- WEST-BERLIJN (ANP) Tij dens atletiekwedstrijden in West- Berlijn heeft de Westduitse Heide Rosendahl het wereld-indoorrecord op de 60 m horden met 0,2 seconden verbeterd en gebracht op 8.0 secon den. Het oude record stond op naam van Karin Balzer (O.-D.) en Liz Ki- trina (Rus). Mieke Sterk (tweede) evenaarde ht oude record. De Amerikaan Charlie Greene en de Fransman Roger Bambuck even aarden op de 60 meter met een tijd van 6,5 sec. het wereldindoorrecord dat op naam staat van vijf atleten. De 60 meter horden heren leverde een overwinning op voor de Ameri kaan Thomas Hill, die in 7,5 secon den zijn eigen beste wereldprestatie op overdekte banen evenaarde. De Nederlandse Elly Ernest ein digde op de 800 meter dames op de vierde plaats met een tijd van 2 minuten 12,8 seconden. De winnares de Ierse Claire Walsh noteerde 2.10.9. BELGRADO (ANP) Rajko Mi- tic de coach van het Zuidslavische voetbalelftal heeft de Zuidslavische bond meegedeeld zijn functie te wil len neerleggen voor 1 februari 1971. Mitic is niet ingegaan op het voor stel van de bond om dit seizoen, waarin het nationale elftal belang rijke wedstrijden moet spelen, vol te maken. Op 4 april ontvangt Zuid- Slavië het Nederlands elftal en op 9 mei wordt de wedstrijd tegen Oost- Duitsland gespeeld. Beide ontmoe tingen zijn uit de kwalificatieronde voor het Europees kampioenschap voor landenteams. weldige wedstrijd hadden gespeeld, lieten nu even de teugels vieren en toen Deltalloyd met 40 voorkwam leek het er op alsof de Roemenen deze set zouden wegschenken. Maar nadat het door enkele fouten 44 was geworden drukte Steaua toch maar door. Tot 9—10 ging het gelijk op, daarna gaf de aanmerkelijk be tere conditie van de Roemenen de doorslag: opnieuw 1115. Deltalloyd - AMVJ heeft weinig hoop overge houden voor de uitwedstrijd, die aanstaande zondag in Boekarest wordt gespeeld. OOST-BERLIJN (ANP) Vor- warts Berlin, tegenstander van PSV in de kwartfinales van het toernooi om de Europacup voor bekerwin naars heeft zaterdag in Oost-Berlijn in de competitiewedstrijd tegen Carl Zeiss Jena gelijk gespeeld met 44. In de eerste divisie van de Oost- duitse voetbalcompetitie speelt Vorwarts Berlin een zeer bescheiden rol. Het bezet een plaats in de middenmoot en heeft na dertien competitiewedstrijden een gelijk aantal punten verzameld. De ranglijst wordt aangevoerd door Dynamo Dresden met 21 pun ten, gevolgd door Carl Zeiss Jena met 18 punten. VOETBAL ZSKA Moskou, een ploeg bestaande uit militaire voet ballers heeft zondag in Tasjkent het kampioenschap der Sovjet-Unie ver overd door Dynamo Moskou met 4 3 (rust 13) te verslaan. Het was de tweede beslissingswedstrijd om het kampioenschap die beide clubs tegen elkaar speelden. Het eerste treffen (zaterdag) eindigde, ook na verlenging, in 00. WIELRENNEN De Belg Roger de Vlaeminck heeft zondagochtend in Hannover een wielercross over 24 km gewonnen. Ook de tweede plaats werd bezet door een Belgische ren ner: Albert van Damme, die een achterstand had van 25 seconden op De Vlaeminck. De uitslag: I R. de Vlaeminck (Bel) de 24 km in 55,17 min.; 2 Van Damme (Bel) 55.42; 3 Renner (W- Dld) 57.32. Roger de Vlaeminck: crosszege. GEWICHTHEFFEN De super zwaargewicht Vassily Alaksejev heeft in Schachty een geslaagde po ging gedaan om het wereldrecord in de drie Olympische oefeningen, drukken, trekken, stoten- te ver beteren. Hij bracht zijn eigen we reldrecord van 612,5 op 620 kg. IJSHOCKEY In Tilburg heeft TYSC Trappers met 95 gewonnen van Chamonix. De tussenstanden waren 22, 53, 21. De wedstrijd gold voor de coupe International. Er waren 3800 toeschouwers. In Nijmegen werd een wedstrijd gespeeld tussen Nijmegen en Luik. Nijmegen won met 64. De tussen standen waren 30, 12, 2—2. Er waren 1500 toeschouwers. HIJS Hockey heeft vrijdagavond in Den Haag de competitiewedstrijd in de eerste klasse tegen Rotterdam met 183 gewonnen. (ADVERTENTIE) British Leyland Naderland, Gouda j^[Austin-Jaauar-Triumph-Ley.land-MG-Morris-Rovar

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11