PYROMAAN HOUDT VOLLENHOYE UIT SLAAP Acties tegen koppen tellen kwamen laat Amnesty International groeit IJaflermeifter Waar blijven we? TWEEDE KAMER SPRONG NIET IN DE BRES ISRAëLISCHE SPION ONTMASKERD? DR. CORN. VERHOEVEN INBREKERS „BIJ DE TIJD Marine verlicht barensweeën KAMER AKKOORD MEI LEVENSLANG VOOR VLIEGTIIIGKAPERS Zonde van het geld Privé-sfeer In Nederland van 150 op 2200 leden TWENTE HET MEEST GESCHIK T Pleidooi voor faculteit milieu-beheer WERELDPRIMEUR Overweg dichi via knop in treincabine PROCES MENDOZA OP 14 DECEMBER In Beiroet ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 (Van onze correspondent) VOLLENHOVE —De ruim 30UO inwoners van het vroegere vissers stadje Vollenhove in Overijssel gaan elke avond met een onrustig gevoel naar bed. Sommigen klim men de trap niet meer op, omdat hun bed, beneden" staat. Een ge volg van de onrust, die het stadje in zijn greep houdt. Want nog steeds is de Rijkspolitie er niet in geslaagd een oplossing te vinden voor de tien branden, die in zeven maanden tijds in Vollenhove zijn opgelaaid. Er is opzet in 't spel. En de gedachte dat hij de volgende keer het slachtoffer kan zijn, geeft de Vollenho venaar geen rust. - Vooral oudere inwoners doen 's nachts vrijwel geen oog meer dicht. Ondanks de wetenschap dat de politie patrouilleert. In.het be gin van de reeks branden lieten velen hun wekkers midden in de nacht aflopen, waarna men zijn ronde ging doen. Dat gebeurt nu niet meer. Maar de vrouw van de plaatselijke vishandelaar heeft al vier maanden niet meer in de ech telijke slaapkamer geslapen. De angst voor de pyromaan is nog duidelijk aanwezig, al geeft men dat slechts schoorvoetend toe. Adjudant J.W. Willeinsen. groepscommandant van de Rijks politie in Vollenhove krijgt grijze haren van de branden. „Als die branden nu uitgebroken waren over een tijdsverloop van pakweg drie jaar, dan zou dat normaal rijn. Maar tien branden in zeven maanden..." De adjudant is er van overtuigd dat er een brandstichter aan hel werk is. Een uitgebreid buurton derzoek heeft tot nu toe niets op geleverd. Men tast volledig in het duister. Er zijn een paar arresta ties verricht, maar gebrek aan be wijs moest de politie de verdach ten weer op vrije voeten stellen. Wel werd een kruimeldief op he terdaad betrapt. Maar van de bradstichter ontbreekt tot dusver ieder spoor. Wel loopt de schade reeds in de tonnen. Adjudant Willemsen gelooft niet dat alle tien branden aan één en dezelfde man zijn toe te schrijven. In een paar gevallen ging die brandstichting gepaard met in braak. „En een pyromaan breekt niet in", zegt Willemsen. Frappant is dat alleen (kleine) middenstan ders de dupe van de branden zijn geweest tot dusver. Kan het vuur zijn aangestoken door de eigenaars zelf? Adjudant Willemsen zegt met grote nadruk: „neen". „De meesten waren veel te laag verzekerd". Bij de Rijkspolitie is de mysterieuze brandenserie op hoog niveau be sproken. „We doen er aan wat we kunnen", gaat de adjudant verder. En ook de bevolking is daar van overtuigd. Tips heeft de politite tot op heden niet ontvangen. Eén paar maanden geleden ar resteerde de polititie in het nabij gelegen Lonneker een pyromaan, die een achttal branden had ge sticht, Onmiddellijk vroeg men vanuit Vollenhove inlichtingen over deze man en zijn familie. Maar dit onderzoek liep op niets uit en de branden in Vollenhove uit en de branden in Vollenhove bleven uitbreken. Het enige yer- band dat er tussen de brandstich tingen in Vollenhove en Lonneker bestaat is, dat in beide gevallen geen mensenlevens in gevaar wer den gebracht. Alleen valt wat dit betreft de eerste brand in het voormalige Zuiderzeestadje buiten het rijtje. Zo wacht Vollenhove af. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Een behoorlijk aantal Nederlanders heeft wa tegen de volkstelling, die eind februari 1971 wordt gehouden. Sind- de eerste volkstelling in 1829 we hebben er inmiddels dertien achter de rug is er nog nooit zo sterk tegen geageerd. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat met de uitvoering var de telling is belast, probeert de tegenstanders van hun "angstrom plex" af te helpen. Er wordt actie gevoerd door het comité Waak zaamheid Volkstelling", terwijl de Beroepsvereniging voor Beel dende Kunstenaars (BBK) al gedreigd heeft de volkstelling te zullen boycotten. De tegenstanders zijn bang dal op elke wijze dan ook misbruik kan worden gemaakt van de ver zamelde gegevens. Het CBS daar entegen garandeert, dat ze niet be schikbaar worden gesteld aan bij voorbeeld instellingen als de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD), politie en belastingen Geen enkel individueel gegeven zal het CBS verlaten. Er is volgens het CBS alles aan gedaan om de anonimiteit te bewaren, maar vol gens de tegenstanders is die anoni miteit onvoldoende gewaarborgd De zekerheid dat met de soms zee: persoonlijke gegevens niets kaï worden uitgehaald ontbreekt. Dat heeft minister Beernink var Binnenlandse Zaken dezer dagen zelf gezegd. Hij gaf in het NOS- radioprogramma „Praten met de minister" toe dat de kans op het uitlekken van gegevens bij de volkstelling in beginsel aanwezig is. De Kaïmer wist deze uitspraak niet te rijmen met een uitlating van een and-ere minister, mr. Ne- lissen van Economische Zaken, die verklaarde dat voor de tellers geldt, dat „ernstige vormen van onachtzaamheid bij het bewaren van een geheim" onder de bepalin gen van het Wetboek van Straf recht vallen. De Kamer drong aan op opheldering van deze uitspra ken. Het antwoord van de be windslieden moet nog_ komen. Ziet het actiecomité spoken? Ze k-er is dat op het eerste blad var elk vragenboek) e naam en adres van betrokkene komen te staan Deze gegevens zijn bestemd, voor controle en eventuele bijwerking van de gemeentelijke bevolkings registers. Het verbinden van deze controle aan de volkstelling is ge bruikelijk. Vast staat ook, dat de persoonlij ke gegevens op de ponskaarter zonder naam en adres bij het CBS in de computer worden gestopt. De namen en adressen blijven achter bij de gemeentelijke administra ties. Maar de ingevulde vragenlijs ten hebben intussen wel een num mer gekregen, dat correspondeert met het nummer van de kaarten met namen en adressen, zodat bij een onduidelijk of verkeerd ant woord alsnog ka-n worden nage gaan van wie de kaart afkomstig is. Na die controle van de in de computer gestopte gegevens wordt negentig procent van de ponskaar ten vernietigd. Dat moet uiterlijk in 1974 zijn gebeurd. De overige tien procent met de antwoorden van ruim een miljoen Nederlan ders blijven bewaard om ze te kunnen vergelijken met de ant woorden van dezelfde personen bij de volgende volkstelling die over tien jaar wordt gehouden. De na men en adressen kunnen geduren de deze tijd via de nummering steeds bij de gegevens gevoegd worden. Vooral tegen het laatste richten de bezwaren zich. Volgens het ac tiecomité wordt een op de tien Nederlanders gedurende langere tijd doorgelicht, zonder dat hij of zij er zelf weet van heeft. De gegevens worden niet zo anoniem behandelt als door het CBS wordt gesuggereerd. En vooral is men doodsbenauwd dat de BVD z'n neus erin steekt. Dat is zeggen zij theoretisch mogelijk, omdat de gegevens met de computer ver- verkt worden. Het CBS heeft haastig getracht iet geschokte vertrouwen terug te winnen. Twee weken geleden werd daartoe de verzamelde pers bijeengeroepen. De directeur-gene- ■aal voor de statistiek, dr. J. Ver- -ïtege, vond toen „angst één van dr slechtste raadgevers". Door al dat ageren tegen de volks telling zullen meer mensen wei geren er aan mee te doen of on juiste gegevens verstrekken. En dat is natuurlijk zonde van het geld. Het rijk heeft immers 23 miljoen gulden voor de volkstel ing uitgetrokken. Dr. Verstege: „We hebben al d- gegevens nodig om daar bij onze toekomstplannen rekening mee te houden. Onvoldoende deelneming aan de telling kan tot gevolg heb ben dat er verkeerde onderwijs-, verkeers- en woningbouwplannen komen. Er is echt alles aan gedaan om de anonimiteit van de burger te beschermen. Een perfecter be veiligingssysteem dan het huidige is niet te vinden. Er gaat geen enkele naam in de computer. De namen blijven gescheiden van de antwoorden. De volkstelling heeft slechts een wetenschappelijke functie, en de wetenschap heeft alleen maar belangstelling voor feiten en cijfers. De bezwaarden zeggen dat di vragen de privésfeer teveel aantas ten. Vooral indien de antwoorden op de diverse vragen worden ge combineerd. Ze zijn bang op een of andere manier de dupe te wor den van de Nederlandse superad ministratie, zoals bijvoorbeeld in de Tweede Wereldoorlog zoveel Nederlandse burgers de dupe wer den van onze voor-treffelijke bevol kingsregisters. Sommigen hebben er best dt maximale boete van vijfhonderd gulden of de maximale straf van twee weken hechtenis voor over om zich niet aan het electronischc brein bloot te geven. Het gaat er niet om, dat het vertrouwen in de statistici van bet CBS ontbreekt Aangenomen wordt, dat in de cij- ferfabriek aan de Haagse Oost- duinlaan fatsoenlijke mensen zit ten, die inderdaad alleen maar be langstelling hebben voor feiten er niet voor personen. Hun angst zegt ze, dat ze niet moeten toestaan, dat hun namen en adressen genoteerd worden. De geruststelling, dat de kaarten met namen en adressen alleen maar nodig zijn voor vergelijking ■iiet de bestaande gegevens van de gemeentelijke bevolkingsregisters, maakt op hen allerminst indruk. De vrees bestaat, dat dit juist bij gebleken onjuistheden on aangena me gevolgen zal hebben De anti-volkstelJing-eamp-agne is laat gekomen. De behandeling in de Tweede Kamer zou bij uitstek de gelegenheid geweest zijn om twijfels over de betrouwbaarheid van het gigantische tienjaarlijkse bevolkingsonderzoek te spuien. Dit is nauwelijks gebeurd. De taak van de 70.000 tellers, lie op 25 en 26 februari de straat op gaan om de gegevensvan der tien miljoen Nederlanders te ver zamelen, is er door dit alles niet gemakkelijker op geworden. Het hangt immers mede van hun optre den af, of iemand bereid is aan de volkstelling mee te werken. Zij moeten eventuele weigeraars dui delijk maken dat van persoonlijke gegevens geen misbruik zal wor den gemaakt. De ingevulde ponskaarten met zwart potlood a.u.b. zullen op maandag 1 en dinsdag 2 maart weer worden opgehaald, zodat men in de tussenliggende dagen de ge- gelegenheid heeft de vragen te be antwoorden. Na vijf maanden zal de computer de eerste voorlopige uit komsten spuien. Weer een jaar later zullen de Dotaal-uitkomsten voor ierdereen beschikbaar zijn. Dan weet then hoe de opbouw is van de Neder landse bevolking naar leeftijd, ïeSlach-t, kerkelijke richting, oplei- iing, beroep, enz. Ook zullen de tijfers laten zien hoe goed of ilecht een bepaalde situatie is (huisvesting, werkeloosheid). Tenslotte zullen dan ook nog de- ■.elfd-e gegevens per gemeente of vijk beschikbaar komen. De resultaten zullen van belang zijn voor wetenschappelijke onder zoek, planning door de overheid ein politiek beleid. De aanduiding „volkstelling" is dus maar een be scheiden term voor dit gigantische 'ebeuren. DEN HAAG (ANP) Amnesi. International (beweging die o.a. ij vert voor politieke vrijheid) in Ne derland groeit snel in ledental, z< heeft de algemeen secretaris var. deze organisatie, drs. H. Ruitenberg in een persconferentie meegedeeld Begin 1970 was het ledental nog slechts 150, thans zijn er 2.200 leden ingeschreven en dagelijks komen er 5 a 10 bij. De organisatie beschikt door con tributies van de leden nu over vrij belangrijke inkomsten, waarvan zij en bedrag van 20.000 gulden per jaar beschikbaar stelt aan de centra le organisatie in Londen, die er geen speciale secretaresse voor Latijns- Amerika van kan aanstellen Onge veer 7.000 a 8.000 gulden is dit jaar besteed aan een bezoek van de Zuid-oost Azië-specialist van de or ganisatie aan Indonesië. Deze is te ruggekeerd met o.a. de mededeling dat het aantal politieke gevangenen in Indonesië niet 100.000 bedraagt, zoals men had gedacht, doch 50.000. Voorts heeft Amnesty Internatio nal in Nederland een man naar Por tugal kunnen zenden om zich op de hoogte te stellen van de omstandig heden, waaronder een politiek proces tegen negen Portugezen wordt ge voerde Deze man. de Amsterdamse advocaat mr. J. van Andel, heeft in Portugal het begin van het proces bijgewoond en o.a. uit de mond van de negen beklaagden kunnen verne men dat zij zijn gefolterd. Men heeft hen zes etmalen lang verhin derd te slapen. Dit deed men dooi hen te laten staan. Viel iemand in slaap dan werd hij met schoppen er slaan, of met het brandende eind van een sigaret wakker gemaakt. De negen beklaagden acht ar aeiders en een student maker leel uit van een democratische be- veging, MOD genaamd. Deze bewe ring is ontstaan uit een samengaar van twee democratische kiesvereni gingen, die verboden werden nadat zij bij de jongste verkiezingen voor het parlement een zetel hadden we ten te behalen. Na een demonstratie in mei van dit jaar, die tegen de wil van de autoriteiten was gehouden, werden de negen mannen gearres teerd. Men heeft volgens mr. van And-el niet de kopstukken van de beweging, die tot de intelligentsia behoren, willen aanpakken om zo weinig mogelijk opzien te baren. De negen worden beschuldigd "van lidmaatschap van een geheime en illegale organisatie. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de Kamerk ien Van Dijk (VVD), Schuring ei lilanus (CHU) hun zin krijgen, za »p de Technische Hogeschool Twen te een opleiding tot „milieu-inge lieur" komen. In een nota aan d- regering pleiten zij namelijk voo :en faculteit milieubeheer aan d< logeschool, waarin de verschillend eerstoeien die op het ogenblik ver ipreid over universiteiten en hoge icholen bestaan worden geconcen reerd, en waarin het probleem var le milieuverontreiniging integraal ivordt bestudeerd. Zij menen dat Twente het best geschikt is voor deze faculteit. Om dat de technische hogeschool vanaf naar ontstaan een gecombineerde ianpak van de technische, de biome- ische en de maatschappij weten- chappen voor ogen heeft gestaan. De vraagstukken van het milieu beheer hebben te maken met de /erontreiniging van lucht, bodem en vater, met het gebruik van de ichaarse ruimte in Nederland (pla- ïologie) en met de daarmee samen hangende bestuurlijke problemen. Dit alles vraagt om een bijzondere! wetenschappelijke aanpak die vol gens de opsteller van de nota bij uitstek in Twente kan geschieden. (ADVERTENTIE) OLIFANT REDT MENSENLEVEN. Nicht Cor schrok van een muis. Piep, zei de muis. Uuuuh, zei nicht Cor en daarna niets meer. De bons dreunde door het huis. Vlugzout! Hielp niet. O de kologne! Ook niet. Natte dweil! Evenmin. Toen...Olifant De kelk met Olifant Vieux onder haar neus... ogen open... lippen vaneen... Slokje... gered! „Echte franse?" vroeg nicht Cor. „Nee, Olifant Vieux" zeiden wij. UTRECHT (ANP) NS en PTT hebben een systeem ontwikkeld waarbij het de machinist mogelijk wordt radiografisch vanuit zijn cabi- te de overweginstaliaties in wer king te stellen zonder dat de trein ot stilstand hoeft te worden ge bracht. Vorige week is dit systeem, een wereldprimeur volgens NS, beproefd >p het baanvak Sauwerd-Roode- tchool, in Groningen. Het nieuwe systeem werkt onge veer als volgt: wanneer een trein ren langs de spoorbaan staande ra- dio-ontvamgstkast is genaderd, moet ie machinist een in de radio-instal latie in de cabine ingebouwde knop indrukken. Hierdoor zendt hij een radiosignaal uit naar de radio-ont- vangkast. (ADVERTENTIE) r Inderdaad - „grenzen"loos lekker! de borrel voor klinkklaar genot - ijskoud Kostelijk mixture van 35% alcohol en 56 exotische kruiden. Volkomen ènders. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel de Twee de Kamer in meerderheid van me ning is dat de levenslange gevange nisstraf niet meer past in de huidige systematiek van het recht, heeft zij zich daar merkwaardig genoeg toch voor uitgesproken. Dit gebeurde aoor net aannemen van het amendement van de heer Boot (KVP) op het wetsontwerp van minister Polak (Justitie) tot strafbaarstelling van de vliegtuigka ping. De heer Boot wilde in zijn amen dement op vliegtuigkaping die de dood van personen ten gevolge heeft geen 15 jaar- als maximumstraf stel len maar 20 jaar. of levenslang. Minister Polak ging akkoord met het amendement, ais de heer Boot bereid Was het woord „levenslang" eruit te schrappen. De heer Boot stelde toen voor overeenkomstig de wens van de minister te handelen. De minister deelde echter mee. dat dit niet kan omdat levenslange gevangenisstraf volgens het wetboek van strafrecht automatisch gekop peld is aan de dreiging met straf van 20 jaar. MANILLA Rtr De Boliviaanse kunstenaar Benjamin Mendoza heeft tegenover rechter Pedro Battaista van de rechtbank in Pasay ver klaard niet schuldig te zijn aan de aanslag die vorige week vrijdag op het vliegveld van Manilla op paus Paulus is gepleegd. Het proces tegen de 35-jarige Mendoza zal op 14 december begin nen. BEIROET (DPA) Een topfunc tionaris van de Syrische Baath-par- tij tot dusver partijleider van de hoofdstad Damascus, is ontmaskerd als een spipn voor Israël en als Israëlisch staatsburger, zo heeft het blad „Oriënt" in Beiroet gemeld. De man, Achmed Rabah, is in 1963 met een valse pas, waarop hij als Palestijnse Arabier was uitgewe zen, uit Marokko naar Syrië geko men. Daar werd hij lid van de Baath-partij, waarin hij snel omhoog klom, totdat hij door de veiligheids dienst van de Syrische luchtmacht als spion werd onderkend. Intussen was hij erin geslaagd over heel Sy rië een spionagenet te vormen, aldus het blad. Officiële kringen in Damascus hebben het Libanese persbericht volkomen ongegrond genoemd. Vol gens hen was de beschuldiging aan het adres van Achmed Rabah be doeld om het nieuwe bewind in Syrië in diskrediet te brengen. Van welingelichte zijde in de Sy rische hoofdstad was eerder verno men, dat Rabah door de politie werd gezocht omdat hij een aanhanger zou zijn van generaal-majoor Salahj Djadid, de leider van de burgerlijke vleugel in de Baath-partij die vorige' maand door de minister van Defen sie, 'uitenant-generaal HafezAssad opzij werd geschoven. Ons woord „zeker" houdt dui delijk verband met het Latijnse „securus". Dat betekent: vrij var. zorgen, zonder vrees, veilig. Het woord heeft betrekking op eei situatie waarin geen plotselinge verandering ten kwade te duch ten valt. In die zin betekent het ook „zeker". Ook dit woord wordt niet alleen en niet uitslui tend gebruikt om de afwezigheid van een intellectuele twijfel en de aanwezigheid van vaste over tuigingen aan te duiden. Het heeft betrekking op vitale gege vens waarvoor het eigen intellect alleen niet voldoende garanties kan geven. Louter intellectuele zekerheden zijn eerder afgeleid dan elementair. Bepaalde zeker heden zijn langs intellectuele weg te krijgen of te verstrekken, maar het is heel goed mogelijk, dat juist die zekerheden het minst elementair en het minst onmisbaar zijn. Overigens is het feit, dat een zekerheid onmisbaar is nog geen waarborg dat zij ook objectief te funderen is; er kun nen ook noodzakelijke illusies zijn. Wat zekerheid als vitaal gege ven te betekenen heeft, is langs negatieve weg vast te stellen uit de manier waarop de vrees voor onzekerheden tot uitdrukking ge bracht wordt. De vraag waarin die vrees onder woorden ge bracht wordt, luidt namelijk bij na altijd zo: „Waar blijven we dan?" En het antwoord dat ge- ïntepreteren als een territorium- /raag, uitgebreid met de mense lijke dimensie die het bestaan intussen gekregen heeft. Hierin neeft de behoefte aan zekerheid een wat ruimere horizon. Niet alleen vitale aangelegenheden als ruimte en voeding komen in de greep van de eis, maar „in zeke re zin alles", om een uitdrukking van Aristoteles uit zijn verband te trekken. De behoefte aan ze kerheid heeft schijnbaar geen grenzen. Daarom is de eis onmo gelijk en moet er wel aan vol daan worden door intellectuele en mythische constructies die een ■nbegrensd territorium indammen en bewoonbaar maken, dus ver kleinen, en tegelijk zekerheden geven over de grote wereld daar buiten. Het blijven wordt uitge breid tot niets minder dan de eeuwigheid, Het „alles" van de tijd, en tot het heelal, het alles /an de ruimte. Hoe dichter het systeem wordt, hoe groter de vrees voor een lekkage en hoe eerder de vraag opkomt: waar blijven we? Het systeem kan ons ook verwennen met schijn-zekerheden, waaraan we alleen maar niet twijfelen jmdat ze aansluiten bij het sys teem. Maar elk kritisch denken moet zich met de mythe bemoei en en haar pretenties bestrijden. Dat betekent dat het ons moet leren genoegen te nemen met minder zekerheden dan de my- vreesd wordt is: in dat geval blijven we nergens, we verliezen onze vaste plaats en we verdwij nen in de ruimte. Het is, geloof ik, van belang deze vraag letterlijk te nemen en het gevreesde, maar nooit uitge sproken antwoord te betrekken op de elementaire behoefte aan een territorium. De vrees in de ruimte te ver dwijnen is elementair en vitaai in een leven dat niet, zoals dat van de planten, aan één plaats in de aarde verworteld is, maar zijn eigen terrein moet zoeken. In het biologische bestaan is het territo rium een elementair gegeven. Het is een oeractiviteit van de instincten zo'n territorium af te bakenen en te verdedigen. Deze activiteit beantwoordt aan een behoefte aan vitale zekerheid Het bezit van een territorium geeft de zekerheid dat er een plaats is waar het bestaan zich kan ontplooien en continueren. Zonder deze zekerheid kan het bestaan niet van start komen en dreigt het, bij wijze van spreken, al zijn aanspraken op geldigheid te verliezen. Een bestaan dat niet de belofte inhoudt dat het voorlo pig kan voortduren is bijna niet te dragen. En blijven betekent niet alleen dat het bestaan gecon tinueerd wordt, maar o°h dat het aan een plaats gebonden is. Het territorium vertegenwoordigt niet alleen ruimte, maar ook tijd. De vraag „waar blijven we"? is te thische traditie ons probeert over te leveren en juist van die zeker heden afstand te doen sdie het meest mythisch en verheven zijn. Of het al dan niet illusies zijn, is hiermee nog niet beslist; dat is een heel andere kwestie. Wat vast lijkt te staan is dat de nood zaak van bepaalde illusies geen reden is om ze tot zekerheden te verheffen. Zekerheden kunnen gecontro leerd worden voorzover zij een intellectuele betekenis hebben. Louter subjectieve zekerheden over oncontroleerbare zaken be horen tot ieders vitale aangele- jenheden, waarmee hij zijn terri torium uitbreidt en zijn blijven verdiept. Het kan een bevrijding betekenen aan deze constructie het gewicht terug te geven dat zij behoort te hebben. Onze hoog ste zekerheden blijken we het best te kunnen missen en het gemakkelijkst te kunnen relative ren. De zekerheden die we het nardst nodig hebben zijn ook het best te controleren; zij houden /erband met ons materiële terri torium en de voortzetting van ons materiële bestaan. Hoe hoger het niveau is waarop we zekerheden geconstrueerd hebben, des te ge makkelijk is het afstand te doen daarvan. Het is veel erger aan de dag van morgen te moeten twij felen dan aan het hiernamaals. Het mooiste blijven is de zeker heid dat we er nu zijn. ?5 In Amsterdam werden donderdagavond zeven mannen aangehouden die er van worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de inbraak in de nacht van 3 op 4 oktober in een grossierderij in horloges in Utrecht Een deel van de buit, bestaande uit tienduizend horloges met een waarde van iy2 miljoen gulden werd aan de pers getoond. DEN HAAG (ANP) Een Nep- lune-vliegtuig, een helicopter en een arts, alles van de Koninklijke mari ne, hebben er donderdagavond laat het hunne toe bijgedragen om een nieuwe wereldburger of -burgere» ter wereld te brengen. Om een uur of tien kwam hei alarmerende bericht, dat aan boord /an de ferryboot Norwave, die van 'Juli op weg was naar Hoek var •Holland, dringend medische assis entie nodig was voor een passagie ;e, die op het punt stond aan eer 'baby het leven te schenken. Zodra alle Tio&ige voorzieningen waren getroffen, steeg van de mari nevliegbasis Valkenburg een Neptu ne op, even later gevolgd door een hefschroefvliegtuig met een marine arts aan boord. Nadat de Neptune rte Norwave. die zich op ongeveer veertig mijl afstand westelijk van Hoek van Holland bevond, had op gespoord, kon de helicopter naar het schip worden gedirigeerd. Hiierna duurde het niet lang meer of de arts vas op het scheepsdek neergelaten. Met het besef weer een goede laad te hebben verricht, keerden beide toestellen naar Valkenburg te rug, terwijl de' Norwave de reis voortzette. A

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7